HET DUEL Het Provinciaal bedrijf van Noord-Holland 42e Jaargang No. 12663 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 29 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3-57H-Franco per post door Nederland f3.87H-Afzonderlijke nummers 10-15. Geïllustreerd abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-adverientiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken I0.57H; franco per post f0.65. jj per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Dlrestewenj. c. peerèboom en p. w. peersmom Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HOE STAAT'T MET..;* de vertxeeding van den weg HaariomAmsterdam? Het eaat wel langzaam maar toch iook zeker! Hel logehvielerpad HalfwegSlo- terdiik i« gereed; do fieisers kunnen genieten Jammer ia her, dat de verbreedo rij weg HalfwegSUiterdijk nog niet be straat kan worden, omdat de dras sige veengrond eerst moet krimpen. Met den brugbouw te Halfweg over Rijnland'» water is men druk bezig. Twóo ateenen bruggenhoofden zijn al gemetseld. Voor de ovorbrugg.r.g van het tweede kanaal is al een massa zand gestort, zoodat daar ook gauw- met he:èn on metevlen begonnen zal worden. Het wordt een flinke breede brug voor al liet verkeer. Toch zal nader overwogen moeten worden om de be staande tranibrug ook te behouden. De plannen voor de verbreeding van den weg zijn al va» 191Toen was de ontworpen brug voor het geheele ver keer voldoende, maar nu is dat zoo toegenomen, dat het aanbeveling zal verdienen om de trambrug ook te laten bestaan, opd3t <le nieuwe brug alleen gebruikt behoeft to worden voor auto's, wagens, fietsers en wan delaars. In 1925 wordt vrijwel al het, door het rijk beschikbaar gestelde gold voor de wegverbreeding aan den bouw van de nieuwe brug lxefitecd. Do wegver- breeding HaarlemHalfweg zal dus nog minstens tot 1926 moeten wach ten. Evenzoo 't afbreken van de R.K. kerk op het plein te Halfweg. CHINA. Nu in het Hemelsche Keizerrijk der langstaarten Noord tegen Zuid en Cen traal vecht en niemand er meer uit wijs kan worden (het it zeer de vraag of die arme Chinecsche soldaten zelf weten in welko richting zij moeten schieten, om den vijand te raken, of loo- pen om hem te ontkomen) staan de Chir.eexen, om een nieuw beeld te ge bruiken, weer :r. het brandpunt der .wereld belangstelling. He: is altijd een zonderling ge.al me: China. Niet alleen zijn er. zooais u. scherpzinnige lezer, ongetwijfeld reeds heef: opgemerkt, geen langstaarten meer, maar het Hcmelsche Keizerrijk, hoewel nog in het bezit van een keizer, die niet geheel zonder macht schijnt to zijn, is sinds 1517 een republiek en nogal de grootste der wereld. Maar dat is niet alles. Het is een algemeen Europecsch misverstand dat me: het afknippen van ce staart, een eeuwenoud Chir.eesch ge bruik zou zijn om hals gebracht. Deze lange haaftirachi is betrekkelijk eerst kortgeleden ingesteld cn wel onder de dynastie der Mandsjoe's. Toen nu de republiek kwam, is de staart verdwe nen, niet als rcvolutionnair verzet te gen het oude, maar als vereuropeani- seering, die alle Oosterschc landen eigen is. Maar er is meer, Vijftig jaar gele den wisten zelfs de inwoners van de Chineeiche hoofdstad niet, wat be doeld werd met het woord Peking. Zoo roeraden zij hun stad.r.iet, wel Tsing- Tsjecg, dat hoofdstad betcekent. Ook zeiden zij wel Sjoen-Tien-Foe en som migen noemden haar Pei-Tsing. Peking is Zuidelijk dialect en betoekent resi dentie van het Noorden, ter onderschei ding van Nanking, residentie van het Zuiden, En wij zijn er nog nicï. Het woord mandarijn of zijn Chineesch equivalent zegt den Chinees niets, wal wel een te leurstelling ïs roor regisseurs van Chi necsche operetten. Dit woord is afge leid van mandare, Portugeesch voor be velen. Dc Chinees echter noemt dit soort hoogwaardigheidsbcklcedcrs Kwan. En tenslotte is hun zeifs de naam van het geheclc rijk van buiten opgedron gen. China komt van het Engelsch-In- dischc Tschina .of Mah&tschina. maar als den Chineezen toegestaan was, hun eigen naam te blijven gebruiken, zou het rijk nog heden Tsju-gKwo, kei zerrijk van het Midden heeten. En het Hcmelsche Keizerrijk hebben zii net trouwens nooit genoemd, ook in den tijd, dat de keizer nog in volle glorie op 'zijn troon zetelde. Slechts hebben enkele Chineesche schrijvers in Oos- terschn beeldspraak gesproken van Tien-Sia, hetwelk, vertaald, betcekent „Onder het hemelsch gewelf". En dat kan van ieder land gezegd worden. En -u E - he oorlogssche pen naar >j ----r •- r; i er trokken om zoo noodig met sterke hanu ae oiuo te her stellen.- Maar wat weten wij er jtelf van? Arme Chineezen, Stadsnieuws ONZE MEDEWERKERS VOOR MUZIEK. De hoer Jog. do Klerk beltoon niet meer tot onze medewerkers voor de afdeolirur muziek. Ann die afdeeling blijven dui ver bonden de heeren George Robert en Karei do Jong, terwijl als dqrde mede werker optreedt de heer Louis H. Delachaux. Een autobus te water gereden Oe inzittenden kwamen met den schrik vrij To Zaandam is Zaterdagmiddag na bij de buurtschap llaalderabrock een autobus uit Beverwijk, waarin 13 korf balspelers waren gezeten. Dij hc-t keu ren achteruit te water gereden. De in zittenden en do chauffeur kwamen met den schrik vrij, zoo meldt de Cou rant. De bietencampagne vollen gang in Sommige landbouwers wachten nog met rooien Dat de bietencampagne in den Haarlemmermeerpolder thans in vol len gang is, blijkt uit het feit, dut ae „bietenvloot", die in de Hoofdvaart nabij de Geniesluis gereed la^, nago- iiot-g geheel naar do verscnillende laadplaatsen is vertrokken. Door de sluis bij Aalsmeer is reeds een groot aantal vaartuigen geschut. De bieten hebben te weinig zonne warmte gehad en zijn dan ook over 't algemeen klein van stuk. Met het oog hierop wordt door sommige'laiitl- bouwers met het rooien nog gewacht, in de hoop dat. een mooie nazomer de verdere ontwikkeling van dit gewas nog zoodanig bevorderen zal, dat wat het suikergehalte betreft eon hoog percentage kan worden opge- teekend. Bii do suikerfabriek te Halfweg ziin reeds vele schepen met bieten aange komen. die mot het lossen begonnen zijn. Het is in Halfweg reeds een groo te drukte. De voorraad bieten zal nog wel wnt aangevuld moeten worden voordat in de fabriek begonnen wordt met draaien. Dit zal vermoedelijk nog en kele dagen duren. Verkeersongevallen in Haarlem en Omstreken !n Haarlem. Zaterdagavond omsfreeks 8 uur liep een C-jarig meisje in de Schalkwijker straat. achter oen auto vandaan, die aan den kant stilstond. Hot meisje wilde naar do moeder gaan, ê*io aan de overzijde stond. Geheel rechts rijdende naderde een dame op de fiets. Het. kind werd aan gereden en viel. Een lid \an E. H. bij was heel spoedig ter plaatse en constateerde, dnt het kind een breuk in het linker onderbeen had opgeloo- pen. Het meisje werd naar de Maria- Stichting gebracht. In HParlemmormocr. Nabij Vijfhuizen alhier geraakte een ongeveer 8-jarig meisje onder een passecrende vrachtauto, die gelukkig «■en matigen gang reed. De chauf feur wien aan dit ongeval geen schuld treft, stopte onmiddellijk en bemerkte tot zn blijdschap dar hel kind er nog vrïï goed" was aftrekomen en slechts een lichte wonde aan hel. hoofd had bekomen. Een zwaar mot graan beladen wagon word in hot. land bii den land bouwer O. aan don I.Tweg alhier door een hevigen rukwind omvergeworpen en kwam in do sloot terecht. Do voer man zag geen kans meer van des wa gen te sprineen on tuimel*0 ook in het water. Hii wist zich zelf gelukkD te redden en kwam met een nat pak den schrik vrij. W. KDRVTNTTg, Met ingang van 1 October heeft de heer \V. Korvinus als chef van ad ministratie aan Haarlem's Dagblad ontslag aangevraagd, daar hij zich aan de ieiding van een handelsonder neming te Amsterdam gaat wij den. Dit ontslag is hem dooj de directie eervol verleend met dankbetuiging voor de gedurende tien jaar aan de vennootschap bewezen diensten cn met de beste wenschen voor zijn ver der leven. DE MOTORBRIGADE. Zaterdag werd door de imotorbriga- de procee-verbaal opgemaakt tegen een motorrijder die 48 K.M, 'op de Amsterdamsche vaart reed. (De heerbeklaagt zich er over, dat in de vergadering van „Ons Leger" op 19 Juni hem is toegevoegd, dat iemand die in een ander land zoo sprak wegens land verraad zou worden veroordeeld. „Dit is een verfijnde beleedigiug. Spreker bereid dien handschoen op te ne men en zal den betrokkene binnen •34 uur ziju secondanten thuis stu ren". N. R. Ct.) Deez' ongenoemde heer wil dus gaan uit duelleeren. Maar zal dit het verschil van mee ning concludcerenf 'k Bedoel: .heeft wie geprikt, wordt ongelijk! En voelt wie heel blijft zich als over winnaar rijk'! Mij is 't niet duidelijk. Ook heb ik wel vernomen, Dat je door vechterij in botsingen kunt komen Met wet en recht en weken- maan denlang Tot overpeinzing komt in 't sombere" gevang. Wie dit wel overdenkt moet liever maar niet wagon, Een tegenstander tot een tweege vecht te dagen, Vooral niet als hij zelf ontwapening verkondt En een duel als daad dus strijdt niet wat zijn mond Betoogd heeft». Laat ons dit dan als moraal bepalen. Wie recht heeft, zal niet altijd de triomf behalen. 't Duel bewijst dus niets. En wie ontwapening wil. Trekt zelf den degen niet. uit boos heid of uit grÜ. TOM DE RIJMER. Ernstige mishandeling Door een onbekende toegetakeld In het Sint Elisabeths gasthuis is opgenomen, en blijft eenitreu lijd ter observatie, een man, die auu de po litie opgaf. Zaterdagnacht te om streeks 12 uur, mishand» d ;e z in geworden. Bij onderzoek bleek dat hii in de Witst raat, door een tot nu toe onbe kend gebleven persoon terdege toege takeld werd. Met den geschoeiden voet heeft de m- bekende hem trappen tegen de borst gegeven en met gebalde vuist kreeg hij slagen in het gelaat, waardoot hij een blauw oog opliep. Iu bet St. Elisabèthsansfchuis werd nog geconstateerd, dat vermoedelijk een rib door do mishandeling gebro ken werd. Een groot onheil vooikomen Een autobus raed door een niet gesloten overweg te Velsen Door oplettendheid van den machinist stopte de trein 2 Meter van de bus af Door onbekends oorzaak had de oyarwogwacJiter K. aan den overgang W ijlkei-ötraatweg Zaterdagmiddag vergeten de booinen te si uien voor den trein dio om ongeveer kwart voor twee uit Velsen tv li, vrwijk aan komt. Do autobuahouder v. D. uit Be- 'erwijk, geen onraad vermoedende, ro.:d door terwijl de t rein vlakbij was. Door de oplettendheid n tegenwoor digheid van geest van den machinist, die op ongeveer twee meter afstand van de autobus den trein tot slil- si and wist t.e brengen, is een groot onheil voorkomen daar zich in do bus verscheiden passagiers bevonden: I>e overwegwachter, die reeds ja ren dezen post bedient zonder óén on geluk, was geheel van streelt. Pro cesverbaal is opgemaakt. AAN HOUDERS VAM POSTREKE NINGEN 30 000 TOT EN MET 59.939 Dc Directeur van liet Postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat aan de houders der (postrekeningen 30000 tot cn met 50099 gelegenheid wordt gegeven nog tot uiterlijk 30 Septem ber a.s, door middel dor (lommissie tot uitbetaling op de gebruikelijke wijze over hun tegoed le beschikken. Aanvragen, betreffende de postreke ningen van 30000 tot- en met 59990. welke later dan x October e.k. bij de commissie inkomen, kunnen door haar niet meer in behandeling wor den genomen. Het fiat der commis sie voor uitbetalingen on deze reke ningen geldt onafhankelijk van den datum, waarop het fiat, vóór of na de ze kennisgeving L verleend, tot, en met 4 October e.k. Na dezen datum mogen geen uitbetalingen met, betrek king tot postrekeningen 30000 tot en 59999 geschieden. Aanvragen om voorwaardelijke te rugbetaling betrekking bobbende op postrekeningen boven 59999. kunnen tot nader bericht worden ingediend. LANGS DE STRAAT EEN CELUKSVOCEL. Elders in dit nummer is te lezen hoe het staat met de verbreeding van den weg HaarlemAmsterdam, Vo&'ziening in het dorp Halfweg is ook dringend noodig. Op Zondagmiddag is het wandelen op het- Kerkjplein en omgeving een gevaarvolle onderneming. De auto's snorren ui: beide richtingen zonder onderbreking bijna, zoodat overste- keu van den weg een zaak van geduld en uitkijken is. Vooral Zondag, toen het mooie weer de benzine-menschen tot toeren lokte en ook veel wandelaars op de been waren, was het in Halfweg bui tengewoon druk. Een 6 a 7-jari-- ion gen was ook on der de wandelaars. Hij moest den weg oversteken, maar koos daartoe niet liet goede moment. Juist naderde een auto. De iongen werd gegrepen, tegen de straatsteenen gegooid en overre den. De omstanders gaven een angst schreeuw er waren er die niet durf den zien. hoe het met het knaapje was afgeloopen. Andere omstanders, die stalen zenuwen hadden, zagen de auto over den jongen heen rijden, zon der dat de wielen of heb onderstel hem raak 1 en. Zeldzaam gelukt Nu etond de jongen ongedeerd op. Alleen had hij bet van de zenuwen ie kwaad. Maar een glaasje water, dat omwonenden hem gaven kalmeerde hem al wat. Toch waggde hij het niet meer al leen over te steken. Dat wjs hem te slecht bekomen. Hii huilde: ,,ik durf niet." Een \friendelijke Iheen ont fermde zich over hem en koos wel liet goede tmornent om met hein aan den overkant te komen. De stagnatie in den woningbouw De 50 woningen van „Onze Woning" Naar wij vernemen is er tot. <5p heden nog geen verandering gekomen inzake het stopzetten van het bouwwerk op het, Hofdijkplein aan de 50 woningen van „Onze Woning". Een Vrijdag j.l. gehouden conferen- tio heeft niet tot het beoogde hervat ten van den houw kunnen leiden. Morgen zal deze conferentie worden voortgezet, en mocht 'dan geen resul taat bereikt worden, dan zullen de borgen van den aannemer worden aangesproken om bet werk verder a<f Ie maken. Op de gehouden gecombineerde be- sftorenvergadering van de botiwvakar- ledenorganisaties is. naar men ons mededeelt een commissie benoemd door welke commissie een onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaak van de eerste stagnatie op het work aan liet Hofdijkplein aan de woningen van „Onze Woning". Daar de besturen van meening zijn, dnfc de hierbij betrokken arbeiders 'de door de stopzetting geleden 2 dagen loonderving behooren vergoed te krij gen. zal na het, onderzoek der commis si hiervoor een actie worden gevoerd. Uitgaan Raoul ven Koczalskt. Do beroemde Poolsche pianist en Componist Raoul von Koczafski, die als wonderkind reeds op 4-jarigen leeftijd wereldberoemdheid verwierf, als com ponist, en als pianist (3 Januari 1885 te Warschau geboren, gaf hij al, niet ouder dan 3 jaar, zijn eerste concert en met vier jaar had hij al een tour nee van meer dan 60 concerten achter zich), zal onder auspiciën der Interna tionale Concertdireclie Ernst Krauss 11a een pauze van 25 jaar, ook weer een groote tournee door Nederland maken. Van half Otcober af zal deze wereld- meester onder de pianisten, die spoe dig zijn 3000e concert zal geven, onge veer 30 concerten in ons land geven, '.in. te Amsterdam, den Haag, Rotter dam, Haarlem, Utrecht, ArnhemGro ningen, Den Bosch, Hilversum. Baarn, Leiden. AmersfoortDeventer enz. Raoul von KoczaJski heeft enkele opera's, twee symphon-ieën, veel ka mermuziek en liederen gecomporfeerd. Zijn werken werden veel in de Ro- man.nsche landen, in Rusland en in den laai sten lijd vooral in Duilsch- landEngeland en Amerika uitge voerd. „KUNST AAN HET VOLK". Dc groote avond voor „Kunst aan het Volk", de opening van het eerste sei zoen. zal zijn Dinsdag 7 October a.s. Dan zullen Evert Cornells cn Francis Koene hun concert geven in de groote Gemeentelijke Concertzaal, aanvang 8 uur. Er kunnen nog abonnementen geno men worden, RADEN. In het Badhuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloopen week ÖSJ baden genomen, in dat op het Leid- 6cheplein £39, en in dat aan den Scho- tersiagel 11CG. HAARLEMSCHE ORKEST YEREENIGING. Het eerste ledenconcert zal op 2 Oc tober 's avonds plaats vinden. A's 6o- list zal de pïani6t Jan Zonderland van Leeuwarden optreden, met het concert no. 4 (G-dur) van L. v. Beet hoven. De Leeuwarder Courant zeet van dezen pianist o.m.„zoo fijn en gevoelig al60f dartele elfen er hun spel spelendan weer van een zoo milde gedragenheid alsof een zachte vrouwenstem er haar lied zingt. Maar tegelijkertijd moet men over stalen vingers beschikken, opdat het kan stormc-n en jagen van diezelfde sna ren met een heftigheid en bewogen heid alsof machtige natuurkrachten worden ontketend." HAARLEM'S CEMENCD KOOR, Het programma van het op Dins dag 30 September a.s. door Haar lem's Gemengd Koor in de Groote Kerk te geven Bachconcert luidt els volgt Paseacaglia und Fuga c. kl. t.. or gel a. Koraal uit cant-ate ..Du Hirte Israël" en b. Vier koralen uit „Weih- nachts-Oratorium"'. koor a. Recitaiis en Aria uit cantate: ,,Es ist nichts Gesundes" en b. Aria uit cantate: „Ich hatte viel Bekommernis", sopraan Motet ..Jesu xneine Freude" koor; a. Selig wer am Jesum denkt; b. O finstre nacht; c. Auf. auf, mein Herz. sopraana. Dir Jehova will ich sineen- b. Koraal uit cantate: „Wachet auf". koor. Wij brengen nog even in herinne ring dat aan de kerk geen kaarten verkrijgbaar zijn. CENTRALE COMMISSIE VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Door de C. C. v. A. O. is op Donder- dag 2 October a.s. een vergadering uitgeschreven in het gebouw ,,De Cen trale", waarop de cursisten en de lei ders zijn uitgenoodigd. G. J. VAN CASTEREN. De toestand van den heer G. J. van Gasteren blijft vooruitgaan. Men schrijft ons: „Onder hen, die voor de nu afgeloo pen herhalingsoefeningen voor 14 da gen in militairen dienst moesten ko men waren ook een aantal werklooze arbeiders. Velen van hen informeerden vóór het opkomen onder de wapenen, of tijdens hun militairen dienst hun eoh-t- genooion de genoten ondersteuning konden halen, daar hun huisgezinnen in deze 14 dagen toch leven moesten. Deze vraag werd rnet des te meer reden gesteld,daar zii. die via de „kas" uitkeering ontvingen, deze uit- keering niet ontvingen als zij in mili tairen dienst waren, daar het ministe- rieele voorschrift luidt, 'dat de werk looze, om uitkeering te ontvangen, el- ken dag de controlelijst moet teekenen; iets wat de in dienst zijnden natuurlijk in deze 14 dagen niet konden doen. Op de vraag, door eenige besturen gesteld aan 'de Commissie tot Steun- verleening. werd een afwijzend ant woord ontvangen, zoodat de betrokke nen in dienst gingen met het bewust zijn, dat vrouw en kinderen deze 14 dagen geheel zonder inkomsten achter bleven terwijl de groote werkloosheids periode reeds een ledige beurs veroor zaakt had vóór het opkomen. Want .nog steeds bleef de beslissing omtrent de aan den Minister van Oor log gevraagde vergoeding uit. Deze menschen zijn nu Zaterdag J.l. van de herhalingsoefeningen weder bij hun gezin teruggekeerd en ontvingen bij hun thuiskomst de tijding dat in deze 14 dagen nog geen beslissing, laat staan eenig geld was ontvangen, het geen voor hen een groote teleurstelling Bij nadere informatie op het Stad huis werd heden opnieuw geantwoord, 'dat de beslissingen nog niet uit den Haag binnengekomen zijn, zoodat deze menschen ook thans nog niet weten waar het huisgezin deze week van le ven moet, want dit is toch niet moge lijk van de verdienste van den sol daat: f 2.20 in de 14 dagen. De vraag lijkt dan ook gewettigd, cf deze zaak niet anders had geregeld kunnen worden". Briefwisseling tusschen den Raad van Toezicht op de bedrijven en de Centrale Commissie voor Bezuiniging uit de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en handel Indertijd is melding gemaakt van enkele opmerkingen gedaan in het vlugschrift: „Waarschuwende cijfers uit de Provinciale bedrijven" over 't beheer van de provinciale bedrijven door de Centrale Commissie voor Be zuiniging uit de Ned. Maats, voor Handel en Nijverheid.Thans geschiedt in het Tijdschrift der Maatschappij inededeeling van een correspondentie daarover gevoerd door den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven van Noord-Holland en de Centrale Commissie voor Bezuiniging. De Raad van Toezicht voerde aan, dat uit het vlugschrift ten onrechte de indruk kon worden gewekt dat een bedrag van 6.527.680 aan het Electriciteitsbedrijf is kwijtgeschol den en ten laste der Provinciale Be- erooting is gekomen. Hij memoreerde aat GetL Staten in een voordracht van 28 Maart 1923 den Staten te ken nen gaven, dat naar aanleiding van dc uitkomsten van het bedrijf in de laatste jaren, er voor een kwijtschel ding als 2 jaren te voren door hen aan Staten was voorgesteld, geen aanleiding bestond en dat tie Staten zich met deze opvatting hebben ver- eenigd. Verder werd opgemerkt dat geen enkele kapitaalsont lasting ten aan zien van het Provinciaal Eelectri- teitsbedrijf heeft plaats gehad. In tegendeel beide provinciale bedrij ven. zoowel het electriciteitsbedrijf als het waterleidingsbedrijf hebben, naast de gewone inschrijvingen, aan de Provincie de volledige rente be taald op de door die bedrijven ge leende gelden. De Centrale Commissie zeide in baar antwoord, dat het nieuwe voor stel van Ged. Staten van 2S Maart 1923 neerkwam op de toekenning van een renteloos voorschot aan het be drijf uit de provinciale kas tot een bedrag van ten hoogste 240.000 per jaar met terugwerkende kracht over 1922 (en voor een onbeperkt aantal jaren en op wijzigingen .blijkbaar verlangzaming) in het tot dusver toe gepaste systeem van afschrijving. Het komt de commissie aan de band van de gegevens, waarover zii beschikt, voor, dat met. dit nieuwe voorstel feitelijk niet veel wijziging in den toestand is gekomen. "Welis waar wordt het bedrag van ruim 6 1 '2 millioen niet aan het bedrijf kwijtgescholden, maar het wil aan de commissie voorkomen dat de toeken ning van het renteloos voorschot ad 240.000 per jaar en dc wijziging in het systeem van afschrijving, vrijwel zullen opwegen tegen de. kosten van rente en aflossing over het bedrag n f 6 1/2 milboen dat nu feite lijk ten 1 ast-p van het bedrijf blijft. Een cn ander zou dus neerkomen op een administratieve boeking, die de zaak niet verheldert. i Ten slotte informeerde de commis sie wordt het bedrag van het ren teloos voorschot aan het bedrijf ad 240.000 per jaar ten laste van de buitengewone uitgaven der provincie gebracht en dus beschouwd als kapitaaluitgave of wordt het ren teloos voorschot niet meer uitgekeerd en is dus uit dezen hoofde geen post er voor op de Begrooting uitgetrok ken! De Raad van Toezicht 'deed in haar wederwoord opmerken, dat de verandering in het systeem van af schrijving berust op een wijziging van de Rijkscommissie. Deze omstandig heid en de in het bedrijf aange brachte reorganisaties, bezuinigingen hebben er toe geleid, dat de toestand zoodanig is verbeterd, dat voor af schrijving van kapitaal geen aanlei ding meer bestond. Verder werd ver klaard In verband mefc de houding van een deel der Noordhollandsche gemeenten, welke n.L bobben geweigerd het ta rief, dat in overleg met afgevaardig den der afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten was vastgesteld, te aan vaarden, wordt het jaarlijksch be drag, dat het Provinciaal bedrijf daar door te weinig ontvangt, voorloopig door de provincie renteloos voorge schoten. Zooals uitdrukkelijk in de toelich ting tot de voordracht van Gedepu teerde Staten van 28 Maart 1923 is vermeld, zal een tegemoetkoming daarvoor worden gevonden, hetzij door voor die gemeenten, welke thans liaar medewerking om tot- billijke ta rieven te geraken, onthouden, later naar verhouding hoogere tarieven vast te stellen, hetzij door in die gemeen ten de laagspanningslevering vanwe ge de provincie ter hand te nemen. Ook uit dien hoofde behoeven mits dien geen kwade gevolgen voor de prov. financiën te worden gevreesd. Ten slotte zeide de Raad van Toe zicht, dat het verschaffen van in lichtingen, omtrent de provinciale Begrooting minder op zijn wee ligt. De Centrale Commissie verklaarde in haar slotwoord, dat het haar wil voorkomen, dat- ten onrechte geen verschil gemaakt wordt tusschen" het verkrijgen van een sluitende reke ning en de compensatie van een se- constateerd kapitaalverlies. Ze ging daarna voort Het P. F.. B. werkte vroeger met verlies, en zou volgens uw "schrijven thans in staat- zijn naast de gewone afschrijving der volledige rente aan de provincie terug te betalen van de aan dat- bedrijf geleende gelden. On grond biervan kan wel geennri-d -- r-icn, da, de toestand is verbe terd. maar dit- gaat buiten de voor getelde kwijtschelding van het kapi taal om.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1