HAARLEM'S DAGBLAD ENGELSCH ALLERLEI FLITSEN Algemeen Handelsblad WOE\SDAG 3 SEPTEMBER 1924 - DERDE BLAD Do wereld heeft nu langer dan <on wc-t-k het vergelijk van Londen kun nen bestudeertn. liet wordt in het &1- e «zaten van harte welkom geheeten. Maar men hoort hier nogal wat twij fel uitspreken over zijn waarde voor de herloving van den Briteoheu han del. l)e twijfel hceraeht vooral Jnij de conservatieve en modern-imperialis tische groepen der Bntcclie eainoule- ving. Daar zegt men dat het gepraat over de afhankeiijklieid van Ünteohe welvaart van het herstel der econo mische gezondheid van Duit soldaad en Rusland onzin is. Noch het een noch liet andere land hoort men van die zijde io ooit een eerste klas markt geweest voor Britscho producten, zoodat de Britten het best zonder die landen kunnen etel- len. Men erkent dat het land voordeel zal kunnen trekken uit het aJgornec.no gevoel van zekerheid en veiligheid, dat op een efdoer.de regeling van -ie kwesties, welke Europa ziek houden, za! volgen. Maar wat de handelsgele- genlieid betreft is zegeen de moder ne imperialisten het Rijk belang rijker dan een half dozijn Europa's. Men voorriet do mogelijkheid dat de terugkeer tot welvaart in Duitech- land de poeiti© van Brittanje als ban- delaland zelfs zsJ kunnen benadeel en, De voorspelling is niet logisch, liet ia een bekend economisch verschijnsel dat welvaart bij den een wolvaart brengt bij den ander. Maar men r.ict de waarheid van deze «telling over het hoofd en vreest de ernstige mede dinging van Duiteohland op do we reldmarkt. Vandaar de ongoruefheid over dut «ene mogelijk'; resultaat van lier vergelijk van Londen, een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Duitsehland, waarvan men hot w niet wet maar waarvan men, op grond van bekend geworden feiten, do toekomstige totst iridkoming voor ziet. Britunies handel zou dan in do klem komen c-n in plaats van ©nmid- deliik voordeel zou Engeland door het vergelijk van Ixinaen onmidde- li'k verlies lijden. Intuwrhen zullen ook de imperia listen niet kunnen weerspreken dat de voorspoed van Europa ook yoor Engeland van het hoogste belang is. ii uio verder kijken dan hun nous lang ie, Ixweffon dat. het einde van don besta.-inden chaos het Veroenigjj Ko ninkrijk «ven zocr ten goede z-l ko men aN het vasteland. Maar men verheelde zich niet dat a'dre nu maar binnen een korte «panne tijde in orde zal zijn. Do val van de franc toont alreeds dat Frankrijk de dingen niet zoo rooskleurig aanziet. En de Brit- ache kanselier van de schatkist hoeft in het openbaar zijn twijfel uitgespro ken over de working van hot Dawca- plan. Ziin lritütingen mogen op een ongeschikt oogenblik zijn gekomon, zonder crond waren ze niet. Het was oen vreemd y val een der voornaam st* ministers van het kabinet ernstig critiok te hooren oefenen op een re geling. waarvoor zijn premier zoo volhardend on preet driftig had werkt. Al gauw klonkt het praatje, dat een breuk tusschen don premier en den bewaarder van de schatkist er het gevolg van was geweest. Maar dat is niet juist. Mac-Donaï<} on Snowrien zijn zeer verschillend van temperament en zii zijn misschien g«en dikke vrienden. De eerste is roer toegankelijk voor nieuwe denkbeel den terwijl de tweede dat stijve en noga] dogmatische intellect bezit van den ouderwetsehon r.vükaal. Snow- den heeft de meening weergegeven van de permanente hoofdambtenaren van het departement van Financiën. Spoedig zal hij ook him meening ge ven over het verdrag mei Sovjet. Rusland. Het zal belangwekkend zijn te vernomen wat hij dan te zeggen zal hebben. Lord CJrev heeft afstand gedaan van het Icidorechap der Liberale par tij in het Tloogerhu.s. Men kondigt aan dat dit niet beteekent dat hij zich uit de politiek terug trekt of dat hij met zijn liberale .collega's van mea ning verschilt. Men kan «nhtar gerust aannemen, dat ziin beeluit het einde voorat-elt van een groote carrière in dienst van zijn land. Voor wio zich Lord Grey's invloed en positie herinnert in de periode voor gn gedurende do cerate maanden van den oorlog ral deze Britsclio staatsman etoeds een bijzon dere figuur blijven. HU was een ge matigd man. wars vau geweld en oorlog, van nature gekant tegen de excessen van imperialistische politiek on als zoodanig een persoonlijkheid, De overeenkomst van Londen. En Engoland's handel, Lord Crey verlaat de poutiok. De nutteloosheid van stakingen, Nieuw-Zeeland en bontmantels. Hst vorhaai der konijnenvellen. iu wien kleine naties niet een vijand of een tegenstander behoefden to zien. De gebeurtoQjesen vau 1914 dwon gen ham tenslotte 't pad van. don oor log te kiezen, eeo richting, waartegen zijn ganeohe karakter Zioii verzotte, maar welke ziin staatsmanaplidht liern dwong te volgen. Toen Lord Grey in 1917 met blind heid werd bedreigd, trad hij het ge vaar tegemoet met denzelfden moed eu dezelfde lankmoedigheid, waarmede hij drie jaar te voren de uitdaging van Duitechland had aanvaard. Hij ging ais Britach gezant naar Amerika I on de laatste jaren de oogziekte, wel ke hem het gezicht dreigde t© hone- men, wae gelukkig in haar ontwikke ling gestuit hooft hij zijn land en den Volkenbond opni'-uw groote dien sten gewezen. Hii wijdde zich aan de politiek meer uit plichtsgevoel dan uit liefde. Hij hield voel meer van het leven op het land en van do etaidio van onze gevederde vrienden dan van het parlement. Politieke ambitie had hij nj<-t. En al lijkt het paradoxaal, juist dit- gebrek aau ambitie maakte hem oen machtige figuur. Hij was ook niet wat men zou noemen een partij man. Geregistreerd als Liberaal be schouwde hij noahtans alle proble men mot oen onafhankelijk en onbe vooroordeeld oog.De ganeche natie zag in hem 't type van den Emgelschinan en ze vertrouwde hen daarom in- etinctief. Lord Grey is nog betrekke lijk iong. Maar hii heeft genoeg voor ziin land gedaan. En iedereen gunt, hom van liane ©on gemakkelijker tiid. waarin hit zich kan bezighouden met zijn liefisebberijon. De zoido reeds hij ia een buitengewoon vogelkenner. Zijn slecht gezicht maakt liet hem moeilijk vogels aan hun gedaante te herkennen. Maar hun zwakste goluid' is hom voor herkenning genoeg c-n eon wandeling in zijn gezelschap la een owrgetelijke ervaring. Lord Grey is ook een groot minnaar van boeken en zelf con voortreffelijk stylist. Zijn missives aan Buitenlandsch© Zaken waren modellen van zuiver Engelech. En de ..Herinneringen", waaraan hij thans werkt, beloven het meest inte ressante boek van 1925 te worden. Wij zijn den 1 an toten lijd opnieuw slachtoffers geweest van twee nrbei- derstresehillen. welke doen zien hoe dom het ie van werkgevers en werk nemers niet tot een «schikking te ko men voordat het wapen der staking word gebruikt. De gewoonte in in- dustrieële geschillen is tegenwoordig d%t een der strijdende partijen een ultimatum inlevert. Wanneer dan daarop het werk wordt gestaakt hetgeen meestal het geval ia daar de m en schel ijk e natuur zich ni«t laat bedreigen of ringoloorom volgen er weken van syet-eemloozo oorlogvoering door bemiddeling van de pers. waar uit het publiek gewoonlijk geen wijs kan worden. De strijd wordt dan een soort afmatiingsprocce. waarbij d« gemeenschap het meeste lijdt. Wan neer dan beide partijen volledig zijn uitgeput «temmen ze toe in regeerings bemiddeling. Het geeohil in het bouw bedrijf bijv, hield den zoo broodnoo- digen huizenbouw in hot ganeche land zeven weken op. Duizenden werklie den waren dien tijd werkloos en groo- to sommen geld aan weekloonen wer den verloren. Do stoking was schoon verlies zoowel voor patroons als voor werklieden. De staking is nu voorbij. De mannen liebhen oen halven stuiver verhoog:ng van uurloon aanvaard, een compromis dat de patroons bij het begin van de atajjng hadden aangeboden. Nu heeft men en bestand gotee- i kend tot Februari 192C. De staking van do dragers op de groenten- en fruitmarkt, van Covent Garden al treft ze in hoofdzaak Londen ie zwaar van gevaar, daar liet g.-marhc- transportstelsel van het land ©t bij betrokken kan worden, al happen de andore transportonder nemingen niet erg toe. De ..porters" .n Gevent Garden, wier verdiensten iseolen met do seizoensbehoeften, eischen 'n vrij hoog minimumloon, ge leidelijk verdeeld over het geheelo jaar. Do partijen weigeren toe te Stemmen in een openbaar ondorzoek. De werkgevers weten van geen toege ven of zelfs van 'n bespreking om tot 'n vergelijk te komen.De houding der patroons is oorzaak geweest dat cie groote vakvereenigingen van trane- oortarl»e:ders. welke ook de bootwer kers omvat, de ladingen groenten en fruit aan de havens heeft gebovoot Deze zaak zou dus nog nijpend ge noeg kunnen worden. 1 Het eenige middel tegen stakingen zou zijn de invoering van een billijk loonetolsel. waarbij zoowel geoefende als ongeoefende werklieden een ge schikt netto-weekloon zouden ont vangen, waarbij voor vrouw en kin deren, afhankelijk van het aantal, een bijslag zou worden gevoegd. Maar een dergelijk middel zou de tuseolien- komet van den staat eischen, en om die reden Zal het wel pooit gunstig worden ontvangen. Australië waa een honderd jaar ge leden nog een land van kannibalen. De eerste pioniens bouwden er hun bo8chwoningen en vochten tegen de wilden, die hun geen gelegenheid wil den geven de oerwouden te verande ren in )>ouw'grond of grazige weiden. De blanke pioniers en de zendelingen, klein in getal, hadden er een hard en hachelijk bestaan. Dat is nog pas een honderd jaar geleden. De afstammelingen van die 6erst.o blanken in Australië, van die mannen die hun primitieve hutten bouwden in de woeste gebieden van liet verre werelddeel, zijn nu naar Wembley, bij Londen, gekomen en hebben er op het terrein der tentoon stelling een roomkleurig, paleisach tig gebouw neergezet, van grootsche afmetingen, dat levendig getuigt van den vooruitgang en de welvaart van het tegenwoordige Australië. Het gebouw van Nïeuw-Zeeland, het zus- torgebied van Australië, daar onder aan onze wereld, vertelt hetzelfde ver haal. Men ziet in die gebouwen, be halve den rijkdom van vruchten, wol en vlecech. producten, welke men er niet zou hebben verwacht. In een uitstalkast ia het gebouw van Nieuw Zeeland hangen prachtige bontmantels, die bij alle vrouwelijke bezoekers de begeerte naar bezit op wekken. Die bontmantels hebben een geschiedenis. Het konijn is de groot ste plaae van Australië. Maar in Nieuw Zeeland, waar het klimaat wat kouder is, krijgen de konijnen dikke, langharige vachten. En die vellen brengen voel geld in de beurs van de Nieuw Zeelandere, zoodat het land van de konijnenplaag daar een voordeel weet te maken. Verleden jaar voerde het niet minder dan 15 mil- lioen konijnenvellen ujt. De langha rige. «lichte vachten dezer konijnen leen en zich bij uitstek voor do ver vaardiging van bontmantels van coney", zooals men het uitdrukt, blijkbaar met b«t «looi om te verber gen dat de mantels van gewone ko nijnenvellen zijn gemaakt. Deze Nieuw Zeelandsche vellen kunnen zoo mooi worden behandeld en gekleurd, dat de onaanzienlijke afkomst er niet aan is te zien, wanneer ze voor de vervaardiging der mantels zijn aan gewend. Het is belangwekkend t< hooren dat- er in Nieuw Zeeland geen konijnen waren, toen de blanken er voor het- eerst voet aan wal zetten. De blanken hebben ze er ingevoerd en de dieren hebben zich er op de bekende snelle wijze vermenigvuldigd. Vooral in de l>ergaehtige terreinen, krioelt het van deze voor de landbouwers zoo schadelijke beesten. De boeren hebben reeds jaren geleden een hevigen strijd aangebonden tegen deze verwoester» van hun gewassen. Maar eerst toen de ..trapper" (konijnenvanger) er zijn werk begon werd de bedreig ine min der. terwijl dit bedrijf meteen geld in Nieuw Zeeland bracht. In de schaars bevolkte gebieden van het land is de ..rabbit trapper", met zijn paard zwaar beladen niet ijzeren vallen een even welkome ids vaak geziene verschijning. Het land heeft verleden jaar voor meer dan 5(VI.000 pond ster ling aan konijnenvellen uitgevoerd Op deze winstgevende wijze du6 be strijdt men er de konijnenplaag. En anneer men dat weet, can krijgen .e mooie bontmantels in die uitstal kasten op de tentoonstelling extra be- teekenia. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 84 Een lezing over de relativiteitstheorie incezOnden mededeelincen a eo Cts. per regel. Je maakt je vrouw erop at tent dat het een historische ge beurtenis is, do lezing vau zujk een geleerd man en 'dus neem .je.je overdenkt dat een aandachtige deze man er houding aan en eigenlijk niet als neemt de inlei- een professor uit- dende woorden! ziet, zoo jong on geheel in je op I .enfin je voelt dat je ze'f ook niet ach ter die lezenaar zou misstaan, en vraagt je af wat je zou zijn, als je zijn vak gekozen hadt zou misschien nog niet zoo sieoht ge weest zijn je herinnert je je laatste bruilofts- epeech je bent ook lang geen slecht spreker Je krijgt belang stelling voor een glas water, dat op het randje van den katheder staat en in ge vaar is, iederen keer dat de spre ker i zijn linkerarm be weegt hoeveel menschen zouden er wel zijn eens kijken zoowat dertig op iedere rij en zijn vijfentwintig rijen misschien in het geheal zes onbezet, dat is dus negentien maal dertig, een kleine zeshonderd je ontdekt een klaps dat de spn ker recht naar je kijkt en herneemt plotseling Je hou ding van intense aandacht tot je twee rijen achter je Kees Jansen ontdekt en vijf minuten tracht om zijn blik op te vangen maar is blijkbaar waarop je je! je gaat in de eerst op zijn beurt met het glas water be zig een harte lijk applaus waar aan Je meedoet leidt die gedach ten af vrouw vertelt dat (volgende vijf je niet weet, waar] nuten tienmaal om ze klappen, waarschijnlijk om iets dat spreker zei erzitfcen, die stoe len worden onge makkelijk hard maar je meent uit sprekers toon op te maken, dat liet einde van de lezing nu nadert, totdat deze diep adem haalt een slok water neemt en een ge heel nieuw ge deelte begint, waarop je je ge dachten definitief aan je zaken wijdt. (Nadruk verboden.) Binnenland Het plakken van invali- diteitszegels bij aange nomen werk in land en tuinbouw Ook plakken voor het omspitten van bollenland In de Sociale Verzckerinesgids vee- ligt de redacteur de aandacht op een uitspraak van den Contreien Raad van Beroep inzake het verplichte plakken van invaliditeitazegela bij aangenomen werk in den land- en tuinbouw. Zooals heleend, worden in die bedrijven, wanneer het werk in aangenomen" geschiedt, dikwijls geen zeeels geplakt. Zoo heeft de Raad van Beroep nog beslist, dat vsor hot omspitten van bollenland, Een boerderij afgebrand Drie geiten en honderd kippen omgekomen Maandagnacht omstreeks 12 uur biaudde te Schoonhoven (gein. Sleen) de boerderij-van den landbouwer Nie- bier tot den grond af. Drie geiten en ruim honderd kippen kwamen in de vlammen om Do koeien konden wor den gered. De bewoners, onder wie een familie met kinderen uit Rotter dam. moesten door een verbrijzeld raam re red worden. Men vermoedt, dat de brapd in den schoorsteen ie ontstaan. Huis en inboedel zijn ver zekerd Ongeluk in de mijnen Een arbeider bedolven en a. drie-wekelijksche afvaarten van Europa, uitgaande via de Kaap en thuisvarend via het Suez Kanaal en b. drie-wekelijksche afvaarten van Europa, uitgaand via Suez Kanaal en thuisvarend via de Kaap. Als agenten te Rotterdam zullen op treden de heeren Ruijs en Co. ONGELUK OP DE KERMIS. Maandagavond is op de kermis te Zaandam in een zweefmolen een ern stig ongeluk gebeurd. Een zestienjarig meisje, genaamd M., van Koog aan de Zaan, is door het losraken van een ketting van een der schommeltjes ge vallen. De ketting sloeg om een barer beenen met het gevolg, dat het af ge pen werd. Bij den val liep zij nog eenige ernstige kwetsuren op. In ern- stigen toestand is zij naar het zieken huis vervoerd. De zweefmolen is op last van de politie gesloten. JUBILEUM BIJ DE NED. HEIDE MAATSCHAPPIJ. Maandag herdacht de heer J. P. van I nnklmvren. directeur der Nederland- Feuilleton (Geautoriseerde vertaling). Naar het Engolschvan J. S. FLETCHER. Mevrouw Champernowne, die een groote sterke vrouw was, zat er zwij gend bij en speelde zenuwachtig met haar handen. Het duurde een poo», voor ze iets zei en toen ping het nog zeer aarzelend. „Wie weet nog meer van alles war u mij hier verteld heeft?" „Niemand! Geen menseh, mevrouw Champernowne! Denkt u, dat ik niet wijs ben?" Niemand weet er iets van niemand kan er iets van weten tenzij ik liet vertel". „Wio wie is die andoro man, jover wien u liet hadt?" ,,Dat is mijn zaak, mevrouw Cham pernowne. Vraagt u daer niet naar, laat hem maar aan mij over. Ik kan hem het zwijgen opleggen, als u er voor zorgt dat hij er wat mee verdie nen kan. Hoort u eens, mevrouw Champernowne, laten we de zaak van den practiichen kant beschouwen. Niemand weet nog iets van wat ik u hier verteld heb. Mellapont is er vast van .overtuigd dat Dcano gevolgd is. vermoord en beroofd— dat hij ver moord is om het geld en de kostbaar heden, die hij ongetwijfeld bli zich liad. „Dat is allemaal goed en wel de polilie zal daar zeker aan vast houden. Maar Mellapont heeft een andere theorie, dat Deano uit is gegaan oin iemand in de stad te be zoeken, die hij kende, en Mellapont. heeft gezworen dat hij er achter zal komen wie dat is! Dat karf Mellapont niet hij heeft geen aanwijzing, geen enkele aanwijzing. Ik ben do eenige levende ziel die die aanwij zing heeft hot is do veiligheidsspeld mevrouw Champernowne! Als u er voor zorgt, dat liet voor mij de mooi- te waard is om mijn mond te hou den, kunt u ervan overtuigd zijn dat u zoo veilig is alsof er nooit iets gebeurd was. Ik.weet niet wat er tus schen u on den doode is voorgevallen, en ik wensch dat ook niet to weten. Het gaat mij niet aan. Maar ik kan u uit een onaangenamen toe stand verlossen. Geef mij wat ik vraag, en niemand zal ooit weten dat Deano uit is gegaan om u op to zoe ken en U ook werkelijk gesproken heeft! De heelo zaak is dan afge daan!" Mevrouw Champernowne keek hem strak aan terwijl zo naar hem luis terde. „Maar dio andere man?" vroeg wordt te Haarlem en Omstreken bezorgd als volgt: Ochtendblad tusschen 6— 8 uur en Avondblad (met volledige beurs) tusschen llll 5—7 uur., HII ABONNEMENTSPRIJS: f2.10 p. maanden f6.10 p. kwartaal BIJKANTOOR voor Haarlem, Schoten, Bloe- mendaal, Overveen, Heem stede en Aerdenhout TEMPELIERSSTRAAT 32 Telefoon 209 WENSING'S ALGEMEEN ADVER TENTIEBUREAU zo plotseling. Ik zeg u toch dat ik hem het zwijgen kan. opleggen", antwoordde Hackdale. Gemakkelijk. Met geld uw geld natuurlijk". „En u zelf?" zei ze. „U zelf?" Hackdalo haalde diep adem, sl«jee zijn armen over elkaar en keek de kamer rond. Toen hii weer naar zijn chef keek, glimlachte hij de glimlach van een man, die het heel plezierig vindt, dat hij in staat is om zijn voorwaarden to stellen. „Wel, mevrouw Champernowne". antwoordde hij, .ik ben een heele goede, vertrouwbare bediende voor u geweest ik herinner mii niet, d" u ooit aanmerkingen op mij gemaakt heeft. Het is in uw eigen belang dnt u mij geeft wat ik u vraag. En dat is dit: de man, die boven nvt staat, meneer Bijwater, is oud en versleten: hij beteekent niets en is zelfs lastig. Geef hem pensioen, nu dadelijk en geef mij zijn baantje. Laat het in gaan op den eersten Januari van ver leden jaar on geef mij duizend gul den per maand en opslag over twee jaar. Dat. is toch een redelijke eisch mevrouw Champernowne. heel rede lijk". De gewone kleur kwam weer op Se wangen van mevrouw Champernowne terug. Ze zweeg «jen oogenblik, en keek naar Hackdale. terwijl ze de ringen aan haar vingers ronddraai de. uetwelk geschiedde per vierkante roede, geen zegelpJakken verplicht waa en heeft hij aen den Raad van Arbeid te Leiden de «resteldo navor dering ontzei De Centrale Raad van Beroop heeft, nu do bovenbedoelde uitspraak van den Raad van Beroep vernietigd o.a. op de volgende overweging: ,,dat naar liet oordeel van den Raad land- of tuinarbeid, door een land- of tuinarbeider voor een landbouwer of tuinder in diens bedrijf verricht, moet geacht worden te zijn geschied in loondienst, ook al wordt het loon berekend naar de ver werkte hoeveelheid..daar immers in gevolge arbeidsovereenkomst, in der gelijke gevallen de verhouding tus schen partijen aan hot aannemen van zelfstandigheid bij den werkne mer ifl don weg slaat." BRANDSTICHTING. Te Tiel ia gevankelijk binnenge bracht de boerenknecht C. B., ver dacht de vorige week brand gesticht te hebben in den hooiberg van den land bouwer P., van wien toen 35.000 K.G. hooi is verbrand. „En hoeveel zou die andere man moeten hebben?" vroeg ze toen, „Als u mij een paar duizend gul den geeft en ik maak er «sen matig gebruik van, is dat zeker voldoende", antwoordde Hackdale onmiddellijk. Mevrouw Champernowne stomi op liep naar een kleine brandkast, die in een hoek van do kamer stond, nam er een stapeltje bankpapier uit en ze aan Hackdale zonder ze te tellen. Toen nam ze een stapel papleren op. „Kom om half een over die andere kwestie praten", zei ze. „Ik moot nu naar die vergadering". Zonder een woord meer te zoggen jring zc de kamer uit en nndat Hack- dale liet geld en do veiligheidsspeld in zijn zakken'had gestopt, ping hl) weer aan het werk. Maar om half een was hij weer terug. Mevrouw Cham pernowne was juist terug gekomen, en toen hij de deur dicht deed begon s direct to prrten. „Hackdale je zult toch Je woord wel houden?" „Dat is in mijn eigen belang, me vrouw Champernowne!" „Ik weet. er niets niets van. hoe of waarom die man vermoord is", zei zo. „Niets, absoluut niets! Maar 'e- genover u yvil ik niet ontkennen da ik hem dien avondgezien heb Waarom-, dat is mijn zaak. Maar wil niet dat dat bekend wordt. Wei u zeker daï nTemand het van u of va dien onderen man te weten kan kc In Staatsmijn „Emma" te Heer len is wederom een ernstig ongeluk gebeurd. Van een mijngang is volgens de „Tel." een gedeelte, over een af stand van ongeveer veertien meter in gestort. De houwer Leenaerts, die daar aan het werk was, werd door het neervallend gesteente bedolven en dood opgenomen. Hij was woonach tig te N'uUi en vader van zes kinde ren. ONZE STOOMVAARTLIJNEN OP AFRIKA. De „N. R. Crt." -verneemt, dat er tusschen de IIolland-Zuid-Afrika-Lij-n en 'do Holland-Oost-Afrika Lijn een overeenkomst tot stand is gekomen, waarbij, ie beginnen met de afvaart van September de diensten dezer maat schappijen naar Zuid- en Oost-Afrika gemeenschappelijk zullen worden uit gevoerd onder den naam: „Holland- Afrika Lijh gemeenschappelijke dienst Holland-Zuid-Afrika Lijn is Holland Oost-Afrika Lijn". Deze geraeenschappelUke dienst zal bestaan uit: men?" „Wees daar maar gerust op, me vrouw Champernowne! Niemand zal het van ons hooren. Weet u zeker dat niemand bij u thuis het kan weten?" „Ja, daar ben ik zeker van! Hij ont moette mij bij het hek en daar hob ilc met hem gepraat even maar. Het doet er niet toe waarom. En nu uw positie. Ik kan het nog mooier ma ken, meneer Hackdale. Ga zirtjn, eu luister. Ik ga trouwen met sir Reville Childerstone. Vervaohcco u dat al? Goed. Deze zaak wordt dan een naamlooze vennootsc'.up. Dsar kan ik u directeur van mak ju. Ed nu do details Toen Hackdale van Champernowne naar huis ging om te eten, had hij een gevoel of hij een paar «'c-ntioietei gegroeid was. Simmons, Jie in hun zitkamer op hem zat te wn'nen, zag dadelijk dat hij in een go^dn stem ming was. Hij keek veriiis-l toen Hackdale plotseling van «nfel opstond naar een least liep en ,'r er.n fleech champagne uit haalde. „We zijn toch geen van beiden ja rig", merkte Simmons op. „Dat, hindert niet", risp John uit. ,,Ik heb een meevaller geh id vanmor gen. Op 't oogenblik moet het nog ce- heim blijven. Sim. maar over een poosje zul je er wel alles t: i hooren. Er gaan geweldige dingen gebeuren in onze zaak, en ik word er baas, Sim'\- sché Heide Maatschappij te Arnhem, den dag, waarop hij voor 25 jaar bij deze maatsoliappij in dienst trail. Door personeel, bestuur en commissa rissen werd hij ten kantore der maat schappij gehuldigd en verschillende geschenken werden hem aangeboden. In het, gebouw was door het personeel een smaakvolle versiering aangebracht DOOR EEN' SNELTREIN OVER REDEN. Maandagmiddag werd te Groninge de ladingmeester A. Zwiere, terwijl hij de rails wilde oversteken, in de na bijheid van het stations-emplacement, door den sneltrein uit Holland, die hier om 1,21 arriveert, gegrepen. Met ernstige hoofdwonden werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. PADDENSTOELEKVEREENIGIXG De Ned. Mycologische Vereeniging zal haar jaarlijksche paddenstoelen- tentoonstelling houden te Arnhem op 4. 5 en 6 October in de Korenbeurs aldaar. „Hoeveel krijg je dan?" vroeg Sim. Hackdale lachte. Wat mevrouw Champernowne hem belovd had was veel meer dan hij zichzelf had toege dacht. „Dat kan ik je nog niet zeggen'" antwoordde hij. „Maar -- veel. veel. Sim!" Heb ik je niet altijd gezegd dat ik den een of anderen dag baas zou worden bij Champernowne? Er gaat niets hoven mijn motto. Sim zorg aitijd voor je eigen bel on von I Eerst voor jo zelf zorgen! trek je van de andere menschen niets aan. In een ra ce kijk je ook niet om je heen eu als je het doet, wordt je heel gauw ge passeerd. Zorg jij maar zoo goed voor je zelf bij Shelmore als )k het bij Champernowne gedaan heb. dan kom je er wel. Ik zal je een3 wat zeggen. Sim. Nu dit allemaal gaat cebeuren zal ik je studie kunnen betalen: She! more kan je helpen en als je hard werkt kun je over een paar jaar ad vocaat zijn. Wat zeg je daar van. Sim?" Sim kon zijn ooren niet gelooven. Hij keek naar de champagne in liet glas van zijn broer. Maar deze had er nog evenmin van gedronken als hi' zelf. Bliikbaar had John zijn aanbod werkelijk gemeend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 9