OVER SURINAME Letteren en Kunst Dit de Omstreken Binnenland Een onderhoud met den Gouverneur, Onbegrensde mogelijkheden Belangstelling, initiatief en geld noodig Een forsche figuur, vriendelijk en tegelijk resoluut, m zijn bewegingen, waarmede hij den bezoeker uitnoo- digt, plaats te nemen tegeuover zich aan tafel, '■waar een pootige stapel schrifturen wacht, 0111 verwerkt "te worden. Voor een verlof, dat in de eerste plaats in zalig mets doen ver sleten wordt, is baron Van Heemstra niet naar Nederland gekomen. Hij lijkt jong in weerwil van 't feit, dat hij de vijftig jaren toch reeds be reikte, jong en ondernemend en voi toekomstdroom en dat is meer dan van menig magistraat, die vele jaren doorbracht bii het burgerlijk bestuur en bij rechterlijke colleges kan wor den getuigd. Fei Lang duren de plichtplegingen niet. eitelijk zonder inleiding zitten we midden in 't gesprek over Suriname en vergeten ie zijn in Je hotelkamer van „Duin en Daal", als we ons ver diepen in hetgeen de gouverneur opmerkt over de West. de ko lonie, waarvan wij dat is: de ga- iniddelde Nederlander zoo bedroe vend weinig- afweten. Ja, zoo bedroe vend weinig: Want zoo goed als geen besef te hebben van de r&iliteit; dat een land, vier en een tialf rnaal zoo groot als Nederland met een bevol king van 130.000 zielen wacht en snakt.' dat de Hollander er komt en van alle kanten schatten vergaart, zi-e. dat mag bedroevend heeten. En bedenkende, hoe de nood der tijden menig flink, voortvarend man nood zaakt. zich te censeren met arbeid, die ver beneden de mate van ziin ener gie ligt. is liet. een kwellende gedach te, dat. duizenden Nederlanders een rijk bestaan in Suriname konden heb ben. indien men niet ten aanzien van dit knd jaren lang kortzichtig geweest er-, wat het ergst is, dit nog steeds blijft. „Er moet reclame worden gemaakt voor Suriname", zegt .ie heer Vat Heemstra. ..Belangstelling hebben \v< noodig. Zeker in de allereerste plaat: van de zijde van die kringen, die in staat en bereid ziin, hun belangstel ling om te zetten in daden, maar niei minder van het geheele Xederland- sche volk. dat toch eens moet wetep: in de eerste plaats, dat het niet waar is, dat het begrip „Suriname" zoo on- - geveer identiek is met gele koorts, malaria en weet ik wat al meer de tweede plaats, dat Suriname een land is met andere perspectieven dan Iadiij kan opleveren. Een en kele maal hoort men nog wel eens prevelen, dat de eenige remedie voor 't noodlijdende Suriname is. het maar ie verkoopen. Wie dit zeggen moeten eens bedenken, dat hetzelfde ook wel eens ten aanzien van Java is opge merkt en hce is de toestand sinds dien gewijzigd; Suriname kost Neder land ieder j i<tr twee a drie millioen. Waardoor? Omdat het doei van het land, dar, in cultuur is gebracht, nog niet de oppervlakte heeft van twee maal de Haarlemmermeer, De rest van Suriname is woeste grond, zeer geschikt voor loonende cultuur, maar «Cv? vooroordeel gelaten in ongecul- tnreerden staat. En dan verwondert, men er zich in de Kamers over, dat Suriname zich niet bedruipen kan- Zie. een heel eenvoudig rekensomme tje toont aan, dat. indien er Vier sui kerfabrieken in Suriname worden ge vestigd (er is piaats voor twintig en meer) de kolonie het moederland niet meer noodig heeft. Slechts vier kerfabrieken' Maar ofschoon de Hol lander op Java en elders toch wel doende ervaring van het suikerriet heeft gekregen en de concurrentie met Cuba voortdurend klemmender voelt, wenscht hij van den Surinaam- schen bodem geen gebruik te maken, neen. fourneert zijn kapitalen ten prof ij le van de teelt op Cuba en gaat Suriname voorbij! „Er is toch wel eenige suikerriet en huur?" ..Zeker, De Ned. Handel Maatschap pil' heeft er haar onderneming Marien burg, waar, niet het minst den laat- sfen tijd onder nieuwe leiding met succes gewerkt wordt. Maar wat bc- teekent een onderneming voor een ge bied als Suriname? Neen. er moeten zeker minstens vier nieuwe fabrieken komen, die zeker vee! minder zullen kosten dan op Java of elders, waar de grond duur is en verzorgd moet worden. In Suriname kunnen we wij zen op gronden, die vijf lig jaren in cultuur zijn geweest, zonder eenige be mesting!" „En de werkkrachten?" ..De afschaffing van de slavgrnü is fnuikend geweest voor Suriname. - Daarmede is die afschaffing on zich zelve natuurlijk niet veroordeeld, maar wel het landsbestuur, dat nage laten heeft bijtijds het tekort aan ar beidskrachten aan te vullen, (oen te voorzien bleek, dat de negers van hun vrijheid het bekende gebruik zouden maken. Dat heeft de koionie onbere kenbare schade gedaan en bezoryt ons nog steeds een manco aan werkkrach ten. Veel meer Javanen moesten er naar Suriname emigieeren. Zij ge nieten er hooger loon, werken hun vijf contractjaren en kunnen dan te rug, doch worden indien ze nog vijf Jaren blijven arbeiden in genet van ec-n eigen woning met stuk grond ge steld. Acceptabele •-oerwaarden dus. Er gaan dan ook betrekkelijk zeer Weinig Javanen terug. Van het laat ste transport, dat Suriname verliet ze Ven tig in totaal, waren tien a vijftien Valide Javanen. De rest was van het gehalte, dat men in Suriname zoo min als elders graag ziet: zieken, mis dadigers, bedelaars enz. Ongeveer 23.000 Javanen zbn er op 'fc oogenblik. Het tekort aan arbeids krachten is door de jaren eenigerma- fe aangevuld door Britsch-Indiërs. van wie er een 27000 in Suriname zul len ziin. Dat ziin al weer deugdelijke werkkrachten en bovendien is de Britsch-Indiër spaarzamer dan de Javaan, die het dobbelen dik wijls niet kan laten en daar rnaar zeiden wel bij vaart. Doch daaraan maanden nadat onze begrooting is in gediend, is dat op onze met de pijn lijkste zuinigheid opgezette bereke ning een duizend gulden hier en eon paar duizend daar worden besnoeid. Meer belangstelling van de zijde 'der Volksvertegenwoordiging waag ik. Allioht komt dan meor daadwerkelijk steun van Regeer! ngswege en meer vertrouwen in financieele kringen om het noodige te fourneeren, opdat al thans een begin wordt gemaakt met een exploratie, die al te lang is ui'"" steld." is ook al te kort. Britsch Guyana zelf beeft er al gebrek aan, heeft zeltt- een posing geuaan, om er Javanen te krijgen". Ik waug een leekenvraag. „Biedt het land geen toekomst voor cultuur en detail? Heeft een jonge, onderne mende Hollander geen kans op suc ces? „Neen", zegt de heer Van Heem stra. „Het spijt me genoeg, maa.r op heel .wat brieven, die ik de laatste dagen krijg- en waarin me die vraag gesteld wordt, moet ik die informa tie ontkennend beantwoorden. Wat is de werkkring van deu Europeaan de naar de tropen vertrekt? Controle- arbeid Immers op e'en van de honder den ondernemingen. Wel, eerst heb ben we die ondernemingen noodig. Dan komt er uiteraard vraag genoeg naar Nederlandsche jongelui. Tenzij buitenlandsche ondernemers de ont ginning vauSuriname ter hand nemen waartoe het werkelijk wel eens zou kunnen komen, als het Nederlandse!) initiatief, dat zooveel in Oost-Indiö tot stand bracht, zich van de West afkeerig hield. En er heen gaan en als bijvoorbeeld in Canada zelf met een paar arbeiders den bodem in cultuur te brengen, dat is voor den Europeaan in het West-Indisch kli- "rijwel uitgesloten, als een ferme Nederlandsche jongeman met een klein kapitaaltje zeg f 10.000 naar Suriname trekt en daar grond in erfpacht betrekt (f 0.23 per H.A.!) die maakt een goe de kans. Wanneer hij daar cocospaï- nien kweekt, dia vijf, zes jaar noodig hebben voordat ze vrucht leveren en daarbij wat katoen of koffie iin deu laatsten tijd ook tabak) teelt plus wat voedingsmiddelen voor zich" zelf, wel, zoo iemand heeft daar zeker een goe de toekomst. Copra kan men immers in de heele wereld gebruiken. Maar toch, dat brengt een kolonie als Su riname niet op die hoogte, die bereikt kan worden. Ik noemde de copra. Zien de Nederlandsche fabrikanten, die dit product verwerken er niets in, om in Suriname zelf eeo fabriek te zetten, waar hun fabrikaat toch heel wat goedkooper zal vervaardigd kun nen worden dan in Nederland, waar allerlei factoren den kostenden prijs opvoeren? Er zit, om iets anders te noe- ren? Er zit, om iets anders te noe men. ontzaglijk veel caoline. noodig voor de aardewerk- en porceleinfabri- cage in den grond. Weten de Neder landsche fabrikanten wel. hoeveel goedkooper dan hier te lande zij hun waren in Suriname zouden kunnen produceeren? Maar neen, blijkbaar acht men in Nederland den tijd nog niet geko men. Millioeiien en miliioenen kan het land aan bosenproaucten opleve ren. Maar terwijl men in 't Moeder land in lijdzaamheid toeziet hoeu een Amerkaan da concessie ga- kregen voor het vervoer van het in den laatsten tijd zoc gezochte lichte possuumhout, een der tiental len houtsoorten, die voor honderd en één doeleinden aan de markt kun nen worden gebracht. Er zit tl: in den grond,- maar de energie, on» ze er uit, te halen, ontbreekt.. In zuiden wordt goud gevonden, doch zooiartg 't land in dezen staat is, kunnen de cYuahers. noodig om erts te malen niet getransporteerd wor den naar de vindplaatsen en loont alleen 't zoeken naar alluviaal goud de moeite. Er zit petroleum, maar zelfs de „Koninklijke", die toch wel iets durft aanvatten heeft de schrik voor deze kolonie beet. Een waarom durft men niet? 't Is niet te zeggen. De we gen mogen in Suriname niet uit blinken. te water worden gemakke lijk alle gerbindingsmoeilijkheden overwonnen. De verbindingen met dere deel en der wereld zijn naar den eisch. Het klimaat is er uitstekend, zeker wat de kuststreek betreft, overal waa-r oerwoud is, staat aan den invloed van allerlei miasmen bloot, maar'daarin is de West absoluut geen uitzondering. Wie in Oost-In dié dagen lang in de bosschen zit, heeft óók ka.ns op malaria. 'Maar is het niet waar dat met hel; komen van geregel de toestanden de hygiëne gebaat, is? Suriname kon schatten opleveren. Met een offer, dat voor het Oost-Indi sche kapitaal een handomdraaien zou beteekenen, zou de West weer opleven, het Moederland niet het minst ten voordeel. Zeker financieel, maar niet minder moreel. Want de indruk, die Suriname maakt op Amerika, dat. Im mers zooveel van 't Zuiden verwacht, kan bezwaarlijk strekken lot bewonde ring voor Nederland als koloniale mogendheid". „Waaraan wijt u dit alles I" „Waaraan? Aan het feit, dat van de honderd Tweede Khmerleden er pre cies niet één is, die het land ook maar oppervlakkig kent en uit aanschouwing weet, welk een ontzaglijke mogelijk heden daar in den bodem besloten lig gen. Als dat eens doordrong tot onze Volksvertegenwoordiging, dat in twin tig, vijf-en-twintig jaar Suriname tot West-Indisch Java kon worden, dat éénmaal een flink bedrag het land zou bewaren voor een ieder jaar weerkee- rend déficit, dat er met de jaren niet minder op zal worden, dat dit. bedrag een onbepaald aantal malen ierirg zou komen; verder, dat Suriname op kor ten termijn kan beteekenen verruiming van afzetgebied voor de jonge Neder landsche werkkrachten zoowel als vooi de Nederlandsche fabrikanten ten slot te. dat als het Nederlandsche volk wei felt en talmt iederen dag het risico grooter wordt, dat buitenlanders met concessies en andere voorrechten gaan strijken, ja, als dat eens door drong tot het Nederlandsche pa-rle- inent, zie, dan was voor Suri name de droeve tijd spoedig voorbij. Wij snakken er naar, om te wer ken. aa,n te pakken, uiit den grond te halen, wat er in zit en het, verdriet ons, dat- het eenige, wat wij uit 't Moe derland moeten vernemen, Zóó sprak de gouverneur. Tot 9 Januari zal hij hiei' ie lande ver toeven en pogen, de belangstelling voor zijn land te verlevendigen. Moge hij er dn slagen! Moge darland^zieh herinneren, wat durf en doorzicht in den Oost hebben opge leverd, welke kostelijke resultaten werden verkregen bij 't betrachten der oude wijsheid, die zegt, dat de kost voor de baat uitgaat. Enals Oost- Indië niet sterk genoeg spreekt, wel licht doet het land, dat eens Nieuw- Hollamd heette en thans door verslap ping en verwaarloozing van Ne derland het centrum der Vereen igde Staten van Noord-Amerika werd, zien, welk gevaar men riskeert, indien men goeden raad in den wind slaat naar Huygens' woord „van ver op 't kussen vecht", zonder oordeel, zon der kennis en met besparing van en kele duizenden guldens vele millioe- ?n versmaadr._ Moge die belangstelling daarom ont waken, neen, reeds ontwaakt zijn nle de gouverneur in Januari s.s. Venezuela vertrekt. Het was wei het beste, dat wij hem konden toewen- schen. toen we afschei'd namen van den tiidelijjcen bewoner van Duin en Daal. Die zette zich weer onmiddellijk aan :ijn stapel correspondenties Jone naar den geest, ondernemend, vól toe komstdroom. DILETANTEN-T00NEEL DRIE NIEUWE TOON E EL-UI TG A VEN. Da Goudmijn, klucht van C. Laufs - W. Jacoby. Da Nalatenschap, blijspel van II. V. Esmond. S. H H, blijspel w. Archibald Laafs. (Uitg. J. Heynis Tz. Zaandijk). Nauwelijks had ik mijn artikel „Ver •aide en Oorspronkelijke Stukken" ge- ihrevcn, of ik ontving drie nieuwe stuk ken voor bet diiettanientooneel ter be oordeeling toegezonden, één vertaald ui', het Duitsch, één uit het Engelsch en één oorspror.kriïjk. Het waa als de proef op de som. „De Goudmijn" heeft alle eigenschap- in van de uit het Duitsch vertaalde klucht. De schrijvers zijn doodsbang, dat hum publiek miet genoeg lachen zal I Daarom stoppen zij hun klucht ala een worst vol kluchtigheid. Da Goudmijn is er van overladen, zóó dal hei zeer aardige gegeven cr feite'ijk geheel o-ndeT zoek raakt. Het leven van den rentenier Kiuard 'l'immendorf word: verga'.d door een tingeltangel, die ze vlak naast zijn huis hebben gebouwd. lederen avond klinkt het tsjing-boem 1 tsjingboeml van de jazz band tot zijn kamer door en het liedje: Naar Amandel Naar Amende!" maakt hein gewoonweg dol 1 Tot overmaat van ramp zeggen zijn bovenburen, van wie hij jaarlijks 2030 mark trekt, hem de huur op, omdat zij r.»3st de ,,-Vmorzaat" niet langer wonen wil'en. Timmerdorf besluit den strijd enct de Amorzaal aar. te binden en vindt daarvoor een bemdge noot in zijn aanstaanden schoonzoon, die er bij den ouden brombeer door im de pas denkt ie zullen komen-. Maar z' hoort Timmersdorf op een goeden dag, dat hij door het sterven van een ouden, verren bloedverwant erfgenaam is ge worden van de Amorzaa'.Alles is daar- moo tegelijk veranderd! Do Amorzaal, die hij cei6t vervloekte, is nu zijn Goudmijn geworden en da tingeltangel, we'.ke hij wilde laten afbreken, heeft nu geen mer voorstander dan Timmerdorf, In dat gegeven ligt ongetwijfeld da stof voor een amusant blijspel, maar schrijven van een blijspel zien deze klucht spelfabrikanten geen kans. Daarom halKa zij uit al hun oude kluchten twee of drie moppen, stoppen die linke en recljis in hun stuik en het geheel wordt dus een klucht, zooals wij die al bij tientallen ui: Duitsohlar.d geimportcer-i hebben gekre gen. Een stuk als De Goudmijni is voor dilettanten dankbaar om te spelen, de clowneske grappigheid ligi er zóó dik op. dat een goedmoedig, niet verwend pu bliek er om zal schateren van plezier en ik kaïn mij dan ook best voorstellen, dat diletta®ten-club met niet al 'e sterke krachten naar zoo'n gemakkelijk speel baar stuk grijpt. Het 'succes bij de leden ars vooraf verzekerd. M werkelijk genot zal het vertoonen grappigheid aan ernstige spelers Ze zijn heel den avond poppen iai p'aats van menschen en in hun grappig heid zóó Duitsch, dat hc*. hun nu en dan 'onderen zal nog Hollandsch te «preken. „De Nalatenschap", het door A. van de Broek uit het Ëngelsch vertaalde blij spel van Esmond :s van heler, fijner gehalte dan De Goudmijn. Nieu-, zegeven allerminst. Sandy Verral' krijgt als „nalatenschap" van een gestorven kennis, die hem eens het leven heeft ge red, een „meisje" ihuie gestuurd. Sandy denkt niet anders dan dat liet con -hum mel van vijf, zes jaar zfti zijn en de Ted dy-beer en het hobbelpaard staan al in den licek van de Kamer, wanneer een juf fer van 18 jaar, gekleed als een vogo'ver- schikster, binnenkomt vallen. Dat is de erfenis, die Sandv ia toebedeeld. De reit raadt ieder, die we! eens Bngoleche Mag: zrne verbalen heeft gelezen. Voordat het scherm-voor net laatst zakt, is de vogel schrik veranderd ia 'n elegant ru zóó vee' charme voor Sandy, dat hij haar ala zijn aanslaande vrouw in de armen Ook i-n dit Bngeisehe stuk belooft het gegeven meer dan de uitwerking brengt. De schrijver maakt het zich wel wat erg gemakkelijk door Elba alleen maar verandering in haar toilet te doen onder gaan. Hij voelde zéker, dat veel meer hem eeëischi zou worden, waarneer hij in 3 bedrijven Elisa en Sandy ook geeste'ijk tot elkander moest brengen; daarom sluurr hij Sandy in het beign van het tweede bedrijf maar stilletjes weg hem pas tegen het slot van III lenig laten komen; het elegant toilet en het v a-nderde uiterlijk van Eüsa doen dan de zeven rest- De echrijver steil zich zelf geen moei- 'ijk'e problemen, maar Esmond beschikti iver een goede dosis Bngeisehe humor en heeft daarom geen Duitsehe kluchtigheid noodig om zijn stuk mee vol tc stoppen. De Nalatenschap is van een prettig, licht gehalte en beschaafde dilettanten zullen con opvoering van dit blijspeUetje dan ook zeker wel genoegen beleven, al zullen zij nooit de vereischte Engelsohe 6feer benaderen. Want dat is weer het na deel van een opvoering door Hollanders dit vertaalde stukje, dat de verschil- e personen zoo typisch-Bngelseh ge dacht zijn, dat Hollanders ze nooit zui- zul!en kunnen spelen. Zij zullen bijna t in de vertooning Hollanders niet Bagelsche namen blijven en :k vrees, da', daarmee van den Engelschen geeet en den Engelschen humor zeer veel verloren Me: ,,'z. B. B. II. II.", het aardige blij spel van Archibald Laafs, da: bij Het Sehouwtooncol zoo'n mooi succes heeft gehad, zitten wij midden in HollandDat zijn Hollandsche menschen met Hoiland- schen humor, die onze dilettanten onm" deJlijk zullen begrijpen en aanvoelen daarom ook veel beter zullen spelen dan Duitsehe kluchtspelpoppen of sirs et dies uit de Engelsche society. Hoe staat ook de zeer goede Hollandsche dia loog van Archibald Laaf» van wien wij nu wel mogen zeggen, dat hij in don bur gerlijken stand als Jurr. A. ZoetmuVer is ingeschreven boven den vertaalden tekst van De Goudmijn en De Nalaten, schap. Met genoegen heb ik Z. B. B. II. H. nog eens overgelezen en mij daarbij de uitstekende voorstelling door Het Schouw- tooneel van twee jaar geleden herinnerd. Schrijver en uitgever zullen van Z. B. B. H. II. nog zeer veel genoegen beleven; dit aardige, onschuldige Hollandsche Wij- spel is als geschreven voor beschaafde di lettanten. J. B. SCHUIL. RAOUL VON KOCZALSKI. De beroemde Poolsche componist en pianist Raoul von Kocznlski, die als wonderkind reeds op vier-jarigen leeftijd wereldberoenidhe'.'i verwierf als componist èn pianist (3 Januari 18£5 te Warschau geboren, gaf hij al niet ouder dan 3 jaar, ziin eer ste concert en met vier jaar had hij al een tournée van meer dan 60 concerten achter zich) zal onder aus piciën der Internationale Concert- directie Ernst Krauss na een pauze van 25 jaar ook weer een gvept tournée door Nederland maken. Vanaf half October a.s. zal hij, die spoedig zijn 3000e concert zal geven, o.m. te Amsterdam, Der. Haas, Rot terdam, Haarlem, Utrecht, Arnhem Groningen, 's-Hertogënbo&rh. Hilver sum, Baarn, Leiden, Amersfoort, Deventer enz. Raoul von Koczalski hoeft enkele opera's twee symphoniec-n, veel ka mermuziek en liederen gecomponeerd Zijn werken werden zegt ,.De Tijd" veel in de Romaansche landen, in Rusland en in den laatsten tijd voor al in Duitschltmd, Engeland en Ame rika ter uitvoering gebracht. PROF. LACASSAGNE. r Uit Parijs wordt aan do X.R.Ct. gemeld, ciat prof. I.acass.-igne, die aan de Akademio to Lyon onderwijs gaf in gerechtelijke geneeskunde, overleden is. Hii was bevriend met, Gambetta en heeft na den aanri-tg op Carr.ot diens lijk geschouwd. Het zelfde heeft liii voor zijn eigen over blijfselen voorgeschreven. I.arassagne werd beschouwd als grondlegger van de politiie-tec'nnick op dit gebied. VELSEN 8TUKKEN VOOR DEN RAAD Do Huuroommiss.e. Op de vragen van den heer Schilling betreffende <1« huurcotomissie antwoorden en W. dat er bij hen bezwaar bestaat openbare raadszitting te voldoen aan wenseh om de beweegredenen *e n°®- a welke hebben geleid tof het voor- «ot opheffing van de huurcommissie. en W. zeggen dut zij in dit geval op treden ter uitvoering van weiten en al- 'toe maatregelen van bestuur als or gaan van hooger gezag. B. en W. «teilen voor grcmdruiling aau :o gaan ine'. H. Handgraai te Sant poort en J. Lindeman te Bloemendaal, waardoor omlegging en herstraling van den Duinlustparkweg mogelijk is. Voor omlegging en herstraiing vragen B. en W. een «edict van f 2C00. daarwoddo ontvanger. De commissie van bijstand voor de fi nanciön heeft bericht dat vo'tgens haar in zicht de jaarwedde van eenj, eventueel nieuw te benoemen titularis gebracht aou kunnen worden op f JC00f 36CO, voor den tegenwoordigen functionaris wordt voor gesteld het salaris te handhaven zooals dat is. De commissie geeft tevens in overwe ging bij mogelijke vacature in de functie van commies ten kantore van den ontvan ger «cn ambtenaar met lager salaris te be noemen, geen commies. B. en W. kunnen zich met de conclusie omtrent het ontvangers-salaris wel ver- B. en W. «ellen voor aan de R-K. Vereenigin? „Woningbouwvereeniging" te IJiwuiden te veel berekende erfpach'.eca- uit te keeron, alsmede van tot bedrag dat bij 't Rijk.niet voor vergoeding jerking komt. De bedragen zi;n f t f 002.48 per jaar. B. en W. stellen voor de goedkeuring in Ged. Staten te vragen op een raadsbe- uit tot aan wijzing van gedeelten smeento welke voor z.g. halfopen bebou- ing zijn a.wgcwezon. B. en V. vragen een credie: van f 17S0 voor vernieuwing en uitbreiding do centrale verwarming in het ra&d- Voorgeste'.d wordt te aanvaarden di provinciale voorwaarden ir.zake subsidie verlcenrng voor tuberculosebestrijding. Reorganisatie school A. Na advies van de commissie ad hoe, welke voor a-iriee over deze reorganisatie V-enoomd, en welk advies geen derheidsresultaat geeft, stellen B, - cnkeïo veranderingen aan te bien aan het gebouw, gymnajtiektoeste! te schaffflr, en de Muio-echoo! splitsen al» volgt: a. ccn 6-ktaasige lagere waaraan verbonden een 7e leerjaar, speciaal opleidende voor H. B. en Gyirtnaeiuto; b. een fikiassige ere school, waaraan verbonden een 4-j.v i*e U. L, O.-school. Een berekening van kosten zal r.a goed- keuring worden samengesteld. BEVERWIJK STUKKEN VOOR DEIJ RAAD. B. cn W. stellen voor, in verband "-n verzoek van de Kamer van Koop- mdet cn Fabrieken voor Haarlem, om het havongeld te verminderen tot 2 a 3 P«r ton per reii, alleen voor die :n- rn niotorboolondernemingen. welke evrrvijk gevf.i-,-d zijn als maximum n-,-e!d ;e berekenen f 3 per ton per jaar (;a thar.s f7). L. Th. Slingerland heef: aa.n den r4ad verzoek gericht otn een bijdragi f ió Y-lor een op te richtcfj gedenk- voor ridder Jan de Wind, onlangs -• l-n. Do honk zou Sn de Vondellaan geplaa: kunnen worden, zegt verzoeker. ZANDVOORT INWIJDING GEBOUW VAN DR.% KRING „GODSDIENSTIG LEVEN". Donderdagavond vond do inwijding plaats der benedenzaal van liet tre- bouw van den Zaudvoortschcn kring ..Godsdienstig Leven". Bii het bin nentreden werden we getroffen door het rnooio stemmingsvolle geheel, dat van wat voor korten tiül nog schlderswerkplaats was, heeft weten te maken. ..De kring" vindt, hier iu elk opzicht een waardig tehuis. Het groot aantal aanwezigen in de geheel gevulde zaal getuigde van de belangstelling, welke in Zandvoort oor liet werken en streven van de kring" bestaat. i avond werd geopend met het. zingen van een Danklied, waarna movrouw Sterrenburg eenive fioli tea. o gaf. Hierna nam de voorzit,or, de heef Differs het woord. U" herin nerde in het kort aan hetgeen in de afgeloopen maanden geschied wa3, dat tot het ontstaan van den kring den sioot had gegeven. Hij deelde me de, dat betuigingen van sympathie waren ingekomen van da Evangelisa tie to Zandvoort, de Israëlitische ge meente alhier en den Religieuzen Kring te Aerdenhout. Voor het ge meentebestuur was aanwezig de heer wethouder T. Moolenaar. Da voorzit- te dankre allen, die door hun offer- vaardgheid hadden meegewerkt, den kring dit schoone eigen gebouw te bezorgen. De tweede spreker, Ds, Padt, meen de, dat de stemming op dezen avond zich moest bewegen üisschen twee punten, nl. t.usschen de vreusde van liet hierzjin en het verdriet, van het hierzijn. Spr, was er van overtuigd, dat do kring beantwoordt^ aan een diepgevoelde behoefte, die in de men schen leeft. Dit bleek tyel ten zeerste uit het groote aantal van hen, 'die el- ken Zondficr de bijeenkomsten volgen. Spr. putte daaruit moed, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Nadat, het koor eenigo nummers ge zongen had, bood de heer Van der Mcije nameri3 de leden aan den kring Ds. Padt een bijbel voor het spreck- gestelte. een Statenvertaling van Prof. Qbbink en, wat net hart van den wakkeren organist, dc-n heer Eelers ten zeerste verheugde, de mu ziek der psalmen en gezangen aan. Vervolgens getuigd© de heer Mole naar van de belangstelling van het gemeentebestuur van Zandvoort. Na een solo van mevr. Van Marle zongen de aanwezigen fot slot Ge zang 2 vers 1 ,en 5. waarna de beer Elffers opwelde tot warme belang stelling voor den kring. Hierna ging men uiteen, om naar het', bestuur hoopt, steeds in grootere getale elkaar in de nieuwe zaal Ie ontmoeten. De vertraagde Ratificatie Een taalquestle oorzaak Naar Int Aiuat. Persagentschap vernam, wordt dc uitwisseling der ratificatie-oorkonden van het Neder- land.Hch-Tejecho-Slowaaksch bandels erdrag nog door een merkwaardige oorzaa* vertraagd. De uitwisseling, die volgens de ver strekte berichten binnen enkele da^ Sen kon worden verwacht, is tot usverre niet geschied. De Neder landsche rcgcering had naar Praag gezonden een door de koningin ge- t.cekende ratificatie-oorkonde, die in het Frangch waa gesteld. Dc Tsjc- cho-Slowaakschc regcering bood het Nodcriandsche gezantschap, (de uit wisseling zou in het gebouw der Ne derlandsche legatie geschieden), een door president Masaryk getcekende oorkonde in het Tsjechisch aan. Hier mee kon men van Nederlandsche zijde geen genoegen nemen. Iets an ders ware het geweest, wanneer ook dc Nederlandsche oorkonde in de landstaal. dus het Nederlandsch, ware gesteld geweestthans echter behoorde ook de Tsjechische oorkon de in het Fransch tc zijn gesteld. Waar het niet aanging de door dc koningin reeds sreteekende oor konde weder naar Holland terug te zenden, wenddo het Nederlandsch gezantschap te Praag zich om instruc tie tot Den Haag. Anderzijds deed de vertegenwoordiger der Tsjecho-Slo- waaksche regeering in deze aangele genheid de toezegging het zijne te zullen doen, om de tot vertraging der uitwisseling aanleiding gevende moeilijkheden uit den weg te De Raden van Arbeid Mechanisesringder administratie Dc „Maasbode" schrijft: Do proefneming met het mec-hani- secren van de administratie der Ra den van Arbeid, waarvan wij voor eenige weken melding' maakten, is thans geëindigd. Naar wij vernemen moeten de re sultaten dezer proefneming zeer gun stig zijn. Uit deze proeven is gebleken, dat de gemechaniseerde administratie het grootste rendement afwerpt bij een aantal van ongeveer 100.000 verzeker den per raad. Wanneer men nu bedenk., dat er in ons land ongeveer 2 millioen verze kerden zijn, zou men dus met ccn 20- tal Raden van Arbeid kunnen vol staan en zouden 13 a 17 Raden kun nen worden opgeheven. De daardoor te verkrijgen bezuiniging, wordt op een half millioen gulden per jaar ge schat. liet persoonlijk contact met de ver zekerden behoeft door een vergroo ting van de districten der Raden, een beperking van het aantal Raden met zich zou brengen, geens zins to vervallen. Dit zou kunnen ge schieden op de wijze, zooals in de Zui delijke provincies thans reeds hier en daar het geval is, en bovendien door het houden van zitdagen in verschil lende gemeenten door de voorzitters der Raden van Arbeid. Op die wijze zal, verzekerde men ons, liet contact zoover dit noodig is, op een wei nig kostbarn manier kunnen worden bereikt en behouden, zoodat d" kwes- het contact geen overwegend bezwaar tegen dc vermindering van het aantal Raden bij invoering van de gemechaniseerde administratie be hoeft uit te maken. Het Middenstands congres Het Middenstandscongres te Amers foort is voortgezet. In verband met de inleiding van mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid te '=-Graven- hage, hebben verschillende organisaties rapporten ingediend. Ten opzichte van de Arbeidswet in het kleermakersbe- drijf zegt mr. N. Peereboom, rechtsge leerd adviseur van den Bond van Kleer makerspatroons in Nederlaud. o.a. ,Het bijzondere bezwaar, dat in het kleermakersbedrijf tegen de huidige Arbeidswet gevoeld wordt, geldt eigen lijk sinds tó October io==. t0(;n de Hoo- ge Raad besliste, dat de Atbeidswei ook toepasselijk is op de huisindustrie. Ook bier komen de hinderlijke consequen ties sterk naar voren van een systeem, dat alles uniform tracht te regelen, zon der dat het rekening houdt met dc tal rijke variaties, die het practischc le ven biedt. Een patroon is strafbaar, in dien één zijner thuiswerkers 's avonds na 6 uur nog voor hem werkt. Zelfs de directeur-generaal van den Arbeid vond dat belachelijk, want hij heeft een conferentie gehad met de besturen van patroons- en werknemersorganisaties, om gemeenschappelijk een bevredigen de regeling te vinden. I>ie is intusschen nog niet gevonden, en zal niet gevonden worden, zoolang men dc Arbeidswet op de huisindustrie toepasselijk verklaart." De heer W. G. van Veen, secretaris der Nederl. Banketbakkersvereer.iging formuleert de wenschen van zijn orga nisatie ten opzichte van de Arbeidswet aldus a. een verlenging van den arbeidstijd :r dag en per week van SM uur per dag en 48 uur per week tot to uur per dag cn 55 uur per week b, een later uur voor het beëindigen van den arbeid, in plaats van 6 uur n.ra. uur n.m. een wijziging van art- -0 der wet in dier voege, dat om in het bezit ge steld te worden van z.g. couponboekjes voor overwerkvergunning in spoed- eischende gevallen verschillende bcdrij- o, het onze, bij algemcenea maatregel van bestuur aangewezen worden d, geen verplichting voor ons bedrijf om de rusttijden op de arbeidslijst tc ermelden e. een wetsartikel, dat een einde maakt 'aan de oneerlijke concurrentie, elke ons bedrijf wordt aangedaan door koks, hotels, restaurants, enz. De conclusie van het rapport is, dat het hoog tijd wordt, dat aan onze be drijven een ruimere arbeidstijd ge schonken wordt en bepalingen in het leven geroepen worden, die meer ruim te en meerdere vrijheid geven orn ons bedrijf uit te oefenen zooals het be hoort. KIND VERBRAND. Van liet echtpaar W, i» ccn drie jarig moisje, «Jat bii haar ciootinoe- der aan liet spelen was. in een pot kokende pap ceyallen. Het kind werd zoo errustig verbrand, dat het 's avonds aan de bekomen wondoti overleed. FINSCII BEZOEK VAN ONS LAND. Dinsdagmiddag zijn hun opwach ting komen maken bij den Minister van Marine, don heer 'Ycaterveld eu voorts bij den chef van den Marine staf, schout-blj-nacht Sluya en bij dea inspecteur van den torpedo-dienst, kapt, ter zee jhr. Schorar, de zeeoffi cieren en ingenieurs van do marine in Finland, die zooals vroeger ge meld, ccn studiereis op inarinegebied in Nederland komen maken, voorna melijk betreffende den onderzee- dienst. Deze studie-commissie bestaat uit den fregat-kapitein George I. Roos, den corvetkapitein Eimcr Srhwanck. den officier-machinist i'iif. Vuno Kin- nanen en de ingenieurs K. Albin Jo- hasson en W. E. T. Grinroos. Woens dag werden te Nieuwendien de ma ritieme instellingen bezocht. VEILIGHEID OP DE RIVIER. In verband met eventueel te ne men maatregelen in het belang van een veilig verkeer op den Rijn en de groot© Zeeuwsche on Zuid-Holland- sche stroomen. heeft er den 23sten en 2isten dezer een voorloopige wis seling van gedachten plaats gehad liisschen Duitsehe cn Nederlandsche belanghebbenden en de Duitsehe cn Nederlandsche rivierpolitie. Hoofddoel van de gehouden ge- dachtenwisseling is om to trachten tot ecu goede internationale samen werking op de rivieren te komen in het belang van d© veiligheid. Voor do Duitschers heeft het le vens ten doel gehad zich op de hoog te fe stellen van de working en in richting van den bewakingsdienst op de groote rivieren in ons land. ORGANISATIE VAN DEN R.K. JONGEN MIDDENSTAND. Naar de „Msb." verneemt is door het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstansbond hot initiatief geno men tot geleidelijke oprichting van vercenigingen van den jongen Mid denstand. Een commissie werd hc- noemd bestaande uit dc hceren rector Jansen van Amsterdam, rector Soffcr3 van Onslcrhout cn dr. Van Beurden, van Heeswijk, om plan en program in studio tc nemen en hierover rap port in tc dienen aan den Ned. R.K« Middenstandsbond.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10