iHONlG'S WMA1ZENA Vacantiecursus Binnenvaart Letteren en Knnst Rubriek van den Arbeid. 1 m- WOHOWDBW MBD ED EELI NOEN 60 Cts. per rog«L cm vele anderen gerechten worden nergens lekkerder mee bereid dan metHonig'a Mailen a, onovertroffen iu zuiverheid en smaak. Voortref felijk als bindmiddel voor tallooxe gerechten. De spijzen worden er smakelijker en voedzamer door. Let op do slnitzegels inet Bijen korf. Vrao^t ze Uw winkelier Wijziging Loterijwet 1905 Beperking van de premle- laenlngcn Ingediend is een •wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling der Loterij' 1KB. Aan de memorie van toelichting is bet volgende ontleend: Do minister acht hot raak, oen nf- 'dtKnd middel te verkrijgen om die pre- miolóeningcn onmogelijk te maken, waarvan gezegd kou worden dat daar bij op de eerste plaats niet de bedoe ling heef: voorgezeten, haar te doem bezigen al« een geldbelegging met een Voor den belegger bijkomstige kans oji een premie, doch veeleer het voordeel trekken uit speelzucht. Daar een algemeen verbod van de uitgifte van premielceningen to tr/u gaan, iminers n.-ricuzo premiolec- jdngon zou verhinderen, geeft do mi- nit ter do voorkeur er urm dat do toe- ïuting van de uitgifte, aan zekere voorwaarden gebonden, gehandhaafd blijft, doch dat zij wordt afhankelijk gesteld van oen voorafgaande machti ging van de Kroon; derhalve een pre ventief toezicht van de Regeering op de uitgifte van premielceningen. Toch mag naar 'a ministers oordeel, bok dit preventieve toozicht niet wor den overschat. Nadere voorschriften zuilen derhalve niet kunnen worden gemist. Om de controle te verlichten, wordt onder een nieuw nummer 2 van alinea 2 van art. 1 de mocet gangbare, doch ook do moest eenvoudige wijze van cona'cilatie cener premiolCcning voor geteld en wel als volgt: „de tegen' een niet boogaren dan den pari-koers opengesteldo werkelijke goldloening, 'die een jaariljkwhe en jaarlijks ter be schikking te stellen rente geeft van ten minste drio ten honderd, terwijl nan 'do schuldbewijzen van die leening bijkomstig een kans op het winnen t*n pretni^n is verhonden". Ken nieuw artikel 2 bis opent de tnogeliiVheid, dit door de Kroon in bijzondere gevallen vergunning ktu> Moorden verleend tot het openstellen van premieleeninften, dio volgens voorpestelde wijziging van art. 1 door de •■•et worden beschouwd als lote- Het t Vlo tikcl geeft dezelfde omschrij' van de drio ten honderd rontom ;>r.>iniele«fiiing al* do nieuw-voorge- !o bepalingen van nrt. 1 lid 2 sub 2o. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat het niet. in do bedoeling ligt, het veelvuldig in hot lovon roepen door privaat rechtelijke lichamen to geven premielceningen to bevorde ren :ve«!cor ligt het in het. voornemen do uitgifte van zulk een premie! ning tot meer bijzondoro gevallen te beperken. Indien geldelijke waarborgen zijn gesteld alvorens toe-temming tot de uitgifte van loten of obligaties werd geecven. heef» dn Regeering mogelijk een middel in hnnÖen de aanlegsters te dwingen, de beleggers naar behi voldoe het ten prikkel tot behoorlijko bo- fa: r-iging van xakrn. Voorgesteld wordt dnn ook deze mo- gelijkheid in do wet op te nomen. Vorder is een overgangsbepaling vastgesteld, xoodnt premielceningen (loterijen) wettig! ijk aangelegd voor 1 juli 1003 niet door do nieuwe regeling worden getroffenVoorts kunnen nre- mioleeningen, door een publiekrechte lijk lichaam uitgegeven, indien zij voldoen arm hetgeen gesteld is in het voorgestelde art. 1 onder 2o. der wet, als zijnde niet loterijen in den zin der Wet, ongestoord voortgang hebben. BRUTALE DIEFSTAL. Zondagavond laat is te Valkens- Vvaard een brutale diefstal eenleagi. Bes auto. merk Eseex. 6tond voor de deur van hotel du Commerce aldaar. Terwiil do chauffeur even binnen was, werd de auto door twee onbe kende heeren in pang gezet, waarna zij in razeDde vaart er mee wegreden, in de richting van Eindhoven. De po litie te Eindhoven had do verschillen de grenskantoren gewaarschuwd om de dieven te achterhalen, doch tever geefs. Maandagmorgen kwam uit Zundert. bij do Belgische grenB, be- richt binnen, dat de auto daar onbe- Nieerd langs den weg was gevonden. WEDER IN VRIJHEID GESTELD. Uit Deventer wordt aan Het Volk gemeld De rechtbank te Zutphen. beschik kende op een daartoe strekkend ver zoekschrift. gelastte de invrrjheidatel- lLne van den heer J. B. kassier te De venter. die in het huis van bewaring was opgesloten als verdacht van op lichting ten nadele van ziin clientèle, welke zaak op 20 Augustus a.s. voor 'deze Rechtbank zal worden behan- ijBld, De redding van den schoener „Annie Parker" Onderscheidingen van den Engelschen Koning Reuier 6eint ons uit Londen: De koning heeft de zilveren me daille voor hulpbetoon en levensred ding op zee, oangebodon aan de vol gende leden der bemanning van het Rotterdamsche stoomschip Grooten- dijk, voor de diensten bewezen bij de redding van de schoener Annie Parker uit New Foundland in de Atlantischen Oceaan op 15 Januari 1924: aan Dirk Meindert Schoo, hoofdofficier; aan Hendrik Schipper, vierde officier; aan Frans Kissawa- ter, bootsman; aan Klaas Hopman en Cornelis Beekhuizen, matrozen. Bovendien wordt met bijdrage van de regeering in New Foundland een som geld onder de bemanning van de „Grootendijk" verdeeld. EX-KEIZER WILHELM ALS BRANDWEERMAN. De vorige week raakte, zoo ver haalt de ..Deutsche Wochenzei- iung". dicht bii het Huis Doorn een hooimijt in brand en weldra tastten de vlammen ook ec-n boerenhofstede aan. Èx.-keizer Wilhelm zat- juist aan het ontbijt, toen de brandklok begon te luiden. Aanstonds gaf hij bevel de brandspuit per auto ie laten uitruk ken en reed zelf mei prins Ctekar, diens gemalin en al de heeren van zün omgeving benevens het personeel naar de plaats dee onheik. Daar tengevolge van de warmte alle slooten warén uit gedroogd. rnoest het water uit een pomp worden aangedragen in em mers. die van hand tot hand werden overgereikt. Prins Oskar was aldra bezig met emmers water uit te gieten op het dak van een belendend perceel, dat behouden moest blijven. De inhoud van den eersten emmer kwam terecht op het hoofd van den huiseigenaar, die plotseling uit een dakraampje keek. Doch het huis bleef gespaard. Intusschen was ook de ex- keis^ir zelf aan het werk gegaan. Hij hielp een gedeelte van het rasterwerk rondom zijn park neerhalen r-n palen omhakken, zoodat. men in het, park kon komen, waar genoeg water voor de spuit aanwezig was. Intusschen kwam ook de brandweer van Doorn opdagen. Na urenlang pompen was men den brand meester en had al het vee en pluimgedierte kunnen behou den. lio eigenaar van de hoeve zette een advertentie in do ..Doornsche Courant" om den keizer, prins Oskar en al de heeren van het gevolg te danken voor de spoedige en krachtige hulp. zonder welke hij zijn geheele have «nz hebben verloren. HET NIEUWE TAR1EFSWET- ONTWERP. Het bestuur van den Alg. N'ed Zui- velbond heeft, naar aanleiding van hqt wetsontwerp tot vaststelling cener nieuwe tarlefwet. oen adres nan den minister van Financiën ge richt In dit adres wordt tegen do voor- gestelde tariefwijziging om tweeër lei redenen bezwaar gemaakt. Door het belastert of liooger belasten van soorten artikelen, welke in veel geringer mate in ons land worden ingevoerd, dan wij gehouden zijn uit te voeren, geven wij aldus adr. zelf een belangrijk argument uit de hand om er bii de regeeringen van invoerende landen op te staan, dat onze producten tegen do meest gun atige voorwaarden worden toegela ten. In het bijzonder geldt dit voor het artikel kaas. bij don export waarvan ons land groot belang heeft Adr. acht het dan ook zeer gevaar lijk, het invoerrecht van dit artikel met ongeveer 16 te verhoogen. Naar zijn meening was er meer aan leiding, dit artikel goheel vrij te stellen. Ten tweede: door het belasten of hooger belasten van artikelen, welke bij do voortbrenging gebezigd wor- don. maakt men niet allocn de voort brenging dus het levensonderhoud duurder, doch belemmert meti ook do technische vervolmaking van het. bedrijf, Dit laatste is vooral bij het veehouders- en zuivelbedrijf van veel belang uit het oogpunt van hygiëni sche voortbrenging der producten Waar dit bedrijf bovendien voor een groot deel door niet-knpi: r: tigen wordt uitgeoefend, vol gens adr. ook om deze rede - mlei ding, de bij de voortbrenging vut melk- en zuivelproducten noodig' hulpmiddelen van invoerrecht vrij te stellen. DE ROTTERDAMSCHE KWARTJESVINDERS. Onda'nks alle maatregelen der Rot- terdamsclie politic gelukt het nog tel kens aan kwartjesvinders om hun sW te slaan. Onlangs hebben een drietal kerels een kantoorbediende meer dan f 1000 afhandig gemaakt. Hetzelfde drietal beeft, thans een nachtwaker van een belangrijk bedrag beroofd. De hoeren loopen voornamelijk op de Noordblaak en omgeving en ge ven zich nit voor koopheden in valu- Zii spraken ook den nachtwaker aan, dien ze meelokten naar een be rucht café in de St.-Laurensst.rn.at. Daar hebben ze den man door valsch kaartspel o.a. een bankbiljet van f 100 ontroofd. De benadeelde vertelde aan de po litie zijn wedervaren. De drie kwart jesvinders moeeten op het bureau ko men. maar tegen hen kon men niets, doen. Een hunner, een Belg, zei tegen den inspecteur„Ach, meheertje. we hebben den goeden man no- gewaar schuwd niet met dien kerel te spe len." Zoo heeft men hen wegen» ge brek aan getuigen weer moeten laten gaan. Dat ze nu echter op al hun we eën nagegaan worden, behoeft geen betoog. DE KRUISER „JAVA". Maandag is de kruiser ..Jnva" weer -ergebracht naar de werf der Kon. Mij. de Schelde te Vlisaiugen. ten ein de verder te worden afgetimmerd. De malaria. De beteekenls der winter- besmetting Prof. dr. N. H. Bwollengrebel geeft in het „Ned. Tijdschrift v. Gen." dere bijzonderheden over 'de herfst- en winierbesmetting met malariaparasie ten van A. Maculinpennis om .Amster dam. Aam de oonclusie van. echr. ont leent de Tel het volgende: De gang der malaria-epidemie vroeger jaren doet vermoeden, d-at de practisohe beteekenis der winterbe- emettang toon belangrijker was 'dan te genwoordig. In huizen met stallen er aan vast, waarin zich vee bevindt (boerderijen) werden in de slaapkamers meer Ano- pheünen gevonden en deze waren tot een even groot of grooter getaJ ten honderd besmet als in huizen, waar geen stallen bij waren (stadswonin gen) Dit behoeft niet uitsluitend een gevolg te zijn van de aanwezigheid van het vee, maar berust ook op den bouw en inrichting dezer huizen, wel ke den Anoplielinen meer schuilhoeken biedt, dan de moderne stadswoningen. Tevens wijst dit erop, dat, binnen de grenzen 'der schommeling van de hier voorkomende*Amopheles-oichtheid een grooter dichtheid geen geringer aan tal ten honderd van Anophehnen, die den menjsch steken, ten gevolge heeft. Zoolang het nog niet, zeker is, dat- de in het winterhalfjaar besmet gewor den .Anoplielinen ongevaarlijk zijn, verdient de, in en om Amsterdam toe- gepuste maatregel van vernietiging de zer insecten in malariahuizen van September tot April aanbeveling. De ze tot. Nov, en December te beper ken (d. i- tot den tijd, waarin men de meeste besmettingen vindt) is onvol doende, omdat daarbij met de besmet tingen in het vroege voorjaar en met die September en October, welke wel geringer in aantal, maar misschien in uitwerkihg belangrijker zijn, geen rekening wordt gehouden. De-zo maat regel ook tot in den zomer uit te strek ken, heeft weinig zin, omdat do kans daarbij besmette muggen te dooden. zoo klein is. Deze gegevens toonen ook aan, dat do tertiana-parasiet zich in A, macu- lipennis kan ontwikkelen en tot rijp heid komen in een tijd, dat do tempe ratuur, zooale 'die ons door de gewone waarnemingen {n.l. die dor buiten lucht) bekend is, voor do ontwikkeling geheel onvoldoende is. Dit is niet in tegenspraak met do daarover verrich te proeven, maar het leert ons, dat men bij beschouwingen over den in vloed van het klimaat (niet alleen der temperatuur maar bijv. ook der be trekkelijke vochtigheid) op de mala ria, die overgebracht wordt door mug gen, die als A. maculipennia zich veel in woningen ophouden (d.z. „binnens huis" in tegenstelling met „bui- tenshuismustgen" z. a. A. bifurcatus), geen rekening moet houden met liet klimaat, dat buitenshuis, maar uit sluitend met dat wat binnenshuis hferscht. Tot. nu toe is bij dergelijke beschouwingen hierop volstrekt geen acht geslagen, waardoor zij, naar mijn gevoelen, van slechts betrekkelij ke waarde zijn. EEN JIERKEXNINGSTEEK EN VOOR BLINDEN. Naar het maandblad ..De Blinden- bode" meldt, heeft het bestuur van den Rotterdamfichen Blindonbond zich onlangs tot den commissaris van politie te Rotterdam, den lieer Cas per. gewend, teneinde maatregelen te treffen om de moeilijkheden van het oversteken op drukke kruispunten voor blinden te vergemakkelijken. Deze verklaarde zich gaarne bereid den bond ter wille te zijn en advi seerde op een leden vergadering een ze kor herkenningstee ken. b.v. oen stokte met een rood plaatje te doen aannemen. Was dit geschied, dan zou de heer Casper er zore voor draeen, do politiebeambten met. dit herken- ninestoekon cn de bedoeling ervan in kennis te atellen. Wanneer dan eon blinde een voor hem moeiidt kruispunt moest over steken. zou het omhoog houden van het afgesproken toeken voor den verkeersagent het sein ibeteekenen, dat liet verkeer een oogenblak moest worden etopgezet tot de blinde veilig gepasscer' was. Dit- advies wordt thans nader door het bestuur over wogen. De BI inden bod 6 voegt er nog aan toe. dat een dergelijk herkennings teek' n wel is waar in het buitenland (o.n. tn Zwitserland) goede resulta ten geeft, maar dat het, don Neder- landschen volksaard in aanmerking genomen, niet- zeker is. dat zulk een middel ook in ons land aan hot doel zou beantwoorden. EEN GESTOORDE OPENLUCHT VOORSTELLING. Tijden, de Zendagavond plaats ge had hebbende ouvoering van Shake speare's „Romeo en Julia" door „Die Ilagheepelers" in het Openlucht theater te Valkenburg, verloor mej. Nel Stants, die de rol van Julia ver vulde, door het loslaten van de ba lustrade, het evenwicht. Daardoor viel zij van het rotsplateau. De heer -d. Verkade die de rol van Romeo ervulde, kon kaad nadat de val door het struikgewas was gebroken op vangen. Aanwezige geneesheeren con stateerden geen bijzondere verwon dingen, zoodat mej. Stants er met den schrik afkwam. Na deze kleine onderbreking werd de opvoering voortgezet. TSJECHISCHE ONDERSCHEIDING. Door don president van de Tsjecho- Slowaaksche Republiek is l'0rdro du Lion Blanc, toegekend aan de heeren ds. F. W. Dry ver, J. A. van Eyketi Nieukerk en Jac. Smits te Naardeu voor hun verdiensten als bestuursle den van de Comeniusvereeniging. Zij hebben zich zoowel bij het- bekeer van het Museum, als bij de vele be zoeken van burgers van de republiek e Naarden onderscheiden. J. Pi VIS. Te Arnhem is Zaterdag overleden de heer J. P. Vis. directeur en grond legger der Koninklijke Nederlandsche Zoul industrie te Boekeloo. De over ledene heeft Nederland, wa' do zotitvooi zie ning betreft, onafhankelijk •au het buitenland gemaakt^ Het Stantsboschbedrijf Geen Staatsbedrijf meer Ingediend is een wetsontwerp „In trekking der aanwijzing van hot St-aatsboechbeheer als Staatsbedrijf". Blijkens de Memorie van Toelichting leenen de eigenlijke staaIflbebosschin- gen zich minder voor de onderbren ging in een staatsbedrijf, omdat de waardevermeerdering door grondbe werking, bebossching en door toene ming van den houtvoor.raad niet op do ba-lans tot uiting komt- en ook moeiliik tot uiting komen kan, omdat een echerpe lijn tusechen kapitaals- en onderhoudsuitgaven moeilijk te trekken ie en de wisselende houtprij- zeu het kapitaal sterk beïnvloeden, terwiil het niet mogelijk is een meer waarde te realiseeren. Ook wat- de inkomsten betreft, le vert de aanpassing aan de Bedrijven- wet moeilijkheden op. Er moet een boekhouding worden gevoerd, die zelfs bij eenvoudigen opzet nogal wat werk meebrengt, terwijl een periodic- ke henschatting veel van de werk- j kracht der technische ambtenaren vergt. Op grond van een en ander is de r-egeering van oordeel, dat de aanwij zing van het st-aatebosc-Wbeheer als staatslied rijf behoort te worden inge trokken. In het wetsontwerp wordt de over gang naar den nieuwen toestand gere geld. Een adres aan den Minister van Onderwijs Het laatste gedeelte van den oefen tocht van Directeuren en Leeraren dor lliniienvaartecholen van liet Onder- vrijstond» voor de Binnenvaart met het Instructievaaxtuig „Prins Hen drik" werd medegemaakt door den In specteur voor het Nijverheidsonderwijs den heer M. J. van Alplien de Veer, uit Den Haag en de drie Rljksgedele- geerden voor de examens van het On der wijs fonds, de heeren P. Haverkamp uit Amsterdam en C. D. Julius en Ram melaar uit Rotterdam. Voorts waa nog aan boord do heer T. L. Mellema, inspecteur voor de Scheepvaart in het Derde District, uit Groningen. Tijdens de reis van Dordrecht via Hoek van Holland naar Rotterdam, welke Vrijdag gemaakt werd, had een bespreking plaats over het onderwerp; „Wat moet de schipper als minimum weten van machines en motoren?" Deze bespreking, die ingeleid werd 'door den heer G. de Jong, voorzitter van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. leidde tot het besluit, tot den Minister van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen een adres te rich ten. Aan het uitvoerig adres ontleenen wij, dat de Directeuren en Leeraren der Bintionvaartscholen als hun oor- doel te kennen geven, dat ingesteld dienen te worden: lc. een diploma als schipper op een stoom- of motorvaartuig, aan boord •wnnrvan een machinist of motordrij ver is; 2e. oen dijdoma als schipper op een motorvaartuig zonder motor drijver, tot ec-n maximum van 50 P.K'.; dat voor het le diploma alleen noo- dig is eenige kennis van den algemee- nen gang van zaken in machine- of motorkamer; 'dat voor het 2e diploma echter noodzakelijk is een diepere kennis van de werking der motoren in het alge- Het ten spoedigste samenstellen' van handleidingen voor beide diplom ma's werd noodzakelijk verklaard. Vrijdagnamiddag brachten de deel- nemeis van den tocht een bezoek aan het Nationaal Technisch Scheepvaart kundig Museum te Rotterdam. Zater dag werd het laatste gedeelte van den oefentocht afgelegd en werd van Rot terdam naar Vreeswijk gevaren. De vacantiecursus voor directeuren en leeraren der Binnenvaarfscholen van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart is naar ons wordt gemeld zeer goed geslaagd. Daar de regee- ring in verband met de bezuinigings maatregelen dit jaar geen subsidie voor 'den tocht kon verkenen en de koeten geheel uit particuliere middelen van hei onderwijsfonds moesten wor den gedekt, kan de tocht slechts een week duren. In vorige jaren duurde de vacantiecursus twee weken. Het, insl ruclievaartudg „Prins Hen drik" is Maandagmorgen voor een nieuwen oefentocht met den directeur en de leeraren van de school voor schipperskinderen met internaat ie Vreeswijk naar België vertrokken. Ook deze tocht zal een week duren. Te Leiden had Zaterdagmiddag opening plaats van de gemeentelijke bronwater zweminrichting de Zijl, achter liet Hooipark. HET ROTTERDAMSCH TELEGRAAFKANTOOR. Het Rotterdamsch Telegraafkan toor is thans overgebracht van het oudo gebouw op het Beursplein naar liet nieuwe op den Coolsingel. HET UTR-ECHTSOHE POSTKAN TOOR. Het nieuwe postkantoor te Utrecht .3 thans in gebruik genomen. DOOR ROEKELOOSHEID OVERLEDEN. De 9-jarige A. Scbaafsma, wo nende in de Roggebroodshof aan de Middelste gracht te Leiden is Zater dag-avond op het dak van de ouder lijke woning en van daar in den schoorsteen geklommen. De schoor steen brak af stortte naar beneden en voorde den roekeloozen knaap mede, die na van straat to zijn opgenomen reeds enkele minuten later bleek over leden te zijn. TOONEELNIEUWS. Het Vereenigd Rotterdamsck-Hof- stad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert en F, H. Tartaud, heeft ter vertooning aangenomen: Moeder- legende, door Dr. Hellmuth Unger, Sn de vertaling van Henri Dekking. INTERNATIONALE TENTOON STELLING TE WEENEN. Bij gelegenheid van de muziek- en tooneelfeesteu, die van 10 September tot 20 October te Weenen worden ge houden, zal de ..Gesellschaft zur FÖrderung moderner Kunst" een in ternat-ionale tentoonstelling inrich ten, waarop, voor den eersten keer na den oorlog, een overzicht zal ge geven worden van de verschillende schakeeringen der moderne kunst in Europa. ALEX FAASSEN. Alex Faassen is Vrijdag 85 jaar ge worden. In huize Tubantia aan de To bias Asserlaan te Don Haag, waar hij logeer!, heeft 'de kranige jubilaris tal van mondelinge en schriftelijke geluk- venschen mogen ontvangen van colle ga's uit verschillende plaatsen des lands, vrienden en verdere belangstel lenden in het Nederlandsche tooneel- ieven. Van hier en daar. SALARISRECELINC ONDERWIJ ZERS EN ADMINISTRATIEVE - AMBTENAREN. Naar de Nieuwe C-rt. verneemt zal voor de onderwijzers de ealarisrege- ling als volgt zijn: Onderwijzer die niet de acte van be kwaamheid bezit, bedoeld in art. 1& Lager Onderwijswet 1920, noch de ac te van bekwaamheid bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, 'aanvangs- wedde 1200. Maxim um wedde voor gehuwden (te bereiken in 22 jaar) f 2600, voor onge- huwden 2200, te bereiken in 14 jaar. Voor den onderwijzer die niet de ac te van bekwaamheid bezit, bedoeld in art, 184 Lager Onderwijswet, doch in het bezit is van de acte bedoeld in art, 77 der wot van 17 Aug. 1878, aan- vangswedde j 1400. Maximum voor gehuwden 3100 (te bereiken in 22 jaar) en voor ongehuw- den 2700, te bereiken in 14 jaar. De U. L. O. marge zal 300 be'dra- gen, mils do betrokkene in het bezit van nader vast te stellen acten. Voor het bezit van bij-acten zal 50 per acte worden betaald, tot een maxi mum van 200. Wat betreft de administratie, is het volgende vastgesteld: Zij, die belast- zijn met eenvoudigen min of meer werktuigelijken arbeid (rang van schrijver 1000—/ 1500, met 5 Jaarlijksche verhoogingen van f 100. Gediplomeerde klerken en admi nistratieve ambtenaren met vak-radi caal, die belast zijn met arbeid, welke verstandelijk oordeel vereischt en rvoor gevorderd wordt de kennis, den inhoud betreft van de rege lingen, wetten, besluiten enz., waar van de toepassing behoort tot het be trokken dienstvak, 1100f 1800, met 2 fcweejahr] ijksche verhoogingen van 200 en 3 drie jaarlijksche verhoogin gen van 100. Adjunct-commiezen die belast zijn met arbeid, gelijk aan die van gedi plomeerde klerken en ambtenaren met vakradicaal, en bovendien be kwaam tot het voeren van meer be langrijke correspondentie, tot inter pre! al ie van eenvoudige wetsbepalin gen e. d., 1500—/ 2600, met -l twee- jaarlijksche verhoogiugen van 200 en 3 twcejaarlijksche verhoogingen van Commiezen die belast zijn met moei- lijker redactioneelen arbeid en be kwaam leiding te geven 2400—/ 3400 met 3 tweej aar lijk he verhoogingen van 200 en 4 tweejaarlïjksche ver- hoogingen van 100. Hoofdcommiezen, die belast zijn met wetgeveuden arbeid en bovendien be kwaam om als hoofd eener onder- afdeeling of als plaatsvervangend chef op te t reden 3 WO—4400, met 3 twee jaarlïjksche verhoogingen van 200 en 4 twcejaarlijksche verhoogingen van 100. Referendarissen, chefs van afdeelin- gen 4500—/ 5400 met 3 tweejaarlijk se he verhoogingen van 300. •OVER DE WIJZtCIMC DER AR BEIDSWET. In een perscommuniqué van den Ned. R. K, Fabrieksarbeidersbon'd wordt opgemerkt De wet van 1919 veroorlooft gedu rende een overgangsperiode van 4 jaar een arbeidsweek van 56 uur per week in het vol continu-bedrijf. Ofschoon dan na 4 jaar in dergelijkè bedrijven met 4 ploegen zou moeten worden ge werkt werd gedurende de vier over gangsjaren verlof gegeven cm met 3 ploegen te werken. Alles in den geest van de conventie van Washington. Nu is het niet wel mogelijk in het algemeen te beweren, dat de hoofdza kelijk Chemische bedrijven den last van een 4 schichten-systeem kunnen torsen. Wel mag worden te kennen gegeven dat door de voorgestelde wets wijziging vele groepen van arbeiders Zondag3 zullen arbeiden en bovendien 56 uur per week. Hierop mag en moet het volle licht schijnen. Wél worden veel faciliteiten verleend, doch nopens deze aangele genheid zal do wetgever dienen te let ten op liet ethische element, d-.i. het uitschakelen van de Zondagsheiliging (nist) voor velen die haar tot nu toe niet misten. Wat toch is het gevai? Volgens 'de tegenwoordige af wij kin gsbep al i n gen wordt wel is waar met 3 ploegen en 56 uur per weck gewerkt, doch dit geldt slechts voor een klein percentage ar- 0BZ8 LacMosK VERSTROOID" rlD. Professor (in een verstrooide bui) i Hos maakt uw vrouw bet? Gast (verwonderd)Matr ik ben immers niet getrouwd, Professor I Professor: O ja, dat is waar ook. Ik vergat dat uw vrouw nog ongetrouwd iel RESTAURANT -4 Utf.OR. Gast: Kellner, bet ie u.u haast een half uur geleden dat ik die ei hildpadsoep be steld heb en mu is ze er nog nieti Kellner: Ja meneer, die schildpadden zijn todh 2 PAMO-IWItOOItyiMA DINSDAG 12 AUGUSTU8, Londen 2 L. O. 368 M. (Nedorl. tijd.)'. 1.20 n.m. Concert: The „2 L. 0."-trio. 6.20 n.m. Kim deruurtje. 8.00 rum. Muziek van Engelsdhe compel misten. Birmingham 6 I. T. 475 M. (Nederl. tijd), 3.50 n.m. The Slation Pdanoconoerts. 5.20 a.m. Dftmesuurtje. 5.50 m.m. Weersvoorspelling voor dea landbouw. 5.55 n.m. Kind6ruurtje. 8.00 njn. Populair concert. Bournemouth 6 B. M. 386 M. (Ned. tijdL 4.05 n.m. The „6 B. M." trio. Dames- uurtje. 5.35 n.m. Kinderuurtje. 8-55 m.m. Groot Conoert met medewerking van solisten. Groot Orkest. Cardiff 6 W. A. 351 M. (Ned. tijd). 3.20 m.m. Tom Dïokens (humorist). 6.20 n.m. „5 W. A.'6" „Five O'clock*", vocaal en instrumentaal concert. 6.05 n.m. Kinderverhalen. The Station Orchestra. 9.35 n.m. Dansmuziek bestemd vooi Wembley. Manchester 2 Z. IJ. 375 tf. (Ned. tljdj. 12.50 n.m. Orgelmuziek. 2.50 m.m. Damesuurtje. 6.20 Kinderuurtje. 8.20 n.m. Groot Concert. Newcastle 5 N. 0. 400 M. (Ned. tijdy. 4.05 n.m. S'.rijkkwarteL 5.05 n.m. Damesuurtje. 5.35 n.m. Kinderuurtje. 8.20 n.m. Groot Orkest met koor. Aberdeen 2 B. D. 495 M. (Nederl. tijd.) 3.50 m.m. Operamuziek- 5.05 n.m. Kinderuurtje. 8.50 n.m. Groot Concert. Klassieke mu ziek. Muziek van Brahms. Glasgow 5 8. C. 420 M. (Nederl. tijd), 3.50 n.m. The Wireless Trio. 5.05 n.m. Daraesuurtje. 7.50 m.m. Operamuziek. Parijs (Radio-Paris) S. F. R. 1780 M (Ned. tijd). 1.05 m.m. Concert van het Tzigane Or kest van Radio-Paris. 5.05 n.m. Concert met medewerking ven de vaste Radio-Paris solisfen. 10.20 n.m. Dansmuziek. beiders in vele bedrijven. Bij de nieu we wetswijziging beteekent dit, dat de volle ploeg kan werken, die op de ove rige 'dagen en tijden werkzaam is. Dit is heel wat andei's, dan velen verraoe den. Het is b.v. heel iets anders, als op een Spiegelg'lasfabriek Zondags alleen de stokers en smelters inclusief hun handlangers werken, pl.m. 60 men- schen of wel de geheele ploeg van 200 arbeiders berekend naar 600 arbeiders. Het is heel wat anders, of in een che mische fabriek b.v. alleen aan de kook ketels wor'dt gewerkt dan over de ge heele fabriek van de bereiding af toe san de verpakking. Dit maakt een we zenlijk verschil. Tot nogtoe moest in derdaad worden aangetoond welke groepen noodzakelijken arbeid ver richten. Bij de nieuwe wijziging valt dit alles weg. Daarom ware het verstandiger, (lat' de bestaande wettelijke overgangster mijn zop worden gecontinueerd, bete? dan de bedrijven gelegenheid te geveh nog meer Zondagsarbeid te laten ver richten. FUSIE MERCURIUS EN DEN ALCfe» MEENEN BOND VAN HANDELS' EN KANTOORBEDIENDEN. Aan het Hoofdbestuur van den Al- gemeeuen Bon'd werd herhaaldelijk' gevraagd hoe het staat met de fusie plannen tusschen de beide organisaties van Handels en Kantoorbedienden. In antwoord op deze vraag wordt thans de stand van zaken aldus ver klaard: Volgens onze gezamenlijke verkla ring zouden N. V. V. en V. V, H. ge vraagd worden, te trachten met el kaar tot overeenstemming te komen. Middelerwijl zou een commissie uit ds beide bondsbesturen de fusie nader uitwerken. Dit laatste nu is direct ter hand genomen. Na de bondsvergade ring van Mercurius zijn de beide da- gelijksche besturen als commissie bij elkaar gekomen en we mogen wel zeg gen dat dit gedeelte van het werla bijna geheel gereed is. Anders staat hét met N. V. V.V, V. H. Het is heel moeilijk geweest, beider besturen aan een tafel te krij gen. Eindelijk is liet gelukt en we zijn' over het resultaat dezer eerste bespre king optimistisch gestem'd. Echter zal Br nog een en ander moeten geschie den voor de geheele overeenstemming is bereikt,. Varia. De algemeeno jaarvergadering van den Bond van Cristelijke Politie-amb- tenaren in Nederland zal 2-1 en 25 Sep tember a.s. in „Irene" te Utrecht worden gehouden. Volgens een ministerieele beschik king kannen bij de Rijkswerkver schaffing 1 te Einmen voorloopig 1200 personen worden te werk gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 7