HAARLEM'S DAGBLAD Van onzen reizenden Redacteur FLITSEN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1924 - TWEEDE BLAD (Nieuwe reeks.) No. 228 Op een Hoender- en Eierenmarkt te Barneveld. „Als je 't goed wilt zien, meneer, duu mot je al om 4 uur op!" zei een Veluwsch boertje mij, toen wij des avonds iu de gelagkamer van ons ho telletje over do kippenmarki te Bar neveld zalen te praten. En glimmend van provincialen trote liet hij er op volgen: „Zoo iets zie je in 'o heo;v land niet!" Nu ziet een journalist nooit iets liever dan „iets, wat je in 't heele land niet ziet" on daarom zette ik. dien avond mijn wekkertje naast mijn bed om zekerheid te hebl<en, dab ik niet te laat op zou zijn. Het was nog pik-donker, toen ik den volgenden morgen half-slapond door een nauw Barneveldsch straatje strompelde. Ik houd van mijn vak. ik durf mfi zelfs een „enthousiast" jouruah'et noemen,' maar zoo 's morgens tegen half vijf is liet toch wol heel moeilijk in de ware „stemming" te komen. En toen ik in de donkerte met mijn hoofd nog tegen een luik aanbotste, vervloekte ik oven allo kippen cn alle Veluwsche boeren, die mij zóó vroeg in deu mor gen de straat hadden opgedreven. De botsing tegen het luik had mij dat was tenminste een voordeel klaar wakker gemaakt. Ik liep dus terstond het aarts-donkere straatje verder door op zoek naar mijn kippen en hanen, Het scheen, of heel Barne veld op (lat vroege uur nog in ruste was; ik was het eenige lovende wezen dat daar midden in don nacht liep, 31 aar dan o» een* schijnt er een fel, verblindend licht aan het eind van de Ftraat; ik hoor hot ronken van een motor, een groote. zware vrachtauto, hoog beladen met langwerpige kisten, rijdt zwaar-schokkend voorbij. Een tweede, een derde auto volgt. Ik ben nu aan het eind van het nauwe, donkere straatje en even sta ik verrast stil. Ik zie de kerk van Bar neveld. fantastisch beschenen door het licht der auto.lantaarns. Op het kleine kerkpleintje een druk, bedrij vig loven; mannen, die bezig zijn kis ten op elkaar te stapelen om het standbeeld van den geharnast"n Jan van Schaffelaar, die daar, s ..mond op zijn zwaard, met voorover gebo gen hoofd staar, alsof hij zich schaamt voor zijn ridderlijke figuur in deze gansch niet ridilorlijko omgeving. Om het kerkjo overal kisten en manden, waaruit aldoor het gekakel en ge- kraai van kippen en lianen opklinkt. Op de kisten zie ik mannen liggen, in grauwo doeken gewikkeld. De vrachtauto's, nu ontladen, rij den naar een donkeren hoek tusschen tweo huizen. Het kcrk'pleintjo ligt thans in het h.'ilf-donker, alleen be schenen door do gele. flakkerende lichten van een paar bollantaams. Ik joop tiiftsehen do kisten en mnndeli door. Zoo nu en dan stoot ik tecen de voeten van oen op een kist elapen- den man. Twee-wielige boerenwagens en hondenkarren rijden aan en on middellijk begint hot ontladen van de kisten en manden, die hoorbaar aan hot angstige gekakel olie vol ziitea met, levend pluimvee. Op den hoek van oen kist zitten iwoe Veluwacho hoertjes. Ze kijken oven wat verbaasd naar den vreem den gast. ..Mot meneer misschien jonge lia non?"- Ik zog hun, dat ik uit lon'.'r be langstelling maar eens kom kijken. ..Nou, dan ia meneer d'er al vroeg bij!" j Wij beginnen een gesprek en de boertjes venellen mii van de niarkt te Barneveld. Er zim ook nog wel an dere lioendermarkren in Nederland, zooals Maandags in An'jdoorn, dins dags in Purmerend. Woensdags in Putten en F.pe, Vrijdags in Amers foort en Zaterdags in Utrecht, maai do markt Ie Barneveld is verreweg de belangrijkste in ons land. Daarheen komen alle groote poeliers uit Am sterdam, Zwolle, Defwjer, Oostzaan, Utrecht, Velp. van ovcxl. De vorig® week was liet te Barneveld zóó druk geweest, dat er alleen ongeveer 40000 jonge hanen op één morgen waren verkocht. Toen hadden ze op de markt allen een „grooten strop gehaald". Omdat de prijzen van de hanen boog waren, hadden ze gedacht mooi te kunnen verkoopen. maar de aanvoer was zoo groot geweest, dat zo allen met verlies hun kippen <n hanen van de hand hadden moeten doen. Do Veluwsche boeren brengen zel den zelf hun hanen en 'tippen op de markt. Dat laten ze over aan de klei ne opkoopers, die vóór do marktda gen ami boer opgaan om het noodige pluimvee in te slanu. In iangwerpige Kisten meestal voor 50 stuks worden de jonge hanen op de markt gebracht en met honderd tallen ver kocht aan de groote poeliers, die niet alleen voor Nederland maar ook voor Engeland en Duitsohland slachten. Omdat zij geen vasto standplaatsen op do markt hebben, is het zaak voor de handelaars om er zoo vroeg moge lijk bij te zijn. Sommigen zijn dan ook al om 3 uur present en om 5 uur is de heele markt doorgaans reeds „vol". Terwii] we zaten te praten, keek ik naar het bedrijvige leven om mij heen Telkens reden nog Veluwsche boeren wagens en hondenkarren volbc- laden met kisten en manden, in bet donker aan. Ook zag ik een enkelen boor op zijn fiets met voor het. stuur een mand vol jonge hanen. En da delijk zochten zij allen een plaatsje tussclien de vele rijen van kisten en manden met het kakelend pluimvee. Zoo nu en dan stond plots hot heele kerkpleintje in bet, volle licht. „Dat zijn allemaal auto's van de pooliere! lichtten do Iwco boertjes mij in. „Soms zijn d'er wol voorlig bij mekaar, voor de kippen en eieren tc-zamen! Want om S uur begint de eierenmarkt Daar mot je ook niet min over denken, moneorl Het is hier do grootste eierenmarkt van het heele land". Het was langzamerhand <lag ge worden. Nog altijd reden wagens, vrachtauto's, karren en fietsen ai en aan. Tweo veldwachters hadden om 5 uur al handen vol werk om hot. verkeer op het nauwe kerkpleintje te regelen. Om do kerk was nu geen plaats meer leeg en om het stand beeld van den 6oniberen Jan van Schaffelaar sionden de kisten hoog opgestapeld, zoodat, het wol scheen of ridder Jan "an een stapel kisten in- p'aats van den toren was gespron gen. De markt was intusschen al in vollen gang. Groofe, ruwe handen grepen overal in de kisten naar de luid-kakelende hanen; vlug gleden de dikke vingers langs de vorige hor sten van de tegenspartelende dieren, dan verdwenen de lianen weer in hun nauwe bergplaats, de schuif ging dicht en de handel begon. Zoo'n vee handel want hel is bij groot en pluimvee precies gelijk doet je deuken aan het spelletje van ..hand je-plak" uit je jeugd, Geen bod of tegenbod, dat niet bc-zcgehl wordt met een klets" in c'<s handpalm. Als buitenstaander kijf; je vol lx», wondering naar dat schijnbaar kin derachtig gedoe. De handen van koopcr en verkoopor liggen in elkaarde handel begint „Ik geef je 80 cent. klets „Nee, 'n gulden... klets!" ..Ik geef je vijf cent mee,'... klets!" „Vijf en negentig.... klets!" „La we deden.... klets!" „Ne gentig?" ,,'k Geef je geluk.klets de koon is besloten. ■Soms blijft het bij eenvoudig „ge- aai", maar dikwijls ook slaan ze de handen met zulk een peta tegen el kaar, dat je de vingers gaan prikken, 1 enkel van het kijkes ei naar. Ik zag een poelier „Teun" noemden ze hem allen die geen boertje zonder .handjeplak" voorbij kon gaan. Men ertelde mij, dat hij de grootste op- kooper was uit ons land en hij eiken marktdag duizende hanen kocht. Op groote vrachtauto's worden de arme dieren dan, dicht opgepakt in hun nauwe gevangenissen vervoerd om zoo gauw mogelijk geslacht te worden. Bijna alles, wat daar op d® markt te Barneveld not kakelt en kraait, ligt eenige dagen later in koelkelders ge plukt en geslacht, gereed om naar Engeland, Duitsehland of in he; eigen land te worden opgezonden. Ja, je moet je „gevoel" op zoo'n pluimvee- markt maar even op zij zetten, want je. gaaf denken aan het lot van die duizende dieren, die daar zonder eten of drinken angstig in nauwe kisten tegen elkaar aangekropen zitten, dan voel je toch wel even heel fel. dat wij. menschen, eigenlijk geen recht hebben ooit met afschuw te denken aan de wreedheid van een roofdier, dab voor zijn moorddadig werk min der „verantwoordelijk "is dan wij. Vooral naar de eenden ging_ mijn me delijden, toen ik ze, zag, dicht tegen elkaar gekropen in hun mand, met de koppen bij elkaar gestoken, liet was mij, of stonden ze daar elkaar te vertellen van het vreeselijke .lot, dat hen nu wachtte. Het liep tegen 8 uur. Eén van de boertjes, met wien ik dien nacht op een kist had zitten praten, klopte mij gemoedelijk op den schouder en zei„Als je nog naar de eierenmarkt wilt, meneer, dan nordt het je tijd! Over tien minuten beginnen ze d'er al 1" Ik ging naar de groot® loods, die hij mij aanwees. Daar stonden in lange rijen de Veluwsche boerinnen met de witte neepjes-mutsen en de Veluwsche boertjes, de zwart® pet ten met de kleppen diep over, nun smalle gezichten met de vossenoogjes gedrukt. Zij hadden allen hun man den met eieren voor zich op den grond of op de banken gezet en wachtten op „de. hel van acht",' die de marlet zou inluiden. Want vóór de bel van acht mag niemand op straffe van bekeu ring in de markthal eieren verkoo pen. De marktmeester .leidde mij rond. Ilij vertelde mij, dat op de drukke dagen ia Maart en April herhaaldelijk meer dan één millioen eieren op één d3g op de markt te Barneveld verkocht wer den. „Dan is het hier in de loods- zóó vol, meneer, dat je d'er bijna niet door kan!" Nu was het veel minder, al werden er dan ook op zoo'n dag in September toch altijd nog wel een kleine 400.000 eieren op de markt verhandeld! Ook van de eieren gaan groote hoeveelheden direct naar Duitsehland en Engeland I Voor de eieren komen de boeren "en boerinnen altijd zelf op de marktde verkoop daarvan laten zij niet als die van de kippen en de hanen aan opk-oopers over. De „bruine" eieren doen altijd vrij wat meer dan de „wit te". Soms scheelt dat zelfs wel een cent per stuk. En van. alle eieren zijn do Barnevelders dan nog het meest „ge wild". De bel van achter wordt geluid en op hetzelfde oogenblik begint de markt. Een kalmer handel is ondanks de volle niet denkbaar. De opkoopers loopen langs de manden, noemen een prijs cn geven zoodra beide partijen het eens zijn een papiertje af, waar op rij den -prijs hebben genoteerd. Da delijk daarop verdwijnt de boer met zijn mand naar den „teller" der firma, die zijn eieren gekocht heeft. Alles, wit niet goed of gebroken bevonden wordt, gaat er uit en als de eieren geteld zijn, vult de teller het aantal gekochte eieren op het papiertje in. Met he: pa piertje gewapend gaat de boer dac ver der naar den „uitbetaler" en als hij liet geld heeft opgestreken want alle handel gaat hier, als op de hoender- markt, a contant schuifelt hij met de leege mand san zijn arm en met een glunder gezicht onder zijn pet kalm weer de loods uit, hier cn daar aan een kennis vertellend, wat hij voor zijn cic-ren gemaakt heeft. Het is daar op de eierenmarkt te Barneveld alles van een kalmte cn een gemoedelijkheid, die je als stadsmcnsch onwillekeurig even treft. Achter hun manden vol eieren staan de Veluwsche boeren en bo'irinnen daar geduldig en zwijgend te wachten, schijnbaar onbe-j wogen. Het is, of de menschen er bang zijn hard te praten zelfs de handel- wordt cr fluisterend gedreven. Ik wandel de straat weer op, en kom ivcral nog Veluwsche boertjes en boerinnen tegen met hengselmanden vol eieren aan hun arm. Men vertelt mij, dat dat de bewoners zijn van dc dorpen, die „niet aan den zomertijd doen". Zij houden zich stipt aan hun klok en omdat Set in hun dorp nog 8 uur is, komen ze ook niet eerder, eieren van hen koopen wil, kan wachten, tot het bij hen markttijd is, Schade doet het hun trouwens niet, t ze welen heel goed, dat de markt doorgaat, zoolang er nog eieren zijn. Heel Barneveld is nu langzamerhand één markt geworden. Zelfs midden in de dorpsstraat zie ik twee boeren boven een mand met hanen „handjeplak-spe- len" en ik hoor „80 klets!" „90 klets!" „So klets I" „90 klets!" met een starre stijfhoofdigheid, die mij doet vermoeden, dat de jenever meer dan de hanen inzet is van dit spel. Een Amsierdamsche sigaretten-verkooper staat te schreeuwen op een tafel en hij alleen maakt meer lawaai dan alle han delaars in de cicren-loods te zamen. Ik wandel door naar de schapen- es biggeninarkt. Een Veluwsch boertje komt op mij af en biedt mij een zware, schreeuwende big te koop aan. Hij houdt mij het zwijntje vlak Onder mijn neus. Toen ben ik gevlucht. Ik meen de aan mijn beroepsplicht geheel vol daan te hebben. De luchtjes van een varkensniarkt te beschrijven, dat zal niemand van mij verlangen, En ik mag ook wel iets aan de fantasie van mijn lezers overlaten, niet waar? J. B. SCHUIL. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 90 EINDELIJK VACANTIE De trein beweegt, vader I 'de atmosfeer van rust kijkt vriendelijk don wordt verstoord door kring rond en merkt te- moeder, die gelooft, dat vreden op: ziezoo nujer aan den anderen kunnen we twee uuri kant meer te zien is, kalm zitten zullen ze daar gaan zit ten welles voorstel met een besliste weigering wordt ontvangen waarna moe der pareert met een verzoek om liet raampje open te doen terwijl vader met 'dit inspannende werk bezig is, verschijnt de contro leur en vraagt de kaart jes te zien dit, noodzaakt de heele familie tot een onder zoek, want Jantje, die ze in bewaring had, is ze kwijtgeraakt. als de rust weergekeerd I waarna moeder een van is merkt moeder dat er haar handschoenen stof door het raampje kwijt is, maar als va- komt en wil vader liet der nu even het zwarte even sluiten koffertje wil openma- I ken waarbij blijkt dat nooh het zwarte, noch het bruine koffertje, noch de" rieten mand het is al in orde, zij zat er en vader krijgt een reeks van vragen te be antwoorden, die erop neerkomen of hij wel zeker weet, dat ze niet hoeven.over te stappen nadat vader eenige wa gens is doorgeloopen om den conducteur inlich tingen te vragen, kon digt hij aan dat hij nu wat gaat dutten om onmiddellijk daarna ie informeeren, waarom de kinderen, als ze dan heen en weer moeten loopen, altijd op zijn voeten trappen sluimert eindelijk in, maar moet bij iedere halte de geheele familie verzekeren, 'dat zij er heusch nog niet zijn. (Nadruk verboden.? Stadsnieuws HET HANDELSREGISTER. Blijkens mededeel in gen in „Han delsberichten" hadden in Haarlem er omstreken de volgende nieuwe in schrijvingen in liet Handelsregister plaats. N.V. Bouw- en Exploitatiemaat- scliappij „Bloemhove", Heemstede, Heerenweg 114, Dir. J. A. Fernhout Sr. on J. A. Fernhout Jr. beiden Heemstede. Maatsch. kapitaal f15.000 geheel geplaatst en gestort. M. Hooglugt, Smedestraat 38 han del in meubelen en stoffeerder. C. van der Kolk, Heemstede Vajl- konbnrgenstraat 39, fruit, comestibles en wijnen. Jan Limbach, Jansweg 11. 13, 15, vertegenwoordiger van de Ford Mo tor Company. Seger en Co., Zandvoort Van Osta- destraat 7, handel in gedroogde Zuid vruchten en aanverwante artikelen, zoowel in commissie als voor eigen rekening. Beboerend venn. J. Seger Zandvoort (H.V.) Aantal venn. bij- rijze van geldschieting: één. N.V. The Dutch Film Company, Spaarne 57. filmfabrikage, Dir Comm. N. P. I.andsiFan, Amsterdam Waarn. Dir. en Gedelegeerd Comm. Da Sluizer, Amsterdam. Maatsch. kapitaal f 125.000e waarvan gepla®tet en gestort 25.000. 150 schuldbrie ven ft. f 500 6%. Wilhelmina, Heemstede. Wilhelmi- naploin 17, sigarenmagazijn. Eige naar: J. \V. M. Druiven. Heemste de: Er hadden plaats de volgende wij zigingen: Caié Flora'ia, Gasthuisvest 15a, Gevolmachtigde, die de zaak namens den eigenaar drijft: G. P. Kroons- borg. Ednard Davidson. Groote Hout straat 31, kleermakerij. Zaak ver plaatst naar Amsterdam, Meereen- gracht 454. M. Elfers r-n Co.. Bloemendaal (Overveen), Zijl weg 18. import, ex port in hoofdzaak in commissie. Be drijf gewijzigd in: „Exporteurs van Jand- en tuinbouwproducten en za den". N. Ilennenian, Heemskerk. Maren- laan F 141, metselaar en winkelier in matten, touwwerk enz. Zaak ver plaatst naar Heemstede, Wilhelmi- naplein 19. Fa. M. Iloutkooper, Kleine Hout straat 15, dameshoeden. Uitgetreden eigen'aar: M. Schol tenHoutkooper. Handelsnaam gewijzigd in „S. Si mons". Nieuwe eigenaar S. Si mons. R. Jorritsma, Heemstede, Binnen weg 53, timmerman en aannemer. Zaak verplaatst naar Heemstede, Postlaan 4. Koffiehuis „Schoten", Schoten, Julianapark OS. Uitgetreden eigenaar D. A. Plug. Nieuwe eigenaar J. Trigt, Schoten. J. J. A. van der Linden, Kleine Houtstaat 8, schoenwinkel. Eigenaar gevestigd, Botermarkt 29. II. Meeuwig, Spaarnvlouderstraat 36, grossier in behangersfournituren, toiletartikelen. Handelszaak omgezet in eene Commanditaire Venn. ge naamd: ,,H. Meeuwig en Co." Beh. Venn.: H. Meeuwig Schoten. Aantal venn. bij wijze van geldschieting: één. Gebr. Meskere, Lisse, Straatweg 359, bloembollenkweekerij en handel. Nieuwe Venn.: C. Meskers, Lisse, Opgaven ontvangen van de bepalin gen der vennootschap ten aanzien van derden. Wed. TV. C. Rooze, Kampervest 7, café. Uitgetreden eigenaar Wed. W. C. Rooze!" Handelsnaam gewijzigd in ..Café- Rooze", Nieuwe eigenaar J. B. Kion. B. Smallegnnge, Ivloppersingel 125 aannemer van grondwerken. Zaak verplaatst naar Pres. Steynstraat 9. ,T. A. F tenger, .Tansstraat 39, han del in gedistilleerd en wijnen. Uit getreden eigenaar: J. A. Stenger, TTandeenanm gewijzigd in: ..J. Veth Jr.". Nieuwe eigenaar J. Veth Jr. E. Teunis, Ged. Ondo Gracht 95, kruideniers- on grutterswaren. Uit getreden eigenaar: E. Teurtis. Han delsnaam gewijzigd in: ,,E. van Den deren'. Nieuwe eigenaar E-. van Den deren. 1 D. E. van Wijk' Dz. Koninginne weg 34, makelaar en commissionnair in ef feci en en commissionnair in as surantiën. Zaak verplaatst naar Am sterdam, Weteringschans 65. PERSONALIA. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan o.m. de vol gende weleerw. heeren: Heemstede (St. Bavo) J, Witkamp; Velsen-Wijkeroog C. do Koster; en Beverwijk (O, L. Vr. V. G. N.) C. Ouwemdijik. euilleton (Geautoriseerde vertaling). Naar het Engelschvan J. S. FLETCHER. 20) „Lr staan daar in de buurt zeker zestig groote cn kleine huizen, waar in allemaal menschen wonen op wie niets t.e zeggen valt", antwoordde Mollapont. „Het is de netste buurt van Soufchernstowe". „Nu, daar is hij heen gegaan naar die buurt", hield Juffrouw Knap vol, „Waarom stelt u niet huis aan buis cm) onderzoek in? Als hii in een van die huizen een bezoek gebracht heeft „Wc weten niet of hii ooit ergens een bezoek gebracht hee'i", zei Mel- laponi. „Misschien was hii het alleen maar van plan. Ik geloof niet, dat hij ergens geweest is. Het. was al laat en hij zou dan waarschijnlijk dooi een dienstmeisje zijn opengedaan en als dat gebeurd was zou df.t dienst meisje wel op uw belooning afgeko men zijn". ..Maar als hij nu ergens volgens af- t] iraak heengegaan was?" opperde juffrouw Knap, „Daaruit zou dus volgen dat hij dien afspraak 's avonds gemaakt had", zei Mellaporit. Wij hebben geen enkel bewijs dat hij met. iemand an ders don niet Belling .esprok: 11 heeft en dan natuurlijk de bedienden van het hotel. Ik denk dat hij nil. is ge gaan om iemnnd op to zoeken en nooit zoover is gekomen". Juffrouw Knap stond op en keek de kamer eens rond. „Is 11 al wat opge schoten?" vroeg ze plolseling. „Eerlijk gezegd, noen antwoord de Mel'.apont. „Niels. De heele zaak is meer dan ooit een onopgelost ge heim voor me". Juffrouw Knap knikte en ging heen, terug naar haar krimors in het Chan- eellor-hofel. Ze had tegen BeHin™ ge zegd, dal ze er voor onbepaaklen tiid wilde blijven en zijn mooiste slaap kamer gehuurd en een zitkamer 01 vlak naast. Ze ging 1111 naar do zit kamer, nam een- handwerkje en dacht terwijl ze daarmee bezig was, diep na. Eindelijk nam ze een besluit. Ze liep naar haar schrijftafel en stelde een nieuw aanplakbiljet samen. Toen ze er mee klaar was, bracht zo het zelf naar Pemberton, cn sprak alles met hem af over drukken en rond brengen; deze keer, zei ze bij zichzelf, zou ze er Shelmore of iemand anders niet over raadplegen of lastig vallen; hel was haar zaak. Den volgenden morgen om twaalf uur had iedereen in Sonthemsfowo de nieuwe aankondiging geleztn, Ze loof- 1 de veel meer uit dan den eersten keer. Juffrouw Knap had er drie dingen in gezet. Ze zou tienduizend gulden ge ven aan iedereen die haar die kon be wijzen dat hij James Deane op den avond van zijn dood gezien had na dat hij het Chancellor-hotel verlaten had. Ze loofde tienduizend gulden uit voor iedereen die haar inlichtin gen kon geven omtrent de gestolen sieraden. En tenslotte dertigduizend gulden voor wie haar aanwijzingen kon geven waardoor de moordenaar van James Deane crearresleerd en ver oordeeld kon worden. Simmons Hackdale was een van do eersten die hef: nieuwe bi jet zagen en hii watertandde er van on fijn handen prikten. Als hij maar een spoor kon vinden ai was heb ook nog zoo vaag! En dienzelfden middag nog kreeg hij een kans albesefte hij dat zelf niet. Shelmore riep hem bij zich en zei dat hij een belangrijke op- dracht voor hem had. een zaak van vertrouwen. Het was noodig dat er iemand naar Normnnsholt in York shire ging 0111 persoonlijk 'I eigendom van Sir Reville Childerstone in die stad te inspeeleeren; en nu moest Simmons gaan. Den volgenden dag al. Simmons ging naar huis. En terwii! hij zijn tasoh pakte, herinnerde hii zich op eens wat hij Shelmore aan Sir Reville had hóoren vertellen over die gemerkte prentbriefkaart. Zou dat iets kunnen beteekenen?" I Voor tij dol ijk leeraar in de Ned. laai aan het gymnasium te Amsterdam worde voorgedragen de heer R. .T. Spitz, le er ear aan de H. B. 6. te Haarlem. GEVONDEN DIEREN EN VOOR- WERPEN. Terug te bekomen bij G. Wille, Anslijnstraat 57, kinóerarm» bandA. Poorterman, Rozenhagenstrj 34, broche L. P. Wessels, Oudeweg 63, rijwielbelasting.plaatjePI. v. Iperea, Zwaardstraat s, bril in étuigummi balC. de Voogd, Olycanstraat 2, gummi balPolitiebureau Smedestraat, belastingpenning (hond) A. Vincks» L. Heerenstraat 24 rd, twee duivenH. van Keulen, Klein Heiligland 54, étui met liniaal enz.; W. Metzelaar, Ridder straat 22, étui met rozenkrans enz. Grol, Van Ostadestraar 6, hondenhals band met penningM.- Verton, Taylor» straat 30, dameshandschoenF. Smit, Wilsonsplein 18, hoDdje (wit met zwart) G. W. de Korte, Ten Kate- straat 20, jonge grijszwarte hondRo-, bert, Plaitsma Mulierstraat 30, Duit- sche herdershondH. Timmer. Lan ge Veerstraat 15, hond (fox terrier) J« de Vos, Korte Plcerenstraat 3, insigne; PI. L.- Kooyman, Leidscheslraat 152, wit wollen kindermutsje; J. Bijvoets, Esschiiderstraat 41, medaillonH, Stoete, Schoterwegiëó rd, rijwielmand je; G. Plorn, Hooimarkt, handwerk- mandjeJ, van Pelt, Amsterdamsche vaart 18 rood, oliejasJ. W.- van Ok- huizen, Rcgulicrstraat 3S, portemon- naie J. Roos, Westergracht I7i grijze petR. Bijster, Oranjeboomstraat S3, damesportemonnaieJ. Blokker, Tesla- straat 23, damesportemonnaie; K. Wes- selius, Zuidpolderstraat 51, zwart poesje; De Haan, Zijlstraat ioo, portemonnaie; D.Meijer, Raamvest 51, bovenstuk van potloodPolitiebureau Smedestraat, hondenbelastingpenning C. J. Kloots, Brouwersstraat 77, grijze petv. d. Aard- g, Linschotenslraat 87, rozenkrans étui; Barthel, Nieuweweg 77, Plaar- lemmerliede, damesring F. II. Vos, Voorhelmplein 25 rd, damesring; Do Vleeschhouwer, Zijl weg 91, O verveen, rozenkransC. PI. van Keulen, Es- rhüderstraat 8 rood, lap stofJ. Sou- verein, Schreveliusslraat 50, gymnastiek schoen Van Ingen, Lombokstraat 1, Schoten, damestaschje J. Schelder, Kla- renbeekstraat 49. taschje met porte monnaie J. van Kuyk, Brouwersstraat 12 rood, vacht van kinderwagen A. Steffelaar, Nassauplein 4, zakdoek. HOOFDSTUK IX. Soort zoekt soort. Na een lange reis kwam Simmons den volgenden middag mei. zijn hand- tasch in Normansholt aan. Hii was nooit eerder 111 het noorden van En geland geweest en hij vond het er. in vergelijking met het zuiden, saai en somber. Maar toen hij over het oude. marktplein liep en rond keek waar. hij onderdak ,zou kunnen vin den, ontdekte hij het Hotel de Beer, dat er heel modern uitzag: hij ging er onmiddellijk heen, nam er een ka mer en bestelde middageten. Sim mons had voldoende contant geld in rijn zak en daar hij wist, dat al ziin uitgaven zouden worden vergoed, via Shelmore, uit den welvoorziene bui del van Sir Reville Childerstone, was bij vaat van plnn om zich niets te onlzeggen. Als je -je eigen geld uit geeft, was Simmons regel, moet je zuinig zijn; maar als het van iemand anders is, .moei je royaal zijn. Hij Was half klaar met zijn diner 1 -de eetzaal van De Beer. toen cm .ellner een keurig jongmensch van zijn eigen leeftijd binnen iiet, die vra gend rondkeek. De kellner wees on Simmons, die zijn naam en adres vcl- uit in het vreemdelingenhoek had ce- sohreven en het jongemensch nam ziin hoed af en kwam. met een brecden 1 glimlach óp zijn gezicht, naar Sim mons toe. „Meneer Hackdale, uit Southern- stowe?" vroeg hij. „Meneer Simmons Hackdale". „Die ben ik", antwoordde Simmons „maar ik geloof niet dat ik u ken". „Mijn naam is Swale, Swilford Swale, van de firma Pike en Pelkins, meneer Hackdale", zei de bezoeker. „We hebben vanmorgen van meneer Shelmore bericht gekregen dat u van daag zou komen, om het bezit van Sir Reville Childerstone te inspectee- ren. Ik was er van overtuigd, dat u wel in Do Beer zou logeeren, en daar om ben ik maar even hierheen ge gaan om u te verwelkomen in ons oude stadje u is zeker nooit eerder hier geweest, meneer Hackdale?" „Neen, en ook nooit, hier in da buurt", antwoordde Simmons. ..Het is erg vriendelijk van u, meneer Swa- ie, dat moet ik zeggen. Als u wat vroe ger was gekomen zou ik u ten eten ge vraagd hebben. Wilt u iets drin ken?" De heer Swale antwoordde dat hij al gedineerd had, en besloot 11a eenig nadenken om een glas port te nemen, waar De Beer voor beroemd was; Simmons, die tot nu toe niets had ge dronken, besloot hem gezelsohap te houden. De heer Swale kwam bij hem ziflen en terwijl Simmons verder at deden ze elkaar allerlei confidenties. Swale vertelde Simmons van a'1 er Pike en Pelkins,Simmons vertelde Swale van alles over Shelmore. Toen zo allebei twee glazen van de beroem-. ie oude port op hadden, waren ze dikke vrienden en noemden ze elkaar niet langer „meneer". „En wat wil je nu verder doen, kerell" vroeg Swale. toen Simmons en hij de eetzaal verlieten. „Er is niet erg veel te doen in dat oude plaatsje, maar toch wel iets. Er is een schouw burg en een bioscoop en als je van biljarten houdt kan ik je meenemen naar de sociëteit. Of het is een mooie, heldere avond we zouden een beetje rond kunnen wandelen en dan gaan we naar een bekend café, aarvan ik de eigenaar ken. en w.- i port hebben, die minstens even le'-: ker is als hier, mmsiens! Wat dos je heb liefste?" immens, die een aangeboren ïwsgierigheid had, voor alles v- nietnv en bnbekend was, zei dat hij, het van hein af hing, liefst eens 1 rondkijken éu Swale, die het heel pleizierig vond om voor gids te spe len, nam hem mee, liep systematisch de stad met hem door. Hij loonde hem het marktplein, de kerk, het kasteel, de ruïnes van twee of drie abdijlen en kloosters. verschillende oude huizen en de plek, waar vroeger de galg had gestaan, en tenslotte bracht hij hem op een pleintje, waar in het midden een hooge paai stond. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5