Stadsnieuws Tentoonstelling_„Het Kind". De herstellingen aan den toren van de Nieuwe Kerk LA RÉS1DENCE Over briiggenjii lantaarns 42e Jaargang No. 12653 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 17 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1-75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3.57^- Franco per post door Nederland f3.87J^. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd B abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57J^; franco per post f0.65. per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuïden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 DlreCteU^,?ofdrfdar^uRr^0 cMpeer^oomREB°°M Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, felefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De onbewaakte overwegen Het Kamerlid Kersten heeft aan de Regeering verzocht, na ie gaan of een overweg te Krabbendijke niet moet worden bewaakt: de landbou wers in den omtrek vinden dezen overweg zeer gevaarlijk en .weigeren daarvan gebruik te maken. Telkens duikt de auaestie van de onbewaakte overwegen :n de Kamer weer op. Zelfs zijn veel menschen van meening, dat evenals vroeger alle overwegen van de spoor moesten wor den bewaakt: is dit in onzen tijd geen overdreven eisch? Bestuurders van rij en voertuigen, die zich het meest ver zetten, ouders van schoolgaande kin dereu. verliezen daarbij toch uit het oog, dat nu er Jionderden motor- vrachtwagens. auto's, motorfietsen van den openbaren weg gebruik ma ken, de voorzichtigheid Pij het over steken van wegen ïh liet algemeen veel grooter moet zijn. dan vroeger. Dit standpunt wordt aanvaard. Ieder be grijpt. dat het inoderno motor-rijtuig niet t« keeren is. noch ir. ziin ont wikkeling kan worden belet. Waarom eischt men dan een uitzondering voor de spoorweg-overgangen, waarvan de rails op zichzelf al een aanmaning tot bploftendheid vormen? Wij zouden zeggen: er is maar één ding met recht en riyla nn de spoor wegmaatschappijen ito eischen. Na melijk dit: dat het -ezicht op do spoorbaan vrij is en onbelemmerd. Weg dus met hinderlijke boomen en andere beletselen, weg toet vroegere baanwachterswoningendie nu ver dwijnen kunnen of verplaatst worden. Als daaraan voldaan is. moeten menschen en kinderen bïï het pasve ren van overwegen uitkijken met de zelfde zorg. die zii in acht nemen bij het overgaan van gewone rijwegen. Boks-waanzin Zoolang deze aarde draait, zal een man die zich met zijn vuisten tegen een aanvaller verdedigen kan. een ge lukkig man zijn. Daarom moet de boksaport aangemoedigd worden. Maar de wedstrijden tusschen de beroepsboksers zijn op het terrein van den waanzin aangeland. Tonnen gouds voor (én enkelen wedstrijd tusschen coryphaeèn, in een wereld waarin kindoren om brood schreien en menschen naar een woning snakken het is krankzinnig en misdadig. Behalve natuurlijk in de oogen van do vechtersbazen zelf. hun kornaks en do dwazen, die goudstuk ken neerleggen om het kchouwspol te mogen zien. Do sterkste van allen, Dcmpsey, heeft nu den grooten t,ip gewaagd en het getal dat al lang- de lucht hing, durven noemen: eon mdlioen. Hij wil een mzHiosn om te vechten met Wills, die pas won van Firpo. dio weer won van een ander, die weer won van weer een ander. F.n zoo voorts. Dempsoy staat dus boven aan den ladder van die boksholden en strekt, zijn geduchte armen uit naar het millioen. Dat hoog hangt. Mil- ïioenen vind je niet gemakkelijk op den beganen grond. Onlangs is in hét Stadion te Wem bley een" boksmatch tusschen twee be roemdheden geëindigd met het fail lissement van den ondernemer. Dat. geeft goede hoop. Het publiek wordt dus wijzer. Hot ziet ziin dwaasheid in. Als Dempecy te vergeefs blijft rei ken naar zijn millioen en implants daarvan met gelach van de tot nuch terheid teruggekeerde menschheid wordt, ontvangen, dan zullen wii het bewijs ontvangen hebben, dat de waanzin luwtmisschien weldra verdwenen zal zijn. De Margarine-reclame De storm van verontwaardiging die losgebroken is over het poststem pel van de bekende margarine-recla me hooft de deur van de rechtszaal opengewaaid; binnenkort zal de reen ter in kort geding beslissen, of (ia Staat daarmee een ionrechtmatige daad beging of niet. Ofschoon de oppositie vooral van de handelaars in natuurboter ver klaarbaar is, mogon andere men schen daarover toch wel even glim lachen. Zóó diepgezonken als zij voor de gelegenheid afgeschilderd wordt, is margarine zeker niet, integendeel geleerden die mot de margarine-fa- bricage niet te maken hebben, noe men haar een uitstekend voedings middel. In 'dezen strijd ligt evenwel een ander element De onbekwaamheid van den Staat tot zaken doen. Wie en wat is de Staat? Theoretisch een fictie, een wijsgeerige voorstelling van do gemeenschappelijkheid der gezamenlijke burgers van een land; practisch is do Staat een ambtenaar. Hij kan in dit geval Directeur-gene raal heelcn of adviseur, secretaris generaal, referendaris of hoofdcom mies, de man di-. doz" reclame ver zon of aanvaardde of goedkeurde, moet een ambtenaar zijn. Een Franscjh spreekwoord zegt; pour savoir quelque chose il faut i' avoir appris; om iete te weten moet men het geleerd hebben. Do reclame nu is een vak en nog wel een moeilijk vak, dat veel doorzicht vereischt, vee! ervaring en vooral veel smaak. Waar zou een ambtenaar dat alles geleerd moeten hebben? Zijn werk, zijn_ neiging liggen toch in heel andere, richting! Wat zou men zeggen, wanneer iemand uit het reclamevak, gesteld dat het mogelijk was, zich opwierp als ambtenaar? De ambtenaren zouden, dat is zeker, verstomd staan van verbazing. Daar om moet de Staat om tot 's ambte naars theoretiscken naam terug te keeren, zich onthouden van dingen, waarvan hij geen verstand heeft, Fr ligt een andere taak voor hem klaar: maatregelen beramen om de absurd hooge postt.arieven in Ne derland te verlagen; daarmee dient hij de gemeenschap en maakt bo vendien veel meer geld, dan met zijn stumperige pogingen op Vreclamege- bied. Afgescheiden daarvan wenschen ook wij niet, dat de Slaat op onzo brieven reclames stempelt van ande ren. Als wij daar aanleiding voor vinden, zullen wij het zelf wel doen. Fn dan tot ons eigen voordeel. Wie in deze twïsterii het best weg komt., is de margarinefabriek, wier reclame daardoor honderdvoud ver sterkt wordt. Redem waarom wij haar merk niet noemen. KRABBELS =a Engelscho prof. teruggekomen van een reis door de tropen, ver haalt: van een inlander op het eiland Kewos in de Stille Zuidzee, die reeds twee en een half jaar in een en de zelfde positie staat. Nadere bijzonderheden ziin hier over nog niet bekend gemaakt, maar men vermoedt dat do man staat te wachten op een telefoonaansluiting. EEN KWESTIE VAN VORM. Wanneer een uitgever hier te lan de, de uitgave van een hem toege zonden manuscript niet aandurft, (en dit gebeurt nu en dan) pleegt hij liet aan den afzender te retourneeren met een kort en koel zakelijk briefje. En het is zeer de vraag, of zijn nacht rust ook slechts een oogenbhk wordt gestoord door de gedachte aan den auteur, dien hij hierdoor zoo bitter heeft teleurgesteld. Neen, dan zijn Chineesche collega, uitgever van het tijdschrift Tain-Koo, wicnB schrijven, ter begeleiding van een, aan een onbekend auteur terug gezonden manuscript, wereldkundig is gemaakt. Hier volgt hot. Moge het een voor beeld ter navolging zijn voor alle Nc- derlandscho uitgevers. Edele broeder van de 2on en de maan (do hemellichamen zouden in ons land gevoeglijk kunnen vervallen) Ik buig mij diep voor U neder er. kus de aarde aan uwe voeten, vragende uw verlof tot leveu en spreken. Uw kostelijk schriftuur heeft onze oogen en onzen geest verrukt. Wij hebben het met enthousiasme gelezen. liet geluk, een werk gelijk het uwe te beoordoelen is ons nog nooit te beurt gevallen- Die juistheid visie, die veelzijdigheid en diepte van kennis! Wanneer wij het publiceerden, zou den wij genoodzaakt zijn heb steeds als model voor oogen te houden en nimmer meer onze ]ezers_ andere wer ken aan te bieden, die minderwaardig zijn aan het uwe. Dit is de reden, waarom wij u, be vende van .ontroering, uw manuscript terugzenden in naam van de gcheele redactie, die zich voor eeuwig uw slaaf betuigt Nietwaar, het. is even gemakkeluk als een kort briefje van de soort, als nu gebruikelijk is- Mn awelk een ver schil voor den schrijver. De auto-bussen Het rookverbod. Zooats mon weet is het rookverbod voor do autobussen onmiddellijk in werking getreden. Maar het publiek en alle chauffeurs zijn er blijkbaar nog niet aan gewond. Wij hebben op een avond een kijkje genomen op den Wagenweg, waar vele autobussen pnsseeren. Daarbij bleék ons, dat in eenige autobussen nog gerookt werd. Chauffeurs rookten evenwel niet. Toch blijkt het, dat niet abc chauffeurs hun passagiers b letten om. te roökon. Het publiek moest in deze evenwel ook medewerken. Het is toch voor ieders veiligheid, dat het rookverbod is inge steld 1 HET SPREEKUUR VAN WET HOUDER RBINALDA. Wethouder Reinalda is Donderdag a.s. verhinderd zijrt gewon© spreek uur te houden. De. wethouder zal ech ter Vrijdag op hetzelfde uur ten Stad- huize te spreken zijn» Speel- en Wandelterrein te Bloemendaal. Een belangrijk voorstel van B. en W. Een Sahara. Op de agenda van do Raadszitting van a.s. Donderdag komt voor een voorstel van B. en W., om een deel van de gemeentelijke terreinen aan den Hoogen Duin en Daalschen Weg te bestemmen als speel- en wandelter rein. Mocht de Raad dit voorstel aan vaarden, dan vragen B. en W. hier voor een crediet van f 2730. Er bestaat in Bloemendaal zóó wei nig gelegenheid, om buiten de gewone wegen te wandelen, dat het voorstel van B. en W. warmen steun verdient. Niet zonder ernstig overwegen zal dit besluit door B. en W. zijn geno men, omdat het gevaar niet denk beeldig is. dat in korten tijd groote en blijvende schade wordt toegebracht aan het plantenklced. Als het publiek do toegestane vrijheid niet weet te waardeeren, dan zullen de terreinen wel weer gauw afgesloten worden. liet andere deel van het voorstel, liet geven van spc-elgelegenheid, heeft ons gefrappeerd. Naar onzo meenïng liggen de terreinen hiervoor veel te ver. Veel liever hadden wij gezien, dat eindelijk eens een crediet werd aangevraagd, om het gunstig gelegen 'Peelterrcin in het Bloemendaalsche Bosch hij het Pannekoekenhuisje in een behoorlijken staat te brengen. Indertijd is hier do uitgegraven grond opgebracht uit. den vijver in Duin en Daal. Brandnetels, distels, enz. heb ben zich met graagte van dit onont gonnen terrein meester gemaakt De rest is een mulle zandvlakte en toen dezen zomer daar concerten werden gegeven, werd ieder, die argeloos aan kwam wandelen, in stof gehuld. Maar, misschien zijn wij voorbarig, en verrassen B. en W. de menschen hinnenkort met. een voorstel, om deze Sahara eens flink op te knappen. We hopen het van harte. De loonen vanhetbakkerspersonael Een duurtetoeslag gevraagd. In de hoofdbestuursvergadering van den Neutralen Bond van Personeel in de Voedingsbedrijven, is een voorstel van do afdeeling Bakkers uit den Haag aangenomen, om in Rotterdam Schiedamden HaagLeiden en Haarlem, den bakkerspatroone voor de komende wintermaanden een duur tetoeslag van 2 gulden op het be staande loon te vragen, als compen satie voor de steeds stijgende kosten i-an noodzakelijk levensonderhoud. Uitvoering van bovengenoemd be sluit is gegeven, door het aanschrij ven van de daar ter plaatse bestaan- do patroonsvereenigingen. Hiermee is deze actie ingeluid Museum van Kusnt- nijverheid. Een tentoonstelling. Men bericht ons, dat in de Hall .an het Museum van Kunstnijverheid, Paviljoen, een tentoonstelling gehou den zal worden van werken van W. van Konijnenburg, kunstschilder, en John Raedecker, beeldhouwer. Deze tentoonstelling wordt geopend op 20 September, 3 uur, duurt tot il Octo ber a.s. en is te bezichtigen op week dagen van 10—4 en Zondags van 124 Deze expositie is voor Haarlem van belang, omdat geen dezer beide be kende kunstenaars nog in Haarlem hun werk hebben geëxposeerd. Sluiting Zaterdagavond 20 September. Men verzoekt ons mede te deelen, dat do tentoonstelling ,.Het Kind" niet tot 25 September duurt, maar onherroepelijk Zaterdag 20 September, des avonds tien uur, geeloten wordt. ORGELBESPELING in do Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 18 Septem ber 1924, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. Programma 1. Choralvorspiele, J. N. Hanff. (1630—1706X a. „'Allf meinem lieben Gott". b. ..War Gott nicht miit una diese Zeit." 2. Aria en Allegro, G. F. Handel. 3. Canzona. J. S. Bach. 4. Soherzo uit de 5de Sonate. A. Guilmant. 5. C.Iair de lune, Sigfrid' Karg-EIert. 6. Choral Song, S. Wesley, EEN KIEKJE VAN DEN IN REPARATIE ZIJNDEN TOREN, Een der fraaiste torens van onze stad is weer in de reparatie. Sinds 1911 is dat niet meer ge beurd; toen is voor het laatst het steigerwerk er op aangebracht. De lezers moeten niet denken, dat dit maar zulk een eenvoudig werkje is. Alleen het aanbrengen van het steigerwerk duurt een volle week en moet zeer serieus geschiedgn, want ten eerste is er voor de werklieden bijna geen ruimte om zich te bewe gen we hebben het Dinsdagmiddag nog aan den lijve ondervonden en ten tweede mogen de palen niet met spijkers aan den toren bevestigd wor den. De steiger hangt als het ware De herstellingen waven wel drin gend noodig. Het bovenste gedeelte namelijk boven de wijzerplaten van de klok is gehee] van eikenhout met lood bekleed. liet bleek, dat de loodbekleeding op sommige plaatsen kapot en geheel losgelaten was, door dat het hout er onder verrot en de draadnagels bijna vergaan waren. Om de loodbekleeding te vernieuwen, moesten honderden kilo's lood naar boven worden getransporteerd. Over de plaatsen, waar het nieuwe lood met .een spijker op het hout be vestigd zit, zijn overal zoogenaamde tranceer-loodjes aangebracht, die die nen om de spijkergaten tegen inrege nen te beschermen. De firma-naam van den loodgieter, die het herstel lingswerk vernieuwt, staat er in ge graveerd. Zoo zagen wij op andere plaatsen nog tranceer-loodjes uit de 17e eeuw. De vormen van de loodbekleeding worden geheel in de werkplaats ge reed gemaakt en daarna naar boven gehesehen, want op en in den toren mag wegens het brandgevaar niet ge soldeerd worden. Het rooken is daar dan ook ten strengste verboden. Ook het eikenhout wordt op vele nlaatsen vernieuwdwe zagen stuk ken van deze toch zoo krachtige hout poort. die den tand des t'jds niet heb ben kunnen weerstaan: zelfs.met de hand kon men er de schilfers afbre ken Van deze gelegenheid is tevens ge bruik gemaakt, om het uurwerk, dat thans stil staat, na te zien en sehoon Ie maken. Ook dit is een belancrwek- kend werk. Aan de Zuid- en Oostzijde zijn de groote wijzerplaten. geheel wart geschilderd. De cijfers, die 27 M. lang ziin, worden eerst met kleefverf geel geschilderd en daarna met bladgond overtrokken. Ook de wijzers krijgen een „opknappertje." De groote is 75 en de kleine 60 c.M. lang. Het werk, dat in eigen beheer wordt uitgevoerd, zal in den loop der maand October voltooid zijn. Verkeersongelukken in Haarlem en Omstreken Een auto-botsing to Velsen Dinsdagmiddag ongeler half vijf, had op den Wij kerst raat weg bij den spoorovergang opnieuw een aanrij ding plaats tusschen twee automo bielen, een komende uit Velsen en de ander uit de richting Beverwijk. Per soonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats, doch van da uit Velsen koine,nde auto, een nieuwe ,,Ford", werd het voorste gedeelte geheel in elkander gedrukt, ecu der banden was totaal gebarsten. De aangereden ..Ford" bad juist proef pereden en zou in Alkmaar worden afgeleverd, doch do a.s. eigenaar lie den rit en dus de aanrijding medemaakte, ver klaarde, voorloopig van een auto ge noeg te hebben, hij zou dan ook maar per trein verder gaan. Het is meer dan tijd dar, de smalle spoorovergang wordt verbreed, wam het is er vooral als er pas een trein is gepasseerd, dikwijls levensgevaar lijk. (De koksvereeniging la Resi dence werd in den loop van het jaar 1923 overeenkomstig de be palingen van het Werkloosheids besluit 1917 toegelaten. Gemeenteverslag "an Haarlem). Heb je wel ooit gehoord van de club LA RéSIDENCE? O neen, 't is geen vereeniging van Belgen of van Franschen. Eenvoudig is 't een stichting van de Nederfandsche koks. Ik spreek hier zuivre waarheid, heusch, en zeg het niet uit joks. P0TAGE PRINTANIER, wanneer je daarvan meer wilt weten, Dan zeg ik je bij voorbaat, dat je groentesoep zult eten. 't Zijn Hollands eigen worteltjes, wat bloemkool, selderij, Je eet een stukje PAIN, dat is in 't Hollandsch brood, er bij Nauw wordt uit het liótelfornuis gebakken tong genomen. Of 't krijgt een Franschen naam vóór dat zij mag op tafel komen. Want SOLE a LA MEUNIèRE, zoo is dan haar trotsche naam. Met SAUCE PERS IL er bij heeft zij een wondergroot© faam. Sauce persil nu, wel dat zal u toch wel weten, Hebt gij wel honderd maal als peter seliesaus gegeten. En krijgt gij daarna voor u soms het vleesch CHATEAUBRIAND Zeg dan gerust: ,,'t; is biefstuk" cn vol aan met mes, vork, tand. Vervolgens zal men u misschien CQMPóTE presenteeren. Bedenk dat dit het Fransch maar is voor vaderlandsche peren Daarmee komt dikwijls samen, heel vriendschappelijk vereend, CANARD RöTI, in onze taal een goed gebraden eend. En POUDING a LA NESSET.,RODE krijg je dien te bikken, Och, schrik maar niet, dat is maar ijs, je kunt hei; veilig slikken. Het Fransche FRUIT is 't zelfde als het Nederlandsche fruit. Maar kijk, je zegt daarvoor fruwie, dus spreekt het anders uit. Zoo luidt dan dus een spijskaart, in het Fransch MENU ceheeten. Waarom toch al die Fransche taal voor 't Nederlandsche eten? De naam ..LA RéSIDENCE" is dan ook maar malligheid. Daar men precies hetzelfde met ..de Residentie" zeit. Dat Fransch een nracht Van taal is, kijk, dat weten wii wel allen Maar daarom moeten we ons deez' dwaasheid toch niet laten wel gevallen. Derhalve zeg ik POUR FINTR. in 't Hollandsch: ..tot besluit" De Nederlandsche spijskaart hoort, in 't Hollandsch, daarmee uit. TOM DE RIJMER. Duinwaterprijzen te Haarlsm en Heemstede Een zeer belangrijk verschil. In ons blad van Dinsdag stond ver meid dat B. en W". van Heemstede oorstellen den prijs van het duinwa ter vast te stellen op 24 cent per M3. Het is bekend dat te Haarlem ■oor het duinwater 40 cent per M3 betaald wordt. Getroffen door dit be langrijk verschil, hebben wij ons tot den directeur der Haarlemsche Duin waterleiding gewend met het ver zoek ons in te lichten omtrent de oor zaak er van. De directeur kon ons dde inlichtin gen echter niet verstrekken, daar hij bet bedrijf te Heemstede niet kent en dus geen vergel ij kingen kon maken. Wel wees de heer Van Raudwijck ons er op, dat het bedrijf te Heem stede alleen distributiebedrijf is (Heemstede betrekt water van de Ameterdamsehp Waterleiding) en dat in den prijs te Haarlem de meterhuur begrepen, in dien te Heemstede niet. Verder kunnen verschillende omstandigheden er toe hebben mede gewerkt, dat de orijs t.e Heemstede lager kan zijnhet is bij voorbeeld mogelijk, dat de aanleg te Heemstede in een goedfcoopen tijd hééft plaats gehad. Zoo zijn er tal van omstan digheden die tezamen den prijs ma ken en die men alle moet keiuien om een juist oordeel te kunnen vormen. Tot zoover de direcsteur. Wij herinneren er in dit verband aan dat te Amsterdam de prijs van het water in de huur der huizen be grepen is. Huiseigenaren be talen een vast bedrag zijn wij wel ingelicht dan is dit bedrag afhanke lijk van de huurwaarde van het huis waarvoor de bewoners dan een ongelimiteerde hoeveelheid water kunnen gebruiken. OPEN BRIEF VAN KEESDEMOPPERAAR AAN HET GEMEENTEBESTUUR VAN HAARLEM. Er is heden bij uw gemeentebestuur een verzoek ingekomen van den bond Heemschut om te waken tegen ont sierende reclames in de stad. Ik wil het nu liebbeu over ontsie rende reclame.... op den stadhuisgevel Het is goed dat proclamaties aan den hoofdingang van het stadhuis worden aangeplakt. De eenige kans, dat zij gelezen worden. Maar.... als die bekendmakingen hun doel verloren hebben, dan moet de schoonmaakster er aan te pas ko men en het papier verwijderen. Nu wordt de Stadhuisgevel nog ontsierd door het verzoek van den burgemeester in de dagen van den melkooriog (6 maanden geleden is de vrede al weer tusschen melkboeren en melkhandelaren gesloten om de melk te koken. Een raadgeving om de mellc te koken is altijd te pas, maar niet onder de nu aangevoerde motie ven. Dan hangt er ook nog de procla matie aan het Nederlandsche volk over de herdenking van de mobilisa tie- De brave burgers, die deze procla matie uit liet hoofd hebben willen leeren, hebben d'aa.rvoor nu gelegen heid genoeg gehad. Daarom De schoonmaakster moet aan het Werk! Een nieuw systeem? Het oude was beter! Eenige maanden geleden hebben wij er op gewezen, dat. aan de nieuwe brug bij de Amsterdamsche poort de lantaarns vergeten waren. In allerijl zijn toen leelijke bouiten palen met noodlichten gezet. Toen de nieuwe Zandersbrug ge opend werd, bleken ook daar geen lan taarnpalen aan de brugleuningen op het bestek te staan. Blijkbaar is het dus een systeem ge worden om bij nieuwe bruggen geen lantaarnpalen aan de brugleuningen te plaatsen. Bij de Zandersbrug zijn gewone ijzeren lantaarnpalen op de trottoirs geplaatst, nu worden ook bij de Amsterdamsche poort zulke pa len gezet. Wij betreuren dit. Flinke lantaarnpalen die uit de brugleuning opkomen zijn een sieraad )or de omgeving. Lantaarnpalen op 'de trottoirs van. bruggen zijn sta-in-den-wegs. Daarom bevelen wij aan om zoo er weer nieuwe bruggen gebouwd wor den, tot het oude beproefde systeem, natuurlijk moderner toegepast, terug te keeren. Hoe is het met de lantaarns op de nieuwe brug die men nu over de Zo- mervaart bouwt? De verbreeding van den weg Haarlem-Leiden. De verbeteringen te Hlllsgom In aansluiting op het door ons reeds meegedeelde over de wegverbrceding kan nog gemeld worden, dat ook een strook land van „Leeuwostcin" aan de Westzijde der Weeresteiinstraat met paaltjes is afge- en ni«5 wordt beplant. Men wec-t zelfs vertellen dat de firma M. van Waveren Zonen de twee lange en breeds stroken grond gratis wil afstaan voor verbree- ding van den weg. Het zou een grootsehe daad zijn, die getuigt van gevoel voor do gemeenschap. Het gerucht van een trambaan over .Treslong" wordt nog niet bevestigd. Ontsierende reclame. Een brief van „Heemschut" aan Gemeentebestuur. Door het bestuur van den Bond Heemschut" is aan het. gemeentebe stuur van Haarlem de volgende brief gericht: Zoo uw College bekend zal zijn, is een van de onderdeelen van de werk zaamheden van den Bond Heemschut de strijd tegen ontsierende reclame. Het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland dat de eerste provinciale ver ordening tegen het landschap ontsie rende reclame in het leven riep, houdt (evenals het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland) regelmatig en streng de hand aan deze verordening, zoodat langs de spoorbaau Amsterdam HaarlemLeidenDen Haag in het landschap nagenoeg geen borden aan wezig zijn en wanneer er al een ver rijst: dit spoedig weder verdwijnt. Een schril contrast maakt ia dezen het van de spoorbaan in list gericht komend gedeelte van Hautiem, Groo-

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1