De gevolgen der onder wijshervorming Zevenhonderd gulden besparing op één onderwijzeres Mea schrijft aan da „X. K. Ct." De onderwijzeres aaa de <x L school te- Firdgum {Fr.) met 40 leer:ineen, heeft negens benoeming elders, eervol onlsUg aangevraagd. Na 1 Januari 1025 komen de hosten, wordt deze vacature weer vervuld, geheel voor rekening der gemeente. B. en W. zijn van oordeel, dat de schoot te Firdgutm toch niet ban volstaan met ~éér. leerkracht het hoofd. Daar bij niet weer vervulling van de vacature toch een onderwijzeres in de nuttige handwerken zal moeten worden benoemd, hebber. B. en W. een oplossing gevonden, om de tweede leerkracht aan die school te behouden, door benoeming van een onderwijzeres met akte K en deze tevens aan *.e stellen als assistente. Do onderwijzeres wordt dan aangesteld als leerkracht in de nuttige handwerken, tegen een salaris van f 3C0. terwijl zij a's assistente tot de school wordt toegelaten tegen een vergoeding van f 350 per jaar. Bovendien bethen B. en W. van parti culiere belangstellenden te Firdgum de toezegging gekregen, dat zij bij aan stelling van een bevoegde leerkracht bereid zijn, in de beiooning bij te dragen. Een en ander werd door B. en W. in een voorstel belichaamd, bij den gemeente raad ingediend, die het met algemeene wordt dus een nieuwe onderwijzeres aan gesteld, wat ruim £0 besparing geeft voor de gemeente. Een stelling gebroken Drie arbeiders gevallen Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur brak de stelling van een in aanbouw zijnd per ceel in de Hutsdonkscliestiaat fe Roosen daal. Een drietal arbeiders viel naar be neden. Twee hunner bleven in hun va! aan de nog staande stelling hanger.. De derde, zekere van Mouwen, wonende in de Fortuinstraat, viel van de 6 Meter hooge stelling op de straat. Met ernstige hoofd wonden en een gebroken arm werd hij be wusteloos opgenomen. Dr. Kanings spoedig ter plaatse en veriser.de de e« huip. De ongelukkige ss per brancard aaar hei ziekenhuis vervoerd. De nieuwe steenkool- en petroleumboringen In aansluiting op zijn bericht in zake de nieuwe boringen van de Ned. Maat ij. tot her. Verrichten van Mijn- bouwkundige Werken in het gebied tusschen Lichtenvoorde en Groenlo, verneemt de Tel. nader, dat. deze boringen niet uitsluitend het vinden van petroleum beoogen, doch even zeer het winnen van steenkool en daarnaast van zout, I-Iet blad schrijft: Inderdaad is naar men weet de bekende aanboring van petroleum te Coris m Februari i.l. de directe aanleiding geweest tot de huidige activiteit van „Mijnbouwkundige Werken". Een der nieuwe boringen is reeds eenige honderden meters ge vorderd, de andere wordt thans op gebouwd" en neemt dus binnenkort een aanvang. Concessie tot exploitatie van de eventueel aan te boren mineralen kan thans ingevolge de nieuwe wet op de opsporing Van delfstoffen verkregen worden. Deze wet herstelde n.l. het particulier initiatief ten deze, nadat het 15 jaren achtereen uitgeschakeld was geweest, in eere. Vóór de inwer king tredinz der wet moest particu liere evploratie feitelijk doelloos hee- ien omdat er geen onkel recht op exploitatie e-d. aan verbonden was. Dit is thans veranderd en er kan concessie tot exploitatie worden ver leend. In het onderhavig geval heeft de Staat ten aanzien van den toekomsti- gen concessionaris belangrijke rech ten, welke hij in de voornaamste plaats ontleent aan het feit, dat hij zelf de Staat, de vinder is van de petroleum ter plaatse. Men herinner' zic.h uit hetgeen destijds dr. P. Tesch en dr. Th. Reinheid in ons blad me degedeeld hebben, dat de eerste pe- iroleurnwinning bij Corle de bekro ning vormde van den sinds 1907 hr Winterswijk door den Rijks Geologi- schen Dienst verrichten arbeid. Daar de boring oorspronkelijk op hel. vinden van steenkool en steen- zou l. ingesteld was de hoorbuizen is wijd waren en walcrspoeling toege past, werd, moest de olieboring wel dra tengevolge van het op 13 Mei jl. in ons blad vermelde platslaan der buizen stopgezet, en verdere opsporm- gencreri moesten aan het particulier initiatief overgelaten worden. Doch aan zijn vinderschap ontleend de Staat rechten: den concessionaris kunnen bepaalde verplichtingen opgelegd wor den zoowel ten aanzien van de tech nische zijde van het te 3richten be drijf aU van de economische- (winst aandeel e.d-), tengevolge waarvan nier. alleen een juiste wijze van verde re exploitatie gewaarborgd^ zal kunnen worden, doch waardoor de Staat, te vens in de gelegenheid zal worden gesteid de in de voorafgaande jaren voor de boringen en het verdere on derzoek gemaakte kosten terug te krilgen. Overigens gelden, naai we reeds schreven, de nieuwe boringen vooral ook steenkool en daarnaast, zout. Er liggen in het gebied van Corle, Lich tenvoorde en Groenlo zeer belangrij ke steenkoolbeddineen; gelijk het on derzoek van den Rijks Geo.og:=r.n-.n Dienst heeft uitgewezen terwijl tevens bekend is. dat bet. maken van schach ten in dat gebied gemakkelijker gaat den elders het geval pleeat te zijn. I'it h»t bovenstaande, dat we van dn meest bevoegde zijde vernamen, blijkt, afdoende, dat. bet aanboren van de aardolie te Corle van de groot ste bet eekenis is geweest en dat er alle kans op besreal. dat ten volle bewaarheid 'zal wc don de uitlating van dr. Tesob destijds jegens een onzer medewerker"1' ..We staan hier voor een van Staatswege gedane vondst van de hoogste waarde, we.I- ke zeer vérstrekkende gevolgen kan 1 hebben". Dank zij het feit, dat de Staat de vinder is van de olie zal hij den concessionaris o.m. de verplich ting tol. het voeren eener rationeels exploitatie kunnen opleggen. Onge twijfeld zal daarbij de controle van den Geologischen Dienst niet uitgesoha keld worden, welke controle reeds thans bij de exploratie in zekere mate bestaat in den vorm van een zich voortdurend van den gang van zaken op de hoogte houden door dr. Tesch, directeur van den dienst. Dit geldt i.e. de boringen door ,,Mijnbouwkun- iligo Werken" tusschen Lichtenvoor de en Grosnlo; verschillende aangren- zende terreinen komen nog voor exploitatie in aanmerking en er heb ben zich daartoe reeds tal van gega digden aangemeld. INVOER VAN DUITSCHE GOEDEREN NAAR ENGELAND. Ter aanvulling van de reeds eerder be ker.d gemaakte overeenkomst tusschen de Duicscke en Britsche regeeringen om op een nader te bepalen daiucm de .Repara tion Act" met de daaraan verbonden voerreehten van 2S op Duitsche goede ren bij invoer in Engeland weder in king te stellen, deelt de Ned. Kamer Koophandel voor Duicsehland mede dat haar gob leken :s dat van Nederland af komstige goederen, ook al eiin deze ge heel of gedeeltelijk van Duitschen oor- spronk, vrij van deze invoerrechten zullen zijn. mits zij ui: Nederland afgezonden en afkomstig van een zich in Nederiz bevindenden voorraad, terwijl bovendien moet vaststaan, dat toen deze goederen van Duitschland r.aar Nederland vervoerd werden, Engeland niet de eindbestem- CEORCANISEERD 0VERLEC ZEE MACHT. Op den 22en en '23en Augustus 1924 rergaderden de commissies A van het Gorganiseerd Overleg macht gemeenschappelijk, teneinde de verschillende wijzigingen te bespre ken, die de Regeering zich voorstelt aan te brengen in de Pensioenwet voor de zeemacht 1922 en in 'de Militaire Weduwenwet 1922 omtrent welke wij zigingen door den Minister aan commissiën advies werd gevraagd. Bij de algemeene beschouwingen omtrent de eerstgenoemde wijzigings wet werd van enkele zijden ter sprake gebracht, dat thans reeds de derde wijziging aanhangig is gemaakt in de militaire pensioenwetten, die eerst ruim twee jaren geleden werden af gekondigd, terwijl de voorgenomen wijzigingen meerendeels nadeelig zijn voor de militairen en wel inzonder heid de thans te bespreken wijzigin gen. Een en an'der wekt onder het perso neel een groot gevoel van onrust, ter wijl men de rechtszekerheid ziet be dreigd. Verschillende opmerkingen werden gemaakt omtrent de beginselen, thans in de wijzigingswet toegepast en vele dier beginselen werden van meerdere zijden bestreden, hetgeen nader ge schiedde bij de artikelsgewijze behan deling, terwijl anderszijds nog toelich tingen werden gegeven.en de voorstei len werden verdedigd. Bij meerdere artikelen werden ver anderingen en overgangsbepalingen in overweging gegeven, de bedoeling heb'oen'de dat aan de in dienst zijnde militairen bij vorige pensioenwetten of wijzigingen daarvan in uitzicht ge stelde pensioenaanspraken niet of niet te zeer zullen worden geschaad,, zon der overneming van welke bepalingen men invoering van de toegezonden wijzigigswet meende te moeten ont raden. GASVERGIFTIGING. Dr. D. Brocx, controleerend geneesheer der Rijksverzekeringsbank, wijdt in het -Vederland-seh Tijdschrift voor geneeskun- de een statistisch opeiel aan gasvergifti ging berustende op gegevens uit de archie ven der Rijksverzokeri-ngshank. Iin de ja ren 1905 tot 1913 lowaimen onder bijna 750.000 ongevallen slechts 202 gevallen van gasvergiftiging voor (25 sterfgevallen) waaronder 155 koolmonoxyde vergiftigin gen (17 me: doedel ijken afloop), boven dien 10 ammoniak-gasvergiftigingen (2 doodendoor het springen van een ammo- niakgasleiding in een fabriek). Hij be paalt zich verder tot de bespreking der koolmonoxydevergifiigingen en onder scheidt 5 groepen gevallen welke in. de mijnen ootetaan het gebruik van springstoffen, vooral bij het gebruik van fcoolcarboniet (11 ge- i'.Ien). Het explosiegas bevat dan tot 40 koolmonoxyde en is vooral gevaarlijk de mijnwerker te spoedig terugkeert de plaats waar geschoten is. Merk waardig is dat in dezelfde gasomgeving da één doodeüjk wordt getroffen en de andere weinig of geen schade ondervindt. gevallen veroorzaak: door kachels of open vuier; zonder afvoer f15 getroffenen doodeüjteen afloop)De acht doodegevall-en betroffen alle personen ilsper.de in kajuiten (13 van de 15 geval len), Gevallen als deze zijn natuurlijk alle voorkomen. „Als men zich zoo voegt schrijver hieraan toe de drukte herin nert gemaakt, over de petroleumkacheltjes van Jam in, dan vraagt men zich inet' ver bazing af, waar het verbod blijft, om te slapen in kajuiten of keeten, verwarmd door kachels, open vuren of ieder andere wijze waardoor gevaar ontstaat voor de ontwikkeling van koolmonoxyde." c. gevallen door motoren veroorzaakt (23 waarvan 3 met doodelijken afloop). Onvol doende ventilatie is hier schuld. d. diverse vergiftigingen in fabrieken, een verzamelgroep (23 gevallen, 2 dooden). e. leidimggasvergiftigïngenlichtgas en gas, gebruikt voor verwarmingsdoeleinden vooral het laatste bevat veel koolmonoxyde (tot 40 toe). Van de 79 gevallen die hieronder vallen waren er 58 werkzaam in hes gasbedrijf. De meeste kwamen voor bij bet werken aan de gasleidingen, re- pareeren, aanleggen, afsnijden, gaten bo ren). Slechts één sterfgeval .viel hierbij te betreuren; 33 waren korter dan 3 dagen arbeid sangeschiki. De schrijver vraagt zich af hoe deze cij fers te rijmen zijn met die van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, die in dezelfde jaren 430 rjoodsgevallen noteerde waarvan S3 aan zelfmoord znoeaten wor den toegeschreven. (Bij die cijfers ontlbrak echter een opgave van den aard van het schuldige gas.) Van de 387 overblijvende gevallen kwamen er 147 gevallen voor bij vrouwen, vermoedelijk grootendeels bui ten bedrijven. Een en ander maakt het zeer onwaarschijnlijk, dat de overblijven de 240 alle aan lichigasvergift jging zou den moeten worden toegeschreven. De schrijver deelt ten slotte mede, dat ook bewijst hoe noodig bloedonderzoek dii verband don Gezondheidsraad. Slechte door bloed- onderzoek komt men op vastoren bodem te staan en voorkomt men -theoretische beschouwingen en lijdroovendo onderzoe kingen. Ten slotte acht hij tegen het slapen in verwarmde kajuiten en keeten dringend maatregelen i.oodig. De gouverneur van Curasao, mr, X. B. Dramt jee, heeft, naar gemeld wordt, op zijn vacuntiereis naar Ne derland ook New Vork bezocht, waar de Nederlandsche kolonie en de N'ed,-' Amerikaansche K. v. H. hem harte lijk hebben ontvangen. Den 14den Augustus werd den gouverneur in The Whitehall Club een lunch aangebo den, ter zelfder plaatse waar zijn groote voorganger Petrus Stuyvesant ongeveer 300 jaren geleden op Manhat tan Island landde. Onder de inede- aanzitienden waren o.a. 'de heeren W. van Doorn van de Holland- Amerika Lijn, dr. D. II. Andreae, Geo P. Luden wn. consul-generaal te New* York, generaal Avery D. Andrews, vertegenwoordiger van „De Kon." in Amerika, F. C. Schwedtman, M. S. Bausch, II. A. Statius Muller, jhr. L. Wittert van Hoogland en dr. Neil van Aken van de Ned. K. v. K. Mr. Branf- jes liet zich zeer hoopvol uit over de economische toekomst van Curacao, vooral in verband met de uitbreiding van de werkzaamheden van de Ko ninklijke op het eiland. Den I6en Aug. vertrok de gouverneur naar Neder land. ROODE KRUIS-ZEGELS, Bij K.B. is aan de Vereeniging ,,Het Ned. Roode Kruis", in verband met art. 23 bis der Postwet. vergunning verleend om voor de inzameling van gelden gebruik te maken van brief kaarten, waarop door de afzenders, behalve een of meer frankeerzegels ter verantwoording van het verschuldig de port. een of meer Ned. frankeerze gels kunnen worden gehecht, waarvan de waarde bestemd is aan cle Vereeni ging ten goede te komen. DE MINISTERIëELE BE- SCHULDICINC. Het antwoord vau den minister an Arbeid, Handel en Nijverheid op de vragen van den heer De Muralt betreffende de beoordeeling door Z.Ex. van handelingen der directeuren van de X.V. Tricot/ahriek G. J. Willink, te Winterswijk, luidt als volgt: Het standpunt door de directeuren in de N.V. Tricotfabriek G. J. Wil link te Winterswijk, ter zake ingeno men, was ondergeteeken'de bekend uit een aan hem door die directeuren ge richt adres, onder dagteekening van S Mei 1924. De beschuldiging „van het aanzet ten tot het plegen van meineed" is in de door ondergeteekende in de ver gadering van de Tweede Kamer van 3 April 1924 gedane in ede deeling niet getut, gelijk uit zjine woorden duide lijk blijkt.terwijl het evenmin zijn bedoeling is geweest een dergelijke hoogst ernstige beschuldiging uit het door hem gesprokene te doen ver- staan. Hieruit volgt reeds, dat de ver meende beschuldiging niet is geuit, noch direct noch indirect, en dar. der. halve de meening van de directeuren te dezen op een misverstand berust. In de antwoorden op de voorgaande vragen ligt reeds opgesloten, dat er geen aanleiding bestaat om een com- -•an onderzoek- in te steilen, aangezien mag worden verwacht, dat het bestaande misverstand thans uit den weg is geruimd. ONG EBA XDEROL LEERDE SIGAREN. Tijdens een transport van groote Jartijen tabak en sigaren is te Val- censwaard door do rijksambtenaren een vrachtwagen gecontroleerd, waarna voor circa 600 gulden onge- banderolleerde sigaren werden in be slag genomen. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN i van Chio en Falerno bezat. Lucullus k 60 Cts. per regel. Ideed, om zijn overwinningen in Azië te vieren, aan het volk 1000 vaten Griekschen wijn uitschonken. Caesar bood op zijn feesten aan zijn gast6U do beste gewassen aan, in dien tijd bekend. Plinius zeide nog, dat, do wijn kracht en bloed gaf, dab hij h leven vervroolijkte, den eetlust op wekte, zorgen en droefheid verjoe? den slaap nabij riep. Van het eene tijdperk in het andere wijzigt en verbetert de cultuur van den wijnstok en strekt zich verder N.v.T.v.Veen'sGoederenh. Zijlstraat 19 Telefoon 190 iliis op aiiMttslijïe betallnzsTooiwaaidsn I-IET GEDISTILLEERD Hf JULI Cegedises schrijft Blijkens den staat van de opbrengst der Rijksmiddelen heeft de gedistil leerd-accijns 'in Juli opgebr;_;'ht, in ronde cijfers, 4 millioen 129 uuizend gulden, tegen 3 rnillioen 461 duizend gulden in Juli 1923. Deze maand Juli wae dus een stuk beter dan de vorige, die vau 1923, voor de schatkist, Toch bleef zij nog een halve ton achter bij de raming van 1/12. De betere opbrengst is trouw, sh'chts schijn. Immers in Juli waren er 5 Donder dagen (dagen van aaugifte). Vergelijkt men de Juli-opbréngst met die van Juni, die roniil 3 mil lioen 547 duizend gulden bedroeg, doch 4 Donderdagen telde, en vermin dert men dat laatste bedrag van één vierde daarvan, dan bemerkt men dat Juli feitelijk weer een mindere op brengst gaf, die op ongeveer 3 ton is te stellen. De teruggaande beweging van den accijns zet zich dus voort. Dit blijkt ook uit andere cijfers. Neemt men de verloopen 7 ma_.. den. dan kas de opbrengst 27 iniüioeo 377 duizend gulden, terwijl de eerste zeven maanden vau 1923 opbrachten een bedrag van 28 millioen 618 dui zend gulden. Bij het vorig jaar is de opbrengst dus reeds 1 millioen 240 duizend gulden ten achter. De raming voor 7 maanden (7/12 van een jaar) was 29 millioen 225 duizend gulden. De opbrengst is dus bij die raming ecu kleine 2 millioen ten achter gebleven. Die raming was al aan den voor- zichtigen kant. Voor het geheele be lastingjaar beloopt zij 50 millioen 1 ton. Doch zelfs indien de nog rcetee- rendo 5 maanden de raming bereik ten. zou dit totaal-bedrag niet ont vangen worden. Het is veel waar schijnlijker dat er tenslotte tusschen 3 en 4 millioen minder zal ontvangen worden dan geraamd is. PIJNLIJKE GOOCHELTOEREN. De heer van E., uit Ginniken, tij delijk verblijf houdende in een hotel in Den Haag, heeft aangifte gedaan van mishandeling, gepleegd in ca baret Pisuise te Scheveningen. Een goochelaar had hem verzocht even op het podium te komen een een ko- >eren balletje vast te houden. Dit Halletje was echter te voren door een chemisch preparaat gloeiend gemaakt, en de heer heeft, dan ook eenige brandwonden aan de hand gekregen. DE MOORD IN DE DE RIEMER- STRAAT TE DEN HAAG. De politie bleef nog steeds aanwij zingen ontvangen in deze moordzaak aanwijzingen, waarop telkens een onderzoek wordt voortgebouwd, tot nu tos nog steeds zonder succes. Om meer aanwijzingen te verkrij gen, heeft men besloten eert belooning van f 400 beschikbaar te stellen voor den gene, die aan de politie zoodanige inlichtingen verschaffen kan. dat deze binnen een jaar tot opsporing en veroordeeling van den dader lei den. Inlichtingen worden ingewacht j den commissaris der at'd. C., fexanderplein te '3 Gravenhage. HET TWEEDE 14AMERLII) 'SCHAPER. Het Tweede Kamerlid Schaper zal half September Rijswijk metterwoon 'erlat-en en zich te Voorschoten gaan vestigen. DOOR EEN WESP IN DE TONG GESTOKEN. De voerman V. te Botterdam had, zoo lezen wij in de Rotterdammer, een zware vracht te verplaatsen, waarbij zijn paard stapvoets moest loopen, V. wilde nu zijn boterham men verorberen. Hij had een paar happen genomen, toen de man plot seling een brandende pijn in den mond voelde. Verschrikt spuwde hij zijn brood uit en bemerkte tot zijn niet geringe verbazing, dat mei het brood een doorgebeten Weep zijn mond uitkwam. Het beest had nog kans gezien om even voor zijn over lijden een flinke prik in V.'s tong te geven. De geheele mond is door den steek opgezwollen, zoodat de onfor tuinlijke voerman zich onder behan- BUITEHLANDSCHF. BRIEF KAARTEN. Herman Hana heeft iu opdracht van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie een buitenlanrsche brief kaart ontworpen. Een deel van voorzijde van de kaarr., de iin rood afgedrukt is, is, naar wij vernemen, gevuld met teekeningen van Ber!age van Hoi la nds stedenschoon. Daarna zullen briefkaarten met andere ge zichten verschijnen. Over het ontstaan van de briefkaart die goed geslaagd is, vertelt Hana in Wil en Weg, dat de opdracht luidde, eeu buitenlandsche Ansicht-briefkaart Ie ontwerpen, waarop, onder meer do postzegel met den kop moeat voorkomen. ,,En het is "te begrijnen, dat ik, go- gpven mijn groote belangstelling voor dat kop-problccm. na inijn eerste, goedgekeurde schets voor het ensemble al mijn krachten op een oplossing van dit Dog nimmer opgeloste pro bleem concentreerde, Zulk een aanpak is natuurlijk op zichzelf een fout; men moet van be gin tot eind het feeheel in het oog houden, en dit geheel was hier do geheele briefkaart. Vergeet men zoo iets, door een tijdelijke voorkeur voor een bi tonder boeiend onderdeel, dan wreekt zich dat later onherrodppe- Iij-k in het totaal-aspect. Zooals gezegd, hier had ik dan dat probleem op mijn eigen werktafel, en ik zette in hel, midden van mijn ka der een witte massa voor den even- tueelen witten silhouet-kop, en aan de bovenhoeken witte aequivalenten of tegenwichten. Door dit omzetten van het, gegeven indifferente of principicol gelijke integreerende potenties, was feitelijk hot probleem reeds in beginsel opge lost, Do eisen was vervolgens. dc reinheid van deze oplossing bij de détailleering zooveel mogelijk te be waren. Die detnilleering hield in: de sil- hoiiet-ruimte om te werken tot een profiel-portret van de Koningin, de waarde van den postzegel duidelijk sprekend te plaatsen en de aequiva- lenten stijlvol uit te werken". lit. In dn Middeleeuwen wordt, dank zij de Flugelsche koningen, de smaak voor wijn ontwikkeld eu begint de wijn een der belangrijkste takken van handel voor Bordeaux to worden en het ruilobject voor vreemde ren, Ook in andere landen neemt de verbouw van den wijnstok too en on sommige vreemde markten worden de Bordeauxwijnen beconcurreerd door wijnen uit Spanje, la Roebelle, Poitou, Touraino en Anjou. In Parijs toen reeds een groot verbruiker, ont- •VIIut men slechts wijnen uit Midden- Frankrijk, Bourgogne en Champag- Bretagne. Normandië, Vlaande ren en de Britsche eilanden betrek ken wijnen uit Bordeaux. In Holland waren de wijneu Gascoene en Bordeaux zeer gezocht en zeer in trek en ondanks dén beur- telingschen toestand van vrede er oorlog, werden er groote hoeveelhe den van geïmporteerd. De Hollanders belaadden er in Bordeaux niet alleen hun schepen mee voor eigen gebruik maar ook voor het vervoer naar En geland en Schotland. Zij bezaten zelf- eenige wijngaarden in de ,.Borde- lais". De wijnuitvoer was vau zoo groote beteekeuis in dien tijd, dat koning Hendrik IV, in 1443 een ordonnantie uitvaardigde, regelende het handels verkeer nier- de staten van den koning van Engeland, Holland, Zeeland en Friesland. In de 17e en 18e eeuw v.-ord de wijn bouw nog op dezelfde wijze beoefend, de aanplant, is ze-er belangrijk cn er is zoo'n wijnovervloed, dat de wijn bouwers uit do Bordelais de grootste moeite hebben den wijn te verknopen. Zij eischen dan ook reglement at ie "Van den aanplant en beperking. Men zegt, dat het Lodewijk XV was, die te Parijs de Bordeaux-wij nen in zwang bracht, welke hem wa ren aaugeprezen door den hertog van Richelieu, gouverneur van, Guyenne. Tijdens het consulaat en het keizer rijk wordt er, ten gevolge van de tal rijke oorlogen, die dit tijdperk uit de Fransche historie kenmerkten, weinig wijn verhandeld en de handel ver mindert nog meer gedurende de revo lutie van 1848. die hem een doodelij ken slag toebracht. Maar met het herstel van het kei zerrijk nam de wijnhandel te Bor deaux weer een nieuwe vlucht en ver breidde zich over da heeio wereld. Maar men ziet, dat tiidens al de-ze opeenvolgende tijdperken de wijn al tijd zijn coreplaatsjieeft behouden en dat do hoogstgenlaataten steeds zijn deugden hebben weten te waardce- ren. DE INVOER VAN SCHOEN WERK. In de afgeloopon maand Juli de eerste voile maand met vrijen fichoe- nccinvcxjr en gehêel in leenstelling met verleden jaar, toen Juli de eerste maand met beperkten schoeninvoer was. is do invoer meer <'an driemaal zoo groot geweest als die van een jaar W De invoer van lederen schoenwerk was, aldus het Vakblad van de Schoenmakerij. 32.460 paar of f 66.000 «rrooter dan in Juli 1923; dm van éiofschoeisel 94.264 paar of 92.000 groot er. totaal dus ec-n voor- irgang van 126.72-1 paar of f 158-000 De rnaand Juli leverde do volgendo uitkomsten op met betrekking tot don invoer van lederen ■choenwerit Duitscbland 73.156 paar tor waarde van f 188,000 of f 2.57 oer paar; België 15.978 paar f 40.000. f 2.50 per paar; Groot-Brittannië 34.852 paar f 111.000. f 3.19 per paar; Zwit serland' 1219 paar. f 12.000 f 10 per paar; Tsjecho-Slowakiie 11.321 paar f 73.000. f 6.48 oer paar; totaal 140,940 naar ter waarde van f 437.000 of f 3,10 per paar, De uitvoer bedroeg in Juli in lede ren schoeisel 15.334 paar of f 84.000 meer dan in Juni; in stofachoeiscl 7931 paar of 16.000; to zamen alzoo 23.2.5 paar of f 100.000 meer. Op nieuw is du?, zegt, het blad, een ach teruitgang der balans te constateeren cn wel ten bedrage van f 58.000. DE 00RSPR0NC VAN EN WIJN. De correspondent te Bordeaux van het maandblad „Do Wijn", schrijft eenige interessante bijzonderheden over den oorsprong van den wijn. Als men de auteurs naslaat, die zich gewijd hebben aan het naspeuren van de herkomst, van den wijnstok, zTst men dat ze tot in het verste verleden teruggaan. Volgens hen zou do wijnstok af komstig zijn van de Aziatische hoog vlakten, waar men eveneens de wieg der wereld een plaats heeft gegeven en- zou hij van daar uit zich achter eenvolgens hebben verspreid over In- dië, Perzië, Syrië, Egypte en vervol gens over Griekenland en Italië. De Phoeniciërs zouden hem in onze stre ken hebben geïmporteerd. In de oudste geschriften, met na me in de heilige boeken der Joden, wordt de wijnstok herhaaldelijk ge noemd. In Griekenland, rijk aan uitsteken de wijnen, ried do geleerde Hippocra tes aan de zieken het gebruik van de zen evenzeer gezonden, als opwekken de^ drank aan. Bij de Romeinen hebben Vergilius, Columellas. Plinius en Keratitis de schoonheid van den wingerd bezon gen,'de oogstfeesten en optochten. Het, bewaren van wijnen in vaten, die tevens voor het, transport dienden ond toen reeds toepassing en als ze rijp waren, goot men ze over in am phora's (vazen van gebakken klei). Al.» de wi.in te wrang was, zegt Pli nius, werd do wrangheid getemperd door er gips in te werpen. De Grieken gebruikten marmerslijp. zont of zec- 'ater. Pers-Overzlcüt SCHAMEL RESULTAAT. Onder dit opschrift schrijft „D Rotterdammer" o.m.: „De staatscommissie, die heb vori ge jaar ingesteld werd om na te gaan of er bezuinigd kon worden op het Hooger Onderwijs, zonder het peil daarvan in het algemeen te verlagen heeft een schamel resultaat gebracht. Slechts enkele bezuinigingen den in het vooruitzicht gestold. Vol gens het eenparig oordeel der Com missie moet de medische faculteit zoowel te Leiden als te Utrecht en te Groningen gehandhaafd blijven en dus ook de wis- en natuurkundige (faculteit, zonder welke do eerste niet kaa bestaan. "Waar 80% van 'do jaarlijksche kosten van het hooger onderwijs juist voor rekening van de beide faculteiten komen, verliest het denkbeeld om tot opheffing van een der Rijksuniversiteiten te gera ken, alle aantrekkelijkheid. De aanwezigheid van vele hoogge leerden in de commissie heeft niet kunnen verhinderen, dat ze met zulk een schamel resultaat is voor den dag gekomen. We nemen gaarne aan, dat een ander resultaat niet mogelijk was zon der de waarheid en de feiten ge weld aan te doen. Maar het heeft toch teleurgesteld, dat heel het uni versitair vraagstuk, ook de verhou ding van het. bijzonder en het open baar onderwijs in verband met de kosten niet is bezien en de vraag niet overwogen (die toch reeds dik wijl. naar voren is gebracht) of het rijke Romeinen «reiden er een 1 niet billijk zou zijn aan elk der W4! «4 w, Mt nrarKamif j*- i i- -••?raild» v>ns" te verzamelen. 1 hoofdgroepen in -ons volk één der uni- H j heramert m d'. veroa-nd aan den rlehng van een dokter moest stel- Horatius spreekt van een lekkerbek, versiteifen aan te wijzen, waar het arbeid der desbetreffende commies» uitjen. d.e in zijn kelders 1000 vaten wijn onderwijs in onmiddellijk verband met de levensbeschouwing 'dier groep, kon worden gebracht. Aan bovenvermelde Staatscommis sie is ook voorgelegd de vraag: of het bijzonder hooger onderwijs aan spraak kan maken op financieeJen steun. Het stemt droef dat slechts een min derheid zich in beginsel voor het verleenc-n van steun uit 's Rijks kas aan do bijzondere universiteiten uit sprak. Men kan mét de geheele staats commissie van oordeel zijn, dat biï den huidige» finaïicieelen toestand van ons land in de eerstvolgende ja ren van geldeüjken steun geen sprake kan zijn. Dat neemt niet weg, of het is in hooge mate teleurstellend dat de meerderheid nu en later niet van subsidie aan het bijzonder hooger onderwijs weten wil. Helaas "blijft rnen ook iri christe- lijk-historischen kring volharden bij het standpunt van de nationale uni versiteit en vreest men. dat bij het zich terugtrekken der Christenen op eigen universitair erf de eenheid van hot volksleven al' meer te loor zal gaan. Vrij zeker zullen liet wel de ver tegenwoordigers van deze groep zijn, die in de commissie het standpunt hebben ingenomen, dat zij voor fi naïicieelen steun aan het bijzonder nuivorsitair onddrwijs niet gelijke moreele gronden kunnen aanwezig achten, als gelden voor het lager en middelbaar onderwijs. Dit maakt het rapport in dubbele male teleurstellend, omdat het op- niouw bewijst hoe voor den strijd voor rechtsgelijkheid ook op het ge bied van het hooger onderwijs aan die zijde niets wordt gevoeld". Kerk en School OUD-KATHOLIEKE KERK. De (vierde) algemeeno Synode der oud-Katholickc kerk van Nederland zat den 14de» October worden gehouden te Utrecht. Behalve de gewone, jaarlijks tcrugkeerendc zaken zullen o.a. worden behandeld een oniwerp-rcglement op de armbesturen en een ontwerp gemeen telijk kiesreglement. Dc wijding van den verkozen bisschop der oud-Katholieke kerk in Tsjecho- Slowakije, mgr. Pasehek van Warnsdorf, zal in afwijking van een vroegei be richt niet te Utrecht, maar te Bern plaats hebben, en wel den i-tden Sep tember. tegelijk met de consecratie van dr. Kiiry tot bisschop der Zwitsersche oud-Katholieke kerk. Met deze wijdin gen zal een internationale bisschops conferentie verbonden zijn, waaraan voor Nederland ook zal worden deel genomen door den bisschop van Haar lem, mgr. II, T. J. van Vlijmen. Rechtszaken Sedert cecuimen tijd trachtten aldus meldt, het Hbld. do midden standsorganisaties te Deventer een eind t« doen maken aan ecu handel in allerlei levensbehoeften, gedreven door oen organisatie van postperso- neel te dozer stede. Do organisatie» hadden daarbij de mogelijkheid op het oog, dat open verzonden handels- correspondentie mot hanöelsaanbie- dingen het poMnensonoel in verleiding zou brengen, daarvan kennis to ne men ton .bate van «igen verkoops organisatie. Tenslotte, heeft do Kamer van Koophandel deze zaak aangevat >:-n een onderzoek ingesteld, waarbij hot, naar aanlcidipg van door do Inkoop- vereenieing van het poet personeel ge dane aanbiedingen lot het coöpera tief betrekken van aardappelen en brandstoffen, kwam tot vervolging een brievenbesteller, die in Mei ongefrankeerdo drukwerken be zorgde aan klanten der bedoelde in- koopvereeniging. tijdens en tegelijk met ziiti gewone dienfltpostbestelling welke drukwerken bctrokkino- had den op dc zcJten der inkoopvereeni- ging. De man werd dienaangaande disciplinair gestraft en heeft wegens het gepleegd© feit excuus verzocht. N;ettemin is de zaak vervolgd. Het O. M* hij het Kantongerecht te Deventer achtte hier een ernstige overreding gepleegd. Immers, ne- klaagde stolde de inkoopverecDiging der postbeambten in de gelegenheid, ongefrankeord circulaires te verzen den waardoor het Riik werd bena deeld, terwijl hot tevens unfair is te genover den gerogclden handel, die voor het rondzonden van zijn handels- aanbiedingen porto moet betalen. De eisch tegen heklaagde, alsook heb vonnis, luidde f 40 boete subs. 40 da gen hechtenis. VEF1KIEZINGSGEKNOEI He: Persbureau Vaa Diaz meldt: Zekere P. J, 8., 30 jaar oud, wer5anan (e Echtveld, moest bij de verkiezingen van leden voor den gemeenteraad te Echtveld op 4 Juli j.l. den ouden Jan "Willokes. dis door gebreken van den oulerdoci niet w was zolf zijn stombiljet in te vullen, behulpzaam zijn. Beklaagde pleegde in het stemhokjo do bodriegelijke handeling var. niet het puntje rood to maken, ach ter den in aam van don candid aal, welks door Willek ens luide was aangegeven. Hoewel do schuld van heklaagde vast stond, kon toch niet met juisiheld worden aangegeven, op welke wijze beklaagde ds bodriegelijke handelwijze had geploegd. Mitediön werd beklaagde door de recht bank te Tiel vrijgesproken. IIcl O. M. kwaim van dis uitspraak ia hooger be roep en -zoo (Kende de zaak nader voor het gerechtshof te Arnhem, dat bok'aagds veroordeelde te.t 14 dagen gevangenisstraf. Beklaagde ging -v.vn dit arrest in cassa tie. Do Hooge Raad concludeerde dal het arrest van het Gerechtshof te Arnhem niet voldoende uiet redenen was omkleed en verwees da zaak opnieuw ter behandeling naar 't gerechtshof in Den Bosch, voor 'k Hof de zaak Maandag werd béhn/n- deld. De adv,-generaal «telde zich op het standpunt van de TieDoho rechtbank. Be klaagde heeft gekmoeid, doch op welks wijze hij het deed is niet duidelijk geble ken, Wegens gebrok aan bewijs luidde de eisch: vrijspraak. Do verdediging werd gevoerd door mevrouw mr, Sioltz van den Ivïeboom, die zich refereerde aan het oor> dee) van het O. Af. Uitspraak 3 September a.e.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10