OM ONS HEEN 42e Jaargang No. 12661 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 26 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57ys. Franco per post door Nederland f3.87Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57J4; franco per post f0.65. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers^dvertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Hootdrcdacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, IJmulden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD den kerkbouw aan den Kloppersingel? Hcj is bekend, dat de Gereformeerde Kerk reeds lang: plan heeft om op het mooie terrein aan den Kloppcrsingel (aan den rij- en achterkant begrensd door de Joh. de Breukstraat en dc Zo- cheistraa:) een .nieuwe kerk te bouwen. Enkele jaren geleden werd de nieuwe kerk aan de Ged. Oude Gracht, die ruim iooo uitplaatsen t<?It, in gebruik genomen. liet is de bedoeling om aan den Kloppcrsingel een kerk van onge veer iïoo zitplaatsen ie bouwen met kosterswoning. vergaderlokalen voor den kerkerand, eni. Onlangs zijn enkele architecten uit- genoodigd daarvoor plannen in te öic- Dtze plannen zijn thans ingekomen. Zij worden door een commisuc van des kundigen bestudeerd, waarna de kerke* raad een besluit zal nernen. Jndien alles gaat zooals verwacht wordt, is er veel kans, dat in het begin van 1915 met het bouwen van de kerk kan worden begonnen. EEN KOSTBARE MUNT Terwijl aim de kust van dc Wad deneilanden een tweetal optimistische en vindingrijke studenten bezig is to trachten klaar te spolcn wat zoove- lon voorgangers in gunstiger omstan digheden mislukt is, n.l, het ophalen van het Lutirie-goud, gaat men in Frankrijk beginnen met een nieuwe systematische speurjacht up een munt, wier geschiedenis wel waard is, hier .verhaald tc worden. Toen Napoleon I besloten had het zilveren vijf frankstuk in te voeren, begreep hij al spoedig, dat er iels speciaals zou moeten worden gedaan, om dit nieuwe muntstuk populair te maken. Het klinkt wol wat vreemd, dat geld nog behoefte aan populairi- teit kan hebben, maar het gemis was natuurlijk geheel gelegen in do afme ting van het geldstuk. Zelfs toen had den de menscnen reeds liever een vijf franesstuk dan niets, maar liever had den zij vijf munten van een franc. Om zijn doel to bereiken, kwnrn do groote keizer op een origineel idee. Hij liet in een der nieuwste munten een klein briefje smelten, door hem zelf gctcekend en dat.- den vinder de som van 5 millioon francs beloofde Het resultaat was groot en oogenblikkeüjk Jarenlang trachtte iedereen deze stuk ken in handen te krijgen en wij mo- gen aannemen, dat de staat hier niet slecht bij voer. Vele «tukken werden verminkt en zelfs gesmolten om het kostbare briefje te vinden. Nu ver moedt men dat het kostbare munt stuk in een verzameling van Napole ontische souvenirs is beland Maar waar het ook zijn moge, naar men be weert is de Franscho regefiring alsnog bereid, dc belofte van -Napoleon in te lossen. En dus wordt er weer naar gezocht. Ma-ar dan geven w-ij toch de zoekers naar het Jmtine-goud een betere kans. Weten onze jeugdige lezer?, en wat dat betreft hun ouders, dat Moeder de Gans. wier sprookjes niet- alleen in .Nederland, maar over de gehecle we reld beroemd zijn. werkelijk beeft be staan. Zii was een Amerikaanscbe en haar dochter trouwde niet een mees ter drukker Thomas Fleet. Uit dit huwelijk werd een zoontje geboren en grootmoeder placht haar kleinzoon bez.ig te houden met zelfbedachte sorookjes. die later door ha-ar schoon zoon werden gedrukt en uitgegeven onder den naam van De sprookjes van Mother Goosc. de woordelijke verta ling van ons Moedor de Gans. Alleen heeft de werkelijke Moeder de Gans slechts een zeer klein deel bedacht, van de geweldig uitgebreide kinderlectuur, die thans onder haar naam wordt aangeboden. DE VERKEERSAGENT Dit instituut, dat ook in Haarlem ingeburgerd is, heeft de sympathie ver worven van vrijwel iedereen, die zich rijdend door onze straten voortbe weegt, hetzij hij rusiig in een auto, rij tuig of op een fiets zit, of een wagen voortduwt. De wetenschap, dat daar op drukke punten zoo'n kalme, gezaghebbende rnan staat, die met tién beweging van zijn witgehandschoende hand den zwgar- stcn vrachtauto kan doen stilstaan, geeft zulk een rustig gevoel van vei ligheid. Nietwaar, hoe angstig nadert een voorzichtig wielrijder niet vaak een boek van een straat, waar weliswaar geen verkeersagent staat, maar waar bet soms toch heel druk kan wezen. Welnu, die angst bestaat niet op die plaatsen, waar tegenwoordig .een bewa ker van de veiligheid staat. Men moet dit werkje vooral niet te licht opvatten. V\-oial 7", die op druk ke punten staan, moeten als het ware over stalen zenuwen beschikken; kalm blijven wanneer zij soms van vier kan ten tegelijk raotorgevaarten op zich zien afkomen. In Haarlem golden tot dusver de vaste posten bij he: Stationsplein. Bar- tcljorissiiaat en Verwulft als het drukst. Maar sinds het plaveisel in oazc hoofd straten voor de asphalteeringswerken opgebroken zijn, staat er ook een ver keersagent bij de Groote Houtbrug. Over dezen laatsten wetsdienaat wil den we het even hebben. We belnen hem op een dezer avonden eea poosje rustig gadegeslagen en kwamen toen tot de conclusie, dat zijn aanwezigheid aldaar waarlijk geen overbodige luxe genoemd mav worden. Zoo iemand, aan nioci hij. vooral in het donkere avond uur, volkomen meester over zijn zenu wen kunnen zijn. Zooals nsen weet komen dagelijks on telbare automobielen, komende uit de richting van L'en Haag, over hei Hout plein de stad binnenreden. D't laatste kan nu sinds emigc weken niet plaats hebben, omdat de opengebroken straat dit belet. Aan vele bestuurders is dit evenwel niet bekend. Zij rijden daarom, de één harder dan de ander, gewoon door, tot zelfs over de brug, eer z'i eindelijk de donkere gestalte van den verkeersagent met zijn waarschuwend opgeheven rechterarm zien. Knarsend blijven de vehikels dan even stil staan, om vervolgens een van beide singels op te rijden. Toen wij dien bewustcn avond, even stonden te kijken, naderde van het Houtplein een slechts matig verlichte auto Waarschijnlijk daardoor kon de chauffeur den verkeersagent niet zien, totdat hij hem op slechts een meter af stand opmerkte en toen schielijk stop te. Den agent werd dit toen even machtig en terwijl hij, op eigen lijfs behoud bedacht, een weinig op zij sprong, riep bij ons op wan'aopigen toon toe „Maar ziet u nu wel, dat we 's avonds niet zien kunnen 1" Hij bedoelde natuurlijk „niet zien worden." Ditzelfde is natuurlijk ook het geval op de andere vaste posten. Nu de avon den weer langer worden, zal er wat op gevonden moeten worden, om te maken, dat een verkeersagent op een flinken afstand gezien kan worden. Wij mee- nen, dat dit het beste kan gebeuren, als men den agent op een vluchtheuvel laat plaats nenien, zooals in Rotterdam bet geval is. en daarboven een flinke clec- trische lamp laat branden. Dit zal ên aan den agent èn aan de veiligheid van het verkeer ten goede komen. No. 3371 Mijlpalen Wie onzer denkt in deze dagen, nu rloliandsciie vliegers op liet uum zijn. mar indie te vliegen, niet een «ogen blik aan het tooueeistuk „Mijlpalen", dut zoo vaak door Kooynurds' gezel schap is gespeeld en dat tot onder worp had de opvolging: houten Belie pen. ijzeren schepen, stalen schepen? Er zullen vroeger wel mosschcu zijn geweest, die lachten of het hoofd schudden oior het denkbeeld, oin met een zeilschip, langs de zuidpunt van Afrika, Indid te bereiken en liet is toch geschied; later zullen liun nako melingen gelachen of het lioofd ge schud hebben, toen men het ging 'loon per stoomboot, on op het oogcnblik !.'t<in de nazaten van deze twijfelaars eer klaar om te lachen of het hoofd schudden, 1111 dappere, jonge, ke rels zich gereed maken, de reis t>er vliegtuig to doen. Wij hooren hen immers al zeggen: ..als aportdemon- str.afie is het heel mooi. maar wis ge looft dat er ooit '-en geregelde, vei lige verbinding door de luchlt me» Intliü komen zal?" En. toch. in w,u-r il van die remmers en f «penhou ders durf ik zeggen; ..de luchtlijn" Nederland-Indié komt, ze in munr c n rpiacstio van fiid en vernuft en eriis- liicn. misschien mogen ik cu mijn tiidgenooten het nog beleven". Al zou ik. natuurlijk, dnar niet op durven rekenen. F.rckmann-Chatrian, een nu vrijwel vergeten Frnnseli schrijverspaar, heeft, eens geschetst, hoe de smid Da niel Rock met, zijn zoons, die. er een genst ander van waren dat do spoor 1 luin dorpje zou doordringen, den listen trein trachlten legen te hou den met hun sterke armen en een oiiderwctschen piek: zij werden on dersteboven gereden en kwamen om. 7.M zal het den tegenstribbelaars van heden allicht niet vergaan: verzet ten zich trouwens wijselijk alleen maar met de tong en op eerbiedigen afsiand. Maar dat zij, met beschaam de kaken, later hun ongelijk zullen moeten erkennen is nu al een zeker heid. De Portugees Dias was de eerste, die in de buurt van de zuidpunt van Afrika kwam. Hij zeilde die nog niet om. de tegenzin van zijn scheepsvolk, dat peen vertrouwen in de voortzetting den tocht had, dwong "hem terug te keeren; wel ontdekte hi> de zuid punt. waaraan hu den naam gaf van Slormkaap, Cabo Tormcntoso, om het slechte weer dat hij daar te ver duren had. Die zwaarmoedige naam werd door den Portugeeschen koning Joa3 veranderd in Kaap de Goede Hoop, omdat zij, zoo zei de koning, het voorteeken zou zijn van een nieu- wo expeditie, die beter slageu zou. Die tweede tocht liet evenwel nog tien jaar op zich wachten. Do leiding daarvan werd evenwel niet aan Dias opgedragen, maar aan Vasco di Ga- ma, wiens naam door deze reis voor altijd beroemd geworden is. Den 22sten November 1497 zeilde hij Knop de Goede IIoop om. Naderhand hebben de Portugeozen zich evenwel niet weten te handha ven. Althans, daarover vertelt Jan Huygen van kinschoten, een van on ze eerste Nederlandsche zeevaarders, Weet men wel, dat deze beroemde man in ons Haarlem geboren werd? De zucht naar reizen zat er nl vroeg bii onzen .Tan in: toen hij in Goa, hei middelpunt van de Portugeesche be- zittingeu in Voor-Indië, was aange land. schreef hij aan zijn ouders: „mijn hart denct anders niet. nach; ende dach. dan om vreemde landen to besien. Soo weet men wat te ver tellen als'men oudfc is". Het kan haast niet leuker gezegd worden. Huygen 'ging al vroeg uit Enkhuizen, waar hij opgegroeid was, naar Span je en kreeg daar al spoedig gelegen- hcid om aan ziin zucht tot reizen te .voldoen. Waarschijnlijk in de functie van klerk trad 11 ij 111 uiensc bij den aai istussciiop van Goa en verbet op een der Schepen van een vioot \aa veertig, de naven \au Lissabon op Vrijdag 8 April 1583. üp welke kieine schuitjes groote tochten destijds ondernomen werden kunnen wij zien aan de albceldingen uit dien tijd. Up de kust Guinea ik ontleen deze bijzonderheden aan het interessante boek van Dr. M. G. de Roer „Van oude Voyagien") werd do vloot door enorme hitte en her haalde regenvlagen geplaagd. ..Tot tien. twaalf koer op een dag moes» men de zeilen si rijken, al het water dat in het schip was, begon onaan genaam 10 rieken, zoodat men den neus moest dichtknijpen als men drin ken wilde". Bovendien had .Tan weinig vertrou wen in do zeemanskunst van de Por- tugeezen: een groot deel van de be manning was ziek, een ander deel on bekwaam; ook kwam er (wist en mui terij. Overigens was de reis voor spoedig. Later lui den terugtocht kwam hij te weten, dat niet zonder reden het vaarwater omstreeks ot zuidpunt van Afrika gevreesd werd wegens golven en stormen. ..Daar bij de kust van Afrika herhaaldelijk schepen op de klippen liepen, was sinds kort beslolen. de koers recht streeks langs de Malediven naar de Kaap te richten". Een van de andere schepen wënschtê bliikbanr hef eerst de Knap de Goede Hoop te passeeren: ofschoon het de beste zeiler van de vloot. was. kon het i/i den strijd te gen den hevïgen wind niet overwiu- nen. Toen het schip waarop Tluygen voer in de streek aankwam, was het andere vergaan. Lijken en wrakhout dreven er rond. Ik wijs op de zo gevaren, omdat wij nu. eeuwen nadeWiand, zoo licht ge neigd zijn om ons te verbeelden dat de tocht naar Tndic zoo eenvoudig was, omdat de zeevarenden van dien tijd er zoo eenvoudig toe overgingen. Het tegendeel is waar.llet schip waar op onze Jan voer. brak op 'n oogenblik liet roer en dreef onder hevigen storm en onweer hulpeloos rond, Kerel toen het weer beter werd, kon liet hersteld worden. Maar hoe? Bouten had men niet. een smidse evenmin een stuk van een kanon werd tot aambeeld ge ïmproviseerd, met Ivvce ossenhuiden een blaasbalg gemaakt, uit eeu oude dreg vervaardigde men een paar bou ten. Daarna avontuurde dc kapitein heb maar weer. Daarbij was de kust van Natel ook berucht door haar hevige stormen als er bij 't mooiste weer maar een wolkje, Ier grootte van een vuist, aan de lucht kwam, moes ten onmiddellijk alle zeilen gestreken worden. omdat dadelijk de storm kwam opzetten. Zoo was de tocht met de kleine zeil schepen uit de vijftiende en zestien de eeuw lang en vol gevaren. Sinds d ien werden wel de schepen grooter en dus bete,r tegen ruw weer bestand, maar de route was nog altijd gevaar- Hik en de groote verbetering kwam pas met het stoomschip en het kanaal van Suez, dat den weg belangrijk verkortte.. De sioonibouL maakte de opvarenden onafhankelijk van den wind, althans min of meer, daar wij in die eerste dagen van de groole stoomvaart ook niet moeten denken aan de groote zcekasteelen van dezen tijd. met liun sterke machines en hun 'talrijke maatregelen van veiligheid. Het waren alweer note- doppen, die eerste stoombootjes. Reken er manir op. da.fc vrienden en bloed verwanten wanneer het met hun familieleden in zee stak, vol bange voorgevoelens het stoomschip hebben nagetuurd. Zooals op 1 October af scheid zal worden genomen van de dappere Nederlandsche vliegers in hun luchlschip. Op 17 November 1869 werd het Suez-kanaal gespend, in 1870 hadden reeds 500 schepen den korteren weg gekozen. Wij glimlachen wanneer wij de brochure lezen van den oud-gezag voerder Bosch uit heb jaar 1869, over de vraag voor welke schepen heb Suez- kanaal geschikt is. Niet voor zeil schepen, die maar liever om de Kaap moeten blijven varen (natuurlijk kan men in een smal kanaal noch lavee- ren, noch wachten op gunstigen wind)ook niet voor zeilschepen met liulpstoomvermogen, omdat in vele gevallen het stoom vermogen te gering zal ziin en dc noodige kolenvoorraad nooit vooruit berekend kan worden. Kr bleven dus over de stoomschepen met, vol stoom verinogen. In de vesti ging van een groole maatschappij zag Bosch heil voor de verkorre gemeen- schap tusschen moederland en kolo niën. voor den haildel. zoowel als voor passagiers. Uit. zijn opmerkingen blijkt verder, dab de handel er des tijds nog geen voordeel in zag. Hoe is 't mogelijk? vragen wij wonderd. Wij. die weten, .la, als een nieuwigheid eenmaal ingeburgerd is, kan men er gemakkelijk mee instem menT.n de toekomst zien, vertrouwen stellen op nieuwe ondernemingen en nieuwe denkbeelden is een andere zaak. I)e menschheid klampt zich al tijd weer aan haar oude mijlpalen vast. En zoo zullen dan op Woensdag 1 October drie Nederlandsche vliegers den weg van Amsterdam naar Batavia banen. Is dat wel het juiste woord Neen, zii zullen alleen aaufooncn, dat de tocht mogelijk is. Drie namen om te onthouden Thucesink van de Hoon van Sloch teren. van Weerden Poelman, van den Broeke. Het lucht schip' Fokker VII, werk van een Ne derlander, van een Haarlemmer. De afstand is 16000 kilometer, de richting oostelijk, den eersten dag al naar Praag, daarna voortdurend oostelijk, eindelijk over dc straat van Malakka els einddoel. Pionierswerk. zooals dat van de eerste zeevaarders, zonale dat. van het eerste stoomschip- Maar dat groote "«velgen hebben kan. Vliegen naar Parijs. Londen, Hamburg is al niets bijzonders meer waarom dan niet naar Batavia? Het kanaal van Suez en de stoomboot verkortten den duur van- de rei.? aanmerkelijk, liet, vlieg tuig pn de luchtweg zullen dien duur nog verder verkleinen. Waar de grens i<?. wie zal het zeggen? Maar de moeeliikheden zijn hier bijna onbe grensd. J. C. P. Stadsnieuws Internationale Vooriaars-Bloemen- tentoonstelling 1925 Deelneming uit België Reeds vroeger is medegedeeld, dat de Gc-ntsche tuinbouwers op deze tonic stolling een tijdelijke lenLoonstelling hel. hoofdgebouw zouden organised welke geheel het karakter zou hebben de beroemde „Gentsche Floraliën". Thans heeft ook hot Syndikaat der Hofbouwers Antwerpen den wensch geuit, deze tentoonstelling deel te nemen. Ver moedelijk zal do collectieve deelneming den Antwerps ellen tuinbouw, waartoe bekende Anjenkuliureo boliooren, onder bescherming vam het gemeentebe stuur van Antwerpen, dat op alle moge lijke wijzen do belangen van do tuimbou- onder zijn ingezetenen tracht be vorderen. Over „beunhazen". Een beroep op de gepieente om oneerlijke concurrentie tegen te gaan. In de vergadering van den Midden- sta ndsraad zal, blijkens de heden in dit blad gepubliceerde agenda, de heer G. J. Alders (voorzitter) der R.K. Smedenpatroonsvereeniging) een in leiding houden over de zoogenaamde beunhazen-quaestio. Naar wij vernemen ondervinden de gevestigde patroons thans veel con currentie van werklieden, die zich 's avonds thuis toeleggen op heb ver richten van allerlei werkzaamheden. Na bezetten arbeidstijd, als de pa troon dus niel meer mag laten wer ken, fabriceerea zij thuis allerlei arti kelen en voorwerpen. Het gnat zelfs zoo ver, dat daartoe electrisehe motoren geplaatst worden. Het is natuurlijk te begrijpen, dat deze menschen tegen lagere prijzen kunnen werken dan de patroons, die eel hooger bedrijfsonkosten hebben. Thans wil de heer Alders er voor pleiten om aan het gemeentebestuur te verzoeken, dat aan die zoogenaam de beunhazen alleen na behoorlijke omschrijving bij de Arbeidsinspectie en bij het Handelsregister elpctrische stroom voor motoren geleverd zal wor den. PERSONALIA. Te Leiden is geslaagd voor bet Doetoraal-Examen Rechten, de heer, B. Damen. alhier. LANGS DE STRAAT DE HALVE STAD OPCE- BROKEN. De li a 1 v e stad is wel wat o verdre ven. Maar ©rg -is het toch wel' Het is of nu alle3 in eens moet! We zitten zoo wordt vermoedelijk gedacht toch. in den rommel; een beetje «leer of minder komt er niet op aan! Om het heerlijke asphalt te verkrij gen moeten wij -— als de rijstebrij berg die Luilekkerland omgeeft! eerst met de opgebroken straten ge noegen nemen. In de Groote Hout straat. begint liet weer een beetje te lijken. Daar is de groote midden moot klaar, alleen de kop en de staart ontbreken nog. Aan den Houtbrug- kanL is voor het Proveniershuis wel het bei011 bed klaar, maar het eigen lijke asphalt moet nog gebakken wor den. Het Wachten is op de asphaltma- chine, die naar Amsterdam dit logee- ren is. Eerste aanmerking! Dien had die machine niet mogen laten vertrekken. Nu moeien w" v wachten tot Woensdag. Als tenmin ste nu woord wqrdt gehouden. De ingang van. de 'Gierstraat bii het Proveniershuis is opgebroken voir de tram. Veel spoed met het dichten van galen wordt daar niet t-vraakt. Tweede aanmerking! Nu is het gevolg, dat Ja binnenstad van het Zuiden uit allein langs om- vegen lo bereiken is. Aan de koetsiers en autobestuurders die er toch moeten zijn. worden raad seltjes opgegeven. Dc- Houtstraat bij de Groote Markt is kiaai'. alleen is men er nog niet toe kunnen komen om het aansluitende stukje naar de Groote Markt met blok ken vol te maken. Nu gaat hel, verkeer IToutstraat- Groote Markt, Smedestrpat via de losse planken die tusscnen dè tram rails liggen. Als een blokjeslepger een dag werk- was <le aansluiting in orde. Derde aanmerking! De Groote Markt is nu een chaos, joral -aan den Stadhniskant, Tnder- daarl nu is de markt weer ..bet Sant", zooals ten tijde van Graaf Floris V. Toch verlangen wij er niet meer naar om ,,op de keien te zitten". Nu ,r kalm wachten tot ons asphalt- bed gespreid is. Alle voetgangers die ever de Marki moeten, gaan over het trottoir den kant van Kart hans. Deze stoep is niet breed, maar wordt nog versmald door de honderde kijkiusti- gen naar het asphalbeeringswerk. Kunnen de plaatsen np deze gere serveerde tribune niet verkocht wor den? Dan zouden de wandelaars iniu- der last van de kijkers hebben. In de Koningstraat is ook een deel der bestrating opgebroken. De Koningstraters krijgen evenwel nog geen ashpalt, alleen een stukje nieuwe tramrails. Maar met hei oude hadden ze nog wel een poosje willen doen. V-ierde aanmerking! In do Kruisstraat is de asphaltee- ringsherrie nog lot de helft van at, straat beperkt. - Op den Kruisweg was dit ook de bedoeling. Daar is de helft van 't betonbed al klaar. Als de asphalt- machine geen verlof genomen had, zou het asphaltkleed ook al gereed zijn geweest. Nu is in afwachting- van de terugkomst ook de andere helft van do straat opgebroken. Het ge heels vorkeer is nu afgesloten. liet had anders gekund. En gemoeten. Vijfde aanmerking. Daardoor worden ook raadseltïes opgegeven aan de koetsiers en chauf feurs die uit het Noorden komen. De verkeersagent op den Krusweg heeft, het nu dubbel moeilijk om "al het verkeer via de Rozenstraat en Sta tionsplein te regelen. Om alles nog erger te maken is het G. E. B. thans begonnen om de Klei ne Houtstraat aan een zijd© op te breken om daar een nieuwe lichtka- bc-1 te leggen. Daar is het nu loopgraven-oorlog! Zesde aanmerking! Had dit niet kunnen wachten tot het verkeer in de Groote Houtstraat weer vrij was? Publieke verkoopingen en de winkelsluiting. Oneerlijke concurrentie met de winkeliers. In dit blad is reeds dOor betrokken winkeliers ei' over geklaagd, dat hier den laatsten tijd publieke veilingen worden gehouden, waar meestal ge wone nieuwe winkelartikelen ver kocht worden. De belanghebbenden zien daarin oneerliiike concurrentie, "omdat ter wijl -de winkels om 8 uur gesloten moeten worden, deze veilingen avonds ongestoord mogen voortdu- Thans gaat de Middens! anderaad zich ook niet, deze quaeatie bemoeien. De heer C. ten Boom, voorzitter, zal dit punt inleiden. OPEN BRIEF VAN KEES DE MOPPERAAR AAN OPENBARE WERKEN. Wij leyen in een groote stad en heb ben natuurlijk ook groote-stadgma- nieren Het asphalteeren onzer hoofdstrar ten geschiedt met de modernste hulp middelen, asphalt-machines, vracht auto's stoomwalsen, enz. Alles is in orde Maar dit werk is ook door de ge meente uitbesteed. Onze eigen afdeeling Openbare Werken is niet van zulke moderne werktuigen voorzien. De grintweg langs den Kloppersin gel moest worden verbeterd. Op enke le punten is de weg afgegraven, op andere plaatsen opgehoogd. Reeds van heb voorjaar af, is men daarmee be zig. Een record in langzaamheidNu is een deel zoover, dat er nieuw grint is gestort. Eerst is getracht den weg gelijk te maken met een walsje door een paard voortgetrokken. Maar dit hielp niet. Nu rijdt al eenige da gen een nieuw uitgevonden wals op dezen weg. bestaande uiteen zware zandwagen met breede wielen! De kar is met groote steenen zwaar gemaakt. Het zai wel Nieuwjaar wor den voordat de weg op die manier klaar is! Het is dringend noodig, dat O.W. met den tijd meegaat en moderner werktuigen aanschaft ZWAARD EN TOGA Op Dinsdagavond in den Haag Behandelt inen de groote vraag Ontwapening. Een hooggeleerde in het recht Houdt ooai' een ernstig tonggevecht Maar bloedloos. Met een soldaat, wiens duchtig zwaard Dan in de schede wordt bewaard, Dus werkloos. Maar die. bezield met mannenmoed, Zich ook als spreker hooren doet, Heel vreedzaam. Als het debat weer is gedaan, Dan kan een ieder huiswaarts g^an, Als voren. De kriig is dan niet afgeschaft. Dus kan er worden voortgemaft Tot later? Neen. 't woordenspel is maar begin, Daar ligt een prachtig denkbeeld in, Geen oorlog ÏVie kan. draagt dus naar krachten bij Tot arbitrage, harmony En vrede. Dan worden menschen eimdlijk wijs 't leven zelf een paradijs Op aarde. TOM DE RIJMER-, ten algemeens legitimatiekaart. Wat de heer P. J. M. van Tetering daarmee bedoelt. Het Belgische systeem. Blijkens c!e agenda voor de ver gadering van dien Middenstands- raad zal. d© heer P. J. M. van Tete- 'ing daar inleiden: „het naar Bel gisch systeem invoeren van een ge meentelijke, a.lgemeene legitimatie- kaart". Wij hebben den secretaris van den Middenstandsraad gevraagd wat hij daarmede beoogt. In België zoo zei hij zijn thans alle menschen boven zekeren leeftijd, ik geloof 16 ja-ar, voorzien van een officieele legitimatiekaart, die door de gemeentebesturen, ver strekt, wordt. Daarop is bij een foto de naam, ouderdom, beroep en woon plaats van den houder vermeld. leder is verplicht deze kaart steeds bij zich te dragen. Het gemak is groot. Legitimeeren op postkantoren, banken, enz. is nu heel gemakkelijk. Hier zou een bios coophouder dan niet meer op goed vertrouwen een jongeling toelaten die verzekert 16 jaar te zijn, maar er jonger uitziet. Een verkóoper van alcoholhoudendeu drank zou dadelijk weten of hij een jeugdige klant on der of boven de jaren is. Het opgeven van een valschen naam aan een politieman zou niet meer mogelijk zijn, want alles staat juist op de legitimatiekaart. Kortom als eenmaal zoo'n kaart is ingevoerd, zou steeds weer het nut daarvan blijken. De kosten van het instellen dezer kaarten zijn gering. Vernieuwen zou pas om rde 3 of 4 of 5 jaar noodis zijn..

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1