FLITSEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1924 - TWEEDE BLAD Wat de Raad doet in Bloemendaal VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 98 DE ZAKENMAN IN DE WARMTE I-lij trekt niet gauw jas en vest uit, maar dit is te bar lioe kun je nou in zulk weer -wer ken denkt aan stokers op lo comotieven en schepen tjonge, dat moet nou heel emaal niet te doen zijn hoeveel gTaden is het eigenlijk wel even de krant zien jawel advertentie koopt een Draadnagel- auto als ie het maar betalen kon heerlijk een ritje in deze tempe ratuur even een zuchtje wind aan het raam halen hij ziet den verkeers agent heneden op het kruispunt da's ook een baantje zoo den heelen dag -wind molentje spelen in de felle zon en dan al die meiöjes in winkels, her, is nogal uitverkooptij'd schil der hoven op een dak waar de hitte afslaat tenslotte heeft hij het toch nog zoo slecht niet er is eigenlijk geen re den, waarom hij, warm of niet warm, vandaag niet eens flink wat zou doen. (Nadruk verheden.I Suppletoir. Reserve van een half millioen. Op zoek naar billijkheid bin nen het raam van de wet. Het salaris van don ont vanger. Boeten voor an- dormans zonde. I)e rnaifagontla leek na de zomcrvaeon- tie op een pruüemand die in lang niet geleegd is. Negentien stukken, waarvan enkele nog verdeeld in a, b, c, d enz. Toch heeft wen het klaargespeeld om er Sn even meer dan vier uur door te komen, lie sluizen der welsprekendheid werden niet bij leder punt opengezet, al moet ge zegd dat 't soms daar geschiedde waar het 't minst werd verwacht. liet eerste half uur was voor de benoe ming van oommiseieleden, een j&atlijkaah terugkcerende noodzaak, die dezen keer nog al vlug van stapel liep. Evenals de goedkeuring van grondvc-rkoop. Anders ging het met de vaststelling van de gemeenterekening 1923. De heer Olto vond hier gelegenheid om nog eens op ie merken, (lat het geven van supple toirs begrootir.gen teveel wijziging brengt in de oozepronkelijke ramingen. Natuur lijk doen zij dat, doch het antwoord dat hij in vroegers gevallen kreeg gewerd hern ook nu weer: 't was in het gemeentebe lang en men kon er niet zonder. De kwaal komt bovendien in elke gemeente van eenige betseksnis voor. Zoolang Bloemen daal nog een reservskaplta&ltjö heeft van een half millioen, kan men c-r nog wet suppletoir begrooten. ook wel de taktiek volgen van niet lonen, maar betalen ui', do gewone inkomsten wat op buitenge woon gebracht kan worden. MM de vergoeding aan dc onderwijzer-* die in 1921 les gaven in Kranach zit men een beetje verlegen. Indertijd is bepaald, <lat men de Fran«cho cursuswn wel oo de lagere «obolen kon handhaven, mi-.- zij werden opgenomen in het gewone leerplan. Gebeurde da! dan was het wet telijk verboden om cr .-.part voor to be talen, een bepaling, die diende om te voorttom On dat onderwijzers door extra bezoldiging voor taalcursussen werden weggelokt van de ec-ne plaats naar do andere. Ln Bloemendaal plaatste men toen het Fr arisch op het gewone leerplan. Da ler kwam men in den Haag tot de conelu eie. dat het toch billijk was voor bijzon dere lessen extra te betalen, doch zon derde toen de gemeenten uit die de bij- rondere leasen !n het leerplan hadden opgenomen. Het moeilijke van het geval is nu dat de wet de billijkheid van liet verzoek der Bloemendaalscho onderwijzers erker.:, doch formeel niet loestaat om or «an te voldoen. b. en w. rollen lijn de vólgende ver- p viering trachten hot formeel» en het bil lijke in <l-in voorstel te verzamelen. Wat teer moeilijk za'. zijn. Het voop-tel van Gedeputeerden om het aa'.aris van den gemeenteontvanger te verlazen genoot hier geen beter» or.t- dim in andere gemeenteraden in d» naa<te orrvjevlng. Blijkbaar hebben Ge deputeerden het werk van dcn ontvanger berekend per vierkanten meter. Zoovee! minder werk. zoovee! minder verdienste. Voor Bloemendaal hadden Gedeputeerden den ontvanger tiet bedrag van f 1890 per jaar toegedacht, wat werd opgemerkt een Blormendaslt'ken politieagent. He; débat over de aanwijzing van dien»!- woningen was in «ommiga opzichten een Ingezonden Van ingezonden ntnkken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den Inzender nl«t tercggcgdVen. Voor den Inbond dezer rubriek stelt de Bedaclio zich niet aansprakelijk. DE KLEUR VAM ROSEHACHE. Daar ik debatteeren uit den booze vindt, omdat personen altijd langs elkaar praten on door persoonlijke kwestietjes hot groot» beginsel ver troebelen. zal ik iti den geest trach ten te blijven van het adres van den Bond van N od«r 1 andsche Architecten, dat zich op een algemeen plan be weegt, en opkomt voor een algemeen belang. en niet pereonen traebt te die nen. Ik kom dia niet voor mijn per soonlijke rechten on. al zijn die hier in begrepen, maar voor het recht van den kunstenaar in het algemeen ten opzichte va» zijn werk. Hierover mag wel ©en» iels gezegd worden. Er is maar weinig respect voor het werk vm den kunstenaar, en tegenover het werk van den architect in het bijzon der. 16 men niet kieskeurig. Zou hef. ander» noodiff zijn. dat lichamen als <1*! bond Hei inschat en de Vereen i- gingt-n tot behoud van monumenten zoo dikwijls op du bres springen! Ale t-e ecu weinig meer liefde bestond voor de stad, waarin inen werkt cn leeft, zou het niet. mogelijk zijn. dat veel bouwwerken zoet ongeloofelijk ver minkt werden als thans herhaaldelijk geschiedt en zouden niet zooveel goe de gebouwen plaats maken voor de meest, banale producten van reclame en handels..geest". k-1 euïlleftom J. S. FLETCHER, ..Dat zal dan wel moeten!" ant woordde de juwelier, en begon zijn bediende instructies tc geven. „Het wordt zeker een zaakje voor den po liticrechier?" vroeg hii, terwijl hij hei, horloge in zijn zak -stak en zijn jas en hoed greep. „Allemaal tiid -ver vliet is nooit, tiidverknoaien, me neer. als de gerc-htigheid cr mee ge diend wordt", z.-i Bartlett o.> zijn nicest indrukwekkende-!! toon. ..Dat is de plicht van lederen burger, meneer. En dit komt natuurlijk voor het kan tongerecht". De juwelier mompelde iets, waar uit bleek, dat het hem speet, dat Marv Sanders niet ergens anders naar toe was gegaan met het hor- loste, maar hij ging met BarlMt er. juffrouw Knap r.aar het ?lat:on en Teisde met hen naar Southei'nstow«. Bartlett. was nooit meer in het- stadje tA"i.\v geweest, nrdat hij er op verzonk beetje klein. Dat men iemand noodzaakte in een b'-pnald aamsewcam huls te wo nen doch dat geen dienstwoning belieft te noemen is een wonderlijk standpunt. Tegenover het betoog: als hij daar niet wil wonen neemt hij maar ontslag, kan men waarschijnlijk in dezen tijd van werkloosheid en woningnood niet veel in brengen, doch daarmee is de billijkheid niet gediend. Tenzij men straks bij de be. «rooting aan diezelfde mensohen wat meer betaalt voor extradicneien. Doch als de gemeente het uit den linkerzak haalt om et in den rechter te doen, is dat alk-en goed voor den gemeenteraad als werkver schaffing. Na de thee (half lime) werd eerst een Mom opgezet over de openstelling van een terrein aan den Hoogen Duin- en Daalscheweg voor wandelplaats, 't le ver weg voor velen doch de Bloemendaler.* znlien liet wel op prijs 6tellen dat een stuk gemeenteduin van KHusopgaaig tot -ondergang bewandeld mag worden. Als zij 't nu maar doen zonder teveel schade aen de beplanting toe le brengen kan bet van langen duur ziin. De ouders ook die uit Haarlem zouden goed werk doen door hun kinderen tegen baldadig heid te waarschuwen. I'k ben geen <oor- -• 1- r v..,. een verbod om op lader mo gelijk grassprietje lange don weg een voet It Utttttj doch heb herinneringen van vroeger, die (aan mijzelf) bewijzen dat een bepaald verbod soms jare,, lang na kan werken. In mijn ouderlijke woon- plaofs werd en wordt nog etrcog verbo den op het gras in de plantsoenen te !oo- pen en ofsehoon n! jaren ver daar van daan dringt dat verbod zich nog altijd aan mij op als ik in park of bosota wandel, Ken bliji sleehls van wat streng verbod en strem! toezi.-ist yêmnogan. Gelukkig kon de heer Laan consiateeren dat het vudalfeme der ieugd in de duinen cn l»sschen niet meer zoo erg is als vroeger. I>e ontheffingen van de bepalingen der l>ouwverordening werden met do gewone mildheid verleend. En waar B. en \V'. geen toestemming wilden geven was er als gewoonlijk een raadslid dat voor den aanvrager in de bres sprong. Ditmaal evenwel zonder resultaat. Een bouwer, die eenigen tijd geleden een afwijking van de verordening verkreeg beantwoordde die welwillendheid van den raad net een onwelwillendheid tegenover een gedupeerden buurman. De zonde van d en bouwer werd nu gewroken aan iemand die op do Rampenlaan twee kleine huizen wilde bouwen op een stuk grond waar eigenlijk slechts é-étn groot huis op moebt staan. Als ik dat stuk gTond bezat zou ik 't nog eens vr gen. wellicht nog tweemaal. Men knn nooit weten hoe de raad ge- mutsl is. Ik zal den lezer niet vermoeien met een nabetrachting over het debat tU6sehen een raadslid en B. cn W, over een voor stel tot gasprijsverlaging, welk voorstel reels tien maanden in bewerking" is; noch met een b«**pmking over d« ontsla- gen tijdoliiko werklieden van den opge heven reinigingsdienst, die nog steeds in gemeentedienst zijn, omdat men werk voor hen boft; b-«iuiten werden er niet over genomen. In een of andere volgende raadszitting komen die zaken wel weer aan de orde, indien niet spoedig dan toch wel bij de begrooUng voor 19S5. v, O. Tn alle tijden is do architectuur de rometer van do eeestelijke gesteld heid van 'n volk. Dit kan den huldi gen menêch tc- denken geven als li ij door de moderne steden gaat. Is het wonder, dat de kunstenaars zich dik wijls als gewonde dieren gevoelen, als Zij ondervinden, dat zij onder de ria- gelijksehe banaliteiten dreigen le be zwijken? Maar is liet dan ook niet vanzelf sprekend, dat zij zich tot het uiterste verweren tegen de wereld van eigenliefde, eigenwijsheid en burger lijke platheid? Hoewel- ze dagelijks ondervinden, ijlt in hun strijd voor algemcenc verheffing hoven persoon lijk gewin, de platte burger slechts eigenbaat ziet, blijven ze op de bres, omdat hun oogen nog iets van het eeuwige licht hebben bewaard, dat ten slotio toch weer zal gaan schijnen. Zij Ft rijden ook daar, waar „men" vindt, dat hot niet van zoo'n groot be lang is. Zoo is het ook met den strijd togen de verminking van R-osehaghc. Want Rosehaghe zal verminkt worden d«>or eigenwijsheid en onkunde. De kleur van Rosehaghe is van een bij zondere schoonheid. Do domme „men" lacht hier. omdat de gepaste bescheidenheid, die ik liever huiche larij zou willen noemen, voorschrijft, dat men eigen werk niet mag roemen Ik veroorloof mij echter zoo pedant te ziin, omdat ik evenzoo, ais het noo- dig is. durf te zeggen in welk werk ik f,aaide, In mijn oorceel over Ro sehaghe wordt ik bovendien gesteund door verschillende Hollandsche, Duit- sche en F.ngelsche architecten. Men behoeft; ook slechts naaf de bouwsels dicht erbii. zoogenaamd in denzelfden van John Hackdale zoo haastig van daan was gegaan. Dien avond was hij weggeslopen en naar het station ge gaan langs achterstraatjes, maar nu liep hij kalm weg de straat op, in het volle besef dat een aantal menschen die hem zagen en herkenden, zich ver baasden over zijn nieuwe kleeren, zijn goed verzorgde uiterlijk en het feit, dat, hij in gezelschap van juffrouw Knap was. En midden in de stad, geen dertig meter van het politiebureau at, kwam John Hackdale plotseling uil; een bank en stond op eens tegenover Bartlett. juffrouw Knap en den ju welier. Hij bleef stilstaan, GD greep Bartlett bit den arm. „Jij?" riep hij uit. „Hier? Wat..." Bartlett rukte zijn arm los en liep door. „Geen lijtl voor u op 't oogenblik. meneer Hackdale", zei hij, met een mengsel van brutaliteit en neerbui gendheid. „Gewichtige bezigheden later kan ik u wel even te woord staan". Hij liep door en gaf zijn gezelschap een wenk hem te volgen. HacKSale,- die stomverbaasd was. clond Item mei onen mond aan to staren. Hii bleef staren lol bij hen alle drie in de por tiek van het stadhuis zns verdwijnen, en het politiebureau in zag gaan. „Wat beteekenb dat. nu!" zei bij. half luid. ..Bartlett die in New- York behoorde te zijn. met iuffvcuv stijl gebouwd, te kijken, om 'de waar de van mijn uiting te begrijpen. Nu gaat plotseling Jan en Alleman (natuurlijk bii besluit in vergadering iriet meerderheid van stemmen) de kleur van Je geheele wijk vernietigen. Hoe zou men het vinden, wanneer plotseling een -bende binnendrong in onze musea en daar begon hier en daar de schilderijen in een anderen tint te verven. En toch ie die vergelij king. voor zoover een vergelijking niet altijd mank gaat, niet zonder waar de. De sfriid. die thans de B. N. A. voert, geldt niet slechts voor dit en kele geval. Die strijd geldt alle geval len van woningblokken, die helaas door onvoldoende regeling van ste delijk- en landsbestuur aan de wol ven zijn prijsgegeven, nadat aan den architect is toegevoegd „Der Mohr bat seine Schuldigkeit gethan, der Mohr kan eehen". Aldus blijven de wolven, na de zwarte schapen verzwolgen te hebben. Ir. J. B. VAIN LOGHEM. Binnenland De Rijwielbelasting De kosten der uitvoering Naar vernomen wordt, worden de kosten ter uitvoering van de Rijwiel- belastingwet geraamd op f 14-4.000, zrnde f 34.000 wegens kosten van aanmaak, verpakking en verzending; der rijwielplaatjes en f 110.000 als vergoeding aan de postadministra tie voor den verkoop van de rijwiel- merken. VOORSCHOTTEN INZAKE DE WONINGWET. Op de sinds 1 Januari 1905 inge volge art. 33, lsle lid, der Woning wet toegekende voorschotten is tot 1 Juli 192-4 uitbetaald f 613.302. 580. De t inning voor 1925 (f 28.000.000) is ge steld op hetzelfde bedrag als voor Oil word toegestaan. Hierbij is uit gegaan van een bedrag van f 71.000.0 0 op welke som de betalingen, welke nog kunnen worden aangevraagd, maximaal zijn te stellen. Rekening houdende met de betalingen welke vermoedelijk nog in den loop van 192-4 zullen worden gedaan, kan wor den aangenomen, dat op 1 Januari 1925 do verplichtingen uit dezen hoofde zullen zijn te stellen op een totaal van rond f 59.00o.000. De R.K. Volkspartij Begin der verkiezingsactie Naar de „Nieuwe Tilburgsche Cou rant" vernoemt, zal do 11.-K. Volks partij op Zondag 28 Sept. a.s. to Utrecht eon propaganda-vergadering houden, waarin o-a. mr. P. M. Arts, leider der R.-K. Volkspartij in hei Zuiden, do Tweede Kamerverkiezin gen over het geheele land zal inlui den. Titans ziju reeds, volgens ge- genoemd blad. zoovele afdeelinsen over het geheele land opgericht, dai eandidaatstelling in 15 Kieskringen is verzekerd, Hollandsche Bank voor Zuiö-Amerika Reorganisatie van het overzeesche bedrijf Naar do Nieuwe Ct. verneemt, zaï mr. dr. J. I'. van Tienhoven, presi dent van do Holl. Bank voor Zuid- Amerika, zich waarschijnlijk eind:» van dit jaar naar Amerika begeven in verband met plannen tot reorganisatie van het overzeesche bedrijf dier bank. Het ligt in de bedoeling aan het overzeesch bedrijf van deze bank een grooter© zelfstandigheid te geven. De voornaamste aanleiding hiertoe moet gezocht worden in een te verwachten verscherping van de Argentijnsche wetsbepalingen, welke op het bankbe drijf betrekking hebben en waardoor voornamelijk dc in dit land gevestig de buitenlandsche banken zullen woi- den getroffen. AUTOJAGERS GEVANGEN. De politie te Gondringen heeft drie Duiischers uit het grensplaatsje An- holt opgespoord die zich de vorige .week lieten insluiten in een schuur van den winkelier D. in de buurt schap Mechelen, met het vermoedelij ke dool zich meester te maken,van de daar staande auto. Een van het drie tal heeft reeds 5 jaar in de gevange nis vertoefd. Knap en een vreemdeling? En ze gaan naar het politiebureau? Wat voert hij in zijn schild? Dus hij is toch niet weg gegaan! Zou hii Juist kwam Simmons er aan, met een pak gewichtige papieren onder zijn arm. Zijn hroer greep hem bil zijn schouder. „Sim!" riep hij uit „Heb je heb je bij Shelmore nog iets gehoord over die Deane-geschiedenis? Is juffrouw Knap er vanochtend, of kortgeleden nog geweest?" „Al een paar dagen niet", ant woordde Simmons, wien het dadelijk opviel hoe opgewonden zijn broer was. „Neen, we hebben mets ge hoord. Wat. is er met juffrouw Knap?" John Hackdale staarde nog naar n» deur waarachter het vreemdsoortige drietal verdwenen was. Mij wees er op. „Juffrouw Knap, een vreemde mat. cn dat prul van eeu Bartlett zBn hier net, langs gekomen en naar het poli tiebureau gegaan!" zei hij. „Er i9 iets gebeurd! Maar „Bartlett?" viel Simmons hem vol belangstelling in de rede ..Jim Bart lett. Iemand zei net gisteravond...." „Wat?" snauwde John. „Wat?" „O, alleen maar dat ze Bartlett den lantsten tiid niet gezien hadden", ver volgde Simmons. ..Zoo dus Bart lett, juffrouw Knap en een onbeken de' Hm' zag die vreemdeling er Van de reclamestempels Een rechterlijke beslissing wordt afgewacht Naar do Nieuwe Ct. verneemt zal wegens de zeer principieel© quaesfcie, welke aan de zaak in haar geheelen omvang teu grondslag ligt. door de betrokken overheid geen beslissing ge nomen worden over al dan niet band- having van de behandeling om de postzegels op brieven enz. onbruik baar te maken door middel van een reclame-stempel, alvorens een rechter lijke beslissing nader voor den Staat een richtsnoer zal kunnen zijn voor een verder te volgen gedragslijn. ALLES KWIJT. Een Duitsch meisje, dat van Vlis- singen naar haar vaderland zou te rn gkeeren, kwam tot has r grooten schrik tot de ontdekking, dat zij haar tascllje, inhoudende een bedrag van 160 aan Hollandse!) geld en f 25 aan Engelsch en Fransch geld, had verlo ren. welk bedrag zij in verschillende diensten in Holland had opgespaard. Hierdoor is het arme meisje al haar bezittingen kwijt en kon zij de reis naar Duitschland niet aanvaarden. Do commissaris van politie le Vlissin- gen verzoekt den vinder teruggave van het taschje aan zijn bureau. Verduistering bij een woningbouwvereniging De dader voortvluchtig De correspondent van Het Volk te Heerlen meldt.: Naar wij vernemen is de beambte en ex-bestuurder der arbeiderswoning bouwvereeniging „Glück Auf", Z., reeds sedert eenigen tijd verdwenen, zonder dat zijn verblijfplaats bekend is. Ilij heeft aan het bestuur der boil*» vereeniging een brief gezonden, waar in hij mededeelt f 5500 te hebben ver loren ten nadeele der bouwvereeni- ging. Men vermoedt, dat hij het land heeft verlaten. De poliiie doet; onder zoek, daar aangenomen wordt, dat dit geld verduisterd is. DR, C- LELY. Dr. C. Lely, oud-minister van Wa terstaat., wordt den 23en dezer 70 soms uit als een detective?" John Hackdale gaf geen antwoord. Hii staarde nog steeds naar het poli tiebureau en Simmons zag duidelijk dat hij zenuwachtig en in de war was. Plotseling wendde hij zich tot Sim- „Iloor eens hier. Sim", zei kil haastig. „Shelmore is de advocaat van juffrouw Knap. Ga vlug na; hem toe en zeg hem wat ik je verteld heb en laat hij dan naar het politie bureau gaan. Ze. zullen wel bii Mel- lapont zijn. Shelmore zal er wel ach terkomen wat ze daar doen en 't aan jou vertellen. En dan moet io het, mij weer vertollen, ann 't eten. Vlug. Sim" Simmons knikte, cn liep peinzend door naar Shelmore's kantoor. Waar om was John er toch zoo op gesteld om er achter te komen waarom juf frouw Knap en Bartlett met; een on bekenden man, naar het politiebureau waren gegaan? Waarom zag John er zoo verschrikt uit? Wat wist; John van Bartlett of liever gezegd, wist Bartlett mis schien iets van John? Bartlett was een listige kerel, en verdraaid slim als hij niet te veel gedronken had, zei Simmons bij zichzelf, terwijl hij de trap bij Shelmcre opklom, als Bartlett naar Mellapont toegegaan was in gezelschap van juffrouw Knan. dan wist Bartlett iets; en wat zou dat kunnen zijn? Om daar achter te feo- FILM VERBODEN. Nadat do film ,,Ds Hygiene in het Huwelijk" in het New York Theater te Hilversum reeds tw'eemaal peloopen had, werd de verdere vertooning Woensdagavond door de politie ver boden. Een schildersladder ineen geschoven Ds knecht ernstig gewond Donderdagmorgen was de schilders- knecht C. Laagland Winder van Heilo te Alkmaar aan 't werk aan een huis op de Zandmarkt. De dubbele ladder, waarop hii stond, schoot plotseling ineen en de knecht viel van 5 M. hoogte op straat. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar het stadszie kenhuis overgebracht. Zijn toestand is heel ernstig. CENOOTSCHAP NEDERLAND- FRANKRIJK. Het Genootschap NederlandFrank rijk heeft de volgende geleerden, schrij vers en kunstenaars uitgenoodigd om gedurende den aanstaanden winter ons land te bezoeken M. Felicien Challaye, professor in de wijsbegeerte aan het Lycée Condoreet te Parijs, die einde September spreken zal te Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht, over De plaats van de wijsbegeerte bij het middelbaar on derwijs en die in het voorjaar hoopt te rug te kouiea om in verschillende plaatsen lezingen het lichtbeelden te houden over de ruïnes van Ankor (Indo-China) en over: de Fransche Japonoloog No'él Péri en het Japan- sche lyrische drama. M, Jean-Marie Carrd, buitengewoon professor in de vergelijkende letter kunde aan de universiteit te Lyon, die lezingen zal houden over De Fransche waardeering van Duitschland in de igde eeuw, en over Mandei, Riinhand e. a. M. René Lalon, de jonge schrijver van Histoire de la Littérature frangaise Contemporaire (1S70 a nos jours), die in verschillende plaatsen een cursus zal houden over Fransche dichters en proza schrijvers van dezen tijd. M. Robert Lortat, pianist, die enkele „conférences musicalcs" zal geven over: Do Fransche Clavecinisten en Claude Debussy. NederlandFrankrijk heeft het patronaat van de concerten van Het Parijsche Trio op 18 en 22 November men vertelde hij Shelmore wat hij zooeven gehoord had. Tot zijn verba zing bleef Shelmore kalm op zijn stoel zitten. „Dat zijn onze zaken niet, Hackda le", zei hij kortaf. „Heb je die acten aan Panniter en Pulsford meege bracht.?" Simmons was teleurgesteld. Zelf was hij bijzonder nieuwsgierig en hii kon zich onmogelijk begrijpen dat iemand anders het; niet was. Maar het kon Shelmore blijkbaar niets schelen en hij moest de acten te voorsemju halen en wat erger was er den hee len ochtend aan werken, terwijl hij er aldoor over denken moest wat er toch op hel. politiebureau zou gebeu ren en waarom z.iin hroer John het zoo graag had willen welen. Als John Hackdale of zijn jongere broer door de steenen muren in de kamer van den inspecteur hadden kunnen kijken, zouden ?e gezien heb ben dat Mellapont. zwijgend aan ziin lessenaar zat te luisteren naar het verhaal dat Bartlett in kleuren en geuren vertelde anel; de noodige uitwijding over de rol, die hij er bij gespeeld had. Mellapont kenc'? Bart lett; hij had hem gekend als een ce- broken man, een versleten nietsdoe ner en drinker, die twee jaar dat bii tn Southernstowe geweest was, en terwijl Bartlett sprak verbaasde hii zich over de verandering, die er met resp. in Den Plaag en Amsterdam op zich genomen. De mogelijkheid bestaat verder, dat dr. Jean Comandon, de uitvinder van de cinématographie toegepast op de wereld van het oneindig kleine, zijn laatste film komt vertoonen, r TELEFOONVERBINDING MET FRANKRIJK. Omtrent voorgenomen verbeteringen in het Fransch-Nederlaaidsche telefoon verkeer v.v., deelt men mede, dat met de Nederlandsche en Belgische tele- foon-admiiustratiën is overeengeko men, dat na de totstandkoming van den telefoonkabel ParijsRijssel— Brussel 7 aders zullen worden gereser veerd voor het telefonisch verkeer tus- schen Parijs en Nederland en 3 tus- schen het gebied van Rijesel en Neder land. Bovendienblijven dam nog ge noeg geleidingen in den ikabel beschik baar om in de toenemende verkeers- behoeften: voor lange jaren te voor zien.- .Deze kabel kan echter eerst op ziin vroegst einde 1926 in exploitatie ge bracht worden. Ten einde echter vóór dien tijd ver betering in het telefonisch verkeer tus- schen beide landen te brengen, zullen in 1925 drie nieuwe hovengrondsche te lefoonlijnen tusschen Parijs en Brus sel worden opgericht en zal beproefd worden van 'de Belgische telefoon-ad ministratie te verkrijgen, dat een de zer lijnen wordt gereserveerd voor een nieuwe telefonische verbinding tus schen Parijs en Nederland, .(Amster dam of Botterdam). MILITAIRE WANORDELIJK HEDEN. Woensdagavond was het te 'AmerS* foort zeer woelig in de hoofdstraten, meldt het Hbld. Maandae zijn 3000 militairen opgekomen, de zoogenaam de mobüisatielidhting. Woensdag avond werden patrouilles uitgestuurd, omdat door eenige soldaten geen ge volg werd gegeven aam den militairen groet tegenover officieren. Gevolg: samenscholingen van publiek en eeni ge wanordelijkheden. Een sergeant, die patrouille-commandant was. werd aangevallen en op straat geworpen. Eenige collega's hebben hem ontzet.- Elke patrouille bestond uit een ser geant. en twee manschappen, met geen ander wapen dan een bajonet. Om half tien kwamen twee patrouilles van goedgewapende cnilitaire-politio versterking brengen. Noemenswaardi ge bijzonderheden zijn daarna niet meer voorgevallen. hem had plaats gehad hij zat hier als een fatsoenlijk man, zag cr beter uit. en maakte den indruk van een ver- standigen kerel met veel zelfvertrou wen hoe was dat zoo gekomen?" vroeg Mellapont zich af en (wat nog meer van belang was) waar had Bartlett het geld vandaan, dab hii blijkbaar aan zijn kleeren besleed had? Maar hij hield dat allemaal voor zich; toen Bartlett tenslotte klaar was met zijn ellenlange verhaal vroeg hiji hem alleen maar. „Woon je nu in Portsmouth?" „Daar woon ik al een week os twee drie, meneer de inspecteur", ant woordde Bartlett kalm. .Ik heb wat geld geërfd, meneer en m'n ouae omgeving verlaten". Er was iels in ziin toon dat er op wees dat dit een nieuw Bartlett was en niet de oude nietsdoener en Mel lapont- knikte en keek naar het gou den horloge dat op zijn lessenaar lag. „Er is zeker geen twijfel mogelijk, juffrouw 'Knap, of dit horloge is van meneer Deane geweest?" vroecr hij. „Neen!" antwoordde juffrouw! Knap. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5