HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT FLITSEN ZATERDAG 6 DECEMBER 1924 - TWEEDE BLAD OPNIEUW LUSTELOOZE M ARKTSTEMMING. RUBBER EN SU I KERWAA ARD EN ONVERANDERD. OLIE- EN TABAKSAAN DEELEN HOOGER. 28 Nov.—5 Dec. 1924. Ook gedurende het grootste dee! der ufjicloopen berici.Saperiodc bleef de stemming Aan oost' beurs loom en de omvang der transacties bleef we derom to*, een minimum beperkt. De gunstiger houding der Londensche beur» als gevolg van de verwachting van een bevredigende oplossing der Egyptische kwestie, bleef hier nage noeg ronder invloed, terwijl ook de opgewekter stemming aan de beurs te Berlijn, waar industrieel? aaudeelen gevraagd waren hier met. onverschil ligheid werd aangezien. Te N. York is reeds geruimen tijd een zeer wil lige stemming doorgebroken op de daar heerschende overtuiging dat tn de economische situatie een beslist gunstige wending is ingetreden. Men baseert deze gunstige opvatting in Amerika op de verwachting, dat niet a'.leen tengevolge der gunstige oogst- resultaten de vooruit richten voor Je industrie aanmerkelijk verbeterd mo gen worden geacht, doch tneer nog op het feit da{ in regeeringskringeri een neiging is te coisstateeren otn meer dan tot nu toe 't geval was, zich met «'e moeilijkheden in Europa in te la ten. Ten opzichte der schuld van Frankrijk aan Amerika werd dezer dagen bekend dat. wanneer de rege ling dezer schuld zal worden onder zocht. de Ver. Staten volkomen be reid zullen zijn, Frankrijk aanzien lijke concessies «e doen, wat betreft hoofdsom en rente der «fhuld. Verder blijkt Amerika nog steeds bereid aan Europa leeningen en cre- dieten te verschaffen, waaruit kan blijken dat men aan de overzijde v.-.n den Oceaan de vooruitzichten op een opleving in de oude wereld a!» gun stig beschouwt. In de boodschap van president Coolidge tot^ het congres, wordt gezegd dat hij ongekend voor spoedige tijden verwacht en de voor uitzichten voor belastingverlaging gunstig acht. Daar bii de tegenwoor dige economisch? verhoudingen een krachtige opleving in ecnig wereld deel ook zijn gunstigen invloed op de andere lauden moet doen gevoelen, evenals de malaise zich over de ge heel* wereld heeft uitgebreid, inogen wanneer werkelijk blijkt dat in Ame rika een keerpunt is ingetreden ook voor Europa betere tijden worden verwacht. Of nu de gunstige verwach tingen in Amerika moeten worden toeeevhreven aan onvoldoende be kendheid met de verhoudingen in Europa, of dat men in Europa de op. leving in Amerika ala voorbijgaand en aan bijzsnderc oorzaken toc te schrijven besrl.n-.wt. ral nader moe ten blijken, doch voorioopig blijkt uit niets d*t men in Europa ver wacht dat de gunstiger conjunctuur spoedig naar hier zal overslaan, of schoon wel eenige verschijnselen zijn aan to wijzen die de hoop op betere tijden zouden kunnen wettigen. Tot deze gunatigo verschijnselen mag in in de eerst»; plaat» gerekend wor den, do nog atceds bestaande ge neigdheid van Amerika otn aan de Du Use he industrie financicelc hulp tc verschaffen. Volgens berichten uit N. York zijn in dr laatste weken daar leeningen verstrekt aan de gemeen ten Herlijn cu Keulen, het Kolensyn- dicaat. de Badische Anilin, de Ruhr kohlenfelder en een groep Duitsche katoenfabrieken. Daai nog steeds de cpLeffing der Duitsrhe industrie ais eerste voorwaarde moet worde.i bc- fihouwd voor een opleving van den handel in de omliggende landen, m.tg dit verschijnsel als een hoopvolle aan wijzing voor een geleidelijk herstel worden beschouwd, al is u*n oik do- ze opleving in niet zulk een snel tem .10 te verwachten als in Amerika wordt verwacht. De Fransch buitr «L* besji'ekingen over een handels- verdrag nemen een gunstig ver'nót», tit v.cik;«H>tneid in Engeland is a-.n 'ut', afnemen 'de lratste weck ven t«rde het .«anlnl werkloozen mi: 1?.?99 tnan>. terwijl de wisselkoersen, zco zij nog niet op goud basis zijn aangeland, op een meer stabiele basis zijn gekomen, hetgeen aan den handel en industrie een beteren grondslag voor de prijsberekening ver schaft, dun in langen tijd. bij de scherp fluctueerende wisselkoersen, mogelijk bleek. Toch blijft men aan onze beurs afwachtende houding aannemen, waarin deze week slechts voor aandeelen Ko- ninklijko een gunstige uitzondering werd gemaakt. F.cbter ging het initiatief hiertoe van New-Yotk uit, waar zr.en na de plaats gehad hebbende rijzing in industzirelr en poorw-egwaarden, oolc meer aandacht aan olie-aandeelen ging sehenke. De stoot hiertoe werd gege ven door een door Dr. W. Sears, lid van den geologischen dienst, gehouden redevoering, waarin deze verklaarde dat de verspilling bij dr productie van pe troleum in de Ver. Staten te ramen met hei toenemend verbruik de Amerikaan- -Che petioleumvoorraden snel doet uit putten. Hij raamt dat in to*4 de petro- leumprodurtie in de Ver. Staten 83 mil- lioen barrels zal achterblijven bij het verbruik, terwijl dit, naar verwacht moei woidea, nog aanzienlijk ral toe nemen. Het. ia verband met het toene mend aantal automobielen, vermeerde rend petrcleumverbniik ral, naar zijn meer.ing. de Ver. Staten meer en meer afhankelijk maken van import en hen tot actieve deelneming drijven aan den internationalen strijd om «le petroleum. Daar nog kort geleden geklaagd werd over overproductie en pogingen in het werk werden gesteld om de productie te verminderen, moet de meening van deren deskundige wel in lijnrechte te genspraak worden geacht met de, den laatiten tijd geldende opvattingen over Ie olie-situatie. Aand. Koninklijke kon den hierop van 338 t/a tot 355 verbete ren, Aand. Geconsolideerde konden ech ter niet mede profiteeren van de betere stemming voor het hoofdfonds en no teeren. niettegenstaande de regeeririgj- bemoeifcigen in Roemenvan ft tegemoetkomende houding blijk ge/end slechts 1 «Vi tegen 165 1/4. Aand. Phoenix noteeren £8 1/3 teger. 0'. In Rubberwaarden bieren de omzet ten .-'-r tnvlg. De betere prijs voor het artikel, noch de afnemende %oerr.vJen konden eer.ige meerdere belangstelling voor deze rubriek opwekken, evenmin de t er.emer.de waarschijnlijkheid dat het restrictie-plan ral worden ge handhaafd. Aand .Amsterdam Rubber noteeren 1593/4 tegen 1561'8, Oost- Java Rubber 341 legen 339. Sumatra Rubber 137 tegen 14°, Serbadjadi 1963/4 tegen tgti. Van Scheepvaartaandeelen trokken aand. Holl. Am. Li.in de aandacht door herstel ran enkele procenten op de overbeerecheadc meening dat voor de gevreesde reorganisatie der Mij., op geruchten waarvan de koers te voren sterk was teruggeloopen, voorioopig nog geen grond aanwezig behoeft te worden geacht. Toch kon het herstel dat in verhouding tot de daling zeer matig was, met gehandhaafd blijven, zoodat, ergeleken bij de vorige week. opnieuw lagere koer ten vallen te vermelden (66 tegen 67 r '8). Voor de overige scheep- vaartaandeelen werd, in verband met de dalende tendenz op de vrachtenmarkt, geen belangstelling getoond en de en kele affaires welke tot stand kwamen, moesten meerendeels tot lagere koersen worden afgedaan. Aand. Kon. Boot no- teeren 741/3 tegen 727/8, De Maas 1021/4 tegen 1023/4. Van Nievelt 102 tegen tot 3/8, Ned. Scheepvaart Unie 124 1/2 tegen 125 t/8. Ook voor Suikeraandeelen was de stemming verre van opgewekt, niette genstaande de Cuba-suikernoteeriug, waarnaar anders de stemming hier wordt geregeld, hooge prijzen te zien gaf. In verband met de hoogere taxatie van den bietsuikeroogst (7.143.000 ton tegen 5.057.761 ton) worden echter de voor uitzichten te onzeker geacht om op de nog steeds bestaande vrij hooge notee ringen, de aandeelen te koopen, terwijl de betere stemming te New-York meer aan de opgewonden algemeene markt- stemming wordt toegeschreven. dan de statistische positie Jer suiker ver- eenigbaar wordt geacht. H. V. A. notee- ren 427 tegen 433. Vorstenlanden 159 tegen 157. De T.tb*V»*Meeltng kan. na een korte onderbreking, baar gunstige houding vol- komen handhaven, hierin gesteund door het bericht dal «Ie Deli Batavia van den nieuwen oogst alle partijen zandblad, b«' halve de vierde lengte, in totaal 4835 pak ken. uit de hand heeft verkocht, tegen den zeer bevredigenden prijs van f 4.10 per pond. Aand. Deli Batavia verbeterden van «01 2 to-, 366 7/8, Deli Mij. ran 373 2 C tot OA. tenemhsh van 378 3 4 tot 380, Aand. BeSoeki liepen van 290 tot 285 terug, "p liet bericht dat zware regens grooie schade aan den oogst hebben aangericht. Tbeeaandeelen moesten, ondanks de nog steeds beslaande gunstige vooruitzichten, wegens gebrek aan vraag, op een matig aanbod, meerendeels iets van het koers niveau prijsgeven. Aand. Melangbong no teeren 155 tegen 158, Goalpara 355 tegen 357, bedep 428 legen 422 3.-4, Insulinde Cul tuur 1&S tegen 154 1/4. Van de HolL Industrieels aandeelen trokken Philips!smpen met eert daling van 3581/2 lot 335, de aandacht; welke da ling moet worden toegeschreven aan ge ruchten omtrent een nieuw emissie welke in verhouding van 1 tot 3 tegen 150 zal plaats hebben. Ook voor aand. Jurgens was de stemming zwak, niettegenstaande een dividend van 5 word', verwacht, en de resultaten van het bedrijf in Duitsch- land, door de meer geregelde toestanden aldaar, een gunstige wending nemen. De noteering liep -van "4 tot 70 terug. Aand. van Berkels Palen', verbeterden van 85 1 2 tot 104 2. Aand. du Croo Brauns no teertn 21 14 '.egen St. Hecrnaf 32 tegen 31. Aand. Holl. Kunstzijde noteeren 14612 tegen 1481/2; Ned. Kunstzijde 333 tegen 358 1 e Te N'. York bleef de levendige stemming aanhouden en konden weder nieuwe hoog te records worden bereikt. Volgens de vak bladen bestaat er levendige vraag naar construct ie staal, hetgeen aand. Comm. Steels, die legen 117 noteeren, ten goode kwam. Ook voor koperaandcelrn was de stemming gunstig op het bericht dat in de laatste vier kwartalen do uitroer ran koper met 131.000 ton ia toegenomen, ter wijl de uitroer met een cTjfer ran 454.000 ton. sledits in e«-n voorgaand Jaar, nL in 1817 toen de groot* vraag in verband met den oorlog, den export 453.256 ton oproer de, werd overtroffen. De toeneming van den Ametikaanschen kopeniitroer wordt bijzonder l*l»ngw«kkend geacht, daar hieruit duidelijk blijkt, dat de Europee-1 soho landen krachtigen voortgang maken bij bun economisch herstel. Am. Smc! ting noteeren 87 1/4 tegen 84 15/16, Ana conda 84 tegen 78. In Amerik. spoorwegen kon mede de goede stemming g«diandhaafd blijven op de publicatie der roer gunstigs ontvangst cijfert en do verwachting dat deze in de naaste toekomst nog verder zullen rerbe teren. Comm. Unions noteeren 140 S 'S le gen 1481 8. Smith Pacific 104 tegen 101 1/4 Wabash 25 1/4 tegen 213/16, Missouri Pa cific 34 1/2 tegen 317'8, Erie 35 7/16 te gen 32 Van Mijnwaarden kon tegen bet «inde der week ««11 herstel in aand. Redjang Lebong van 3191/2 tot 329 1 4 intreden, terwijl aand. Bingkcp tin, na aanvankelijk op de aankondiging van een dividend van 20 van 217 tot 225 te zijn opgeloopen, ten slotte tot 216 reageerden, op do mede deeling in het jaarverslag dat de tin-voor raad in zee se<r waarschijnlijk tpoedig tal zijn uitgeput. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 165 DE VRUCHTENSCHAAL Vader complimenteert moeder met haar sma kelijke vruchtenschaal, hij heeft het zelden zoo keurig gezien plukt peinzend een paar druiven, mompelend heel mooi, appelen, pruimen, j>oren, drui ven en alles misschien vindt moeder liet leelijk als te zien komt, waar liij druiven geplukt heeft, dat moet uit het gezicht zijn die appel die eraf geval len is even terug loggeu; maar daar ligt een pruim, daar kan hij een voudig niet afblijven werkt de pruim eruit zonder noemenswaardi ge schade aam het ge heel. maar concludeert dat het ding niet rijp is tracht het terug te leg gen, zoodanig, dat niet te zien zal zijn. dat het er ooit uit geweest is ontdekt dat die pruim blijkbaar dienst, deed al» hoeksteen voor do gchecle pyramide roept naar de keuken, dat allee in orde is, hij zal het wel weer opma ken, vruchten zijn cr tocli otn te eten hoort wegwandelend den twijfel van moeder of ze het wc-1 ooit weer zoo netjes zal krijgen en is hij nu ook al aan de - druiven geweest? (Nadruk rerböden.J Van Handelsondernemingen liopcn aand. Ned. Wol Mij., op een spoedig te verwachten uitgifte van nieuwe aandee len, van 180 tot 1751/2 terug, terwijl aand. Linde Tevea van 79 tot 821.2 konden ver beteren. Aand. Ned. Handel Mij. konden op de tegenspraak van do loopendo geruchten over groots geleden verliezen, van 115 3-4 tot 116 3/4 herstellen. Beleggingswaarden bleven goed prijs houdend, tnfde in verband niet den lol 31/2 terugioopenden prolongntiekocrs. Letteren en Kunst HERMAN HEIJERMANS EN MINISTER DE VISSER. Aan het graf van Herman Hcijer- maus zeide zijn broeder naar aanlei ding van de afvaardiging van mr. Du- purc, dat de belangstelling van de Re- geering wel wat laat kwam. Nader zond hij een brief aan minister de Vis ser om den minister uiteen te zetten, dat deze uiting niet. tegen hem bedoeld was. In antwoord op dien brief schreef de minister er een aan den heer L. Heijermana. Daaraan de gehcele correspondentie i« in het ILbld. opge nomen ontleenen wijt „Wnt toch zijn de feiten! Eerst kort enkele maanden geleden, vernam ik van het lijden en den moeilijken financieelen toestand van uw broeder Llcnzelfden dag, waarop ik dit" hoor de. pleegde ik reeds overleg over de toekenning van een bijdrage uit 's Rijks-kas. die dan ook spoedig volg-1 de. Enkele weken later ontving ik een •erzoek van den heer Henri Dekking om op te treden aan het hoofd van een Comité, dat beoogde gelden ten bate van het gezin uws broeders bijeen te brengen. Teretond verklaarde ik mij danrtoo bereid. En nauwelijks ver nam ik het overlijden van uw broeder, of ik sprak, omdat ik zelf verhinderd was te komen, mr. D up arc's afvaardi ging naar de begrafenis met hem af. Dit wil dus kort en goed zeggen, dat ik van het oogenblik, waarop ik ken nis kreeg van den toestand van uw broeder, mij beijverd heb voor hem en zijn gezin te doen wat ik kon. Ik wensch hiervoor van niemand dank, omdat ik eenvoudig mijn plicht zou hebben verzaakt, als ik anders had ge handeld. Maar het heeft mij wel pijn gedaan, dat, na al dit gebeurde, hel op de begraafplaats werd voorgesteld, ulsof de afvaardiging ven mr. Duparc door mij het eerste blijk van belang stelling mijnerzijds was en ik dus daar mede zeer laat kwam. Rechtszaken Dedébaclevan „De(Chr.) Amsterdammer" Een civiele procedure tegen commissarissen en oud commissarissen Men meldt uit Amsterdam aan de N.R.Ct.: liet comité van obligatiehouders van de N.V. tot Exploitatie van het Christelijk dagblad De Amsterdam mer. heeft indertijd besloten, voor ie obligatiehouders een civiele proce dure te doen voeren tegen de com missarissen en oud-commissarissen van die naaml. vennootschap. Deze procedure zal gevoerd worden door mr. Seijnen te Amsterdam en mr. Nathans, uit 's Gravenhage. Zij hebben bij den minister van justitie een request ingediend, waarin ver zocht wordt, van de stukken uit het dossier van de strafrechtelijke proce dure tegen den gewezen directeur van De Amsterdammer inzage te mo gen nemen en de Doodige afschriften (o mogen malven. De minister van justitie heeft aan de heeren mrs. Seijnen en Nathans geantwoord, dat do stukken uit het dossier van de strafprocedure voor hen ter inzage liggen. Daarop hebben zij aan het comité meegedeeld, dat nu binnen kort met de civiele procedure tegen de commissarissen en oud-commis sarissen een begin zal kunnen wor den gemaakt. Het moot in de bedoe ling liggen, de heeren D. Wijnbeek, A. "j. Da Cost a ,dr. B. Wie'enga en J. F. H. Spier voor de rechtbank te Amsterdam en mr. S. de Yriee Czq. en mr. H. Bijleveld voor de recht bank te 's Gravenhage te dagvaar- De revolverbandieten te Arnhem. Het vonnis der Arnhemsche rechtbank bevestigd. Het gerechtshof te Arnhem heeft bevestigd het vonnis van de Arn hemsche rechtbank, waarbij de bak kersknecht J. Roelofs en Th. van Druten, kleermaker, wegens den be kenden moord in een kantoor aan de Rijnkade te Arnhem, waar zij deu boekhouder met een revolver be dreigden, ieder tot een jaar gevan genisstraf werden veroordeeld. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDACAVONDPRAAJJE. Weet men no?, dat Van Stuiteren, de heilloozo, d* noodlottige, eenige 1 weken geleden op de gedachte gekomen was om St.-Nicolaaa te vieren met de dame»? He', win, nog nooit gebeurd, niemand had er ooit om gevraagd, zelf» het Rijk, de Provincie of de ge meente hadden het nog niet voorge schreven ei» nu zou je daar «en feest viering aanrichten. die een massa peld kosten moest. Want bedenkt dit wel: «en huisvader die St.-Nieolaas viert met zijn gezin alleer. kun aan ziin vrouw een veel eenvoudiger ca deau vereeren. dan wanneer een krans alsdc onze liet feest gezamenlijk viert cu de geschenken du» aan een vergclukond examen ouderworjx-n zijn. En toen van Stuiteren op het idee gekomen en dat door dc dames met geestdrift ontvangen was. zoodat wij geen andere keuze hadden dan oorlog of vrede in hui», toen haddon wij in een geheime vergadering, ron der van Stuiteren wel l«es!oteti ons te onderwerpen, maar meteen een of- en defenoief verbond gesloten, om eeen groote cadeaux te geven. Kleinighe den. ver*}ea. maar geen dure dingen. Van Stuiteren mocht dan doen wat hij vcrkooi. Naderhand zouden we hem Uitlachen. Mot de Hst der slangen had de fa milie van Stuiteren ons voor dc feest viering genoodigd en Donderdagavond heeft die dan ook plaats gehad, omdat do Vrijdagavond voor het gezin zelf moest blirven gereserveerd. Hoe me vrouw van Stuiteren op de onzalige gedachte was gekomen weet ik niet, maar allo elcctri^r-he lampen waren met rood paoier omwikkeld, zoodat dc kamer er ttitzaa als een gaOOimzinnige prot van Aladdin, maar zonder de ver maarde schatten.Van Stuiteren scheen dat bijzonder grappig te vindon, maar wij samenzweerder» die wieten wat er komen moest, vroegen ons met rchrik af. welk effect onze 6impelo cadeaux WV-; in deze t:>overomgeving zouden maken. Het fect begon met een verrassing. Er werd een groote doos binnenge bracht en toen van Stuiteren die open deed herkende ik de hand die het adr<-« geschreven had. Onder do sa menzweerder» was ik de «enige niet. Wij keken elkaar verschrikt, maar ter sluik»» aan. ,,Ik heb de eer en bet voorrecht". z»-i dc gastheer, ,.u aan te bieden het getcjjenk van oom Mallus aan de krans". Vijf kolossale bankets letters, een voor ieder paar. Do domos spraken luid hoor erken telijkheid uit. De hoeren doden or het zwijgen toe. totdat eindeli:'- Wouter de algemeene vraag vertolkte: ..hoe wiet oom Menus. dat wij g'-zamcmlijk St.-Nico!aas zouden vieren 1" ..Ik had hot hein geschreven." zei ran Stuiteren. Hij had oom Mantis, dus om een cadeau durven vragen! Maar laat ik eer»i even in herinne ring brengen wie octn Manus is. Her man van der Pol, bijgenaamd oom Manua i» 'n oom van Koosje. vriigezel, gefortuneerd, goedharth*. precies een oom, zooals je er een zou willen heb ben. wanneer ie ooms voor Jict- kiezen had, Bii allerlei eelegenheden had hij door vele attenties zijn sympathie voor de krans betoond en zóó was ik op de g«?dachte gekomen.... maar daar over later. He* zou heel ander» uit- loopen. Die vijf banketletters, door van t-tuiu-ren aan oom Manus afge- «K-hcoicrd. maakten mij ongerust. Ir.tuaschcn er werd lustig in ge- hapt. Van Stuiteren, blijkbaar van plan de leiditiv van den heelen avond te nemen, «iroeg een inleidend gedicht voor. dat hij zelf, geloof ik. buitenge woon grappig vond. maar waarvan het recopt langzamerhand al te goed bekend is geraakt. Misschien vinden sommigen liet heel geeeiie. om Han nibal. Julius Cesar en Cleopatra St,- Nicolaiispakjes tc laten maken en daarbij bun overdenkingen weer tc ge ven. maar mij lijkt. die aardigheid nogal goedkoop. Bovendien heeft Van Stuiteren een manier van rijmen, die ik niet teeiuichen kaneen regel van tien lettergrepen heet te sluiten op een anderen reel van veertien of vijf tien. al* het laatste woord maar r 'mr. Op die manier is dichten eigen- ':;k meer emi ouaestie van adem dan van maat. Hij was. 7.ooals ik zei. he- gonnrn me' Hannibal, den beroemden veldheer van Carthago, en was via onder anderen Hugo de Groot en Na poleon. met den langnamigen leider van den vliegtocht naar In- dië tpsiindipd. Toen het uit. wal Jiebbi-ii we geklapt op dezelf de manier als op een Bachconcert na een compoeitie van Mrthlerjc weet niet of het uit geestdrift gebeurt of van vreugde omdat het uit ia Daarop volgde de stroorn der ca deaux. Men kan zich dat wel voor- stollen. Ik ben altijd een bewon deraar van de vrouw geweest, wegens haar voortreffelijke eigcri*chap|»cn voji pe**-t en hart. maar voor haar vindingrijkheid koeeter ik alti'd het grootste respect op den St.-Xicolaao- avond. Wat een verscheidenheid in kleine m?s3rtenk«>n, doekjes, handwerk jes. prul.... prachtdingetjes wil ik zeg gen, waaraan wii mannon geen oogen blik denken en die wij, aan one zelf overgelaten, in de winkels niet eens zien. Een vrouw heeft aan tal van kleinigheden behoefte neen, dat i6 niet goed gezegd: zij knn tal van kleinigheden gebruiken, terwijl wij mannen nooit of nimmer voor ver jaardag of St.-Njcolaas iet« weten. ...Mag ik ie verlanglijstje." zegt mijn vrouw een week vóór Sri-Nicolaas. ,.de kinderen zouden het ook graag heb ben." Dan Arhrik te op en geeft ten antwoord: Verlanglijst je f Maar ik weet niets'" En zoo gaat het altoos. Je weet nooit wat. Wij mannen zijn het domste geel acht dat er bestaat of ooit bestaan zai. Als er kso» iom wat te kri'-on weten we r.ooit wat. Vrou wen zijn veel snuggerder c-> dat punt. zooals f rouwen» od vele andere pun ten. Als die niets meer weten, dan hebben zii altijd nog de kussens. Kus sens op stoelen, die zelf al kussens heb ben, kus-ms op banken, waarop nooit iemand zit. kussens hier en daar en overal. Rooie. blauwe, groene, gele kviseens. allemaal gehandwerkt meest al op 't laatste oogenblik. want een kussen komt daarin met boter over een, dat het liefst vereelt gekarnd moeb wezen, dé laatste draden nog warm van de ijverige hand, die ze schiep. En wij die nier eens weten wat ons ontbreekt? Ik herinner me. nooit zal ik het vergeten, dat ik eens een paar jaar celuien mijn zakmes ver loor. En ging toen. dat bleek een waar gejuich op in den huiselijken kring. Eindelijk zou ik dan ïete voor mijn verjaardag werkelijk noodig, hebben. Drie dagen vóór het feest vond ik liet mee terug en haastte mij om dat heugelijk f'it mee te deelen. T Ding was oud, dat is waar, maar ik was er aan gewend als ik het goed overdenk, is dat juist do reden van onze ongeschiktheid voor ca deaux* wij doen te lang mei kleine artikelen. Hoo dat ook zij. van vreugde in den huiselijken kring, toen Ut het terugvinden aankondigde was geen sprake eu toen wij 's avonds alleen waren en ik het oude mes nog eens voor den dag haalde om het met allo vreugde tc bekijken, zei mijn vrouw, die anders toch een toonbeeld van zuinigheid is, zacht verwijtend: ..je bent dezen keer niet bijzonder tactisch geweest". Aanvan kelijk begreep ik dat niet, maar na derhand ia liet tot me doorgedrongen en toen liegroep ik dat je in sommige omstandigheden beter doet iets dat je terugvindt 1o negeeren. Op het stuk van cadeau* zijn wij mannen om het kort te zeggen, niet spontaan genoeg. Al samenzwerende om elkaar niet met groote cadeaux op koeten te jagen, hadden wij toch wel gezorgd dat de avond een succes worden zou. Allerlei kleine cadeaux, min of meer op avontuur gekocht, werden bin nengebracht en sommige waren van versjes voorzien, die er, dat mag ik met gepafte bescheidenheid verze keren, mochten wezen. Jammer mnar dat de voorlezing op de rij af ging en dat, de voordracht van mijn rij men juist moest ten deel vallen aan Hopma, die van poëzie niet het flauwste begrip heeft en alles op dreunt als een schooljongen. Ik moet zeggen: de 'damee hielden zich best, toen er niets anders dan goedkoopo kleinigheden kwamen. Geen sprake van verstoordheid, ,de stemming bleef beet. liet gesprek was geanimeerd en wij mannen namen met onze gewone waardeerinz siga renaanstekers in ontvangst, die hei als het er op aankomt, nooit doen: da«en die we Vifscliuwelijk vinden en ons vast vonruemen nooit te dra gen en potlooden. waaraan wii niet de minste behoefte hebben. Plotse ling, het werd al wat laat op den avond, ontstond er een schok. Een klein pakje werd binnen gebracht, voor Mevrouw Fidelio, mijn vrouw maakte het open en daar kwam een mooie zijden sjaal te voorschijn. Al- lor oogen waren op mij gericht. De oogen van Hupstra, Hopma en Wou ter, mijn mede-samenzweerders, echenen mij te doorboren. Ik gevoel de dat er Iets gedaau moest worden en stotterde: ,.ls er geen briefje of kaartje bijl" En jawel in een plooi van de sjaal, daar lag een eenvoudig wit kaartje waarop geschreven stona: VAN OOM MANUS. Mijn vrouw glimlachte en zei: ,.Dio goeie oom Manus! Ik zal hem dadelijk een briefje schrijven om hem te bedanken. „Dat kan jc wel laten'"', zei ik, „want oom Manus is voor drie maan den naar Zuid-Frankrijk". ,,Dat plan is niet doorgegaan", zei van Stuiteren koeltjes. ,.Hoe weet je dat?" vroeg ik. „Hij heeft het ruij zelf geschreven". Bij dit Antwoord werd het mij vreemd te moede. Ik had maar neen, daar bert ik nog niet aan toe. Alweer meende ik de oogen van mijn mede-samenzweerders als zooveel dol ken in mijn hoofd te voelen boren, maar toen ik opkeek, was het heel anders. Zij keken alle drie een ander ren kant uit, schenen verlegen en ver ward. Ik begreep er niets van. Maar de atmosfeer om ons heen was als het ware met clectriciteit geladen. Er hcerschte de spanning- die wij allen wel ondervonden hebben bij ee-. na derend onweer. Het volgende pakje was gericht aan tante Koos. Er zat een prachtige tasch in met zilver beslag. ,-Als ik niet wist. dat de goede gever in deze kamer is", zei dc brave tante Koos, „dan zou ik denken, dat het ook mis schien van aom Manus zou wezen". En jawel, toen zij de tasch open maakte- viel er een papiertje uit: MET DE COMPLIMENTEN OP ST. NICOLA AS VAN OOM MANUS. -.Beste oom Manusriepen al de dames in koor en 'achten daarbij, dat zij schaterden. Wij samenzweerders voelden ons hcelemaal niet op ons gemak en keken elkaar aan met de oogen van een gekookten schelvisch. üe volgende pakjes, meteen de twee laatste, waren voor mevrouw Hupstra en mevrouw Hopma: het' eene be vatte een armbandhorloge en het. an dere een doos fijne Fransche parfum en allebei waren weer afkomstig van oom Manus. Vier samenzweerders ke ken den kring rond en za-gen niets dan lachende gezichten. Van Stuite ren zag er net uit als een grijnzende Mephisto, toen hij zei: „wel vrouw, daar kom jij slecht af- oom Manus heeft jou blijkbaar vergeten", F.r was een smakelijk nabroodie met een gla3 lekkeren wijn, dat, de gastheer gebruikte om te drinken op de gezondheid van alle goede gevers en geefsters, niet het minst op die van onzen braven, algemeenen oom Manus. Maar de oplossing van het geheim kwam pas. toen ik met mijn vrouw naar huis ging. „Als je nu weer met; je kameraden" zei ze, „een samenzwering begint, moet je zorgen dat niemand hardop praat, anders kan van Stuiteren het weer hooren. wanneer hij in de buurt ia. En dan moet je ook niet te veel op jc medesamenzweerders vertrou wen, want ze waren, dat merk je nu wel, allemaal van plan om hun vrouw toch een mooi cadeau te geven, al mochten d? anderen dat niet weten Maar hoe jelui er toe gekomen bent. al die cadeaux op den rug van oom Manus te schuiven, begrijp ik nog niet". Maar dat begreep ik. In de verga dering van de samenzweerders was door den een of ander gezegd, dat de goeie man voor drie maanden op reis was naar het, zuiden van Frank rijk. Toen had icdet voor zich ge dacht: ,-dan kan ik mijn cadeau vei lig aan hem toeschrijven, over drie maanden is iedereen het lang verge ten". Oom Manus kreeg dus per slot de ier bedankjes niet. Van Stuiteren heeft gegnuifd, neen maar. Alleen was hij zóó niet, of hij heeft den vol genden dag, St-. Xicolaas in zijn ge zin vierende, zijn vrouw ook met eert mooi cadeau bedacht. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5