HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT FLITSEN ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1924 - TWEEDE BLAD OLIE-, RUBBER- EH SUI KERWAARDEN IN REACTIE. TABAKSAANOEELEN PRIJSHOUDEND. THEEAANOEELEN HOOCER. 22—29 Augr. 1924. Ook in de afgeloopen week heeft dc fendsenmarkt geheel onder den invloed gestaan van de onzekerheid betreffende de aanneming van de Dawes-wetten door den Duitschea Rijksdag. De hou ding der Duitsch-N'ationalcn bleef nog steeds zeer. geheimzinnig en al moge dan ook de verwachting zijn opgewekt dat ten slotte de vereischte meerder heid bij de eindstemming wel bereikt zal worden, maakte toch deze houding naar buiten een onaangenamen indruk. Doch ook met de mogelijkheid dat wer kelijk door de tegenstemming der Duitsch-Naiionalen dc uitvoering der Dawes-rapporten voor onbepaaldcn tijd moeten worden uitgesteld, moet door dc beurs rekening gehouden worden. Al is men algemeen overtuigd dat bij nieu we verkiezingen, de vereischte meerder heid van ce nieuwe wetten zal worden bereikt, wordt toch deze handel.viize niet wenschelijk geacht, in verband racr het uitstel der opheffing der bezetting van het Roergebied, dat hiermede ge paard zou gaan, het gevaar van nieu we inflatie als gevolg van het niet op peil kunnen houden der Renten Mark en ce groote credietnood waarmede de industrie te kampen heeft. Verder wordt hierdoor de kans dat de nieuwe Dutt- scbe leening in het buitenland een gunstig onthaal zal vinden, met den dag geringer. Wanneer in het buitenland geconstateerd wordt dat. nicttcgenstaan- dc de tegemoetkomingen door de ge allieerden. in Duitschland zelf, zoo wei nig medewerking wordt ondervonden 0111 het Dawes-plan te doen slagen, zal de animo van de beleggers om aan de nieuwe leening deel te nemen, niet groot zijn. daar de vrees gerechtvaar digd lijkt dat men telkens aan nieuwe verrassingen bloot staat en zoodoende van een rustige ontwikkeling van han del en industrie geen sprake kan zijn, hoewel dit laatste als eerste voorwaar de voor de zekerheid der rentebetaling cn aflossing moet worden beschouwd. Daar de nieuwe lecning als fundament moei dienen, waarop het geheelo Da wes-plan moet worden opgebouwd, is het duidelijk dat, wanneer deze leening niet ten volle mocht slagen, ook de ver dere afwerking van het programma op groote bezwaren zal stuiten. De Duitsch-Nationalen bewijzen dus hun land een slechten dienst door huon; af wijzende houding ca a] moge dan ook ten slotte door een compromis de door voering der herstelplannen op het laat ste moment verzekerd worden, is toch al reeds ia het buitenland een zoodanig wantrouwen tegenover Duitschland ont staan. dat dit op het resultaat der in schrijvingen op de nieuwe leening grooten invloed z3l blijken te zijn, wijl bovendien de voorwaarden waar onder de emissie zal plaats- hebben, hiermede in verhouding zullen moeien staan. Ook wordt, blijkens berichten uit New-York door de Amerikaansche ban kiers het verleenen van credieten aan Duitsche fabrikanten uitgesteld totdat de uitvoering van het Dawes-plan ver zekerd is. terwijl, bj een toezegging van een crediet van 25 millioen dollar aan de Couddiscontobank, tot nu toe slechts 5 millioen dollar is verleend, Zoolang de toestand in Europa nog niet is opgeklaard, voelen de Amerikaan sche bankiers geen neiging om de cre dieten uit te breiden. De reeds toege zegde leeningen aan de Duitsche kali- en suikerindustrie, zijn om die reden nog niet tot stand gekomen. Al zijn de Amerikaansche bankiers overtuigd dat de groote goud-rijkdom voor de Unie op den duur een beletsel zal zijn voor den uitvoer en door het verstrekken van leeningen aan het buitenland hierin verbetering kan worden gebracht, het publiek blijft in Amerika nog steeds af- keerig van belegging in Europeesche Staatsfondsen, zoodat het onderbren gen der leening waarschijnlijk ook hier om niet 100 vlot zal gaan, als aanvanke lijk werd verwacht. Toch blijft de beurs, ondanks deze tegenwerkende factoren, blijk geven optimistische verwachtingen betref fende de algemeene economische toe standen. We] komt dit niet door belang rijke koersrijzingen tot uiting, doch al leen reeds uit het feit dat het koers- iiveau onveranderd blijft na de reeds plaats gehad hebbende rijzingen, be st dat het vertrouwen nog niet aan het wankelen is gebracht, al is dan ook in ce afgeloopen week een aarze lende stemming te constateeren ge weest en zijn de omzetten, mede in ver. band met den vacantietijd, belangrijk erminderd. oor de Hollandsche industrieele aandeden, was de stemming zeer kalm. Met uitzondering van aand. Jurgcns, dig, na van 60314 tot 6a te zijn opge- loopen, ten slotte 50 3'4 noteeren, wa ren de variaties onbeduidend. Aand. Centrale Suiker noteeren 108 3.'4 tegen 110K, Du Croo Brauns ibV» tegen 24 s/S, 7 Furness 27 tegen 28. Philips lampen 317 tegen 321k», aand. Van IIoo- genstraten liepen op het bericht dat op de aand. 50 zal worden afgestem peld, van at 'A tot 27K op. waarschijn lijk op de overweging dat de toestand van het bedrijf niet zoo ongunstig is als uit de noteering zou zijn af te leiden, aand. Heemaf liepen van 32'A tot 30 terug. Amerikaansche industrieele waar den, dio te voren reeds belangrijk waren opgezet op gunstige verwach tingen ten opzichte van den afzet der industrieele producten naar Europa bij doorvoering van het Dawes-plan, waren deze week weder aangebodon, onder den indruk van de besprekin gen in den Duitschen Rijksdag, welke ook tn Amerika de optimistische ver wachtingen betreffende een spoedig herstel, wel eenigszins hebben getem perd. Tegelijk hiermede ondergingen verschillende metalen een matige ro- actie. waarvan b.v. Anaconda, die van 75J tot 79+5- terugliepen, den na- deelieen invloed ondervonden. Am. Smfcllioir noteeren 76? tegen 78}. Comm. Steels die 112? tegen 113} 110- ieeren. konden hun koers betrekke lijk goed handhaven, op nerichten van 'n grooten aantal binnenkomende or- wijBt nl. een invoersaldo aan van president Gary. De deze week gepubliceerde cijfers over den in- en uitvoer in de V. S. in de maand Juli tooncn aan dot de pogingen om door financieele hulp aan Europa den uitvoer te bevorde ren niet op philantropische overwe gingen is gebaseerd. Do maand Juli wijst nl. een universaldo aan van ■1.000.000 dollar, terwijl ir Juli 1923 de uitvoer den invoer nog met 15.595.000 dolar overtrof. Vnn Handelsondernemingen was in creen enkel fonds beweging van eenige beteekenis te constateeren. Zelfs aand. Compania varieerden slechts weinig en noteeren 2-ii tegen 25 5/8. Tn de Mijnbouwafdeelimr kwam de hausse-beweging in Oost-Bornco aan- deelen tot staan. De trewone aand. noteeren 128 tegen 129?, do preferen te 129} legen 130?. Aand. Refllan? Lebong konden, na van 2131 een tien tal procenten te zijn teruggeloopen, weder tot 213 herstellen. Tinaandee- len, zoowel Singkep tin als Billiton waren iets in reactie. De houding van aand. Koninklijke illustreert op zeer juiate wijze de lus teloosheid tot het aangaan van nieu we transacties zoowel aan de buiten- landsche als aan onze ceurs, terwijl bovendien <3e onbevredigende situatie der ruw-oliemarkt, waar tegenover toenemende productie geen vol doende vruag staat om de belangrijk toegenomen wereldvoorraden te doen verminderen, de vraag naar deze aand. nog doet verminderen op de vrees dat hierdoor de winstmarge door de zich telkens opvolgende prijsverlagingen, nier groot meer kan zijn. Aand. Ko ninklijke noteeren, na onbeduidende tusschentijdsche fluctuaties, ten slotte 33H tegen 337. Aand. Geconsolideer de hadden, in tegenstelling met hot hoofdfonds, een vast verloop, zonder dat hiervoor afdoende motieven kon den worden aangevoerd. Wel werd als reden aangevoerd dat de olieprijzen in Roemenie nog belangrijk hooger noteeren dan in Amerika, doch dit kan bezwaarlijk als hausse-motief die nen, tiaar dit prijsverschil wel spoe dig door aanvoer uit Amerika zal moeten verdwijnen. Aand. Geconsoli deerde notec-ren 163i tegen 156}. ter wijl aand. Phoenix op het aanboren van twee nieuwe bronnen en op ge ruchten dat een interim-dividend van 10 pCt, zal worden uitgekeerd, van 94 tot 999 konden verbeteren. Ruberwaardea waren in overeenstem ming mei d«n prijs voor hei product kalm gcatccnd. Do strijd tus&clion de vóór en tegenstanders der restrictie blijft voortduren en doordat de nas toegepaste bepericing der productie tot 55 de nor male productie nog geen noemenswaar dige rijzing tengevolge gehad heeft, blijft door de ongezonde toestand welke door de beperking eenerzijds en toenemende productie aan den anderen kant is ont staan, de vree-s bovendrijven dat vroeg of laat toch lol het vrijgeven der productie zal worden besloten. Hiermede worde dan ook blijkbaar bij de koersbepaling der aandcelcn aan onze beurs rekening gehouden, daar dtsce aandeolen wel voor speculatie op kotten tentlijn nu eu dan worden gevraagd, doch voor bclegginge- doeleinden niet worden gekocht. Aand. Amsterdam Rubber noteeren 1501'8 tegen 151 Si8. Oost Java Rubber 226 tegen 227 3/4, Serbadjadi 101 tegen 200 1/4. ind. Rubber cn koffie 221 1/2 tegen 2191/2. Verscheidene dezer aandcelcn on dervonden nog don eteun van de stij gende koffieprijzen. Voor Scheopvaartaandeeleit blijft de stemming, tengevolge der langzaam ver beterende vrachttarieven, gunstig, hoewel in de V-fgelooper, week, in overeenstem ming tnet de onzekere algemeene markt- stemming, ten tusschentijdsche reactie intrad, welke aan het einde der weck nog ai iel geheel kon worden ingehaald. Aand. IIo'.l. Anti. lijn, van welke Maat schappij weder twee opgelegde schepen in de vaart zijn gebracht, wegens de weder loonend zijnde vrachten, noteeren 82 tecen 851.'2. Ho». Stoomboot 261'2 tegen 26 1/4, Kor.. Boot 77 3/4 tegen 79. de Maas 105 12 tegen 104 3 4. Mij. Neder land 150 tegen 150 3/4. Aand. Kon. noll. Lloyd ]iopen op ongunstige beschouwin gen van het reorganisatieplan van 8S'8 tol 51/2 terug. Hot koersverschil van ca 25 tuesohen de afgestempelde cn niet. ingeleverde 4 1/2 obligaties bleef ge handbaafd. hetgeen het vermoeden wekt-, dat een groep obligatiehouders hol reor ganisatieplan niet zal goedkeuren cn bij een onbevredigende regeling op faillis- VAN HAARLEM'S DAGBLAD DE MINUUT, DIE EEN EEUW LIJKT Met uitzondering van aand. Java Cul tuur. dio op „bonus" geruchten van 366 3/4 toe 385 1/2 konden verbetoren, waren Suüccr.-utndcelert lager genoteerd, hetgeen in overeenstemming is met dc loome houding der suikermarkt, welke den invloed ondervond van do deze week gepubliceerde ongunstige euikerstati.slick welke een belangrijke vermeerdering aanwijst. Aand. Vorstenlanden noteeren 95712 tegen 163 3'8, H. V. A. 506 1/2 tegen 515 3 4, Pocrworodjo 1161/2 tegen 120. Tab.akiuiandeelcn konden goed weer stand bieden aan de minder gunstige niarktstonvming, hetgeen ten declc ver band hield inet het bericht dat, in tegen stelling met de verwachting, het invoer recht op tabak In Duitschland iniet zal worden verhoogd. Aand. Deli Mij. notee ren 3671/2 tegen 3571/2, Doli Batavia 1 Je zelfbeheersching bewaren, wanneer je, vijf minuten voor het diner, plotseling een vreeselijk gerinkel uit de keuken hoort, (Nadruk verboden.? 322 tegen 3171'2, Senembah 340 tegen, 340 1/2. Op Thooaamdeelen waren de in de laat ste veiling bedongen hoogere theeprijzen v;m guti6tigen invloed Aand. Romgga ver beterden van 1813/4 tot 199, Scdep van 399 1/2 tot 414, Goal Para van 322 tot 346. Amerikaansche Spoorwegen bleven, on danks de afnemende ontvangsteijfers, prijshoudend. b'ederlandsche staatsfondsen konden goed op prijs blijven. Xed. Ind, Staats fondsen ondergingen een matige reactie op de aankondiging der nieuwe leening Geld op prolongatie noteer. 2 7/8 Binnenland Het autobussengevaar Voorzorgsmaatregelen Alle te Rotterdam rijdende auto bussen moeten voorin cn achterin een uit gans hebben voor zij in dienst ge steld morren worden. Er zijn autobussen, waarvan he' achterportier door een zitplaats ge barricadeerd is. Deze zitplaats kan zoo noodig opgewipt worden, waar door 'het portic-r wordt vrijgemaakt. De verkeerspolitie hield een «tra controle over alle autobussendo bus een waarbij de inrichting van den voor- en achteruitgang niet geheel in orde is, zouden buiten dien>t gesteld worden. HET ROTTERDAMSCITE HAVEN PLAN. Voor werkzaamheden tot verdere uitbreiding van de Waalhaven te Rot terdam vragen B. en W'. den raad een crediet van f 2.15.000. DOODGEVALLEN. Te Ubbachberg is de 24-jar,ig9 J. B. van een vrachtauto gevallen. Hij kwam zoo ongelukkig op den grond neer, dat hij binnen enkele oogen- blikken dood was. De ramp nabij Zwolle. Deelneming der Koningin. De burgemeester van Raalte ont ving het volgende telegram: „II. M. de Koningin is zeer getrof fen door de berichten betreffende het droevig ongeluk, dat zoo vele slacht offers in uwe gemeente heelt veroor zaakt en draagt, mij op, u te ver zoeken aan de nabestaanden Harer Majesteits deelneming te willen over brengen. Hoe is de toestand der zwaargewonden?" Get. Van Geen, part. secr. der Koningin. De burgemeester, zich van deze opdracht kwijtende, begaf zich Vrij dag persoonlijk naar de families Schaasberg, Kappert en Brouwer te Raalte, hij stelde de Koningin tele grafisch met den toestand der zwaar gewonden op de hoogte. WASSCHERIJ AFGEBRAND. Te Ede zijn de stoomwasscherij en het woonhuis van J. \V. Middelbeek totaal afgebrand. De brand is ont staan in de strijkkamer en greep snel Om zich heen. Alleen het afzonderlijk staande 'drooggebouw bleef gespaard. De schade is aanzienlijk; nog niet lang geleden werden nieuwe machi nes in gebruik gesteld. EEN KONINKLIJK BEZOEK. Do Koningin heeft een bezoek ge bracht aan het. oude mannen- en vrou wenhuis van de Ned. Herv. Gemeen te Apeldoorn, dat dezer dagen zijn 25-jarig bestaan heeft herdacht. De Koningin onderhield zich met de oud jes en reikte hun versnaperingen uir. Dit bracht een der oude vrouwtjes zoo danig in vervoering, dat zij, met bei de handen de hand der Koningin grij pende. uitriep: „Wat bent u toch een lieve Koningin". Voor de Koningin de stichting ver liet II. M. vertoefde er een uur overhandigde zij aan elk 'oud vrouw tje een pakje met lekkernijen en aan iederen man een kistje sigaren. De Leidsclie correspondent van het ,,Alg. Iibld."schrijft: De nieuwe Leiderdorpsche brug is in gebruik gesteld. Zouder eenig offi cieel vertoon, zonder de aanwezig heid van autoriteiten, amateurs, lief hebbers of wat dan ook. Zij was noo- dig, hoog noodig, die nieuwe brug, want de oude dateerde van 1875, moest door allerlei sünksche handgre pen worden opgehaald en weer neer gelaten. Goed, de nieuwe brug is geen pronkstukmaar toch in den te gen woordigen tijd Helaas met de oude hrug is ook ver dwenen „Keesie". Hoevelen hebben hem niet in den loop der jaren die oude brug zien ophalen c-11 weer neer laten? Hoevelen hebben hem niet op elk mogelijk en onmogelijk uur van den dag en nacht, opgevorderd om zijn plicht te doen? Er was dikwijls darmverdraatend hoorngetoeter voor noodig; burengerucht in den allererg, sten graad om Keesie in l:et holst van den nacht, in sneeuw, regen, hagel, storm, en wat al niet meer. uit ziin zijn bed. te krijgen: maar Keesie had maling aan al die nieuwerwetschig- heid van een achturendag en al meen de hij ook dikwijls het zijne te moe- teu zeggen, zoo van af zijn hrug naar den schipper, die zijn nachtrust ver stoorde, Keesie haalde blijmoedig de Leiderdorpsche brug op, en liet die weer neer. De brug is oud geworden: Keesie ook. De brug werd telkens een beetje opgeknapt; Keesie niet Toen moest het maar gebeuren en de oude brug viel tn sloopers handen. Maar Keesie niet. Nu is de nieuwe brug klaar en Keesie is er niet meer. Moge hij nog lang van zijn welverdiende rust ge nieten. UIT DEN TREIN GEVALLEN. De 83-jarige A. A. H. te Gorcum die met deu trein daar aankwam viel uit liet portier en bekwam een hoofd wond en is aan de gevolgen overle den. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDACAVONDPRAATJE. Humor is de tegenstrijdigheden des dagelijkschcn levens. Bijvoorbeeld dat t een walvisch nooit aan den wal gezien wordt, een potvisch nooit in de pot terecht komt, een inktvisch nooit in de inktfabrickcn optreedt en een schelvisch nog nooit den visscber heeft gescheld. Humor is dus ook, dat Vrijdagmorgen in een half uur tijds de ambtena ren van de belasting, geassisteerd door de politie, alleen aan de Groote Hout- brug twintig personen hebben opgevan gen, die geen plaatje op bun*fiets hadden. Of, is het geen maatschappe lijke tegenstrijdigheid, dat die twintig menschen (en nog honderden, die er op dat oogenblik niet ingevlogen waren) van de eindelooze waarschuwingen nóg geen notitie hadden genomen, waar schijnlijk mccnende. dat het zoo'n vaart niet loopen zou? Het is mogelijk, dat de slachtoffers het geval niet humoris tisch vonden, maar we weten nu ten- maal. dat een groot gedeelte van hel menschdom voor humor niet vat baar is. Humor ligt er ook in het optreden van de eerste damcs-vischclub in de Haarlemmermeer. Twintig vrouwen met hengels gewapend en versierd met witte petten en sjerpen; witte petten zijn ook bij mannelijke hengelaars zeer geliefd, jk vermoed dat ze een bijzondere aan trekkingskracht hebben voor baars en voorn. Maar de sjerp is speciaal vrou welijk. Zouden de bcngclaarsters een gelegenheid laten voorbijgaan om nu zij zich dan toch verccnigd hebben, een onderscheidingsteeken om te doen, dat meteen haar vrouwelijke gratie kon ver- hoogen? Overigens kan ik, uit de beste bron meededen, dat de visschen zeer ver wonderd zijn over de verschijning van vrouwelijke visschers. Het toeval heeft gewild, dat ik vlak bij Hoofddorp juist het oogenblik bijwoonde waarop een groote baars uit het water kwam, om rich een oogenblik te verpoozen „al tijd die nattigheid," zei hij, „begint je te vervelen." Het was een gemoedelijke baars, zeer conversabel, zoodat we aan praten raakten over de visscherü, waarvan dere baart, zooals hij onom wonden verklaarde, een principiccle te genstander is. „Waarom laten jelui je toch altijd weer door zoo'n brokje aas vangen?" vroeg ik. „De ervaring moest jelui toch wijzer maken 1" „Ach," zei hij, „wij oudere visschen doen wat we kunnen, waarschuwen en de gevaren beschrijven en zoo, maar de jeugd denkt altijd weer, dat ze het beter weet en loopt zoo ia haar ongeluk. Ik dacht eigenlijk, als u mij niet kwalijk neemt, dat het bij de menschen net zoo was?" Op ccze vraag antwoordde ik maar liever niet. Het is niet goed, dat dc baarzen de zwakheden zouden kenttcn van den mensch, die immers de heer der schepping en dus ook van de baarzen is. Discipline moet er zijn. Dus zei ik alleen maar„dacht u heuscb?" cn leidde het gesprek in een andere richting, door te vragen wat de visschen wel denken van de ver schijning der vrouwelijke visschers. „Wij zijn," antwoordde de baars, „daar diep door getroffen. Tot nu toe werden wij allen maar schoongemaakt cn ge bakken of gekookt door de vrouw. Dat is niet aangenaam, maar wij waren dan eenmaal gevangen en moesten dus toch het leven laten, het deed er niet veel meer toe, hoe en door wie! Maar nu zii ook gaan hengelen, vragen wij vis6chcn ons af waar is het ewig weibliche? Excuseer, ik moet even wegHij wentelde zich vlug op zijn anderen kant en liet zich in het water vallen. De reden van deze plotse linge verdwijning werd mij duidelijk, toen ik een reiger boven mijn hoofd zag cirkelen, die zijn prooi ziende ver trekken verder vloog. „Zoo is ons leven," zei de baars, ter wijl hij zijn kop weer boven water stak. „Als u het niet kwalijk neemt blijf ik voor de veiligheid maar te water. Zoo kunnen we ook wel van gedachten wis selen. We spraken dus over de vrouw als visschercs of visscherin. Wij keuren haar optreden in die qualiteit af. U zal zeggen „geen wonder, jelui bent partij in de zaak," en dat is ook wel waar. Maar wat dunkt u zelf ervan? De vrouw, poëtisch wezen, door de dichters bezon gen, draait een kronkelenden, kleverï- gen worm aan een haak? Is dat werk voor haar poezele vingers? Dezelfde vrouw scheurt de venijnige haak uit de kieuwen van rampzalige baarzen? Vindt u dat soms damesachtig?" En floep, daar ging mijn baars naar beneden, want dc reiger beschreef kringen pre cies boven de plek waar hij lag. Toen ben ik maar heengegaan, want vriend baars kwam niet meer bovetl. Maar gelijk had hij. Alleen heb ik zoo- even een briefkaartje van een paling gehad, die bericht dat de vrouw nooit een gevaarlijke vjsscher kan wezen „ze zal niet kunnen zwijgen", meent de paling en daardoor zijn we gewaar schuwd, dat er menschen in de buurt zijn. Gelooft u ook niet, dat het meer om de witte pet cn dc sjerp te doen is, dan om de vischvangst?" Wat die visschen toch wijsgeerig redcnccrcn kunnenMaar op de vraag aan 't slot heb ik maar weer niet ge antwoord. In het pas verschenen programma van de feestelijkheden ter gelegenheid van den Koninginnedag staat ook het programma van het vuurwerk, dat aan 't slot zal worden afgestoken. Je kunt het niet met droge oogen lezen. Het begint vrij kalm een zware luchtka- nonnadc met schitierlicht. Twee vuur pijlen met gekleurde sterren. Een ning- ncsiumtourbillon. Tourbillon beteekent draaikolk, moet je weten. Dan komt er een pyrografisch vuurfront in gekleurd diamantvuur, onderaan een zuil van brillantvuur, eindigende met zware ka nonslagen. Wees gcruy. er wordt nie mand overhoop geschoten. Eenmaal goed op gang kan de fabrikant niet met zijn prachtige woorden uitscheiden. Groote fontein, beginnende met gouden regens (asjeblieft niet nog meer regen) overgaando in zilverregen, met gekleur de paarlen, plotseling (de man schrikt er bijna zelf van) overgaande in groote, sissende driespuït van jasminvuur. lln. jasminvuur. U weet niet wat dat is, hè? nu ik weet het ook niet, maar wc gaan verder: dubbele molenwieken, groote wrongen vormende van brillantvuur, 1 plotseling overgaande in schitterende magnesiumregens wacht even, we zijn er nog niet.'Dubbele pyrotcchnische telegraaf, robijnsterren, brillantwaTer- val, Japansche vlinderboom, waaruit duizende goudkleurige vuurvlinders dwarrelen. Laatste nieuwigheid. En on overtroffen. We willen het we] gelooven, zoo'n Japansche vlinderboom ookl Maar er zijn ook Chineesche vuurboomen weet u niet wat dat is, kom dan maar kijken eu contrabattcrijen (als je komt leer jo meteen wat dat is) en als einde van het geheel, raad je het niet? Kanon slagen. Is dat nu geen mooi programma? De toespraken van Blanus en Dassie, vader Bamberg en Broekhuis, kunnen er in schitterende taal niet bij halen. Hoe het. anderen Haarlemmers gaat weet ik niet, maar wanneer ik op dit oogenblik door de Groote Houtstraat kom en het betonbed zie liggen, waar op straks de asphaltlaag zacht en kalm zal worden neergevleid, dan kan ik nog maar altijd niet gelooven, dat binnen enkele weken dit werk inder daad zal zijn geschied. Wat er nog tusschcnbeide zou kunnen komen, nu nog, tusscben lip en bekerrand, kan ik niet zeggen, maar ik ben er niet gerust op. Het heeft zoolang geduurd, we hebben zoo vaak gedacht,,nu komt heten 't kwam niet, 't kwam nooit. ten slotte geloof je aan de mogelijkheid niet meer. Mag ik even, in het kort, do perio den schetsen, die wij hebben moeten doorworstelen voordat, het zoover was als het nu gekomen is? Jaren geleden, laat ons zeggen vijf- en-twintig jaar ('t kan ook meer we zen, maar minder zeker niet) rijst op eens de vraag, of 't geen tijd zou wor den onzen hoofd-verkeersweg te as- phaltceren. Vraag op en om 't Stadhuis; „As phalt? Wat is dat?" Inlichtingen, onderzoekingen over asphalt (dat al minstens vijftig jaar in buiten- en binnenland bestond). Asphalt deugt niet voor Haarlem". Tweede gelui, een poos later: waar om k r ij g e n we geen asphalt? In Arnhem is het toch ook al lang. Asphalt is te duur". Derde gelui. We willen asphalt heb ben. „Asphalt is zoo slecht voor de paar den en befc stadsbeeld is veel mooier met keien". Weer een paar jaar later. Vierde gelui. Komt er haast wat van asphal- teeren? „We zullen een onderzoek instellen naar het al of niet wenschelijko van asnhalt". Nota bene, nadat er in alle landen van Europa kindertjes waren opge groeid, die van hun leven geen kei meer onder de oogen hadden gehad. Vijfde gelui. Hoe staat het met de asphalteering? „Het is te duur. £r is geen geld". net. aantal adressen, dat de Haar- lemsche en andere Handelsvereni gingen aan den Raad heeft gezonden over asphalteering is niet te tellen. Men zeut, dat om de twee jaar telkens hetzelfde adres weer naar den Raad ging, maar dat kan ik tegenspreken wel stond er telkens hetzelfde in. Op eens, geweldige energie bij den gemeenteraad. Asphalteering van de Rarteljorisstraat. Asphalteering van de 'Anegane. Zoo maar. kort achter elkaar. Net. als twee donderslagen. Wel was die van de Rarteljorisstraat niet best, maar dat bedden sommieen. zeidon ze, wel voordien het was dus niet, heelemaal een flater. Daarna de oorlog. Een echte don derslag. Nu was 't. geen tijd voor as phalt. Vreemd, dat verschillende ge beurtenissen altijd een slechten in vloed hadden op dc asphalteering. net als de temperatuur in Au (runt us op de melk. Maar dp oorlog raakl" uit. De adressen begonnen weer. „Er is geen geld voor asphalt." Yonvtcrezettc be weging. „Wie asnhalt willen, moeten dat dan maar zelf betalen 1" Orooto verontwaardiging. Motie. Eindelijk, plotseling, besluit tot asphalteering (soort van derden, uitgestelden don derslag) van den hoofdverkeersweg, zou je denkenNeen, van den Wagen weg. Met een ander systeem dan de Barteljórisstraat en de Anegang. En nu dan eindelijk HET besluit en het begin van uitvoering. Je ziet het voor )e oogenen twijfelt toch. Zal het nu heuscn een feit wezen? Zullen we niet, als het straks tot as- phalteeren toe is, hooren „het asphalt is uitverkocht, er moeten maar weer keien komen op het betonbed 'k Heb op een nacht gedroomd, dat de man die af cn toe de „grintmachi- nc" met een houten hamer een slag tegen den buik geeft, ik denk om er de liefhebberij in te houden, op eens het heele ding uit elkaar slaat, waar na de uitvoerder van het, werk som ber verklaart: „nu is alle kans op asphalt in de Groote Houtstraat voor goed verkeken". Den volgenden nacht droomde ik, dat de heeren du Maine, van de Halletjes- berg, en Voet, de requestran- ten van 't smalste gedeelte van de Kruisstraat, na hun twee en twintis- ste request, door den smid van de Noordzuidhollandsche voor de keus worden gesteld: „enkel enoor of asphalt?" en in hun.benauwdheid rie pen „dan maar enkel spoor!" zoo- dat de kansen op asphalt weer voor bij waren. Het zijn droomen geweest, dus on waarheden. Toch ben ik nog niet ge rust, dat niet te elfder ure de Raad de asphalteering zal stuiten onder de leuze, dat er wat nieuws op plaveisel- gebied zou kunnen worden ontdekt, dat, boter dan asnhalt zou kunnen zijn. Wij mogen geen rustig oogenblik genieten, vóórdat de Groote Hout- straat-vereeniging, u weet wel, die zoo knaip potten kan, de vlag uit steekt en de voorzitter in zijn ope ningsrede zegt: „de asphalteering is thans een feit, onze voet drukt het asphalt, niemand kan het ons meer ontnemen FIDELIO,

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5