HAARLEM'S DAGBLAD ENGELSCH ALLERLEI FLITSEN ASPIRIN -tabletten HayeX Feuilleton Woelige Dagen MAANDAG 24 NOVEMBER 1924 - TWEEDE BLAD Een petroieum-fllm. Partijen gorden zich ten strijd. Montagu, een merkwaardige figuur. Stuiver-port. De verhoogde voedselprijzen. I>e twee partijen, die bij de jongste Montagu's drijfkracht zat er toch achter verkiezingen werden verslager druk bezig met het maken ran plannen voor de toekomst. De .Labour Party heeft bij wijze van spreken de mouwen opgestroopt en ontwerpt nu een uitge- breiden veldtocht voor den aanstaan den winter. Een van de plannen is dat een Labour hd van het Parlement niet slechts zijn eigen kiesdistrict onder .zijn vleugels zal nemen maar ooi; een nabu rig district, dat het tooneel werd van een ernstige Labour-nederlaag. Onder dit „onder de vleugels nemen" moet worden verstaan dat het betrokken lid die een sterke persoonlijkheid moet zijn, met invloed op de massa niet ai- leen het vertrouwen ia Labour in zijn eigen district warm houdt, maar tevens «en afvallig district in iiin omgeving zal bewerken, teneinde te beproeven het voor Labour te bekeeren. De Liberalen verkeeren nog in het stadium, waarin naar zondebokken der partij wordt ge tocht, hetgeen immers altijd geschiedt wanneer men een ongeluk heeft gehad of een nederlaag heeft geleden. De tem peramentvolle liberaal, Wedgewood Bena, beeft ziia onveranderlijk besluit aange kondigd nimmer met Lloyd George te zullen samenwerken. Anderen willen de leiders door nieuwelingen zien vervangen Volgens velen ligt de rwakte van de groote, oude partij in het feit dat haar program en haar beginselen niet krach tig meer spreken in deze gemeenschap, terwijl ook de rneentng heerscht dat er !n de houding der Liberalen te veel te genspraak is, Men heeft altijd moeten aannemen dat de liberale beginselen lijnrecht in strijd waren met <iie van Labour, wier erkend doel immers js al les en nog wat van de maatschappij te nationaliseren. En bij zulk een doel is het moeilijk in te zien hoe een Liberaal, die zichzelf respecteert, naar Labour kan overgaan, zooals sommigen dreigen te doen. Aan den anderen kant is voor den gewonen opmerker het verschil tus- schen liberale en conservatieve opvat tingen. zooals de Jaatsten door de meer derheid der conservatieve partij worden gehuldigd, niet opvallend. Men riet dus in de Liberalen een partij, die bij ce jongste verkiezingen vier millioen stem men op rich vereenigde en wier stern- krach' ml««rh!en wel r*s millioea is, en die geen scherp te onderscheiden begin sel heeft. De toekomst van het libera lisme hangt af van wat er de volgende paar jaren ral gebeuren. Indien Bald win een beleid volgt dat overeenkomt met de wenschen van de gematigde Conservatieven, dan rou bet wel kunnen gebeuren dat het den steun kreeg van de meerderheid der Liberalen, in welk geval het land zich weer in het bezit van slechts twee voorname partijen zou gaan verheugen. Indien Baldwins bestuur zich echter gaat kenmerken door stagnatie of reactie hetgeen niet zeer waar- «ehijnl^c is dan zal bet liberalisme hier weer een kracht van nationaal be lang worden, het midden tusschea twee uilersten. De plotselinge dood van Edwin Mon tagu, dea vroegerea minister voor In- die, heef: eea eir.de gemaakt aan een loopbaan, die veel beloofde, die reeds vee! had vervuld en die ook teleurstel ling heeft gegeven. Montagu was een geloovig Jood, hoewel hij niet zoo strikt was in zijn godsdienst als zijn vader, Lord Swaythling. Montagu's Oostersche sympathieën deden zich sterk gelden in al zijn doen en laten. Hij zou een prach tig minister van Financiën.zijn geweest, want niemand kon als hij op klare en begrijpelijke wijze in een openbare rede voering ingewikkeldheden ontwarren. Maar het lot wilde dat hij een minister schap zou bekleeden, waarin zijn voor ingenomenheid hem parten speelde. Al thans „vooringenomenheid" wordt het genoemd door hen, die de bijzonder libe rale politiek van deren minister ten op zichte van Brttsch-Indië niet konden goedkeuren. De overledene is het beste bekend door de bestuurshervormingen in dat Indië, welke onder zijn minister schap werd ingevoerd. Die hervormingen zijn bekend onder den naam van het Montagu--Chelmsford^slan. Lord Chelmsford hielp als onderkoning krach tig aan de uitvoering. Het is niet jui«t dat Montagu de ontwerper was van dit hervormingsplan. In algemeene lijnen hr.d het Brilsehe kabinet in die dagen, 1919. toegestemd in een politiek voor In dië. die in overeen temming was met dit plan dat geschiedde reeds voordat Mon tagu minister voor Indië werd. Maar le uilvoering er van loonde hij lskrachl en bekwaamheid. Met het Lagerhuis kon hij niet te best op schieten. Zijn soms Aziatische opgewon denheid en hevigheid in het debat ver- de koele volksvertegenwoor digers. Zijn liefde voor het Oosten kwam het sterkst uit in zijn machtiging tot publicatie van een telegram van den onderkoning van Indië, waarin werd, ge pleit voor de ontruiming van Constan- tinopel om de gevoelens van de Mos lims in Indië te ontzien. Hij deed dit zonder het kabinet te raadplegen. En de i/»:nmalige premier Lloyd George had geen andere keus dan hem ontslag te geven. Montagu ging daarna iu za ken. waar zijn groote talenten een be vredigend veld van werkzaamheid von den. Als die andere groote Israëliet, Lord Rothschild, hield bij veel van na- luutüjke historie. En in zijn landhuis, te midden der schoone natuur, was hij een aangenaam en gul gastheer en raak te hij de wrangheid kwijt, die de poli tiek in een te sensitieven geest had ge schapen. Het zakenleven van Engeland roept al langen tijd om terugkeer van de „penny post". Brieven in den lande kosten op iogenbik anderhalven stuiver aan iding per post. De wensch. dat het penny-tarief voor binnenlandsche brie- en zal terugkeeren. is zeer groot en al- erlei vertegenwoordigers vjm het parti uliere en het zakenleven hebben sedert de invoering van het onpopulaire tarief niet stilgezeten in hun pogingen te be proeven de „penny post" terug te krij gen. In de hoop dat de nieuwe Direc teur-Generaal der Posterijen meer toe gankelijk zal zijn voor de smeekbeden, erdubbelen thans de Britsche Kamers 'an Koophandel haar pogingen. Van bandeB«tandpunt bezien artit men den ijd voor de verlaging al lang rijp, ook an drukwerkport. De winst op de diea sten van de Posterijen, telegraaf en tele- phoon niet meegerekend, heeft de afge- loopen twee jaar meer dan vijf millioen pond sterling bedragenhet afgeloo- pen jaar liep het surplus bijna op tot zes millioen. Men schat dat het stuiver- port voor dea dienst een opoffering rou beteekeaen van vijf Jt zes millioen pond terling. Zakenmenschen zeggen dat het tuiversport een aanzienlijke verminde ring zou beteekenen van kantoorbe- drijfslcosten de besparing zou kunnen orden aangewend om handel bevorderen. De vroegere „Postmaster General" Keüaway beloofde in zijn tiid dat winsten van het postbedrijf uttslu! tend zouden worden gebruikt voor vei mindering van briefport. En men vraagt u of deze belofte niet bindend opvolgers van den heer Kellaway. De krnwereld hoopt ook dat met den :gfceer van de post faciliteiten van v den oorlog een vermindering van h?t regelrecht op chèqucs dat thans tw stuivers bedraagt tot één stuiver zal samengaan. De verwachtingen rijn zei optimistisch. Indien aldus een begi wordt gemaakt met het ontlasten van bedrijven van zware bedrijfskosten, g looft men dat de ondernemingslust worden geprikkeld en dat dientengevolge de kleine opoffering van de zijde van den Maat zeer zegenrijke gevolgen zou heb ben. De Batnnfsche Petroleum Maat schappij heeft de sori^e week haar vrienden on kennissen vergast op de vertoon mg van de film, dio de werk zaamheid van haar bedrijf in Indië uitbeeldt. De voxtoonin? had planta in do Central Hall. Westminster. En ve len waren opgekomen om iet» to ver nemen van do activiteit, welke dit meest belangwekkende van allo vloei bare materialen omgeeft. De Bataaf- sche Petroleum Maatschapmi is een zus van de groote Koninklijke Shcll- groop, vandaar do EngeLscho connec tie en do Engr-lsche bel an Retelling. De film kreeg diepe belangstelling. dio zo verdiende. Het in beeld brengen van bedrijven behoort nl mee tot het ge lukkigst terrein, waarop de film kan worden aangewend. En wie veel op de bioscoop hoeft <ian te merken en er is zeker veel op nan to merken zal nochtans in het algemeen wil len toegeven dal de film leerzaam en genietbaar is, wanneer ze machtige bedrijven der menschhetd illustreert, al bevredigt ze ook hierbij niet ten vollo. J»o film beeldde do gevolgde route ttit. met voel waf. men op^ zijn 1 weg ontmoette en gaf in hiizoilderhe- den de verschillende stadia in de pro- 1 ductie. de bewerking en de verzen ding van de petroleum t.e zien. Voor een leek schiet de film tekort in liet 'erklaren van de rneest technische processen, welke bij het winnen van aardolie worden toegepast. Wii kre gen alleraardigste moment-opnemin gen te zien van het boren; maar een uur rondkijken in en bij een boortoren werking zou ons een beter idee hebben gegeven van het proces dan de film kon verschaffen. Dat komt omdat de overzichtelijkheid op de film voldoende is, zoodat wij moeite hebben de details te doen passen in het geheel. Verrassend en boeiend was gedeelte, waarin de petroleum werd geagiteerd en gewasschen. - water. En de film ouenhaurdn in al zijn echte aantrekkelijkheid waar ze de „lokale kleur" verschafte de beelden van de rimboe, de kar bouwen en hun drijvers, de zware mo- •agens met rupsbanden voor het oer van mate£iaal naar nieuw ontginningsterrein. En, het aardigste an alles was het gedeelte dat getuig- e van bet. schoone beschavingswerk an Pnngkalan Brandan, on Sunia- ra. ,,de wieg der Koninkliike". Hier zagen wii on hoe bewonderenswaar dige wijze productie en ontginning hand in hand gaan met civilisatie en hoe een groot wereldbedrijf de inland- sche t/evolking in zijn dienst aan zich erplicht door de zorg. waarmede die bevolking wordt gehuisd en onderwe en verpleegd. Soms leek het op de film alsof heel P. Brandan een ge lukkige kinderkolonie was. Maar dan liet liet doek weer zien dat al deze maatschappelijke aantrekkelijkheden haar oorspion« vonden in het groot» bedrijf voor do petroleum, die ge boord werd uit den grond en verwerkt -uime fabrieken. Suggestief ia da film waren ook de beelden van de ver schillende transport- en ladingvor- men, die voor petroleum worden toe gepast, De priizen van levensmiddelen ziin hier te lande onrustbarend aan het oploopen. Wie voor den oorloc voor ziju dagelijksche levenabehoeften een pond sterling noodig had. kan nu niet zonder 36 shillin". In twee maandeu is iiet indexcijfer voor levensmiddelen 13 punten opgeloopen en men vreest dat er nog 6 punten bij zullen komen voor dat liet keerpunt wordt bereikt. De jongste verhooging is hoofdzake lijk een gevolg van de prijsstöging tan eieren, aardappelen, meel en brood. En ook vleesch is zeer geste- ?»n. De regcerinc ts voornemens een rijkscommissie in het loven te roepen om de oorzaken na te gaan en even tueel paal en perk te stollen aan de prijsstijging. Maar de provinciale ra den ktinuen nauwelijks op die com missie wachten en nemen zich reeds voor zelf rommisaies te benoemen voor hun gebied. De winkeliers, die liet reeds weer to verduren hebben. Jui chen oen onderzoek toe en houden vol dat zij niet. verantwoordeliik zf;n. Londen. 20 November 1924. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 154 HET VARIÉTÉ INCEZONDEN MED EDEELIN CEN a eo Cts. per regel. SLIJMHOEST! CARUSOL 30 cent per doosje DE TOOVERPASTILLE Bij Uw drogist Stadsnieuws Het Tooneel FEMINA bij Cramer Dat was een zeer gelukkige keuze van Cremer «jit. allergeestigste stuk van Mr. C. I'. van Rossum en Dr. Soeatman! Een tooneelschrijver moet wei ter dege zijn vak verstaan om met, enkel vier personen en hoo klein i» nog het rolletje van liet een zoo amusant en boeiend blijspel ie kunnen schrijven. Femina stamt ge heel uit de Fransche school al aou ry-n Franschman dan ook waarschijn lijk nooit op dit onderwerp »in ge komen cn al zou hij niet tevreden zijn geweestvoordat hij er minstens nog elegante mannequins in had ge bracht. Maar in den dialoog is werk van don Hollander volkomen Fransch. Een zoo geestigen en lichten dialoog heeft go n van onze tooneel- schrijvers nog geschreven. Femina heeft in de zeer aardige vertooning v.yn Cremer het publiek voortdurend in vroolijkc stemming gehouden. Er was eon prettige climax niet alleen in het stuk, maar ook in het snel. Met de aangenaamste in drukken hebben wij dan ook gisteren den schouwburg verlaten. Cromer heeft tegenwoordig zoo veel goede werkende leden, dat het Hij komt zoo laat, dat hij, trachtende de acro baten in hun evolution te volgen, verscheidene toeschouwers op de tee- nen trapt gaat zitten en meert bij zijn vrouw waarom zij toch nooit op tijd kunnen komen, het eerste nummer is bijna altijd aardig is zoo uit zijn humeur over het gemis van de acrobaten, dat hij geen lach kan krijgen om de grappen van den confé rencier wordt een beetje moft- terder bij het aanschou wen van een aardig excentriek dansnum- merkt togen zijn vrouw op, dat hij vroeger ook lenig genoeg was, om zooiets te doen, jam mer dat. hij het niet heeft volgehouden verdraagt, droevig de klacht van een dikke zangeres, die wou, dat zij ,,in 'r dorpke terug" was en zou daar wat hem lietneft niet6 te gen hebben kreunt als de zangeres zooveel applaus krijgt, dat zij haar verlangen naar t dorpke nog eens heelemaal kan yertel- len amuseert zich kostelijk met eeu rolschaatsen- nummer en verzoekt zijn vrouw niet dom te zijn, natuurlijk vliegen zij niet in de zaal schrikt een moment la ter hevig, als een der rijders recht op hem aankomt, doet of hij struikelt, en zich nog juist herstelt mompelt dat hij heele maal niet zenuwachtig was maar zij moes ten dergelijke grappen verbieden het is trou wens toch een enert- nummcr doet zijn best om een komisch nummer gebis seerd te krijgen, tot zijn vrouw opmerkt, dat hij de eenige is, die ap plaudisseert besteedt het laatste nummer (salondansen) met de overdenking, of hij zal wachten tot bet eind, of nu gaan en de tram van 10.30 ha len* (Nadruk verboden.) als een beroepsgezelschap ,,dou- bieeren" kan. Terwijl hét eene deel Femina instudeerde, was het andere met, de voorbereiding van De Distel bezig. Het is wel den bewijs van een gezonden groei van onze Koninklijke letterlievende vereen iging! JVant ten slotte moet het aantal werkende le den toch de plaats bepalen, waarop een vereeuiging komt te staan. Een zeer aardige en amusante opvoering hebben d" domes Jo Stam Stroethof en de heeren Crombouw Schinkel van Van Rossum's gees tig blijspel gegeven. Men zou kun nen zeggen, dat de sfeer niet be paald ..Haegsch" was, maar als ge heel was hef. toch ec-n fijne opvoering die voortdurend in den zuiveren, be schaafden comcdie toon is gebonden. Dit viertal heeft heel den avond g<v boeid en geamuseord en daarmee een bewijs van respectabel kunnen ge geven. Het. best vond ik gisteren den heer Crombouw. die Egbert Haesdrccht heel geestig en fijn heeft gespeeld. Wat een voortref fohjks kracht is Crombouw toch voor Cremer! Je voelt dadelijk, als jc hein ziet spelen: dat is hei ware timmerhout! Hij vult on middellijk. schept atmosfeer om zich heen en hij weet uitstekend Z'in tekst ie lanCeerc-n. In het begin weifelde hij 1'lijkbaar nog even, hoe Ni.' Egbert zou spelen; hij was toen veel minder de ..I.ebemann" dan in de 2 volgen de bedrijven. Maar eenmaal de richting vastgelegd, was hij perfect. Geen zin, geen woord, geen pointe uit zijn geest icon tekst ging bij Crombouw verloren en zijn spel ging in den loop van den avond sieeds cros ccndo. Hel. slot was werkelijk bij zonder goed. Er zi.'n op het horoeps- roonee! zeer vele acteur», die minder weten te boeien dan Crombouw. Ook in het stille spel en dat trof mij gisteren zeer sterk toont Crom bouw zich de geboren acteur. Hij laat ook als hij niets zegt zijn rol geen oogenblik los. li ij speelt zonder zich ooit 0*> den voorgrond te dringen door, ook als hij luistert en niet do handeling heeft. Wat dat in een stuk met kleino be- zetting beteekent, bleek gisteren dui delijk. Ook Jo Stam heeft die voor het tooneel zoo zeer te waardeeren eigenschap. Zij blijft voordurend als Crombouw in actie, zij rea geert biina altijd goed op wat de anderen doen. Het was een genoegen op te merken, hoe Jo Stam ook in liet fijne blijspel zich heeft ontwik keld. Ik stel me mej. Jeane Haes- dreclit wat geraffineerder voor en ook meer Haagsen, anaar overigens alle hulde voor dit pittige, geestige, altijd levendige spel. Zie Jo Stam zitten op de canapé in liet dorde be drijf en luisterend aan de handeling deelnemen, dan voel je onmiddelijk al zou jo haar nooit hebben go- zien ,,dat is een actrice!" Ook zij heeft de eigenschap een geestige tekst precies raak te kun nen zeggen; haar spel boeit voortdu rend. In de groote hartstochtelijke scènes zijn haar gebaren nog wat stereotiep dat uitgooien van haar armen bijvoorbeeld is niet fraai en in liet tooneel, toen zij hyper-ner veus in II tegen Van Tricht uitviel en de kamer instormde, schoot zij ook nog in uitdrukkingsvermogen te kort. Maar is bet a! niet. heel wat om in een zoo fijn blijspel voortdu rend te kunnen booien en amuseeren? En dat is dezelfde actrice, die het „boefje" in Hein Roekoe, Anna in Tzingani speelde! De heer Schinkel bracht veel mee voor de rol van een wat schuch- teren zenuwarts. Schinkel is een spe ler, waarop men altijd aan kan, maar zijn spel blijft wat ie vlot. llij spreekt ie veel in zich zelf. Vooral in een stuk als Femina. waarin hij bijna voortdurend ,,op" is, kwam dit nog al sterk uit, Hij heeft niet dat „vul lende" in zijn spel als Crombouw en Jo Stam en het maakt daardoor wol c-ens den indruk, of hij vooral als hij niets te zeggen heeft nu en don buiten do handeling staat. Van het tooneel met de telefoon en de scène, toen li ij na het oogenblik van hoogste zaligheid door Betje's mede deel ingen op de aarde terugplofte, was bijvoorbeeld meer door aanvul lend spel te maken geweest. Op zijn gezicht zagen wij toen niet de af spiegeling van wat er in hem om ging. In dc-zo tooneelen i3 ook de regio beslist te kort geschoten. Maar 'och is Schinkel door zijn rustige ze kerheid en zijn routine een voor Cre mer zeer waardevolle kracht. Zonder deze goede eigenschappen zon een speler zich niet 3 bedrijven 6taande houden naast krachten als Jo Stam en Crombouw. In III kwam Schinkel eerst recht goed op dreef en zijn uit barsting tegen Jeane speelde hij met INCEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. een warmte, die aangenaam irof. In mej. Stroethof, die in de rol van Betje gisteren bij Cremer debu teerde, begroeten wij een kracht, die als ik mij niet vergis in type- rollen aardig werk zal kunnen doeu^ Haar Betje was heel goed, precies wat het wezon moest. Vooral het droge zeggen van liaar tekst ging haar uitstekend af. Als geheel dus een amusante en zeer goed verzorgde voorstelling, die ook den regisseur, den lieer Frits van Dommeleft eer aan doet. Dat Cremer een zoo fijn, geestig stuk zoo goed kan bezetten is een geluJtwensch waard: Het êucces Was heel groot. J. B. SCHUIL, SCIJ00LB0UW VOOR BIJZONDER ONDERWIJS. B. en W. deelen mede dat de Raad heeft besloten de gevraagde medewer king te verleenen tot verandering van inrichting der bijzondere lagere school aan de Jansstraat 83, en hiervoor ter beschikking heeft gesteld een bedrag van hoogstens 882.— en dat geduren de 30 dagen alle bescheiden op deze beslissing betrekking hebbende, voor een ieder kosteloos ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e afd.) Geautoriseerde vertaling naar het Engelsen van BARONES ORCZY. 25) Zijn land in Warwickshire en Glou cestershire bad bij tot bet uiterste verhypothekeerd; zijn gouden en zilveren eetgerei van S'.ok«vheuvel was versmolten; h'j bad do juweelcn ver kocht, niet aileen van z ui overleden vrouw, maar ook degene, die hij van tijd tot tijd aan Barbara had gege- ven; hij bad eeld opgenomen op zijn huur cn zijn -umdeel in de wol- industrie, dal de huwelijks gift van zijn vrouw, ter waarde van honderdduizend gulden was ge weest verkocht; >-n dii wa6 ook alle maal 'in de schutkis! van den Koning verdwenen. Barbara Vjn hij hadden nu niets meer om van te leven dan wat hii af en toe leende van de fa milieleden van zijn vrouw, goede menschen, dio z-ch op een afstand hielden van den grooten strijd en er nieta om gaven of de koning won, of ziin Parlement, als de wol maar prijshoudend bleef en ben niet werd gevraagd om een dei beide partijen van geld te voorzien. De brievenkist van den koning, werd bewaard in do Raads kamer dezelfde kamer waarin de raders Pynl, Cromwell cn Hompe len hun opstand tegen den Koning beraamd hadden, die geëindigd was met den slag van Nasohy. De kamer lag boven aan de westelijke trap en was ingesloten docr drie buiten muren, zoodat zo vci'ig was voor nieuwsgierige oogen en ooren, want er was slechts één smalle deur in naar do trap. er. hier stenden nacht en dag vier soldaien op wacht; do twee ramen, een op het westen en een op het zuiden, waren wel zes tig voet boven den grond, en alleen een kat had tegen de gladde, on- hegroeide muren kunnen opklirn- Iedereen in het kasteel begreep van hoeveel belang de corresponden tie van den Koning was. Zijne Maje steit had zeer onoordeelkundig e» haastig gehandeld toen hij aan den Hertog van Lorraine schreef, en hem vroeg om vreemde troepen nnar En geland te 6tureu om den opstand in Engeland te helpen te sluiten; het was ook heel dom dal hii wilde be leften gedaan had aan do leren mot hel doe! een flink lersch leger te krijgen. Zijn onderdanen mochten uaturliik geen critiek uitoefenen op Zijne Majesteit, maar als die brieven gepubliceerd werden, zou bet F.ngel- sclie volk ongetwijfeld een heel ver keerde verklaring geven aan de pogin gen van den koning om zijn opstan dige onderdanen in bedwang te hou den cn de zaak van den koning zou er zeker onder lijden. Daarom spraken z.c af. dnt, er altijd twee soldaten op wacht zouden bli'vcn staau aan de beide uiteinden van de lange galerij waarop Barbara's particuliere ver trekken uitkwamen, en zelfs met deze bewaking was ze nog erg ongerust en sliep 's nachts bijna niet. omdat ze voortdurend aan het kostbare kistje moest denken. II. Het was voor Barbara nogal pijn lijk geweest, die terugkeer naar Kas teel Bronghton. Er waren voor haar duizend herinneringen aan die plek verbonden, uit haar kindertijd, toen geen gedichten aan het verleden of angst voor de toekomst het heden voor baar konden verbergen. Kasteel Bronghton en Stoke-heuvel beteeken- den beide voor haar het gelukkige onbezorgde verleden: ze dacht weer te rug aan de onschuldige kinderpret., aan verstoppertje spelen in de vele gangen; leder hoekje en iedere kamer hadden een beteekenis voor haar: lm' plein voor den stal. waar ze van haar paard viel de leerkamer, waar ze met Nathaniel kibbelde de kast, waarin John en zij ongesloten werder. toen ze zich, verstopt hadden de slotgracht, waarin ze soms vtschf» met .Tim de oude kennel, waar Di- na geboren was dc eroote olm waar in zij en Jim zooveel nesten hadden gezien! Jim! Altijd Jim! Alles was hier vol van zijn persoonlijkheid. Ze dacht er aan, Wat er wel van hem gewor den zou zijn van haar echtgenoot! het woord kient haar vreemd in de ooren toen ze het onwillekeurig uit sprak. Haar echtgenoot! en ze had de laatste paar jaren bijna niet meer aan hem gedacht! Bronghton had haar als 't ware on der een hetoovering gebracht en als ze langs de slotgracht liep en naar ds insecten keek die over de water-lelies heen vlogen, dacht ze aan Jim; ze hoorde zijn stem uit het riet: zo dacht dat ze hem'op haar zag neerkijken van de kanteelen af, waarop hij zoo graag klom en om ioderen hoek van het kasteel dacht ze Jim togen te zul len kamen. Jim, haar vroegere speel kameraad. Wat had ze hem later ge haat; Ze bad hem gehaat op haar trouwdag, toen hii haar gekust had, tegen haar zin. voor den eersten cn hatsteo keer. Ze haatte hem ook toen Dij een verrader bleek te ziin en de Heer van Brenl hem vermoord zou Hebben als zij niet tusschenbeide was gekomen. Van dien tijd af was haar haar voor Jim sluimerend gebleven; tot ze in Brotighton kwam. Den laat- sten tijd had ze wel meer aan Tubal gedacht. Tubal, die meer dan Jim had gekund, haar kinderlijke genegenheid had weien te winnen Tubal was haar held. haar ideaal geweest, toen Jim alleen maar een speelkameraad was, die dikwijls de baas over haar wildé spelen. Tubal had gezworen d.nt hii liever wilde sterven dan zijn lief de voor baar vergeten. En nu was Tubal gezonken tot het laagBto. min derwaardigste beroep, dat -van spion! Tubal! Een spion! een wezen dat door iedereen doodgeschoten mocht wor den, en waar de strop van den beul eigenlijk nog te goed voor was! Tubal? Wat was er met hem gebeurd nadat hij. dopr haar schot getroffen, in den modder gevallen was? Ze kon er niets bepaalds over te weten komen, maar uit wat ze zoo liier en daar opving had ze opgemaakt dat hjj in Shutford woonde met zijn moeder. Dat gaf haar een opgelucht gevoel: de stem- men die haar 's nachts toeriepen: ..Ga zult niet dooden" kon ze nu het zwijgen opleggen. Ze had Tubal niet gedood misschien wel gewond! En terwijl ze met haar pleegvader en de andere officieren stond te jvraten had bij kans gezien om een schuilplaats te zoeken en daarna had hij zijn eigen huis kunnen bereiken: de wond, die ze hem bad toegebracht, kon ook niet heel ernstig zijn, want volgens de verhalen had men den iongen Longshankes hier en daar gezien, za ken doende. Het pistoolschot was dus niet doodelijk geweest en haar hand had geen bloed vergoten, dat was maar coed ook. al was hij dan ook een minderwaardig wezen. -Maar Tubal! Ze begreep liet niet. F.ii als ze rusteloos werd in Kasteel Bronghton, reed ze wel eens naar Shutford, cn keek van uit de verte naar zijn huis. alsof ze er zoo de geheimen van te weten kon ko- Toen hoorde ze op een goeden dag den Heer van Brent en de officiereu van het garnizoen over Tubal praten. Haar pleegvader was uit Oxford terug gekomen met de opdracht om overal bij de boeren in den omtrek hooi in beslag te nemen, en hij sprak over de listigheid waarmee Longshankes zijn eigen voorraad verborgen Bad. .,Ge hadt eens moeten hooren", zei- de liij, „hoe de schurk vloekte toen mijn mannetjes en ik hem rijn ver borgen schat afnamen. Bij iedere kar- revracht hooi, die we meenamen, was het, of hem een kies getrokken werd. Hii vond zichzelf al zoo slim. dat hij liet hooi in bet bosch had ongeborgeu bijna een mijl van zijn huis af. Ge hadt eens inbeten zien. hoe hii eerst ontkende, iets van het hooi af te we ten. Ziin oogst, zei hij. was vernield door den regen. Toen nrobeerde hij mij nog een rad voor de oogen te draaien door mii te vertellen dat hii wel wat hooi vj.t w liggen, dat hij mij voor tien gulden per ton wilde verkoopen. Dat, bevestigde mijn arg waan cn ik begreep toen dat de schurk loog", „Ja!" stemde kapitein Levell toe, „die jonge Longshankes is wel een doortrapte schurk. Hij is beeonnen met te beweren dat hij neutraal was en heeft, sindsdien een fortuin ge maakt door beide zijden te bedrie gen (Wordt vervolgd.)!

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5