HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Binnenland FLITSEN DlvmiGHEIDSSPELD MAANDAG 29 SEPTEMBER 1924 - TWEEDE BLAD Tramklachten GEPERST VLEESCH IN BLIK - STIJF GESTOPTE WOBSTEN - DER SAMENDRUKBAARHEID DE EENM ANSWAClEN EEN PROEF ZEEP, THEE EN HET TRAMBEDRIJF. 's Middags half zes. Bij de halte JVerwulft staan eenige passagiers te wachten op do tram naar Heemstede. Het regent met dikke straten, de trein is te laat. weer te laat, zeggen de passagiers bitter en zien vol angst en vreeze tegemoet, dat de wagens wel weer tot het uiterste volgepropt zullen zijn. Dat is gewoonlijk zoo als het lang duurt. Eindelijk dreunt er wat in 't begin van do Koningstraat. „Eindelijk". Het is nu zeven niinnten to laat. Als du dienst door de bocht van de straat heen is en zichtbaar wordt, blij..; dat de stoutste verwachtingen nog verre zijn overtroffen. De motorwagen is meer dan vol. meer dan propvol, de menschen puilen uit don wagen over de balcons heen, ook over het voor- balcon, waar je niet staan mag als je graag wilt, maar waar je staan moet wanneer het er op aan komt de wagens zoo vol mogelijk to stoppon. Dit heet blijkbaar voorschrift. Con sequent is anders. Aan den motorwagen hangt een bijwagen, die eveneens meer dan vol gepropt is. Veel zegt dat niet. want net is een van de lucifersdoozen, i waarmee onze voorvaderen geluk- iig waren, toen dj paardentram ge sticht werder kunnen dus maar wei nig menschen in. Dat aantal is in drievoud aanwezig. Met andere woorden: voor nieuwe reizigers is geen gaatje open. Die staan dus te hunkeren bij den motorwagen. In liet mensehenkluwon in den wagen komt een zekere deining. Menschen die er uit willen, trachten anderen die blijven willen te passcoren. Yoor- loopie lukt dat niet. F.r is geen ruim te. Terwijl de massa dus deint ge lijk een schip op zee. maakt plotse ling een resolute juffrouw de geslo ten deur van het aehterbaleon open cn vlucht daardoor heen do straat op. Smachtende passagiers slaken een juichkreet cn stappen don ver boden toegang binnen. Helaas, hun vreugde is van korten duur. Do con ducteur van den volgwagen, gruwend van zooveel snoodheid, bezweert de onverlaten toch uit tc stappen,^„an ders krijgt die man er Jast mee"; b:: bedoelt daarmee den bestuurder van den motorwagen, voor het geval dat straks een controleur de plaatsbe wijzen komt nazien. Abonnes betoo- gen, dat dit in elk geval voor hen geen kwaad kan. het baat niet, hij is onverbiddelijk on wanneer hij ten slotte van politio begint t« opreken, geeft de laatste abonné. duizelend van de denkbeeldenreeks: procev verbaal, rechtszitting, doodvonnis, electrocuiie. zijn verzet op. stapt van het achterbalkon af en zet, koers naar het voorbalkon, officicolo toe van den vermaarden cenmans- blijlcfc bij quaesfcies, dat er in concert- sie-voorwaarden door eeu rampzalig toeval, juist niet staat, wat er in het openbaar belang wel iu behoorde te zijn opgenomen. Als Leverhulme en Lipton, heb ik wel gedacht, ook mono polisten in zeep en thee waren ge weest en zich dus niet gestoord had den aan de wenschen van het publiek, zouden zij dan tot zulk een geweldi gen omzet gekomen zijn? Andersom: „wanneer de tram haar monopolie zóó toepaste, dat de dienst prettig, aangenaam en gemakkelijk word, zou zij dat dan niet in haar vervoercij fors ondervinden 'Deskundigen mogen daarop een ant woord geven. Misschien zullen zij daarbij letten op de toeneming van de motorbussen, op de gewoonte van zoovelen, om zoodra het. weer schappe lijk is. maar liever te fietsen, op de voorkeur zelfs van sommigen voor den ouderwetechen „beenenwagen". WIJ zijn dus niet geheel en al zonder mid delen van protest en verweer. Gloort er een vonkje van hoop? Er is mij vertdld, dat bestuurders van den eensmanswagen op de Ceintuur baan geld wisselen wanneer hun dut gevraagd wordt. Voorschrift? Of ge moedelijkheid van bestuurders, die ei' van doordrongen zijn, dat de toegefe lijkheid van de practijk het altijd wint van de stroefheid der theorie" Als 't geen voorschrift is, vrees ik (maar al te zeer dat een voorschrift die de vertrekkenden in den wagen veroorzaken, gruwelijker dan ooit; goedige dikbuiken worden plat, mage re buikloozen haast doorschijnend. Opnieuw heeft een snuggere bol den Achilleshiel van den motorwagen gevonden: „Jan!" waarschuwt de conducteur van den volgwagen, „er staat een heele troep menschen op het aehterbaleon, die niet betaald hebben!" „Wat kan ik daaraan doen vraagt Jan en hij heeft ge lijk. Moet hij, die panweüjks in de controverse stroomingen langs zijn officieele plaats staande kan blijven, bovendien de handen vol heeft om do nieuwe gasten te ontvangen, ook nog op recherche gaan naar de boosdoe ners op het achterbalkon 1 Dat ware een bovenmeiuohelijke taak, die van,... hem niet te vorderen is. Hij moet'zal worden uitgevaardigd, om die gang wagen. Jntussehcn hooft in dien wagen do 'doellooze beweging dio zooovcn dei ning genoemd werd. sur res gehad. Vertrekkers zijn langs blijvers gewor steld en bewegen zich langzaam in dc richting van de deuropening, die de gulden Vrijheid vertegenwoordigt. Hoe kan, zoo vraagt men allicht, ruimte gemaakt worden daar. waar geen ruimte aanwezig is? Mijn ant woord is: door de Wet der Samen drukbaarheid de Natuur, die ons er-n vast beenderenstelsel toebedeelde, heeft zekere elasticiteit geschonken aan spieren en vet. die vernuftig langs en om de onbewegelijke botten zijn gerangschikt. Het is dan ook alleen aan déze Natuurwet der Samcnpcns- baarheid to danken, dat een aantal vertrekkers ton slotte zich tusschen de blijvers op het voorhalcon weten door te wringen en plaats maker, voor nieuw aankomenden want zóó verheugd kan. in het voorbijgaan ge zegd, een vertrekkende niet wezen, dat hij er uit kan, of een aankomen de is altijd nog verheugd, dat hij er in mag. Dit laatste bij wijze van spreken. Sommige passagiers hangen aan de tree. anderen er buiten. Niettemin schakelt de bestuurder in cn doet de motor, gocdmóedige trekos die hij is, zijn plicht. Tot aan het Prove niershuis. Hier wordt het tooneel van het Vcrwulft herhaald. Met dit ver schil, dat er vrij-.vat inkomt, weinig uitgaat. Als opnieuw dc trein, gelijk een veel tc i>fciif gestopte worst, zie! opnieuw in 'beweging zet, voorzien de kenners van dit trambedrijf met angst do toekomst aan de Tcmpe- üersstraat. .Velen er uit, nog veel meer er in. Hun voorgevoel heeft hen niet be drogen. Dezen keer is dc deining, toch nog vopschiotcn ook! Uitdi_ gon, indringen lean niet liet eenige doel zijn, waarvoor de eloctrische tram werd ingesteldzij dient bovendien van dc plaats te komen Op dit OOgenblik werpen een paar passagiers een b'-ik achterwaarts. Dat doen zij anders zelden. Voorwaarts plooit hun leuze te zijn. Ditmaal wordt de blik achterwaarts beloond. Want dair staat, achter hun ..dienst", een wagen voor den HoOt en daarachter weer ec-n trein van twee wagens voor Heemstede. Voor zoover zij aboxmós zij®, dus geen tweemaal behoeven te betalen, ontvlieden z*J het blik met geperst vlcesch, dat de dienst van 5.30 heet en kieren, dood op hun gemak, een plaatsje uit in dien van 5.40. Daarna zet de gehee'.e pleziert rein, vijf wagens sterk, zich in beweging en illustreert aldus de sombere waarheid, dat het in 't da- gelijkech leven van een trampassagier op vijf of tien minuten niet behoort aan to komen. tegemoetkoming te stuken. Toc'k ia dit wel zeker; vele klachten over den tromdienst zouden verdwij nen, wanneer de menschen niet wer den behandeld als kleine kinderen, die les moeten loeren waar zij niei aan willen. De les van den eenmanswn- gen. Met al de narigheid die daaraan vast zit. „Zou", is mij eens gevraagd, „alleen het Haarlem6che publiek te knullig zijn om het gebruik maken van den eenmanswagen re leeren?" „Zou", vraag ik daar tegenover, „het belang van de maatschappij nioi meebrengen, om van de proefneming af te zien, nu klaarblijkelijk liet pu bliek er niet aan wil?" Wat Leverhulme en Lipton zouden zeggen, racen ik wel te weten. Of geldt dat alleen voor Engeland? J. C. P. Tafreelen als 'deze zijn volstrekt niet zeldzaam. Wie wil tof moet) kan ze op drukke uren en vooral op re gendagen zonder eenige moeite bele- ven. Als bij een man van studie die zijn geest door lectuur weet. verrijken, zal het hein treffen, dat Lord Leverhulme. die million air ■werd in zeep en Sir Thomas I.ipton, d'.e millionair werd in thee, deze hoogte bereikten door het publiek zooveel mo gelijk te gerieven en dat dit. blijk baar in zeep en thee wel nuttig en noodig is, maar niet in het trambe drijf. Het ss Jammer, dat wij het moeten zegeren, maar de dagelijksche onder vinding noopt er toe. Met het. gemak cn de wenschen van het publiek wordt weinig of geen rekening gehouden. Herhaaldelijk heeft het publiek ge toond, niet gediend te zijn van den ccnmfvnswagen op de dvukk© lijn SoendftpleinHeemstede, het baat niet, wij worden tot dat. systeem ge dwongen, als kleine kinderen, die hun boterham, waarvan zij gruwen, toch moeten opeten. Wenken en verzoeken: „wanneer gij, maatschappij, ons dan met alle geweld tot dit voor deze lijn onpractische stelsel dwingen wilt, r.cht dan althans de wagens anders inhebl>en niet gebaat. Integendeel, de toestand wordt nog verslecht» Vroeger werden de grooie volgwegena in drukke uren op 'de lijn gebracht. Er was althans plaats orn te zitten of voor 't minst behoor lijk te etaan. Het is waar: de groote volgwagens hebben de sympathie van het publiek on daar de als éénmans- wagens erfelijk belaste motorwagens dio svmpathie moeten missen, kwam het dikwijls voor, dat do motorwagen zoo goed a!s leeg alleen als locomotief van den groeten volgwagen fungeer de. Heeft dit de directie verdroten? Heeft zij, in de tegenovergestelde richting als Leverhulme en I.ipton re- deneerende, gedacht: „wij zullen je lui wel krijgen?" Wie in den raad der tram goden verkeerde, moge ant woorden. Wij weten het. niet. Wat wij wel ervaren hebben was. dat. de oude wagentjes van de paardentram, die ons tot dusver fjjleen op Vrijdag ffboonmaakdag van do groote) hel loven zuur maakten, do heele week mecloopen en zoo het gedrang, de vertraging en do schn'do te weeg bren gen, die hierboven geschetst werden. Dio klein" wagentjes, benauwd, laag, rammelend, ratoïend, behooron van rechts- en van pnasagierswege bij den sloop<r. Doen zij nog uit nigheid mee, dan zal Jiot er wel wezen, dio de wijsheid bedriegt. ral maar geen beroep meer doen op de gemeentebesturen, die op den dienst heeten toe te zien. Telkens Na het gebeurde te Ede. Publicatie van het rapport der Commissie van onderzoek gevraagd. Over de houding der militaire politie. Wordt aldus den Nederlandschen soldaat tucht en discipline bijgebracht? Een lid der redactie van het Hbid. is tc- Ede geweest. Hij vond daar alles rustig en nergens deed hij den indruk op dat tucht eu prestige oen geduch- 'ten knauw hebben gekregen. Dij sol daten, met wie wij 's avonds op straat een praat,jo maakten, géén gekanker ic£ren de officieren, den dienst of het eten. Alléén een fello verbittering tegen de militaire politie; merkt hij op. Na daarna te hebben aangedron gen op publicatie van het rapport van de commissie van officieren naar he' gebeurde op Vrijdag 19 September, schrijft hii verder: Het Nederlandsche volk moet pre cies weten wat daar te Ede nu eigen lijk gebeurd is. De zaak is van te diep gaand algemeen belang en do aantij gingen, die geuit zijn, zijn to ernstig, dan dat dit mag aflonpcn smet een militair rapport, hetwelk gedeponeerd wordt bij zoovele andere militaire rapporten, die in de archieven rusten en blijven nisten. Hier moet klaarheid komen over de houding op dien avond van drie groe pen: officieren, militaire politie en soldaten, opdat de vestiging van even tueel onjuiste opvattingen cn overtui gingen op grond van geruchten en artikelen in de pers, wordt belet cn voorkomen. Het betreft hier aller minst een zuiver militaire quaestie. die binnen de militaire sfeer kan wor den afgedaan, maar het geldt een al gemeen belang van de eerste orde. Do troep, maar ook de natie moet weten wat zij heeft aan haar officieren en haar militaire politie. Officieren ziin beschuldigd van slapheid en vrees. Uit don mond van een soldaat vernamen Wij daarentegen de met overtuiging uitgesproken meening. dat,als officie, ren er niet geweest waren, en t.ua- BC.hcnbeide waren gekomen, er dien avond dooden waren gevallen, llier gaat liet niet alleen om liet incident op zichzelf, maar treedt de prooien» quaestïe, die van het regime hetwelk heerschon moet, naar voren. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No; 106 HET SPROOKJE Jantje kruipt dicht tegen vader aan, die vroolïjk begint: er was ereis een reus, die Jantje houdt van nauw keurigheid en vraagt is het echt gebeurd of niet hensch. en hoe weet va der, dat er een reus als dit punt naar bevre diging is opgelost, komt vader tofc waar de reus den held door het bosch t komen Jantje valt hem in 'do rede om preiti.es 'uit te leggen, hoe hij zou doen, o!s hij een. reus in een, bosch ontmoette. waarop vader voorstelt, dat Jantje stil moet luisteren, anders raakt hij den draad kwijt en voortgaat waarbij Jantje zidli be paalt tot vragen, Jioe groot de reus precies was en Ou ad hij een of drie oogen begint overtuigd te ra ken, «lat hij toch goed vertellen kan, als hij eens een uitgever voor dit ver-haal zocht als het hoogtepunt na- dert, merkt Jantje ter loops op. dat hij die rijstpudding aan het dessert zoo heerlijk vond eri kunnen poesen zwemmen, pappie, waar op vader ontdekt dat het bedtij'd iü en hij zal liet verhaal later weieens afmaken. (Nadruk verboden.1 Feuilleton (Geautoriseerde vertaling). Naar het Engehclivan J. S. FLETCHER. 36) Mevrouw Champeraowne zweeg. Of ze er over nadacht of niet. kon Hack- ilale niet zeggen. Ze wreef met haar vingers over liet vloeiblud, dat voor haar lag; zo koek van haar hand naar Hackdale en van Ilackdüle weer naar haar hand. Er kwam een vreemde, sombere uitdrukking in haar oogen. F.n plotseling zei ze met een scherpe, harde stem: ..Totaal onmogelijk! Die man moet omgekocht worden! F.ens c-n voor al tijd. Maar ik wou dat ik or zeker van was, dat ik er op rekenen kon". „Waarvan, mevrouw Champernow- nc?" vroeg Hackdale toen ze zweeg. ..Volkomen zeker, dat niemand, be halve die man er iets van weet", ant woordde ze. „Als ik dair zeker van koti zijn - ..Ik geloof dat u daar wel van over t.uigd kunt zijn en wel om een zeer eenvoudige reden", merkte Hackdale op. „Ik ben er ook van overtuigd". „Welke reden?" „Deze", antwoordde Hackdale mei een lachje. „Als er ook maar iemand in Southerastowe was, die weet wat hij weet, zou die iemand al lang op de belooning van juffrouw Knap ziin afgegaan! Neen, mevrouw Champer- nowne hij is de eenige die het weet, de eenige dio gevaarlijk is!" ..Dan moet hij omgekocht worden"; herhaalde ze weer. „Maar hoe kun nen we er van overtuigd zijn dat hit ook in de toekomst zwijgen zal? .Te zei dat je daar al over bad nage dacht hoo stel je je dat dan voor?" „Ik zou er niet voor zijn om hem een grooie som geld to geven", zei Hackdale. „Als hij die heeft opge maakt, komt hij natuurlijk om meer. Mijn idee was ja. eigenlijk een soort pensioen, «ïen lijfrente zoo veel per jaar, ziet u". „Z"n leven lane?" vroeg mevrouw Champernowne. Ilackdale keek haar veelbeteeke- nend aan „Zoolang hij leeft zal hij toch steeds kunnen vertellen wat hij nu z/>u kunnen vertellen!" zei hij. „Ja, het zou voor zijn leven moeten zijn" „Wie is die man'?" vroeg mevrouw Cliamperoownc plotseling. „James Bartlett!" antwoordde Hackdale. Mevrouw Champeraowne gaf een schreeuw van schrik. „Bartlett!" riep ze uit. „Die drinkt En een man die drinkt -- babbelt". Maar Hackdale schudde het hoofd, „Dat deed hij vroeger", zei hij. „Maar hij schijnt, zijn leven gebeterd te hebben, en volkomen solide gewor den te zijn haast. iè solide naar mijn zin. Ik denk dat hij door het geld op het goede pad is gebracht. Volgens mij beeft hij zijn affecties verplaatst van de arankflesch naar zijn banksaldo! Hij schijnt er tenmin ste bijzonder op eesbeld te zijn om dut grooter te maken. Neen, als hii krijgt, wat. ik u heb voorgesteld, me vrouw Champeraowne, zal hii er niet over praten. Ik ken niemand in Sou thernstowe die zóó vervuld is van zijn eigen belang als hij nu is". „Enfin", zei mevrouw Chatnper- uowne. „Wil jij er dau het hem over spreken?" Hackdale wees naar «le deur. waar door hij binnen gekomen was. „Hij is hier", mevrouw Champer- nowne", antwoordde hij, „Het leek ma het beste om hem riivrmee naar toe te nomen. Spreekt u eens met hem, op strenge, zakelijke manier Iaat hem merken dut. hij niet met u doen kan wat hij wil houdt, voer bij stuk. Het is veel beter voor hem om regelrecht met u te onderhande len, dan met mij als tusschenpersoon! Wij hechten daarom aan deze zijd» van het gebeurde t© Ede zulk een ge wicht, omdat ons, hetgeen wij al daar Donderdagavond van de houding der militaire politie hebben gezien, de vrees doet koesteren, dat inen het daar in een richting wil zoeken, wel ke wij al zeer ongeschikt achten voor ons volk. Wij kunnen ons natuurlijk vergissen, wij woonden het schouw spel slechts één avond' (het begon eigen lijk al om 5 uur) bij. Maar'de wijze, waarop daar werd gepatrouilleerd alsof het goode Ede in staat van be leer was, 6bakingen op groote schaal aan den gang waren en het er om iring: er op of er onder, deed herhaal delijk de vraag bij ons opkomen of wij we! in Nederland waren. Ons dunkt, Pruisische officieren van hot ancien régime zouden hun hart hebben Opgehaald Urui 'Stuik „schneidig" machtsvertoon. Hetgeen ous inlusschen uiterst- -pijnlijk anih deed, aangezien het hier onze Hol» landesche militairc-ii betreft roet bun kwade, maar ook o zoo vele goede soldateneigenscliappen. Van de pa trouille marechaussee (de ..kozakken" zooals ze wel iu den volksmond lice- ten). kregen wij een gemoedelijken indruk, als zljn-le meer in overeen stemming met de gehee'.e atmosfeer. Natuurlijk, die militaire politie had haar orders. Edoch, die wiize van uitvoering van een order is toch óók een factor althans en in de eerste plaats bij een politiekorps, waarvan tact toch wel een kenmer kende eigenschap mag zijn. Wat w< zagen, werkte op ons als burgers ir- rileerend. om een oogenbük later on zen lachlust op te wekken. Gelooft men nu werkelijk, dar op die wijze aan onzen Nederlandschen soldaat tucht en discipline worden bijgebracht wij bedoelen tucht en discipline, zooals bij die voor den vijand bij 'den troep noodig beeft,' geen van buiten opgelegde tucht en. discipline die slechts de oppervlakte raken? Uit hetgeen wij zoo hier en daar opvingen uit soldatenmonden, kregen wii den indruk, dat. de metho de averechts werkte van hetgeen waarschijnlijk bedoeld wordt en een stemming kweekte, die niet bepaald de gewenschte lijkt om in deze toch al zoo moeilijke tijden gezonde tucht on discipline te kweekep. Tofc incidenten kwam het int.nsacben gelukkig niet: de soldaten verdwenen al heel spoedig van de Straat, het geen een beroepsofficier de opmer king ontlokte, dat. de jongens blijk baar verstandiger waren dan dege nen, die op hen moesten passen! /.al ik bom hier brengen, mevrouw Cham perno wne?' Hij stond op, toen ze knikte, ging de kamer uit en liep de hal door om Bartlett te gaan halen. Voor zoover hij kon zien was de hal leeg. Maar toch was dat niet zoo. Tn het donker ste hoekje stond .Tane Pratt, vol arg waan ei; belangstelling \oor wat de broer van Simmons deed en hield oogen en ooren wijd open. Ze zag dat Hackdale Bartlett uit het zijkamertje haalde, zag, dat ze samen fluisterden toen ze de hal doorliepen en zag lion toen den salon ingaan. De deur ging dicht. Plotseling herinnerde Jane Pratfc zich, dat haar meesteres een zonderlingen afkeer had van dicht© gordijnen: zo kwam uit, haar hoekje ie voorschijn, verliet door een zü- deur liet huis en liep naar een bosch- je struikgewas, vanwaar zii ju den salon kon kijken, zonder dat ze zeli gezien werd- Bartlett volgde Hackdale naar me vrouw Champeraowne met eeu gevoel van sterke niouwsgierigheid. Hij her innerde zich, dat hij haar eenmaal onder heel andere omstandigheden had ontmoet. Toen waren ze in het plaatselijke politiebureau, en mevr. Champeraowne nam hem een verhoor af en hii stond in liet beklaagden bankje. Mevrouw Champeraowne hal hem niet alleen een boete opgelegd. Diefstal van patronen In een rustkamer te Hierden 1000 scherpe vermist Uit Harderwijk wordt aan de Tel. gemeld: I n de buurtschap Hierdennabij Harderwijk, waar ongeveer 600 grena diers waren ingekwartierd, zijn Woensdagavond 1000 scherpe patronen ontvreemd uit een tot rustkamer inge richt gedeelte van een boerderij. Tot dusver is van de(n) dader(s) geen spoor bekend geworden. Valsche Rijwielplaatjes. Een vervaardiger aangehouden. Te Amsterdam waren valsche rij wielplaatjes in omloop gebracht. Thans is. naar 'de Maasbode meldt, door de recherche een man aangehou den ju:"?: op het oogenblik, dat hij in een café een partijtje van de nage maakte plaatjes trachtte te verkoo- pen. Een dertigtal plaatjes werd in bc-.slag genomen. Zij bleken vervaar digd van een dunner soort en lichter kleur Itoper dan de echte, terwijl de letters en cijfers minder scherp ge- teekend zijn. Vastgesteld kon worden, dat de aangehoudene, een bloemen- koopman, ook de vervaardiger der plaatjes was. Verkoop bleek redds plaats te hebben gehad, zoowel aan rijwielhandelaren als aan particulie ren. Van het spoorweg personeel Verzoek om voorziening van de stijgende duurte Men schrijft ons: In verband met de steeds stijgende kosten van Ihet levensonderhoud eu speciaal meb het oog op de sterke stijging iu de jongste maanden, heb ben de R.-K. Bond vau Spoor- en Tramwegpersoneel ,,SC. Raphael" en de Rrot. Clir. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel aun de directi„ der Ned. Spoorwegen verzocht, zoo danige voorzieningen te willen tref- maar hem bovendien een flink stand je gegeven. Maar nu was alles omge keerd. Bartlett voelde neiging om zich zelf te beschouwen als rechter en me vrouw Cham pernowno als beklaagde. Hij hield het hoofd rechtop, gebruik te zijn netste.manieren, met de ge dachte. dat hij vroeger, zooals hij al tegen Hackdale gezegd had. bijna ecu heei- was geweest. Maar het viel Bartlett niet mee. Mevrouw Champernowne aan haar schrijftafel, was vooral niet minder indrukwekkend dan mevrouw Cham pernowne iu het politiebureau. Hoe wel ze zeer lenap van uiterlijk was, voor linar leeftijd, kon ze zeer strena eu afwijzend kijken eu ze keek naar Bartlett, toen Hackdale hem binnen bracht. zooals ze naar een pas-gesnap ten inbreker zou kiiken, die voor den rechter werd gebracht. En terwijl zo Ilackdale eeu ieeken gat om te gaan zitten, liet ze Bartlett staan en be keek hem zóó van top tot teen, dat Bartlett er onrustig onder werd. Ze kgek niet naar.zijn kleeren, Bartlett, was er zóó .van overtuigd dat hij er kon rig en zelfs modieus gekleed uit zag, dat hij daar niet over tobde het was alsof zo in ziin binnenste, in zijn ziel kon kijken. Hii begreep dai mevrouw Champernowne heeiemaaï niet. zoo kneedbaar was als hii ge hoopt had en zijn zelf-verzekerdheid fen, waardoor het personeel de stii- geude duurte van het levensonderhoud zal kunnen bestrijden. In hun verzoek merken de bonden op, dat de evenwichtigheid tusschen inkomsten en kosten '.'oor het levens onderhoud door do jongste prijsstij gingen geheel zoek geraakt is en vele gezinnen van personeel reeds in grou- te zorg verkeeren over de vraag: ho*> de eindjes aan elkaar te knoopen. Zij vestigen er verder de aandacht op, dat de belastingen een bovenmat'# zware druk leggen op velgn, welke bovendien nog een bedrag aan huis huur moeten betalen, dat veel te hoog is iu vergelijking met hun inkomen! Het mege voor sommigen vreemd 2ijn, gaan zij voort, dai in zen tijd van loonsverlaging een ver zoek wordt gedaan voor verhoo?ing van onkosten; maar feit is, dat deter de sterk verlaagde salarissen en de zich daarbij gevoegd hebbende groote stiising van de kosten van het levens onderhoud, de finaneieeio draag kracht, vooral van het personeel, ge zinshoofden. zoodanig is verzwakt, dat voorziening dringend noodig i». orn niet terug te zakken naar de slechte toestanden van weleer, waar aan het personeel zich met veel moei te ontworsteld heeft. Door een speer getroffen Een knaapje ernstig gewond Zondagmorgen is in den speet.uin van den Speelieenvereeuiging ..Het Weteringkwartier" ie Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, melclt de Couraut. Een aantal deelnemers aan den cur sus voor spelleider was in den tuin aan het oefenen, terwijl bovendien een aantal leden van het A. G. V. gymnastische oefenineen deed. On danks herhaalde waarschuwingen maakten toch enkele gymnasten van discus en speer gebruik. Ongelukki gerwijze werd echter, bij eeu van de ze verboden worpen. het elfjarige knaapje De Bree door een speer in het hoofd getroffen. Een oogenblik bleef bet knaapje roerloos staan.toen zakte iuj ineen. In bewustenlóozen toestand werd bij naar het Binnen gasthuis vervoerd. Zyn toestand was Zondagavond redelijk wel. Hef. ventje was met een van de gymnasten mee- gekomc® om naar de gymnasten te kijken. verdween als sneeuw voor de 2on- „Zoo, Bartlett". begon mevrouw Champeraowne op scherpen, zakelij- keu toon „het schijnt dat wij met elkaar moeten onderhandelen. Maar ik wensch geen zaken te doen met menschen die niet solide ziju. Nog niet zoo heel lang geleden ben je ver oordeeld wegens dronkenschap m heb er je een boete voor opgelegd. Hoe kan ik nu weten dat je van ge woonte veranderd ben?" Bartlett zette eeu gezicht van belee- digcle onschuld. „oio ilc er lilc als een roau met zul ke zulke gewoonten als. waarover u spreekt, mevrouw Champernowne?" vroeg hij op verongelijkten toon, „Dat dut is al weer een tijdje geleden gebeurd. Ik ben na dien i.ijd een ïieel ander Igven begonnen. Ik ben nu een fatsoenlijk man. mevrouw Ciiam;er- nowhe. een zeer fatsoenlijk nu.n! Na tuurlijk is dat voor mit met meer dan een terugkeer naar mtin vroegere be staan er zijn eenbeeleboel men schen hier in de buurt die zich nog best herinneren dat ik vroeger eort geregeld leven leidde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 9