Een nieuw feuilleton DE WENTELTRAP Stadsnieuws De Da Costa Kweekschoo PLAATSELMMERTIJD 42e Jaargang No. 12793 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 3 Maart 1925 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 13.57H- Franco per post door Nederland f3.87Jri. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57}4; franco per post f0.65. ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER rt> .1. 14AB9' inann in7?i Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Telefoonnummers: Directie 13082, Redactie 10600 en Administratie 10724 Hootdredacteur- J. C OOM PEEREB Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, felefoon 3621 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD In ons nummer van Woensdag plaat' sen wij de laatste aflevering van het loopende feuilleton en beginnen Don derdag.de publicatie van een buiten gewoon interessanten en geheimzin- nigen roman onder den titel naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. Wij behoeven, om tegelijkertijd een indruk van den geestigen stijl van de beroemde merika; ruche schrijfster en van den inhoud van het verhaal te geven, slechts regels weer te geven waarmede deze roman opent. De heldin van het verhaal (gij zult haar geestige en moedige persoonlijk heid leeren waardeeren, lezer en voor al gij lezeres), begint: „Dit is de geschiedenis van ee oude vrijster van middelbaren leef tijd. die haar verstand verloor, haar huisgoden in de stad achterliet, bui ten een gemeubileerd huis huurde voor den zomer en toen betrokken werd bij een van die geheimzinnige misdaden, die onze kranten en detectives werk geven en gelukkig maken Wij kunnen onzen lozers met de volste overtuiging aanraden: Volgt vooral dit feuilleton. KRABBELS Paaschdata. Er is wel geen mensch, die, ronder er een kalender minstens eenmaal op na te slaan, vooruit weet op welke da gen Pascijeji zal vallen. Het Paasdi- leest verandert van datum nrct de volle, rhaan en do Paaschdagen liggen als uiterste grenzen tusschen ia Maart en 35 April. Vroeger dan den eersten da tum kan niet en later dan den twee den evenmin. Bij de instelling van het Paaschfcest besloten cc Christenen dit te vieren omstreeks den eersten officieelen lente dag 2i Maart en-wel op den eersten Zondag, volgende op de eerste volle maan die ua ai Maart verschijnt. Wan neer dcre maansgestcldhcid <!us valt op den eersten Ii-ntcdag xcJf, kan öc eerstvolgende Zondag'niet vroeger zijn dan 32 Maart, valt zij op 20 Maart, dan kan rij niet voor Paschcn meetellen en moet du- gewacht worden tot tS April, inet den uitersten datum voor den caaropvolgenden Zondag 35 April. Deze «wee grensdata komen weinig voor. Dc laatste maal dat Faschen op 32 Maart gevierd werd, was in x8x8 en dit zal niet opnieuw gebeuren voor 3285. 25 April was de datum in 1874 en 1885 en sal het opnieuw wezen in 194.5. Het verband van den Paaschdatum met den stand van <le maan en het officicele begin der lente is <-«-n eeuwen, oude traditie, die voor talrijke volken der wereld van groote betcekcnis is- Ea' wanneer men niets ergers te doen heeft, dan op een kalender te kijken, om rich van den datum van den cerstkomenden Paaschdag to overtuigen, is het moe- lijk te bevatten, wat zelfs den nuch- terst-denkeacen mensch tot mopperen over deze wispelturigheid kan bren gen. En toch. niemand minder dan de Volkenbond gaat ziel» er mee bemoeien. Te Genève hoopt men binnenkort een «asten datum voor het Paasehfecst vast te stellen. Waarom? Wij weten het niet. Maar wanneer het me; Pïischen lukt, zal men ook voor Pinksteren een vasten datoxn gevonden hebben en dat zal de volkeren eer wereld dan ongetwijfeld volkomen gelukkig maken. Wij behoo- ren nog tot diegenen, die vertrouwen hebben in het werk en de toekoms- van 2en Volkenbond. Maar zün er nu niet belangrijker dingen te smbiliscerea dan dc data van Christelijke feestdagen? HOE STAAT 'T MET de Werkloosheid Da laatete dagen er in den 0111- vantr van do werkloosheid hier lor stede een belangrijke verbetering gekomen. Deze afneming doet zich vooral voor onder de arbeiders werk zaam in hei bouwbedrijf, namelijk timmerlieden en metselaars. Toch de vermindering ook waar te nemen bij de schilders, daar er. vergeleken bij eenigo weken terug, toch zeker 50 a GO procent minder werklooze sciulders- gezelleo zijn. In nog sterker mate is dit het geval bii de etucadoors, waai thans zoo goed als geen-enkele werk looze meer onder is. Ook in de overige bedrijven, als metaal-industrie, fabriekmatig bedrijf en transportbedrijf is, in vergelijking met ©enige weken, een kleine verbete ring waar to nemen Dit kan ook go zegel worden van de sigaron-induetrie, daar de firma Hessen die ec-nige w. ken geleden slechts twee dagen per week liet werken, thans weer de ge- hoele week laat werken. Verder is er nog een andere factor dio medewerkt- aan de vermindering der werkloosheid, -namelijk het in croot'en getale aannemen van jongo krachten hij de N.Z.H.T.M., welke in dienst worden genomen voor do a.s. tc verwachten drukte met do voor jaar* ten toon at el ling en de seizoon- dnikte. Er zijn reed» een groot aan tal jongelieden aangenomen, die Ihans door oudere beambten op de hoogte worden gebracht van het werk vac wagenbestuurder en conducteur, op dat zij. nis straks de c' tikte begint, berekend zijn voor hun Taak. Overplaatsing naar het oude gebouw der Spaarnebank Naar wij el'nomen zal de Christe lijk" Kweekschool voor onderwijzers- (essen) dio thans gevestigd is ln het gebouw aan de Ged. Ouao Gracht 86 worden overgeplaatst naar het oiule gebouw der Spaarnebank aan de Nieuwe Gracht 98. l)it gebouw zal eerst inwendig verbouwd jvorden. De Internationale Voorjaarsbloemen tentoonstelling De verslering in Heemstede Op de vergadering van .Vreemde lingenverkeer", die Vrijdagavond tc Heemstede gehouden werd. is o.a. dt versiering in ileemstedc tijdens dc Iut Voorjaambloemcntentoonstclling ter sprake gekomen. Definitieve mcdedce- lingcn konden toon nog niet gedaan worden. Thans vernemen wij. dat do Valken burgerstraat en de Molenlaan versierd zullen worden met vlaggen van .77 bui tenlondschc naties, waarmee do Hol- bindsche bollenkweekers handel drij ven. Aan het begin van de Molenlaan komt oen cercpoort; aan hef. begin van de Vxlkcnburjjerstraat en de Camplaan f.weo zuilen met bloemen. Op het Valkenburgerplein twee bloe menkiosken in modernen stijl. Het plan bestaat, om aan do Eonteinlaan twee masten te plaatsen versierd met de Xcderlandsche en de Heemsteed ache vlag (de laatste bestaat uit ho rizontale banen van rood. goud, rood, goud). Diezelfde versiering komt eveneens aan de Zandvoortsebelann bij dc brug van do Houtvaart; op den Heerenweg bü het begin van den Hout; op den Heerenweg Tij de grens van Bennebroek en op den Meer eg hoek Achterweg. liet Haagsche gemeentebestuur schijnt nu wel kwijt Zijn vertrouwen in onzen zomertijd. Dat wil zeggen den zomertijd, die ZATERDAGMIDDAG WERD IN DE TOONEELSCHOOL TE AM STERDAM H ET 50-JARI G BESTAAN DER SCHOOL FEESTELIJK HER PACHT EN V/ERD EEN DRUK BEZOCHTE RECEPTIE GEHOUCEN. Zijn weldaden bracht aan "t algemeen Kn die van fort Bath af tot het. Eem- sehc 6trana Meer zon bracht aan 't heele vader land. Een eigen zomertijd dus voor den Haag Een dapper besluit, maar ik prijs bet niet graag- Want als elke gemeente haar zomer tijd bracht. Dan raak je in de war. -waar bet- dag is, waar nacht. In 't Westlnnd al donker, in 't Haagje nog licht. Dat wordt toch een vreemd en warrend gezicht. Je maintiendraï was altijd een heel mooie spreuk. Maar onze Regeering geeft toch maar een deuk Aan den zomertijd, want rij handhaaft dien niet Tot vreugd van den boer. tot der stadschen verdriet. En eendracht maakt macht zij een prachtig devies. Die zomertijd-twist voert tot een- dracht-verlies. Regeering, den zomertijd houd hem in stand Bedenk bij den tweespalt daarover 't land. Dat juist in de steden behoefte men heeft Aan zon. daar de dorpüng den heelen dag leeft In buitenlucht en d'arme mensch in de stad Aan zonneschijn 's avonds riin vreug de steeds had. TOM DE RIJMER. De provinciale tuinders- credieten in Noord- Holland Aan de bedoeling beantwoord De Tel. verneemt, dat het met de aflossing van de tegen 1 April door de provincie opgezegde tuindersvoor- echotten uit het jaar 1922 over heb gemeen wel naar wcnsch gaat. De gunstiger toestand in den tuinbouw maakt het velen mogelijk, het voor schot terug te betalen. De heer Balk. secretaris van de provinciale commissie uit de veilingen onderzoekt, elk geval nauwkeurig. Daarbij blijkt dat velen juist door het provinciale voorschot op de been zijn kunnen blijven, die anders vermoede lijk hun bedrijf hadden moeten op geven. Toch zal ook nu nog aan me nigeen verder uitstel moeten worden verleend. De grensregeling. Een Comité van Actie te Bioemenaaal. Naar we vernemen heeft zich te Bloemendaal een comité van act'j te gen de annexatieplannen van Haar lem geconstitueerd. Tot dat comité zijn toegetreden: ri. Beekman, Mr. J. Bierens de liaan. W. Blankcvoort. J. Th. Bornwaier, H. J. Jlymans, C. Jansen Hendnks, Jbr. B. de Jonge van (Jampens Xieuw- land. Mr. D. E. Lioni, A. J. de Waal Malefüt, Mr. .1. Meihuizen, C. A. W, van Nederhasselt, Mevr. A. Oepkes- Oerritso::, S. P. Beinierse en Mr. F. J. D. Theyse. Het iigt in het voornemen van dat comité, zijn actie aan te vangen, zoo dra een wetsontwerp zal zijl inge diend. Coöperatieve vereeniging van suikerbietverbouwers. Er zullen mededeelingen gedaan worden in zake de plannen voor een nieuwe suikerfabriek. Naar we vernemen heeft de heer A. Buurman bedankt als bestuurslid van de coöp. vereeniging van euiker- bietenverbouwers „Holland" te Half- •eg en de heer J. Maaskant als lid m de financieele commissie. In de op Woensdag II Maart a.s. in -Ie S:. Bavo te Haarlem te houden bijeenkomcr zullen mededeelingen worden gedaan inzake de plannen roor een nieuwe suikerfabriek. De bedrijvigheid op den Rijksstraatweg te Schoten Behalye de zijkanten thans ook een gedeelte van den rijweg opengebroken Een belangrijke verbetering verwacht De komende weken zullen vee! moeilijkheden brengen voor liet ver keer over tien Rijksstraatweg. Na het boomenrooien hebben liet gas- en eleciricileitsbedrijf de trottoirs aan heide zijdc-n omwoeld, maar nu be gint het bezwaar te gelden, dat hier en daar de rijv.-eg zelf moet worden opgebroken en daarmede komen de verkeersmoeilijkheden. Men is nu met een lastig karweitje bezig, waarmede zelfs enkele dagen gemoeid zullen zijn. In het verlengde van de Zaancn- laan is de Zaanenweg geprojecteerd, die rechtstreeks naar den Spa ara- dammerweg) iZal doorloopen. Deze weg is bestemd voor interlocaal ver keer, want met een brug over het X. B. Spaarr.e zal hij in de toekomst moeten aansluiten cp een Amster damse-hen' straatweg. De Zaauen- straat krijgt daarom een flinke breedte. De ossjhalteering van een si uk van den Rijksstraatweg inaakt het noodig, dat nu reeds voorzien moet. worden in de tioleering van Zrtaneulaan en -weg. Op hel. kruis punt van den nieuwen- en den Rijks straatweg moeten de riolecringsbui- zen worden gelegd. F.n daar onder moet de gaspersleiding worden aan gebracht, evenals buizen voor dc wa terleiding. Midden op den Rijksstraat weg is nu een gleuf gegraven, waar voor eerst een z.g. „kisting" is inge bracht want de grond moet daar 2J M. diep worden uitgegraven. Do werkzaamheden van de sfoom-water- pers, de draineeriugsbuizen mei eleo- trischen motor clc. hébben de be langstelling van vele kijklustigen. En alle verkeer moet nu een bocht door de Zaanenbum tnakeu om den t^clit over den Rijksstraatweg te kun nen vervolgen. Want afgesloten wordt de weg pas wanneer de asphalteering begint, het leggen van de puinlaag enz. en daarmede begint men niet eerder dan 1 April. De hindernissen zijn nu aan de or de van den dag! Maar een belang rijke verbetering kan worden ver- wach t. De vooruitgang van Haarlemmermeer De 25000ste inwoner De verandering van de Nassaulaan De boomenrijen die zullen moeten vallen DE NASSAULAAN ZOOALS DIE NU IS. Op 13 Januari 1925 werd 't echt paar P. van Tol aan den Slotenveg alhier verblijd met do geboorte van een dochtertje genaamd Antje Jo hanna. Met de geboorte van dit kind werd de 25000ste inwoner van do gemeente Haarlemmermeer inge schreven. Het bestuur van deze gemeente heeft ter herinnering aan dit heuglijk feit voor genoemd meisje een spaar bankboekje beschikbaar gesteld, het welk de burgemeester Mr. A Slob Maandag als een kleine verrassing aan de ouderlijke woning heeft uitgereikt. De Tentoonstelling te Parijs De inzending van het Haarlemsche Kunstonderwijs Velen in Haarlem en omstreken zullen belangstellen in de inzending, welke bet Haarlemich kunstonderwijs zal venegen woord i^en op de Internat ionaio tentoon stelling tc Parijs. De collectie leerlingen- werk en cc*n verzameling foto's van werk stukken is in een der zalen der School voor Bouwkunde en Versierende Kunsten bij één gebracht en zal van Vrijdag a.s. af ieder te bezichtigen zijn. Verkeersongelukken in Haarlem en Omgeving In Haarlemmerm- Zaterdagavond reed op den Hoofd- reg in Haarlemmermeer een wielrij der ter beschutting voor den wind lak achter eeu auto. Niet dan mot inspanning van al zijn krachten ge lukte hel hem dc auto, die met <_cn flinke vaart reed, eeaxige kilometers bij te houden. Dc man had er evenwel niet zoo gauw erg in dat 't motor rijtuig plotseling een zwenk maakte om een erf op te draaiep, raakte de macht over 't stuur kwijt en kwam met fiets en a] in de wegsloot te recht. Op z'n hulpgeschrei kwam de bestuurder van de auto toesnellen en deze slaagde e> spoedig in d*;: dren keling uil z'n benarde positie te be vrijden. Hij was geheel met modder bedekt en z'n fiets bleek ook nogal gehavend t° -.ijn.. Di ons vorig nummer is reeds deel'J, <l<i 1 B. en \V. den gemeenteraad .vooretellen de situatie op de Nassaulaan te veranderen. B. en W. schrijven: „De toestand van de bestraling op 'de Nussaulaan is, mede door liet toegenomen zwure verkeer, zóó ongunstig geworden, dat grondige verbetering thans dringend noo dle is. Wij meencn dat bet gewenseiit is ter meer beveiliging van het voetgangersver keer, tevens den aanleg der bestrating te wijzigen door twee verhoogde middenge deelten Ie doen aanbrengen. Voor bestra ting zoowel van de middengedeelten als van do zijstraten geven wij de voorkeur Do bestaando boomenrijen kunnen hier- De actie onder het Trampersoneel De Nacht-Vergadering der Ned. Vereeniging Naar wij vernomen is er ouder het trampersoneel groote belangstelling voor de hedennacht te houden ver gadering, uitgaande van de afdeeling Haarlem der Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel. Op deze vergadering zullen de hoofdbestuursleden de heeren L. W. Pctcvse en H. J. van Braambeek, hondsseeretaris en lid der Tweede Kamer hét woord voeren. Er zal niet alleen personeel, wonen de te Haarlem op de vergadering aan wezig rijn, maar ook uit Zandvoort, Hillegom en Halfweg, deze leden zullen na 'afloop der vergadering per omnibus weer naar hun woonplaats worden gebracht. SLUITING VAKSCHOOL BAK KERSGEZELLEN. Maandagavond is de vakschool voor hakkers, uitgaande van den Alg. Ned. Bnkkersgczellenbond. gesloten. Dc afdeelingsvoorzitter, den heer A. van Es, bracht een woord van dank aan de vakcommissie, die, onder lei ding van den penningmeester, den heer A. do Graaf, zulk voortreffelijk werk verricht heeft. Voorts herinner de hij er aan. dat ook thans weer het bestuur der 'Coöperatie Vooruitgang, evenals den vorigen winter, belang loos de bakkerij afstond, waarvoor hc-t den dank van allen verdient. Hierna werden aan do leiders van don cursus, dc heeren J. H. van Al phen en H. Kroese, onder woorden van dank voor het gepresteerde, een fraai geschenk aangeboden, onder luide bijval der aanwezigen. Daar na ging men tot den wedstrijd over. Deze had tot resultaat, dat in het maken van 't mooiste luxe-brood de volgende prijzen werd behaald lc. F. H. van Loon, cigarettenko- kcr2. R. J. Bijl. cignrettenkoker3e. L. C. Logmans cigarettenpijpje4e prijs H. C. Kocleveld. cigaretten- penpje. Voor strengelwerk le prijs J. E. Blankwater, rookstel2e prijs J. D. Vooges, kistje sigaren3e prijs B. Ijlst i-.isigarenknipje. Na het uitreiken der prijzen werd de verdere avond op gezellige wijze doorgebracht. Het groote succ- de zer vakschool- waarbij duidelijk de behoefte bleek, is voor het bestuur een reden om den a.s. winter op nieuw hiermede voort te gaan. LEZINC-JHR. J. C. MOLLERUS. Op dc jaarvergadering der Ned. Ka mer vao Koophandel in België die Za terdag plaats had, hield Jhr. J. C. Mol- leru?, secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem, een lezing over den cconomischen toc- itand van Nederland, waarin spr. o.rn- betoogde, dat Holland zijn vrijhandel- politiek moet handhaven, zonder zich verder te laten drijven op de z.g. ge vaarlijke baan, die met het verhoogea der tarieven is betreden. PERSONALIA. Voor den Indischen dienst is be strmd mej. W. A. Holtes te Sant- noort als verpleegster le kl. bij het krankzinnigen wezen. Voor het doctoraal examen in de geneeskunde is geslaagd de heer A. van Zanten, te ITillegom. bij nie£ behouden" blijven; in de plaats daarvan zal op de middengedeelten een dubbele rij boomen kruiselings worden ge plant. Op de teekening, die een beeld geeft van den toestand zooals die zal zijn na uit voering van liet bovenomschreven e, is eenige versmalling aangegeven van het plantsoen nabij de Nieuwe Gracht; hier door zal het mogelijk zijn de rij straten ter weerszijden eeuigszins te verbreeden. De kosten der gezamenlijke werken wor den geraamd op f 24.300; dit bedrag is echter te verminderen met bei reeds voor de bestrating van de Nassaulaan uitge trokken bedrag van f 7536, zoodat nog een crediet noodig is van 24.303—f 7536 of rond f 17.500." ZOOALS DE SITUATIE VAN DE NAS SAULAAN ZAL WORDEN ALS HET VOORSTEL VAN B. EN W. WORDT AAN- GENOMEN. Eerste-Hulp-Vereeniging „Snelverband" Het 15-jarig bestaan herdacht Maandagavond werd in het ge bouw „Olympia" een algemeene ver gadering gehouden van de Eerste- Hulp-Vereeniging „Snelverband" te Haarlem. De voorzitter, de heer \V. Saeys, opende de vergadering. Spreker herinnerde er aan dax bet Maandagavond 15 jaar geleden was, dat de Vereeniging werd opgericht, liet zou geen wonder zijn geweest, als we hier in feeststemming waren gekomen, zei de heer Saeijs. Maar de eerbied voor de nagedachtenis van den heer A. J. van Zutphen. die zooveel voor de vereeniging deed, laai geen feestelijkheden toe. 2 Maart 1902 werd de vereeniging opgericht in het achterzaaltje "van café Brinkmann. Steeds is de vereeniging in bloei toegenomen af waren er moeilijkhe den te ovenvinnen. Daar was. eerst de publieke opinie en dan waren er de geneesheeren die eerst weinig ge voelden voor de vereeniging. Maar wat is in die 15 jaren de vereeni- 2-:.!ig veranderd- Snelverband was rst aJs eeu plantje, dat moeite had op te komen. Maar nu. is dat plantje een boom geworden. De leden van Snelverband doen

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 1