Amsferdamsche Beurs Het vraagstuk der autobussen Uit de Omstreken Marktnieaws Telegrafisch Weerbericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 September. Medegedeeld door het Meteorologisch Instituut te Be Bildt. Hoogste barometerstand 763,6 m.M. te Akureyri; laagste stand 740.0 m.M. te Kinn. Verwachting tot den avond van 10 September: Matige tot krachtigen Zuid-Westelijken tot Noord-Westelij ken wind, afwisselend bewolkt, regen buien met kans op onweer; later op klarend en koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vorige stand 754 m.M. Stand va* heden 750 m.M. Achteruit OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT, Optician HAARLEM BARTEU9RIS5TR. 21 Thermometerstand 9 September Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennacht F. 57 Heden 12 uur F. 62 Opmerkingen uit de Burgerij DE TOESTAND VAN DEN LEIDSCHEVAARTWEC. Een onzer lezers vestigt onzen aan dacht op den meer dan treurigen toe stand van het plaveisel van den Leia- schevaartweg tusschen de Se houw- tiesbrug en de Lourens Costerstraat. Bedoeld wordt het beharde gedeelte. Er zijn zulke diepe kuüen gekomen, dat ongelukken niet meer kunnen uit blijven. Vooral langs de rails aan den Westkant is de weg geheel wegge zakt er liggen daar over vele meters afstand plassen van bijna anderhalf voet diep. Hedenmorgen zagen een paar schoolkinderen wegens het druk ke verkeer van trams en auto's geen anderen uitweg, dan door het water te waden, zoodat ze met natte voetje6 naar school moeten. Inzender vraagt, of er, zoolang de toestand daar niet verbeterd kan worden geen noodmaat regel is te treffen, bijvoorbeeld om niet toe te laten, dat op dit gedeelte van de Leidschevaart twee trams el kaar passeeren. zoodat de voetgan gers steeds over één trambaan kunnen loopen. Tot zoover deze inzender. We zijn het met zijn klacht volko men eens. Be toestand kan daar niet langer gehandhaafd worden. Trou wens. niet alleen op het Haarlemsehe gedeelte. Ook het verharde gedeelte tusschen de Edisonbrug en de Muti- terslaan (Vlns cp Hcemsteedscrt grond gebied) vereischt dringend verbete ring. Laat men nu toch niet wachten tot dat er een ernstig ongeluk ïs gebeurd Opgegeven door da Nation. Bankvareeniging Dinsdag 9 September 1924 6% Nederland 1921 5% Nederland 1919 Dude Vaart Scheepvaart Unie Hol!. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Rotterd. Lloyd Etoomv. Nederland H. V. A. lava Cultuur Furn ess-Stok vii A 7 idem OutJë Philip» Gew. Jnrgena Centrale Suiker Kol. Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Phoenix Oil Gee. Holl. Petr Kon. Petroleum Steel Comm. Marine Comm. Marine pref. Cult. Vorstenland®! Dito Action» Compania Poerworedjo Deli Mij. Senembab Deli Batavia 1.30 uur 1.45 uur 100»/, P4»/i 68# 83#-184 136# Amsterdam Rubber Ned. Rubber Wai Sumatra KoL Rubber Silau Sumatra Deli Bat. Rubber Serbadjadi Dordtsche Petr Bouthern Rail» Union Pacific 318 69# 100»/, 94# 84 31# 335-340 67#-68# 184# 136# 171 334#-885 384# Het zilveren feest van Isr. J. Olman. Een concert met enkel Olman-werken Aan het concert, ter herdenking van het 25-jarig toonkunstenaarsju bileum van den heer Isr. J. Olman, te geven door her Typ. Mannenkoor „Kunst na Arbeid", directeur de heer Frans Rigter, op 4 Nov. a.s., zal medewerking worden verleend door het gemengd koor „Polyhymnia", directeur de heer Willem llespe, als soliste zal optreden Mevrouw B. Jonckers—Tiggers, sopraan te Am sterdam. Er zullen uitsluitend com posities van Olman worden uitge voerd. De besturen der Haarlemsehe zang verenigingen zullen in de gelegen heid worden gesteld den heer Olman op dezen avond te complimenteereu. Hst vijfjarig bestaan van deMiddelb.Teehn.School De tentoonstelling. Zooals bekend waren door het be- uur der Vereeniging voor Ambaehts- en Middelbaar Technisch Vakonder wijs, ter gelegeuheid van het vijf ja- bestaan der Middelbare Techm- School alhier. uitnoodigingen rondgezonden aan tal van personen die geacht mogen worden belang te stellen in die school voor het bezich tigen van het schoolgebouw, de daar aanwezige machinerieën, toestellen en Verzamelingen en door de leerlin gen vervaardigde teekeningen, werk stukken enz. Zeer velen hadden aan deze uitnoo- diging gevolg gegeven en de tentoon stelling werd met buitengewone be langstelling bezichtigd, Te betreuren is het. dat niet meer autoriteiten gebruik hadden gemaakt an deze bij uitstek gmnstige gelegen heid om kennis te nemen van de re sultaten van het onderwijs aan aezo inrichting die voor nijverheid en in dustrie in 't algemeen en voor onze stad in 't bijzonder van zoo groote befeekenis is. Onder meer waren aanwezig de heer A. W. Michels als afgevaardig de van Gedeputeerde Staten en de heer G. A. Groote Haar, Inspecteui- an het Nijverheidsonderwijs. Voorts tal van ingenieurs en technici on de directeuren en leeraren der Middelb. Techn. scholen te Utrecht en Gronin gen. B. en \V. van Haarlem hadden be richt van verhindering gezonden. Toen te 2 uur bestuursleden, direc teur en leeraren in de bestuurskamer aanwezig waren werd daar het woord gevoerd door den heer A. T. Popma. 'oorzitfcer der vereeniging van leera ren aan de Mïdd. Techn. Sehool te Haarlem, die de gelukwenschen der leeraren overbracht en woorden van hulde sprak tot den directeur Ir. G. Hofstede, en van dank tot het be stuur. Spr. deed zijn woorden gepaard gaan van heb aanbieden van een bloemstuk. De voorzitter van het bestuur, Tr. P. J. van Voorst Vader Jr., dankte den heer Popma voor de gesproken oorden en directeur en leeraren voor de betoonde toewiiding. Tenslotte bracht de heer Hofstede hulde aan het bestuur voor de aanze- name samenwerking en aan hef per soneel der school voor den ijver, waarmede het steeds in 't belang der school werkzaam i3. GEHEELONTHOUDERS TOONEEL- VEREEN'IGING „NIEUW LEVEN". Het programma voor het a.s. Win terseizoen van de Geh. Onth. Tooneel- ereen. „Nieuw Leven" luidt als volgt Woensdag 22 en Donderdag 23 Octo ber 1924 opvoeringen voor de kunst lievende leden van „Willi's Vrouw" (De Kribbebijter) een lustige familie geschiedenis in drie bedrijven. Woensdag 5 November 1924 tooneel- 'oorstelling met kaartverkoop, op voering van „Tropenadel" blijspel uit het Indische leven in drie bedrij Zaterdag 8 November 1924 neemt „Nieuw Leven" met „Tropenadel" deel aan den nationalen tooneelwed- atrijd in Leerdam, uitgeschreven door de tooneelvereeniging „Union" al daar. Woensdag 17 en Donderdag 19 De cember 1924 opvoeringen voor de kunstlievende leden van „Mésallian ce" tooneeboel in drie bedrijven door J. B." Schuil. Woensdag 4 en Zaterdag 7 Februari 1925 opvoeringen voor cle kunstl. le den. van een klucht of blijspel, beidt avonden na afloop bal. Woensdag 18 Februari (en zoo noo- dig Donderdag 19 Februari") groot bal-masqué om fraaie prijzen. Woensdag 22 en Donderdag 23 Aori! 1925 opvoeringen voor de kunstl. le den van „De spaak in 't wiel" co- medie in drie bedrijven door Jo van Ammers-Küller. Het bestuur van de Vereeniging te gen het mishandelen van dieren ver zocht. om het volgende te plaatsen: Blijkens het^verslag over de maand Augustus van den Inspecteur der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstre ken was het aantal gevallen, waarin hij tegen het gebruik -.an kreupele paarden en hitten moest optreden, bij zonder groot. In verschillende van deze gevallen had de kreupelheid weder geen ande re oorzaak dan ondeskundig aange bracht of slecht onderhouden hoefbe slag, zoodat na een bezoek bij een goed hoefsmid de kreupelheid verdwe nen was. Indien de eigenaars van deze paar den eens gedwongen werden aldoor met te nauwe schoenen of pijnlijke voeten te loopen, wat zouden zij dan zeggen? A Paard en kunnen niets zeg gen. Daarom lette men op en waar schuwe den Inspecteur of de politie, wanneer men kreupele paarden/zïet. Het gebruik daarvan 13 niet alleen verkeerd, maar ook strafbaar. Nieuwe voorwaarden vastgesteld Het rooken verboden Een brandblusch-apparaat in den wagen Aan de voor- en aan de achterzijde een deur Elders in die nummer vinden onze lezers een artikel over het vraagstuk dar auiooüsecn. Dit artikel stonzi reeds in de pagina, to-ji we over deze aaugeleeeuneiu een officieel stuk ont- iugen, v-aaruit ten allereerste teeds blijkt, dat de autobushouder, uje het iielst een officieel rookverbod zou zien, ziju zin gekregen heeft. Aan de algemeene voorwaarden, in dit stuk vermeld, ontleenen we het volgende De autobus moet evenals de stand plaats, steeos in netten en zindelijken staat worden gehouden de bestuui-deis van de auobus moe- ■n zijn voorzien van een geschikt- heidsbewijs, hetwelk te hunnen name gesteld dcor den Commissaris van Po- tie wordt verstrekt en tot wederop- eggens geldig is, /dit bewijs wordt iet verstrekt dan na overlegging vau en verklaring van lichamelijke ge- ihiktheid, ten genoegen van den Commissaris voornoemd en van afge legde proeven van genoegzame be kwaamheid als heetuurder)de be stuurders moeten voor een bepaalden tijd in de uitoefening van hun betrek king worden geschorst of geheel ont slagen. indien dit terzake van misdra gingen dier bestuurders door B. en V. worden verlangd. Naast den bestuurder van de auto bus mag om ie voorkomen dat zijn aandacht wordt afgeleid geen zit plaats worden ingenomen. In de autobus moet aanwezig zijn een goed werkend brandblusch-appa raat (z.g. Te tra-apparaat), geschikt voor onmiddellijk gebruik, benevens een pakje snelverband. De autobus moet aan de rechter zijde en aap de achterzijde een deur hebben, welke deuren althans aan de binnenzijde te allen tiide ook door de passagiers gemakkelijk te openen moeten zijn; liet gebruik van een lossen- of z.g. „dopeleutel" is -erboden; aan de deuren mogen geen De nieuwe Noorderkerk n de nieuws Noorderker 'an 15 September benoem' i Mourik, te Haarlem. zitplaatsen worden aangebracht. De toegang tot de deuren moet steeds bekoorlijk vrij worden gehouden. De passagiers mogen ter voorkoming van gevaar, niet links uitstappen. De bestuurder der autobus is ver plicht zorg te dragen, dat in het voer- tuig geen muziek wordt gemaakt, j lu de autobus inoet een bordje wor- j den opgehangen, waarop met duidelij- ke letters is te lezen: „Verboden te rooken of zich met een brandende pijp, sigaar of sigaret of ander bran- derd voorwerp in de autobus te bevin den." De bestuurder is verplicht dit verbod te handhaven. Ook de be stuurder al zit hij niet in de autobus mag tijdens den rit niet rooken. Het is verboden, het benzine-reser- voïr te vullen of den dop van dat reeer voir af te nemen, zoolang niet de mo tor is stil gezet. Bij het rullen vap het reservoir mag niet worden ge rookt. Evenmin mag men zich alsdan mot een brandende, pijp, sigaar of sifgaret of arider brandend voorwerp in de onmiddellijke omgeving van het reservoir ophouden, .noch zoodaAig brandend voorwerp in de omgeving van dat reservoir neerleggen. Ter verzekering van de nakoming der verplichtingen moet binnen veer tien dagen na de dagteekening van dit besluit ten kantore van den gemeente ontvanger van Haarlem worden ge stort een waarborgsom van f 100 in geld of ten genoegen van B. en W. in geldswaardige papieren. Onverminderd de straffen bij ge meentelijke verordeningen omtrent liet rijden en stationneeren met rij tuigen Oil nutomobielen pi de OVC-fr». ding van- hare voorschriften gesteld kan door B. en W. bij niet nakoming van een of meer dier voorschriften, voor elke overtreding een boete van ten hoogste f 10 worden opgelegd, welke boete kan worden verhaald door inhouding op de waarborgsom. Centraal genootschap voor kinderhersteilings- en vacantlekolonies Verkeersongelukken in Haarlem en Omstreken Het motorongeluk in de Haarlemmermeer. Omtrent het op den Sloierstraatweg plaats gehad hebbend motor-ongeluk, waarbij de bestuurder J, R., wonen de te Nieuw-Veunep, zoodanig werd verwond, dat hij in hoogst ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, werd ons mede gedeeld, dat de toestand van den man vooruitgaande was en er veel kans bestaat op levensbehoud. In Haarlem. Door een uit de richting Amster dam komende auto werd hedenmor gen ongeveer half twaalf in de An- thoniestraat de melkwagen van den aldaar wonenden melkhandelaar S. ingereden, met het gevolg dat de houd der bussen geheel verloren gin?* De eigenaar van den auto, die zelf achter het stuurwiel zat, was bereid de aangebrachte schade te vergoeden. Te Zandvoort. Op den hoek van Stationsplein en Zeestraat maakte de heer v. D. uit Haarlem met zijn motorfiets de bo^ht te groot, en reed met zijn machine te gen een hek aan. waarbij hij ontvel lingen kreeg aan gezicht en handen, De motorfiets was niet ernstig bescha digd was, kon toch niet verder bere den worden en moest ter herstelling in Zandvoort achtergelaten worden. NOC EEN BEKRONINC. Men verzoekt ons nog te melden da; op de Zondag gehouden honden tentoon stel liog een eerste prije behaald werd door den Belgischen herdershond, reu, Duicikeld, gladharig. Eigenaar de heer E, de Rek ie Haarleim. DE WEDSTRIJDEN VAN DE VEREENI GING „DE SCHOOLSLAG". Mem deelt ons mede, dat twee meisjes, die aan bovengenoemd e wedstrijden deel namen, in een verkeerde baan gezwom- tn,;-n hebben. Hierdoor zijn do tijden van die meisjes verkeerd opgegeven. De eerst prijs komt mu toe aan Truus Cramer e de derde prijs aan Mientje van Feggelen. Een nieuw Boschhuis Zaterdag j.i. had in het bosch bij het Groene wegje te Nunspcet een eenvoudige plechtigheid plaats. Een patientje van het Boschhuis aan den Eperweg van het Centraal Ge nootschap voor Kincierhersteliings- en Vacantiekolonies heeft daar onaer groote belangstelling van genoodigden w.o. Burgemeester en Wethouders van Ermelo ftn Mevrouw Dr. C. A. Bader, inspcctrice voor de Volksge zondheid een oorkonde en een gedenk steen ingemetseld in het reeds in aanbouw zijnde nieuwe herstellings oord van het Genootschap. De bouw vordert zoo voorspoedig, dat bet huis vóór den winter onder de kap zal zijn en in April a.s. door 75 kinderen kan worden betrokken. Voor de inrichting van het huis is echter nog een som van ongeveer dertigduizend gulden noodig. De pen ningmeester Th. M. Ketelaar hoopt, dat dit bedrag spoedig Bijeen zal zijn. HEEMSTEDE Terug te bekomen bij. A. W. Meyer, Tuinwijklaan 23, een broche, Schret- ien, Binneweg 102, ec-n grijze jongens pet. II. de Graaf, Molenwerfslaan 14, een rijwielbelastingmerk; J. W. de Heer Kloots, Uit den Boschstraat 12, een zwart koralen ketting; Enschedé, Heerenweg 73, een klein smoushond je. Van Olphen, Vredenhof3traat 3. een rijwielbelastingmerk. Een tuinconcert bij Ir. W. J. Burgersdijk Maandagavond is de directeur der N.Z.H.T.M.. Ir. W. J. Burgersdijk, ter gelegenheid van zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje- Na3sau door de gezamenlijke fanfare korpsen der E.S.M. te Haarlem en Rijnsburg in den tuin van zijn woning aan de Zuiderhoutlaan gehuldigd. De heer Burgersdijk, voor wien de ze muzikale hulde een verrassing was. hoorde dit concert met zijn familie in den tuin aan. Het concert stond onder leiding van den heer Rcynier van 't Hoff. Ook van de zijde van bet publiek werd veel belangstelling getoond. Ve len genoten, staande aan het tuinhek, van het mooie concert mede. Het concert begon te acht uur. Ver schillende nummers werden op ver dienstelijke wijze ten gehoore ge bracht. Het programma werd gesloten met eenige vaderlandsche liederen. De heer Burgersdijk dankte voor deze hulde en verzocht de musici bin nen te komen. Hier werden zij op ver snaperingen onthaald. Tot slot werd een muzikale omme gang door den tuin gemaakt, waar bij de heer Burgersdijk en zijn familie zich aansloten. Mede door de zoele temperatuur was het een genotvolle avond. PURMEREND, 9 Sept. 1924. Kaas, Aanvoer 73 stapels kleane f 60—f 64 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 780 K.G., prije f 2.30f 2.40 per KG. Vee. 626 runderen, waaronder zijn 385 vette en 87 stieren. 44 paarden f 200f 250. 55 vette kalveren f 1.50f 1.70 per K.G. 142 nuchtere dito. f 14f 45 per stuk. 482 vette varkens f 0,90f 0.95 per K.G. 79 magere dito f 24f 48 per stuk. 312 biggen f 10—f 20 per stuk. 952 schapen en lammeren, f 4043 per stuk. Vette koeien, prijshoudend, f 1— f 1.30 per K.G. Gelden koeien prijshoudend, f 175 f 280 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, f 250— f 450 per stuk. Burgerlijke Stand Getrouwd: 9 September: W. Plantje en J. M, van Norden. A. Gentis er R. de Kruijff. Bevallen: 6 September: G. E. de Vos geb. Sipkes, d. A. Smit, geb. Hugten- burg, d. 7 September: B. H. W. Hen driks, geb. 'de Bont, d. J. M. Clous, geb. Geukers, 2 zn. 8 September: W. C. G. Rieu, geb. Brussen, d. C. J. Luikel, geb. Deen, d. J. P. Boone geb. Meijer, z. Overleden: 6 September: A. Huynink geb. Fok. oud 79 j., Aelbertsbergstr. 8 September: J. Klanderman, oud 81 jaar, Scheepmakeredijk. A. Balhorn, oud 80 jaar, Schotersingel. HEEMSTEDE. Getrouwd: W. C. Kooderings Cle mens met H. E. M. A. Crooy. J. Schabbing met M. S. Maa». L. E. Nieuwenhuizen Segaar met E. N. van Walen. Bevallen: J. Cnspera-van dor Zwet. 2 z. S. M. Pieren-van der Putten, z. C. D. Menken-van der Vooren. dochter. Overleden: E. Metzner wed. A. Wiese, 86 j. G. van der Putten terht. J. v. Leeuwen, 77 j. GGinesia Nieuws De omzetting van kwik in gcud De omzetting van kwikzilver in goud, door prof. Miethe, «schijnt geen aanspraak op prioriteit ba kunnen maken. Afgezien van het feit dat een zekere dr. Gaschler er op heeft gewe zen dat hij in een Duitsch rijkspatent onder het nummer G 58940 VIII/21 reeds dezelfde vinding heeft laten beschermen (al spreekt de titel van zijn patent alleen over een werkwijze lot bespoediging vau de radio-actieve omzetting van uranium en andere elemen(en), blijkt inderdaad een bij na gelijke vinding als die van Miethe te zijn beschermd door het Britscha patent 126961 uit het jaar 1920, dat weer steunt op een Spaaiisch pa tent van dr. med. German Botille ■z te Alicante in Spanje. De titel het Britsch patent luidt: Nieuwe werkwijze tot do ontbinding van kwikzilver en tot verkrijging van ra dium en goud, die in dit metaal voor handen zijn. Waarschijnlijk door fouten in de vertaling, zijn do opga- in het patent niet alle even dui delijk. !n hoofdzaak luidt het echter 's volgt: „De werkwijze bestaat daarin, dat men in een Crookes-buis waarin een hoog vacuum onderhouden wordt, liet kwikzilver aan electrische ontladin gen blootstelt. Ilet vacuum moet vol doende hoog zijn om de vorming van kathodestralen te waarborgen waar bij de toegespitste elect roden zoo ge- liogen zijn, dat zij zich boven het kwikzilver bevinden dat in een buisje op den bodem rust". Zooals men ziet heeft dit procédé overeenkomst met de methode van Miethe, die in kwikzilver, dat in een kwiklamp aan electrische ontladin gen was blootgesteld, de vorming van goud constateerde. De Spaansdie uit vinder meent de oorzaak van het verschijnsel daarin te moeten zoeken, dat hij kwikzilver beschouwt als te bestaan uit kleine doeltjes goud. die door geringe hoeveelheden zwavelig- zuur omgeven zijn. Déze verklaring klinkt wonderlijk, maar in ieder ge val is het niet onmogelijk dat hier. als zoo vaak, weer een vinding door twee personen ongeveer terzeifdertijd is gedaan. Een bewijs, dat de „ge dachte in de lucht zat". Een avonturier „Prins Sapieha" noemt zich een Poolsch avonturier, die reeds herhaal delijk in aanraking met de Durtache autoriteiten is geweest. Hij ston i weer voor de Berl jnscho rechtbank terecht, Hü was onlangs tot 2 jaar en 4 maanden tuchthuis veroordeeld en was tor-n in hooger beroep gegaan. Terwijl 1 bij hoog en laag bezweert, dat hij wel degelijk prins Sapieha is, meent het O. M. te doen te hebben met een zekeren Stanislas Woy uit Warschau, die als knecht begonnen it en later bedelaar is geworden. Wie gelijk heeft valt moeilijk te beslissen. Opmerkelijk is het zeker wel, dat be klaagde vloeiend Fransch en Ita- liaausch spreekt, wat Latijn kent, en in zijn heden gehouden verdediging zelfs Aristoteles citeerde. Hij was to Berlijn eerst opgetreden als prins Stanislas Paul I-eo Sapieha. Hij had toen een minnares, ©en doohtor van een herbergier, die door hem tot .prinses Leonore Sapieha van ltuthe- .lïe. kasteel Ruthland bij Memel" ge promoveerd wend. Met, deze minnares word Sapieha te Dauteig gearres teerd. nadat hij zich aan knoeierijen had schuldig gemaakt. De verdedigers beweerden heden. dat hun cliënt eigenlijk oen intellectueel minder waardig mensch was. De rechtbank hechtte geloof aan deze woorden en het vonnis werd daarom gewijzigd in jaar gevangenisstraf De industrie in Rusland In het Internationale v.-.kblad Der Ma< nufakturist ©chrijft Oswald Zienau te Mos kou iets over de ontwikkeling en den huidigon toestand der Sovjet-Russische textielindustrie. In de eerste plaate wijst de schrijver op de enorme vermindering van het pro ductievermogen der Sovjet-industrie, het geen wel het heet blijkt uit het feit, dat het aantal katoenspinnerijen, in verge lijking met hel Rusland van voor den oor log, is teruggeloopen van SÏ7 op 591, het aantal wo'f.ibrieken van 1101 op 305, zijde- fabrie'xoa van 220 op 183, vlasfabrieken van 103 op 34, hennopfabrieken van 127 op 111, terwijl het aantal tridotagefabriekec ge- Na ten ui'.vuerige uiteenzetting van den verbeterden toestand gedurende de laat ste jaren en de moeilijkheden, welke daar aan vooraf zijn gegaan, komt de eohrijver ten «lotte tut de huidige omstandigheden, waarvan bij zegt: De tegenwoordige toestand van de Rus sische textielindustrie kenmerkt zich door een buitengewoon ge'.dscbaarschte, met ■Rj gevolg daarvan een zeer beperkten af zet, -welke zich de laatste weken wel iels verbeterd heeft, doch, die, naar verwacht wordt, we! niet lang zal aanhouden. Ook d* bedrijfentoeilijkheden, welke een ge volg zijn van het huidige regeeringestcl- «el en de belastingwetgeving, vormen «wn ernstige belemmering voor hat scheppen van een goeden toestand, hetgeen te meer te betreuren is omdat er inderdaad genoeg to doen is. Oorzaak van de productievermindering de - der icid i do mogelijke leer volgens «en bepaal- en doet men al hel ecu vereenvoudiging to Resurrtecrendo kan nicn zeggen, dnt de Ruesische textielindustrie langzaam aan weer op hot oude peil wordt gebracht, voorwxtver de omstandigheden dat al* than» toelaten. Wat de export-moeilijkheden voor an dere landen naar Rusland betreft, wijet de ocli rijver er tenslotte nog op, dat deze al z.v-r ««ring zijn, omdat het streven van do Sovjet-regceriag cr nu eenmaal op gericht i*. zich van het buitenland on afhankelijk to maken. REUTER. HAVA5. WOLRR. STEFAHl. H.T.A. BELGA .VAZ PIAS. DE DREICBR1EF AAN OEN PRIf L VAN WALES. NEW-YORK (Reuter). Het ge neeskundig onderzoek heeft uitgewe zen dat de man die aan den Prins van Wales een dreigbrief heeft gezonden, in zijn geestvermogens is gekrenkt. Hij s naar een krankzifinigcngesticht ge- DE UITWISSELING DER CRIEKSCHE BEVOLKING. CONST ANTI NOPRf.. (B.T.A,) Dur d« gemengde commissie belast met het vast stellen der voorwaarden voor de uit» wisseling der Gricksché bevolking van Cowtantlnopel niet tot overeenstemming Is kunnen komen, heeft de Tnrksche dele gatie na een levendigen dieeuasie de zaal verlaten, zander d^t bepaald was waaneer een nieuwe zitting gehouden zal worden. UIT CHINA. SHANGHAL (Reuier.) Het kon wcJ eens gebeuren, dat de Che&iang-troepen geenerlei steun uit Kanton zuilen ontvan gen, daar Sumyafflen moeilijkheden onder vindt om do noodigo geldmiddelen voor een expeditie bijeen to brengen. Hij moei due, ook nog om ander dringende rede nen, hot ©enden van troepen uitstellen. WIJNHANDELAREN. DIJON (Hava8). Een uit Parijs ge komen deputatie van Neaerlandscno wijnhandelaren bracht een bezoek aan de stad. Aan een gastmaal werden hartelijke toasten uitgebracht op den president der republiek. Koningin Wilhelmina en de koninklijke familie. Morgen gaat de deputatie naar Nuits en Beaune. HEVIGE AARDBEVINGEN. NAROBI, 9 Sept. (V.D.) Door de jongste aardbeving is de Turkana- rivier in twee gedeelten gescheiden. Gisteren had een nieuwe aardbeving plaat© in het Hoogland van Kenya. Het centrale punt van de aardbe ving is onbekend, DE STRIJD IN CHINA. SHANGHAI, 9 Sept. (V.D.) - De twee machtigst© mannen van China, maarschalk Chang Tso Liu, Opperste Krijgsheer van Mantsjoerije en maar schalk Tsao Kun, President van de Republiek, hebben thans partij geko zen in den burgeroorlog, die gevoerd wordt tusschen de gouverneurs van Chekiang en Kiangsu om het bezit van Shanghai en omgeving. In de provincie Chekiang wordt ge vochten. Lu Yung—Kriang. gouverneur van Chekiang, heeft een proclamatie uit gevaardigd, wparin hij Tsao Kun een onwettigen President, noemt en een aartsroover. De president liet daarna .manifest proclameeren, waarin hij machtigde tot militaire operaties tegen Lu Yung-Ksiang, die gesteund wordt door Chang Tso Liu. Spanje en Marokko De Spanjaarden worden teruggedreven Critieke toestand TETOUAN (V.D-) De Spanjaarden heb, ben Uuiat ontruimd. Zij sloop-.u velschil lende aanvallen der Rtffe af. Uit Tanger wordt gemeld, dat de gchec'.-j slxuarie hei punt beroiks heeft, waar de beslissing moet vallen. Do Spaarecho troepen nabij Te'.uaa zijn geheel afgesneden. Do kogels vallen in do stad Tetuan. De families van voornutno 3paanscho auto* rilsi ten vertrekken naar Spanje. Algemeen wordt aangenomen dat de Spanjaarden teruggedreven zullen worden toe Ceula ca Meriila. Een bericht van de zijde der inboorlingen voorspelt een overeenkomst mei don leider der Riffg, waardoor deze do werkelijke heerscher over de geheels Spastische zone zal worden met uitzonde ring van liet gobiod om Couia ca Meiüla. EEN WREF.DE ZUSTER. WEEN EN. 9 Sept. (V. D I)© ar restatie heeft plaats gohad van Ba rones KI ar a Ptisca, die er van be schuldigd wordt zich de erfenis ba rer vader alleen toegeëigend te heb ben. Zij sloot haar zuster Barones lima Pusca, die thans 26 jaar is. de eer ste tien jaar op in een kamer van haar flat en vervolgens vijf jaar in een particulier krankzinnigenge sticht. De politie vond ïlma in een kleine kamer, die zij in geen vijf jaar ver laten had. Haar verstandelijke ver mogens bleken geheel normaal te zijn. ERNSTIGE BÓTS ING. ROERMOND, 9 Sept. Nabij den scheid incrp.wcg HornHeifchuyzen (L) kwam Maandagnamiddag do tram van Kessenich in botsing mot <?©n vrachtauto der fa. Backer te Haaks bergen. De wagen was heiaden met varkens en werd geheel door den lo comotief versplinterd. Een achttal beesten moest het leven laten. De bestuurder in zijn hokje ont sprong nog op ongelooflijke wijze den dans. DE BOMONTPLOFFING TE FLORENCE. FLORENCE. 9 Sept,. (V. D.) De bomontploffing in het hoofd kwartier der Florontijosche Faecis- ten heeft nog twee slachtoffers ge- eischt. De becnen van een der gewonden moesten geamputeerd worden. Het ongeval werd veroorzaakt door knapen, die speelden met een kogel, waarvan zij dachten dat doze niet ge laden was.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 2