OM ONS HEEN Stadsnieuws RADIO-AVOND Een stofvrij Haarlem. 42e Jaargang No. 12654 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 18 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN pet 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) (3.57)4. Franco per post door Nederland f 3.87)4. Afzonderlijke nummers (0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post f0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 per plaatsing, elke regel UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM HoofdredacteurJ. C. PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord. Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD den bouw der Lycea? Christelijk Lyceum? Het is al weer een poosje geleden, dat we onzen lezers een en ander kon den mededeelen over het Christelijk Lyceum, dat naar de plannen van architect A. do Manker door tie Heem «teedsche aannemersfirma Gebroeders v. d. Putten gebouwd wordt. .Sinds dien is het bouwwerk goed opgescho ten. De hoofdopzichter de heer II. Meijer, die met den opzichter den heer G? de Manker do directie voert, was Woensdagmiddag zoo vriendelijk, ons zoowel beneden als boven rond te geleiden. Do eerste indruk, dien men hier krijgt is dat- men met 'n zeer solied bouwwerk te doen heeft. Overal wordt met gewapend beton en met lood gewerkt. Boven de kozijnen lig gen. doorgaande betonnen lateien de Kozijnen zijn door sterke betonnen ko lommen van elkander gescheiden en ze krijgen granieten dorpel». Boven de plafonds is een luchtdich te afsluiting van een meter hoog, om aan de verschillende temperaturen weerstand te. bieden. Het is weliswaar alles nog zooge naamd ruw werk. dat men ziet, maar onder deskundige leiding valt toch reeds veel waar te nemen. Binnen enkele weken hoopt de heer Meijer het gehcclc metselwerk op hoogte te hebben. Dan wordt begonnen met dc dakbedekking on do houten vloeren. Op enkele zwaar geconstrueerde bal ken na zijn allo betonvloeren gelegd. Men is thans bezig met het tengel- werk en het aanbrengen van balken en dorpels. De rioleering moet overal nog ge jogd worden. Overal komen betonnen trappen met granieten treden, E zijn zelfs betonb'alkei! met eon afmeting van 0.60 bij 1 M. In de aula, die boven den ingang is ontworpen. 6 M. hoog is en een af meting van 10 bij 20 M. heeft komt glas in lood, evenals in het trappen- nuir. We herinneren er nog eens aan, dat er een rijwielbewaarplaats komt voor pl.m. 250 fietsen en een speelplaats, die geheel met tegels belegd wordt. Op de bovenverdieping heeft men aan verschillende kanten een schitte rend uitzicht. Dc conciërgewoning, die aan de Van Merlenlaan wordt gebouwd, is reeds onder de kan. Ook bier krijgt men dcnzelfden indruk van soliditeit. Do concierge krijgt de beschikking over een woning, waarop menige huis vrouw, vooral wat inrichting en grootte betreft, jaloergch zou wezen. Verwacht wordt, dat de bouw wn het Christelijk Lyceum in April 1025 gereed komt. Het Kennomer Lyceum. Men is nog steeds bezig aan het binnenwerk van het groote gebouw. Het staat thans vast dat er in den zuidelijken vleugel een aula komt. Sedert ons laatste bezoek is het stu- cadoorswerk fünk opgeschoten (eem- gc lokalen zijn al klaar). Ook staan de woorden „Kennomer Lyceum' thans boven den ingang. Met het schilderwerk wordt eveneens goed voortgang gemaakt en er zijn al heel wat ramen in 't gebouw aangebracht. De Amerikaansch-grenen vloeren moeten nog gelegd worden maar dit kan eerst gebeuren als het schilder en stucadoorswerk geheel gereed is. De volgende maand wordt, begon nen met den straataanlegdan wor den ook tegelijkertijd de kabels voor de electrischo geleidingen on de no- leering gelegd. De woning'voor den concierge is op het schilderen na gereed. Zoonis wij reeds gemeld hebben zal het werk begin Januari gereed moe ten zijn vormd is, die zich ten doel stelt luchtreizen om de wereld in zeventien dagen te ©rganiseeren. Op papier is liet zoo eenvoudig. Van Londen via Parijs naar Constant i- riopel naar Australië per luchtschip. Australië—Sau Erancisco met het zelfde vervoermiddel, dwars door Amerika naar New York per vlieg tuig en huisloe naar Londen per luchtschip. Hot, is een mooi project, maar wij moeten liet eerst eens zien gebeuren. De eerste reis maken wij vast en ze ker niet mee, EEN MODERNE ASSCHEPORSTER De koningin van Italië bezocht on langs Piedmond en zag daar een aardig barrevoets raeiske, dat zij een paar zijden kousen beloofde. De ko ningin hield woord en vulde boven dien een der kousen met geld en de andere met snoepgoed. Kort daarop ontving zij hel volgende bedankbrief je: Majesteit uw vriendelijkheid heeft in ij voel genoegen gedaan. Vader heeft hei gold genomen, mijn broer het snoepgoed en moedor de kousen. OVER EEN UITVINDING. Een wondere uitvinding van re- centen datum is een methode om schrijfpapier afwaschhaar te maken. Graficus geeft er een recept van, Gewoon papier wordt eerst bedekt met een vernis en dan mot een door- schijnend lak, gemaakt van copaJ- hars. Daarna wordt de oppervlakte met magnesiumpoeder glad gewre ven. Wanneer men op dit papier heeft geschreven en men wil liet, geschre vene verwijderen, dan bedekt men de oppervlakte met. een ilun laagje speciale zeep. Dit laagje zeep mag niet iö veel water bevatten. Men laat hel er enkele minuien op zitten en wrijft het er dan met een ruwen lap af. Daardoor verdwijnt het schrift. Daarna wrijft riten met een voehti- gen lap over het papier en wrijft het vervolgens droog. Dan wordt weer met magnesium ingepocdord en het papier kan opnieuw beschreven wol' den. Hoe eenvoudig, nietwaar. En boe economisch. Een opsr.hriifboekje kan vrijwel lot. in het oneindige gebruikt worden, wanneer men maar een kleine drogisterij in zijn huis instal leert. Mnar deze uitvinding is ook wreed, Wreed in haar consequenties voor 'Ie papierfabrikanten. En daar om, alleen daarom zullen wij ons in dit. geval aan de dure, oude gewoon te houden eneen ander velletje nemen. No. 3367 Naar aanleiding van het gemeenteverslag II. OM DE WERELD IN 17 DAGEN. De Amerikaanseho luitenants Smith en Nelson zijn dezer dagen in Amerika teruggekomen van een reis per vliegtuig om de wereld. Zij zijn door hun landgenooten op grootscho wijze gehuldigd en wie zal zeggen, dnt zij het niet verdienen? Meerdere malen hing hun loven aan een draad zij verdwaalden in den smist. worstel den togen vreeselijkc stormen, leden floor barre koude en overmatige hit- Ie. Maar zij zettü onversaagd door en bereikten het doel, dat zij zich voor oogen gesteld hadden, den aardbol Ik omcirkelen met een en hetzelfde vliegtuig. Een kranige prestatie van onverschrokken vliegers. Maar zij deden er ruim vijf maan den over en daarom hebben wij toch we! met eenige verbazing gelezen, 'dat re Londen een maa*s"happi.i ge ,,Dg licdcu die gij doodmaakt, va- reu redelijk wel zegt een Fransch spretkiV'oord, natuurlijk Ironisch 'Tot diu lieden behoort ook de gasfabriek. Hoe vaak heeft haar me- uodiugür eu doodsvijand, do eloctrici- teit, niet voorspeld, dut de gasfabri- cago op sterven lug en zie: telkens na een nieuwen aanval stond zij weer op en maakte het redelijk wel. Onze le zers weten al, dat de fabriek te Haar lem over het nfgeloopen juar een winst opleverde van een half raillioen; uil het Raadsverslag blijkt nu, dut liet verbruik per inwoner loenain v«n 145 tot 153 kub. meter, hetgeen voor een btonende heel aardig is. Haai bevechter, de electrische centrale, is met een winst van drie. (on zeker, om in sporttaal ie spreken, een goede tweede. Gunstig is ook dc rekening van hei. openbaar Slachthuis. Deze instelling behoort tot de groep gemeentebedrij ven, die niet zoozeer leve r I, als wel diensten bewijst, liet bedrijf is in da> opzicht te vergelijken met de gemeen- terciniginc en groote winsten mogen er derhalve met van worden ver wacht. Kwam bet daartoe ooit. dan zou immers dadelijk door de belang hebbenden. de vleeschhouwers in de oe ra te en bet vleeschetund publiek in de tweede plaats, om verlaging van de slacht- en keurloonen worden ge vraagd. Toch is er winst gemaakt Hier blijkt, wat voorzichtig begrooton beteekenen kan: de ontvangsten wa ren bijna f 32000 hooger. de uitgaven omstreeks f 15000 lager, dan de ra ming. Samen een verbetering van f 47000 waarvan f 25000 n de gemeen tekas gestort is tot. dekking van vroe gere verliezen, f 10.000 bestemd voor- resorve en de rest beschikbaar gehou den voor extra herstellingen. Deze financieel© operatie zal. denk ik. de aandacht van den Raad hebben opge wekt. Moet alles wat ;ot nu toe op het Slachthuis werd verloren, worden inverdiend, vóórdat 't woord ..winst" in den mond wordt genomen? En wat is wel het verschil tusschen reserve" en een post voor extra herstellingen! Mag die laatste dan g»cn reserve bet ten? De hand van den wethouder van financiën is in dit alles duidelijk te herkennen. Overigens is het aantal slachtingen in het afgeloopeu jaar lager geweest, dan in 1922. Bijna vijfhonderd. De re den daarvan is niet een verminderd gebruik van vleesch, maar de groote toeneming van ingevoerd rundvloesch. in hoofdzaak bevroren vleesch. dat in 1922 nog maar 320.000. in 1923 ar 800.000 kilo bedroeg. Argentinië wordt aldus een groote concurrent, voor het Hollandsche vee, maar daar het be vroren vleesch van goede qualiteifc en do prijs van ons Ne lerlandsche vleesch nog altijd hoog is, bestaat er geen re den om daarover te treuren, integen deel. Hel. onderzoek naar de varkensziek te, bekend onder het woord „trichi nen", werd op dezelfde wijze voort gezet. doch nimmer werd iels gevon den, bericht de directeur. Vroeger heb ik er n! eens cp gewe zen, dat het. Mausoleum, een denk- beeld van wijlen burgemeester lor- dens, bij de Haarlemse.he burgerij toch niet ingeslagen is. Wij lezen nu. dat or in 1923 vijf personen werden bijgezet, in 1922 drie. zoodat de be langstelling een weinig schijnt toe t* nemen Znonls gewoonlijk worden uitvoeri ge mededeelingen gedaan over het St. Elizabeths gasthuis. Men weet dat; nog altijd jn de lucht zweeft, of dit zie kenhuis een gemeentelijk bezit is. ja of neen, eri wij donken er niet over, de debul ten daarover nog eens to her openen. Do mannen der traditie heb ben hier de mannen der nuchtere pt'ue lijk meermalen in het strijdperk ont moet, muar do ware en werkelijke re den, waarom de quaestie onopgelost bleef is, dat de Kuad zijn gezag ovor het gasthuis niet uit handen wilde geven, hetgeen geschied zou zijn. wanneer het gasthuis lot zuiver ge meentelijke inrichting was verklaard. Dan zou zij namelijk rechtstreeks on der liet beheer van 11. en W. gekomen zijn en dus niet. aan de controle, maai wel aan het gezag van den Raad ont trokken zijn. Binnenkort komt het gasthuis weer in bespreking, naar aanleiding «.van het voorviel tot verlaging van de ver- pleeggclden, dat door de speciale com missie is gedaan, de fameuze commis sie, die aanvankelijk alleen voor het nagaan van gasthuisruimte in Haar lem ingesteld, nu den geheelen ge zondheidsdienst in de gemeente be kijkt. Dan komt er dus gelegenheid, op het St. Elizabcths-gaslhuis fceruH te komen. De trichinen van de varkens to ver gelijken met de scabies voor de men- SChen zou een al te sioute vergelij king zijn: in een opzicht komen zij overeen, dat ze niet meer voorkomen. Scabies of, om bet. onvriendelijke Ne- dorlandsche woord te gebruiken, schurft nlthans nog maar zeer sporadisch en alleen in lichte geval len. Iloo kort is het nog maar geleden, toen de gevallen zoo talrijk wan'" dat er een afzonderlijke barak, spot tend V i 1 1 a S c a b i o s a gelieeten, voor moest worden ingericht! Dc grondige en stelselmatige behan deling. destijds door den huidarts Dr. Kikkert toegepast, heeft blijk baar succes gehad. Wij zijn zoo ^oecl als verlost van een aandoening, 3ie zeer onaangenaam en onfrisch was en door haar groote besmettelijkheid destijds toch wel gevaar opleverde. Bij den dienst, van de controle op ziekte bij ambtenaren «m werklieden van de gemeente is blijkbaar een ver- Hsincr ingeslopen in hel gemeente- vi cre.lag. Bij de opsomming van het mal ziektedagen vind ik dezelfde getallen voor de afdeeling onderwijs als voor het gasbedrijf, hetgeen als toeval baast niet mogelijk zou zijn, zelfs niet wanneer het aantal daarbij bctrokkc-n personen niet zeer verschil de: 4C0 bij het onderwijs, 227 bij het gasbedrijf. Daardoor is i-en juiste ver gelijking natuurlijk niet mogelijk Anders zou liet wel van belang zijn, eens na te gaan wat wel liet onge- zondste is van onze inslellingon en schen een belangrijken dienst bewe zen. In afwachting van juistere cijfers in een volgend 'jaar kan alvast ge zegd Worden, dat de gemeente-secre tarie do gunstigste cijfers vertoont. Op een personeel van 101 personen meldden 22 zich 29 maal ziek. Iïet aantal ziektedagen was 281, gemid deld dus nog geen drie per persoon, liet aantal ziektedagen per melding was 9.7. Elf personen hadden ziekte verlof tot 7 dagen, 8 van 7 tot 30, 3 van 30 tot 100. Sommige cijfers uit net schijnbaar saaie gemeenteverslag geven aanlei ding tot. waardeering. Weet men bif voorbeeld wel, dat in het jaar 1923 niet minder dan 466 maal eerste hulp hij ongevallen verleend werd door le- 'den van de vereeniging .Snelver- hand?" In 76 gevallen was daar eet. dokier bij tegenwoordig nepien wii aan, dat hij ook present zou zijn geweest, wanneer ..Snelverband" niet had bestaan (een verondersteTïïfTo- die natuurlijk wel onjuist zal ziin) dan hebben de leden van deze vereeniging nog in 390 gevallen aan rnedemen- schen een belangrijke dienst bewezen. Niets is aangenamer, dan tusschen de critiek door eens een woord van hulde te kunnen laten hooren. Aan de fabrikanten van mélange kan dat niet gericht worden, althans over 1923 niet. Wij lezen in het rapport van den keuringsdienst: ,,daar er dikwijls „in z.g. mélange geen boter aanwe- „zig bleek te zijn, werd in den loop „van het jaar een regeling getroffen, „waardoor in mélange voortaan ten „minste 15 procent boter ka:i worden „geëiseht." Mélange heteekent in onze taal een voudig „mengsel" en waarmee zou de waar anders zijn vermengd dan met boter? Mengsel is, ik geef het toe, lang niet zoo'n mooi woord als mélange, dat visioenen to voorschün roept van wat zacht en etherisch is en smelt op de tong. Maar dan moet er ook boter in zitten, anders wordt het publiek eenvoudig misleid. Geluk kig is dit in 1924. als gevolg van zachtcn drang, zal ik maar zeggen, vun den keuringsdienst, beter gewor den. 15 procent boter werd als mini mum voorgeschreven. Komt de drankwet;. Strijdpunt bij uitnemendheid. Niet over 1293 alleen, maar ook voor de toekomst. Al wat afgevochten ie in 't verleden zal kin derspel zijn bij den strijd, die ons wacht, zoodra de bepalingen over Plaatselijke Keuze in het Staatsblad verschenen zullen zijn en de drank bestrijders zich aangorden, om langs dezen weg te marcheeren naar hun ideaalde volkomen drooglegging. Voorloopie zijn wij evenwel zoover nog niet. Uit bet verslag valt alleen on te maken, dat het aantal vergun ningen een weinig toenam: van 148 in 1922 tot 152 in 1923. Dat cijfer blijft onder het wettig maximum van 160. maar is boven hel gekiend maxi mum van 142. Drie minder dan in '22 voor ongesplitst en verkoop, vier meer voor tappen, drie meer voor loge- monts-vergunningen. Bij het nazien van de opbrengst; zag ik, eenigezins tot mijn verwondering, dat die pre- ries hetzelfde was voor he' jaar 1922- 1922 en 1923*24, namelijk f 10.048.44 Na het onderwerp dat branden sticht, namelijk in de harten van de raenschen, de instelling die het vuur bluscht in hun huizen. Wii zijn er in de laatste jaren aan gewend ge raakt, dat allerlei gemeentelijke uil gaven in de hoogte zijn gevlogen. Niet aldus de brandweer: zij was goedkoop en zij blijft ooedkoop, al vordert zij natuurlijk wel w.ai meer dan vroe ger. Maar is twintigduizend zeven honderd gulden te duur voor onze veiligheid? Voor 81 branden? Ik noem hét spotgoedkoop en kan de voldoe ning begriipen, waarmee de verslag gever aan het eind van zijn rapport berichtte..hoewel het aantal bran den ongeveer vijf procent hooger was Ann in 1922, waren de uitgaven ruim drie procent lager, dan in dat jaar". En hiermee ie nog een gelegenheid ontstaan voor een woord van hulde aan burgerzin en zuinigheid. J. C. P. Van het N.Z.H.T. personeel. Over het pensioenfonds. iVij lezen ia „Het Rechte Spoor", orgaan van „St. Raphael" De Directie deelt middels een Dienst order mede, ®dat de inwerkingtreding van het nieuwe R. D. V. op i September met dien verstande is geschied, dat artikel 65 voorloopig niet van kracht wordt. Waar de reorganisatie van het pen sioenfonds der (oude) N. Z. H. nog niet tot stand is gekomen, was deze maat regel noodzakelijk, terwijl tevens is be paald dat art. 27 van het R, D. V. den (oude) N. Z. H. van kracht blijft. Ook blijft voor het voormalig personeel der E. S. M. en M. E. T. de voorloopige reserveering voor het pensioen ge handhaafd. De winkelsluiting. Waarschijnlijk geen dispensatie voor avondverkoop meer te Amsterdam. De Amsterdanische gemeenteraad heeft Woensdag na zeer uitvoerige de batten over de interpellatie-Mr. v. d, Bergh, betreffende dispensatie op de winkelsluiting om na acht uur een win kel geopend te mogen hebben, een motie van interpellant aangenomen, waarbij aan B. ea W. verzocht wordt de Commissie voor de Strafverordenin gen uit te noodigen met een voorstel te komen, waardoor de dispensatie-be voegdheid van B. en W. wordt terugge nomen en de verordening op dc win kelsluiting in haar vollen omvang, dus zonder eenige dispensatie-bepaling, voor den avondverkoop wordt hersteld. Zooals bekend bestaat te Haarlem geen dispensatie. Wel werd voor som mige zaken op dispensatie aangedron gen door de Vereeniging van Haar- lemsche Winkeliers, maar de gemeente raad heeft dit afgewezen. Onlangs (op Dinsdagavond was 't) Kwam 'k in een vriend lijk huis te gast. Men presenteerde thee en zoo En had plezier met radio. De loudspeaker boven op de tafel, Roerde nadrukkelijk zijn wafel. Of juistergaf terug de stem Des burgerpa's van Nottingham, Een stad die dit mag'mei verzwegen, Ergens in Engeland is gelegen. Die burgemeester, wat hij kon. Oreerde over een slation, Dat nieuw gebouwd was, naar de wenschen Van alle Nottinghamsche menschen. 'k Werd door den gastheer keurig net Vlak vóór bet instrument gezet. Wij allen luisterden aandachtig. Het praatte en praatte. En dan krachtig Klonk af cn toe na menige claus. Een algemeen en luid applaus. Zoodat 'k mij zelf al ging betrappen Op neiging om ook mee te klappen, Alsof in !t Nottinghamsch station Men soms mijn bijval hooren kon. Op eenswat zou dat wel beduiden? Daar klonken leelijke geluiden. Alsof er ginds in Engeland Van woede werd geknarsetand. „Och," zei met een verdrietge stem. De gastvrouw, ,,'t is die nare trem. Wanneer, die hier voorbij komt rijden, Is dat geknars niet te vermijden. Maar a propos, vind je ook niet, vent, De spreker heeft een slecht accent." Juist was de man het eind genaderd, De Nottinghammers, saam vergaderd. Die zijn toen, denkt u, opgestapt? Neen, toen werd juist een mop getapt Door een komiek, wiens Schotsche grappen Mijn Hollandsch oor niet goed kon snappen. Op eens, daar waren we, o spijt, Het Nottinghamsche feestje kwijt, En stond een heer, heel uit Wëstfalen, Iets met veel nadruk te verhalen, „Het kon," zoo zei hij, „niet geduld Dat men aan Duitschiand gaf de schuld Van d'oorlog." Waarom 't opge rakeld Fluks werd Herr Mayer uitgeschakeld, Dit is 't gemak van draadloos seinen Wie je verveelt laat je verdwijnen. Vervolgens kwam nu België. Vlug Ging het naar Nottingham terug. Daar was een violist aan 't spelen En liet zijn tonen smachtend kweelen, Fraai begeleid door vol orkest. 't Was lijd voor heengaan op het lest. Tk dankte dus voor thee en koek En werd bedankt voor mijn bezoek. Begrijp wel, 't kon mij heel niet bommen, Dat een station ginds was gekommen. Maar 'k hoorde met bewondring aan Hoe ver wel het vernuft kan gaan Van onderzoekers en geleerden, Die met 't geluidsprobleem verkeerden. Alsof zij, altijd op den zoek. Het lazen in een open 'boek. Wat ons de toekomst nog zal leeren? Ik durf het niet te profeteeren. Maar hulde breng 'k aan radio. Goeie avond samen. Adio. TOM DE RIJMER. OPEN BRIEF VAN KEESDEMOPPERAAR - AAN DE DIRECTIE DER N.Z.H.T.M. Door de asphalteering is. dat is te be grijpen en daarom wil ik er ook niet over mopperen, de tramdiensb danig in de war. Maardoor de nu ontstane en niet te voorkomen vertraging, komt nog duidelijker uit, dat er steeds wat aan den tramdienst hapert. De trams rijden op tijd van het Soendaplein ai. Er is 9 minuten tijd voor het traject SoendapleinStati onsplein. Meestal doen de wagenvoer ders dit evenwel in 4 a 5 minuten. Hefc gevolg is bijna altijd kleine 5 m i n u- ten wachten op het Stati- o n s p le i n. Dat zijn voor de haast-menschen en men stapt in de tram omdat men haast heeft! hatelijke 5 minuten. Het komt meermalen voor, dat de tram op hefc Stationsplein komfc als de voorganger nog staat te wach ten. Eens wilde ik overstappen om 5 minuten te winnen, maar.de con ducteur die zag dat ik uit de andere tram stapte, liet mij toch nog eens be talen. ;,Zoo zijn onze bevelen/' zoo zei bij. Nu de tram op den Kruisweg op en kel spoor rijdt, gebeurt het niet zel den. dat zoo een tram na de 5 minu ten'rust vertrekt, maar 10 meter ver der weer 5 minuten moet wachten, omdat de roode vlag uithangt en eerst een tram uit de stad moet passeeren. Op zoo'n manier gaat wandelen veel- manïer geducht. Dan is er ook nog een onzinnige be paling. dat de tram niet bij den in gang" van het station mag stoppen. De reizigers moeten soms met- levens gevaar uit de tram springen. En waarom 1 Op het Stationsplein is er floor die gedwongen 5 minuten rust, toch tijd in overvloed om de tram even extra te laten stóppen Vonr de werk'oozen. Vrije toegang bil voetbal wedstrijden. Door het bestuur der voetbalvereeniging E. D. O. is op zijn laatst gehouden verga dering besloten aan de werklooze leden der bij de Haarlemsche Bestuurders Bond asirgesloten organisaties vrijen toegang te geven bij eventueel e te spelen wedstrijden op het E. D. O.-ierrein. De toegang zal worden verleend op ver toon van de werkloozenikaart san onge veer 50 personen. Door d© werk!00zen zal dit aanbod van E. D. O. zeker evenals verleden jaar. op hoogen prijs worden gesteld. De natte en de droge methode. Kan de tramdirectie verplicht worden de tram baan te sproeien? Onafgebroken wordt allerwegen ge zocht naar de beste middelen 0111 de vijanden van de menschel ij ke gezond heid onschadelijk te maken. Een on zer grootste vijanden, tegen wien het strijden nog steeds weinig succes heelt, is het suaatslof, welks schade lijkheid voor de gezondheid zonder die te overschatten, maar al te zeer bekend is. Vele oog-, neus- en keelontstekingen ontstaan door besmetting met straat stof, maar ook andere inwendige ziekten en kinderziekten kunnen door het stof in de steden worden verbreid. Behalve de gevaren voor de gezond heid, is het stof nog oen afschuwe lijke plaag of hinder, die het leven in hooge mate kan veronaangena men. Vooral door het auto-verkeer, dat zich in den laatsten tijd gewel dig heeft uitgebreid, de zware vracht auto's met hun dubbele wielen, do autobussen, de particuliere auto's, bijna even talrijk als fietsen, de mo torrijwielen is een toestand ontstaan, welke ondragelijk en onhoudbaar is, en moét veranderen. De Overheid, de hygiënist mogen niet rusten, voor en aleer hun pogingen om tot een stof vrije stad te komen met succes be kroond zijn. Op welke wijze dit moét geschieden wordt gezocht in een sproeimiddel dat hef. stof bindt aan den weg. om te voorkomen dat het door trams, auto's, e.d. straalvliegtuigen, die zich aan geen voorschriften van snelheid sto ren, 111 wolken wordt opgejaagd zoo schrijft hefc Maandblad der Ver eeniging tot bestrijding der tubercu lose en vervolgt dan: Wii willen deze manier van stofho ®""üding noemen „de droge metho de". D« vraag is echter -f dit wel de goede weer is, Het straatvuil wordt dan veelal een koek, vooral bii liet nieuwe sproeimiddel gedurende de zo mermaanden hier beproefd, die door het zeer drukke verkeer na een paar dagen reeds tot poeder is gemalen. De straten worden minder geveegd, en vuilere straten geven een grootere stofboel. Ramen kunnen nooit wor den opgezet aan de straatzijde. Daags nadat portiek, .aamkozijnen, deuren, enz. keurig waren schoon gemaakt en gesproeid was met het nieuwe sproeimiddel, 'ag alles weer onder een dikke laag stof. liet sproeimiddel van Dr. Erslev is o.ï. wel een groote verbetering, maar het geeft geen afdoend resultaat. Voor de buitenwegen is het stellig een goed middel tegen hefc meest hin derlijke van de stofplaag, omdat het stof belet wordt in hooge dikke wol ken op te vliegen. Maar is in de stad de stofplaag weï afdoend te bestrijden? Ja zeker, en het middel daartoe is: water. Eén flinke regenbui, en héél Haarlem is stofvrij en ook de ramen kunnen open. Dat wijst op een tegenoverge stelde richting van stofbeslrijding, op „de natte methode". Het water is nog sieeds het onover troffen sproeimiddel, waarmede de meest bevredigende oplossing kan worden bereikt, mits de straten, al thans de drukke verkeerswegen, nat; worden gehouden. Bovendien ver- frischt een wafel-besproeiing de at mosfeer, terwijl bii de droge methode de lucht stoffig benauwend en duf wordt. Om in het bezit te komen van een ..stofvrije" stad moet in de éérste plaats w.orden gezorgd voor ..stof vrije" straten. Men kan de straten met het allerbeste en- kostbaarste plaveisel bekt eed en, of met het aller nieuwste middel besproeien, wanneer daarbij niet voor een zeer grondige, afdoende reiniging wordt gezorgd, zal .zulk een weg toch niet van da stofplaag ontheven zijn. Op welke wijze wij meenen dat, in' Haarlem de stofplaag'afdoende kan

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1