jGttvma DE MODE HAARLEM'S DAGBLAD DE KOMENDE WINTER ZATERDAG 4 OCTOBER 1924 - VIERDE BLAD STOKROZEN IN DE KAMERS. Onze tuinen pronken weer inet 8e prachtige herfst-kleuren, het zachte wit van do anjelieren en liet diepe rood van do stokrozen. Het zou wer kelijk zonde zijn om nu onze kamers to (Vomeren mot kunstbloemen, te meer daar de ondervinding geteerd hooft, dat do herfstbloemen mirednen wel het beste voor de va zen gebruikt kunnen worden. Zij blijven tenminste zc-er lans goed. Door do moderne bloemisten worden stokrozen ook bij voorkeur voor ver sieringen bij feestelijke gelegenhe den gebruikt. Willen wij nu ook voor een paar mooie ruikers zorgen dan is daar in de eerste plaats een passende pot voor noodig en natuurlijk ook een mooie achtergrond. Do pot of kan moet zoo mogelijk hoog en una! zijn <-r. de stengels staan dan het leukst als zij loejeó en oog^nschijnlijk on verschillig zijn samengevoegd. Men geve de bouquet een plaat.-de in cm boekje van de kamer, vooral niet in het licht van het venster cn liefst to gen een onopgesmuktcn muur of to gen een zwaar gordijn. Het verdient aanbeveling, althans als men wat lang plezier van zijn bloemen wil hebben, de stokrozen niet in vazen te plaatsen, daar zij in dm tijd van het zaadstrooien er dik- w ijls erg haveloos uitzien. Een heel mooi effect is ook to bereiken door de roos jet in een bak te laten drij ven. Kleuren spelen bij de huidige ka merversiering cn groote rol, het geen wij op do teekening natuurlijk niet kunnen illustreren. Hier Ir de bloemenhak v«n 'n zwavel-mie kleur en het vogeltje in het midden is van Chinewch Mauw niet een roee bont je. D«i rozen zelf zijn roeo en rood, terwijl het tafelkleedje van helder wit linnen is met een ruiten rand van geel en blauw. Iels verderop in den tijd. al» de tuinbloemen weer tchaarsrh gaan war don, komen de kunstbloemen eigen lijk pas wat boter tot haar recht, fins inziens is het bij dezo soort van bloemen niet noodig oin steeds de natuur.imitatie* to verkiozen; echt worden zij immers toch niet en een weinig fantasie i< daarom niet mis plaatst. In dit vizoen zijn dan ook reeds lange takken m den handel gebracht, welke bedekt zijn met ..kat jes"' van watten in verschillende kleuren en eventjes aangestipt met een sfreekje verguld. In oen Ohi- neewhen pot van Mauw por cel el n staan twrc of drie van deze takken alleraardig^. EEN JAPON VOOR ELK FIGUUR Ken zeer belangrijk feit bij de nieuwe japonnen zonder taille is, dat zoowel het slanke meisje als de meer geposeerde vrouw ze zeer voor- deeüg kan dragen. De lange, rechte Jijn geeft elk figuur juist wat noodig is en toonen do slanke vrouwen toch reeds op haar best In klcercn van deze soort, ook de vrouw van ietwat zware proporties maskeert haar lij nen zoo gunstig mogelijk door *<-n zorgzaam gesneden kleedingstuk. In derdaad, atlocn de lango en buiten gewoon magere vrouw moot zich wachten voor den modsrneti stijl, daar *i] natuurlijk nooit iet* mag dragon, dat haar nog langer doet schijnen. Dr ir.pon van ons ontwerp i* een gratievol patroon van grijze ka&ha- stof, met een band van rood borduur- écl, loopend van den schouder tot den onderzoom. In de taille zorgt een grooten, granaatsteenen knoop voor de noodige draperie. Deze dra perie verhoogt natuurlijk ten zeer ste de aantrekkelijkheid van het ge heel en men drage er daarom zorg coor. haar zoo soleer en artistiek mog-.-lijk aan te brengen. Een knip-patroon van de Japon is verkrijgbaar ondar nummer 24-i. in d« maten 42, 44. 44 ea 4S. Koeten 70 cent*. EER MODIEUS ONTWERPJE VOOR MEISJESKLEEDING. Een van de nieuwigheden der Pa- rijsche mode is diltnaal het ruimo gebruik van broderie-anglaiso als garnec-ring der kleolingetukken. Zooals onze teekeaing duidelijk laat uitkomen, worden zdfa de een voudigste meisjeejurken er mede ver sierd en wij moeten zeggen, dut het vooral nu in den herfst, zeer aardig staat. Het Jurkje is een simpel kinomo- modelletje. hetwelk door elke moeder gemakkelijk kan worden gemaakt. De stof i» marine-gabardine en het opgestikte schortje is geborduurd met open oogjes van marineblauwe zijde. Ken ciró lint dient voor ceintuur en wordt bevestigd met oen vaste of los se strik. Het jurkjo heeft lange mouwen en voor kleine zus lijkt het dus een mi niatuur gekleed» japon. Zij kan het derhalve, ook bést dragen zonder manteltje, althans tijdens do eerste maanden van dit seizoen. Een knip-patroon ie verkrijgbaar voor meisjes van vier lot acht. jaar. Nummer 430 kosten 55 cent*. EEN LOSSE NAJAARSROK. Do lange lokken, welke do Pa- rijsche mode-huizen weer wilden in voeren, hebben den strijd verloren; de vrouwen toonden over het alge meen een te tterko afkeer. De gê nante rokken zullen echter ook wel van de aarde verdwenen zijn, althans tot nos too blijven zij ons bespaard. Voetvrii. moer niet, dat is het wat do moeste vrouwen weuschen. Voor den herfst is een extra rok oen prettig en zeer nuttig bezit, daar sportjasje» of korte manteltjes dan bij voorkeur worden gedragen, wat echter nog niet. zeggen wil, dat eztru rokken overbodig zijn al» men er geen korte jasjes of manteltjes op na houdt. Altijd is het wel eens prettig een losse blouse met oen rok tc dragen, daar men toch ook niet steeds bij Jurken en japonnetjes blijven kan. Verder heeft een losse rok het voor deel bij liet dagclijksche werk prac- tiechcr t.- zijn dan de japonrokken, daar fcii uit den aard der zaak van een vo -terkero stof mag zijn, cn du* ook niet zoo gauw zal scheuren of haken. De rok van onze teeltening is zeer eenvoudig en levert bij liet maken geen moeilijkheden op. Men heeft er ongeveer drie el stof van 110 broed voor noodig. Ken knip-patroon is verkrijgbaar in de maten 62, 64, GG en 68, onder nummer 440. Kosten 50 cents. EEN ONGEZOUTEN PRAATJE. HET KEUREN VAN VISCH. De goed onderlegde huievrouw, die met kennis van zaken wil constateeren bij het auukoopen van visah voor haar huisgezin, of men liaar geen bedorven waar in de handen etopt, moet oj> meer dan één ding letten. Het keuren van vise-h bestaat niet alleen in het onderscheiden van voor de consumptie geschikte én ongeschikte waar: men dient er daarenboven tevens aandacht nan to schonken, dat men 'do visoh,' dio men koopt ook werkelijk krijgt, ra. ft. w. dut men u geen andere min-1 dcrwaordige soort tracht in handeiuto' spelen. Hot onderzoeken van do verschheid van visch geschiedt natuurlijk in de eerste pliwb door don reuk. die frisch en z.ilt moet zijn. In de tweede plaats aan liet vleceoh, dat vast en stevig moet aanvoelen. Laat de druk van oen vinger een deuk achter, dan deugt de visch niet voor de consumptie. Voorn moeten de kieuwen 1 selder rood en do oogen bol en bolder zijn. De meeste huisvrouwen weten dit. Maar... niet zoo algemeen bekend is. dat 6ommigo venters de aardigheid hebben om de kieuwen rood te verven. Ook dit kun rnen gemakkelijk genoeg uit vinden, wanneer men hot maar «-rimaal weet, daar in dit geval bij wrijven met een doek roede vlekken op do doek zullen achterblijven. Men denke er aan. dat door het bewaren in ijs hetzij .voor verpakking, hetzij om te bewaren, het rood der kieuwen aan helderheid in boet. Ook is het een bekend kunstj'e om de visch op to blazon, in wolk ge val men zijn goedo cld neertelt voor don in:n of meer wclriekcnden adem des vi.schverkoojx-rs, dio u vermomd al» visch wordt geleverdBij het koo- pen van oester» en mosselen dient men er acht op te geven, dat de scholpen vast gesloten zijn, daar dit slechts bij gezonde schaaldieren voorkomt. Een oud spreekwoord zegt dat schel - visch met <1* deuren dicht en schol met, de deuren open gegeten moet worden, hetgeen zooveel beduidt als: dat men, het Wn« de» winters en het andere des zomers moet eten. In den laatst cn tijd wordt geregeld cn mei, goed gevolg van dezen oudorwetschon stelregel nf geweken. Jlcf vastei,ellen van vaste maandeni of jaargetijden voor verscheidene soor ten, visch heeft; betrekking op het kuit schieten, wanneer de visch minder smakelijk is; iu dien tijd eten vele vis sollen in het geheel niet, waardoor zij mager van vleesch zijn, daarentegen vaar van kuit. Na het eten van visch krijg je alweer gauw hongerredeneert me nigeen, dus. zit er in visch geen voldoende voedsel. Zonder slag of stoot zonder bewijs wordt dit zoo maar klakkeloos geconstateerd. En het is zoo herhaaldelijk en met zooveel over tuiging geconstateerd, dat vele een voudige zielen het heusch nog geloo- ven ook I En liet is niet eens waar! Maarccn begrip zij het een dwaalbegrip, dat eenmaal zoo grif in gang gevonden heeft bij de goè-ge-, mceiite, is den menschen niet zoo licht uit liet hoofd te praten. Welke huis vrouw herinnert zich niet de, laten we maar zeggen, strubbelingen met haar personeel in den achter ons lig- genden distributie-tijd. toen menige Kaatje, Antje of Betje met veront waardiging te kennen gaf „dat ze d'r genocge" niet had gegeten, want dat ze ..muur" alleen visch had gehad. Visch is evengoed vleesch als kalfs- vleesch of oesenvleesch, maarhet is visch-vloeech. De liedendaagsche wetenschap, die nu eenmaal de hebbelijkheid heeft, dat zo niets en niemand met rust kan la- ton. heeft do visch al lang „hdj de kladden gepakt", om eens precies die zoogenaamde mindere voedingswaarde uit to pluizen. De uitkomst van dit onderzoek was het volgende: visch- vleesch heeft precies dezelfde voorna me hoofd best and doelen als vleesch nl. eiwit en vet. Men vond. dat een kilo gram vnrkensvleesch minder eiwit en minder vet bevatte da.u een kilo bok king. Dat o«-n kilo garnalen veel meer eiwit en ook moer vet bevat, dan een kilo rundvlecech en dat ook .gebakken visch aanmerkelijk meer vet en eiwit In-zit, naar verhouding, dan run'd- vloeech. Zooals men hieruit ziet, knn hof. vitv-hvleesch een vergelijking niet het rund- en varkensvleesch uitstekend doorstaan. Het idoe, 'dat men na het nuttigen van visch spoediger weer trek heeft be rust niet geheel op verbeelding. Visch toch verteert vee! spoediger, zoodat de maag bij een dergelijken maaltijd minder te werken krijgt, he-tgeen na kortere of langere tueschenpooze een gevoel doet ontstaan, dat bedriegelïjk veel op etenstrek gelijkt. Al spoedig wordt dan gezegd: zio ik heb niet genoog gehad. Vaak ook bedriegt men zichzelf: wanneer de maaltijd bestaat uit bijv. snijboonen met witte boonen en aardappelen met rookworst wordt licht over het hoofd gezien, dat de stamppot, dio voor het vleesch niet on- <ii-rdoet (integendeel het nog wint aan voedzaamheid), niet te vergelijken is met het hapje koude sla en 'de gebak ken aardappelen of de geringe hoeveel heid andere groente als worteltjes, die rnen bij visch pleegt te eten. De arme visch krijgt dan de schuld, dat hij in voedingswaardo zoo ver achter staat hij vleesch. Het is precies hetzelfde als met wit en bruin brood: wie gewend is bmin brood zonder iets en wit brood belegd met dikke sneden kaas, koek of worst te eten, moet zich niet be klagen, dat or in het bruine brood ..geen voedsel zit". Een eigenaardig idee, dat bij hot volk algemeen heerscht is, dat wat. 'duur is goed moet zijn <-n dat goedkoops eetwaren ,,geen voeding hebben". Menige huisvrouw heeft rijpe ervaring op dit gebied. Wanneer we 6oms familieloden van verpleegden uit stads en staabsgestich- ten geringschattend hooren oordeelen over het goedkoop©" eten uit deze of gene inrichting, 'dan zouden wij den- zuiken wel willen toeroepen: deze maaltijden zijn met vakkennis zoo en niet. anders samengesteld, opdat do menschen voor den kostprijs, waaraan nu eenmaal iedere instelling gebonden ia juist al die stoffen in de juiste verhouding naar binnen krijgen waar aan het menschclijk lichaam het mees te behoefte heeft. Hebben wij hierboven gezien, hoe lincn visch Keurt op verschheid en ge schiktheid voor de consumptie, thans willen wij nagaan hoe wij visch in haar soort aan de uiterlijke teekenen ktin- Inon herkennen. Dit lijkt gemakkelijker dan het in werkelijkheid is. Ieder zal wol in staat zijn een bot van een pa- ling te onderscheiden, maar als men bedenkt, dat er meer dan vijftig ver schillende soorten visch in ons land voorkomen, die gegeten worden, dan 'zal men allicht tot do overtuiging ge raken. dat het heusch wel eens zal voorkomen, dat iemand een gansoh andere visoh eet dan hij meent te ver orberen! Gemakshalve geven wij hier de namen der verschillende visschon met een herkenningsteeken: De schelvisch is genoegzaam bekend en is te herkennen aan een vlek bij de borstvin. Do kabeljauw, 'dio tofc dezelfde fami lie hoort, lijkt op de schelvisch en Figuur! is een zwart fluweelen ja- ra. Het blouscgcdeelte is versierd met een rand, ongeveer 15 centimeter breede geruite slofdeze rand herhaalt zich op den rok. De mouwen zijn nauwslui tend, de handkapjes van deze mouwen zijn gevoerd met de stof, die voor de garnccring dienst doet. De rok is ver- ij d met twee banen van zwart zijden plissé. De ceintuur is een zwart flu- «peelaal ontwerp voot Haarlem's Dagblad door mej. C, Steln. weelen band, die twee hissen op z3 heeft. Figuur II is een lange, nauwslui tende mantel van zwart clours-de-laine. Van deze eenvoudige en toch smaak volle jas zijn kraag, manchetten en zoom van biberette. Een rand van soutache, vijf centimeter breed, plaatst men op de revers, mouwen en boven den borsti rand onder aan den manteL heeft als herkenningsiteeken een lip- aauhangsel. De kool visch is weinig bekend, heeft een langere onderlip clan de bovenlip (juist omgekeerd als de kabeljauw) en wordt wel eens voor deze verkocht. liet vleesch van de koolviseh is gro- vc-r en droger dan van de kabeljauw. Do Long is een lange smalle visch met puntogon kop en lange rugvin. Wijting is een kleine visch, 'die even eens tot de fainilio van de schelvisch behoort. Wijting is goedkoop en licht verteer baar. Men nemo ze niet kleiner dan 30 c.M. Deze visch wordt door de En- gelsohon ,,het kuiken der zee" ge noemd. Iedereen kent de gedroogde schel visch of kabeljauw of leng, maar niet iedereen wcot, dat er ook een echte le vende visch bestaat, die stokvisch heet. Hier te lande kojnt dc-ze weinig voor. Het is dezelfde visch, die door de Duit- schors ..zeesnoek" genoemd wordt. De rog is een bijkans vierkante visch met. een langen dunnen staart vol stekels. De smaak ia zeer fijn.' prijs is als van tarbot. Do vleet is een grooter neefje van 'den rog. De visch is ecnigszins hartvormig en heeft twee rijtjes stekels op den neus. De tarbot is welbekend. Dc-ze wordt vaak de koning der platvisschen ge noemd.. Tarbot wordt niet veel groo ter dan 40 C.M. Het vel van den tarbot is zwart. De heilbot is een zeer groote visch en hiervan worden meest mooten be steld. Een kleine heilbot is wel een me ter lang en een flink exemplaar kan wel de drie meter halen! Griet lijkt bedriegeüjk veel op tarbot. Tong is algemeen békend. Dienstig is het. wellicht te vermelden dat een min der voornaam broertje, de tongschar, dikwijls verkocht wordt, voor t-ong. De tona-cchar is echter breeder, de kleur is lichter cn het vleesch is grover. Do schar kent men bijna alleen in gedroogden toestand. De schol wordt verdeeld in bak schol, d.i. visch beneden 't halve pond in gewicht en zet-scbol, d.i. visch van een pond of moer per stuk. Do schol is te herkennen aan de roo- de vlekjes op rug cn vinnen. Do hot. uit de Zuiderzee is veel fijner dan de Noordzeebot. Makreel wordt bijna alleen gerookt verkocht. Makreel is goedkoop en daar om waarschijnlijk niet bemind. De Pieterman is te herkennen aan zijn scherpe stekels, die vergiftig zijn. De roode of groote Poon en de kleine Poon of knorhaan zullen niet met andere verwisseld worden, daar zij met. hun groot oog cn hoekige -snuit op niemand,lijken. De poonen hebben 'ui ropden 'gespikkelden rug. De zeewolf heeft een bijkans ronden kop en heel lange rugvin en wordt als zeez-alm verkocht. Do aal, de zeepaling, de haring en de bokking die gerookte haring is, zijn genoegzaam hekend. Sprot wordt hij 11a altijd gerookt ge geten. Niet zoo l>ekend is het dat de sprot in verschen toestand aan onze kust voorkomt en dan schabdijn heet. De zalm evenals ,do spiering kennen we allen. Minder bekend is echter de geep, die lang, smal en dun is, en in. vorm met de paling overeenkomt. De pijlachtige bek vormt zoowat een vierde gedeelte van den ganschen visch. De geep heeft groene graten, ook de houting, die zeer veel op zalm gelijkt, is niet zoo beken'd, evenmin als de herder. Elft, die alleen van April tot half Juni te vorkrijgen is. sterft uit en wordt meestal alleen gerookt gegeten. Flint lijkt veel op elft. Is ech ter niet zoo fijn en herkenbaar aan een reeks vlekken op den mg. Forc-1, baars, snoek en karpers worden meest- niet bii een vi ach ven ter gekocht, rnmin als de zeelt, die hier te lande zeer weinig, in het buitenland echter des te meer gegeten wordt. De barbeel is kenbaar aan vier lip-aanhangsels. Voorts noemen we nos. den brasem, den bliek, den voorn, den windvoorn of winde, den alver, den grondel, den sneep en den meun, welke laatste zoetwaiervisschen ziin en veel op el kaar gelijken. De meun is echter groo ter. breeder en donkerder van kleur. Tot slot vermelden we do puit-aal, die in de Zuiderzee gevangen wordt en naar we meenen de eenige visch is, die levende jongen ter wereld brengt. Zooals men ziet: variatie genoeg in het visch-menu: als men maar eenmaal weet dat nl deze visclisoorten bestaan en daarbij smakelijk en, tenminste verreweg de meeste, goedkoop zijn, dan is er ook geen reden om nooit eens iets anders te eteu dan schol, bet, tong en als er iemand te gast is een enkele maal zalm! Damesprobeert u nu die andere visschen eens! AMY VORSTMAN—TEN HAVE. De zomer, die geen zomer was Kachels en haarden Ons zomer- goed en de hoeden Voor de Engelsche humoristische tijdschriften is de algeioopen zomer, die eigenlijk vrijwel geen zomer ge weest i*. een bron van allerlei dwaasheden. Londen Opion" heeft hel onder anderen over een getuige die voor do rechtbank verklaarde op dc vraag hoe oud hij was, dat hij vijf tig zomers had geleefd. „Hij heeft, blijkbaar in het buiten - lantl g. woond" \oog; h«-t t -ischrif: •r .-.111 toe. waaruit wel b'.i>t, hoe wij Hollanders niet de «enigen zijn die over den natten zomer klagen. Dat het nu echter wel weer defi nitief is afgeloopen. blijkt do laatste dagen, waarin het heerlijk weer is, maar herfstig, met voel kilte tegen den avond en al berichten Parijs en Zwitserland ook warmte en een schitterend najaar, ons zeeklimaat dwingt ons om aan kachels en haar den te gaan denken. Wie nu een kamer op 't Zuiden heeft kan nog renieten van den hoer- lilkon zonneschijn dio voldoende stooft, om het gebruik van een kachel onnerd g 10 ma'-en. Maar bij den eersten don fr-g- -ida^ dj an het water en dan is vooral to gen den avond een vuurtje niet te tersmadeu. Maar zoo'n regendag kondigt zich niet van tevoren aan en dan is do huisvrouw, dio hot er maar op aan heeft laten komen, slecht af. In den zoinor i» do schoorsteenveger ge makkelijker te krijgen dan wanneer het eenmaal aan token toe is, do smid heeft den tijd om do kachels en haarden na to zien en schoon to maken als dat noodig is en de brandstoffonhandciaar levert in do zomermaanden altijd wat goedkoo- 7-er dan in den winter. Wie in dc zomermaanden zorgt dat de echoor- steenen geveegd zijn, do kachel» zijn nagezien en brandstoffen in huis zijn gehaald kan op den eersten den besten konden dag mot stoken beginnen en behoeft dan niet nog dagen lang huiverend in de kille kamer6 te zijn. Wo kunnen ons nu ook wel aan hot opbergen van zomergood gaan wijden: komen er nog mooie warme dagen, dun «iaat, al dat lichte goed toch niet aardig meer. daarvoor zijn do avonden reeds te koel on is het do temperatuur snei door 'de kilte ook to frisch als do 5 wen schuil gaat. Kon wollen japon met een bont. ge dragen of een niet to dik mantel- costuum flat toeren nu veel meer, on wie het bont onderweg te warm vindt hangt het over den arm tot dat. do avondkilte noodzaakt het weer om tc doen. Voordat het zomergoed opgeltor- gen kan worden, nioei liet natuur lijk zooveel-mogelijk worden schoon gemaakt: :11e waschbare stoffen worden gewasschen en die, welke deze bewerking niet kunnen onder gaan worden goed uitgeborgteld ter wijl mogeüjko vlekken eruit verwij derd worden. Laat men de vlekken tot het volgend Jfiar zitten, dan is het vri '.Vi-l geen doen meer ze er uit te halen. Dit geldt natuurlijk ook voor klcercn, die uitgestoomd moeten worden: hoe eerder het gebeurt, hoe mooier zij zullen worden en hoe minder het goed ook te lijdon zal hebben. I11 een stevige doos of kist wor den de japonnen dan netjes opge vouwen bewaard, elk met dun vloei papier of oen fijn katoenen doekje bedekt- Gebreid goed wordt over een met stof omwoeld latje gehangen, dat met «-en lint aan een haak in de kast bevestigd is. Voor de mantels en japonnen van stof die in den winter niet gedragen worden, omwoole men een kleerenhaak dik met katoen mot zachte proppen aan de uiteinden. Om dn haken wat- aardiger te maken worden zij 'daarna met. gekleurd goed dat gofronBt is, overtrokken, en wie van een geurtjo houdt, kan een paar zakjes maken en deze gevuld met ge droogde bloemen eraan hangen. In deze zelfde zakjes kan natuur lijk ook kamfer of naphtalïne ge naaid worden tegen de mot wanneer dit. noodig is. Hoeden worden ook nog weieens al te nonchalant opgeborgen voor zoo langen tijd. Vocral de tegen woordige hoedjes met den neergesla gen rand komen er niet al te best af: doordat zij al die maanden op den rand moeten rusten, gaat deze -tenslotte, vooral wanneer de berg plaats niet kurkdroog is. waardoor hot t'oed iets vochtig wordt, geheel uit haar model en daar is weinig moer aan 1o doen. Van karton met een plankje als voel knn gemakkelijk zelf een hoe- d en stand aard gemaakt worden, of wie een eenvoudige glazen vaas kan missen, zet deze omgekeerd in de hoedendoos en hangt het hoedje daarop Zwaar' goed moet liefst in het midden over een stokje worden ge- 1 angcu of plat. neergelegd bewaard worden: wanneer het aan oen ge won i kleerhanger gehangen heeft, komen er jnoeten in de stof die er meestal moeilijk weer uit te verwij deren zijn. Ten slotte no? iels over bont, "dat den zomer in de kast heeft doorge bracht: om liet haar weer mooier te doen uitslaan, wordt de achterkant ervan met den rug van een borstel goed uitgeklopt, het stof komt er dan uit en het haar wordt mooi vol en soepel. MENU. Eenvoudigo bruine ragroutsoep. Gebakken lever. Tomatensla. Aardappclpurée. Koffievla. De eoip wordt bereid van: 1 1/4 L. water 4 bouillonblokjes een ui Peterselie 3 kruidnagelen 60 gr. boter 50 gr. bloom. Eenigo kleine blokjes koud vleesch. De boter moet met de gesnipper- do ui en de kruiden even braden, dan wordt do bloem erbij gedaan en 'lit gebraden lot het donkerbruin ziet (vooral niet branden). Daarna wordt langzaam het water eraan toegevoegd met do bouillonblokjes; nadat do soep een kwartier gekookt bcc-ft, wordt zo gezeefd en komen de- stukjes vleesch erbij. Dobbelsteentjes gebakken brood worden bji deze soep opgediend. Do lever moet een uur lang in koud water (staan, dan wordt het vol eraf gel rokken, het vleesch in vingerdikke schijven gesneden, de dikke bloedvaten eruit gehaald en 'de lever mot peper en zout ingewre ven. Een stuk spok wordt in dunne 1 reepjes gesneden, do lever hiermee gelardeerd do stukken daii in bloem gewenteld en in boter en de moge lijke rest van liet spek bruin gebak ken. Nu wordt de jus met water af gemaakt en do stukken lever hierin gedurende een uur gaar gestoofd met gebakken "i en eenige laurierbladen. Natuurrijk kan men lever gelar deerd \"(,n den slager laten komen. De tomaten worden gewasschen in kokend water even ondergedompeld, geschild eu in schijven gesnc-den daarna worden ze voorzichtig ver mengd rnet olie, azijn, peper en zout in de bekende verhouding, waarin zij een uur moeten staan. Zij worden dan op een schaaltje gelegd zonder het. vocht en met gehakte peterselie bestrooid. De aardappelpurée wordt met melk en water aangemegd. met melk alleen wordt het gerecht ie zwaar en te voedend. Voor de koffievla is noodig: 3/4 Liter melk. Een half ons suiker, 3 eetlepels zeer sterke koffie. 3 1/2 eetlepel maïzena. De melk wordt aan den kook ge bracht met de suiker, deze met d< aangemengde m.nizena onder go- roeren aangemaakt. Al* dit vijf mi nuten heeft doorgekookt, wordt de koffie-extract er. "van het vuur af. bijgeroerd. en de vla desverkiezeude met schuimpjes of Stijfgeslagen ei wit versierd. E. E. PEEREBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 11