OM ONS HEEN 42e Jaargang No. 12659 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 24 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3.57H-Franco per post door Nederland f3.87^. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd I abonnemlnt aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57Hfranco per post f0.65. 111 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Veiseroord, Wijkeroog, Umuiden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 DireCleUHoofdrfdaoteEuRr^BJ? peer^'oo""00" Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 De Noorderkerk-quaestie Een bevredigende oplossing Wij ontvangen de volgende mede- deeling Gisterenmiddag is er onder presi dium van den heer Jhr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden een vergadering gehouden van de commissies uit den Kerlceraad en de Kerkvoogdij der Her vormde Gemeenie met vertegenwoordi gers van de Stichting Noorderkerk en school. De besprekingen, daar gehou den, hebben er toe geleid, dat een be vredigende oplossing van het geschil kan worden tegemoet gezien. Verkeersongevallen in Haarlem en Omstreken ïn Halfweg. De groentenkoopman H. te Half weg, die voor eenigen tijd in aanra king is gekomen met de electrisehe tram en daardoor eenige weken liet gasthuis te Haarlem verpleegd is geweest, is weder in zooverre hersteld dat hij het ziekenhuis heeft mogen vc-rlaten. In Velsen. Dinsdagmorgen, ongeveer 11 uur. brak van een wagen van den gros sier W. uit Beverwijk, ■precies on de loegangshrug der pont, een der wie len. Het geval veroorzaakte nog al stagnatie in het vorkeer daar liet ge ruime lijd duurde eer de inhoud van den wagen, bestaande uit kruideniers waren in een inmiddels perequireer- de auto was overgeladeu. Als oorzaak wordt opgegeven de hoog boven de straat uitstekende rails der voormali ge stoomtram. Weer een auto in brand in de Haarlemmermeer Brandende auto in de Hoofdvaart gereden. Dinsdagmorgen geraakte on den Hoofdweg nabij do Geuiesluis to Hoofddorp een vrachtauto van deft heer G. in brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het motorrij tuig weldra in lichtelaaie srond en men geen kans meer zag om do vlam men door middel van emmers water dooven. De chauffeur kwam foen op de idee om den auto in de Hoofdvaart te rij den. hetgeen zonder persoonlijke on gelukken van stapel liep. Een beter blusschingsmiddel had men niet kun- hedenken, want het vuur was toen in minder dan geen tijd gedoofa, hetgeen de toegebrachte belangrijke schade nog eenigermate verminderde. Het vertrek van den Directeur van liet Kuis van Bewaring voorloopig geen combinatie van het directeurschap der straf- gevangenis met dat van het huis van bewaring. Aa® den heer P. .T. A. D. Dirk maat, di recteur va.n het Huis va® Bewaring alhier is eervol ontslag verleend wegens benoe ming in een andere betrekking, hem door den Minister van Justitie oP ve dragen. Naar wij vernomen zal de heer Dirk maat adjunct-directeur worden van de Rijksweririnriehting te Iloorn. Deze benoeming houdt een bevordering i® en staat niet in verband met de vroe ger besproken plannen tot combinatie van hel directeurschap der Strafgevangenis met jat van het Huis va® Bewaring. Van deze plannen, die trouwens nooit officieel hebben vastgestaan, zal, voorloopig al thans, wel niets komen. In de Zijlstraat staan nog eenige hoo rnen, Die enkelingen vallen wel buiten het aspect van de drukke winkelstraat, maar omhakken eou toch- jammer zijn. Als een meester die zijn oud trouw huis dier een eigen do°d laat «erven, zoo slaat de directeur van den Hout en de Plant soenen die boomen daar gade. 'i Wachten is op den dood. Opvolgers zullen zij hebben, dat staat vast! Een dier Zijlstraat-boomen speelt in het nu beschreven gebeuren een rol. 't Is de boom die bij de Vogelkoopsteeg staal Miauw! miauw-auw! imiau-au^auw Zoo klonken hedenmorgen toen de klok elf sloeg do kreten van een poes, die, door een kwade hond achtervolgd, in den boom gevlucht was. De belager was afge trokken, maar poes vond het daar in den boom niet prettig. Het drukke stadsge woel maakte haar zenuwen in de war. Zoo zelfs, dat zij geen besef had om op eigen gelegenheid weer uit den boom te zakken, tets wat voor haar in normale omstandigheden een kleinigheid is. Toch wou pc<s er uit! 't Is bij 't vrouwtje thuis, in 't zonnige hoekje t an de ven bank rustiger! Daarom klonk haar klagend hulpgeroep Nu was het al miau-au-au au-auw. Maar wie zou de kat de bel aanbinden, wie haar uit den boom halen f Anders worden in nood-gevallen altijd politieagenten of brandweermannen ge roepen. Doch het zou niet baten of een agent, ai was het zelfs een inspecteur, naar beneden!" want alleen de gelaarsde kat verstond menschentaal. Deze droeg geen laarzen, dus zou ook wel geen sommstietaal verstaan. Brandweerlieden niet een waterstraal konden ook geen red- Vrouwtje, de eigenares van de poes, wist zeker niet, dat haar lieveling hier in be nauwdheid zat, anders zou ze wel toege sneld zijn om haar te lokken m«t lieve woordjes, een schoteltje melk of een hartig Nabij den boom verzamelde ziclh groepje nieuwsgierigen. Of zij al riepen poes of poessie. net hielp niet. Dat niet de stem van de meesteres I Toen snelde een der omwonenden bet lot van poes begaan naar de telefoon. D© kennel ..Fauna" zou redding bieden! Even later kwam een jongeman op d( ets aangevlogen. In de mand oP zijn rij wiel zat reeds een poes. Ook die had het daar niet naar den zin. 't Duurde niet lang of de twee zongen een duet. 't miauw de in den boom en in de mand. De jongeling-keek ir. de hoogte. VTij- veerie peinsde hij. Zeker dacht hij: „als de berg niet tot Mohammed komt, zal Mohammed tot den berg komen." Dus als de poes niet ^aar mij toekomt, ga ik naar haar toe in den boom. De Fauna-jonge!ine moet een waardig lid van een gymnastiek, club zijn, want in enke'e seconden zat hij ïn den boom. De jacht op poes begon enige vergeefsche pogingen werd poes nekvel gepakt, ïn een zak gestopt en het afdalen begon. De boom, bet wankele oudje, had de krachttoer ook doorstaan, al was de kruin ook gevaarlijk' aan 't doorbuigen. Een hoeravoor den f linken jongen, enk ai ras hij onder zijn krachttoer wat bleek ©worden. De gevangen poes een mooie Cvper schewerd bij haar soortgenoot in de mand gestopt. Nu gingen zij daar het duet voortzetten. Misschien is het op den tocht naar de Park laan we! in een vecht partij ontaard De Cypersehe ie terug te ha'em aan de Kennel Fauna. Hot mond- en klauwzeer in den Haarlemmermeerpolder De loonen in het Bloe bolienbedrijf. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD KRABBELS EEN WEINIG BEKEND EEUWFEEST. Naast de jubilea dte herdacht worden en welker aantal wel voort durend lijkt toe te nemen, is een groote categorie die vrijwel onopge merkt en zonder «migen luister voorbij gaat. En toch zijn hieronder '«cms zeer belangrijke, vooral op het gebied der uitvindingen. Zijn er wol ontdekkingen belangrijker dan liet Portland Cement? En wie is er zich van bewust, dat het juist, 100 jaar geleden is. dat die uitvinding werd gedaan1 Dit is lief verhaal, Omstreeks het jaar 1810 begon een metselaar te Iyceds in Jinge'and, Jo seph Aspdin geheetente zoeken naar een- bouwstof, die een verbete ring zou moeten zijn van het toen reeds bestaand Roman cement, dat echter alleen gebezigd werd voor be- kleeding van muren en niet als sub stantie voor do muren zelf- Aspdin, die niets van chemie wist. maar een gezond verstand had, zocht, 14 jaar lang en bracht toen, in 1834 de cer*rie Portland-eemont aan de markt, zoo genoemd omdat, het na toevoeging van water en daarop gehard veel vr- li.ikenis vertoont met do natuurlijke steensoort van dien naam. Afpdin's tegenstanden^, de fabri kanten van de oude soort, tracht ten eerst met een ijver, een Iwtcre zaak waardie. den Uitvinder ziin ge heim te ontfutieb-n en toen dit niet Het is niet plezierig, wanneer je na do laatste honderd meters afg© dra/ü'd to hebben omdat de. boot naur Zaandam tot toeken van vertrek drie maal b'-omde, op den steiger aan den Westerdokdijk aankomt. juist in het oogeoblik, dut de touwen worden losgegooid en de bootkncht inet een onbewegelijk gezicht het hekje zet in do opening voor do loopplank een oogenblik staarden wij elkaar aan, daarna voer de boot het IJ op ond-r hoongelach van ©enige pntsagiers, die niet te laat gekomen waren. Wij waren dat wel. Buiten kijf. En de volgende boot zou ceu uur later vertrekken. Maar oen welwillen de waterman (welke functie hij op het IJ pleegt te vervullen was aan zijn neus niet te zien') troostte ons met, te wijzen op don volgenden steiger, waar een boot log. die een kwartier later naar Alkmaar stoomen en dus van zelf te Zaandam aanleggen zou. Die was kleiner, weliswaar, maar voor ons beidon ruim genoeg, zoodat wij toch op tijd in de Zaanstad voet aan wal zetten. Daar giugen we op bezoek. En kijk. hoe luidden onze gastheer en gastvrouw als door een wonder van telepathio liegrepen. wat ons hot liofst zijn zou! Wat anders, dan een tochtje in den omtrek. En met welk vervoer middel anders, dan met de auto. Dos hier heeft het paard voor dc koets („vigelante" hootfe het gespan in on ze jeugd) afgedaan en is door den motor vervangen. Een keurige wagen kwam voor. Gesloten natuurlijk, want de valwinden tusschen huizon en fabrieken door, waarvoor de Zaan-* Btreek beroemd, berucht, laat ik zeg gen vermaard is, maakto een open rij tuig op dezen frisschen herfstdag min der aannemelijk. Met dat wij afreden werd onze aan dacht, gevestigd op het aantal auto bussen, dat hier .ja, deze zin kan op tweeërlei manier worden aange vuld: voorziet, in de noodzakelijke be hoeften van een druk verkeer, of den weg onveilig maakt. liet eetie is de waardeerende vorm, het tweede de zegswijze van Robertas Nurks. De be hoefte van het verkeer bestaat zeker. De spoortrein voldeed daaraan niet er liepen Ie weinig treinen tusschen de Zaansche gemeenten en de Hol- landscho spoor, monopolist in de streek, gaf zich liovendien weinig moeite om haar pas.saciors eenisszins feestelijk te ontvangen: de stationne tjes van een halve eenw geleden ziin niet veranderd, hoogstens uitgebreid met een tweede perron, dat de. maat schappij voor do zuinigheid zc'fs niet heeft: laten bekappen, zoodat de men- schen er onbeschermd in regen, sneeuw, hagel en wind mogen wach ten. Geen wonder dat de autobus den grond door zooveel onverschillig heid rijkelijk bemost, geschikt vond om te oogslen en de reizigers van het onderling dornsverkeer al lang heeft bngevangen. vóórdat zii den we- naar het spoorwegstation zijn ingeslagen. Maar dat de antobns de. streek on heilig maakt, dat zouden we ook er- Varen. Hef gin- nocr op Zaandamsch' terrein. Wol is hot druk in cis "West- rij, maar de straatweg vrij breed. Pr.' col. het "do "an de stad werd lukte, deden zii geruchten versprei den dat het nieuwe product onbe trouwbaar en een volkomen mis lukking was. Het ineenzakken van eenige huizen, door Aspdiu van de nieuwe bouwstof opgetrokken, leek dit oordeel te bevestigen eri het ge volg was, dat het nieuwe cement jaren lang nog slechts voor pleister werk werd gebruikt- Zoo heeft Aspdin niet veel plezier van zijn uitvinding gehad, evenmin trouwens zijn zoon, die te Gravesend ec-n groot gebouw, uit cement ver vaardigd, zette. Dit werd echter zoo ©ofltbaar, dat het project verlaten moest worden, voor het half af was- Aspdin woe al zijn geld kwijt, vluchtte naar het vasteland en stierf daar. Toen kwam echter een ander uit vinder op het tooneel en wel een ze kere Johnson, die het product ver beterde en onder wiens leiding het langzamerhand het vertrouwen ver wierf. Wat de oigenlijke uitvinder aan voldoening voor zijn werk tekort kwam, werd rijkelijk aan zijn op volger vergoed, want Jrhnson stierf eerst in 1011, honderd jaar en tien maanden oud. Hij heeft dus kunnen zien welke geweldige vlucht het ge bruik van cement en van beton, dal cement tot basis heeft, in de laatste liontallen jaren heeft genomen. Het ec-rsfe groote werk. dat met Port land Cement is uitgevoerd was de tunnel onder de Theems, in 1838 door Brunei gebouwd. Thans wordt over 'ie geheele wereld jaarlijks ongeveer 50 millioen ton verwerkt. Laten wij Joseph Aspdin om zijn uitvinding in 1824 gedenken, al was het dan alleen maar omdat hij het. mogelijk heeft, gemaakt, dat een he- ton onderlaag in de Groot© Hout straat word gelegd, waartoor wij van do kinderhoofdjes bevrijd werden. het eerste teeken gegeven van de moeilijkheid van liet verkeer; de brug over «en sluisje is zóó smal, dat de autobus wachten mocet aan don over kant totdat wjj, even vroeger aange komen. er over waren gereden. En wij telden in den wagen: autobus r» toimer een. Dan komt Koog aan de Zaan. Hier is een geduchte verandering. Bijna een revolutie, gevolg van don tijd geest, dio ruimte wil voor Ik,4, ver keer. Do smalle sloot, de wegsloot zoggen do bewoners, gedempt, de ty pische bruggetjes die or over waren gelegd, weggebroken. Het oude. ka rakteristieke is daarmee verdwenen, do oponbare weg die haast onbruik- b.u'ir werd, heeft er hij gewonnen. Nu kan een rij- of voertuig, zij hot ook nog altijd met voorzichtigheid passeoren, de voetganger zich bergen op het trottoir. En de zoogenaamde Dubbele Buurt, oen gedeelte met hui zen aan weerskanten, waaruit men haast de hand kan drukken van de be woners aan den overkant,, mag al leen van de zuidziide af bereden wor den, terwijl wat van den noordkant, komt gebruik maakt van de gedemp te sloot. Over deze verandering zullen do leden van Heemschut wel tranen gelaten hebben terecht, want het is oen verlies nan historische karak teristiek, maar een winst meteen aan modern gemak. En dat blijkt al spoedig wanneer de auto nvor het terrein van Koog aan de Zaan heen is en dab van de gemeente Zaandijk binnenrolt. Hier de weg sloot nog met haar bruggetjes. Zaan - diiks vroedschap heeft niet durven doorbijten zooals haar buurvrouw en onze chauffeur spant nu al zijn behen digheid in. om aankomende rij- en voertuigen ie ontwijken intusschen is onze optelling van ae ontmoete aulbobussen lot negen isreklominen. Tegen zoo'n legioen'kan Haarlem niet op. Nu hebben wii ook Zaandijk verla ten (welk ee.n afetandsverslinder is de auto toch) en zijn in Wormerveer. Ook hier pogingen tot wegverbreeding. Juist op het punt waar de Zaan hot breedst is. hoi oog bewonderend gaat over het prachtig waterbeeld, leven dig golvend in deze romantische bocht, schuift de chauffeur zijn wa gen behoedzaam opzij en wacht tof dal een van die autobussen gepasseerd znl ziin. Het is klaarlichte dag, liet land schap baadt in zonneschijn. Maar hoe hii avond, onder zuinige kunetver- lichting, het autoverkeer zich op deze smalle wegen weet te redden, is den uiet-inboorling een raadsel. Het niivere Wormerveer. Hier is alles nijverheid en handel, ieder be staat er van. heeft er belangstelling voor. de atmosfeer is vol va.n zaken doen. Voordeelige zaken De malaise heeft ook hier een duchtigen knauw ge ere ven. op hoop van zegen gewaagde fabriaksvergrooting nutteloos ge maakt, vele ondernemingen in haar vaart gestuit. IXiet alleon te Wormer veer. maar in de geheelo Zaanstreek. Hier. in Wormerveer. ligt een van de mooiste lanen van dit. aan boomen arme terrein, de Wandelweg. Er uit komende schieten' wij langs het ar melijk stationnetje het plein af, den Zaanweg op. in de richting van Krommenie. Al deze gemeenten zijn aan elkander gebouwdwie er niet geboren was beseft niet, wanneer hij van de eene in de andere overging en vooral niet. waarom de heele strook langs de Zaan van Zaandam af tot Wormerveer toe, niet tot één gemeen te is vereeriigd. I.aat ik er alleen met deze machtspreuk op antwoorden wat van buiten gemakkelijk li.ikt, is van binnen vaak heel ingewikkeld. Wij schieten Wormerveer door. dat uil zeggen in een tamme 20 kilome- tersvaarl en passeeren de tiende auto bus, Het dozijn raakt wel vol. Halt voor de Xauernascbo vnart, «net haar antieke brug waar tol betaald moet worden, als tegenstelling vlak tegen over d e groote gebouwen van de blik- fabriek en do iinolcumfajiriek. Zeven minuten verder, en we zijn in Assen- delft en vinden daar een prachtigen rnacadamweg, die alles waf. van boe- renacliferüikheid gepraat wordt, lo genstraft. Aseendelffc, weleer op weg- gchied een gruwel, greep het, ideaal. Autobus No. 11. En weer naar liet zuiden zwenkende, gaan we op West- /.aan af, langs een dijk die heel wat iiianoeuvroe-rcn noodig maakt voor den breedgcladen hooiwagen dio er aankomt on. verder op. nog meer voor den dokter in zijn bezoek-autorje. Wij hangen heiden met onze zijwielen over den weg heen. maar het lukt, het gaat wij wurmen langs elkaar heen. Hulde aan auto-bestuurders, dio op deze smalle dijken geen digge len maken, in de scherpe bochten el kaar en hun eigen Ondergang weten te vermijden. Nu gaat onze auto W eri zaan door, af en toe spelende kinderen uit el kaar jagend als schichtige spreeuwen Autobus Xo. 12. Een gezellig dorp, natuurlijk vol van bruggetjes over do sloot en van lage huizen in het typisch Zaansche groen. Ilct is een lange plaats, als uitgemeten naar de el, maar we zijn er gauw doorheen, to gauw en alweer in Zaandam te rug, Ken klein uitstapje nog naar do nieuwe hou (havens, eertijds het voorwerp van Zaandamsch en broe dertwist. maar di© naderhand de waarheid aantoonden van het, gezeg de: ,.als je iets doet, doe het goed". Al de vele hectaren water van uit breiding. waartegen velen opzaigen, zijn verhuurd en wii zien na eeq langen tijd van bleek© stilte, weef wat levendigheid in de haven. Een aardig tochtje. ..De Groote Ban om", heette het. vroeger, tooit wandelaars er vijf urpn aan spen deerden. Onze auto heeft het. huilen het kijkje in de havens, precies in een uur gedaan. Er zijn peen afstan den meer. En wij hebben in 't. geheel dertifyi autobussen ontmeel! J. C. P. Stadsnieuws Tegen de zakelijke be lasting op het bedrijf Nog eens een verzoek om afschaffing Het bestuur van het departement Haarlem van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft het volgende adres aan B. en W. van Haarlem ge richt Het bestuur van bet departement Haarlem der Nederlandschc Maatschap pij voor Nijverheid en Handel veroor looft zich uw college nog eens in her innering te brengen de ernstige be zwaren, die in handels- en nijverheids- kringen bestaan tegen de heffing der zakelijke belasting op het bedrijf. Deze bezwaren zijn herhaaldelijk uiteengezet in adressen, over dit onderwerp tot uw college en tot den Raad der gemeente gericht. Het komt ons bestuur overbodig voor de in deze adressen gebezigde argumen ten hier te herhalen. Met name kan ver wezen worden naar het in October van het vorige jaar aan den Raad gezonden adres niet toelichting van het Comité van Actie tegen de Zakelijke Belasting op het Bedrijf hier ter stede, in welk Comité ook ons departement vertegen woordigd is en naar de adressen over dit onderwerp van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Ons bestuur verzoekt uw college met den mecstea aandrang om bij het sa menstellen van de begrooting voor hel dienstjaar 1925 de verschillende tegen do belasting beslaande bezwaren nog eens ernstig in overweging te nemen en te willen bevorderen, dat de belas ting geheel wordt afgeschaft, ln de plaats van den heer V. Bock, die als bestuurslid is afgetreden, is door het departement Haarlem der Maat schappij voor Nijverheid en Handel als vertegenwoordiger in het Comité van Actie tegen de Zakelijke Belasting op het bedrijf benoemd de heer \V. Hilla- vrijheidsbond. De afdeel ing Haarlem zal een algemeene ledenvergadering houden op Maandag 29 September in „de Nijverheid". De agenda vermeldt o.m.: Benoeming van afgevaardigden en plaatsvervangende afgevaardigden naar de Rijkskieskring centrale Haarlem en benoeming Kascom- missie 1924. De Bieten-campagne. De ziekte neemt thans sterk af De patroons willen de con- tractsloonen ongewijzigd handhaven Onlange hadden de arbeidersorganisa ties in hei bloembollen bedrijf den pa troonsorganisaties een brief verzonden met verzoek te willen bevorderen dat dit jaar iniei wordt overgegaa®. tot invoering van Jiet zoogenaamde wdnterloon, zooaio dat in het collectief contract is aangege ven. In dien brief werd opgemerkt: „Wij erkennen gaarne, dat zoowel Uwe Vereéniging als Uw 'eden individueel aan hei Collectieve Contract de volledige bevoegdheid ontleenen om tot de invoe ring over te gaan; maar het kan U niet verwonderen als wij U tnededeelen. dat liet toch al een zeer slechten indruik bij Uw arbeiders zou maken, indien bij dezen zoo gunst igen bedrijfetoesland, van 'dat recht tot invoering van het winterloan zou warden gebruik gemaakt, wijl het toch ook U bekend is. dat de verlaging destijds roet hei oog op de donkere vooruitzichten voor het bedrijf aan de arbeiders is op gelegd en door hen is aanvaard, doch nief omdat de gezinnen der arbeiders deze ver laging feitelijk konden dragen. Omgekeerd zou het de verhouding tus schen werkgevers en werknemers zeer ten goede komen en de samenwerking tus schen Uwe en onze organisaties verge makkelijken indien U ons verzoek zou in willigen. Daarnaast verzoeken wij Uw bestuur wel te willen bevorderen, dat Uwe leden, zooveel zu'ks mogelijk is, werkzaamheden la:en verrichten opdat de werkloosheid tot een minimum beperkt bïijve, wat behalve een moreel en geldelijk voordeel voor de betrokken arbeiders looh in algemeenen zin gedacht ook voor U heel wat woor- deeliger moet worden genoemd dan dat de Gemeenten op min of meer kunstmatige wijze de mensehen van arbeid en daar door van brood moeten voorzien." Op dien brief hebben de werkgeversor ganisaties, naar wij in ,,De R.K. Landt arbeider", orgaan van den Ned. R.K. Bond van. bloemist, tuin- en landarbeiders lezen, geantwoord, dat zij het contract on gewijzigd willen handhaven. Wel hebben zij aan de leden een circu laire toegezonden, waarbij zij vrijheid ver- !eeaen en zelfs opwekken tot het geven van een gratificatie. Zij verzoeken tevens om in den a.s. winter zooveel mogelijk werk te doen verrichten maar van zomer- loon doorbetalen widen zij niets weten. De heer G.J. van Gasteren ernstig ongesteld. De toestand thans redelijk. Naar wij met leedwezen vernemen is de directeur van den Stadsschouw burg, de heer G. J. van Gasteren, ernstig ongesteld. De heer van Gasteren werd Dins dagmiddag bewusteloos op den grond van de directiekamer van den Stads schouwburg gevonden en onmiddellijk naar zijn woning vervoerd. Daar con stateerde de inmiddels ontboden ge neesheer dat de heer van Gasteren door een beroerte getroffen was. Bij informatie bleek ons dat de pa tient die zich aan één kant niet be wegen kan een rustigen nacht heeft gehad. De behandelende geneesheer kon echter nog niet zeggen hoe de toestand, die thans redelijk is, zich verder zou ontwikkelen. DE H. 0. V. Om de inkomsten te vermeerderen Steunconcerten Buitengewone concerten door Volksconcerten te vervangen Bij de gelegenheid van den aam va® g van het ®:euwe seizoen maakt het bestuur der Haarlemeche Orkest-Vereeniging het navolgende bekend aan de bezoekers der II. O. V. concerten. Hoewel het te kort over het afgelöopen concertjaax is gedekt geworden, vooral dank zij de vrijgevigheid va® eenige on bekende schenkers, en de extra bijdragen der l©d£n. is het te voorzien, dat door het niet toewijzen der Rijkssubsidie, die aan all© andere stedelijke symphonic-orkes ten, behalve het Hoarlemsche, wordt toe gekend, dat ook over het bedrijssjaar 1924"25 nog een te kort zal ontstaan. Ten einde nu te voorkomen dat op het laatste oogenblik wederom een noodactie op touw moet worden gezet om de H. O. V. te redden, heeft het bestuur besloten reeds bij den aanvang vs® het seizoen maatregelen te treffen om de inkomsten te doen vermeerderen I® de eerste plaats dan zal met imga®g va® October iedere mas®d een extra z.g. Steuoconcert worden gegeven. De naam dezer concerten duidt er reeds op, dat het doel hiervan ie om, door het geven va® een concert waarop eerste ra®gs soliste®, optreden, het muzieklievend pu bliek door het betalen va® een 'eenigsziiie verhoogd enirée in de gelegenheid te stel- 1a eer aangename en geleidelijke ma- Voor 160 millioen K.G. suiker bieten gecontracteerd, tegen 60 millioen in 1923. Dinsdag zijn de eerste bieten per schip aan de fabriek te Halfweg gear riveerd. \"clc. schippers zijn reeds door de fabriek uitgezonden. Indien dc aanvoer het toelaat ligt heb in de bedoeling de campagne in het begin van de volgende week tP. doen aan vangen. Als men weet dat voor 160 millioen K.G. bieten gecontracteerd is, tegen 60 millioen de vorige cam pagne, dan is de verwachting gewet tigd, dat dpze campagne wel tot in de 2e helft van December zal duren. Deze week zullen de machnie's proef draaien. De industrie in Velsen Ook een steenfabriek. Aan TT. Butzer te 's-Gravenhage is door hel, gemeenlebesf uur van Velsen vergunning verleend tob het, bouwen van een steenfabriek op het terrein der Koninklijke Xederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken. Met betrekking tot het in dezen pol der heerschend mond- en klauwzeer, vernemen we, dat in de laatste we ken slechts een 5-tal nieuwe gevallen werd geconstateerd, de ziekte is op ongeveer 40 boerderijen genezen ver klaard. Hieruit valt wel af re leiden, dat 't mond- en klauwzeer alhier thans sterk afnemende is. De trambaan in de Kruisstraat. Enkelspoor van de Ridderstraat tot de Smedestraat. Van de fcramdirectie vernemen wii. dat het in de bedoeling ligt-, gelijk met de werkzaamheden der asphal- teering, in de Kruisstraat enkel spoor voor de tram aan te leggen. Aan de Noordzijde wordt het hij de Bidder- straat en aan den Zuidkant, hii de splitsing van Smedestraat en Bartcl- jorisstraat weer dubbelspoor. De di rectie kan evenwél, niet meedeelen, of dit nog vóór den winter tot stand komt. Dit. hangt samen met de vor dering der asphalteerïng. No. 3370 Zaansche aanteekeningen

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1