Jackie Coop, tietfilmwonder De onhoudbare toestand aan de Leidsche vaart 42e Jaargang No. 12655 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrij dag 19 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57)4- Franco per post door Nederland f3-87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57Jr4; franco per post f0.65. ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 352! EERSTE BLAD Tot de laatste tnodesnufjes Lehoe- ren japonnen, versierd mei bliksem stralen. Gevolgd door ged onweer bedoe len wij, als de rekening thuiskomt. BABBELACHTIGE VROUWEN. Een New-Yorkscli rechter sprak er dezer dagen ziin leedwezen over uit. dat het gebruik van muilbanden als straf voor vrouwen, die schandaaltjes verspreidden of zich aan kwaadspre kerij bezondigden, was afgeschaft. Als deze rechter zelf getrouwd is, zal deze uitspraak hem misschien nog berouwd hebben, maar daarover wilden wij het niet hebben. Wel over het feit, dat vroeger de barbaarsche gewoonte van het muilkorven van vrouwen inder daad heeft bestaan. In musea zijn hier en daar deze martelwerktuigen nog te bezichtigen. De oerste straf voor babbelachtige vrouwen bestond in een onderdompe ling in water. Dit hielp niet veel. Als zij weer bovenkwamen en de spraak teruggevonden hadden, gingen bun tongen sneller dan ooit. Later weru de overtreding gestraft met het be veel igcn van een iizeren 1 and om den hals, Aan dezen band was een meta len uitsteeksel bevestigd, dat in den mond gestopt werd,, waardoor alle conversatie onmogelijk was. Om streeks de 16e eeuw zag men. vooral in Kngelsche steden vaak vrouwen met een dergelijk toestel om den nek aan den schandpaal staan, soms een dag en een nacht lang. In Engeland heeft men trouwens altijd veel last van vrouwelijke kwaadsprekerij gehad. Omstreeks 1850 was het op Engel- "cho meisjesscholen nog gebruik om lastige leerlingen tc- straffen met een combinatie van masker en muilkorf, vervaardigd van ieder. Ije jonge da mes konden niet met net rietje ge straft. worden zooals do jongens en daarom paste men deze methode toe, die hun niet alleen tijdelijk tan Ut spraak, maar ook van het gezicht en het gehoor beroofde. En nog geen vier jaur geleden placht men in New-Yorksche verbeteringsge stichten de meisjes, wanneer z:: las- rig waren, den mond te snoeren met hechtpleister. Nu wij het tocli over .i.ifstraffen in Engolsciie scholen hebben, verdient een bericht vermelding dat in het jaar 1S22 in een Engelsch blad ver scheen. Het vertelde dat een ondei j wijzer van de „oude school" genu ren- de zijn ambtelijk leven I'll.500 (biinu een raillioen) afstraffingen rnet hei rietjo toediende, 124 meer uitgebreid., aframmelingen en 1360 slagen met hef liniaal. Hij had in z;:n lijd ook 7C0 jongens op erwten laten staan. C00 gedwongen, or> scherpe hout ran R n te knielen en -000 een narrenkap laten' dragen. Zouden er tegenwoordig niet veel leerlingen züu, wien een narrenkap een boel goed zou doen? En ook niet verscheidene rlio wel eens met hun hoofd onder de pomp mochten? OM ONS HEEN No. 3368 Zandvoort en de Haarlemsche Orkestvereeniging ZANDVOORTCCHE PHASEN CELECENHEID TOT ONTSPANNING OE H. O. V. IN DE ONMIDDELLIJKE NABIJHEID MEN KLUIST NIET IN EEN BADPLAATS ZAN QYOORT3 FiNANCIëN DE OP- BRENCST VERZEKERD, Naar de nationaliteiten gerekend hebben Zandvoort en Noord wijk de eympaihio van de Duitgchers, Sohove- ningeu die van Kngetechon en Duit- schere tezamen. Belgen blijven naar het schijnt liefst in hun eigen land, in do rii van badplaatsen Knokke, Heysl, Ofitende, Blankenberg; als zij soms naar Nederland komen, dan zal het wel te Scheveningen zijn, of mis schien, omdat het dichtbij ie. in 't tweed er an gab ad plaatsje Domburg. Waarom dit alles nu zoo is zullen we maar niet onderzoeken, waarom bij voorbeeld hot Engelscho element te Zandvoort ontbreekt, latrusten. De Noordzee is er precies even zilt als te Scheven ingon, liet Zand voor tec-h© strand wint het ver, Hoe dat ook zij, de vereeniging tot bevordering van de belangen der badplaats Zundvoort moet liet vraagstuk maar eens onder zoeken. als ze er lust in heeft. Aan tijd zal het niet ontbreken. l)o winter staaf, voor de deur. Het staat dus vastvan de Duit- schers moet Zandvoort hel hebben. De eigen landgenootc-n worden wel niet veracht, maar daar badgasten aan schaaketukken 4°en denken, in zoo verre. dat zij zoodra het zomerspel be gonnen is, allemaal hun plaatsen ver laten. kan Zandvoort niet op genoeg Nederlanders rekenen en levert het Duitsche contingent dus oen uiterst gewenschte aanvulling op- Wij hebben de verschillende phaeen waarin de badplaale leefde, gewén eerst de na tionale, toen de Xederlandsohe reizi ger door tfen oorlog wel binnen de grenzen blijven moest; daarna de miserabele phase, die van de daling van de Mark, toen geen Du Use her de duro guldens die in een N'ederland- EC-he badplaats verlangd worden, kon betalen vervolgens. liet oogen- blik dat de papieren Mark. waar deloos geworden, als bij toover- slag. verdween en vervangen werd door do rentemark. De Roveering en de et edel ij ke besturen in Duitschiana samen zagen toen evenwel, dat de vreemdeling genoeg kreeg van de zure gezichten. waarmee ze i" Duitsch- land werden ontvangen on besloten toon. de eigen reizigers ook maar in Duitscliland te houdenmet hoi. kras se, maar afdoende middel van een soort export-belasting van 500 coud- mark per persoon. En nu. ceo paar maanden geleden, trad het vierde tijdperk indeze heffing verdween en onmiddellijk daarna stroomdeu Duitsche brieven om pbaats m hötels Zandvoort binnen, gevolgd door de schrijvers mot, hun familicn zelf. Als het nog nooóig was gewoesl. dan zon nu wel gebleken ziin, waar Zandvoort zijn welvaart vandaan moet halen. Nu liep het. nog tegen. Augustus bracht een weersgesteldheid mee. zoo- a.|3 haast nooit te voren, waardoor velen vóór het einde van lief. seizoen or> de vlucht sloegen. Maar do Duil- schers komen terug in 1025, Ziedaar altemaal bekende feiten, maar die ik toch nog eens wilde rangschikken, om aldus tot mijn ond'rwerp te komen. Our:: R chrijver te Zandvoort heeft er al eens en paar maal de aandacht op geves- igd. dat de amusementen op Zancl- 'oorf. maar karig zijn. Zeker, er zijn gelegenheden tot. venruak on ontspan ning, niaar alleen voor den avoud en oor wie er met een familie heengaat, nogal kostbaar. Kosteloos genoegen is hel wandelen in liet park Kostverlo- rcn. maar heel veel gebruik schijnt het. wordt daar niet van gemaakt. Ook is er nog de ■uitzichttoren, die evenwel zeker© inspanning vordert, waartoe ietwat zwaarlijvig^dames en hoeren (en <ii© zijn.op een badplaats talrijk! niet te bewegen zijn. Het war© amusement overdag, dat stem ming geeft in een plaats cu algerneene roolijkheid, is muziek. Laat ik van het strandorkestje •een kwaad zeggen. Tiet doet zijn best, hc-r is oni zoo te zeggen onver moeid, zóó zelfs, dat een badgast die lie van muziek afwist, eens in ernst heeft gevraagd, of van de kope ren instrumenten langzamerhand heusch metaaldeeltjes zich afzetten n tong en verhemelte tc verkope- ■11. Ook de muzikale, resultaten zijn zoo gooi als ze zijn kunnen, wan neer af en toe een van de blazers zich moet losmaken van de groep om zijn rondgang bij de toehoorders te be ginnen, hetgeen onrniddelliik aan een zekere vermagering van het. klankge halte te bespeuren is. Zoo is dan de praesfatio uit een "oed hart, maar weinig, om ditmaal liet gezegde eens om to kecren. Wat Zandvoort nood ie heeft voor nieuwe attractie is goede muziek, die aan de toehoorders geen geld kost. Althans niet rechtstreek* indirect weinig voor zoover zij inbooilin- zullen zijn. maar daarover later. Kunnen bier twee handen elkander niet wasschen? De eene wordt voorge steld door de badplaats dio weer in haar goeden draai gekomen is en daarin trachten moet te blijven. Do andere band zal dan zijn de Haar lemsche Orkestvereeniging voor wie luist de zomer, financieel gosjwokon- hel. moeilijk seizoen is, omdat zij daarin de gemeentelijke concerten go- ven moet en weini-- gelegenheid heeft, om elders zich ie doen hoeren. Als er nu ooit een goede pelegenliend tot sa menwerking bestond, dan is bet wel hier. Een badplaats, die tot haar vroe- geren bloei terug schijnt to zullen koeren, or> oen boogschol.s a.fcland er van 'n orkest, dal overnl in den la.ndo door ziin voortreffelijke mu7jkk ver maard is geworden. Nu moet men niet zeggen: Zand voort is een familie-badplaats, waar de menschen komen om uit te rus ten, aan hef. strand te zit.ten eu hur kinderen veilig te laten spelen. ,,Die dus", zoo is dim do conclusie, ,,geen ontspanning noodig heeft". Met zulke argumenten maakt men zichzelf wat, wijs. Zeker tet de veel heid van vermaak van Scheveningen met klas stek» iconcerlen, cabarets, circus, en weet ik wat al te meer, hehoeft Zandvoort zich niet. op 1e drijven, om van het nog mondainer gedoo in Ostende en elders, met als casino vermomde speelgelegteniheid, niet te spreken, Maar de al to groot© rust beliaagt de meeete menschen evenmin. Noordwijk heette in den aanvang van zijn bestaan ate zeebad select orndat er volstrekt nie mendal te doen was. maar tegenwoor dig is er ook ec-n gelegenheid, waai de badgasten den avond kunnen doorbrengen. In het algemeen willen badgasten evenals kleine kinderen bezig gehouden worden (als ik daar mee tekort doe aan Monteesori- kindereu, vraag ik nederig vergiffe nis) en hebben geleerd dat van hun omgeving te verwachten. Tot nu toe ven-uit het gemeente bestuur hierin een tamelijk lijdelijke rol. AcKief werd liet speciaal toen het een belasting wilde invoeren op de badgasten en inderdaad tot stand bracht ec-ne heffing cp muziekuitvoe ringen, die naderhand inoest worden verzacht. Men kan zich evenwel voorstellen, dat de gemeentekas niet altijd neemt, maar bij wijze vin af wisseling ook eens geeft en zoo zijn wij genaderd tot het vraagstuk, wie in dit geval betalen zal. ,,Wo <3n nicht bist, lierr Organist da schweigen alle Floten". Hier is geld de organist en waar zou dat vandaan moeten komen, anders dan uit de gemeentekas'? I.aat wie dit leest nu niet dadelijk klagen over de gemakkelijke oplossing die altijd maar weer naar het Raadhuis stuurt. Er is bijna niemand in Zandvoort of bij hoeft belang rechtstreeks of indirect, bij een voordeelig badsei zoen. Do Raad zou het waarlijk kun nen verantwoorden, wanneer hii ©enige duizenden bestemde voor concerten te geven door de II.O.V. en waarvan iedereen kali profitee- ren. Niet in een zaal, waar altijd weer entree moet worden geheven. Die zaal hestaai bovendien in Zandvoort niet, noch in hel, Grooto .Badhuis, noch in het Kurhaus. Kan een goed concert gegeven worden op het. plein voor 't Rnadhuis? Is er in de ge meente een betere plaats aan te wij zen? Aan dat vraagstuk waag ik mij niel. Ook niet aan dat. vau een ruime muziektenf. Als eenmaal 'de hoofdzaak in orde is, komen de details van zelf.^ Ook do quaesli© of het avond- of ochtend-concerten zullen zijn. Het is allemaal van later zorg. Dit is de voorname vran.g: wil Zandvoort's gemeentekas zich een offer getroosten, om t© verkrijgen wat in Duitschland een Kurkapelle en hier het. Badorkest zou kun nen boeten? Ik meen te mogen zeggen, dat het denkbeeld in ieder geval komt op het jiiislo oogenblik, niet alleen omdat de gemeen tebegrooting binnenkort aan de orde zal zijn, maar ook om dat de financieel© toestand van Zandvoort niet ongunstig is. Het tekort, over 1923 was aanvan kelijk f 90.000, hel verminderde in- tusschen tof f 10.000, door nabetaalde Rijksbelasting en meegevallen op- brengsl. Dit is hoopvol en stemt tot blijmoedigheid. Als de Raad in deze omstandigheden den moed heeft cenige duizenden aan muziek, aan goede muziek te besteden, clan is dat geen verloren geld, maar een kapi taaltje, waarvan hooge rente kan worden verwacht. Zal hef geen voor tref fe! ij ken indruk maken, wanneer in het buitonland vooral, een reeks 'concerten van een zoo uitstekend orkest kunnen worden aangekon digd? En wanneer dat (zooals het zeker doen zal) den trek naar Zand voort doet toenemen, zoodat, de in gezetenen weer gemakkelijker hun lakten kunnen opbrengen, welke schade lijdt dan de gemeentekas? Immers geene. I-Iet zijn dan de be zoekers die per saldo toch betalen, mar zonder dal hun iets gevraagd 'ordt. En de IT.O-V. is, een groot voor deel voor de heele streek, weer wat ©vigor op haar basis gezet. Dat het bestuur wel wil geloof ik zeker. Dat het voor een goede ereenkomst het water der practijk 'den wijn van zijn voorwaarden doen wil, mogen wij verwachten. Aan den Raad van Zandvoort worde dus dit plan ter overweging aan bevolen. J. C. P. Kinderen lijken soms wel menschen, Ook al zijn ze jong en klein, Maar zou men aan iemand wenschen Om een wonderkind te zijn' Om als Inaudi te rekenen? Of als 't meisje Wellerso'ü Op vio'ol heel wat beleekenen Aan der kunstnaars horizon? Of als Coogan film te spelen Als een heuschelijk acteur? IJdelheid kan 'l mooglijk streelen. Maar de jeugd stelt het teleur. Arme Jack: De Amerikanen Stonden hem ons lijdelijk af En hij gaat gedwee de banen, Die reclaraczuchi hem gaf. Met gevolg als waar' hij koning, Secrelaris, gouvernant' Maakt hij van hótels 2ijn woning, Ver van spel en vaderland. Kranten vragen persgesprekken, Burgemeesters buigen diep, Bij zijn komen en vertrekken. Wat hij eet en hoe hij sliep, Wat hij 't liefst doet' en mocht haten. Of hij lastig is of niet, Waarvan hii wel graag wil praten, Of hij dikwijls heeft verdriet. Alles wil men van hem weten, Of het heel belangrijk waar'. De nieuwsgierigen vergeten 'c Is een kind, van negen jaar. Ja. de menschen doen als dwazen, Denkelijk zijn ze gansch van streek Onid> ze van Jackie lazen Wat hij wel verdient per week Vier en twintig duizend gulden. Jaarlijks twaalf en halve ton. Daarom dus moet Jackie dulden Al wat waanzin nu verzon. En dit zijn dan koele Britten! Maar wij zelf? Komt hii ooit hier, Doen wij anders? Zonder vitten, Zeg 'k u ronduit„neen, geen zier." Al wat ginds van de overzijde Over Jackie wordt gemeld, Moet gerekend worden bij de Slaafschc aanbidding van het geld. TOM DE RIJMER. Stadsnieuws Actie personeel v. Gend en Loos. Een ernstig conflict, gevreesd Donderdagavond vond in het gebouw „De Centrale" een vergadering plaats van bet personeel vnn Van Gernd en Loos, ■welke vergadering was uitgeschreven door de afd. Haarlem van den Centr. Bond van Transportarbeiders. Op dezo vergadering werd verslag uitgebracht van de landelijke vergadering op Zondag j.l. te Utrecht gehouden, uit welk verslag bleek, dat do komende actie bij deze ver voermaatschappij waarschijnlijk tet een ernstig conflict aanleiding kaai geven. De vergadering besloot rln.rt ook mof alle kracht (jezo actie Ie steunen en voorts bij de directie aan te dringen op veran dering der werktijden, daar thans te Haar lem pl.m. 12 uur per dag wordt gewerkt, terwijl de regeling 0 1/2 uur voorschrijft, Ernstig tramongeluk het Klevsrpark in Een tram tegen een verhuis wagen gereden Grcote materieele schade Twee gewonden Donderdagmiddag om tien minuten vóór twee heeft in hel Kleverpark een ernstig ongeluk plaats gehad. De ver huiswagen van de -firma Muller uit de Nieuwe Raamstraat kwam uit de Sant- poorterstraat en in het Klcverpark West zijde wilde de bestuurder de straat oversteken. Juist kwam evenwel een tram uit Blocmcndaal (wagen 44) aan rijden. De paarden van den verhuiswa gen waren reeds over de rails, toen cefcjhotsing plaats vond, zóó hevig, dat de verhuiswagen met de paarden er voor, op zij, naast de rails geslingerd werd. De disselboom knapte daarbij als een rietje af, terwijl de wagen, die geladen was met goederen, ook op an dere plaatsen beschadigd werd. HOE HET VOORBALCON DER TRAM CEHAVEND WERD» De tram kwam er nog erger af en werd aan de voorzijde geheel inge drukt, Zelfs na het ongeluk reed de wa gen nog een zestig meter door. De conducteur liep dadelijk naar de achter zijde van den wagen en een lange zand- sireep toonde later aan, hoe lang het duurde, vóór de wagen stilstond. Geen .wonder, want de heele reminrichting was ontzet, De passagiers van de tram kwamen er met den schrik af. De wagenvoerder, De Wilde, kneusde bij het ongeluk zijn rechterpols. Erger was het gesteld met de men schen, die op den wagen zaten. De voerman, de 50-jarige E. Braam en de "Wij hebben dezer dagen reeds ge- c-zen-on den cmboudbaren en ge vaarlijken toestand» bij den pout over het Noorder Spaarne. Het hulp-pontje doet nu al min stens een maand dienst. Wel zijn er na onze vorige klacht twee stuurlie den op gezet, maar daarmee is het gevaar niet gekeerd, 's Middags om 12 uur, als de fabrieken en scholen uitgaan, wordt het pontje bestormd. Om zooveel mogelijk passagiers over te zetten j© aan het pontje nog een reserve-sch uit je n-ekoppeld. Onze foto toont duideljjk aan, dat De pont over het Noorder Spaarne Een zeer gevaarlijke toestand Een kijkje bij het pontje Ss middags om 12 uur hier ongelukken moeten komen. Deze pont is een schande voor de gemeente. Het reizen in de slechtste autobus is veiliger dan het varen met dit pontje. Ais liet een particuliere exploitatie was zou de commissaris van Politie wellicht termen vónden om het varen te verbieden. Waarom moet het kalf eerst ver dronken zijn voor de put gedempt wordt? Waarom za! het pontveor pas verbeterd worden als er eerst onge lukken gebeurd zijn? 28-jarige J. Sipkes werden er afge- slingerd. Braam klaagde over pijn in zijn linkerbovenarm en liep moeilijk, terwijl Sipkes een bloedende wonde bo ven bet linkeroog had en aan zijn rech terduim-. - De hoofdwonde werd vermoede lijk veroorzaakt door een trap van een rd. De gewonden werden bij den daar wonenden tandarts Kneteman bin nengebracht et) door dezen en een paar leden van Snelverband voorloopig ver bonden. Braam werd daarop naar het St, Elisabelh's-Gasthuis gebracht en daar bleek, dat een spier in zijn linker bovenarm vermoedelijk gescheurd is. Bovendien is zijn staartbeentje ge kneusd, zoodat hij voorloopig in het gasthuis werd opgenomen. Sipkes werd in het ziekenhuis St. Joannes de Deo verbonden en kon vervolgens naar huis gaanj Wie schuld heeft aan deze aanrijding is nog niet uitgemaakt. Volgens het politierapport heeft de wagenvoerder van de tram uit alle macht geremd, maat hij kon het ongeluk niet meer voorkomen. De ontwricht© wagen, waarvan aan de voorzijde ook alle ruiten vernield waren, werd opgeduwd naar het station en daarna naar de remise gesleept. Het tramverkeer had geen groote vertraging, hoogstens twintig minuten. Naar wij vernemen is 'de toestand van den heer B. die Donderdag bij het tramongeluk gewond werd, gun- stiff. Dienstvoorwaarden personeel N. Z. H. T. NI. Zonder toestemming der directie geen openbaar ambt aanvaardea Vragen aan den minister Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Braambeek heeft tot den minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: Is de minister bereid, mededecling te doen van de redenen, die er Z.Exc. toe hebben geleid, om hij besluit van 13 Mei 1924 no. 396, afdeeling Spoor wegen, goed te keuren een Reglement Diensl.voorwaa.rclen voor liet personeel der Noord-Zuidhollandsche Tramweg Maatschappij; waarin aan het perso neel het verbod wordt opgelegd, om zonder toeatémmms der directie een openbaar ambt te aanvaarden of zelfs om lid te zijn van het hoofdbestuur van een vakvereeniging? Heeft de minister, alvorens zrfn goedkeuring aan het reglement te ver- leenen, pogingen aangewend, om deze bepalingen er uit te verwijderen? Zoo ja. is de minister dan genegen, mede te deelen. op welke onoverko melijke bezwaren schrapping daarvan is gestuit? Modder, water en kuilen Hoe de Leidsche vaart er b ij het Schouwtje uitzie In den gemeenteraad is onlangs geklaagd over den slechten toestand van den weg langs de Leidsohevaart tusschen de Lourens Costerstra-at en de Schouwtjesbrug, Daarna is er,,., niets aan gedaan! Inderdaad de toestand is daar on houdbaar. De grindweg is een minia tuur heuvelland. Als het een beetje geregend heeft, ©taat alles blank. Het moet, dagen zonnig weer zijn om het water uit de kuiten te doen verdam pen. Heb verkeer over den weg is bijna onmogelijk. De sterkste voeren ven fietsen, auto's en wagens zijn niet be stand tegen déze heuvels en dalen. Op onze foto is te zien, dat de wielen decimeters diep in de kuiten wegzinken. Wanneer wordt.de weg verbeterd?

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1