HAARLEM'S DAGBLAD De begrafenis van P, Varekamp te Zandvoort FLITSEN Binnenland MEILIGHEIDSSPELD VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1924 - TWEEDE BLAD OPNEMING VAN HET STOFFEL IJK OVERSCHOT VOOR HET WOONHUIS IN DE HALTESTRAAT, Zooals we reeds in one vorig num mer berichtten, had Donderdagmiddag onder ernorme belangstelling de tc-r- aardebostelling plaats van liet stotfe- liik overschot vau den lieer P. Vare kamp, sinds 1901 badarts alhier, plot seling te Scheveningon overleden. To ruim 1 uur vertrok de stoet van het woonhuis in ce llalteetraat, waarheen hot- lijk Maandag was over gebracht. Do lijkkist was gedekt met een drietal kransen, ofschoon verzocht Wits ueen bloemen te zouden. Langzaam en plechtig toog de stoet near de laatste rustplaats, alwaar céu groote schare verzameld was om blijk te geven van de bclaujjstelling, achting en genegenheid. Het eeineenteixstuur was officieel v"' tegenwoordig i door liet college van JJmi fcineesier en Wethouders. Verder merkten we op, de Commissaris van l'uiUio, de Hoofden iu-r bedrijven, een deputatie van de Noordwijksche Reddingsbrigade, do hoofden van s :.u J C en de Lewaarsciiool van wel ke inrichtingen de overledene echool- Aan de groeve word eerst het woord gevoerd door den hoer F. O r 11, hoofdingenieur van den Waterstaat, als vriend vau den overledene en dié in iiet algemeen zijn verdiensten ochetste op liet gebied van zijn onder zoekingen lm ar de strooniïngen der zee en zijn speuren naar middelen om het red 3«n van drenkelingen te verge makkelijken of te voorkomen door de toepassing van evin-inrichtiugeu. Spreker merkte op, dat vau genees kundigen wel eens beweerd wordt, dat het er hun op do voornaamste pluais om te doen was, voordcel van uo zieke mcnsclien ie trekken. Die kan van Varekamp in het geheel niet gezegd worden. Zijn veeljarig werken jn Zandvoort heeft bewezen, dat het er heul juist om te doen was om ziek ten en ongelukken te voorkomen. Daardoor heeft hij zich vele vrienden verworven, die thans mef weemoed zijn graf si aan. om hem een laat- sieu groet te brencen. De heer A. J. M e ij e r i n k, voor zitter der Haarlemsche Reddingsbri gade voor Drenkelingen, sprak na mens deze brigade en namens den Ned. Pond tot het reuden van drenke lingen. Hij vertolkte de dankbare ge voelens voor do e te n n en voorlichting steeds aan de brigade beloond. Do heer If er m a n i d e s. genees heer te Noordwijk. sprak als vriend en collega en meende te moeten me moreert-n het vele. dat de overledene harl gedaan op het gebied van Thera peut ink e» in het belang van de met gebreken en k" -den behept© mensch- heid. die aan .-(■• boorden der zee haar gezondheid trachtte le herwinnen en voor wie liii speciaal zijn brochure had geschreven ..Over zee en zee-ge- I) lieer J. van Ram, ie N'oord- v.'iik. voorzitter der Noordwijksche Reddingbriga ie. sp>-ak woorden van dank namens de brigade aldaar. De hear Siegers, waarnemend burgemeester, meende de grrote diensten te moeten vastleggen op het gebied van hulpvaardigheid en hef verlecnen van hulp in tijden van nood. zeer in liet bijzonder door het Oprichten van de zoo weldadig i kende vereeniging ..Tram 7.'10" i qo nagelaten bei rekkingen van ve gelukte visschers op zee. Tenslotte dankte een familielid voor de eer aan de nagedachtenis van don overledene bewezen. Diep onder den indruk verlieten al len don doodennkkor Zeer hinderlijk bii deze plechtig heid was do aanwezigheid van eonige schreeuwende kinderen en van bon- icn. Tijdens de redevoering van don heer Orrt sloeg een dezer dieren zelfs aan bet blaffen. Het zou wel goed zijn, als men daar in bet vervolg maatregelen tegen neemt. DE KIST. WORDT OP DE B E CRA AF PL A ATS CE O R A CEN, Stadsnienws De Volksuniversiteit Cursussen voor iedereen Men schrijft ons: Nog onder den indruk van den im poneerenden Yoïksuniversitcilsavond ter eere van de nagedachtenis van Adama van Scheltema j.l. Maandag avond in den Protestantenbond gehou den, zetten wij ons neder om als naar gewoonte iets to schrijven over het nieuwe Volksuniversiteitsprogram, Maar dan vragen wij ons af zou het wel noodig zijn? Indien n.l. iets als bewe zen mag worden aangenomen is het toch wel dit, dat de V. U. in waarheid iets geworden is „van dezen lijd". Zou het voor tien, vijftien jaar mogelijk ge weest zijn, die stamp- en stampvolle zaal, niet om politiek, of om geloof, of om vermaak, maar om een dichter? Ze ker, niet voor icderen dichter zou zulks mogelijk geweest zijn, ook om jan Musch was men daar bijeen, maar toch ook luisterde men in dezelfde adcmloozc spanning naar den man van wetenschap, die'al die menschcn, van allerlei stand en ontwikkeling, gelijkelijk boeide door op zeldzaam heldere wijze hun de plaats on de bclcekenis te cxplicecren van den overledene in de literatuurgeschiedenis en cultuurgeschiedenis van ons volk, Noodig? Ja, want de mcnsch is een „vergeet-machine". Wanneer ook hier ter stede de V. U. er in geslaagd is om, zoo als wij j.l, Maandag beleefden, contact to krijgen inct do massa in den ruimstcn zin van het woord, dan ii dat ook gekomen door het „Frappcz, frappez toujours", dat het bestuur die instelling als het ware tot zijn devies gemaakt heeft. „Dwingt ze om in te gaan", zij het dan ook door het dwang middel tier reclame. Natuurlijk de goe de reclame, die leert„goede wijn be hoeft twee kransen". En moeten wij zoo verder gaande het allereerst over den tradilioneelcn „bios- coopcuisus" van den heer Van Staveren spreken? Neen, laten wij cr maar over over zwijgen, Boozc tongen lispelen, dat ofschoon het bestuur van dc V.-U. hem. ditmaal na Kcrstfnis gesteld heeft, de eersto kaart, die half September afge geven werd er een was voor.... den bioscoopcursus. Aardrijkskundige fiku- demonstraties door D, van Staveren..... Haast u, gij die u een plaats verzekeren wilt in de zaal van dc St. Jozefsgezcllcn. 01 moet de Gemeentelijke Concertzaal er aan ia pas komen, zooals voor da vertooning van den „Leeuwenhoek- film" op 14 November?? En 'de letterkundige lezingen van den heer Herman Poort? Verleden jaar ■olgden deze in „trekkracht" die van den heer Van Staveren. Het zal dit maal niet anders zijn, nu de Adama van Scheltema-avond nog in talloos veel an deren de belangstelling voor de edele kunst van het Woord zal hebben ge wekt. De heer Poort 'belooft bovendien een breeder, gevarieerder programma ook dan verleden jaar de Russen, Strindberg en bet moderne drama, myr- tische Franschen van den tegenwoordi- gen tijd. Met dankbaarheid en blijdschap zul len vele Volksuniversiteitsvrienden ont- vaard hebben, dat in het programma an dezen winter wederom prijken de lamen van twee docenten, die het bo- tuur verleden jaar slechts noodo lerwille van de zoozeer gewcnschlo va riatie heeft moeten overslaandie Dr. J. D. B'.erens de Haan en Prof, Dr. G. E. van den Bergh v.ib Eysinga, 'ijl gedachtig aan het „Elck wat wils" van confessioneele zijde cursus sen gegeven worden door Prof. Dr. Buijlendijk van de Vrije Universiteit en Kerstmis door Dr. Brussaard, den bekenden predikant bij de Gereformecr- Kerk te Bloemendaal. Prof. v. d. Bergh van Eysinga en Dr. Brussaard zullen spreken over zuiver godsdien stige onderwerpen men moet in een artikeltje als dit niet alles vertellen en dus verwijzen wij de nieuwsgierigen naar de programma's de beide an dere genoemde geleerden zullen grens- onderwerpen behandelen. Voor de leeken waarschijnlijk niet tot hun spijt. Dr. Bierens de Haan be langwekkend in dezen liid van artis- ieke revolutie! zal handelen over „Schoonheidsleer" en wel in de Aula van het gebouw, dat hier ter stede juist zoo'n storm van belangstelling (pro en contra) ontketend beeft de Aula van het nieuwe-oude Gymnasium. En Prof. Buytendijk, de geleerde schrij ver van het bevattelijke werkje der Volksuniversiteitsbibliotheek over „Die- renpsychologie", zal in Teyler's Mu seum spreken over „Algetneene Psycho- logic". Zij, die verleden jaar de inte ressante voordrachten van den heer A. F. J. Portielje hebben bijgewoond, zul len goed doen deze lessen, die aan den eencn kant het onderwerp in een bree der verband brengen want dc dier lijke psyche wordt niet vergeten! aan den anderen kant het van een geheel andere zijde bezien, niet te verzuil.m. Wijden wij thans nog eenige woorden aan de cursussen, die vooral voor ar beiders bedoeld zijn die van den heer A. II. Gerhard over „De Zedelijke grondslagen van het Socialisme" en van Ir. Mesritz over „Dc clcctriciteit van de centrale tot den verbruiker" een echte huisvrouwencursus ook! en die, welke vooral bij muziekliefheb bers in den smaak zal vallen van den heer George Robert. Welk een kans om iemand als den heer Robert over Bach b.v. te hooren vertellenEn dat wel ge heel en al in verband met de volkscon certen, die dezen winter in do Gemeen telijke Concertzaal gehouden wordenl Kortom, ook dit jaar i« de V.-U. ge komen mei een goed programma, dat voor ieder die wezenlijk iets beter wil dan die eeuwige verveling van bios coop en ..academie de dansc", iets nut tigs biedt. Nog een hecle week staat dc kaartenverkocp open. Men doe zich te gocda DE FLORALiATENTOONSTEL- LING. De plantjes, die dit voorjaar aan de kinderen als stek werden ver strekt, worden Zaterdag en Zondag in het gebouw Bloemhof" tentoon gesteld. Dezen middag tusschen 2 en 6 uur worden ze door Ijet bestuur in ontvangst genomen en Zaterdag morgen door de jury gekeurd. De jeugd kan dan Zaterdagmiddag en Zondag met de ouders komen kij ken, of de uitslag van den wedstrijd beantwoordt aan de verwachtingen. Ook 2 en 3-jarige Floraliaplanten, die in goede conditie zijn, komen voor een prijs in aanmerking, maar in een afzonderlijke groep, evenals de planten door kinderen van tuin bazen en bloemisten gekweekt. Tal van mooie kinderboeken zijn weer aangekocht om als prijs Ie die nen, terwijl extraprijzen in den vorm van fraaie kamerplanten evenmin ontbreken. Op 8 October zal de prijsuitrei king ip De Nijverheid, gehouden worden. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 104 DE MINUUT, D!E EEN EEUW LIJKT PERSONALIA'. Benoemd is tot tijdelijk lecraar aan de Rijks Hoogcre Burgerschool te Vclscn de heer A. Jackson, te Haarlem. HAARLEMSCHE JEUGDKERK VOOR OUDEREN, Men deelt ons mede, dat a.s. Zon dag 10.30 uur in do Waalsche kerk Begijnehof) zal spreken I)r. C'. P. Gunning, rector van het Amster damse!) Lyceum. Deze samenkomst is )>edoeld voor jongens en meisjes van 1-i18 jaar. Wanneer je na veel gebroken vaatwerk en oneetbaar vleesch aan „Jans de verschrikkelijke" gaat vertellen, dat het misschien beter was, als zij haar roeping elders volgde. (Nadruk verÜödeb.) Haarlemsche Reddings- brigadevoorDrenkelingen De llaarlemsche Reddingsbrigade oor Drenkelingen hield Donderdag- vond in hel gebouw „Bloemhof" een ledenvergadering, die druk bezocht i voorzitter, de heer A. J. Meije- rink, opende de vergadering met een woord van welkom; lnj sprak zijn blijd schap over de groote opkomst uit. Dc voorzitter sprak woorden van weemoed over wijlen den heer Varekamp, te Zandvoort, die zoo plotseling in Den Haag overleden was. Pij de teraarde bestelling is spreker namens den Ned. Bond tol het redden van drenkelingen tcgénwoprdig geweest. Hij herdacht erdcr de vele gevallen, waarin leden der Brigade hulp hadden verleend. Woorden van lof sprak hij lot den heer Vrugt, die in Amersfoort op. zulk een flinke wijze een eersten prijs in het itmtner reddend zwemmen had ge- onnen. De secretaresse. Mevrouw Meijerink, las hierop in details de vele gevallen •oor, waarin hulp verleend was. Dc voorzitter herinnerde aan het .jwemfeest, dat op 7 October in Stoop's Bad ten bate van het reddingswezen plaats heeft. Het programma hiervoor werd reeds eerder in ons blad gepubli ceerd. Bij de nabetrachting van de zomer- campagnc drukte de voorzitter er o.a. zijn teleurstelling over uit, dat de Zon dagochtend-oefeningen in de Gemeen telijke Bad- en Zweminrichting aan de Klevcrlaan niet zoo druk bezocht wer den als in vorige jaren. Spreker bracht een woord van hartelijken dank lot de leden, die steun en hulp aan dc Bloe- mendaalsche Reddingsbrigade hadden 'crlccnd. Hierdoor zijn evenwel de ocfe-. lingcn van de Haarlemsche Brigade ge schaad. Ook hei feit, dat vele leden iie- r in de inrichting aan de Houtvaart :fcnen, zal hieraan niet vreemd zijn geweest. Bij het begin van de nieuwe zomcrcampagne zal er aandacht aan worden geschonken. De voorzitter reikte hierna onder toepasselijke woorden dc diploma's van de wedstrijden op 13 Juli uit. Aan de orde kwam vervolgens een bespreking der wintercampagne. Hier bij werd voorgelezen een brief van de directie van Sjpop's Bad. waarin ken nis wordt gegeven, dat aan de Haar lemsche Reddingsbrigade op Maandag avond om de twee weken van 8 tot 9 uur gelegenheid wordt gegeven tot oefenen, onder eenige voorwaarden, o.a. dat er minstens 25 leden aan moe ten deelnemen. De vergadering giog hiermede ac- coord. De oefeningen zullen aanvangen op Maandag 13 October. De heer De Bruyn stelt zich in het a.s. winterseizoen weer beschikbaar als instructeur voor de opleiding der can- didaten A. De cursus van den heer Venema, arts, in eerste hulp bij ongelukken zal weer plaats hebben. Bij de rondvraag werd de wensen ge uit, om e.cu nieuwe pop ten dienste van de oefeningen aan te schaffen. Aange zien deze 60.kost en de toestand der kas deze uitgaaf niet toelaat, werd slaande de vergadering het geld daar voor door de leden bijeengebracht, op f 20 na, die hiervoor uit de kas gehaald zullen worden. De vergadering werd te tien uur ge sloten. Weldadigheid naar Vermogen Een verzoek om financieelen steun Een moeilijke winter te wachten In een rondschrijven zegt het be stuur o.a. Is het bekend, dat de Vereeniging ier doel is „bestrijding en leniging van armoed. met volkomen eerbiedi ging van ieuers godsdienstige gevoe lens", reeds gedurende 35 jaar tracht dit doel te bereiken door de nooden vati alle gezindten te lenigen, waar zulks noodig blijkt en eerst dan, wan neer een nauwkeurig onderzoek is in gesteld Dit laatste is noodzakelijk. Velen toch, die langs de huizen gaan met koopwaar of met bedelbrieven zijn meestal beroepsbedelaars, door wie een gift meestal nutteloos wordt be steed. Weet gij, dat velen, die vroeger be hoorden tot de beter gesitueerden, doch door de ongunstige tijden in kommervolle omstandigheden, ook door onze Vereeniging word'en gehol pen, zij liet ook in beperkten zin, met liet oog op den financieelen toestand, waarin onze Vereeniging verkeert. Onze financiën behoeven n.l. drin gend verbetering, daar ons door den dood vertrek naar elders en door de tijdsomstandigheden vele leden ont vielen, die de Vereeniging eén goed hart toedroegen. Daarom wordt gevraagd om lid te worden van de vereeniging of haar anders met een gift in ééns te ver blijden. Ook gedragen kleederen worde., jaarne aan het bureau Proveniers- ïuis in ontvangst genomen. Bedriegen de teekenen niet zoo 'ervolgt de circulaire dan staan wij aan den aanvang van een moei lijk dienstjaar Helpt ons daarom, brengt onzen naam „Weldadigheid naar Vermo gen" in toepassing en stelt ons in staat de armen, niet liet minst de te helpen. HERSTELLINGSOORD H, O. B. A. In de etalage van „de Vaam" Lange Veerstraat hoek Anegang zijn de poppen tentoongesteld die ver loot zullen worden ten bate van het Herstellingsoord II. O. B. A. van de Vereeniging tot ondersteuning van burgerlijke ambtenaren en beambten in 's Rijks dienst. Het herstellingsoord is toeganke lijk voor alle rijksambtenaren onver schillig welke gezindte. Het znaakt thans ook een tijd van malaise door. Deze verloting heeft nu ten doel de financiën een weinig te versterken. NEDERLANDSCJTE ZONDAGS- SCH00LVEREENIG1NG-. Op de gehouden algemeene ver gadering van de Nederlandsclie Zon- dagssélïoolvereeniging werd tot be stuurslid herbenoemd De. C,. J. van Paassen alhier. T. O, N. E. V. 0. De Haarlemsche Tooneel vereeni ging „T.O.N.E.V.O." opent a.s. Zaterdag 27 dezer liet speelseizoen met de opvoering van het blijspel „Groote-Sladslucht" in den Schouw ing aan den Jansweg. Een mooi programma zal den le den dit seizoen worden aangeboden bestaande uit. 3 blijspelen, twee ioo- neelspelen, drie balavonden en ééu bal masqué en een St. Nicolaasfeest, dus: „voor elck wat wils"* CHRISTELIJKE POLITIE-AMB- TENAREN. Op de voortgezette vergadering vau Christelijke politic-ambtenaren wer den als bestuursleden liefkozen de bee ren B. Ree der ie Rotterdam, P. S. Weltevreden te Deventer, J. Klein te Zest en T. Ytsma, terwijl als zooda nig gekozen werden de Heer en C. Ab- benes en H. Molenaar, beiden te Am sterdam; J. Brauns te Den Haag; T. Slagten te Oosterbierum eu J. Scha veling te Groningen. Feuilleton (Geautoriseerde vertaling). Naar hot Engelse h van J. S. FLETCHER. „Ik heb je vijftienhonderd vulden gegeven op voorwaarde dat je dien- zelfden avond naar Southampton zou gaan on den volgenden dag op de boot naar Amerika", zei hii. „en ik zou je telegrafisch nog nrecies hetzelf de bedrag sturen wanneer ik bericht kreeg dat je in New-York was aange komen. Maar je bent niet naar New- York gegaan je hebt mijn geld aan genomen „Dat was niet van u!" viel Bartlett hem in do rede. „In ieder geval heb je je belofte met gehouden", besloot Saokdale. ..Dat gebeurt zoo dikwijls met be loften". merkte Bartlett op.. „Niet door eerlijke menschen", zei Hackdalo. „Laten we de eerlijkheid er maar buiten laten", zei Bartlett droogjes. „Dat lijkt me bier niet op z'n plaats. Maar ter zaRet Natuurlji-k ben ik niet naar New-York gegaan. Ik was wel van plan! Maar toen had iK nog niets gehoord van die belooning, die juffrouw Knap uitloofde. Maar al heel gauw na mijn gesprek met u. toen ik aan het pakken was. hoorde ik er van. En toen ben ik van plan veranderd. Ziet u, van uw cliënte kon ik niet meer krijgen dan drieduizend gulden. Maar juffrouw Knap bood me veel meer". Hackdalo bekeek Bartlett eens goed zijn nette kleeren, schoon linnen goed, nieuwe schoenen en fatsoenlijk uiterlijk, „Je schijnt, al wat geld van juf frouw Knap uitgegeven te hebben", zei hij op bi tieren toon. „Je ziet or piekfijn uit". „Mis!" antwoordde Bartlett. „Al deze zijde en fluweel al weer bil wijze van spreken heb ik gekocht met uw gold of laat ik liever zeg gen, mét het geld van uw cliënt. En 1111 zon ik wel eens willen weten" ging hij plotseling op vasten toon voort, „ik zou wel egns willen we ten of uw cliënte nu voor rede vat baar zal zijn, en of ze mij een Behoor lijk bedrag wil betalen als belooning voor mijn stilzwijgen? Vijftienhonderd gulden is niets! Dris duizend is ook nog een petileschil. Juffrouw Knaft gaat tot dertigduizend hoeveel heeft zij er voor over? Als ik het vrou welijke voornaamwoord gebruik, Hackdale, bedoel ik een bepaalde da me daarmee. En u weet wel wie". „Eu als ik je nu eens zei, dat hij. geen cent meer af wilds schuiven", antwoordde Hackdale. „Wat dan?" „Dan zet ik m'n hoed op, loop naar den inspecteur Mellapont en vertel hem wat ik weet. en tegelijk loop ik even aan bij juffrouw Knap, in het Chancellor ïlotel en zeg haar wat ik gedaan heb, zoodat ze weet, dat ik aanspraak maalc op de dertigduizend gulden", zei Bartlett, Dal, zou ik natuurlijk doen. Maar". ging hij voort, terwijl hij Hackdale listig aan keek „zoover zal het niet komen. „Waarom niet?" vroeg Hackdale. „Omdat", antwoordde Bartlett, ter wijl hij zich voorover boog en een hand op Ilackdale's knie legde „omdat een dame van goede familie, die zeer bekend is, en bovendien op het punt staat met een adellijk iemand- te trouwen zich niet kan veroorloven om leelijkc praatjes over zich (e laten rondgaan, en de politie geen onaan genaam onderzoek kan lalen instel len! En ik ik ben do man,' die de praatjes aan den gang kan b ren ge., en het onderzoek kan veroorzaken! Hackdale ik ben net. als een groote dam in een enorm reservoir alweer bij wijze vau spreken. Ja, een dam dat. is een goed beeld. Als je mij weg breekt, stroomt het vernielende water naar buiten! Begrepen?" „Wat jyil je eigenlijk, Bartlett?" vroeg Hackdale. „Denk jji werkclijic dat een enkel woord van jou zou...." „U is bang om het te zeggen!" spotte Bartlett. „Maar u weet niet wat ik weet! En u weet ook nog niei hoe slim ik ben. Vandaag bij de rechts zitting'hebben ze mijn naam niet ge noemd, maar ik was het, die het gou den horloge op het spoor kwam, en Charles Kight en Mary Sauders aan do politie heb overgeleverd! E11 ik weet oen heeleboel meer dun t of uw cliënte, wel denken, 'eu ik zeg u wees verstandig en geef Jim Bartlett zoo veel dat hij er voor zwijgen wil, dan is u veilig!" „lloe weet ik weten wij, dal wat jij weet ook niet aan anderen beltend is?" vroeg Hackdale. ,,Dat heeft u mis!" zei Bartlett op vertrouwd ijken toon. „Ik weet het heel zeker. Niemand ter wereld weet, wat ilc over deze zaak weet, niemand! Ik ben de eenige. Maak een gouden sleutel, meneer Hackdale. en sluit liet slot, in mijn borst, dan is het geheim voor altijd veilig verborgen!" „Hoeveel wil je hebben?" Vroeg Hackdale. „Noem eens een getal". Maar Bartlett maakte, een afwijzend gebaar. „Dat is een (e belangrijke kwestie" zei hii achteloos. ..Dat zullen we wel met uw principaal bespreken". „Mijn principaal!" riep Hackdale- uit., 1 „Mevrouw „Ssst!" namen noemen is niet noodig zei Bartlett. „Uw cliënte die dame. Ik stel goor dat u mij mee neemt naar haar toe. Waarom, niet? Ik zie er netjes uit ik heb goede manieren en kan behoorlijk mijn woord doen. Vroeger heb ik tot betere kringen behoord, meneer Hackdale!" Hackdale wreef eens iangs zijn kin en peinsde. Hij wist niet, wat hij met Bartlett moest beginnen. Maar plot seling herinnerde hij zich, dat mevr. Chaiupernowne zoo hard als steen kon zijn bij sommige gelegenheden waarom zou hij Bartlett niet aan haar over doen? Vogr hij kort ant woorden boog Bartlett zich voorover en vroeg, terwijl hij spottend glim lachte: „Waarom aarzelt u zoo, voor u me aan die dame wilt voorstellen?" vroeg hij. „Waarom zou u haar zoo beschermen? Kom waarom zorgt u niet een beetje voor uw eigen belan gen? U kent een geheim mijn ge heim, als 11 wilt, of ten minste een deel er van. U weet wat ik u ver teld heb! Waarom gebruikt u dat niet in uw eigen voordeel? Maar mis schien heeft u dat al gedaan?" Hackdale voelde zich niets 00 zon gemak onder dien spotteuden blik van Bartlett. Hij wist, heel goed dat hij zich in werkelijkheid Heelemaal niet bezorgd maakte over mevrouw Cham- pernowne, maar alleen over zichzelf. Hij had er geen flauw vermoeden van wat haar geheim was, of waarom ze er zoo hang voor was dat haar naam genoemd zou worden in verband met de zaak-Deane.Het eenige wat hij wise was, dat er een geheim bestond en dat zij bang was. Dat ging hem al leen aan, voor zoover het op hem vu a invloed kon zijn. Hij vermoedde.dat hij er do gevolgen wel eens van zou kunnen ondervinden, als mevrouw, Champernowue bij de zaak werd be trokken. Dan zouden dio nieuwe maat regelen wel nooit in werking kunnen treden, en zou hij misschien zijn nieuwe baantje niet krijgen. Hij had genoeg gezien en gehoord oin te we ien dab mevrouw Champemowne zeer ernstige redenen had, waarom ze niet wilde dat het bekend werd, dat ze iets van Deane af wist; het was in zijn eigen belang om mevrouw Cham pemowne ie helpen. Zoowel als me vrouw Champernowue, als Lady Childerstone kon ze voor hem en ziiii carrière enorm veel doen en zij moest wat het ook kostte, beschermd wor den. Bartlett zou ongetwijfeld een' groot deel van de kosten vormen en misschien kon zij beter tegen Hen» optreden dan hij vermocht. .(Wordt vervolgd)<

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5