OM ONS HEEN Stadsnieuws De valsche rijwielplaatjes. Kei orgel in de gemeentelijke Gonceitzaai 42e Jaargang No. 12648 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 11 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per a maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek vaar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) f3.57)4- Franco per post door Nederland f3.87H- Afzonderlijke nummers f0'.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57^; franco pei post f0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIENVan 1 fot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat- Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents lil pc plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog. IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden DONDERDAG 11 SEPTEMBER H. 0. V. Concert in den Hout, 8 nur. Gebouw Stads-Doelen. Gaeiliuis- etra.it. Tentoonstelling ..Het Kind", van 25 en van 7.3010 uur. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 12 SEPTEMBER. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater ..De Kroon", Groote Markt Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atlanta-bioscoop. Zijlstraat, Bios coopvoorstelling 8 uur. Luxor-The&ter, Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Gebouw Stads-Doelen. Gasthuis straat. Tentoonstelling „Het Kind" van 25 en van 7.3010 uur. No. 3364 Nabetrachting van den Gemeenteraad In dit blad is onlangs ai een voor stel tot verlaging van den gosprije aangekondigd en Woensdag was hot dan ook in dou ltaad voreóneneu, van den heer Joosteu eu eenigs Iractiego- nooten, met een voorstel ter vermin dering van den oioctrischen stroom prijs or bij. B. on W. gaven in over weging, het in hun handen te stellen om prae-advies en het te behandelen bij de gemcntebegrooting, maar de voorsteller wilde daar niets van weten: hij zag daar politiek in, finun- cie-politiek bedoelde hij natuurlijk en drong er op aan, dat de Raad do rank behandelen zou in een gewone vergadering. Een voorstel van den heer Peper om daar dc err '.volgende zitting voor nan to wijzen, werd evenwel met 25 tegen 11 stommen verworpen (alleen de S, D. A. P. en de heer Peper waren voor) waarna het voorstel van B. en W. als oangono men beschouwd werd. Het argument van den wethouder vitn financiën, dat dcz0 aging in verband mot do andere posten van de begrooting moet worden be schouwd, was in schijn sterker, dan in werkelijkheiddio posten zijn immers weken vóórdat do begrooting aan dc orde komt al bekend en wan neer de begrooting tegen October verschijnt, is cr niets tegen het voor etel-Jooslen in den loop van October afzonderlijk en do begrooting zelf daarna in November te behandelen. De heer Peper bad gelijkde begroo ting levert al zooveel werk op. dat er geen tijd overschiet om een belang rijke zaak nis verlaging van den prijs van gas en electricitoit rustig te be handelen. De opmerking van wethou der Slingenbcrg. dat voor 1925 niet meer op dc haten van dc levering aan Velsen gerekend mag w >rdon, liep op het debat vooruit, Ovcr.gens moe ten de verbruikers van gas en electri citeit zich niet met den dooden musch verheugen. Het voorst,el-Joostcn za? we! verworpen worden. B. en W. kunnen immers dit sterke argument laten gelden, dat hoe groo- tcr de Opbrengst is van do bedrijven, des te. eerder de gehate eigen belas ting op liet, inkomen verminderd wor den of verdwijnen kan. Bovendien nog (bet verluidde nu al): de tegen woordige prijzen z ij n in Haarlem al laag. De meerderheid van den Raad zal, redcncerende dat bet voor de onbe- middolden ongeveer op hetzelfde neer komt. B. en W. wel steunen, wanneet het College van prijsverlaging met weten wil. Bij deze gelegenheid kan blijken, hoe groot de invloed van wethouder Reinalda in het dagebjkscn bestuur wel is: hij stemde dezen keer niet met zijn fractie mee, maar daarmee is natuurlijk niet gezegd, boe bij denkt over de prijsverlaging zelf. 'At en toó bespeurt de Raad dat er door B. en W. dingen zijn opgedra gen. waarvoor de Raad nog geen geld Eeeft toegestaan en is daar boos over. Nu weer met' een cabine voor bios- coop-voorstclüngen in het Stads-Con- certgebouw. „Wie heeft de cabino eo- deau gedaan 1" vroeg de heer Miezé- rus ironisch. „Nu." rei wethouder Re.- nalda, „heeiemaal klaar is de cabino nor niet- Er rijn vonchillendo dingen voor het concertgebouw noodig, maar wij hebben nog geen tijd gehai om vast t0 stellen hoeveel het zijn moest daarom konden de credieten met vroeger worden aangevraagd blaar toen de heeren Klein Schiphorst-, van Liemt en Miezérus nog verder tegen- spartelden, kwam zoowaar de burge meester zelf ter hulp gesneld„ik moet. in dit geval zei do heer Maar schalk, „den handschoen opnemen voor den wethouder en het geheele college de omstandigheden hebben er ons toe genoopt, maar wanneer de Raad daar nader over wil hooren, zal er een ge heime vergadering noodig zijn Nee, o nee", riep de Raad, die pas drie kwartier geheime zitting achter den rug had en niet naar meer scheen te verlangen. Aldus raakte de cabine 'door de cordons en ook het gordijn vóór het orgel, waarvan me vrouw van Looij niet ton onrechte zei, dat het toch niet kon gelden als een bescherming U-gen brnndgevnar. in tegendeel. dat gevaar verhoogde. „Deze oplossing", verklaarde dc wet houder magistraal, „is gekozen m overleg met den sta.f van de brand weer!" Voor 'die autoriteit, moest ook mevrouw van Lcoij afdeinzen. Hoeveel kan het koeten om een ter rein van drie bunder (dertig duizend vierkante meter) te egalisceren cn af te ras leren 1" Deze vraag hield den ltaad een poosje aangenaam bezig. „Veertigduizend", zei do con. „zes tigduizend" de ander. „Neen", zei de wethouder, „dat zou zeventig- of tachtigduizend gulden worden, wan neer IJ. en W. een sportterrein wilden aanleggen. Maar dat willen zij met, het ia alleen maar ora een tijdolijk epeel terrein t e doen". ..En hoeveel is daar dan voor noo dig". vroeg de Raad netelig. Des to neteliger, omdat do Commissie voor Openbare Werken niet gehoord was, „Tweeduizend gulden?" werd vra genderwijs verondersteld. „Hoe het ook zij", verzekerde wethouder Slin genbcrg. „er zal gec-n spade in den grond gestoken worden, voordat de Raad hot crediet heeft goedgekeurd en de commissie gehoord zal zijn. Hot kan dan icis meer wezen dan tweedui zend, veel meer zal liet wel niet rijn". Maar dat beeld van de spade beviel zijn collega, wethouder Bruch niet recht. „Mocht het moer kosten, dan komen B. en W. bij den Raad". En kan do Raad, veroorloof ik mij bij te voegen, niet anders dan toe stemmen, omdat de spade dan oen- maal in den grond gestoken zal zijn. In d© omgeving van het Amster- dnmsche kwartier is een speelterrein voor de „ongeorganiseerde jeugd", zooals do heer Koppen haar noemde, zeker een nuttige zaak. maar waar blijft op deze manier het budgetrecht van den Rnadl Ten slotte bleek, dat de heer Reinalda in de vergadering van B. en W. drieduizend gulden genoemd had. En nog wol voor work van ongeschool de arbeiders, dat zooals iedereen wel veet duur pleegt te zijn. Drieduizend gulden dus voor afrasteren en gelijk maken van drie hectare speelterrein. Duizend gulden per bunder. Het is een waar genoegen, in deze dagen een optimist te ontmoeten. Maar ook de blijgeestigheid heeft haar grenzen. En wij zullen gelaten hebben af to wach ten, hoeveel meer het werk zal kosten. Want aangenomen werd het voorstel toch. Alleen de lieer Klein Schiphorst stemde tegen, omdat het weggegooid geld is, want over een jaar of wat zal liet terrein voor straat noodig zijn. De rest van de oppositie was blijk baar vertoedord door de jammerklacht van wethouder Bruch: lier is aller- 'erdrietigst, dat een dergelijke kleine uitgave niet aan B. en W. wordt toe vertrouwd. Is de Raad eigenlijk nog wel eterk onder den indruk, dat de grootste zuinigheid noodig is, wanneer hij zoo gauw mogelijk de belastingbetalers van 'do kwellende eigen inkomstenbe lasting bevrijden wil? In aen laatslen tijd is nu de toe stand bij do Amstordamsche Poort ge wijzigd, de Zandersbrug vernieuwd; er gaan geruchten over plannen tot verbreeding van de Kennemerbrug. Kon 'dat alles niet, wachten, geen dag en geen nacht? Is het niet de moeite waard, dat een som van 23000.— wordt geraamd voor „betrekkelijk eenvoudige wijzigingen" ('t. staat let terlijk zoo in bet Raadsvoorstel) aan de villa „Buitenrust" in de Tvrijn- dcrslnan? Meermalen luistert de on partijdige toehoorder in 'den Raad naar de heldere eu welsprekende bc- toogen van den wethouder van onder wijs, maar hij vertrouwt toch zijn ooren niet al te best, wanneer hij de heer Bruch hoort zeggen: „meneer Reinalda en ik hebben met den ad junct-directeur van openbare werken gesproken en hem aangeraden bij de begrooting van kosten niet al te zeer aan den lagen kant to blijven I-s die aansporing wel tactisch tegen over aannemers, wier neiging tot op zetjes de Raad toch wel kennen moet? Zij zouden ook zonder die waarschu wing wel rekening gehouden hebben met de gevaren, verbonden aan ver bouwing van een oud huis. liet gin» over do huisvesting van leerlingen der buitengewone school, aan wio ieder woldenkend monsch het beste op onderwijsgebied zal toe- wenschen, omdat zij toch al zooveel moeten missen. Maar do uiterste zui nigheid meende ik, is ook de moeite van 's Raads zorg wel waard. Ziedaar een paar punten waarover in den Raad debat werd gevoerd. Do 'rest hamerde de voorzitter er met snelheid door, ook de orgelconcerten in het Stads-Concertgebouw, sym- pathieko gedachte; ook den aankoop van „de Kikkert" aan den Klopper- singel. Het vooretel van B. en YV. om de jaarwedde van den gemeente ontvanger niet te verlagen (zooala Ge<l. Staten aan de Noord-Holland- sche gemeenten voorstelden) vond nog bezwaar bij den heer Peper, maar bij niemand anders. Van cle rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. De Raad had ver bazend veel plezier in een interpel latie van den heer Kingma over de politie, die aan een jongen man een vlag zou hebben afgenomen, „een lap rood katoen", zei de heer Kingma. De fractie van den interpcllant lachte hartelijk mee en hot scheen wel of deze zelf er een loopje mee nam, toen hij veronderstelde dat het hoofd dor politie zijn ondergeschikten over do zaak „van katoen" zou hebben ge geven. Maar de burgemeester wist ner gens van. had er op het. politie rapport. niets van gezien. Hij zal on derzoeken en daarna overwegen of er inlichting aan den Raad zal wor den gegeven. Op grond van, men kent de fonnule, de meaning dat een bur gemeester over politiezaken den Raad geen verantwoording schuldig is. Toen bot geval in een Arnster- damach blad werd meegedeeld heb ben wij er al naar geïnformeerd. Maar luj de politic wist men niets van inbeslagneming af. Nu, na dc behandeling in den Raad, hebben wu opnieuw bij de politie go- informeerq en het volgende van den Commissaris vernomen:' Zondag kwam cr uit de richting Heemstede een fietsclub van onge veer twintig personen, Voorop werd een wimpel vlag met ccn stok van 1 1/2 M. in een koker meegevoerd. Toen een agent van politie in den post aan dc Groote Houtpoort dozen troop zag naderen, hield hij den leider staande en zei tegen hem ,,Je moet die vlag naar beneden doen Dat mag niet „Dat doe ik nictl". antwoordde de man. „want het is een gewone club- vlag". Toen hij bij zijn weigering bleef volharden, haalde de agent do vlag zelf uit den koker en ging er den po litiepost mee binnen. Hier belde hij den inspecteur van dienst in de Sme- deslraat op, aan wien hij het geval meedeelde. De inspecteur was het ■net den agent eens en oordeelde óók, dat het, niet kon worden toegestaan. Dit werd door den agent buiten aan den vlagdrager meegedeeld. Deze was daar nog niet tevreden mee en zei, dat hij zelf den inspecteur wilde opreken. Hij ging toen geheel vrij willig met don inspecteur mee. De in specteur herhaalde hier nog een dat het meedragen van een ontplooide vlag op Zondag in dft binnenstad niet mocht worden toegelaten. Aan den mnn werd toen de vlag teruggegeven. Van inbeslagnemen der vlag is dus geen sprake. Tot. zoover de modedeelingen van den Commissaris van politie. Nog altijd wordt, de Nederlandsche taal fn den Raad met Duitsche saus opgediend. Hot afschuwelijke woord „kost prijs" voor „kostenden prijs" wil maar niet dood. Waarom gesproken wordt, van drie vergaderingen „terug" inplaats van „geleden" en waarom een onderzoek ..beëindigd" moet zijn en niet „ge ëindigd" kan eon Duitscher misschien wèl. een goed Néderlander niet be grijpen. Do vergadering eindigde met een lange rij' benoemingen, de zoogenaam de vaste commissies. Do heer Schob een van de gelukkigen die in het stembureau moest, zitten, kreeg een ironischen handdruk van ziin buur man. den beer .Toosten. De onder scheiding was geen felicitatie waard. Het is een doodelijk vervelend werk. J. C. P. EEN VOORSPELLING. •Tuist hebben wij onze hoofden ge schud en geconstateerd, dat het nog wel nooit zulk een nat. jaar is ge weest, als wij nu doormaken, of daar komt mo die Fransche geleerde Gabriel. Gabriel heeft een vergelijkende studie gemaakt, over den regenval en de veelvuldigheid van stormachtig weer in de jaren 1883 tot, 1923. Op grond van zijn bevindingen heeft hij een wet opgesteld waaraan do natuur zou gehoorzamen. Gedurende de ge noemde 40 jaar heeft hij successie velijk waargenomen ©en minimum periode van zeven jaar op het gebied van storm en regen, een middelmatig tijdvak van 20 jaar en tenslotte een maximumtijdperk van ongeveer tien jaar. F.n dat zal nu zoo doorgaan, verzekert deze geleerde. Do periode die in 1920 is aangevangen, is op het punt van storm en regen een mini mum-periode. Zij zal tot 1927 'duren en dan plaats maken voor een mid delmatige periode tot 1047. die weer gevolgd wordt door een maximum repen- en stormtijdperk. De veelvul digheid 'der stormen -staat in reclit- streekach verband met de hoeveelheid regen. En nu vragen wij onB, terwijl wij met somberen blik naar de plasregens staren al": als dit de minimumperiode wat moet het dan na 1927 wor den? En wat 1947 betreft, met gedach ten aan een zoo ver verwijderde toe komst behoeven wij ons gelukkig nog niet af te tobben. Professor Einstein, vader van d© relativiteits-theorie en een van werelds grootste gelei-rden, heeft onlange in een discussie met een Relgisch tramconducteur aan het kortste eind getrokken. Toen de conducteur den geleerde ijn wisselgeld terug gaf, merkte Prof. Einstein op, dat hij een paar centen te weinig kreeg. De conduc teur toonde echter aan dat, hij zich rgiste en hij wel degelijk het juiste bedrag terugontvangen had. Waarop do winnaar van dit debat zijn passagier gemoedelijk vermaan de: U is niet to best in het rekenen meneer. Zoowat alles zegt een sarcastisch Engelschman dat een modern meisje van een naald weet. is. dat je hem maar eeti keer op een grammo foon moet gebruiken. EEN VAT VOL TEGENSTRIJDIGHEDEN H« etaai al heel hoog op zijn pooten of liever: wieten, het gevaarte aa® den Sch&lkwijkerocg, maar dat was blijkbaar nog niet hoog genoeg, Er is. eerst nog een etolïage van planken en balken gemaakt oh daarop troont het nu, het asphalt-bra kend manster, dat den gehcelen dag niet .-.11 belangstelling van Jaa-on-allemam te luccn heeft. Ongetwijfeld doet deze machine haar iiifig werk goed en daar gaai het toch waar om. Ilanr lomp, onnosthetisoh en on «•oraorgd uiterlijk zij haar dus, tenville van !c goede zaak, die zij naar de mate van haar krachten en die zijn niet gering! bevordert, van harte vergeven. Het is anders een va: vol tegenstrijdig heden, dc-ze asphaltmachine. Er brandt een geweldig vuur in en je iu dus verwachtendat er dikke rook wolkon zouden opstijgen uit den korten, zwisr-bedcVs-'Men piip, <jie ww slaat in groeten bak, welke op zijn beurt we«T eindigt in een voor zoo'n zwaar ding on ijs-fijn puntje. Geen quaeslie van I In plaste van geweldige rookwolken komen mot regelmatige tueschen poezen uit den schoorsteen kleine, bc-scheiden haas: onzichtbare rook-pufjee, 's er weer een nieuwe, leege vrachtauto uit do Groote Houtstraat komt aanrijden op den Schalkwijkerweg denk je onwille keurig: ,.Ha, in een oogwenk zal hij vol ijnde kolossus zal er strooinen asphalt n uitstorten met een snelheid ale waar node lava gutst langs de he.lingen van en vuuTspuwenden bergl" Niets van dat al lea' Bij betrekkelijk kleine beetj'es giet de ronde, emmervormige bak, r.a eerst ter gend lang rondgedraaid, al maar rondge draaid te hebben, de asphaltspecle ain delijk in de® bak van den vrachtauto uit en 't duurt tamelijk lang voordat da auto, gevuld, kan wegrijden. Geheel in strijd met de forechhoid van c-t zware gevaarte zijxj de lieve, kleine, ooquette zaadbakjes. die voortdurend et ij gen en dalen aan een lint zonder eind en daarbij telkens kleine, bescheiden hapjes nemen uit een groot o hoop zand. Soms komt er een man met een sohop om de aardige bakjes te voeren. Zij zijn als snoezig speelgoed cn de lust bekruipt je, ann da machine te vragen: „Groote reus, krijg je wel genoeg zand naar binnen Want het geheel doet jo waarlijk denken aan «n reus die soep eet met een theelepeltje I Staar iaat ons niet langer spotten mot den goedige®, ijvericen kolossus, die dag aan dag zonder ophouden werkt om het zoo lang gewwnschte bestratiingsmateriaal voor onze hoofd verkeersader te leveren. Een als hij" ons over eenige weken of maanden gaat verlaten, laten wij hem dan een tot weerziens toeroepen! Er eijn mog meer straten in Haarlem, die een goed, modern plaveisel brood® oodig hebben. Haarlem vooruit! is onze leus. Do lee'.ijke maar brave machine aam 'den Schalkwijkerweg kan er aam meehelpe®, dat Haarlem wordt opgestuwd irn de rij der steden. Jeugdige stranddieven. Tentroovers aangehouden. Esn dief van belastingplaatjes enz. Het is aan de politie te Bloemen- daal mogen gelukken de daders op te sporen, die voor een paar weken gele den aan het Bloemendaalsche strand uit de tentjes van de padvinders, die daar eenige dagen kampeerden, een rijwu'elplaatje, een t-ooneelkijker en eetwaren hadden ontvreemd. Het zaj-n twee jeugdige jongens van 16 en 17 jaar oud, G. S. en J. F. S. uit Haar lem, de eerst© heeft onder Zond voort meer rijwielplaatjes gestolen. Beiden hebben bekend en zijn in arrest ge steld in afwachting hoe de officier van Justitie over hun lot zal beslis sen. Nadere bijzonderheden over de arrestatie. De heer Verstraten, te Halfweg, ver zoekt ons mede te deelen, dat het hem niet bekend was, dat in zijn café, ge naamd „De Keizerskroon", de valsche rijwielplaatjes doer Van M. verhandeld werden. Zooiels zou hij nimmer heb ben toegestaan. Van M. is dan ook in het café gearresteerd. De politie had hem verzocht naar buiten te komen, raan hij vrijwillig voldeed. Buiten gekomen werd door de politie aan Van M. verzocht, mee naar bet raadhuis te gaan hij liep vóór de politie uit. Dus het karakter van een arrestatie had het nog niet. Eerst 500 M. verder moest geweld worde 1 gebruikt. Personeel van Gend en Loos. Een spoedvergadering van hst Haarlemsche personeel. Naar aanleiding van het a.s. Zondag door den Centralen Bond van Trans portarbeiders te houden congres voor het personeel van de onderneming van an Gend Loos, alwaar verslag zal orden uitgebracht van de gehouden anferentie met de directie, die geen resultaat opleverde, heeft de afd. Haar- van den Centralen Bond van nsportarbeiders een spoedvergade ring uitgeschreven, welko zal worden gehouden in „De Centrale" Vrijaag- ond a.s. Een brandsctem noodzakelijk? In de gemeenteraadszitting 1 ai Woensdag is de opmerking gemaakt of Jiet wel verstandig was het orgel in de groote gemeentelijke concert zaal alleen door een gordijn af te sluiten en of dat niet .rnter door een brandvrij scherm zou kunnen geschie den. Wij hebben hierover het oordeel ge raagd van den commandant van de randweer, den heer C. J. van den IJ roek. Deze zeide dat bij voorstellingen altijd voldoende maatregelen door de brandweer worden genomen. Dan is dus een brandsoherm niet noodig. Brandgevaar hehoeft door een gor dijn niet te ontstaan, want dit kan zoo geprepareerd worden, dat he niet ontbrandbaar is. Het aanbrengen van een brand- BC.herm vóór het orgel achtte de com mandant een hoogst moeilijke en hoogst kostbare geschiedenis. Boven dien: waar zou, meende hij. het einde zijn, indien elk onderdeel van een tre- bouw nog weer moet beschermd wor den? Dan zonden bijvoorbeeld ook iederen avond de schilderijen in het Frans Halsmuseum wel tusschen eter- niet-platen mogen worden ingepakt! Do heer v. d. Broek acht dus een brandvrij scherm niet noodzakelijk al het met veel moeite r.n kosten wel te brengen zijn. Een nroot aantal sollicitanten. Meer dan 200 gegadigden. In ons nummer van Maandag kwam een -advertentie voor waarin een ma gazijnknecht werd gevraagd voor alle voorkomende werkzaamheden, zij die met pakken eenigszins op de hoogte waren zouden de voorkeur genieten. Woensdagochtend tusschen 8 en 9 uur kwamen zich meer dan 200 solli citanten aanmelden, ongeacht het groot aantal, dat na de advertentie te hebben gelezen een poging waagden om, voor het aangekondigde aanmel dingsuur, den werkgever zijn dien sten aanboden. Men deelde ons mede. dat om 8 uur wel 60 mannen stonden te dringen om het eerste binnen te komen. Dit is een bewijs dat de in ons blad geplaatste advertenties aan het doel beantwoorden, (maar ok bewijst het dat de werkloosheid groot is. De afvloeiing. Aan het einde gekomen In den laatslen tijd zijn geen amb tenaren of werklieden in dienst der gemeente meer gepensionneerd of op wachtgeld gesteld. Naar wij vernemen is thans een ein de gekomen aan de afvloeiing. Thans zijn er ook zoo werd ons verzekert» geen afdeeliugen meer die te ruint in het personeel zitten. Op verschil lende afdeeliugen moet zelfs overge werkt worden om allo zaken op tijd af te doen. Een fietsendief op heeterdaad betrapt. Ontkennen hielp niet. Woensdagavond omstreeks tien uur werd de póTitie te Bloemend aal in kennis gesteld dat in Hotel Vreeburg rijwiel was ontvreemd. Zij trok er terstond op uit en het mocht haar gelukken op de Korte Klev6rlaan aan te houden en naar de politiepost over t© brengen een als heer gekleed per soon, G. J. R., 31 jaar jud en wonen de te Ubbergen. Hij was in een der hotels te Haarlem gelogeerd. Hij bleef eerst ontkennen. Toen de eigenaar een kwartier later kwam opdagen en deze fiets terstond als zijn eigendom herkende, moest hij bekennen den dief stal te hebben gepleegd. Hij werd ter stond in arrest- gesteld. JUBILEUM. Heden herdachten A. van der Goes en W. Verhagen, beiden vuurwerkers aan de Centrale Werkplaats, den dag waarop zij vóór 25 jaren aldaar in dienst traden. De directie heeft dit feit herdacht met een gelukwenscb aan beide jubi larissen en een gratificatie. Van vrienden en familie ondervonden Van der Goes en Verhagen veel be langstelling. Het gemeente-personeel Ds vacantietoesiag za! wel afgeschaft werden. Er wordt thans ijverig gewerkt om de gemeontebegrooting oor 1925 zoo spoedig mogelijk gereed te maken. Over verschillende quaesties moet nog een beslissing genomen worden. Hoewel nog geen definitief besluit »e- nomen is in het college van B. en W. hebben wij reden 0111 ie veronderstel len, dat geen verslechteringen voor het gemeentepersoneel zullen worden voorgesteld. Wel is het zoo goed als zeker, dat over 1925 geen vacantietoe siag zal worden uitbetaald. Sluiting tanperiien ge durende de lotings- dagen. Op 23 en 24 September. De burgemeester brengt, ingevolge art. löi der Algemeen© poliiie-veror- dening, ter kennis, dat op 23 en 24 September, op welke dagen in deze gemeente de loting voor den dienst plicht zal worden gehouden in het gebouw „de Doelen" aan de Gast huisstraat, van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 4.30 gesloten moeten zijn de voor het publiek toe gankelijke lokaliteiten waarvoor een vergunning krachtens de Drankwet is verleend met uitzondering van die voor welke een vergunning ie ver leend voor den verkoop in een loge ment alléén aan logeergasten en welke zijn gelegen aan: a. de Nieuwstraat; b. de Gierstraat tusschen de Nieuwstraat en Verwulft; c. de Gedempte Oude Gracht tus schen het Verwulft en de Zuider straat; d. de Zuiderstraat; e. de Gedempte Voldcrsgrachfc; f. de Gedempte Raamgracht tus schen de Drappenierstraat en d6 Wolstraat; g. de Wolstraat; h. de Breestraat; en i. de 6traten en wegen, liggende tusschen de hiervoren sub b. tot h. omschreven straten en wegen. De slachtoffers van de Schelderamp. Een inzameling te Haarlem. Door de Zeeuwsche vereenigirig „Zeeland" alhier zal behoudens toestemming van de betrokken autori teiten op Zaterdag 13 September; te Haarlem en Heemstede en op Za terdag 20 September te Bloemendaal en Schoten een straatcollecte worden gehouden ten bate van de slachtof fers van de Schelderamp op 17 Juli 192-4. Daar de nood, mede ook door gedeel telijk verlies van de vloot, geschat op f 30.000, zoodanig is, dat veel en veel zal moeten worden gedaan, wil men iets voor de vele weduwen en weozeu bereiken, hoopt het bestuur, dat do ingezetenen van Haarlem en omstre ken gaarne met de Zeeuwen zullen medewerken om het zware leed z j- veel mogelijk te helpen verzachten en de armoede te weren. Een ieder niet de collecte te berei ken zal wel niet mogelijk ziin, waar om mededeeling wordt gedaan van het adres van den Penningmeester van de Zeeuwsche vereeniging „Zee land", den heer Van Laere, Flores- straat 52 te Schoten.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1