HAARLEM'S DAGBLAD Het Middelbaar Onderwijs te Haarlem Uit de herinneringen van een oud-leerling der jubileerende H. B. S. Woensdag 3 September 1924. TWEEDE BLAD HET 60-JARIG BESTAAN VAN DE H. B. S. TE HAARLEM Toen de wet van 2 Mei 18fi3 tot geling van het middelbaar onderwijs aangenomen was, moest ook de ge meente Haarlem een Hoogere Burger school voor jongens met 5-jarigeu cursus stichten. Ja, voor jongens. Dat meisjes met hen samen zulk onderwijs zouden kunnen ontvangen kwam toen ten tijde in de hoofden van de leden der Staten-Generaal niet op zouden het niet eens verlangen", het antwoord wel geweest zijn, steld aidat een bijzonder voorbarige nieuwlichter het had voorgesteld. Het werd samengekoppeld met het gymnasium. De tweede afdeeling die school liet men vervallen er Regeering stond een subsidie toe f 7000, onder voorwaarde, dat waar borgen voor de deugdelijkheid der in richting aanwezig zouden zijn. De Raad had de stichting op voorstel van B. en W. goedgekeurd. ,,De eischen des tijds", zeide het College van B. W. o a., „zijn \e!eu, kennis en wet schap gaan steeds vooruit on de mate van bekwaamheid waarmede inen vroeger kon volstaan om in dienst van den Staat of in bijzondere belan gen werkzaam te zijn, is niet meer voldoende voor den tegenwoordigen tijd van vooruitgang on ontwikke ling". In do vergadering van de Tweede Kamer had vroeger Minister Thorbecke er over geklaagd, dat men zitn wets ontwerp niet goed hegrej>en had. H: gaf aan die teleurstelling aldus uiting: „Wanneer hut mij tot dusverre leed heeft gedaan zoo weinig begrejKMi te zijn. dat bijkans ieder spreker als het do«! van dit ontwerp industrieel on derwijs zag, heb ik mij te meer ver blijd den Jaatsten spreker, den hcor Kappeyn© van de Copello. te hooren, die de aandacht van de Vergadering vestigde op hetgeen het Gouvernement met dit ontwerp hoofdzakelijk denkt te bereiken: dat is niet enkel indus trieel of technisch onderwijs, maar de burgerij in het bezit te stellen van de voorwaarden, waarover zij moet kun nen beschikken om te komen tot het geen vervat is in de woorden: alge meen© beschaving". Het Kamerlid Kappeyno had name lijk tot toelichting van een amende ment hot volgende gezegd: „Ik vorklaar alleen dat ik dit amen dement niet heb voorgesteld ten ein de een nieuw punt van verschil met do Regeering in de discussie te bren gen, maar om helder en duidcliik te doen uitkomen de strekkine wel! wet, naar de stellige verklaring der Regeoring, heeft, en waafOm ik tot haro voorstanders behoor, namelijk dat zii bedoelt eene organisatie van het middelbaar onderwijs als middel van algemeen*: volksverlichting en be schaving, vonder te t reden on het spe ciaal gebied van het hoover onder;., s. dat men in den strijd der meenin'jjn. misschien ook der hartstochten, ge vaar loopt te schcndcu". In diezelfde vergadering had ook do bekende Groen van Brinsterer het woord gevoerd. {Do Staten-Generaal bezat vele grooto mannen in die da gen). Hij had in een betoog quaestio 'Ier grondwettigheid wetsontwerp, waarschijnlijk min of meer ironisch, deze opmerking ge maakte: „Ik vind een merkwaardigen wenk in de historische schetsen van den heer Thorbecke: „Onze inlijving n« Frankrijk mag geenszins alleen als eene daad van Napoleontische gewel denarij .worden beschouwd, noch naai de kortheid van haren duur "cachat. Zij is in politische en re'-'tsorganisntio eene vordering geweest, die zonder hel decreet van Napoleon zou zijn ver traagd of gemist. Zij deed ons op een maal een stelsel van wetgeving deel achtig worden, dat ons. over menie beletsel heen. voor goed op den weg der algemeene. hedendaagscho ont wikkeling heeft geplaatst en teven zoo menige onzekerheid, togen menigen misstap behoed". De Kamer was toen al bijzonder o" timislisch gestemd ton opzichte ran het leerplan. De heer Van Eek had I zelfs een voorstel gedaan, nog een vak meer daarin op te nemen, dan voor gesteld was en Minister Thorbecke antwoordde daarop in de volgende woorden, die zoo waar voor onzen tijd ook nog kunnen gelden: „Ik ben van het gevoelen van den geachte» spreker, den heer Van Eek, in het algemeen. Gezondheidsleer is een verwaarloosd element in onze op voeding en ons onderwijs. Dat er meer zorg aan hei ligchaam moet worden besteed, namelijk meer verstandige zorg, meer verstandige waakzaamheid is, geloof ik, volkomen juist. Do ge achte afgevaardigde tal gaarne met mij erkennen, dat de menschen h), ons nog al angstvallig zijn voor hun igchaani; doch of die angstvalligheid altoos leidt tot doeltreffenae maat regelen, is eene andere vraag. Ik go- loof dat de gezondheidsleer een deel van hetgeen men volkskennis, van het geen in de hoogere, edelere beteeke- nis van het woord volksonderwijs mag heeten, zal moeten worden. Maar zul len wij thans gezondheidsleer voegen bij de takken van onderwijs aan do hoogere burgerscholen? Gezondheids leer zal daar alleen kunnen worden onderwezen door een zaakkundige, die het is in allen deele. Wij zullen du; bij de hoogere burgerscholen een me dicus moeten roepen. Is het geraden, den omslag dier inrigtingen, reeds groot genoeg, van den beginne af nog to vermeerderen, zoo als geschiedt wanneer wij dat vak tot een deel v het verpligte programma inaken?" Naderhand is de samenvoeging met het gymnasium vervallen. In den be ginne hebben de twee scholen eatnei in één gebouw gehuisd, daarna werd voor de H. B. S. het gebouw in de Ja- cobijnc-straat geslicht, met een wo ning voor den directeur er naast. Dr. Brongersina heeft er j'areu gewoond, toen werd zijn huis wegens plaatsge brek bij de school getrokken woning zoo goed als hé* kor schoolruimte gebruikt, totdat het ein delijk niet meer ging. Er moesten hoe langer hoe meer klassen in andere lo kalen worden gedetacheerd einde- ""k deed de Rand den grooten stap en stichtte het nieuwe gebouw, waarin de school nu nog gevestigd is en zeker nog tal van jaren gevestigd blijven zal. 1 dacht niemand <r toen over, meisjes toe te laten tot de jongens school voor M. O., hare belangen deu in Haarlem niet vergeten •1 overleggingen werd in Septem 1*0? de Meisjeschool voor O. ingericht, op de terdie ping van het gymnasium, dus cenigs- zins op den tweeden rans. met een programma, waarin vooral de talen en haar letterkunde op «len voorgrond kwamen, do wiskunde een veel gerin ger plaats innam. Later werd deze school overgebracht naar de Krocht en daar is zij tot den kuidigon dag nog gevestigd. Wel heeft de laatste directrice. Mej. Farret, een voorstel gedaan tot uitbreiding van de schooi met do bedoeling vooral, dat a einddiploma rechten zouden worden verbonden, bet geméentebestu daarop ten 'lotte niet ingegaan. In middels is besloten, toch aan hot di ploma toegang tot verdere studie te verbinden, zoodat do vvensch van Mej. Farret toch In vervulling is gegaan. De school zelf verkeert, blijkbaar in een toestand van overgang, do wet houder van onderwijs overweegt nog oj) welke wijze zii in do toekomst wer ken zal: dit is wel al zeker, dat zii or den duur niet door de H.B.S. voor jon gens en meisjes overbodig eemoakt tal worden, zooals een tijd lang -scheen tc zulksi gebeuren. De studie van de exacte wetenschappen trekt het meis je minder aan, zij bereikt daarin dan ook minder, zoadat, tal van ouders het. onderwijs van do Meisjesschool voor M. 0. voor haro dochters blijven begeeren. Tegelijk met de H.B.S. voor jon gens werd in lShi de Burgerschool (later Burgeravondschool) opgericht. In een vroegero beschouwing heb ben wij in de rubriek „Om Ons Heen" een schet6 gegeven van de ontwikkeling van ons middelbaar on derwijs in Haarlem. De laatste daad van hot gemeentebestuur, een kloek besluit in eon tijd die bezuiniging voorschreef, was dat het afwees het Rijkssubsidie, waaraan de voorwaar de verbonden was, dat men zich on derwierp aan bepalingen, die B. en W. en de Raad noodlottig achtten voor den Moei van de school, voor schriften omtrent maximum aantal leerlingen per klasse en maximum aantal lesuren voor de leeraren. Het heeft der gemeentekas een groote soin gekost. Maar was men voor de verkeerde oischen van de Regeering gezwicht-, dan zou nu niet, met op gewektheid hot jubileum val H.B.S. kunnen zijn herdacht. Het heden en de toekomst Een onderhoud met den Wethouder voor het Onderwijs Reeds vroeger in ons blad en ook op een andere plaats op deze aan de jubiloereudc Hoogere Burgerschool inet vijfjarigen cursus gewijde pagina haalden oud-leerlingen vap die school herinneringen op uit het grijs verle den, uit de eerste jaren van hot be staan der school. Maar liet heden en de toekomst mogen niet vergeten worden en wie zou daarover beter kunnen oorden- len dan de man die in het college van B. en \V. het beheer voert over den zoo gewichtigen tak van gemeen telijke zorg: het HoOger, Middelbaar en Lager Onderwijs.' Wij hebben dan ook eens aan onzen wethouder voor het Onderwijs. Mr. A. Bruch, gevraagd wat hij dacht va» den tegenwoordigen toestand van ons middelbaar onderwijs in 't algemeen en van de lo H. B. S. met 5-jarigen cursus in het bijzonder, „Ik zal mij bij nu'in antwoord op uwe vragen", zoo zeide ons do hcor Bruch, ..eenigszins op de vlakte moe ten houden, in de eerste plaals omdat ik toch moeilijk de loftrompet kan gaan steken van den tak van dienst aan welks hoofd ik zelf sta en in de tweede plaats omdat ik op 't ooeen- blik nog op de quaestie van de reor ganisatie van het Middelbaar Onder wijs moeilijk kan ingaan. Maar als u voor lief wilt nemen dat ik wat oppervlakkig blijf kan ik u in 't algemeen wel het een en an der zeggen. Do toestand van het Middelbaar Onderwijs te Haarlem geeft op het oogenblik geen zorg wat het aantal leerlingen betreft; liet staat vast dat dit aantal nog steeds ruim voldoende is. Wèl moet. echter hei vraagstuk eener eventueel© reorganisatie onder de oogen gezien worden. Daarom heb ben nu B. en W. een aantal mannen uitgenoodigd zitting te nemen in een commissie, die begin September zal geïnstalleerd worden en tot taak zal hebben, genoemd vraagstuk van alle kanten te bekijken. U zult u herinne ren dat op het instellen van een zoo danige commissie gezinspeeld is in het Raadsstuk betreffende de benoeming van een tijdelijk directrice (voor één jaar) der Middelbare School voor Meisjes. Het vraagstuk der organisatie van het Middelbaar ">nderwiis is een probleem, dat niet alleen te Haarlem maar in alle gemeenten van eenige betoekenis de aandacht verdient en waarvan de oplossing nllenvege wordt DR. E. VAN DER VEN, DE EERSTE DIRECTEUR DER H. 8. S. MET 5-J. G. tegengegaan door het gebrek vaste lijn bij de regeering voor zoo ver dat onderwijs betreft. Er i s een ontwerp van wet inge diend maar dit ligt er al 7.66 lang dat niemand weet wat er van komt. In middels zijn ook van particuliere zij de allerlei proefnemingen gedaan. Zonder nu vooruit te loopen op het werk van bovengenoemde commissie van onderzoek, kan nu al vast, gecon stateerd worden dat zij m bijzondere mate haar aanduclit zal hebben te wijden aan het Lyceum-vraagstuk en aan een specialo middelbare oplei ding voor meisjes. Ten aanzien den litterair-ecouomischen kant prae-universitair onderwijs de Raad reeds een belaugrijke beslissing genomen, waardoor de Hoogere Handelsschool is geworden een Hoogere Burgerschool met 5-jari gen cursus met gewijzigd leerplan, welke beslissing hoewel in de toe komst nog voor wijziging vatbaar toch zeer vermoedelijk wel door de commissie van onderzoek, die nu wel dra haar werkzaamheden zr.l beein- nen. als juist zal worden aanvaard" wat denkt u nu meer in t bijzonder van de jubilaresio?" vroe gen wij. „Hier past m.i alweer bescheiden heid", antwoordde de heer Bruch la chend, „maar ik mag loch wel zeg gen dat van do thans jubileeren- de Hoogere Burgerschool een bui tengewoon goede roep uitgaat, die- in de eerste plants te danken is aan den directeur maiir natuurlijk ook aan het zeer toegewijde leerarencorps, dat do directeur met vee! zorg weet to kiezen en met liefde voor zon taak to bezielen. Voor een niet gering deel ook do goede geest, die in do schooi •ersclit, te danken aan het geregeld contact tusschen do ouders en de school dat de directeur, steeds bevor dert en waardoor bij do ouders altijd goed en nauwkeurig weet in te lich ten, heigeen natuurlijk ook het on derwijs ten goede komt. Ik heb dan ook, zoo vervolgde de heer Bruch, nog geen spijt gehad van het besluit waarbij het Rijkssubsidie en daarmede ook de daaraan verbon den ongunstige voorwaarden) niet werd aanvaard. Hierdoor staat Haar lem wat het Middelbaar Onderwijs hetroft vrij van het Rijk en kunnen wij ons stc-eds verzekerd houden®van do beste leerkrachten die er to krij gen zijn. En met Buitengewoon veel genoegen heb ik geconstateerd dat de leeraren hun belofte, mij als contra prestatie gedaan, dat zij nl. zooveel mogelijk tot bezuiniging zouden me dewerken als daardoor de belangen het onderwijs en der leeraren niet geschaad zouden worden, hebben ge houden. De onlangs plaats gehad hebbende af vloeiing is tot stand gekomen in over leg en ook in volkomen overeenstem- min f met de directies der scholen e n do leeraren. Ik stel dit op hoogen prijs". Tot zoover wat de heer Bruch over het Middelbaar Onderwijs te Haarlem in 't algemeen en over de jubileerende H. B. S. in 't bijzonder zeide. Het gunstig oordeel van den wethouder over de school onder?chrij ven wij gaarne. Het is inderdaad zoo nis hii zeide: de school heeft eon bui tengewoon goeden naam. Trouwens: het is hekend dal: in Den Hang en Haarlem het Middelbaar Onderwijs het hoste is uit het gelieele land. Zelfs 'n Indië is dit bekend en 7,eer vele ouders, die zelf nog niet naar patrïa kunnen komen, zenden hun kinderen dan ook naar de Haarlmnsche Hooge re Burgerschool. En tal van anderen, die zich weer in Holland gaan vesti gen. kiezen Haarlem als woonplaats, omdat hun kinderen daar zulk uitste kend middelbaar onderwijs kunnen genieten. Een groep van de Jengste elnd-exami nnadi met hun directeur en eenige leer aren. De openluchtdagen van de H. B. S. EEN SIERLIJKE MEISJESDANS OP DEN OPENLUCHTDAC DER H, I Tot de elk jaar terugkeerendo ge noegens voor de leerlingen van de li. B. S. behoort de zoogenaamde Open luchtdag. Dien dag van heerlijk genot in de frissche buitenlucht zouden de jonge lui niet gaarne meer willen missen. „Dit jaar", vertelde ons dc heer J. B. A. de Vries, de bekende gymnas- tiekleeraar, die nu sinds vijf jaa-- do leiding van d0 Openluchtdagen heeft, „is deze dag niet, gehouden. JJe leer lingen konden zich alleen hiermede vereenigen, omdat hun in September zulk een mooi feest te wachten stond. Daarvoor had meu wel wat over!" De heer De Vries deelde ons me de, dat m 1917 voor het eerst de Openluchtdag gehouaen werd. De lei ding was toen in handen van den heer W. A. J. Goeting. Elk jaar had den do spelen op het terrein van H. F. C. aan de Spanjaardslaan plaats en over de deelneming behoefde nooit geklaagd te worden. Die was altijd groot. De leerlingen waren geheel vrij in liet al of niet deelnemen aan de spelen. Gemiddeld komen elk jaar 250 leerlingen op het veldhet groot ste gedeelte hiervan bestaat uit den aard der zaak uit jongens, namelijk ongeveer 220. Toch nemen ook de meisjes gaarne aan het openluchtspel deel. Elders in dit nummer vinden oii7.e lezers een afbeelding vni. een der nummers, die altijd bij de meis jes veel aftrek vinden, namelijk de sierlijke dansoefeningen. „Ook dc voorbereidingen voor deze dagen" aldus deelde de heer De Vries mede „vormen een groot ge- j not. Door hen, die daarmede belast worden, wordt gedurende drie dagen op het terrein gekampeerd. De jon gens halen zelf de materialen en laten nachts over waken. Zij brengen ,ze ook zelf weer weg, zoodat hulp van buiten niet noodig is. Ook de jury's worden uit het eigen volkjj sa mengesteld, meestal uit leerlingen, die physiek niet sterk genoeg zijn om aan de oefeningen op het vein deel te nemen." Over de medewerking van de leer aren is de heer De Vries uitstekend te spreken, evenals over die van den directeur. Trouwens, do heer Van Mourik Broekman schept zelf dat is ons bekend zeer veel behagen in het openlucht-spel. Ook hij is er van dpordrongen, dat een gezonde ziel slechts kan wonen in een gezond lichaam; tegen overdrijving weet hij te waken. Zoo gauw hij ziet, dar- de andere lessen er onder lijden, laat hij zijn waarschuwende stem hooren. De- openluchtdagen worden altijd gesloten met een korte samenkomst voor de overdekte tribune. Reeds ee- nigen tijd te voren verzekeren vele ouders zich van een goed plaatsje, om loch maar niets van de toespraak van den directeur te verliezen, want de heer Tan Mourik Broekman verstaat de kunst, zijn rede met geestige woor den te kruiden. Oud en jong „han gen" aan zijn lippenOp de af beelding elders in dit nummer kunnen lezers dit zien. De heer De Vries is ook voor 'dit feest weer ijverig in Je weer ge weest. We zullen maar niet verklap pen. hoeveel uren hij aan de voorbe reidingen in heE schoolgebouw heeft besteed. Het zijn er vele. „De heer De Vries is de ziel van dit- feest!", zei de heer Van Mourik Broekman ons Maandagavond bij het afscheid nemen in de school, waar vele han den druk aan de versiering bezig wa ren. het begin van hun carrière, die op school Ir. van Mourik Broekman, die als directeur met de instelling jubi leert, als hoogste gezag hebben ge kend en gerespecteerd. Oud-leerlin gen in alle streken van het land, in alle landen van Europa, in ver ver wijderde werelddeelen, in Japan, in Chili in Uruguay en Rusland, in K'amschotka, wie weet. En allen, zonder uitzondering, zul len zij zich do aangename, de grappi ge zijde van het voorbije schoolleven herinneren, want een der sterkste eigenschappen van den mensch is, dat hij zich van een vroegere levenspe riode, behoudens het zeer groote ver driet, dat altijd bij hem. blijft, slechts de zonnige zijde herinnert. Een eigen schap, die ihc-m eeneraijds licht tot een mopperaar over het lie'den maakt, maar hem anderzijds het doortobben over voorbijgegane zaken bespaart. Ben ik oud-leerling uit de laatste directeurs jaren van Dr. Brongersma een uitzondering, wanneer ik, te rugdenkende aan de schooljaren, in moeilijke tijden, wel eens overpeins: wat was dat toch een leventje: lederen middag om vier uur, in latere jaren nog vroeger, vrij'. Nog eens een extra vrijen middag midden in de week en va can ties, vacan ties zonder eind. En geen zorgen maar als ik aan de zorgen kom, begin ik aan mezelf te twijfelen. Hadden wij op school geen zorgen f Sterker, hadden wij op school minder zorgen dan tegenwoordig Stellig niet. Onze vaders verzekerden Ir. van Mourik Broekman, de tegen woordige directeur. IR. H. BRONCERSMA, D VORICE DIRECTEUR. DE DIRECTEUR DER H. B. S., Ir, W. C. C. H. VAN MOURIK BROEKMAN, HOUDT EEN TOESPRAAK BIJ DE UITREIKING DER PRIJZEN. HET TECEMWOORDICE GEBOUW DER H. B. S, In deze dagen van feest en herden king zullen de gedachten van duizen den oud-leerlingen van onze eerste Haorlemsche H. B. S. terug gaan naar den tijd, toen zij nog op de schoolban ken zaten, in de Jacobijnestraat of in het trotsche jonge gebouw aan de Zijlvest. Onder die duizenden zullen er zijn met grijze haren en geheel zonder haar, Üio hun herinneringen hebben om den persoon van den eer sten directeur Dr. van der Ven, jon geren. mannen en vrouwen in de kracht van hun leven, die, wanneer zij er uitgestuurd waren, het kalme verwijt van wijlen Dr. Brongersma met gebogen schuldige hoofden aan hoorden, nog jongeren, menschen in ons wel, dat het op zijn hoogst zorgjes waren en dat ze niets befceekenden. maar wij dachten omgekeerd precies zoo over de zorgen van onze vaders. Wat kan er. naar onze begrippen, voor grooter zorg bestaan dan die voor de vacantierapporten, om van het eindrapport nog maar niet te spie ken. En "dat waren niet de eenige." De bijna dagelijks terugkeerende zorgen voor half of niet geleerde lessen, voor. proefwerk. En wat een leven. Als onze vaders naar hun kantoren gingen, begonnen zij met een sigaar en het kwam er niet veel op aan als ze een kwartiert je te vroeg weggingen of een kwartiertje te laat kwamen. Zij hoef den nooit lessen te leeren of proefwerk' te maken. Zij schreven wat brieven, of, notr gemakkelijker, dicteerden die en schreven wat in boeken en ont vingen mensclien of gingen hen opzoe ken, Zoo maar midden in school-, in kantoortijd. Stel je voor, om tien uur 's ochtends uitgaan en om elf uur te rugkomen, dat mochten alleen vaders, gelukkige stervelingen. En verder ontvingen zij iedere maand hun sala ris en daarvan kregen wij ons week geld, dat altijd belachelijk laag was. Neen, eerst maar eens door je eind examen, dan studeeren als het kon, waarbij je niet aan vasten tijd ge bonden was en dan een Intrekking met een heeleboel geld Was er een el lendiger bestaan dan Si at van den schooljongen? Wij hadden ook nog principieel© grieven, onrechtvaardigheden waarte gen ons gemoed in voortdurenden op stand kwam. Een 1 eeraar in natuurlij ke historie, thans rustend, gaf uit principe nooit, hooger cijfer dan ze ven. Schandelijk vonden wij dat. Wat drommel, op je rapport stond toch dat 10 het hoogste was. Dan had je ook recht op een tien, wanneer jo werk zonder fouten was. En nu, als wij schoolherinneringen ophalen, kunnen wij ons daar nog over opwinden. Maar als wij elkaar dan terloops vragen: heb jij ooit een 7 van 'm gehad? dan blijkt, dat wij in den regel al blij zijn geweest, met een 5, of 5—, 'dat heerlij ke fractiecijfer, 'dat geen vleesch en geen viscli was, maar dat als geen an der de macht had, om jc door een examen te helpen. Een andere grief was tegen een leernar, die je opdroeg een chemische vergelijking te maken. En als je dan in je radeloosheid, na eindeloos pein zen. een buitenplaats had opgenoemd, kreeg je ten antwoord: „Je weet er mets van. Daar kan geen vergelijking van gemaakt worden. Ga maar zitten. Je hebt een nul". Het lichtpunt in ons duister bestaan was de humor, die het schoolleven in ruime mate opleverde. Onze humor dan. Leeraren hadden, op een enkele uitzondering na naar onze meening geen begrip van humor. Of was het soms grappig, om j'e, wanneer jo je les niet hadt geleerd, omdat je den vongen keer pas een beurt hadt ge-

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5