Verkeersongevallen INCEZON DEN MEDEDEELINCEN k 60 Cts. pur regal. Wgeeringen Iedere mogelijke stap rullen doen om do ontruiming te verhaasten, daar volgens de opinie der Britscbe re- geeriug een voortgezette bezetting na deel kan doen aan de werking van het Dawes-plan en cc op de Londensche conferentie bereikte overeenkomsten in gevaar kan brengen." Uit het Roergebied. Uit Essen wordt gemeld: Natuurlijk heeft in het Roergebied de ontruimingstermiju als reactie op de veel te optimistisch© verwach tingen van de laatste dagen teleur stelling gewekt. Toch hoort men liior afgezien van de reactionnaire Rhei- nisch-WWtfalisch© Zeitung, weinig bittere critiek op het pact van Lon den. De industrie hoopt In de eerste plaats van de opheffing van het Mi- *-urn-stelsel een aanmerkelijke ver- lichting zonder welko haar vertegen woordigers den toestand als wanho pig beschouwen. Do amnestie voor- waarden en de bestuursverbeteringen worden algemeen toegejuicht, hoe wel men nog tal van wenschan hoeft in de eerste plaats de vrijheid van pers en van vergadering. Men hoopt dat het gelukken zal binnen een niet al te lunven tijd het denkbeeld van een onzichtbare bezetting wat meer cab!j te brengen. De Fransche psrlemonts- rlttlng. Zooals reeds gemeld, zullen de beide Katners van het parlement Donderdag middag a.s. bijeenkomen. Het debat, dat zich na de verklaring van Herriot zal ontwikkelen, schijnt ceni- ge dagen ia beslag tc zullen nemen, daar tkags reeds niet minder dan acht interpellaties zijn ingeschreven. Alle hebben betrekking op de conferentie van Londen. Louis Dubois zal over de reparatie-kwestie spreken en Boka- nowsky zal er op aandringen, inlich tingen te ontvangen over de financicelc consequenties van het accoord van Lon den. Jules Fabry zal spreken over he: veiligheidsprobleem. Het is zeer waarschijnlijk, dat zich nog meer sprekers rullen laten inschrij ven, terwijl men eveneens verwacht.dat Poïnearé in den Senaat het woord zal Herriot geestdriftig t# Parijs ontvangen. Herriot is in de meest optimistische stemming naar Parijs teruggekeerd en een hartelijk afscheid viel hem te Lon den van een talrijk gezelschap ten deeL Bij zijn afscheid reide hij „Ik hoop, dat de Londensche conferentie een her nieuwing van de Entente Cordiale zal beteekenen en het begin van een nieuw tijdperk ia do Europeesche politiek. Wij moeten blijven werken voor den vredo van Europa en de vriendschap tusscben de volken der wereld. Frankrijk en Groot-B rit tannic dienen vercenigd te blijven, ten einde de nog hangende pro blemen op to lossen." Maandagmiddag arriveerde Herriot te Dieppe, waar h:f door den burgemeester werd toegesproken. De bevolking van Dieppe juichte den premier luide toe, alsook de leden van de delegaties, die ia zijn gezelschap waren. Daarna vertrok Herriot naar Parijs, w aar hij even na 6 uur aankwam. Hij werd opgewacht door een talrijke me nigte. Op het perron waren aanwezig de ministers die nog te Parijs verteer den. alsmede een groot aantal Kamer leden. Toen de premier buiten het starion verscheen, juichte de menigte hem zeer luide en geestdriftig toe. Een zeer sterke politiemacht was nauwelijks ia Staat voor ziin auto eva weg te banen. Op het plein voor het station trachtte een gToepjc camelots du roi tegen Her riot te manifcstecren. Nauwelijks waren zij daarmede begonnen, of de menigte trok partij voor Herriot en het zou zeer slecht met de manifestanten zijn afge- loopcn, indien zij niet ijlings een huis op het stationsplein waren binnen ge vlucht. Een grooto politicmacht stelde zich voor de deur van het huis op, ten einde het publiek te beletten tiaar binnen te dringen en den manifestanten een ge- voelige afstraffing te geven. Niettemin verzamelde zich een reusachtige menig te voor het huis en riep men in koor „Vive Herriot! Vive la paix! Vive la République!" en daarna ,.A bas Dau- det! A bas la guerre! A bas Poincaré!" De intocht van Herriot is een zege tocht geworden. Slechts zeer langzaam verspreidde zich de menigte, terwijl de came! ns du roi door een achterdeur het Croote voldoening In Amerika. Zoo groot is in Amerika de voldoe ning over het welslagen van de I,on- densche conferentie en de finale aan vaarding van liet Dawcs-plan, dat pre sident Coolidge het volgende schrij ven aan do pers heeft gezonden: „De president is van mcening, dat dit 't meest belangrijke succes is, dat sedert den wapenstilstand werd geslo ten, waarschijnlijk met uitzondering van de conferentie van Washington. Dit toont, hoe verstandig de Amori- kaanscho houding is, hoe effectief de Amerikaansche methode van samen werking.is. Nu de regeeringen van Europa de zen verstancfïgen stap hebben gedaan, zal het niet moeilijk vallen thans in Amerika uit particuliere bronnen de noodisre finnncieele hulp te verwach ten. liet cir.de van den oorlog schijnt te zijn gekomen en naar wij hopen, ook het begin van een ccrvollen cn duurzamen vrede." Staatssecretaris Hughes zei-'; in het Witte Huis tot de pers: ..Tiet verheugt mij ten eerste, dat de Londensche conferentie geslaagd komst hebben weten fo bereiken. Dit resultaat kon alleen worden bereikt door de schitterende samenwerking van de afgevaardigden der geallieer de regeenngen met Duitschland, er hun aller ernstig verlangen naar het bereiken van een basis tot overeen stemming. Ik denkj dat eipdelijk een gezonde grondslag is gevonden in het voordeel van alle betrokken regeerin gen. Het voornaamste was een begin te maken en dit is thans eindelijk ge schied." De ..Sunday Times'' deelt over <1# oon- ferentie nog het volgende mede: Engeland, Frankrijk, België en Italië stillen tegen ló September met Duitschland onderhandelen over het «luiten van handelsverdragen. MacDonald heeft verder aan de andere geallieerden de verzekering gegeven, dat de kwestie van de intergealtieerde schul den epoedig «al worden onderzocht. De Engeleche regeer mg heeft aan Frankrijk er> België te kennen gegeven, dat ook «ij var< meening is, dat de mi Ütaire clausules van het vredesverdrag door Duitschland moeten worden ten uitvoer gebracht, en dat een onderzoek moet plaats hebben over vijf punten van de jongste geallieerde nota aan Duitsch land. De geallieerden zullen op de aanstaande bijeenkomst van den Volken bond voorstellen, dat de Bond pogingen vaat doen voor een algemeene beperking der bewapenir.g. (Met „geallieerden" worden, naar wij vernemen, in dit geval Frankrijk en En geland bedoeld.) Binnenland Een hevige familietwist te Amsterdam Een kostganger het slachtoffer Zaterdagnacht om half één weril de politie van het bureau Warmoes- straat te Amsterdam gewaarschuwd dat er in het logement „De Waag" de Geldersen© kade 23, hevig ge werd vochten. Onmiddellijk trokken "s manschappen er op uit en troffen geuoemd logement een ernstig ge- onde aan. Reeds lang bestond er tusschen de bewoners van genoemd perceel een hevige fomilieveete. Zaterdagavond ontstond er wederom inzie, welke in oen ernstige vechtpartij eindigde, waarvan de kostganger het slachtof fer is geworden. Toen do jonge man de vechtenden wilde scheiden, kreeg hij een steek in de rechterzijde en zakte lievig bloedend ineen. Zoo vond 'nem de politie, die een geneesheer in de buurt to hulp riep, door wien de eerste hulp verleend werd, waarna het slachtoffer naar het binnengast huis werd vervoerd. Do dader werd gearresteerd. Het vriendschapsverdrag tusschen Nederland en Turkije. Naders bijzonderheden. Het Haagsche Corr. Bureau meldt nader; Naar wij vernemen bevindt zien de Nederland&ehe gezant te Konstanti- iiope!mr. W. B. R. v. Weideren boriu Hungers op het oogenblik ie Angora in verband met het sluiten van een vriedschapsvordrag tusschen Nederland en Turkije. Dit verdrag strekt tot het vestigen ju do veranderingen, die in Turkije plaats hadden, van normale diplo matieke beirekkingen tusschen do re geeringen der beide landen en zal worden gevolgd door nadere verdra gen tot regeling der handels- en andere betrekkingen. Een fabriek van Oorlogs materiaal te Rotterdam Een proefneming De Rotterdamsche correspondent van de Tel. schrijft: Toon do Finsche journalisten een be zoek brachten aan de werf van P. Snul .Ir., om 'den Finschen ijsbreker, die op deze werf op stapel is gezet, in oogen- schouw te nemen, maakte men tevens een rondgang door de fabriek kwam men n do tot dusver hermetisch ges loten ufdecling, waar oorlogsmate riaal vervaardigd wordt. Men herin nert. zich wellicht, hoe buitenlandsclie bladen hadden medegedeeld, dal daar oorlogstuig voor Duitschland zou worden vervaardigd. Niets is ech ter minder waar. Men werkt er uit sluitend voor do nationale behoefte. Eigenlijk betreft liet een proefneming; vandaar dat de directie zoo weinig mo gelijk publiciteit aan 'de zaak heeft gegeven. Evenals alle scheepswerven is ook deze werf door de malaise gedwongen naar andere middelen uit te zien om de onderneming rendabel te maken. Daar men toch de daarvoor benoodig- de machines en instailat-os bezat. i>c- sloot men het vervaardigen van ka nonnen te beproeven, om zoodoende naast, den scheepsbouw een reeervc-be- drijf te hebben, waardoor het. moge lijk Zou zijti, do exploitatie van de on derneming meer productief to maken on zonder subsidie schepen te bouwer Een vijftal Duitscho constructeurs, di in den oorlogstijd bij Krupp werkten, vormen 'de ziel der nieuwe onderne ming. In hoofdzaak worden in deze ofdecling Duitsche arbeiders tewerk gesteld. Het doel is uitsluitend voor de regeering te werken en nier voor het buitenland. Om dit doel te berei ken heeft men thans vier 10.0 c.M. houwitsers vervaardigd, 'die door een speciale legercommissie beproefd zul len worden. Wanneer do proeven naar wenseh slagen, zullen zij door de re geering worden overgenomen. De di rectie verwacht, dat de regeering als dan bereid wordt gevonden het gehee- ,1e bedrijf voor zoover, het, de kanon- nenfabricage betreft in beheer te ne- DE INTERNATIONALE POST- ZE CELTENTOONSTELLING. Het Ned. Maandblad voor Philatelie deelt nadere bijzonderheden mede over de reeds vermelde internationale post- zegeltentoonstelling welke van 6 tot 17 September a.s. te 's-Gravenhage in Pul- chri Studio zal worden gehouden. Op het gebied van Nederland en Ko loniën zegels en proeven, wordt wel het neest omvattende getoond, dat nog ooit .s geschied. Voor d« wetenschappelijke klassen zijn tal van inzendingen ont vangen en vele doen ook zien, hoe met geringe middelen een schoon en inte ressant geheel is te vormen. Aan een afzonderlijk loket van het tij delijk in „Pulchri" te vestigen postkan toor zullen de door de postadministra- uit te geven frankeerzegels van 10, en 35 cent verkrijgbaar zijn en wel op elke entreekaart twee stel dier ze gels. Deze speciale zegels van een w type, zijn ontworpen door Prof. Dr. Jan Vcth. Omtrent het feestprogramma wordt a. medegedeeld, dat de officieele ope ning der tentoonstelling zal geschieden op Zaterdag 6 September te 11 uur, door den minister van Waterstaat. Op Zondagmiddag 7 September zal het bestuur der Ned. Ver. van Postze gelverzamelaars ter gelegenheid van he: 40-jarig bestaan der vereenigiag een receptie houden in het hotel De Twee Steden. Maandag 8 September tea op het kasteel Wassenaar. Dinsdag 9 September wordt het In ternationale Pliilatelisten Congres ge houden in hel hotel De Twee Steden, ter bespreking van den strijd tegen de ver- valschingen. Op Woensdag 10 September wordt n bezoek gebracht aan Amsterdam. (Bezoek aan de diamantslijperij der firma Asscher RijksmuseumWater tocht door de grachten en havens; Diner in de Industrieele club). Donderdag it September. Bezoek het Vredespaleis en groote feest maaltijd in Restaurant De Twee Ste den. Vrijdag ia September. Tea op Sche- veningenCabaretavond en opening van den isden Nederlaadschen Phila- telisten-dag. Zaterdag-13 September. 3 nur Bonds vergadering in hotel De Twee Steden. Zond3g 14 September. 11 uur Bonds- congrcs. De agenda bevat twee pun ter. „Is er een eenvoudige manier om boek- en steendruk van elkaar te onder scheiden?" door C. J. L. Sitsen, te Vlissingen 2. „Proeven en zegels van Nederland", voordracht door C. W. Malthes, 10 Breukelen. Woensdag 17 September. Sluiting der tentoonstelling. Hoofdbestuur der Posterijen. Vereenvoudiging van de Inrich ting van het Hoofdbestuur. De Maasbode meldt: Als gevolg van de reorganisatie plannen der commissie van Royen is tlians een eerste boschikking geno men tot vereenvoudiging van do in richting van het hoofdbestuur dor Poeterijen. Deze eerste verandering betreft."de afdeeling personeel, die eertijds uit 6 bureelen bestdnd, thans tot 3 bureelen is teruggebracht. Opgeheven zijn n.l. do bureelen „examens", uniforn-kleeding en het bureau waar eertijds de ziekte- en verloven-aangelegenheden werden be handeld. Bovendien zijn hij 3o personeels- .afdeeling thans ook ondergebracht, allerlei zaken, welke totdusverre op andere afdeelingen werden behan deld, doch ook persoheels-aangelegon- heden betreffen als personeel, hoofdbestuur, gratificatiën enz. Ontwapening of volks verdelging Debat tusschen generaal Snijders en grof. Van Embden Het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond heef: van generaal C. J. Snijders bericht ontvangen, dat hij bereid is tol het debat met prof. dr. D. van Embden, waartoe hij door't hoofdbestuur was uit- genoodigd. De debatvergadering zal in da tweede helft van de maand Septem ber lo Den Ilaag worden gehouden. DE TOESTAND VAN ARRESTAN TENLOKALEN. Het verschrikkelijk gebeuren te Baam, waar een zwerver door het achtelooB optreden van de politie den hongerdood in een der nachtverblijf cellen Btierf, heeft tot gevolg gehad, dat men in eenige kleine gemeenten de huisvesting van nachtverblijven en arz-estanten is gaan herzien en eenige verbeteringen heeft aange bracht. Een enquêtte, die de Tel heeft in gesteld en die natuurlijk op steek proeven moest berusten, heeft ge leerd, dat de beestenhokken, waarin raou vroeger de personen wierp die met de politie in aanraking kwamen rijwel geheel verdwenen zijn. Opmerkelijk is, dat de verblijven en cellen in de groote steden nog vrij primitief zijn ingericht. Toch valt op het controle-systeem de groote steden weinig of geen aanmerking te maken en een repri se van hef. Baarnsche geval in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, of Utrecht behoeft hier niet gevreesd te worden. Er zijn tal van kleinere plaatsen waar het met de verblijven zelf heel wat beter gesteld ia- Een voorbeeld hiervan isvHarlin- gen, waar behoorlijke lucntverver- schrng is en de cellen van electrisch licht, centrale verwarming en bel naar de wachtkamer zijn voorzien. Hetzelfde is het geval te Heerlen, r do arrestantenlokalen op, de binnenplaats gelegen zijn era de nacht verblijven voor zworvc-rs en vreemde lingen die geen paspoort hebben in het gebouw zijn gevestigd. Do lucht- veiwerselling, verlichting en verwar ming zijn uitstekend en van de cel len uit kan mot een bel gewaar schuwd worden. Daarentegen is het met de kleine dorpjes in Limburg ira den regel slecht gesteld. Dikwijls is er van be waking geen sprake. De cel is dan bijvoorbeeld in het gemeentehuis in den achterbouw en dit huis ia dik- ijls '3 nachts niet bewoond. Gevallen als in Baarn zijn vermoe delijk in sommige dorpen nog wel mogelijk, omdat daar alleen een veld wachter is. Evenmin lijkt het prettig arres- ant te zijn te Beesd. Een politie bureau is hier niet. Onder den ge meentetoren bevindt zich één cel voor arrestanten, die tevens dienst doet voor nachtverblijvers. Een bel of 'alider waarschuw!ngsmiddel is niet aanwezig. Roepen zal door niemand worden gehoord, tenzij iemand toevallig den toren passeert. In Doetincliem ia het de omge keerde wereld. De cellen zijn hier aori den opera- baren weg, zoodat de arrestanten met een iedereen kunnen praten. Het. blad noemt nog verschillende an/lere gemeenten, waar de toestand noodig verbetering eischb. FRAUDE BIJ EEN CRISISUITKEE. RING. De N. R. Crt. meldt: Hei Burgerlijk Armbestuur te Arnhem heeft een geval van fraude ontdekt bij de crisisuitkeering. Een steuntrekkende bad het stempel nagemaakt en stem pelde nu iederen dag zijn eigen kaart, terwijl hij toch werkte. Toen eens op het gemeenlestcmpcl een cijfer ver sprongen was, stond er dien dag op alle kaarten 1923, doch op 'smans kaart al leen 1924. Dat had de ontdekking ten gevolge. De verdachte is aangehouden, DE BURCEMEESTER VAN DOKKUM CEHULDtCD. In de beide Kamers onzer Staten- Gencraal is veel te doen geweest over de uitbreiding van Dokkum, die nu toch zijn beslag zal krijgen. Nu de wet tot uitbreiding van Dokkum in liet Staatsblad heeft gestaan, heeft in een bijzondere raadsvergadering do oudste wethouder dier gemeente, de heer Brouwer, namens den raad den burgemeester als blijk v»w erken telijkheid voor de vele bemoeiingen, een gouden gedenkpenning met oor konde aangeboden. Op de voorzijde van de gedenkpenning staat de uit breiding gedemonstreerd met de woorden ..groot Dokkum". in hel randschrift „aangeboden door Dok- kura's raad aan zijn burgemeester Albcrtu8 Jonker". BRANDSTICHTING. Door de ge meente-politic ie Kerkrade is Zaterdag in arrest gesteld zekere R. V., koopraa te Chcvrcmont. verdacht dien morgen zijn woning, die gedeeltelijk uitbraadde, in brand te hebben gestoken. Met pe- trclcura doortrokken doeken werden beslag genomen. AMBTELIJKE MENTALITEIT. Jhr. mr. Twiss Quarles v Uf- ford schrijft in „Opbouwende Staats kunde": Voor het kantongerecht te Almelo verscheen onlangs een inwoner van een der naburige dorpjes, beklaagd dat hij niet had gezorgd, dab zijn 13-jarig leerplichtig kind onvoldoende onderwijs ontving, omdat dat kind do school verzuimd had in Mei Op de zitting verdedigde de man zich als volgt: Zijn zoontje was geboren 11 April 1911, kwam 1 April 1917 op school en had, daar hij goed leerde, op 1 April 1923 de zes klossen, waaruit de school bestond, doorloopen. Hoewel toen reeds de zevenjarige leerplicht- in de wet stond, had Zijne Excellen tie de Minister van Onderwijs aan dc-n Inspecteur van liet Lager On derwijs opgedragen deze wet „soepel" toe 1e passen, zoodat het jongetje de school mocht verlaten, maar niette min besloot zijn vader, die het kind nog rijkelijk jong vond, hem de 6e klasse nog eens to laten doorloopen, hetwelk geschiedde. Op 1 April 1924, toen de jongen op 11 dagen na 13 jaren oud geworden was, en voor de tweede maal niet succes de 6e klasso doorloopen had, vond do vader dat hij nu wel genoeg geleerd had, en nam den jongen van school, met goedvinden van den bo venmeester. Middelerwijl was echter Zijne Excellentie var. meening veran derd, en had bij Oekase een strenge toepassing van het 7« leerjaar ge last. zoodat de Inspecteur van het L. O. in de inspectie Deventer (N.B. terwijl de wet tot tijdelijke opschor ting van het 7e leerjaar reeds bijna aangenomen was) den bovenmeester een standje maakte, dat hij den jon gen van school had laten nemen, en hem opdroeg te zorgen dat do jongen die nog leerplichtig was, volgens de letter der wet, doordat, hij op 1 April 1924 nog geen 13 jaar oud was de 6e klasse nogmaals, dus voor de derde maal, doorliep. Dit kon do vader, aan wien opge meld bericht werd overgebracht, niet in overeenstemming brengen met zijn eenvoudig verstand, zoodat hij den jongen toch thuis hield, met het ge volg, dut proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt en hij voor bot kan tongerecht gedagvaard werd. Zijne verklaring werd van a. tob z. beves tigd door de beëedigde verklaring van den bovenmeester. Zoowel de Ambtenaar van het O. M. als do Kantonrechter spraken na deze verklaringen hun ernstig misnoe gen uit over deze krankzinnige wets toepassing, terwijl aan beklaagde geen straf werd opgelegd. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS- RE ISVE REE NI Cl N C. Op den te Amsterdam gehouden eer sten Bondsdag van de Ned. Arbeiders- reisvereeniging werd medegedeeld dat de verceniging thans ruim 2000 'eden telt cn afdeelingen heeft in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. Utrecht, Haar lem, Leiden, Den Helder, Roermond cn Alkmaar, terwijl in Leeuwarden spoedig een afdeeling zal worden opgericht. DE MOORD OP MR. JACOB ISRAËL DE HAAN, Een V. D.-telegram uit Berlijn meldt Naar d« bladen te Weenen melden, zijn ten huize van mr. Dc Haan papieren gevonden, waaruit zou blijken, dat de moord niet aan politieke motieven is toe te schrijven, maar geschied is uit wraak zucht. Een fietsrijder aangereden en gedood. De N. R. Crt. meldt: Vrijdag is op 'den Leidschera Straatweg te 's-Graven- hage een ernstig ongeluk gebeurd. De 18-jarige A. A. P. B., melkharadelaar, wonende Laan van Nieuw Ooetrlndie, reed met zijn motorrijwiel op den Leidschen Straatweg bij Marlot. Door een tob nu toe niet vaststaande oorzaak heeft de motorrijder den 34- jarigen A. A. B. uit de Stuwstraat, die per rijwiel denzelfden weg reed, aangereden. Volgens den motorrijder zou liij den wielrijder aangereden heb ben, omdat deze onverwachts over stak. Bij onderzoek bleek echter, dat de remmen van het motorrijwiel ge heel versleten waren. De wielrijder bekwam eenige schaaf wonden en werd in bewusteloozen toe stand door den Gemeentelijken Genees kundigen dienst naar hel, ziekenhuis vervoerd, waar hij Zaterdagnacht is overleden. De motorrijder is in be waring gesteld; zijn motor is in beslag genomen. Vrachtauto door een stoom tram aangereden. a;f uit Bergnn wordt gemeld is nabij Bergunc-rdam een vracht auto beladen met zware buizera voor de waterleiding te Leeuwarden, door de stoomtram aangereden en bijna geheel vernield. De chauffeur be kwam verschillende verwondingen. De toestand van één der drie jon gens, die op de huizon zaten en van den auto werden geslingerd, is zoo danig ,dat op advies van den ontbo den geneesheer, diens vervoer niet anders dan per auto mocht geschie den. Een fietsrijder raakte bekneld tusschen de van den auto gevallen buizen. Den machinist van de tram, die voldoende siganlen gaf, treft, vol gens ooggetuigen geen schuld. De chauffeur, die met zijn auto van een opslagterrein kwam, werd bovendien nog doo«r handbeweging gewaar schuwd te stoppen tot de tram voor bij was. Hij meende echter nog vol doenden tijd te hebben om veilig den weg te bereiken. Onder een auto. Toen Zaterdagmiddag de groenten koopman Struyen, met zijn kar in de Brugstraat te Breda zijn waren stond te verlioopen reed een Bel gische auto hem in volle vaart onder ste boven. De man is in levensgevaar lijken toestand per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Tengevoge vanl een aan rijding overleden. De 32-jarige J. J. Tjallink, die 1.1. Donderdag aan den verkeerden kant van dera Hoenderlooschen weg fietsend en tusschen een achter hem aanko menden en 'n hem tegemoet rijdenden auto wilde doorglippen waarbij door den achter hem rijdenden auto werd aangereden en ernstig verwond werd, is gistermorgen in het zieken huis te Apeldoorn overleden. Een autobus omge slagen. Op den Nieuwen Binnenweg te Rot terdam reed Zaterdagnacht een autobus, bestuurd door den chauffeur T. A. H._ wonende te Hillegersberg, stadwaarts, toen plotseling van de Claes de Vriese- laan uit, een luxe auto, waarin een heer en drie dames gezeten waren, den rijweg in zeer snelle vaart overstak. De chauf feur kon niet anders doeD. teneinde een botsing te voorkomen, dan plotselii zijn stuur om te gooien. Door den onverwachten zwaai sloeg de bus om, natuurlijk tot grooten schrik van de twaalf passagiers, waarvan de vrouwen vooral, mede omdat de motor door bleef loopen cn de bus zich benzinedampen vulde, luidkeels om hulp riepen. Gelukkig vloog de motor niet in brand en konden de passagiers zich uit zwaar beschadigde carrosserie wringen. Er was geen ruit heel gebleven, en zes der passagiers waren door de scherven verwond. Zij werden door verplegers van den Geneeskundigen Dienst op den politie post in de Claes de Vrieselaan verbon den. Eén hunner, de varensgezel G. A. d. W., uit de Van Duylstraat, bleek te vens een lichte hersenschudding beko men te hebben. Men vervoerde hem eerst naar het groote ziekenhuis en toen op zijn verlangen, naar zijn woning. De bestuurder van den luxe-auto is zonder zich om het gebeurde te bekommeren, ijlings doorgereden. Een wesp veroorzaakt een auto-ongeval. Uit Heerenveen wordt aan Het Volk gemeld Een juffrouw uit Drachten was met drie kiuderen per auto op weg naar Holland. Toen zij bij Willemsoord buurt van Steenwijk waren gekomen, vertoonde zich een wesp in den wagen, nabij het stuur. De chauffeur zal 't klei ne diertje van zich afslaan en rijdt daar door met de auto tegen een steenhoop aan. De moeder wordt 't eerst, niet zon der moeite, uit de auto gewerkt, dan verliest ze bijna 't bewustzijn, uit angst over haar drie kleine spruiten. De klei nen echter, deelt ons een toeschouwer mee, komen als 't ware lachend onder de koffers vandaan, blijken ongedeerd. De auto was voor een goed deel ver nield. Een auto tegen den trein. In de omgeving van Bergen (N.-H.) reed Zaterdagmiddag een personenauto tegen een trein. Men had wel hoeren bellen, doch kon niet tijdig genoeg rem men. De .inzittende heer en dame be kwamen geen letsel, doch de 5 kinderen werden alle gewond, waarvan één vrij ernstig, dat in een nabij gelegen pension wend binnengebracht, waar heelkundige hulp werd verstrekt. Door een auto overreden. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 2 is in de Brugstraat te Breda een ernstig ongeluk gebeurd. Een Ford- automobiel, bestuurd door den 17-ja- rigen L. de B„ uit Aalst, die niet vol doende rechts hield, reed tegen een groentewagen van den 42-jarigen koop man S. De wagen vloog het trottoir op :n overreed daar den eigenaar, die le vensgevaarlijk gewond werd. Met een 1 dricvoüdigen bekkenbreuk is hij naar het St. Ignatius-ziekenhuis vervoerd. INOEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. HEERLIJK ▼inden de kinderen pap Tan HONIG'S MAÏZENA. Dit is niet te verwonderen. Ze is fijn van smaak, voedzaam en toch licht ver teerbaar. Geef tdaarom uw kinderen pap van de echte HONIG'S MAÏ ZENA. Let op de sluitzegels met Bijenkorf. DINSDAG 19 AUCUSTU8. Londen 2 L.O. 365 M. (Nederl. tijd.) 1.20 n.m. Concert Tie Wireless Trio,. 4.25 o.m. Concert. 7.05 n.m. Kaïder-vertellingen. 8.20 n.m. Dansavond. 8.20 tn.rn. Dansavond. The Wireless Or- dies tra omder leiding van Dan. Godfrey. 10.50 m.m. Orkest. Chelmsford 3600 M., 5 XX. geeft het geheels prc^ramma van Londen. Bournemouth 6 B. M. 385 M. (Ned. tijd). 4,05 n.m. Instrumental Solo afternoon. 5.55 ar. Kindervertelling era. 8.50 n.m. Groot Populair Concert. 5.50 ra.t cbe&tra. 5,20 n.m. Voor de dames. 5.55 m.m. Kinderverteilingera. 8.20 n.m. Cone err. Manchester 2 Z. IJ. 375 M. (Nederl. tijd). 12.50 n.m. Het orgel van het Pieadilly bioscopedieater. Zie verder Londen. Liverpool 6 L. V. 318 M. (Nederl. tijd). 4 20 ujn. Ecala Pkx-jre-liieatie. 10.05 n.m. Dansmuziek. Plymouth 5 P. Y. 335 M. (Nederl. tijd). 5.50 mm. Kinderverteilingera. 8.20 m.m. Klassieke muziek. 30.20 n.m. Dansmuziek. Sheffield 301 M. 6 FL (ederl. tijd)t 3.50 n.m. Voor de dames. 7.50 n.m. Concert. Newcastle 6 N. 0. 400 M. (Nod. tijd). 4.05 n.m. Concert met medewerking van solisten Alice Robsom (sopraan), Henderson (bariton). Aberdeen 2 B. f>. 495 M. (Neti. tijd). 3.50 a.m. Populair concert. 5.53 aan. Kadervertellingen. Parijs (Radlola-Parls) 8. F. R. 1780 M. (Ned. tijd). 1.05 a.m. Concert door het Tzigaoe- oikest van Radio-Paris. 5.05 a.m. Concert met medewerking van de vaste solisten van Radio-Paris. 8.20 n.m. Dansmuziek. Koloniën Het vergaan van de „Sari Borneo" De opvarenden gered Het stoomschip op 31 Juli vergaan Nadere bijzonderheden. Aneta seint uit Weltevreden aan de Telegraaf d.d. 16 Augustus: Het stoomschip „Borsumy van de zuidkust van Borneo komende, arri veerde heden te Bandjermasin met 19 opvarendeu van de „Sari Borneo", waaronder 15 mau scheepsvojk, allen Chineezen, drie dekpassagiers en één 2e klas-passagier, de Japanner Hatto- i. Definitief is uitgemaakt, dat do Sari Borneo" op 31 Juli om tien uur 's avonds op tien mijlen teu zuiden van Kwalapem Boeang is vergaan, liet telegram yrui den havenmeester te Bandjermasin aan den hoofdin specteur van de scheepvaart meldt, dat de „Sari Borneo" gekapsijsd is, vermoedelijk ten gevolge van werken de ladine. De 19 geredde opvarenden van de ..Sari Borneo" waren gevonden in de Sampit-baai. Aneta seint uit Batavia aan let Hbld.: Uit een interview, dat een verte genwoordiger van Aneta met een der overlevenden van de „Sarie Borneo" Had, blijkt, dat bij vertrek reeds het schip aan stuurboord slagzij maakte. Na veertien uur kreeg hot schip tenge volge van een hevige windvlaag plot seling bakboord-slagzij. Onder hevig geraas ging de lading verschuiven, waardoor hel schip water maakte. De negentien overlevenden waren met de grootste moeite in een sloep gespron gen. Van den Europeeschen staf heb ben zij niets gezien, slechts huipgeroefl en ncodgeschroi gehoofd.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 7