HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Staflsnieuws Muziek. FLITSEN VICTORIA-WATER DËlCHÏiNVERLOVING VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1924 TWEEDE BLAD No. 3354 Schetsen over Engeland. IV Wedrennen De renbaaa van Alexandra Park ja niet een van de voornaamste. De Engel- Ache aristocratie komt er niet en geen jjhoiografen zwerven er rond orn Lord A. en Lady B» Earl C. en Viscountess to photografeeren voor de gelllus- «feerde dagbladen Daily Mirror en Dai ly Sketch of voor de mondaine week bladen The Sketch, The Tatler en hoe dio verder mogen heoten. Dit vermin dert wel de beteeken is van do baan in de oogen van het Engcliche volk, dat dweept met zijn' baronnen en barones een, markiezen en markiezinnen, herto gen en hertoginnen, graven en gravin- pen. Om van Royalty (het Kunings- Bttis) niet to spreken. Wie er lusl in Jieeft, kan veilig wedden dat in een Weekblad van eenige beteekenis min stens céa portret van een üd van het koninklijk huis staal afgebeeld: hij zal zijn pari niet verliezen. Het moet ook gezegd worden, da: de Koning en de Koningin, hun drie zoons, hun dochter 1 Priusei Mary en Viscount Lascelles, bun schoonzoon, het mogelijke doen om populair te worden en te blijven. En een van de middelen daartoe is the i u r f, de renbaan. Die zit den Enge- Khen in het bloed. Toen onlangs de Prins van Wales, de populair» kroon prins met zijn typisch jongensgezicht en rijn „winning smile", sijn betoove- icnden glimlach, tweemaal kort achter elkaar, een val met ztjn paard deed» zei men niet, dat hij beter ruiter moest tlachten ie worden, maar bewonderde beta om zun pluck, zijn durf. De zee Ci de renbaan dat «jn de terreinen, aar de Eagelschman zijn koninklijke ^n.ilie graag ziet. Do renbaan rnis- sfhicn nog het meest. En toen onlangs \c - paard uit do stallen van den Ko ning in een van dc rennen den prijs k*on, was de geestdrift algemeens „bet paard van den Koning wint", ook bij toeschouwers, die er geld door ver loren. omdat het paard als een outsider &schouwd was, een die geen kans had PK winnen. Wam zoo Is do wedder op de coursos |pg aiot, dat hij geld zou zetten op een paard omdat het van den Koning is. De Engelsche aristocratie komt dus, iooals ik rei op de rennen van Alex- »cd:» Park niet. Toch was fcet er tjok- op Zaterdag z Augustus. De spoor- <Wégm a at schappij liet er ex!.-»-treinen Voor loopen en ronder da» zou het on mogelijk geweest zijn, die duizenden «nenscien naar het stationnetje Wood prcen te vervoeren en veer naar huis fcrug. Men heeft op die fcaan drie ran- jjHi, de goedkoopste kost drie shilling4 ópgeveer e«-n gulden tachtig, de middel. \:e het dubbelo (en daar is nog niet )ens gelegenheid om te zitten) de duur- ste. met dc tribune 32 shillings en 6 pence, of vrel «3.5a. Als ik zeg, dat dc tweede rang er uitrag als een pot met pieren, waarin een wemelende, >rr:emelende xneaschenmenlgte van de eerste course te kwart over een tot de ^natste te half vijf gedoemd was te r>jnan of te loopen en dat ook de diire xns-.g volgeraakt was, dan kan men rich een voorstelling maken van de belangstelling in Engeland voor wed rennen. Denk niet, dat er gemakkelijke stoelen stonden, de zitplaatsen bestaan er uit breede houten treden, waarop !e- jtAod rijn regenjas neerlegt vóórdat hij S«lf durft plaats nemen. Kwamen al die duizende menschen cit belangstelling voor het edele paar denras? Wat deden er dan. als dat ïoo was,, die tallooze bookmakers, de menschen van de wedkantoren? Het was niet mogelijk, na to gaan hoevee! er wel waren verschenen. In den tijd toen in ons land nog wedrennen werden gehouden, stonden er op een rij, onwil lekeurig herinnerend aan de luidruchti ge papegaaien laan van Artis,, misschien e«:i dozijn, hoogstens twintig van deze zonderlinge industrieelen op het bankje, dat rij niet mochten verlaten. Toen Ket wedden op de courses verboden werd, verdween met de bookmakers meteen de mogelijkheid om de rennen in stand te houden. Zoo'n verbod zou in Enge land onmogelijk zijn, het zou een op stand uitlokken. Iedereen wedt er, al thans bij de grootc races: de melkman en de kantoorjongen, de koopman en de edelman, de typiste op het donkere kantoor, de oude juffrouw in het dood- scha pension. Voor honderde ponden of voor enkele •hillings. Maar zij wedden. De bladen geven pronostics, voorspellingen van wie winnen zullen en «hebben hot «oms bij 't rcchto eind. Meestal niet. Want winnen hangt van zooveel omstandig: beden af. Het renpaard is niet als ce» motor, het heeft zijn kuren en grillen de afstanden waarop het wel of niet loopen kan, de baan die het past <if niet past. Pharos, bet beroemde paard van Lord Derby, heeft een afschuw- van regen, Saasovino, niet minder ver maard» beschouwt een modderige baan als een goede grap. Tishy houdt van toeschouwers en verkiest zich niet in te spannen, wanneer het bij toeval zijn handicap moet beginnen in te halen op een gedeelte van de baan waar geen pubhek staat. Dan zijn er de tallooze kwalen, waaraan een paard lijden kan zonder dat iemand, zelfs de trainer, het weet. Black Arrow, die van te voren ls de waarschijnlijke winner van de Derby beschouwd werd, verkoos toen ace begon, niet te starten, zelfs niet toen de jockey het dier onbarmhartig onder de karwats nam; later viel het arme dier dood neer en bleek te lijden aan een vergrooting van de lever. Dia mond Jubilee, «en van de paarden van den Koning, had een afkeer van Morny Cannon en een antipathie tegen Watts, hoewel geen van die beide jockeys kon nagaan, wat daar de reden van was. Maar een kleine staljongen. Herben Jo nes, kon alles met hem doen en zoo werd, op verlangen van den Koning, dit onbekende knaapje op zijn jug gezet Tusscben het publiek siaau do book makers en schreeuwen hun voor e>en ongewende raadselachtige aanbiedin gen uit. „VJer te^en twee op Nero, zes lagen drie op Caasanara". De klanten komen aanloonen en doen hun bestelling met een enkel -woord. Dé bookmaker geeft alleen rijn adres kaartje af, zijn helper schrijft de weddenschappen op. Straks na de rare, komen do klanten do winst halen, als zij rerloren hebben komen ze niet klagen. Do -bookmaker zou ook niot naar hen luisteren: tegen over het eeno risico »taat 'net an dere. Vlak btj de plaats waar wij zitten staat een bookmaker, Alf. Jenkins op zijn kioine, houten bankje, om «ven boven het publisk uit te steken. Eenige minuten vóórdat een race be ginnen zal begint hij zijn zware stem to verheffen en roopt, onvermoeid zijo aanbiodingen uit. Als een spin in zijn web ziet hij met aandacht uit naar do naderende vliegen. Zijn die eenmaal vlak bij hem. steekt iemand zijn hand uit, dan gaan de zilver etukken of papieren ia do hand van Alf over zonder dat een ander kan zien, hoeveel het ia. Maar hij heeft ook nog «n oog open voor andore menschen. Van do tweede rang maakt een man, blijkbaar een compèro ge baren mot armen en handen. Soms goeft hem dio eenvoudige telegraaf, aanleiding orn wat anders te schreeuwen. Er nadort een eenvou- .monnetjo met ean lorgnet op, dio hom iota toefluistert: mot blijk baren eerbied luistert hij en zegt dan oon woord tot den boekhouder, dio oon aanteekening maakt. Het mam net jo gaat hoen en Alf wendt zich tot een toeschouwer, die naast hem staat cn zegt op fluisterenden toon: ,,you saw that gentleman? he is the greatest backer of the world?" Zag u dien heert dat is do grootste wedder van de werold- Het kan wol zoo zijn Alfred. WIJ zul len het niet narekenon. Rn Alf, van zijn bewondering terstond bekomen, schreeuwt alweer ziin aanbiedingen uit. Do renpaarden komen voorbij op weg naar het punt van afrit! Mot hun allen zetten uu de hookiee een keel op: al die honderden krijschen wat zo kunnen op het heele ter rein. Neen, «n hetero vergelijking dan met do kakatoes rn tien dieren tuin is niet mogelijk. Het steekt op als oen storm, daalt weer, stijgt op nieuw, totdat het zijn toppunt be reik*. opeens klinkt e"n bel, de paarden zijn onderweg. Met de wed- derij is het uit.. En in gespannen aandacht staart iedereen nnar de baan: daar komen ze in galop, een enktflo voor, daarna de andero in oen kluitje, een paar in do achter hoede. Do toeschouwers geven kreten van vreugde, verwondering, span ning. Het duurt maar oon paar mi nuten. z© rennen de tribune voorbij, oen algemeeno kreet, do eindpaal ia boroikt. Tegenover ons hijscht oen official ide winnende nummert ann don paal. En vriend Alf stapt van zijn bankje. Hij kan zijn schor go- -cjireouwdo koel wat rust geven en 1 dronken met oen glas limonade. 'Als Alf en zijn kornuiten alleen op de races zelf zaken moesten doen, zou het niet veel te beteekenc-n hebben. Het grootste gedeelte van huu cliën- tèle ziet men niet. Die schrijft of seint of telefoneert naar het kantoor. Daarom is het vak niet zonder risico. Soms noemt een bookmaker, nadat het hem zóó tegenliep dat hij aan zijn verplichtingen niet meer voldoen lean, de boenen. Maar ook de klan ten komen, als de weddenschappen verkeerd uitgeloopen zijn, hun ver plichtingen tot betalen soms niet na en daar de Engelsche wet, evenals de onze. geen zaken berecht, afkomstig van dobbelarii en epel, kan de book maker daar niets aan doen. Het ge volg daarvan is, dat in deze wereld des weddens de aangegane verplich ting voor een eereschuld geldt. De verdwenen bookmaker is voorgoed op de dbureea onmogelijk geworden, do nalatige wedder kan-zeker zijn van de verachting van al zijn vrienden en kennissen. Men kan zijn kleermaker niet betalen, zijn huishuur schuldig blijven, het is alles niet zoo erg als ontrouw aan het. wed denschap boe k Het klinkt vreemd, maar het is veel eer logisch omdat de kleermaker en de huisheer den steun van do wet hebben, dien de bookmaker mist. Ei- is naast het officieele wetboek óok nog een particuliere eerecode, die niet de minst gestrenge is van do twee. Boekenkasten vol zijn er geschre ven over paardenfokkerij en de bij zondere eigenschappen van renpaar den in allerlei omstandigheden. De kenner weet dat. Hij is zich er van bewust, dat de dochter van een moe der, die op 1200 meter alles sloeg (het geheele veld, zooals de gezamenlijke mededingers genoemd' worden), niets tot et and brengt op een afstand van 1600 Meter. Hij weet van de talloo ze nukken en eigenaardigheden, waar aan renpaarden onderhevig kunnen zijn cn berekent uit. al deze onbeken den hunne kaneem. Als ik wedde op races (maar ik npendeer er geen cent. aan. uit overtuiging dat 't een zuiver gokje is mot een winkana van een tegen tien) dan zou ik zetten op het paard waaraan in het geheel geen kans wordt fcoegekend- En dan komen er nog diepzinnige vragen op, die allo voorspellingen om ver werpen, zooals deze: heeft een paard verstand! De een verzekert even krachtig van neen. ais de ander van ia, Waarom weigert een ren paard. dat viif hindernissen prachtig genomen heeft, haivimekkig de zeede, zoodat het de rare verliest? Waarom a La ai bet zijn krib stuk, nis een fazantenhaan. waarmee het vriendschap sloot, niet aanwezig is? Waarom hinkt hét. (zooiets kwam voor) bii hei begin van een ren, ter wijl het, nieta mankeert? Waarom weigert een paard (ook dat is ge schied) tegen een ander te loopen waarvan het eenmaal verloren bad! Ziedaar allemaal vragen, waaruit geconcludeerd kan worden, dat een paard wel denkt, .Maar de wedders dan! Denken die? Of zijn zo zoo mal hun geld aan wedrennen te wnge», alleen omdat het in de lucht zit 011 iedereen het doet? Wie na mij in Engeland komt, moet dat zelf maar eens vragen. HIJ krijgt, dat durf ik voorspellen, alleen ren minachtend «sohouderophnlen tot be scheid. Wat weet een 'nreignor, een vreemdeling, van paarden cn rennen afl J. C. P. Het nieuwe Concert-orgel van bet Cinema Palace. Do heer H. J. D. Daudey, directeur van het Cinema Palace noodigde ons uit om het nieuwe concert-orgel, dat dezer dagen in gebruik genomen werd, ie komeu bezichtigen en er de capaci teiten van te hooren demonstree- reu. Dit aanzoek had mijn volle be langstelling en ik heb maar niet go- wacht tot Donderdagmiddag, op de eigenlijke orgel-auditie, om met het nieuwe instrument te gaan kennisma ken, doch reeds daaga te voren vond ik den directeur van Cinema-Palace bereid' om mij het wonder van moder ne orgeltechniek in al zijn onderdee- len te toonen cn er mij do geheimen van te laten ontsluieren. Vooraf had ik hot in de practijk reeds kunnen observecren, en ik mag gerust, zeggen, kunnen bewonderen, in de „Credo-film", waarhij orgelspel zulk een belangrijke factor als muzi kale illustratie te geven heeft. Dc il lusie van het machtige kerkorgel kon bij deze vertooning ten volle gegeven worden wat zeg ik de illusie, neen de werkelijkheid, want het nieuwe instru- ment bezit niet minder dan 15 spre kende orgeltimbree van prachtig ge halte, die door allerlei combinatie» tot een enorme verscheidenheid van klankkleuren kunnen worden. VAN HAARLEM'S DAGBLAD HANDBAGAGE Na vijf minuten van heftig debat wordt tenslotte overeengekomen wie wat zal dragen op weg na oir het sta tion Mientje moppert dat het oneerlijk is Lientje krijgt altijd het lichtste eu moeder vermaant allen orn 'de jassen niet in het atof te laten sleepen Halverwege vraagt vader of Mientje de parapluies zoo kan dragen, dat ze hem niet tegen zijn beenen porren dan neemt hij ze zelf liever Een eindje verder roept moeder halt de kinderen worden te moe ze moeten nn maar eens ruilen wat veel tijd koet en bijna geen verandering brengt. Moeder wordt moe en een nieuwe rust geeft haar gelegenheid wat op haar verhaal te komen Tof vader vrijwel alles zelf heeft, ter wijl de rest van de familie hem waar schuwt dat het met al dat oponthoud erg laat geworden is. (Nadruk verboden.? wend. Wat mij ook vooral opviel was de magnifieke verhouding van het klankvolume tot de aooust.iek van het gebouw, een óquilibre dat hier veel mooier getroffen is dan b.v. met het orgel in het Concertgebouw te Am sterdam. Onder de expressieve solo-stemmen .an liet Positief trok vooral de zeer gedekte Vox humana mijne aandacht en niet minder de Concertfluifc 4'. Ook in combinatie met de orkeetr instrumenten (viool-cello) konden in de Credo-film heerlijke effecten be reikt worden, waarbij de Subbas 16'- pedaal een prachtigen grondtoon gaf Doch dit alles beteekent slechts eene zijde der mogelijkheiden op dit tech nisch muziekwonder. De falmillufitra- ei&chfc heel wat meer verscheiden heid dan de zuivere orgeleffecten, zoo- uis ze in do Credo-film verlangd wor den. Fantastische detectivenverhalen romantische histories zoowel als de dolste kluchten wachten op muzikale illustratie. En ook daarvoor ia het nieuwe orgel ten volle berekend. Want naast de complete orgelkern zijn er allerlei combinaties in aangebracht. Da grappigste en muzikaal onzinnig ste jazz-effecten kunnen er evengoed op weergegeven worden als de mystie ke en grandiose orgel timbres. Zoo bereikt de organist op het ho&fd- manuaal benevens 8 orgel registraties en tremulant naar willekeur hot ef fect van den roffel, de jazz-block, castagnetten of tambourijn, ofwel speelt hij op dit klavier piano, guitaar of mandoline, dit laatate met het ef fect van clavecimbel. Op het Positief (hier liggen twee klavieren nevens elkaar) vindt de or ganist naast 4 orgel stemmen en tre mulant, de cathedraalklokken, xylo- phoon en carillon. En met het pedaal dat drie orgel stemmen tolt, zijn ook 'de effecten te bereiken van ..paukenslag", ,»pau- kenroffel" en „bekkens". Verder vindt men ter zijde nog tal van contactknoppen om allerhande geluiden te produceeren, als: sirene, autohoorn, telefoonschol, paarde- schellen, donder, regen, wind, claxon, triangel, castagnetten, kleine en groo- fe trom, koekoek, vogelimitatie, spoor- fluit en schot. Hoe een organist al deze registers bedienen moet mag voor velen een wonder lijke 1, een grooter wemder is echter hoe dc orgelbouwer do speel tafel derwijze geregeld heeft, dat zulks met wnt handigheid en routine gecne bijzondere bezwaren heeft. De geheele installatie werkt electro- pneumatisch; honderden draadjes, te zamen tot een kabel van nog geen pols dikte vereenigd, loopen van de speeltafel naar hot eigenlijke orgel bouwd is. De mogelijkheid bestaat zelfs om de speeltafel te transporteBren, al naar gelang de lengte van den ka bel. De windmachine (geen traditio- neelo blaasbalg meer) heeft een capa citeit van 14 M3. in de minuut en geeft een winddruk van 275 m.M. Ver der is er een gelijkstroom-dynamo voor de magneten en lampjes van het instrument. Onmogelijk ie het in een dagblad artikel al de technische eigenaardighe den van het moderne orgel uiteen te zetten. Ik mag mij tevreden achten, wanneer ik mijne lezers overtuigd heb van de bewondering, die ik voor dit resultaat van ingenieuze vindingen, na een nauwkeurig onderzoek, behoef te voel om te uiten. Voor de firma A. Standaart. kerk en ooncertorgelfabriek te Schiedam, die het instrument, naar eigen vindin gen tot een origineel geheel bouwde, ia liet- een groot euccee, en voor Cine ma-Palace een buitengewone attractie. Op de auditie van Donderdagmid dag. die voor een talrijke schaar ge- noodigden gegeven werd, was de heer Stand aart zelf aanwezig om de con structie van het instrument uit te leggen. De orgelbouwer begon met een hartelijk dankwoord aan den heer H. J. D. Daudey, directeur van de exploi tatie, om de mogelijkheid die hem ge geven werd een dergelijk concert-orgel te bouwen. Een drietal organisten Het om beur ten het instrument spreken, n.l. de heeren B. C. Nel, verbonden aan het orkest van Cinema-Palace, die o.m. heel mooi de begeleiding van de cello eoio speelde; verder de lieer J. P. Vis ser, organist uit Hillegom, 'die in een improvisatie op een liandel-thema de diverse mogelijkheden van het orgel liet hooren, en ten slotte de heer H. Happel uit Rotterdam, als solist en nis begeleider der viool-soliste mevr. .T. Schrijver—'Wolffers, die met mooien toon cn vaardige techniek drie stuk jes voordroeg. De bariton-zanger Hen ri Angenent zong zeer verdienstelijk een drietal nummers, waarbij een meer sobere begeleiding heel wat meer verheffing had kunnen brengen, zijn begeleider, de heer J. P. Visser was in zijn registratie nic-t erg gelukkig. Dan was er nog het kleine koortje H. P. onder leiding van Henri Pielage, dat twee koortjes uit de „Credo-Film" liet hooren en warm applaus oogstte. En ten slotte was er het voltallig orkest van het gebouw, dnt onder lei ding van den lieer Edwin Bron een paar effectvolle nummers met orgel liet hooren, en, last not least, de cello^ solist A. S. Hasselman, die heel mooi Elevation van Rene de Boikdefffle speelde. Br waren bloemen voor de solo-vio liste en een krans voor den heer Stan- plaus door den heer Daudey overhan digd werd. In een hartelijke toespraak wees de directeur van Cinema Palace op het feit, dat het hier een triomf gold voor de Nederlandsche orgelfabri catie. In den zelfden zin, en met even veel waardeering sprak ook de direc teur van het D. P. theater uit Rotter dam, alwaar de heer Standaart even eens een dergelijk instrument plaatste. De demonstratie deed gaandeweg onze verbazing voor de moderne orgel techniek, zooals ze ons hier door de firma A. Standaart gerealiseerd werd stijgen. Onze welgemeende geluk wenschen. aan de firma Standaart en aan Cine ma-Palace met zijn energieken en vooruitstrevender: directeur H. J. D, Daudey. JOS. DE KLERK. SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISRAÖL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 71/2 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienet te 11/2 uur. Avonddienst te 9.10 uur. WerkdagenOchtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7 1/2 uur. Middag en Avond- diensten te 7 1/2 uur. Talmoed ToraliSabbath te 121/2 uur. Werkdagen 's avonds te 71/2 uur. Zondag avond te 7 uur. De Middag- en Avonddiensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah, wor den in het Gemeeniegebouw gehouden. De overige diensten worden verricht ter Sy nagoge L. Begijnestraat 11. PERSONALIA. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames H. Heins, J. H. C. C. van der Have, M. M. Fris, en N. Boudewijn, allen te Haarlem, A. J. Diepenhorst, te Schoten. L. Buisma te Heemstede, O. R. Bergema te Santpoort., L. van Teuten te Beverwijk en M. H. Hoe gen te Hillegom. INCEZONDEN MEDEDEEMNCEN a 60 Cts. por regel. dat. arhter en onder het tooneel inge-dnart, die hem onder daverend ap- Weet TJ dat Vlctorla-Water wondersnel den dorst verslaat Weet Udat Victoria-Water tegen moa- en matheid baat? Weet Udat Victoria-Water in eon Liter-schroef-stop-flesch U slechts twee-en-dertig cents kost thuis bezorgd aan Uw adres? Oberlahnsiein Feuilleton Naar bet EngelBch van BERTA RUCK. 68) „Gaat u daar ritten, als je blieft". Ik ging zitten on sloeg hem gade, torwiji hij haastig eenige telegram formulieren invulde. Toen strekte hij zijn hand uit naar do rij alectrlsche hellen op ziin lesse naar en Harold verscheen in den post van do deur. Hij kwam naar den Baas too cn nam de formulieren aan, dio deze in tweeën verdeeld had. Deze moeten dadelijk verzonden worden en die moeten in orde ge maakt volgens onzo code". „Ja, meneer". Ik begon mij hoo langer hoo meer te verbazen. Als or zooveel haast bij die zaak was, waarom liet hii meneer Dundonald dan wachten? En wat had rk er mee ta maken? Waarom moost ik hier wezen? Wij waren weer alleen. H': keek ©ven naar de klok, toen draaide hij zich om met zijn stoel en keek mij aan. Hij sprak met do grootat mo- jgélijke beleefdheid, „Nu, juffrouw Trant. Ik denk, dat u wel benieuwd is. waar het toch om gaat op dit oogenblik. Ik bedoel niet alleen, waarom ik u hierheen mee nam, maar ook wat betreft onze hcele overeenkomst". Was ik benieuwdl Wat kon het mii eigenlijk nu schelen? Voor mij was ol- lc^ voorbij, zoodra hij mijn naam den naam, dien hij mij gegeven had had opgegeven. Ik zng alleen hot lachende gelaat van dat andere meisje voor mii. Welke stcenen zou hij haar geven? Zeker geen diamanten Ik zweeg. „Zal ik het u vertellen?" begon hii weer, „nu?" „Ik geloof niet, dat u beloofde, mij een uitlegging van de zaak te zul len geven, toen u dat contract opstel de", zei ik vermoeid. „Het kan mij eigenlijk niets echelon.... eeóft u zich geen moeite...." „Misschien zou ik het gr»ag ophel deren, laten we dat. zeggen. We zullen dan hiermee beginnen". Hij overhandigde mij do courant, die, als 't ware, een bom voor zijn voeten gegooid had. Ik las het bericht, dat hij mij aan wees. Tweemaal las ik het over. Ik was te vermoeid en te versuft, ora een courant te lezen. „Ik vjrceö", zei Ik hulpeloos, terwijl ik hem de courant terug gaf, „dat ik het niet begrijp". Hij glimlachte een beetje medelij dend, vond ik. Daarop zei hij: „Nu, maar u hebt in allen geval dien Monsieur Charrier ontmoet, dien grooton, Franschen cargadoor. Misschien is het niet tot u doorgedrongen, dat er redc-nen wa ren, waarom ik op een goeden voet met hem wilde blijven, ten koste van wat ook. Ik kon u niet eer er iets van vertellen, maar er zou een verbin tenis zijn „Ja?" (Tusscben hem en Odetta Charrier, dat begrijp ik, maar wat be hoefde hij mij dat uit te leggen? Het kon mij niets schelen). Hij vervolgde haastig: „U zag, wat voor soort man hij ia. Opvliegend, opgewonden, gauw gepi keerd! Ik moest steeds op mijn hoede n'u mot. hem, zoodat, toen ik hoo d dat hij, die een per oon van gewich* in tmijn oog is, juffrouw Trant, ge neigd scheen, mij niet alleen de eer te willen aandoen, om zaken met hem te doen. maar mij tevens als zijn 1-Iij wachtte even en keek mij aan. Ja. ik lette op hetgeen hii mii mee deelde. nis hij dat bedoelde. „als een mogolijken schoonzoon te beschouwen, ik niet wist, wat ik beginnen moest". Ik antwoordde niets. Natuurlijk Eon hij niet» anders dan eoo'a bruid met enthousiasme aanvaarden, maar waar dienden al die excuses voor? „Ik begreep eing hij voort, „dat als ik hem in deze laatste zaak niet ter wille was. er van de andere mis schien ook niets zou komen. Ik ver telde u bij ons eerste onderhoud, niet waar, dat ik geen trouwplannen had? „Had. Hii was dus eerst later ver liefd op haar geworden. „Verleden Paschen, toen wii bij de Charriers te Dinard gelogeerd wa ren", ging hij voort. ..waren wii al len, ook ik, op zeer •VTiendBchappelij- ken voet met juffrouw Charriers Ik kneep mijn handen ineen. 211 waren ijskoud, hoewel het een warme dag was. „en zij was weldra heel vertrou welijk tegen mij, vertelde mij heel kin derlijk van allerlei, dat haar zelf be trof" (Allemaal comediespel, dio zooge naamde openhartigheid!) „zij vertelde mij zelfs, dat zn een jongen vliegenier, die daar Juist in de plaats was, haar hart geschonken had. Het was nog een geheim voor haar ouders u weet, hoe Fransche ouders zijn maar het zal nu wei geen geheim meer zijn, denk ik", (Dat zal wel niet!) „Zij was het zelf, die mij Eecl openhartig vertelde- dat haar vader mij haar hand wilde aanbieden. Die Franschen zijn zoo eigenaardig in dat opzicht ik wist niet. wat ik beginnen moest", ging de Baas voort, terwijl hij steeds vlugger ging praten, op de manier, zooals hij mi] indertijd rijn brieven dicteerde. „Ik liep gevaar, een mogelijken vriend en zoo'n machtigen vriend, in een viianrt te veranderen. Ik wist. hoe beleedigd hij zou zijn, als miin wei gering hem alleen uit onwil zou voor komen. Dan moest ik ook rekening houden met de jonge dame. Wat scheelt er aan, kunt u mij niet vol gen?" „Neen, ik begrijp niet goed", zei ik zoo kalm, als mij mogelijk was. „wat u met. weigering bedoelt". „Wel zij wilde niet met mij trou wen, zij had haar vliegenier. Ik had toen ook nog geen trouwplannen". Toen. Moest ik per se hun heele lief desgeschiedenis hooren? „En ik kon het voorstel, dat haar vader mij dacht te doen, al'eon ver hinderen door het tastbare bewijs te leveren, dat ik niet in aanmerking kon komen. Ziet u het?" „Ja", zei ik langzaam, ik een officieel engagement was het tastbare bewijs". „Juist en nu komt het voornaam ste. Een engagement is onnoodig ge worden. De grootse!» plannen, die ik 'voor onze firma had, zijn te niet ge daan, maar één goed ding is mij toch overgebleven. Ik behoef geen 6terke maatregelen te nemen, om aan het misnoegen van Monsieur Charrier te ontkomen. Als ik geen plan heb, aan hem geparenteerd te worden, kan ik het nu vrij uit zeggen, als ik dat zou willen". (Als! Hii bedoelt dus. dat nu Odette en hij ronduit kunnen zegtren, dat het uit liefde is en niet uit dwang). „En als ik ons engagement in nanni niet reeds vanmorgen verbreken had, juffrouw Trant, zou ilt het vanmiddag kunnen doen, nu". Dit hield in, dat hij bepaald ver langde, om van mij af te zijn. Het trof mij als een dolksteek, maar het maakte het afscheid gemakkelijker* Ik stak dus mijn hand uit, om af scheid te nemen. Hii nam haar even aan, maar lie£ mij meteen weer los. Op een toon van onmiskenbare verlichting voegde hij er aan toe: „Dus dal is afgehandeld en voorbij" „Ja!" zei ik kalm, hoewel het eeiï laatste krachtsinspanning wu Adieu, meneer Waters", (Wordt vervólgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5