j^emwa DE MODE WARME DRANKEN. Spaclul ontwarp voor Haarlem's Dagblad door me). C. Stein. Fig. I is een zwarte velours Japon mee duchesee plooibaaen. Een oand van felle kleuren is aangebracht mid- Jen voor, op Zij en op de mouwen. Hard-blauw, purper, geel-oker en lichtgrijs zijn mocne. kleuren voor de zen band. De handen eindigen vau ouder rond, zij gaan over in geplooide duchesee banen. Het rokje ia vijftien centimeter lan ger geknipt dan do tuniek. De mouwen warden eveneens met een bewerkten band versierd. Deze begint op de mou wen bij het handkapje en eindigt aan den elleboog, Een stukje duchosse zij de, dat heel fijn gerimpeld 1 daaruit te voorschijn. Fig. II is een Hcht-lila avondjapon. Deze japon heeft van achter eu op zij een ruime tuniek, o-nzoomd door lila struisveeren. Een breede ceintuur die precies om het lichaam sluit, be gint op de heupen. Links komt deze ceintuur meer naar voren dan reent*. Met f raise e:i zilver is do ceintuur gc- applicecrd. Een plakjo applicatie werk plaatst men ook op de smalle schou ders. EEN BLOUSE VOOR EEN MANTELPAK. delijk ea duidelijk doea uitkomen hoe gemakkelijk hec is, zulk een fraaie ea toch hoogst eenvoudige blouse te ma ken. Het model is ontworpen volgen?, den kimono-s tijk maar om het bewer ken n.et onnoodig moeilijk te maken, verdeeld in twee helften, welke op ca schouders werden samengevoegd, waar cus twee kleine, rechte naden noodig lijn. He: halsgat, ce mouw-zoomen, de on derzoons, ea ce splitjes op zij, rijn af gewerkt met effen llat. Vervaardig: men nu deze blouse van eea mooie kleur rijde, tussor, stokinet af crêpe-de- chice, dan ral zij bi; uitstek geschikt blijken voor het dragen onder eea man telpak of ook voor een avondje in ce bioscoop of bij kennissen. Een klein takje, met de hand geborduurd en ge makkelijk te maken van breede zijde, geeft aan het geheel nog een smaak volle garneering. Een knip-patroon, vooriien van de noodige aanwijzingen, is verkrijgbaar onder Xo. 247, in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 50 cent». VOOR KLEINE JONGENS. Niets kan eenvoudiger ea practischer in het dragen zijn voor eea kleinea jongen <iaa eea kor: effen tuniekje. Vooral au met den herfst het gare weer aankomt, zal zulk een jasje van wollen tricot een degelijk en warm kleeding- stukje rijn. Met het voorbeeld van onze teekening hebben wij bedoeld sjoveel mogelijk aan de wenschea van den jongeheer tegemoet te komen. Het jasje worct geknipt op de een voudigste wijze; alles recht t'oe, recht aart, zoodat vrijwel iedere huisvrouw het pakje, zonder de minste moeite, ia eea oogwenk maken kan. Het tuniekje is verder naar den kimono-stijl ontworpen en een kraag is opzettelijk weggelaten om de minder bedreven naaisters niet te vee: moeilijkheden in den weg te leggen. Het halsgat wordt afgezet met breed lint, dat tevens langs het voor paadje, den enderzoom ea de mouwen loopt. Het bijbehoorende broekje is ook een voudig te maken, alleen verdieat het aanbeveling, alvorens toe knippen over te gaan, even de lengte van den band en de pijpen na te meten. Zej\ patroon voor het jasje en broekje 13 verkrijghvi r voor jongens van 2 tots jaar, or.de- 443, Kosten 60 cents. EEN STUKJE VOOR HET UITZET de wollen tricot ook gaat gebruiken voor het vervaardigen van v. ir.teronder- kleeding of nachtklceding, heelt ver schillende mogelijkheden in het leven geroepen. Tricot is voor zooveel d#ef- einden te gebruiken en kan daarbij heel gsed gewasschen worden, zoodat haast geen practischer stof te bedenken vait. Indien men een mooie, gekleurde tricot voor een of andere o-.crkleed.ng ge bruikt, kan men tevens dezelfde stof, of anders ia wit ea crème, aanwenden om eea nachtjapon te maken, met re sultaten, welke het charmante mode! van de teekening duidelijk laat zien. Deze nachtjapon is niet alleen keel mooi voor het uitzet van jonge meis jes, maar ook voor oudere dames, wan neer zij hier of daar te logeerea rijn. De bedoeling is natuurlijk, dat de japon uit eea stuk geknipt wordt en dus slechts onder de armen wordt samenge voegd. Het halsgat, mouwen en onder- zoom kan men b.v, afwerken met ge schulpt lint van blauwe zijde. Een bree der lint van dezelfde kleur dient als ceintuur, welke, door de openingen ge haald, voor eea lichte overblousing zorgt. De verdere garneering bestaat uit een weinig handborduursel op de borst. Bij het patroon behoort ook nog een mutsje, dat men bij voorkeur van kant moet maken. Het is van groot nut met hec oog op het kappen des morgens, daar het haar tijdens het slapen niet zoo spoedig in de war raakt, en ook blijven de krullen laager goed. Een patroon voor de nachtjapon en muts is op aanvrage verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 en kost 65 ets. Nummer 446. EEN BADKAMER IN ELK HUIS. Een moot bad met «en geyser kost te genwoordig niet meer dan een goede fiets, en het zal dan ook wel niet meer zoo heel lang duren, da; een ieder zijn eigen badkamertje heeft. £n met een badkamertje bedoelen wij nu r.iet eea vierkant hokje met koude, kale mu ren, maar een geriefelijk vertrekje, waar frissche, lichte kleuren een passende omgeving vinden. En waar vindt men beter een gele genheid om met kleuren te werkea dan in een badkamer, met het glaswerk voor verschillende toiict-benoodigdhe- den, tegels aan den muur, handdoe ken. stokken, enz. In verscheidene kwa liteiten handdoeken kan men tegen woordig kiezen, fc.v. een breeden, roo- dea band aver de einden, ea franje in eeti wat lichtere kleur. De initialen der familie worden in een hoekje of in het midden der doeken aangebracht ea men combineert hierin natuurlijk de twee kleuren. Zijn deze b.v. rood en blaow, dan geef: dit tegen den witten ondergrond een heel mooi effectj Verder geven de badmatjes een ruime gelegenheid om smaak te toonen. De kussenachtige diepte van deze snel-dro- gende matten, schijnt nog meer aan lokkelijk na een koud bad, als zij in warme, rijke kleuren is uitgevoerd. Een zeer belangwekkende bijzonderheid van deze matjes is het, dat zij in hoofdzaak worden gemaakt door blinde vrouwen, die toch blijkens de ervaring een zeld- zamen smaak aan den dag leggen bij het corabineeren van kleuren en ook in het weven uiterst bekwaam rijn. Op het1 oogenblik is het dambordpatroon zeer iu trek, wat licht te begrijpen valt, daar dit wel het meest geschikt is om scher pe kleur-contrastea te doen uitkomen. Sommige huisvrouwen, die om ruinig- heidsredenen of anders, bij voorkeur hare banddoeken zelf vervaardigen, versieren ce randen dikwijls met hjour bewerkte kant, hetgeen niet alleen zeer mooi staat, maar tevens practisch nut heeft voor het uitdruipen ea wrfcgen. HET OPBERGEN VAN ZILVER. Het komt dikwijls voor, dat men na een gemaakt gebruik, bijv. van erfstukken, eenig zilver voor lance ren tijd wil wegbergen. Om nu te voorkomen, dat de voorwerpen dai-- door hun glans verliezen, doefc men hec verstandigst het zilver in te wrij ven met olijfolie. Mocht rnen het dan later weer eens willen gebruiken, t'sn valt er niets anders te doen dan alles even af te wassehen met warm water en zeep en daarna terdege af ;e dro gen. WAT EN HOE ATEN ONZE VOOROUDERS? SPIJZEN EN DRANKEN IJIT DE MIDDELEEUWEN. H.t tegenwoordig geal.ept leoit zoo gauw men heelt zoo biiter weinig tijd voor alles wat niet-oumiddellijlt iu vej'Oaiid staat met eigen genoegens en beslommeringen, dat er v00rul onder de jongeren nagenoeg geen lust meer bestaat om het oog eens verder te laten blikken dan in de naaste omgeving en in den huidige» tijd. Al wat vijftig jaar geleden gebeur de is thans alweer ..geschiedenis" en dat geldt op alle gebied: inode, poli tiek, hygiëne. genotmiddelen enz. enz. Er gebeurt tegenwoordig al zoo veel zucht menigeen, dat ik moei te heb het bij te houden Verbeeld je. dut ik me nu ook nog moest gaan erdiepen in hetgeen vroeger was! Geen nood lezer! Wij vragen niet uw ingespannen aandacht. Wij wil len slechts een paar loss»! grepen doen uj.' hetgeen omtrent onze voorvaderen staat opgeteekend. Het geloof in de voorvaderlijke matigheid heeft na alles .wat er 3inds dien tijd op geschied- en letterkun dig gebied uit nieuw ontdekte middel- eeuwsche geschriften is opgediept een gevoelige schok gekregen. De ontzaglijke hoeveelheden spijs en drank die onze vooronders volgens de overlevering in staat waren te verzwelgen doen ons respect krijgen voor hun eetlust en hun spijs vertering! -Men had toentertijd twee maaltij den daags over de uren waarvan de de geleerden het niet eens zijn. Bar- t'j!omeu9 Engelsman (anno lia5) zegt hieromtrent: die avontmacl sa] wesen in becjuaemen tiden als niet te vroech, noch niet te spade". Dit maakt ons dus niet veel wijzer. Het schijnt echter vaat te staan, dat de ridders (over ..iets" wat min der was dan c*n ridder werd gevoe gelijk heelemaal niet eens gesproken, dus wanneer die aten kwam er waar schijnlijk heelemaal niet op aan!) den maaltijd gebruikten om 12 uur des middags. Over 'n derden maaltijd wordt evenmin gesproken. Men di neerde om 10 of 12 uur des morgens ea soupeerde om 6 of 7 uur des avonds. In 1403 werden de Amhemscha stadspoorten alle middagen van elf tot 12 uren „gedurende etenstijd" ge sloten. Noenmaal heeten wij ons twaalf uurtje daar wij voor de noen de ston de tusschen 12 en 1 uur rekenen. De noen was echter oorspronkelijk de hora nona of negende stonde van den dag, die gerekend werd te beginnen om zes uur des morgens. Zoodat al- dus de noen op deze manier berekend des middags te drie uw viel. Sommi ge schrijvers stellen vast, dat. de rid ders na thuis komst vau de vroegmis het maal gereed vonden, waaruit af te leiden zou zijn dat het „diner"' oorspronkelijk om 7, 8 of 9 uur des morgens moet zijn gebruikt. Toen in navolging van het hof de burgerij haar etensuur meer naar den middag vej^choof, is waarschijnlijk da be hoefte van een derden maaltijd ge voeld, waaraan het ombijt zijn oor sprong te danken heeft g6had, In het archief voor Ned. kerkge schiedenis kunnen we lezen, dat in 1418 de bewoners van het klooster, het II. Geest gasthuis te Deventer het met twee maaltijden moesten stellen. Daar was „die (al) gerneine taefole dess voermiddaeges tho lijn uhren und dess a vents the .vijf uhren ge- deckett", In het vrouwenklooster Bethlehem bij Hoorn moest in 1475 „des mer- ghens ende dos a ven is broet ende bier op die taefele gesefc worden te tljn uren". ..Die gherechte kwamen er glie dichte" d.w.z. dat de spijzen in me nigte werden opgedragen. Na den etene geef men wijn Alst doet daer hoghe liede sijn Men seinde (schonk) ende men de'de ommegaen Die heren dronken en Si waren allegader büde (allen blijde). Crappi» klinkt het ons in de boren, dat men onder het genot van een glaasje wijn heel lang bleef napraten omde gezondheid te bevorderen. M ant een van de 13 hoofd vereisch- tea voor een welgeslaagd souper was: .Jlat si des avopta langhe aitten sullen clametsen, (kletsen!) op dat die spise ymrner verduweliö si. Voorts schijnt de eerste maaltijd de hoofdmaaltijd te zijn geweest. Wat het voedzame gehalte der spij zen betrof: want dezelfde Bartolo- meus Engelsman zegt: „dat men des „avonts geen groven spisen ter tafe- ,,!en pleecht te brengen als men des „morghens doet, mer wat leckers „ende wat goelics ende dat licht to „verduwen La". Tafels met p 00 ten zooals wij ze thans kennen of met een zwaren voet iii het midden kende men toen nog n-et.^ Wanneer de etenstijd naderde, werden tafelbladen op schragen in het eetvertrek opgesteld. In de opgaven van inboedels uit oude kas Kelen vindt men dan ook steeds vermeld ..taflen ende scra- ghen". Kerst in het begin van de I6e eeuw kwamen tafels met een min of meer bewerkten voet voor. Tafellakens kende men toen ook al reeds. Do afhangende plooien werdea bij feestelijke j:elegeuheden tof, sier lijke draperieën verwerkt. De bena ming voor het.tafellaken was: ..suver- hke", „claer" of ..scoon". Men sprak veel van scoon laeken zoodat einde lijk 't woord scolneken ontstond. Een andere benaming was: Am uw laken van aotn is .wijnvat) of dwale of dwele.. DergeLijke dwalen en taeflakens waren mot goud eu zilver bestikt. Rekeningen uit do 14o en lóo eeuw spreken van linnen, petten, halfpet- u-d en geheelde (met beelden bewerk te) tafellakens. Men legde op liet tafellaken een dekservet ..opdat het te acoenre ende te reynro blive Het servet deed eerst in d» 15e eeuw zijn Sn tred» Eeni.srins vreemd klinkt het ons In de ooron nis we een vermaning uit het begin der Ito eeuw hooren: dat vuile tanden en ■/.•ere oogen niet aan het tafellaken mochten worden afge veegd. Waarschijnlijk was het oorbaar om rr.et do afhangende slippen den monJ af to vegen! Men onderrichte de Jeugd om al- '■orens te drinken den mond leeg te e on en af te vegen en om geen vette vingers aan z'n kleeren af te ve gen, doch daarvoor het tafellaken te gebruiken. De tafel werd g lekt met ,,Dio gulden candelarcn. Meese. soutrati. lepelkine. Guldine. scotelen selveric*. Menccli selveme nap en de guldiin coo in do 13e en 14e eeuw waren er reeds glazen, hoewel de burgerij uit kannen, nappen, bekers en aardewerk dronk. Als een eigenaardigheid uit onze dagen vermelden we. dat een Frièsche dienstbode, die kort geleden in Holland kwam dienen achtereen volgens alle glazen brak en zich ver ontschuldigde mot to zegden, dat zij nog nimmer zoo iets in de hand had gehad. Op da verbaasde vraag van haar mevrouw waaruit zij dan wel thuis dronk antwoordde de onschuld- vajj-het-land: Bij moekeUut 'n knpke!" (historisch). Behalve aardewerk werden te allen tijde groote hoeveelheden houtwerk gebruikt aan nappen en schotels. Peterken de scoteidrager" leverde in 1401 voor de koreken van den graaf van Holland 9750 houten scotelen, binnen den tijd van 13 weken. In den riddertijd werd door hoorn geschal of door het luiden van „een clocxken" te kennen gegeven, dat de maaltijd klaar was. wanneer hpt extract eerst afge koeld is. Heb geheim dat sommige huisvrou wen schijnen te bezitten voor geurige koffie en then, vindt dikwijls zijn oor zaak in het feit, dat zij zo smakelijk, weten to zetten en dan behoeft de thee of koffie nog niet eens van de al lerduurste soort te zijn. Voor 's avonds word t ook veel cacao gebruikt en do ouderyvetsche 'dran ken slemp, anijsmelk.saffraan-, ka neel- en cilroenmelk zijn ook in sommi ge families nog in gebruik. Vooral speciale avonden zooals Sint Ni col aas er oen is, vragen vaak nog uit oude traditie een dezer 'dranken. Slemp kan in poedervorm gekocht worden, maar hot kan ook zelf bereid worden, op do volgende wijze: een halve 'deciliter sterke thee wordt ge trokken met wat saffraan en een stuK- jc pijpkaneel. Een liter melk worat met een lepe! sago gebonden, daarna worden iiier 1 lepe Ia suiker bijgevoegd en tenslotte als de sago gaar is, «e thee. Een drank die ook bij velen in den smaak valt is ''o warme wijn. Het Het was oen taste gewoonte de handen voor tafel te wassehen. Men bedenke, dab er geou vorken waren! Veelal had men uun den ingang van liet eetvertrek een „lavoorsteen" „een tennc'n oft looten funtcijne met een backsken daer onder". Naast het lavoor hing da handdoek op een „dwaelrcckc". Men bediende zich hij den maaltijd van oen lepel, een mes en... van zijn vingors! Er waren wel enkelo vorken, doch deze dienden om er de spijzen mede uit de schotels to nemen. In het begiu dor 17e eeuw waren zelfs in Frankrijk, dat op allo gebied altijd den toon aangaf do vorken nog een nieuwtje. In het. Bouc van Seden werden ver schillende ernstig gemeende wenken gegeveo hoe men zich aan tafel wel en niet moest gedragea. Tot stichting onzer lezers, die zich aan de hond hiervan een beeld kun nen vormen van de toentertijd heer- schende geccelschapsmonieren, nemen wij er een paar van over: Ten eerste moet een dame haar vin gers niet verder dan tot het eerste lid in den schotel steken. Men mag niet in het eten blazen, noch een „quadekijn" (een vuiltje) uit den drinkbeker blazen: Men mag zich onder liet eten niet op hand of hoofd krabben ten minste zoo volgt er „niet als Iemand er op let!" Men soppe de spijzen niet in den nap waaruit men met een ander moet drinken en men mag geen stuk weer in den schotel leggen waarvan men reeds een hap genomen heeft! Do vrouwen kregen de vermaning zich vooral niet te bedrinken daar zij dan teveel zouden „klappen" (an ders was het zeker zoo erg met!) ea dat zij niet aan tafel mochten zitten slapen! Deze wenken waren evengoed voor den burgerman als voor de hoogeirs standeu bestemd. De talloozp waarschuwingen tegen onmatigheid en gulzigheid die alt dien tijd dateeren zijn zekerlijk niet zonder reden geschreven. Wanneer wij tenminste hooren, dat er bij maal tijden tweemaal gediend werd en tel kens met, 12 of 13 verschillende gc- volgende recept is zeer smakelijk: 1 fleach roode wijn, 1 fleech bessenwijn, liter water, 1 ons suiker, een citroen of een sinaasappel besto ken met 20 kruidnagels en wat stuk jes pijpkaneel. Dit wordt alles samen langzaam ver warmd gedurende anderhalf uur en dan kan de wijn geschonken worden. Wie ze apart in glazen wil geven, doet bij een halven tumbler wijn de rest heet water, een flinke schep sui ker en een schijfje citroen. Maar na tuurlijk wordt deze drank smakelijker wanneer zij van tevoren getrok ken is. MENU. Roastbeef. Aardappelen, Spruitjes, Schoenlapperspudding. If-L recept van hef vleesch is be kend. terwijl de spruitjes van de bui tenste leelijke blaadjes worden ont daan. gewasschen en in ruim kokend water met zout gaar gekookt. Nadat rechten, dan begint dit op overdaad te lijken. De reeten vau de rijko maaltijden werden in echahai eu korven (elinis- pot) gedaan en uitgedeeld aan de ar men. Vleesch vormde met brood do hoofd schotel. Groente was bijzaak en wcr.t al» minderwaardig voedsel beschouwd Men at meer wild vleesch dan tam. Herten, reebouten, wild zwijn en soms een beer. In de 15o eeuw werd dit anders, daar toen al waarschijnlijk minder wild in ons land voorkwam. Dat do konijnen toentertijd niet zoo welig tierden ais tegenwoordig blijkt urt het feit. dat men „coninenwaran- den" aanlegde om ze te fokken. Bij iedere loeechsoort hoorde een apar te saus. Brood had men in alle soor ten: tarwebrood, gerstebrood, rocge- brood, boekweitenbrood enz. Sorr.j werden bloembladeren gebruikt oen spijzen bijzonder geurig te maken. Kruid- en peperkoeken waren zeer geliefd (pepercoeck). De melk nam niet die belangrijke plaats in die «rij daar heden ten dage aan toekennen. Daar er aanmerkelijk veel meer sr>*. cerijen werden gebruikt dan thans werd er ook steeds oen stevig glas gedronken. Koek, taarten, suiker en banket werk vormden zeer geliefde nage rechten. Tot slot willen wij voor de aardig heid "vermelden wat er alzoo voor een flink feestmaal werd ingeslagen: 1. 9 witte broots. 2. 18 clcen broots. 3. 6 keuven wij na van Geraok, 4. 21 keuven van Beaue. 5. 4 keuven Mijns wijns. 6. 2 keu ven Ypocras. 7. 8 pasteijen van cappucijnen- 8. 16 Braetveerkens. 9. 16 Schouwercn van Wsirt (ram). 10. 4 wilde voghelen. 11. G nar.rijcen. 12. 14 konijnen. 13. 4 putoeren (roerdomp). 14. 26 pauwen. 15. 6 peerden (schotels) gheladen met traieen (nagerechten) ende alre- hande goets plantcit. AMY VORSTMAN-TEN HAVE. zij op een vergiet uitgelokt zijn, wor den ze met. een stukje boter gestoofd. In de dekschaal worden ze met noot muskaat bestrooid. Do warme pudding wordt gemaakt van: 200 gr. oud brood zonder korst, 1 L. zure appelen, 2 d.L. water, 1 ons suiker, een theelepeltje kaneel, 216 lepel boter. Van do geschild© appelen wordt met het kokende water appelmoes gekookt, hierin het brood fijngewreven, dit sa men vermengd met de kaneel, do sui ker die met de eidooiers geklopt ls, de boter en voorzichtig het stijfge klopt eiwit. Hiermee wordt een mot boter besmeerden en met paneermeel bestrooiden puddingvorm gevuld en do pudding, na den vorm goed gesloten e hebben, gedurende anderhalf uur :n c-en waterbad gekookt. Er wordt eea warme vanillesaus bij gepresenteerd. E. E. PEEREBOOM. Het kille najaar. Over ver schillende dranken. In dezen tijd van het jaar en in het voorjaar verlangen wij over het algemeen het meest naar iets warms. Zoo lang de kachel nog niet brandt en her, in huis toch al kil aanvoelt, hebben wij spoedig behoefte aan iets dat ons van binnen wat helpt verwar men. Is het eenmaal winter, dan kan iets frisen, wel weer verkwikkend zijn bij de kachel warm te, maar juist in 'de overgangsperioden voelen wij het meest voor een drank, die ons wat warmer kan maken- In de eerste plaats zij'n daar dan tuurl'jk koffie en thee, die ons aan twee maaitijden en 's avonds nog ter verwarming dienen. Thee kan nooit smakelijk worden, wanneer zij niet met. kokend water wordt gezet: wie spoedig een kopje wil hebben voer een der huisgenoot es. die haast heeft, doet het beste om weinig water ervoor op te zetten en dan in ieder geval te wachten totdat het kookt, anders is er geen smaak en geen geur aan. Koffie is een drank die door elke huisvrouw op verschillende wijze ge zet wordt. De eene kookt ze, de ander houdt meer van trekken, terwijl ook hierbij nog veel verschillen bestaan. Enkelen doen wat zout op de gemalen koffie om den pittigen smaak te ver- hoogen. sommigen gieten er eerst wat koud water op, voordat het warme erbij komt, e»n derde doet een schep je suiker in den filter en een vierde spoeit eerst de koffiepot met kokend water om. Omdat al deze manieren een bepaalde bedoeling hebben za! er ook voor elke wel wat 'e zeggen zijn, maar als algemecre regel geidt weL dat 'de koffie versch gemalen moet zijn. Is ze eenmaal in dezen vorm in een busje gedaan, dan gaat de geur er tamelijk gauw af en daarom ver dient het geen aanbeveling om veel koffie tegelijk te malen. Het beste is om kokende melk bij de koffie te geven: natuurlijk zou het te 'duur aan gas worden om voor ieder, die wat later kwam weer apart melk te koken, maar het is dan wel goed om de melk in een gesloten k j.nnetje te bewaren en ook de koffiepot op een lichtje warm te zetten. Geeft men de koffie van extract, dan moet de melk steeds kokend zijn, anders wordt de drank te koud om smakelijk te zijn. Extract wordt be reid van 3 lood koffie, wat ongeveer een ons is, met 2',-i deciliter kokend water, dat er in kleine scheutjes bij- gegoten wordt. Her is altijd gemak kelijk wanneer er in korten tijd kof fie moet zijn. om het extract bij de hand te hebben, zooals bijvoorbeeld 'voor een kopje na het eten, wanneer er gasten zijn en er geen gelegenheid is om ze te zetten. Maar de versch-1 gezettx 's toch altijd geuriger dan

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 20