HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT FLITSEN Stadsnieuws ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1924 - TWEEDE BLAD PRIJSHOUDENDE M ARKTSTEM MINC. OLIE-, RUBBER- EN SUIKER ONVERANDERD, TABAKSAANDEELEN HOOGER. THEE- EN SCHEEPVAARTAANDEELEN CEVRAACD. 29 Aug.5 Sept. 1921. Het voornaamste feit dat in do ai- geloopeu week de aandacht dfer bom's gespannon hield, was do aanneming der Dawee-wetten door den Duit sdien Rijksdag. De Duitech-Nationa- len hebben blijkbaar, mol het oog op do voor hen bij nieuwe verkiezin gen te verwachten nederlaag, do verwerping niet aangedurfd en op 't laatste moment, naar l>eweerd wordt in ruil tegen eenige niinisterazetels, het vereischte aantal stommen afge staan en daardoor do doorvoering van het Herstel-plan mogelijk ge maakt. Do beurs hoeft ochter doze, voor het woreldhersiel zoo belang rijke gebeurtenis, zeer kalm opge vat en heeft in geen enkel opzicht blijk gegeven van groot enthousias me. Eenerzijds moet deze houding worden toegeschreven aan het feit dat to voren reeds op deze gebeurte nis was vooruitgeloopen door een al- gemeene koorsrijzing, terwijl ander zijds de grooto onzekerheid omtront den gang van zaken in het interna tionaal bedrijfsleven aanleiding tot eonigo terughouding heeft gegeven. Men vraagt zich met eenige onge rustheid af welke de gevolgen zullen zijn voor de industrie in de omliggen de landen, indien Duitschland weder in staat gesteld zal worden het zoo nauwkeurig werkende industrieel© apparaat opnieuw op volle kracht te laten werken en de markt met goed- koope aanbiedingen zal overstroo- men. Om tie groote bedragen voor do schadevergoeding op te brengen Duitschland op verhoogden export aangewezen en liet zal deze niot an ders op kunnen voeren dan door do prijzen lager te stellen dan in «Ie omliggende productielanden geno teerd worden. Er gaan dan ook in Engeland reeds stommen op dio waarschuwen legen deelneming aan do Duitsche leening, daar zoo wordt beweerd, het geld voornamelijk zal moeten dienen om do eigen industrie te beet rijden. Eenerzüds zal ong< twiifeld de industrie in het buiten land een zwaren concurrentiestrijd te voeren krijgen, doch aan don ande ren kant kan niet worden ontkend, dat do handel do voordeel©n zal ge nieten van do groet ore omzet tent we'ke het gevolg zullen zijn van do verhoogd© vra.-vz naar grondstoffin van Duitsche zijde. Indien echter het aanbod der Duitsche artikelen zulk een omvang zal aannemen dat in het bui tenland de eigen indtistrie er door dreigt aan ten gronde to gaan dan zal men ongetwijfeld zijn toevlucht ten nemen tot verhoogde invoerrech ten. waarvan het gevolg zou zijn dat Duitschland geen voldoenden afzet meer kunnende vinden in de door hooge rechten beschermde landen, in de nog vrije landen een moorden de concurrentie zal moeten gaan voeren. Echter zal toch de grens tot welke de Duitscho industrie hare producten kan aanbieden begrensd zijn, daar niet te verwachten s» dnt bij de hooge lasten welke moeten worden opgebracht do productickos. «en belangrijk bij de overige landen zullen afwijken. Hit dit alles blijkt echter voldoende dat nog voldt motieven aanwezig zijn om voorloo- P4s nog eenige reserve in acht te nemen betreffende de ontwikkeling der toestanden in do naaste toe komst. Hoogstwaarschijnlijk zal, bij de in Engeland geboerde campagne tegeu de nieuwe leening, do animo daar te lande niet groot zijn en daar het slagen van deze leening als eer ste voorwaarde moet worden ge noemd voor de verdere afwikkeling van het Dawes-plan, dient eerst het resultaat van deze emissie te worden afgewacht, alvorens met eenige kerheid op een herstel van het Duit- sche conomisch leven kan worden gerekend. De beurs blijft zich dan ook angst allig onthouden van die fondeen welke in eenig verband kunnen gebracht worden met mogelijke toe komstige concurrentie-kansen der DuitÊcho industrie en bepaalt zich voorloopig tot die ondernemingen, wel ke zich l>ewegen op het gebied van productie van grondstoffen, waarnaar met eenige redelijkheid grootere .vraag verwaoht kan den. Op deze Ie verwachten grootere raag was echter reeds te voren danig vooruit geloopen, dat. zooals steeds het geval pleegt te zijn, do hetere vooruitzichten reeds voor een ïmet geruchten over een „bonus" wel- ke op een of andere wijze aan aandeel houders ten deel zou vallen. Van Handelsondernemingen viel meerdere vraag naar aand. Ned. Wo! Mij. t« oonjtateeren die van 128 tot 138 kon-ien verbeteren op gunstige bedrijfsresultaten. Aand. H. V. Java noteerden van 56 tot 59 1/2, aand. Compania noteoren 23 1/4 tegen 24 1/2. Met •uitzondering; van een her nieuwde activiteit in Oosf-Borneo- waairden, waarvan do gewone aand. van 128 7/8 tot 141 en de preferente •;in 127 1/2 tot 139 3/4 konden op komen. lsv de Miinbouw-afdeeling verlaten. Aand. Rediang I>>bon° no- reeren 212 1/2 teen 213 5/8, Singkep tin 207 tegen 205 1/2. Voor oliewaarden, met name Ko ninklijke, het internationaal specula tiefonds bij uitnemendheid, is nog sleeds de oude voorliefde niet weer gekeerd. Evenals aan de buitenland- sclic- beurzen blijft men, in verhand met- de ongunstige verhouding tus schen productie en gebruik, hier te lande een afwachtende houding ten opzichte van dit fono's aannemen. Te genover de toenemende productie der kleinere onafhankelijke Maatschap pijen wordt door de Koninklijke en de Standard-Oil een productie-beper king ingevoerd', ten einde op die ma nier een verder© ongunstige ontwik keling der industrie te voorkomen. In afwachting der resultaten welke deze politiek zal opleveren blijft de koers ■prijshoudend, daar niet verwacht kan worden dat onder deze. omstan digheden winsten van eem'ge betee- kenis gemaakt zullen worden. De aandeden noteeren, na onbeduidende r.usschentii-Jscho fluctuatifi, ten slotte 335 1'8 togen 331 1/2. Aand. Geconsolideerde konden aanvankelijk de riïzing voortzetten, zonder hiervoor motieven konden worden aangevoerd, doch zakten tegen het einde der week weder in op berichten Evenals aan de huitenlandsche beur zen, viel deze week aan onze beurs ecu kalme stemmine te eonstateoion. Buitengewone koersrijzingen vallen niet te vermelden, doch het verhoogde niveau kon in de meest© ge-vallen be houden blijven, waaruit valt af te leiden dat de vooruitzichten niet on gunstig worden beoordeeld. Van ©vui ge algemeen© opleving der speculatie is echter nog geen sprake, hetgeen ook blijkt uit de lage noteering der prolongatie-rent©. Wa© vroeger goed koop eeld voor de speculatie een prik kel tot verhoogde activiteit, thans schijnt hot publiek nog geen neiging te gevoolen op eenigsz,ins uitgebreide schaal aan den beurshandel deel te nemen. Van onze industrieel.' aandeelen viel eenige meerdere belangstelling voor Jurgenswaarden op te merken on de overweging dat bii het beëindi gen van den crediet-nood in Duitsoli- lani dir concern van de groot© belan gen in dit land weer spoedig inkomsten zal gaan genieten. De aandeelen ver- boterden van 59 3'4 tot 63 1-2. Ook naar aandeolen van Scheeps bouw Maatschappijen was meer vraag, in verband met de groote be stellingen welke deze maatschappijen den laatsten tijd ontvangen, zelfs van Engelsche zijde, nu blijkt dat de Hol- landsehe scheepsbouw belangrijk la gere offr-rtes kan maken. bii ©ven deugdelijk werk, als men van ce En gelsche scheepsbouwers gewend is. Aand. Ned. Scheepsbouw verbetorden van 69 3 4 tot 76. Rotterdamsch© Droogdok van 168 3/4 tot 170 1/4. Aand. Centrale suiker noteeren 112 1/2 tegen 108 1'4, Philipslampen 340 tegen 320. De rijzing in dit laatste aandeel wordt in verband gebracht VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 87 HET KLADFAHERTJE eoed deel in de koereen v-rdisconwerd lover w-rl win - van peraffinwd. werden geacht. olie in Roe-menie. De noteering was tenslotte 169 etgen 163 1/2. nadat tusschentrijds een koers van 172 1/2 bereikt, was. Aand. Phoenix noteeren 98 1/2 tegen 98 3/4. VcOr Ruhberaandeelen bleef de stem ruing, in overeenstemming met de houding van hel artikel, prijshou dend. hoewel tegen liet einde der week op winstnemingen voor enkele fond- m ©en matige reactie intrad. De nog :e©ds voortdurende strijd tusschen óór en tegenstanders der restrictie -i de Engelsche bezittingen is oor zaak. dat houders der Hollandeche Rubherfondsen zich steeds bed rei cd. •oelen met eene opheffing der boner- kir.g. waardoor de ruime wistmarge waarin de Indische plantage© dank zij de onbeperkte productie, zich mogen verheugen, spoedig zou zijn verdwenen. Aand. Amsterdam Rubber noteeren 149 1/2 tegen 150 1/8. Ooet- -Iiyji Rubber 223 tegen 225 Scrbnd- iadi 194 1 '2 tegen 194. Die Mi jen welke naast de Rubber, op ©enigszins uitgebreide schaal de koffiecultuur beoefenen konden aan de daling coed weerstand bieien o.a Kendang Lem- hoe. die 172 1/2 tegen 170 en N.-Ind. Rubber en Koffie, «li© 210 ex. 20 pet. div tegen 221 1 '2 noteeren. Scheepvnartaandeclcn konden coed op prijs'blijven, hetgeen in verband ge bracht moet worden met de aantrek kende vrachtprijzen en de verwachting dat, bij een herstel van het wereldver keer de vraag naar tonnage zal toene men. Daar deze aandeelen nog be trekkelijk laag noteeren, worden zij door het publiek, voor zooverre dit aan den beurshandel deelneemt, in beschei den mate gekocht, Aand. IToll. Am. Lijn noteeren 85'A tegen 82, Hoil. Stoom boot 2Q tegen 2615, Kon. Boot 78 tegen 781/2, Kon. Pakctvaart 135 1/2 tegen de Maas 103% tegen 103 3/4, roept - ik dan meebrengen, weet niet meer wat je gezegd hebt at moet nadat zij 'de lijst her haald heeft vraagt hij een oogenblik, ik zal het opschrijven vindt in zijn zak een de eerste drie envelop- aantal oude brieven, waaronder hij een ge schikt papiertje hoopt aan te treffen pen blijken al gevuld t© zijn met vorige opdrach ten, roept wacht even, ik zoek papier ontdekt een blanco en velop,maar er staat een nummer op mis schien van een telefoon, mogelijk belangrijk leest brief van huisbaas en besluit dat daarop niet geklad mag wor den en ook niet op de steenkolenrekening, maar nu is de voorraad uitgeput; kijkt zoekend rond en gaat naar zijn. vrouw's bureau, waarvan de la den toch zeker wel wat zullen opleveren roept: kan hij den ach terkant van den brief van tante Jans gebrui ken of dit blaadje met recepten legt ze snel terug en roept, nou noem maar op, ik heb een velletje van je postpapier geno men krijgt het hevel dit on verwijld terug te leggen ze heeft er nog maar enkele van, waarom kijkt hij niet in de prul- lemand Oost I tegen 75. In Suikernandeelen trad in den nan- vindt tenslotte wat, schrijft alles op, loopt nog even naar boven om een zakdoek en laat de lijst op de trap lig gen. (Nadruk verboden.) ang der week onder leiding van II. V. A. die op de lagere koersen, als ge volg van de verhandeling der claim- bewijzen, gezocht waren, een matige erbetering in, zonder dat hiervoor be paalde motieven waren aan ie wijzen. De suikerprijs blijft prijshoudend, doch voor verder liggende termijnen is de temming, in verband met de te ver wachten hoogerc productie, niet bijzoD- der gunstig, hetgeen ook op de vraag nnar de aandeelen van invloed is. Aand. H. V'. A. noteeren 455 7/8 ex claiiu van 88% tegen 506M. Vorstenlanden 1713/4 tegen 167%, Java Cultuur 392% tegen 385 12, I'oerworedjo 123 tegen 119 i/8. Tabaksaandeclen waren vast ge stemd. Het bericht dat op de aand. Deli Mij. een interim-dividend van 15 zal worden uitgekeerd, was op deze aan deelen van gunstigen invloed.- De koers kon van 367% lot 382% opkomen. Aand. Deli Batavia noteeren 326 1/2 tegen 322, Scnembah 347 1/2 tegen 340. Thcaandeclen konden de rijzing ver der voortzetten op aankoopen van het publiek, dat thans tot de overtuiging schijnt te komen dat de theecultuur bij de heerschcnde hooge theepiijzen een zeer winstgevend bedrijf is. Aand. Am sterdam Thee verbeterden van 40 tot 54. Goal Para van 349 tot 355, Rongga van 197% tot 212/5, Sedep van 414 tot 424. Van de Amcrikaansche ind^lrieele aandeelen liepen aand. Anaconda, na van 79»5'i6 tot Sj'j te zijn verbeterd. tot 83% terug, niettegenstaande berient werd dat voorbereidingen worden ge troffen lot opvoering der productie in verband met grootere vraag naar ko per, welke uit Europa wordt verwacht. De koopprijs ondervindt echter hier van nog geen noemenswaardigen in vloed. Comm. Steels konden van 1:2 3/4 tot 113 3/4 verbeteren op betere berichten over de Amcrikaansche staal-industrie. De prijzen zijn oploopend en de produc- dcr Steel Corp. kan tot 60 der ca paciteit worden opgevoerd. Ook ver wacht men dat de groote oogst welke dit jaar verwacht wordt en de gunstige prijzen welke voor de landbouwproduc ten te maken zijn, aan de industrie zal ten goede komen, hetgeen ook de oor zaak is waarom spoorwegaandeelen, niettegenstaande de momenteel ongun stige ontvangstcijfers goed op prijs blij ven. Comm. Studcbaker verbeterden van toot'8 tot 103, Am. Smelting van 763/8 tot 77%. Ncd. Staatsfondsen bleven prijshou dend. De nieuwe Indische leening is. naar gemeld wordt, enkele malen over- tcekend, hetgeen als bewijs mag gelden dat de publieke opinie ten opzichte on zer Staatsfinanciën den laatsten tijd in gunstigen jin is gewijzigd. Geld op prolongatie noteert 2 Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Op Zaterdag 9 Augustus (het komt in de wereldgeschiedenis op de data aan) heb ik bericht, dat de leden van do krans met vacanrie waren gegaan en mij ©n mijn vrouw alleen in Haar lem achterlieten. Hot zou een schande wezen op den naam van het heel© ge slacht Fidclio. wanneer iemand durf de veronderstellen, gint ik de vervaar lijke regenbuien, die zij op hun vacan- tio beleefd hebben, met genoegen had gezien, omdat wij zelf géén vacanti© hadden. Dat zij verre! Mijn karakter is niet zoo. dat afgunst of leedvi-r-^ maak daarin een plaats zouden knul non vinden. Dnt kan niet van ieder een gezegd worden. Levendig herin ner ik me, dat een lid van onze krans afgunstig was op een ander lid, dat een prijs van vijfduizend thaler (het was vóór den oori-Og) gewonnen had in een Oosten rij k&me loterij en daar na leedvermaak had, omdat de onder neming fout ging en de prijzen niet uitbetaalde. Zulke zwarte afgronden in het mensclielijk hart foei, ik kan er wel van gruwen! In elk geval bleven wij in dezo re genstemming, toen de krnns weer voor den eersten keer na de vacanti© bij eenkwam. In vroeger© jaren was do traditie dat we er uitzagen als be schaafd© en ongevaarlijke Roodhui den, namelijk verbrand door de zon, Suze Hopma het meest, van wie haar vriendinnen zeggen, dat zij het niet alleen overlaat aan de zon. maar bo vendien een fleschje uit de drogiste rij te baat. neemt de bruin© kleur flatteert haar, dat is zeker en het is ongewoon, dat.zöoiels beklijft tot het einde van October. Maar dat van liet fleschje geloof ik toch niet, om den lieven vrede© wille. Hoe het ook zij, niemand was dezen keer bruin, ook mevrouw Hopma niet, zo hadden alle maal iets bleeks en slaps, iets paffigs zou ik zeggen, een regenteint. Dat begon al bij «1© Hupstra' mijn geschiedkundig relaas is immers opgeteekend, dat die naar Frieshuid zouden gaan om te zeilen. Ze hadden van een bevriende familie een grooten boeier gekregen, te leen wel te ver staan (want de Hupstra's moeten zui nig aan) voor drie weken, dus precies rot het eind van de maand, maar den schipper en den knecht moesten ze betalen, om op de Friescho meren te zeilen. Hupetra en zijn vrouw spra ken daarover als over ©en konings- gsreheak. De bevrwndv familie had hun er brieven over geschreven zóó dag aan boord kwamen en daar Eelco HUISVLIJT VOOR KINDEREN. Zooals aangekondigd is zal er Woens dag 10 Sept. en Zaterdag 13 Sept. tus schen 2 ea 4 uur weer gelegenheid zijn voor jongens en meisjes van 9—13 jaar om zich te laten inschrijven voor de clubjes van de iïaarlemsche Vereeni- ging voor Huisvlijt. Het bestuur houdt dan zitting in het gebouw Bakenesser- gracht 63, en het zal trachten alle meis jes en jongens ie plaatsen in het clubje waaraan zij 't liefste willen dcelnemenj De grootere jongens kunnen timmeren, tcckenen, figuurzagen, houtsnijdende kleinere leeren canon-werk, plakken, knippen, kleuren enz. De meisjes maken allerlei handwer ken, leeren haken enz. Laat het. werk het toe, dan wordt er een mooi verhaal bij 'verteld of voorge lezen. De hoofdzaak is aan de kinderen een prettigen middag te bezorgen en hun te leeren zich op aangename en nutti ge wijze bezig te houden. Wie de ten toonstelling aan het einde van den vori- gen winter in den Stads-Doelen be zocht, zal gezien hebben met hoeveel ijver en liefde de kinderen aan den ar beid zijn geweest. LEGER DES HEILS. In de ar- geloopen week werden in de Tehuizen voor Dakloozen aan het Spaarne 92 en 102, Telef. 2435, verstrekt 1260 por ties voedsel en 315 nachtverblijven. verrukt, alsof ze het drijvende pa dijs in gebruik gaf. ..Jullie zult zien", zoo stond er in t© lezen. ..hoe heerlijk het is. Als de drio weken om zijn, willen Jullie er niet meer af. 's Mor gens vroeg opstaan, dan in do zon op dek ontbijten en kijkon nnar dc prach tige luchten en het heerlijke water, af lezen, 's middags vroeg eten (nooit van je leven heb je zoo'n honger geliadj dan een klein dutje, daarna op dek liggen en naar het landschap kijken r>!& je land kunt zien. nders het verrukkelijke water, weer rat lezen, avondeten op dek b:j mane schijn en een beetje d weepen hij den i.Uteschijn op het schitterende water, daarna vroeg naar bed en slapen nis de rozen en den volgenden dag weer hetzelfde en dan weer en weer, drie •eken lang, we kunnen jullie benij den". „Enthousiast, lie?" zei Hupstra, toen hij mij den brief had laten lezen. „Kolossaal", zei ik, „maar als ik vragen mag: waarom gaan zij zelf r.iet nle ze het zóó verschrikkelijk heerlijk vinden? het is toch hun boeierI ..Och", zei mevrouw Hupstra, half fluisterend, alsof ze mij een groot ge heim ging toevertrouwen, „zij hadden hun dochter en schoonzoon beloofd, dat zij eens mee mochten naar Zwit serland, Akelig, niet?" „Dat weet ik nog zoo niet. Maar uls je het niet kwalijk neemt, zoo 's mor gens, 's middags en 's avonds naar het water en de wolkon liggen kijken, wordt dat. niet een beetje eentonig op den duurT' .,0 neen", antwoordde Hupstra, en spitst© zijn mond, alsof ik iets heel ongepast gezegd ha'd, „ik merk het al: je houdt niet van water. Win niol. van water houdt, moet niot op de Fricsche nieren varen". Daar zijn vrouw hier harte mee instemde, liet ik hot onderwerp ruston. We spraken or niet- meer van on zij gingen naar Fries land. Dat was vóór den Oden Augustus. Maar nu was het. dan do vierde Sep tember en zaten wij in hun huiskamer gezellig bij elkaar en hoorden 'do laat ste regenbui op Zes na voor dezen avond neerkletsen op het zinken dak van de serre. „Weet je nog man vroeg me- •rouw Hupstra. „Weet je nog vrouw vroeg haar man en beiden zwegen. „Wat weten julli© nog?" vroeg Wouter en zij vertelden. „Weet je nog, dat we den eersten Ftiko vonden, die in hun handen wreven en ons ontvingen mei trotiwhartigen glimlach". „Dat klinkt als een boek", zei van Stuiteren. „Ja, 7.00 stond het in den brief onze vrienden: „ze zullen je opwach ten mei. hun trouwhartigen glimlach". Nu, dat was hel. Trouw waren ze. En hartig! lederen dag kreunden we van de soep, die Feiko kookte. Dat was de knecht. Eelco was de schip per". .Kookte hij goedl" vroeg Suze Hop- die al maanden lang vergeefs een dienstbode zoekt en nu van plan is, het met mannelijke hulp te probee- ren. Goed, goed, wat zal ik je zeggen, een beetje mannig kookte hij alles, met veel zout en peper en uien. omdat hij er anders zelf niet veel van proef de, denk ik, door het vele pruimen". ..Pruimde hij?" vroeg mevrouw in Stuiteren vol afgrijzen. „Ook ter wijl hij kookte?" ,,'k Heb er nooit naar onderzocht", erzekerde Hupstra. „Je moet denken we waren op het water, daar kuu je Diet al ie kieskeurig wezen, 't Was een beetje lastig, want we kregen er dorst van en in zoo'n boeier is water niet altijd frisch, soms een beetje lau- wig". ,0 ajakkes", vond mevrouw van Stuiteren. „Je moei denken: op 't water!" zei evromv Hupstra met nadruk. „Op 't land is dat wat anders". „Natuurlijk, op 't water is goed water", stemde Wouter „Maar vertel verder: hoe ging het met 't weer?" „De eerste paar dagen goed. Toen kwamen de regenbuien en moesten we naar beneden in de kajuit. Dat gaat goed voor een paar uur. zie je, daar na wordt het wat saai. Niet dat we ons verveelden, want je hebt altijd een bock en af en toe dommel je wat en dan zijn er de maaltijden". „Soms regende het zoo dat we haast niet meer wisten wat onder of boven was' „Dan zeiden we tot Eelco: „slecht weer is het toch maar". Eelco glimlachte trouwhartig ,,'n buutjien". En Feiko glimlachte ook trouwhartig cn zei ,,'n buutjien". „Op een nacht lagen we onder den wal. Het was doodstil, maar 't re gende dat het goot. Op eens zie ik een bliksemstraal uaar beneden schieten en in de golven verdwijnen 't was of ik hem hoorde sissen. En daarop een donderslag! Ik zei: „man, het wordt hier gevaarlijk, ik wil weg". „Ju", zegt mijn man, „dat kan wel. maar waar wil je paar toe, op een andere plek is 'r, misschien nog ge vaarlijker. Laten we Eelco en Feiko roepen, dan kunnen ze optreden, als er wat gebeuren mocht". „Zoo trok ik een jas aan", vertel de Hupstra, voortgaande, „en ging in den pletseenden regen naar 't. vooron der. waar de schipper en zijn knecht sliepen. Het dek was door al dat wa ter zo<j glad als een spiegel en ik kon op mijn muilen haast niet blijven slaan. Toen ik boven het scheeps- «verblijf gekomen was. schreeuwde ik: „hei Eelco, Feiko, wordt eens wak ker." Maar ze dachter er niet over, eu snorkten in koor, Eelco met een zwaar basgeluid en Feiko'in een. lich tere klankkleur bariton, een beetje tenor, Ik schreeuwde nog weer en nog weer. maar 't hielpr, alles niemendal. De regen gudste intusschen op me neer, 'k werd door twee jassen heen kletsnat; wat zou ik doen! Gevaar loo- pen voor een longontsteking of de twee laten slapen? Ik koos het laatste en kwam rillend in onze slaapkamer terug en zei ,,.Ia, ik weet het nog", vervolgde mevrouw Hupstra, „je zei: „vrouw, als we hier vergaan, zullen zij er hie^ mendal van bespeuren". Zoo kleedden we ons aan en wachtten den dag af. iDtusschen regende het maar voort Wij. saxnen in de kleine hut, zeiden ..is dit nu de prachtige maannacht? is dit nu het heerlijk kabbelen van de golfjes?" Eindelijk werd het dag. Het onweer had opgehouden, maar het bleef nog altijd regenen. Toen Eelco eu Feiko voor den dag kwamen, haddon zij heelemaal niets van het onweer gehoord en vonden het blijk baar heel bespottelijk, dat wij ons daarover zoo bang gemaakt: hadden." „Maar als het weer zoo slecht was lieve zielen, waarom gingen jelui dan niet naar huis?" Her was tante Koos- je. ©lie de vraag deed. ..Jelui beut te Nijmegen in pension geweest. Waarom zijn jullie niet om het slechle weer naar huis gegaan?" vroeg Hupstra. „Je hebt gelijk". zoi Koos. „Je hoopt iederen dag op beter weer." „Zoo is liet. Maar liet kwam niet. Dat weten jelui allemaal. Toen zijn we maar gaan lezen. Er was een com plete Dickens aan boord. Die heb ik uitgelezen. Twee en twintig doelen." ..En ik de complete romans van Marlitt en Werner", zei mevrouw Hupstra. „Zeven en twintig dee- len". „Soms wisten we niet meer of het nacht- of dag was. Overdag sliepen we veel. Nachts lazen we veel. Het eenige verschil was: overdag waren er do maaltijden, 's nachis kregen we niets, want Feiko lvield. altijd met een 1-rouwhartigeu glimlach, de pro visiekast dicht." „Maar m'n goeie menschen". zei van Stuiteren op oen toon vol mede lijden, „toen het weer zoo slecht bleef, luidden jullie toch terug kunnen gaan." „Dat zeg je nu wel," antwoordde Hopma, ..maar de vrouw van Eelco was naar haar familie in Drente, drio weken. net zoo lang als onze tocht zou duren en Feiko woonde bij hen in. Dus mochten we niet eerdc-r erugkomen in Sneek, dan op den eersten Se- tember." Niemand zoi een woord meer. Maar al de leden van de krans staarden met innig mededoogen naar gastheer en gastvrouw, die aldus gedwongen waren geweest, tegen hun zin rond te zwalken op de Friesche meren omdat Sjoukje Popstra de vrouw van Eelco, haar tant© was gaan opzoeken t© He- lenaveen. Hupstra gaat voorloopig niet meer naar de Friesche meren uit zeilen. Ook niet als hij den schip per en zijn knecht ook nog vrij krijgt. In vijf jaar niet. zegt hij. Zijn vrouw zegt tien. Maar ze zit ten voorloopig allebei in moeilijkheid over wat zo schrijven moeten aan de beste familie, die hun den hooier niet den leeftocht, zoo maar, compleet, voor niemendal afstond. „Wat is be ter?" ~,regt Hupstra peinzend en daar bij kiikt hij heel bedenkelijk. „Onop rechte dankbaarheid? Of beleedigende oprechtheid?" De krans hoewel tot onderling hulpbetoon altijd bereid, heeft do oplossing van dit" inwendig conlict aan hem overgelaten. Wouter heeft, zooals ik vertelde, drie weken met zijn vrouw in een pension te Nijmegen doorgebracht.. „Nog nooit", verleide hij."„heb ik boomon zoo nat gezien. Uit. ons raam zagen we er wel honderd ©n ze dropen maar altijd van den regen. Eindelijk kon ik 't niet meer uithouden en ben naar de bioscoop gegaan. Het trof goed. dat het juist vacanti© was; «ite bioscopen gaven matinees en zoo ging ik er 's middags en 's avondb heen- 'k Heb er het leven van de vogels ge zien en van do insecten. Drie dlrama'6 en een paar eowbbys-vertooningen on de ontmaskering bijgewoond van zeven en een halven schurk, want de acht ste werd op het einde braaf. Het was vaak heel erg en soms kon ik er niet van slapen en toch was het- allemaal niet zoo tragisch als onze narigheid! in die pensionkamer met het gezicht op ui© honderd hoornen, die daar maar alt.iid stonden te druipen „Alsof ze meeschreiden over dit vreesol ij ke weer,zei mevrouw van Stuiteren sentimenteel. „En wat deed jij a! dien tijd, Koosje?" „Goedi verstellen en wat handwer ken, Eu iederen dag weer zeggen: morgen wordt het beter. Maar 't kwam nooit uit. Toen wij in hot pen sion kwamen was het vol. Toen we er uitgingen was er niemand meer in, dan een eenzame lieer, ede verzekera had. dat hij in bed zou blijven totdat het beter weer werd." „De eerste tien jaar wil Wouter niet meer naar Nijmegen," zei Koos, met haar berustend lachje. „Twintig." zei Wouter. „Of nooit meer naar Nijregen!" De I-Iopma's waren naar Zuid Lim burg geweest, in Valkenburg. Het was stil geweest in hun hotel. De we gen waren slecht en glibberig, de wandelingen verregend. 's Nachts kwamen er onweersbuien, die maar niet wegtrokken tusschen de heuvels. „De eenige plaats waar het droog bleef", zei Hopma, „was in de grot- jen, maar je kunt toch niet 'den neelen dag in onderaardscho holen muzen. De vereeniging Falcoburgia hield er den moed maar in. Wij ook In ons hotel woonden twee menschen die wij niet gesproken hebben, maar ons bijzonder aantrokken: een oude dame met een bijzonder vrien delijk gezicht, en haar man, een ener- tueke kon met ©=m grijzen Kaard. .Zoolang die menschen blijven",, zeiden we, „blijven wij ook". Het was gek, maar je moet je in wan hoop ergens aan vastklampen. Toen onze vacantie om was. ver trok dit paar ook. In de vc-stibule. maakten we een praatje, klaagden ©amen over het weer. „U zult lier. misschien vreemd vinden". zei de oude dame, „maar het is toch heusch r. Wij zeiden tot elkaar, dat wij blijven zouden, hopende op mooi weer. zoolang u en mevrouw den moed nog niet hadt. opgegeven". Zoo steunt men op elkaar, in de misère van een verregenden zomer", zei Hopma. *8 Avonds om een uur of elf, toen wij bij de Hupstra's vandaan kwa men, goot de regen weer neer. Er -vas geen ster aan de lucht. In do 'erte rommelde zwak de donder. FIDELIÖi

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5