HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN FLITSEN Stadsnieuws Woelige Dagen DONDERDAG 11 DECEMBER 1924 - TWEEDE BLAD No. 3403 Nabetrachting van den Gemeenteraad Wel Tergaderde Woensdagmiddag de Raad weer, xnsar aan de voort zetting van de begrooting was faij nog niet dadelijk toe. Eerst moest een agenda van een kwart honderd pun ten afgewerkt worden, raecrendcels klein goed, dat vlug ouder den hamer doorging. Het subsidie van 300.— aan de vereetsiging voor Vreemdelin genverkeer lokte, ..tot mijn verwon dering" mag ik wel zeggen, geen debat uit; waarschijnlijk omdat het bedrag bestemd was voor de a.s. tentoonstel ling van Bloembollencultuur in Heem- blode. De raad is, na zijn hoogste ver ontwaardiging. ontvankelijk voor de raken der algemeene vcreeniging. Laat ons hopen, dat daaruit iets goeds geboren worden zal. B. en W. stelden voor, zevendui zend gulden toe te staan voor de kosten van inrichting van een bij zondere school voor buitengewoon la ger onderwijs (achterlijke kinderen) maar kwamen er rond voor uit, dat de gemeente niet verplicht was het bedrag te verleenen. Do heeren ScholI c.s. stelden daarom voor, daar toe iflleen te besluiten wanneer ook het Rijk subsidieerde, maar daar het Rijk op grond van gebrek aan geld zich al onttrol.lmn bad. kwam dit amendement op een afwijzing neer. Zou de Raad nu, zoo redeneerde wet houder Bmeh, dat voorbeeld volgen en gemeentelijken steun weigeren? Dan zou bij daarmee toonen. practisch niet te willen medewerken tot de li- nancieolo gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Dit argument sloeg in- vooral (oen B. en W, verzekerd hadden dat er hooge waarborgen zouden worden ge- eiseht voor goed onderwijs; do frac tie van den Vrijheidsbond voegde daarbij, dat zij het bedrag alleen voor 19SS toestond, namelijk voor de in richting, niet voor het onderhoud. En zoo werd het amendement Scholl met 22 tegen 0 stemmen verworpen. Aangehouden werd een nieuwe re- geliag voor de ophaling van vuilnis, op verzoek van den heer Joosten. die nog een nadere toelichting wensehte van B. en W. \\"m wethouder Hecr- kens Thijssen niet zoo vlug geweest met die toezegging, dan zou de zaak waarschijnlijk we! dadelijk afgehan deld zijn. Do regeling van den stortings- en ophaaldienst wekte niet vee', bezws ren. B. en \V. hadden nietn tegen het verzoek van den heer Joosten om door de gemeente nan het bedrijf ren te te laten vergoeden van <1<- stort in gen. die het in de gemeentekas doet later als de dienst een poos gewerkt heeft, zullen B. en W. zien. of die nog tot andere dingen, bijvoorbeeld het ophalen van gelden voor de wo- ningvereenigingen. kan worden uit gebreid. !fet is de moeite waard, bij djt besluit een oogenblik stil te staan. Vlot is de voorbereiding niet ge weest, maar nu kwam deze moderne en nuttige instelling toeh eindelijk tot stand, waarvan de gemeente en de gemeentenaren dc vruchten zullen plukken. Is het zoogenaamde ..gestoomde vleesch" dat a an het openhaar slacht huis af en toe verkocht wordt, min derwaardig of niet Ja, vond de heer de Boer en zijn^ deskundig oordeel maakte indruk. Neen verzekerde wet houder Heerkens Thijssen, die een verzoek van mevrouw van Looij om het vleesch op verschillende plaatsten verkrijgbaar te stellen, in belang Van de slager* en van het nubliek. onwettig vond. De heer Klein zag het anders in. Men kan. meende hij. dit vleesch ook op andere plaatsen dan aan het Slachthuis verknopen wanneer dat maar onder deskundig toezicht geschiedt. En ia den strijd der meeningen kozen B. en W. dén wijsten weg en namen het voorstel van mevrouw van Looij onder hun hoede, om advies. De directeur van het Slachthuis zal daarover rappor teeren. Het is wel onneodig te zeggen, dat 'dienst voorstel tot vermindering van do rechten aan het slachthuis met ze kere opgewektheid werd aanvaard. Voorstellen van gemeentelijke bedrij ven gaan niet altoos in de richting der daling. Daarop keerde de Raad lot de be grooting terug er. nam de voorzitter het allereerst zelf het woord, om te antwoorden op de opmerkingen be treffende de politie In de eers'e plaats do opmerkingen van den heer Gerritsx. waarvan hij de belangrijk ste. die over den geest bij de politie, beantwoordde met de verzetering, dat die volkomen goed is, dat er geen enkel6 klacht daarover bestaat en dat er ook uit den Raad, na de vage i bezwaren die geopperd waren, geen enkel behoorlijk omlijst feit gegeven was. Over het denkbeeld van den heer Klein Schiphorst tot wijziging van het verkeer over het Verwulft zal de burgemeester zich nog beraden. De motie-Keesen c.s. tot instelling van een commissie van advies voor het geheele politiepersoneel gaf hem aan leiding tot uitvoerige mededeelingen over de straffen, die door den com missaris en die welke door hein zelf waren opgelegd. Zacht waren d e ge weest, steeds in verhouding tot de overtreding, maar wanneer het bleek, dat er feiten waren begaan die ie mand ongeschikt maakten om in het korps te blijven, werd hij ook zonder pardon daaruit verwijderd. Advies, zei de burgemeester, beb ik genoeg. Van den commissaris, van den gemeentesecretaris, die den grif fier weer raadpleegt, van de wethou ders. aan wie aüe ernstige gevallen worden meegedeeld. Daarom is er aan een commissie van advies geen behoefte. Ook niet aan een inspectr: ce voor wie er in Haarlem geen werk zou zijn. Deze verklaring was duidelijk. IIaar lem is Amsterdam niet en wat daar noodig mocht wezen, ia het daarom hier nog niet. Waarom verslapte de burgemeester deze juiste uitspraak met te zeggen, dat hij een proef met een inspectrice zou willen nemen als de gemeente ruime geldmiddelen had Als iemand overbodig is, dan blijft zij dat toch ook als men haar diensten betalen kan Het was niet. heel duidelijk, of daarna mevrouw Bakker en mevrouw Macdo- nald voorstel introkken. Haar me- destandster, mevrouw Mnarscbal! Ko- m:n. drong op stemming aan, met het gevolg dat dit werd aangenomen met slechts vijf stemmen tegen. Is daarmee veel gewonnen! Ik kan het niet in zien. De burgemeester heeft gezegd, da» hij er pas aan denkep kan, wan neer het aantal inspecteurs, dat nu elf bedraagt, tot dertien is vermeer derd en het voorstel dat de Raad met de genoemde groote meerderheid aannam, luidt aldus: ..Bij eventueels „vacature als inspecteur zal overwo- .■gen worden over te kunnen gaan tot „benoeming van eene vrouwelijke „ambtcnaresse bij de politie." Vager kan het kwalijk en dat is maar goed ook, omdat zooals ik zei de, de ..vrouwelijke ambtcnaresse" vooralsnog onnoodig is. Leden die aan vankelijk tegen wilden stemmen, zoo nis de heer Slingenberg, hndden daarbij liever moeten blijven dan voor te stemmen, toen zij bemerkten dat de hoed zoo groot was. dat hij allen paste. Ernstitr riep de burgemeester de Raadsleden op tot. meer waardeering van de politie, die deze waarlijk ver dient. Door ri<m heer Keepen en underhand door Mr. Brnch werd de instelling van een commissie van advies voor het ge- beclo politiepersoneel, met, warirdec- ring evenwel van do zorgvuldigheid, waarmee ook "nu .straffen worden op gelegd, warjn verdedigd. Met 25 tegen 7 stemmen nam de Raad ten siotto bet voorstel aan. Al do wethouders stem den voor. Maar daar alléén een ver zoek aan den burgemeester kon wor den gedaan, hangt het van dezen af, of er al dan niet een commissie van advies zal worden ingesteld. Hij kan het verzoek naast zich neerleggen. De avondzitting begon met een ver gadering met gefloten deuren, zoodat pas over negenen de openbare behan deling van de gemeentebegrooting werd voortgezet. Allereerst behandelde de Raad do posten van do politie, dto onveranderd bleven Tijdens de debat- te.n riep de burgemester uit, dat niet' vergeten moest worden, dat men hem de mannen onthield, dio hij noodig had. „Laat men waardeeren". zei hij im-t nadruk. ..dat hei zoo gaat. maar ver antwoord is het op 't oogenblik niet". Tal van wenschen kwamen over an- dero aangelegenheden in bespreking. Ben hcele reeks van den heer Koppen over den gezondheidsdienst, waaraan, zoo reide hij, niet moer dan 10.7<X) wordt besteed, terwijl aan de brand weer 21000.— wordt ten kosto gelegd. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over do intrekking door do Joan na van Lyndon-stichting van haar aanbod en eritiek uitgeoefend op B. en W.. die daarop niet ppocdig genoeg waren ingegaan, namelijk zelfs geen bewijs van ontvangst hadden gezon den. ïïen motie van den heer Beper om aan B. en W, op te dTagen de onder handelingen te hervatten, werd inge trokken, nadat besloten was do Com missie voor de ziekenhuisaangelegenhe den advies over die hervatting te vra gen. Het denkbeeld van den heer Caetri- cum om de drie collecten van vereeni- gingen tot bestrijding der tuberculose op één dag te houden, hetgeen, meen de hij. voordeeliger zou zijn don die over drie dagen te verdeelen, werd door B. en W. ontraden en bleef ver der zonder gevolg. Meer reclame voor de badhuizen, vroeg de heer Groenen- daal, en wel in de dagbladen. Uit voerig werd een voorstel van den heer Adrian c.s. besproken, om twete subsi dies aan vereenigingen tot uitzending van kinderen te oombinc-eren; ten öloi- .verd het goedgekeurd. To elf uur kwam nog eeu nieuw voorstel van B. en \V. aan de orde tot het verleenen van een bijriag op de huur van dure arbeiderswoningen; deze zou naar een tabel, door den heer Rein aid a inge diend, worden geregeld met bevoegd heid van B. en W. om wat er van het bedrag van 25000.overbleef te besteden voor hen, van wie het dui delijk was. djt zij ook de verlaagde huur niet zouden kunnen betalen. De heer Keefen bleek daardoor teleurge steld te zijn. Hij gaf in overweging minstens 25000.— te besteden om hon, wier inkomen minder dan 35.— be draagt, tegemoet te komen. In deze discussie was de Raad te half twaalf nog verdiept. Tot een oplossing kwam zij niet. Na dat wethouder Reinaida het voorstel van B. en NV. uitvoerig had verde digd werd de vergadering to midder nacht verdaagd tot heden. Donder dag half twee. J. C. P. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 169 DAMESVISITE BLOEMBOLLENCULTUUR. Ondor leiding van den heer J. M. C. Hoog vergaderd» Woensdagavond in café Brinkman (Plein) de afd. Haarlem der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur De opkomst was zeer gering; slechte twee leden waren aanwezig, behalve voorzitter en secretaris. Ingekomen was o.m. de meededee- üng van de afd. Anna PaUlowna, dat deze aid. aan hel Hoofdbestuur een motie heeft gezonden, waarin hel Hoofdbestuur wordt ultgenoodied het daarheen te leiden dat een Cen traal gebouw te Haarlem geplaatst wordt. Candldaat werden gesteld voor het lidmaatschap van het Hoofdbestuur in de vacatures, ontstaan door het af treden der heeren J. Roes en Wsr- naar [niet herkiesbaar): de heeren H. M. Ruysenaar Hzn. te Heemstede en J. Volkering Th.zn. te Limmen. Als afgevaardigden naar do alge meene vergadering die op 22 Decem ber a.s. zal gehouden worden, wer den aangewezen voorzitter en secre taris der afdeeling, de heeren J. M. C. Hoog on J. 11. Korsten en al6 hun plaatsvervangers de hoeren J. Mooy Jr. en J. J. Kuyper li.» M-zu. Do behandeling van den beschrij vingsbrief gaf aanleiding tot «enige besprekingen betreffende 't Centraal Gebouw. Do hoer Kuyper wilde do quaestio .een Centraal gebouw te Haarlem" niet op do «.pits drijven (vooral mei het oog op do aanstaande grenswij ziging). i?pr. zou willen advisccrun tot. afwachten. De voorzitter zag evenwel niet in, wat de grenswijziging met de zaait to maken hooft; hot Valkenburger- plein b 1 ij f t in ieder geval Heem stede, boo do grenswijziging ook uit valt. Wat is er dan nu nog af te wach ten? Spr. kon rog geen nadere bij zonderheden geven, maar wol mede- dcelen dot het Destum zeer ernstig bezig is te trachten, bet gebouw in Haarlem to krijsen. Ook do heer Kersten zag gc-ti re den om tot uitetel van dc beslissing to adviseeren. Hii gelooft dat do groote meerderheid voor Haarlem is. Besloten werd dut de afgevaardig den iii deze quar-die een vrij man daat zullen hebben. Hierna werd do heer J. H. Kersten die volgens reglement moest, aftre den, met algemeene stommen tot secretaris herkozen, waarna do voor zitter do vergadering sloot. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug to bekomen bij: A. Twcnhaar, Lnngendijkstraat 10. bont. P. E. Kamp, Paarlaarsteeg 5, broche. H. IJ. Visser, Rozenhagestraat 36, bcursie. S. Zwarter, Binnenweg 103 Heemstede, ceintuur, beige. A. Kurvers Smedestraat 13. ceintuur, bruin. D. Akersloot Oranjeboomstraat 24, doos met schrijfbehoeften. B. A. Casseo Pie- ter Kiesstraat 20, doek, wol. A. F. G. Snel, Hassclaersplein 20, bontkraagie. H. Mulder. Graaf Willemstraat >5, olie-lantaarn. Politiebureau, Smede- Vader is onge merkt boven ge komen en loopt nu mopperend op het portaal, wach tend tot de da mesvisite weg is hoort voetstap pen, die op die van moeder lijken en komt twee treden omlaag, om te informee- ren of ze gauw gaan ziet dat het moe der niet is, maar juffrouw Jansen en zinkt snel en schichtig achter de leuning joeg hervat zijn wan deling en vraagt zich af of ze nooit ■weggaan hij heeft genoeg te doen beneden hoort, tenslotte moeder met den theeboel door de gang loopen en vuurt een drin gend past! af vervolgt met duim signalen in de richting van do kamer met de duidelijke infor matie: gaan ze nou haast t seint zenuwach tig, dat moeder niet moet praten; als zij merken dat hij er is, moet hij beneden komen moeder 6eint te rug: wat kan zij er aan doen en krijgt het gesein de antwoord: doe wat je wilt, maar werk ze v. eg Ontvangt einde lijk het blijde nieuws dat allen weg zijn behalve juffrouw Jansen en wacht vroolijk op haar vertrek hoort met zucht van verlichting fiemmea en het sluiten van de voordeur en loopt vroolijk naar be neden hardop zeggend: ziezoo die zijn eindelijk weg hij had de hoop al bijna opgegeven tot hij bij de deur ontdekt dat het sluiten van de deur geen vertrek beteekende, maar de aankomst van een nieuwe be zoekster. (Nadruk verboden.) «t.raat, portemonnaie m. i. H. Prent, Westerboogaardstraat 5, pet. J. Peters Karoiingenstraat 70. portemonnaie m. i. Politiebureau Smedestraat, rijwiel. Kniphorst, Bloemendaalscheweg 230, Overveen, rozenkrans. J. J. Roorda, Parklnau 21 schoenen. D, v. Os, Graaf schapstraat. 15. spaarzcgole. J. P. H. v. Welt, Molensteeg 21, dameslasch. J. Peters, Stationsplein 5, handschoen. Politiebureau Smedestraat, hnndbe- sehermer. S TQineee Zuid Poldorsrr. 118, handschoen, glacé. II. v. Dijk, Tulpenhofje 17. handschoentje. P. L. H. Sfcruvé, Francois Maelsonstrnat 10, den Hang, hond. zwart, Fauna. W. Bannink. EaschilderMraat 26, hond, zwart. G v. Dam. Rolhuizen 4 rood, hamer. C. Schuitmaker, Gierstraat 16, handschoen. H. v, d. Woude, Oude weg l rood. want. F. Schultz, Bolhui zen 8a rood, pak zakken. WAARSCHUWING. Pj Commissaris van Politic td Haarlem pflfccltt ons op te nemen: Dc Commissaris vnn Rijks- cn Gemeen tepolitie te Heerlen geeft een ieder in overweging, alvorens tot het aangaan van een geldleening in relatie te treden met J. J, A. de Ruysscbcr, postbus 55, sankdoende onder den naam I'irma K. Reuters, wonende te Heerlen, Meester Adriaan Baasenstrnat 13, inlichtingen om irent de voorwaarden dier leening bij hem (o winnen, waarvoor persoonlijk gele genheid bestaat aan het hoofdbureau van politie ie Heerlen, op werkdagen tusschcn 11 en 12 uur voormiddags. Uitgaan JOSé ITURBI. Van het concertbureau Vernouï verne men wij, dat da beroemde Spaanscho pianist José Iturbi, welke Dinsdagavond j.l. zoo'n buitengewoon succes behaalde op het concert van de Haarlemscke Bach- veretniging, nog oen enkelen piano-avond zal geven, onder auspiciën van de Hol- landsche Concertdirectie Dr. de Koos, in den Stadsschouwburg, en wel op Maan dagavond 29 December a.s. TERAARDEBESTELLING R. BOGTSTRA Woensdagmiddag te half twee werd op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan, ter aardebesteld, het stoffelijk overschot van den heer R. Bogistra. De heer Bogtstra was jarenlang hoofd van de M. U. L. O. school aan de Jacobs straat. Ook was hij aan de Handelsavond en tuinbouwschool verbonden. Nog is hij hoofd van een openbare school te Goor, en onderwijzer aan een school te Dén Haag geweest. In eenvoud'had deze begrafenis plaats. Ecnige kransen werden op de groeve ge- legd. Door verschillende vertegenwoordigers uit H.iarlemsche onderwijs-kringen werd de teraardebestelling bijgewoond. Aan het graf werd gesproken door den heer Knppelmcier, een familielid van den overledene. Doze roemde zeer de nagedachtenis van den heer Bogtstra, dien bij had leeren kennen als een man. die overal ten goede wist te schikken. Zijn kinderen en leer lingen, zeide spreker, kunnen slechts den vurigen wensch koesteren, steeds in zijn voetstappen te blijven gaan. De zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor het bewijzen van de laat- REMONSTRANTSCHE GEMEENTE. In de Woensdagavond gehouden verga dering der Rem. Gemeente alhier werden -kozen tot bestuurslid in de vacature Mr. H, P. H. Visser 't Hooft mej. L. A. C. de Clercq van Weel en tot leden van het ver- genwoordigend college: mej. M. C. J. Kecser en de heer Th. de Vries. JUBILEUM. Woensdag herdacht de beer A. J. Hooijcn, den dag, waarop hij 121/2 jaar geleden zijn barbiers- en kapperszaak opende in de Kamperstraat. Er had zich een comité uit de vaste bezoekers der zaak gevormd, om den heer Iïooijen te huldi gen. Dit comité bood den heer Hooijen uil naam van de vaste bezoekers 2 scheer- stoelen en een electrischen haardroger aan. Ook de Kamperstraat-veyeeniging en eenige vrienden zonden bloemen. De Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" zal voor bare kuostiievende leden op Woensdag 17 en Donderdag 18 December in den Schouwburg aan den Jansweg opvoeren het tooneels-tuk: „Mésallianoe", tooneehpel in drie bedrijven door J. B. 6chuü. HAARLEMSCHE BLOEMSCHILDERS. Woensdag maakten wij reeds melding van de tentoonstelling van aquarellen van in hoofdzaak Haarlemsche bloemschil ders, uit de verzBmeling-Krelage, welke tentoonstelling Maandag a.s. te 2 uur door den beer E. H. Krelage zal worden ge opend in de Hoofdwacht, het gebouw der Verceniging „Haerlem" en duren zal tot en met 20 December. Er zullen fraaie teekeningen van de van der Vinnes, van Noord©, Auguetini, Budde, Wijnen, Sehwegman, Reekers en vele andere bekende 'bloemschilders, be nevens enkele merkwaardige geiliustseer- de boeken over tulpen uit de 17e eeuw te bezichtigen zijn. Uitzettingen in IJmuiden te verwachten Gevolgen van den nieuwen sluisbouw Uit IJmuiden schrijft men ons Met het voortschrijden der werkzaam heden voor den sluisbouw wordt de toe stand der bewoners van de z.g. „blikken buurt" uiterst kritiek. Een 7-tal ge zinnen kan elk oogenblik op straat wor den geret en naar wij vernemen is voor geen dezer slachtoffers van den ijzeren man een woning beschikbaar.- Het wordt hoog tijd, dat van over heidswege maatregelen worden getrof fen om een verblijf in de open lucht van de betrokken gezinnen te voorkomen. INGEZONDEN M.ED E D E E LIN CEH a 60 CtS. per regel. Gesprongen Handen Dl ID^NI Springende Lippen Ruwe Schrale Huid mr'M en Huidwondjes Feuilleton .Ge»u:or.»teiuL- vertaling naar bet LngeUc.1 van BARONES OKCZY. 40) Zoo bleten ze een oogenblik zwij gend staan, dit ^weetal verbonden door den aterkstcn door mensehen er kenden band, maar met een onmctc- lijken afgrond tujachen hen. van uit- ccnloopende en tegenstrijdige idea len. Barbara kon het ondragelijke ge voel haast niet uithouden, dal dc woorden .n haar keel deed verstik ken. Ze wachtte, onbewust, op een aanmoedigend woord van Jim, maar er kwam niets, en tenslotte, boos op zichzelf om haar verlegenheid- ter wijl ze hem toch niet dadelijk de werkelijke reden van haar komst durfde te vertellen, mompelde ze „Ik kwam ik bedoel ik docht dat je 't jc misschien wel eens prettig 2ou vinden om te hooren hoe het met je patiëntje ging". Dadelijk straalde zijn gezicht van genoegen en belangstelling. ..Rexl" ricp hij uit. „Hoe gaat het toet zijn poot!" „Bijna weer beter", antwoordde ze blij. „Matthew heeft hem zóó goed verzorgd! Maar nu do ondeugd zich ook weer beter voelt, zal het ons moeïto kosten om hem to beletten zijn poot op den grond tc zetten Jc wilde laatst niet hebben dat ik cr jc voor bedankte, Jim, m33rik hoopte dat ik vandaagmis schien Ze voelde dat ze bloosde en plotse ling kon ze geen woord meer uit brengen De manier waarop Jim haar aankeek hinderde haar en deed het bloed naar haar wangen stroomen maar ze vond die verlegenheid nu toch geen onplezierig gevoel juist wel prettig, alleen zag ze geen kans om hem recht in de oogen te zien. cn terwijl ze de hare neersloeg, mompel de zc „Ik dacht d3t ik je vandaag mis schien mocht bedanken en daarom ben ik gekomen. Toen zweeg ze cn omdat hij maar niets zeide. keek ze nog eens naar hem op. De uitdrukking van zijn oogen was wel genoeg om je verlegen te maken. Maar nu veranderde die zijn blik werd harder, cn hij ant woordde koeltjes: „Ik hoop, dat je op zulk een war men middag niet met zulk een over bodig doel heelemaal hierheen bent gekomen. Het was toch niet de moeite waard om je daardoor zoo te vermoeien. Het was erg onaardig en wel echt iets voor Jim om zoo iets to zeggen. Barbara werd er 'nbeetje boos om cn haar verlegenheid maakte plaats voor gekrenkten xrotj. 0 ,-Jo bent weer hard en onvriende lijk tegen Ibe. Jim", riep ze driftig uit, „en de hemel weet waarom! Ik ben met vriendschappelijke bedoelin gen bij je gekomenonlangs heb ik toch ook hce! vriendelijk tegen je gedaan en jij doet niets anders dan mij afwijzen". En toen hij koppig bleef z .ijgen, voegde ze er zacnter bij „Wil jc dan geen g :do vrienden met me zijn. Jim 1" Ze stak haar hand naar hem uit en werkelijk kon iemand er wel liever en begeerlijker uitzien dan zij. zooals ze daar in den schemer stond I Z aar Jim nar- haar hand niet aan, misschien zag hij ze niet. want zijn diep liv gende oogen staarden nadenkend voor zich uit. En terwijli zo haar hand liet zakken, mompelde ze met een moedelooze zucht: „Je schijnt mij voortdurend een verwijt, fe maken, .Tim. van iets wat ik toeh heusch nooit gedaan heb". ..Ik jou een verwijt maken 1" riep hij uit en voegde er binnensmonds bij„do hemel beware mij .Waarom ben je anders zoo koel, zoo op oen afstand! Het is tocH mijn schuld niet dat onze ouders ons met elkaar lieten trouwen! Zijn we niet allebei onschuldig de slachtoffers van do omstandigheden! Ik was toen nog maar een kind, en heb jij na dien tijd iets gedaan om mij dichter bij je te brengen? Onze plannen en onze idealen loopen ver uiteen, dat is zoo, maar ik heb er vaak over gedacht of zulke dingen er werkelijk wat toe de den onder vrienden, of het voor hen wel zooveel beteekende als sommige meneohen,ons willen wijs maken? Ver dien ik je haat en minachting, omdat ik opgevoed ben tot een Koningsge zinde? Of is het omdat ik do eenige vrouw ben. waaraan je onherroepe lijk verbonden bent. en die je nooit kunt lief hebben „O heb medelijden", mompelde hij. De woorden schenen hem togen wil en dank te ontsnappen en toen ze met een snik in haar 6tcm eindigde, gaf hii een kreet als van een dier, dat pijn lijdt en verborg zijn gelaat in zijn handen. Barbara voelde zich plofscling erg moe: ze viel op liet mos neer. ei» leun de met haar hoofd tegen den stam van een beuk. Zóó bleef ze een oogou- blik mot gesloten oogen zitten, ter wijl het om haar heen donker werd. In de verte koerden de houtduiven. Toen ze do oogen weer open deed zag zo Jim vlak boven zich staan, met zijn elleboog tegeu den boomstam en zijn hoofd n zijn hand. Ze voelde meer dan ze zag dat hij naar haar keek, maar de uitdrukking van zijn gezicht kon ze niet zien, daarvoor was het te donker geworden. ,,Jim!" riep ze op treurigen toon uit. „Wat is er?" antwoordde hij zacht jes. „Kunnen we geen vrienden zijn? „Maar mij dunkt dat we dat al zijn", antwoordde hij, met 'n zweem van zijn ouden glimlach, „anders zou je toch niet hier zijn." „Ik ben hier gekomen omdat ik wist dat je moeilijkheden hadt; om dat je ziek bent geweest en zoo een zaam leek. „Jim". ging ze op ems-i- gen toon voort, „je moet niet- in deze buurt blijven. Heusch, heusch, :lat moet je niet doen. Ik heb al eerder geprobeerd om je te waarschuwen, maar het schijnt, dat ik toen niet veel indruk gemaakt heb. Vandaag heeft het maar heel weinig gescheeld of er was een troep soldaten uitge zonden om je te zoeken. Zelfs nu ben je niet veilig. Als ze je toevallig za gen mijn hemel het zou je dood zijn!" Zo had steeds heftiger gesproken en zich zoo omgedraaid, dat ze h*m vlak in het gezicht kon zien en dat ze met haar oogen aan haar verzoek kracht kon bij zetten. Hij bewoog zich niet terwijl ze tegen hem 6prak, hij bleef alleen maar 6taan en keek nazr haar^ terwijl zijn hoofd op zijn hand rustte en zijn uitgespreide vin. gers een schaduw over zijn oo_. wierpen. „Jim", begon ze weer met nadruk. „Ik ben je gaan zoeken alleen maar om je te smeeken om weg te gaan. Je kunt toch niet zoo licht over je leven denken dat je het door je kop pigheid in de waagschaal wil stellen. Waarom zou je hier blijven, op het eenige plekje waar er nog ec-n paar van ons zijn, die trouw aan den Ko ning zijn gebleven? In heel Engeland zijn jouw vrienden de baas en de on zen zijn gevlucht waarom blijf je dan hier, waar zij, die je liefhebten, je niet te hulp kunnen komen, als je wat overkomt?" „Zij, die wat om mij geven", ant woordde hij kalm, „zijn zoo weinig in aantal dat weze gerust buiten ue- schouwing kunnen laten". „Het is wreed om dat te zeggen. Jim. wreed en onrechtvaardig. Lord Saye and Sele is altijd oen goe de vader voor je geweest". „Hij is een goed, een trouw en een groot man", viel Jim haar heftig bij. ..liet is hard voor hem dat zijn oud ste zoon zulk een deugniet is. terwijl hij zoo trotsch kan zijn op de jonge ren", (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5