HAARLEM'S DAGBLAD PARIJSCHE BRIEVEN FLITSEN DONDERDAG 30 JULI 1925 TWEEDE BLAD (Van onzen Correspondent.) EEN FRANSCHE KENAU Een roman in de twintigste eeuw. een roman zooals men slechts m de fantasie van een auteur mogelijk acht. Maar ditmaal waar gebeurd. Vage bc» richten waren niet gevolgd door vol» doende eplicutics 0111 onze nicuwsgie» righeid tevreden te stellen en daarom zijn wc Mademoiselle Arria Lv vragen wat er van dit alles juist is. Maar eerst willen wc M. Mademoi» sellc Ly voorstellen (haar ware naam is Josephine CJondon), tenminste wan» neer ge haar niet kent. Arria Ly is Frankrijk de bekende voorvechtster voor de emancipatie van de vrouw. Daar waar de strijd voor gelijke ten voor man en vrouw ontbrandt vindt men MUe Ly steeds in de eerste linies en hoewel de vergelijking niet zeer flatteus klinkt (en vooral de man» nen zien in de vrouw altijd 't liefst de zachtheid en de.... onderworpen» hcid) zouden we haar een moderne Kenau willen noemen, die reeds ver» scheidene belangrijke wapenfeiten heeft verricht. A la guerre, commc a la guer< re. En daar de man om gelijk te krij» gen te wapen snelt daar volgt onze Kenau dezelfde methode. Laten wc maar een van haar acties citccren om Arria Ly's ware gedaante aan te too» nen. Vóór den oorlog woonde ze in Toulouse en in 1910 bij de verkiezing gen stelde ze zich candidate (buiten de geldige lijsten) ora aan te tooncn dat de bevolking naar vrouwelijke tegenwoordigers in de Kamer snakte. Dat waren de „zachte" jaren. Maar ziet. de stemmers brachten slechts drie stemmen op haar uit. niet overtuigd van haar rcdenccring dat er „geen oorlog meer zou bestaan" ('t oude re» frein) als de vrouw medezeggenschap kreeg in de staatsaangclcgeniicdcn. Toen die illusie wreed verstoord was werd MUe Ly agressief en in verschei» dene bladen en tijdschriften koelde ze haar woede op het man<dom, tot groo» te hilariteit van alle lezers. Op een goeden dag verscheen er in een Pa» rijsch weekblad een artikel van haar hand „Vive Mademoiselle!" waarin de schrijfster, de vrouwen van Frankrijk uitnuodigdc om geen man meer aan te kijken, de ccnigc methode om de hcc» ren klein te krijgen. Het artikel baarde heel veel opzien en sommige bladen vatten het ernstig op en gingen in hoofdartikelen geweldig te keer „dat de infame schrijfster het land in ge» vaar bracht)", „dat het bevolkings vraagstuk reeds ernstig genoeg was" etc. etc. Vooral een blad in Toulouse spuw» de vuur en vlam. Mllo Ly begaf zich naar een openbare vergadering waar de hoofdredacteur van het blad als spreker optrad, diende hem een ge. vocligc oorvijg toe, zond haar getuigen cischte excuses en daar de hoofilrc» dacteur als gentleman niet den moed had om met een vrouw te duellccrcn. maakte hij werkelijk z'n vcrontschul- diglngen. Dat was 't eerste wapenfeit. Vele „incidenten" volgden, maar wc zullen ze niet alle vertellen, omdat de Franschc Kenau hoe langer hoe min der au scricux werd genomen. Doch ditmaal heeft ze een internationaal con flict teweeggebracht met haar man» nclïjke onverschrokkenheid en we hch< ben van haar zelf willen weten hoe de feiten zich hebben toegedragen. Het is niet zonder vreeze dat we tegenover de geduchte combattantc plaats namen om het volgende op te tcckenen. Onze feministe woonde sedert enke» lc maanden met huur moeder in Flo. rence. Ze wandelde in de via Catinaln terwijl ze het oppositieblad Voce Re publicana las. toen een soldant op haar tocsinpte. haar de courant ontrukte en verscheurde en Mile Ly tevens een duw gaf. Zonder aarzelen begaf zich naar het bureau van den militie» commissaris, diende een klacht in te gen den soldaat en «ischte excuses. De commissaris echter weigerde; het was juist in die dagen dat de koning van Italië in Florence vertoefde en de verspreiding van het rcpublikeinsche blad moest op alle mogelijke manieren worden tegengaan. Al» ze er meer van wilde weten dun moest ze zich maar tot den legerchcf, generaal Cecchirini wenden. Nu is onze feministe niet iemand om te beseffen dat 't verstan» digcr is een fascisten-generaal met rust te laten als men rcpublikeinsche gcvoc» lens heeft en daarbij nog vreemdeling is. Maar in haar verontwaardiging schrijft zij een brief „op pootcn" aan den generaal en cischt van hc-m veront» schuldigingcn voor zijn Ondergeschik» te of anders „réparation par les ar. mes". De generaal antwoordt niet, maar zonder den inoed te verliezen, stupt Mile Ly naar het ecroeomité dat in Italië de duels regelt, liet comité om derzocht het geval, maar verklaarde dat het niet zijn toestemming er aan kon hechten, dat een vrouw en een generaal elkaar op den degen ontmoc» ten, doch daar MUe Ly gelijk kreeg noodlgdc men den generaal uit om zijn verontschuldigingen aan te bieden. MUe Ly schreef opnieuw aan den ge. ncraal. dttrr.aal in nog wat krasser bc» woordingen om openlijk gelijk te krij. gen. liet antwoord kwam: Mil# Ly werd uitgenoodigd orn op het politie; bureau te komen. Ze stapt er met ze venmijlslaarzen naar toe. wordt ont vangen door een commissaris die ge weldig tegen haar tekeer gaat en die haar ten slotte, zonder ccniycn vorm van proces naar de gevangen#» brengen. Negen dugen bleet ze o. stroo en den morgen van den tienden dag werd ze weer nuur het commissa riaat gebracht waar men haar mede» deelde dat ze over de grenzen zou wor den gezet. Waarom? Wc zijn u geen uitlegging ver» schuldigd. Ik wil reden weten. We zeggen het u niet. Dan weiger ik te vertrekken. We zullen u dwingen. Dat zullen we nog eens zien. De commissaris was niet een man van geduld. Hij schelt, een paar agen» ten trekken Mile Ly een dwangbuis aan en een half uur later bevond de feministe zich in het krankzinnigenge- sticht. Mllo Ly begreep wel dat ze zoo niet verder kwam als ze haar woede begrijpelijke verontwaardiging toon» de. Do Franschc consul, op de hoogte gesteld van het geval, verklaarde dat hem dit alles niet'aanging en dat de „krankzinnige" zich maar tot de lega tie moest wenden. Doch vóór dat de legatie er zich mede kon bezighouden kwam reeds uitkomst. De dokter van liet krankzinnigengesticht, na lang met de „patiënte" te hebben gesproken, kwam tot de overtuiging dat ze mis schien wel een beetje geëxalteerd is maar geenszins gek en hij tcckende 't rapport w.i. wordt verklaard dat Mile Ly wederrechtelijk wordt vastgehou den. Mademoiselle rnag ik u een raad- geven? vroeg hij. En toen de gevangene dan toch wel :ns van haar leven een raad van een man wilde niinncmen, sprak hy: „laat den gcncffl-il met rust, denk niet meer aan den soldaat en gast heen. Italië is mooi land, Florence een mooie stad. maar 't leven is er tegenwoordig niet idcaaL Geloof me. u doet beter iar Frankrijk ter.ig te gaan". Mile Ly zucht. Ze strijkt met haar hand over het voorhoofd als om al die herinneringen weg te strijken. En toen. mademoiselle? Den volgenden dag namen wc den trein naar Parijs Dan staat ze op, drukt krachtig een hand en sis wc bij de tlcur nog even omkijken zien we hoe ze daar staat Is een dapper generaal die zich door één nederlaag niet Iaat afschrikken, maar peinst op nieuwe veldtochten. De Franschc Kenau is weer in onze veste. HENRY A. TH. LESTURGEON. Vervolg Stadsnieuws. „JACOB VAN LENNELY' Jaerlijkschc algemeene ver» gadcring. Woensdagavond had in het clubge» bouw van den Haarlcmschcn Kegel» bond de jaarlijksclic algemeene vergadc ring plaats van de Haarlcmsche tooneel vercenlging „Jacob van Lennep". De :i gadcring was goed bezocht. De voorzitter, de heer Jac. van Maris opende de bijeenkomst. 1 lij gaf een overzicht van het door „Van Lennep" in het vorig seizoen gepresteerde. De •erkende leden hebben het ditmaal zeer druk gehad met vele opvoeringen. Met succes is er op wedstrijden gespeeld. Tweemaal is „Van Lennep" de eer te beurt gevallen voor de afdceling Haar» lem van het Tooncclvcrbond te mogen In de eerste plaats, zcide de heer van rechtspositie, zicktc-uitkeermp, c a Daar Maris, zijn medebestuursleden dank voor hun arbeid in het afgcloopen sei» zocq. Hulde werd gebracht aan het werk van den heer Joh. Haus, den regis» scur van de vereniging die met zooveel succes de spelers heeft geleid. Verder richtte de voorzitter woorden van dank tot de volgende personen, die zich aller) op de één of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt. De hecrcn F. Gonlag. M. de Vries, Meyer, (tooncclmccster), v. d. Berg, v. d. Waals (van den Stads» schouwburg), het huldigingscomitc voor het lid mevrouw Bergman. de heeren Deinurn (Gem. Concertzaal) en Dijkstra (Kraantje Lek). Het jaarverslag van den secretaris de rekening en verantwoording s den penningmeester werden evenals de bcgrooting 19251926. goedgekeurd. De finuncieele toestand van de ver» Jac. vaij Maris, W. J. Korte. J. A. Fibbc en J. boellaart". werden herkozen. Commissaris werd de héér H. J. J. v. Zandbergen. Voor het nazien van de te» kening en verantwoording werden aan gesteld de heeren Voshurd en Kruit. Vervolgens deelde de voorzitter me» de dat voor het volgend seizoen twee halfjaar.programma's zullen worden uit» gegeven. In de maand September wordt het opciiingsbiil gegeven. „De Hofslachter'' wordt opgevoerd in October. In November volgt een caba» rct»avond. Een accordeon gezelschap zal medewerken. Een ballet zal worden uitgevoerd, verder zul het programma gewijd zijn aan cabaret: „l'-lck wat wils". In December vindt het kinder» feest plaats, gevolgd door een bal voor de leden. In dezelfde maand wordt nog opgevoerd hét tooneelspcl „Zijn Re» vanchc". In Januari, Nicuwjonrsbijcen» komst. Een belangrijk feest! Het grootc fcalmasquó vindt in Fe» hruuri plaats Intusschen zal hard moe» ten worden gewerkt voor den wed» strijd van „Nic. Beets" in Utrecht, waar» bij „De Hofslachter" door „Van Len» nep" wordt opgevoerd. Daarom zal een zustcrvcrccniging in Maart in Haarlem voor „Van Lennep" werken. (Waarschijn lijk „Varia" uit IJmuidcn). In April voert „Van Lennep" een nieuw blijspel op. Volgt tot slot het zomerfeest met een dansconcours. Na deze mcdcdcclingcn was de rond» •raag aan tie orde. Met een woord van dank sloot de oorzitter daarqa de vergadering. Wij dcclen nog mede. dat liet tuin» feest op „Kraantje Lek" hedenavond wegens het minder goede weer niet doorgaat, het is uitgesteld tot 13 Augus» BUREAU VAN AUTEURSRECHT VAN BEELDENDE KUNST. Op de algemeene vergadering; van het Bureau van Auteursrecht van Beeldende Kunst, dezer dagen te Haarlem gehou- Icii onder voorzitterschap van 'len heer - 1). Gratnma, werd hukt; gebracht aan lc nagedachtenis van Mr. H. Louis.Is- '.nls den Vice-Voorzitter, die liet vorige jaar overlernd. Gememoreerd werd, on der groote dankbaarheid, liet vele dat iiij voor het Bureau gedaan heeft. Tot leden van den Bestuursraad wer- len gekozen de heeren Prof. II. J. Wel ter, 'l'h. van Keijn en herkozen het aftre dend lid de heer G. D. Gratama. Uil het verslag van het afgcloopen jaar, uitgebracht door den 'lieer Mr. A. Polak, namens den Directeur de lieer Mr. Cohen Tervaert, bleek dat de toestand der vcrecniging reden tot tevredenheid geeft, daar liet ledental gestegen is (het thans 204) en de ontvangsten grooter aren dan in het vorige jaar. Op de vergadering van den Bestuurs raad. die na ailoop der ledenvergadering plaats vond, werden de aftredende leden van het bestuur de hecrcn W. E. Roclofs Jr. en R. A. Mauve herkozen en in plaats van Mr. H. Louis Israels tot vicc-voor- zitter benoemd Prof. H. J. Woltcr. BARBIERS EN KAPPERS. Het Julinummcr san liet Kappersblad, orgaan van den Nederlandschen Barbiers en Kappersbond, bevat- een uittreksel uit de jaarverslagen over het 25ste boekjaar in de afdceling Haarlem. Hieruit blijkt, dat de financieele ver richtingen, dit jaar sloten met een voor- rlcclig saldo van f 118.751/2. Het ledcn- lal bedroeg bij den aanvang van het boekjaar 94 leden, thans is dit 103. Het Vakdepot (in en verkoop centrale) id een vermeerderde omzet van ruim f 200.— in vergelijk met het vorige jaar. Tot liet verbrcidcu van meerdere vak kennis hebben de dit jaar opgerichte technische ontwikkelingsclubs voor dames (oowcl als heerenkappers, veel succes ge had. De animo om niet deze clubs door te gaan is bij vele leden in sterke m^te aanwezig. Omdat de basis, waarop de thans zich Nederland ontwikkelende pcrsoneel- organisatic staat,* aansluitend is met het program der patroonsorganisatie; is in dit verslag sprake van verheugenis over het feit,'dat de bedienden verceiiiging te Haarlem in korten tijd een ledental van 70 wist te bereiken. Beide organisaties hebben aanvaardt het beginsel der Kap pers Bedrijfs Organisatie, dat is, de vaste samenwerking tusschen beide organisaties, met het verplichte lidmaat schap. een voor het personeel, geregelde VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 358 RADIO Een lid van hef „onzichtbaar gehoor", dat wfl weten, waarvoor het toch dient, om een programma iedere vijf minuten te onderbrc» ken met mcdcdcclingcn van af» zendstations, die iedereen wel weet. Hetzelfde lid van het O. G. ongeveer een uur later, dat wil weten, of hij hier nog langer moet wachten om te hooren, waar die redevoering vandaan komt. Vijf»en»twintig minuten en nog geen enkele mcdcdccling van het afzendstation. (Nairaïf verboden) de belangen van patroons en bedienden lil liet kappersbedrijf zoo parallel loopen, lean liet de patroons organisatie verheu gen, dat de bedienden vereeniging te de zer plaatse zoo goed gaat Het jaarverslag eindigt met: Is het af gcloopen jaar voor 'de bestuurders een zeer druk jaar geweestterugblikkende mogen wij ten volle tevreden zijn, omdat ■ie organisatie zoowel in lengte als m diepte dit jaar is gegroeid. HANDELSREGISTER J. Hcems Zn., mithonicstri.it 77 79, kruideniers- en grutterswinkel. Venn. P. Tn. en J. I. Heems. Head's Graanhandt' Aidhonitstraat 54—50. groothandel in graan, fourage enz. Venn.: A. G en A. M. Heems. G. Husmann en Co., Voorzorgstr- 3a. fouragehandel. Venn.: B. G. Husmann en H. J. Carton. Ingcnhuis Delieatessenhandel, Sant poorterstraat 70. Eigenaar A. J. M. J. Ingenliiils. f'. J. Kempenaar Co., Donkere Spaar- 20, binnen en buiten!, expeditie en beurtvaart. Beheerder F. Haarlem: J. Spoelstra. Th. G. Maas, Zomerzorgerlaan 24, Bloemcndaal, herslelplaats van motoren en rijwielen. A. J. Melker. Julianapark 30, Schoten tapijten, linoleums enz. Ncderlandsche Chabeso Centrale (B. P.) Nic. v. d. Laanstraat 2a, limonadcfabriek. Venn. \V. Worst en J. Velthuysai (H. V.) N. V. Nederlandsche Grinicxplotatie en Handel Mij Hasselaarsplein 16. handel in en exploitatie van grint, kiezel enz. Dir.: J. N. van Looy. Haarlem en A. L. Seeuwcn. Duivendrecht. Maatsch. kap. f 100.000, waarvan geplaatst en gestort 70.000. I. Pelrovitch (F.), Zandvoert, Strand weg 5—11. winkel in suikei werken en lucnroom. Beheerder F. /.andvoort: I. Pelrovitch. 'I Schouwtje, Schouwljeslaan 65, boek handel enz. Éigenaar H. Aalbcrsberg. Firma S. de Waal en Co. (B. P.) Aals- meerderdijk 201, Haarlemmermeer, han del in reparatie van machinerieën. Venn. N V. Bouw- en Exploitatie Mij- do Klei- „c B-uihoeve, N.V. Bouw. en Exploitatie Mij. de Groote Badhoeve. Oranje Nassau, laan 145. Oven-een. Afic. van Amsterdam. Dir.: J. H. Heeroom^ Oven-een. Mm- schappel. kap.: 110.000. waarvan geplaatst en gestort f 2.000. J. van den Broek, Wagenweg 106. siga renwinkel. F. gevestigd te Bloemendaal. C. Broekie, Hoofdstraat 90, Ilillegwn. dro gistcri), handel in vinvaren chemicaliën, specerijen, verbamdtoffen, enz. Aan het be. dirijf is toegevoegd: handel in vensterglas. Joh. Eland, Gasthuisstraat 4, in groenten. Uitgetr. E.: J. Babvd. Nieuwe E.J W'els. Handelsnaam gewijzigd in: Joh. Wela. Samuel Fedder, Heemstede, Zonnelaan 47, makelaar. Afkomstig van Amsterdam. E S. A. Fedder. I£. de Graaff en Zonen, Heeren/weg 103, Lisee,. bloembollertkwecS-erij en handel. Vennootschap onder de firma ontbonden. De handelbzmvk wordt voortgezet als een Naaml. Vermoei schop genaamd:" N. V. Bloembollen Mij. v. h. iï. do Graaff en Zonen. Dir.: G. .Mastenbroek. B. J. Ch. van der Nat en II. van Til, allen Lisee. Maat schappelijk kapitaal i 1.000.000, waarvan ge plaaisi en gestort f 160.000. N.V. A Haak en Zoon's Magazijn van Goud, Zilver. Uurwerken en Optische arti. kelen. Breec:raat 1CB, Beverwijk. Opgehe ven F. te IJmuiden. N.V. Ham!. Scheepsbouw Mij., N. B. Spaarne, HanrltsnmerKede. Uitgetreden, comm.: J. van Hoboken. M J. van Hattums Havenwerken Velser- weg 8, Beverwijk. Proc. verleend aam: J. Ch van Horrum <B. P.) J. Heems en Zoon. Antbontestraat 79, handel in kruideniers- en grutterswaren. In liquidatie getreden- V.: P. Th. en A. C. Heerne Ilollandscho Import Compagnie, I.Timn. den, Rijiksvisohhiil 5c. Ingetrokken do vol. N V. Lourens Coster, Groote Houtstraat 93 courant-uitgave en drukkerij. Statuten gewijzigd. N' V. Mij tot Expl. v. Café Restaurants De Roemer. Znndvoort Strandweg 13. Te vens wordt handel gedreven onder de na men Bodega Continental en Bodega J. Muetert. Firma Gobr. Molenaar. Pennlngsvecr A 48, Hsari.liede en Spaamwoudo, handel m riet en brandstoffen. Vennootschap onder firma ontbonden. Handelszaak wordt door JMolenaar voortgezet ODder den naamJ. Molenaar. F. gevestigd ie. Spaanidam. NV. tot het ontwerpen, varvaardigen en verkoopen van huisraad v.h. 't Binnenhuis (F.) te AAmsterdam, Bloemendaalscheweg 148, Bloemendaal. F. Bloemendaal opge heven. Nationale Viseherij Bank, Rijksvlschfia! Galerij Sc, IJmuiden Ingetrokken de pxo- Öndernamii-.g, Hillegom, Haven 28, mo- torbootdienst. F- gevestigd ie Amsterdam. W. Pannekock. Romerskerkweg C 88, Wijk aan Zee en Duin. makelaar Handels, zaak verplaatst naar Ede. Gebrs. J en H. t. d Pol. Koediefelaari 5537, Heemstede, expl. eau onroerend goed. De handelszaak wordt voortgezet als een naaml. vennootschap genaamd: Ex ploitatie Maai schappij ran Onroerende Goe deren v.h. Ge'ors J. en H. v. d Pol. Dir: II- en J. van der Pol, beiden Heemstede; Comm.: A. J. J. Verspoor, Haarlem. Maat. schappelijk kapitaal f 500.000 waarvan ige. plaatst en gestort f 120.000.— J. G. Stammeycr, Spaarne 35, kruide nierswaren en fouragehandel. Handelszaak wordt voortgezet als een vannootaohap on. der de firma: J. G. Stamoneyer (B.P.) Venn.: J. G, W J. M en C. P. M. Stam. imeyer. 1'. R- van Stiieu, Schoten, Kloosterstraat 59, kruidenierswaren en comestibles. Uit getr. E.: I'. R. van Strien. Nieuwe E.: W Th. van Keeteren. Handelsnaam gewijzigd .in: \V. Th. van Resteren.- BINNENLAND Een zeilboot omgeslagen fle drenkelingen gered Op de Loosdreehtsche plassen is een door vijf personen bemande zeilboot, ten gevol ge van een hevigeji rukwind omgeslagen. Gelukkig zijn de drenkelingen door een kapitein van een motorboot, diq toevallig kwam aanvaren, gered. HET NIEUWE MINISTERIE. De Tijd schrijft: Het bericht in de „Avondpost" is, wat de verdecling der portefeuilles be< treft, op twee na geheel onjuist en wat de namen betreft deels onjuist en deels voorbarig. De kabinetsformateur, minister Co» lijn, heeft Woensdagochtend een lang» durig gesprek gehad met dr. Nolens. Verdeeling der portefeuilles. Zooals reeds is gemeld kan binnen een paar dagen de bekendmaking van ae samens'emng van het nieuwe Ka binet worden vi_nvacht. Over de por tefeuille van Koloniën schijnt nog geen beslissing 'e zijn gevallen. Naar de correspondent te ien Haag van de Tel verneemt s'aat de verdee ling der volgende departementen zoo goed als vast Financiën en Premier: Colijn. Binnenlandsche Zaken: Rutgers. Arbeid, Handel en Nijverheid: Koo- jen. JustitieDe Geer. Wa'ers'aatBongaerts. Buitenlandsche ZakenVan Karne- beek. DefensieDe Quay- Generaal De Quay is R.K. H*t regeeringsprogrnin. Over he' regeerprogram van den heer Colijn vernam die correspondent nog de volgende bijzonderheden Naast de bezuiniging op de defen sie met 20 'oi 30 jnillioen komt op het program voor: invoering der Ziekte wei, en verdere uitbouw der sociale wetgeving- mei wijziging der Invali diteitswet. Verder uitvoering van groo te werken ter bestrijding "der werk loosheid, zooals knnaalaanleg in het Oosten en Zuiden var. het land, en wegen-aanleg. Zooals reeds gemeld is, wordt het program zoo democratisch en vooruit strevend geacht, da', naar een rech'scb staatsman ons verzekerde, een ka'ho- liek democraat hei niet verbeterd zou hebben. i FEUILLETON DE GEWELDENAAR Uit het Engelsch van MARJORIE BOWEN. 63) Zij glimlachte vriendelijk naar Ura- ziosa, en reed naar d'Orleans toe, die met genoegen zag dut zij veel schoo ner was dan Visconti's brijid. He1 die pe blauw van haar fluweelen kleed deed de blankheid van haar huid schitterend uitkomen. Hare lokken waren als van gebrand goud, haar mond al» een ronde bloem. Doch hare oogen waren, nie'tegen*iaande haar glimlach, even gevaarlijk, even krank zinnig, bijna cvrii va 1sth als die van haar broeder. „Dat in ecu aangename ontmoeting pnns". zeide zij. ..Zijn er nog meer. nog prooter overwinningen geweest f' „Ik wee' lie* niet, edele vrouw. Men zegt zoo iets over'Lucca dat ge vallen is,'' antwoordde hij- ,,Ik heb Visconti'» bruid geleid om de nieuwe kerk te gaan zie» volgens orders vnn den heuog," voegde hij er zacht bij. „Had ik mijne dame kunnen kie zen, dan zou zij het niet gewees1 zijn." Valentine luisterde met neergeslagen bogen en speelde met de robijnen aan haar pols. Hare eecor'e stond om lïaar heen. Co»'-anza zag met wantrouwen naar, do uitdrukking van haar gelaat. ..Visconri's bruid ziet er heden ge lukkiger uit. en is zeer schoon fluisterde zij een andere dame toe, wat donr Valentine gehoord werd. Zij glimlachte er te me.er om.. „En mijn broeder, de hertog!" vroeg zij. ..Ik heb den hertog den geheelen dag nic1 gezien." antwoordde de Fransohmnn. „Kr is- sprake van een afvaardiging, aan den vijand ver warring en vee] menschen „Hebt gi.i Milaan doorgereden om de feestvierin? 'e zien?" viel Valenti ne hem in de rede, en zij sloeg haar blik even op Graziosa een onaange name uitdrukking lug in haar oogen. Toen speelde zij weer met haar arm band. „Ja." antwoordde Grazio'a onschul dig weg; ,.de hertog verzocht mij naar de nieuwe kerk te rijden," Zij gevoel de zich zeer gelukkig en haar hart was vol liefde, zelfs voor haar dte zoo wreed tegen haar gewees1 was Gian's zilver. Zij stak do kleine hand nmeckend naar valentine uit en vroeg: „Wilt gij niet naast mij ko men rijden naar he' paleis terug?'' Valentine vervolgde zonder acht te slaan op hare hand of hare woorden. „Hebt gij heden nog andere kerken bezocht?" „Welke andere kerk zou haar be lang inboezemen?" vroeg d'Orle- an» met ongeduld, bevreesd weer hier of daar heengezonden te worden. „Wel. ik wee1 T niet misschien San'a Maria, dicht bij de West Poort." En zij zag Graziosa. die verbleekte, recht in de oogen. „Waarom zou deze belangstelling voor mij hebben?" stamelda zij. Ooa'anza legde haar hand op Valén- line's nrin met, „Wees voorzichtig niet voor ak deze menschen, mevrouw heb erbarmen Doeh Visconti'» zuster le»e er niet op. Zij verzamelde de teugels en wenk te hare ruiterij i.oe voo't Ie gaan. Zeker weh" antwoordde zij. „Waar om 't belangstelling voor u zou heb ben? er is niet veel te zien 't is maar een kleine, onaanzienlijke kerk doch er ligt een onbekende, arm zalige verrader op zijn baar." Met biltere minachting liet zij de blikken waren op alle verschrikte gezichten om haar heen. ,,Wie heeft ooit over hem hooren spreken? een zekere Agnolo Vis'arnini. Hij werd volgens bevel van den hertog afgemaakt volgens bevel van uwe geliefde, en nog wel in 't zelfde uur da1 gij hem bij Visconti kwaamf. aanklagen. Grazio sa VistarniniZij wierp haar de woorden toe ah waren het messen, en zij konden geen scherper wonden ge- slaigën hebben. Zonder een woord te uiten, de hand 'aan de keel viel Graziosa van haar paard af. In een oogenblil: was alle» in rep en roer. „O wat hebt gij gedaan 1" riep d'Orleans uit, die van zijn paard gesprongen was om Graziosa 'er hulp te komen. „Wie zal hiervoor aan sprakelijk gesteld worden?" „Zij zal er niet van sterven zci de Valentine minachtend „zij zal wel zorgen dal zij blijf' leven om her (login vnn Milaan 'e zijn .•.Schande Schande riep Costan- za uit en velen met haar. „Daar hebt gij verkeerd aan ge daan." zeide- d'Orleans Graziosa op heffend de hemel zij u thans genadig prinse» „Wij zouden er wel eens met ons hoofd voor kunnen boetenmom pelde de officier, de bevelhebber van Valentine's escorte. .-Zie da1 de prin ses niet on'vlucht zeide hij 'ot zij ne manschappen, „want dat zou ons zeker 't leven kosten." „Schande - schande zeide de her tog wederom toen Graziosa bleek als een doode in een draagstoel gelegd werd. „Gij hebt iets krankzinnigs gp- daanToen begaf de geheele caval cade zich onthuts1 en beangst naar het paleis. Valentine keek ze na zon der de minste wroeging. ..Gij moet u hier aanstond» bij den hertog aansprakelijk voor stellen, me vrouw," zeide de kapitein. Langzaam wendde zij haar paard om en reed kalm en bedaard naar het paleis 'erug. Co»'anza merkte wee- uend op: „Niets kar u thans redden, mevrouw waarom, o waarom hebt gij dit gedaan?" „Graaf Conrad is in"Milaan!" ant- woorde zij zichzelf in gedachte. Te gen C'ostanza zeide zij echter op kouden 'oon „Wees voor mij niet be vreesd- Mijn broeder hecht 'c veel waarde aan mij om je's te doen. Zelfs een Visconti zou zijn zuster nie» durven vermoorden voor de oogen van den Franschman." In stilte reden zij he' voorplein op. De ruiterij was om hen heengeschaard Zij waren langzaam komen aanrijden en van Graziosa's thuiskomst was nie's meer te bespeuren. Het paleis leek stil. Valentine steeg af en kwam de stoep op, toen de L.t- na naar haar toetrad met„Ik heb een onaangename plicht te vervullen, prinses. Gij zijt mijn pre-vangene." Valentine verbleekte. Zij had di' zoo spoedig niet verwacht. „De bruid van den her'og is in levensgevaar ver volgde hij. ,,Da' is mijn scluild nic'." antwoord de_ Valen'ine. „Wat wenschl gij van mij Costanza klemde zich luid weenend aan haar va»t. „Houd u bedaard voegde de La- na haar>»estreng toe „volg uwe mees teres. Gij moet met mij meegaan, prinse»." ..In aanmerking genomen dat ik er nietg aan kan doen begon Va lentine met vlammende oogen. „Waar is mijn broeder? Waar is de heriog van Orleans?" Zij keek ora zich heen, Toen traden twee van de Lana's soldaten naar voren en stel den zich ter weerzijden van .haar. waarna zij de trap opging vergezeld van Cos'nuza die van vrees weende. Behalve de schildwachten d'_e °P hun posten stonden, was er niemand in de gangen tc zien. De La na open de de deur nin het vertrek van den hertog en s'eldo zich ter' zijde om haar binnen te la'-en gaan. Doeh zij trad verschrik' terug- ,.De hertog heeft het bevoleno-ii zuil alleen naar binnen gaan." zeide hij Costan za aanduidende buiten le blijven. Toen monsterde Valentine a: haar moed tezamen en trad binnen, ge volgd door de Lana die voor de deur ging staan. Visconti zat aan de tafelGianuot- to stond achter hem. Bij haar binnen treden hief hij zulk een bleek, van woede vertrok'.en gelaat op, dat 7Jj van ang»t in e'kaar kroop en tegen den muur aanviel. (Wordt vervólgd).

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 5