HAARLEM'S DAGBLAD ZANDVOORTSCHE BADBRIEF FLITSEN ZATERDAG 22 AUG. 1925 TWEEDE BLAD Men schrijft ons Het naderend einde van het bad» seizoen. Wanneer wij over de helft van Au» guatus zijn, dan voelen wij het einde naderen van het badleven en menig za» keuman en menig neringdoende maakt reeds. egoïstisch als eenmaal de mensch is. de rekening op. wat hij aU verlies dan wel aan winst heeft te boeken. Voor menigeen tellen niet de uitkomsten over een geheel jaar. doch geeft het al of niet gunstig z:jn van de officieelc vier zomermaanden meestal den doorslag- Ofschoon deze officieel)» tcit niets te maken heeft met den om» cicclen badtijd immers deze loopt van 1 Juni t m 31 Augustus toch nog immer wordt gerekend met een mooie Septembermaand als aanhang, „cl. die als toegift veel goed kan ma ken- Cilobaal gezegd, teekent het Zand» voortschc bedrijfsleven zich vrijwel af bij continu, of campagnebedrijvcn. het. -i doorgaans, hetzij in vóór. of najaar in de wisselende industrie-of landbouw» exportbedrijven en vindt het in de overige maanden rust Niet natuurlijk het dolcé-farnicnte. de absolute rust die op werkloosheid wijst, die bij de pakken blijft neer zitten, want de zakcnmenschen die hun tijd begrijpen passen zich geheel aan de toestanden aan en zorgen dat hun be drijf aan die wisselende cischen in een opvolgend jaar kan beantwoorden- De pensionhouder c.q. hotelhouder, veren» dert of vernieuwt zijn kamers enz., houdt rekening met de wenschen van zijn clientèle en streeft er naar dat d e wenschen worden ingewilligd en die clientèle een en ander gerestaureerd dan wel veranderd vindt, wanneer zij opnieuw terugkomt. Ziedaar het ge. heim van eene steeds overvloedige bc» zetting van hotel of pension- Op zijn bcuif ook zorgt de strand. atoelenverhuorder voor n-.euw of ver. Held materiaal. Het komt meermalen voor. dat dezelfde familie per se den. zelfden strandstoel enz wil tcrug.icb» ben en al of niet met ccnigc aanwijzln» gen omtrent reparatie enz., doch het naamkaartje moet daarin van jaar tot jaar op aangeplakt blijven- En die strandstoelen verhuurder doet dat met te meer lust en energie, naar. mate de afgeloopcn zomer voor hem min of meer voordcclig is geweest- Dat hij zich dezen winter dan wel zal be. ijveren om een en ander te verbeteren en te herstellen, kunnen wij wel voor. spellen, aangezien hij tevreden kan zijn natuurlijk gencralisccrcnd (■••er de bcdrijfsuitkomsten van het seizoen 1925. Niet iedere standplaats is rendabel en het mag wel eens gezegd worden misschien dat zij daarvan voordeel in de toekomst kunnen plukken dat niet iedere strandstoelen verhuurder, dun wel zijn ega of hulp. de noodigc conciliantie tooncn om het „hun" gas. ten naar den zin te maken en wij be doelen dan hiermede bijv. het behulp, xaam zijn bij het verzetten van stoelen enz. hij wisseling van het getij of ter gelegenheid van bediening in het koffie, of thccuurtjc. het eerste ten op» zichtc van contractuecle huur en het tweede ten opzichte van de prijzen- Hcusch. de kruik gaat zoo lang te wa» ter.enz. In 1926. zullen zeer vermoedelijk nieuwe bepalingen worden vastgesteld voor het huren van grond voor het plaatsen van stoelen enz. en het zou eens kunnen gebeuren, dat ook dan zich een trustee opwierp om aan een en ander, dat wijst op abnormale toestanden, een einde te maken- Wij leven nu eenmaal in een tijd van wisseling op schier elk gebied en de uitersten der polen schijnen elkaar te- kunnen raken. Laat dus ons waarschu» wend woord niet zijn die eens roepen» den in de woestijn, doch gij. strand» exploitanten, neemt het ter harte- Wcest conciliant tegenover uwe gasten- De liefde kan niet van cén kant komen. Daar gij. strandcxploitanten. uwe nkomstcn hoofdzakelijk moet hebben uit de verdiensten in den zomer, moe» ten de op hooger lasten gezeten perma» nentc bedrijven, al naar de zomerver» diensten ingekort of opgedoekt, of met het oog op winstmogelijkheden in uit» zicht om den winter door te komen, uitgebreid een en ander zoo gezegd, naarmate de zomeruitkomsten bevrc» digend waren- En zoo verloopt de tijd, totdat weer de eerste verhuurders zïch op de badplaats vertoonen en de zenuw- begint te trillen, die door ons gehcclc badleven loopt. Over 1925 kunnen, ge» Iooven wij wel. allon. die daarbij belang hebben, tevreden zijn. Op enkele uit» zonderingen na. heeft het weer uitste kend meegewerkt en ontbrak het aller» minst aan gasten en dagjesmenschen. Trouwens de cijfers van spoor en tram wijzen in die richting, terwijl voet» stoots mag worden gezegd, dat het motor» en rijwlelvcrkeer is toegenomen Vooral was het stijgend aantal gasten toe te schrijven aan den vermeerderden trek van Duitschers naar onze bad» plaatsen door opheffing van de zeer belemmerende visa formalitcitij en door het stabilisccrcn van de mark. waar» door zij zich vrijer kunnen bewegen- En dat zij bij voorkeur naar onze badplaats komen, danken wij misschien in de eerste plaats aan onze steeds icndschappclijke verhoudingen, maar ook in de tweede plants aan onze na» tionalc gastvrijheid, de mooie ligging aan spoor, train en andere verbindings» wegen, zoowel in het internationaal als nationaal verkeer, maar lest het best. misschien niet het minst aan ons erkend heerlijk breed en natuurlijk strand met de nog ongeschonden duinhelling langs den zeekant, die onze badplaats, als de tweede badplaats heeft gestempeld in de rij van hare zusters aan de Noord zee. Onmiddellijk voelt men zich onder de bekoring van zon en zee. zoodra men trein of tram verlaat, geniet men van Je frissche, zuivere luent. en van den machtigen vrijen en blauwen hemel koepel. Voeg daarbij het comfort In de verschillende hotels, café's. restaurants en pensions, de matige in ver» huoding prijzen in deze inrichtin» gen. dan behoeft liet niemand te ver wonderen dat onze badplaats in trek is. Fn dat in onze badplaats het kapitaal krachtige publick goed vertegenwoordigd is. blijke wel uit het enkele feit dat tii- dens een diner in hotel ..Groot Badhuis" voor de ramp te Borculo en elders om streeks 1200 gecollecteerd werd. Ook hebben de strandexploiianten voor zeker niet te klagen. Dag aan dag brach ten trams en treinen, autobussen enz. nieuwe bezoekers aan. En het is toch eene bekende zaak dat al die duizenden menschen die uitgaan om te genieten iets. hoe weinig ook, verteren, en dat het in den een of anderen vorm onze in gezetenen fen goede komt. Ook de in richting van liet kampeerterrein op het zuidelijk strand heeft eene groo'.e uit breiding ondergaan. Vanwege het gemeentebestuur werden met, we zouden haast zeggen kwistige hand, belangrijke gemakken aangebracht in ruil voor de belasting, die al zeer miniem is vergeleken met de kosten. Zoo werden teil gerieve van deze kanipeerenden verschillende drinkwatcr- tapplaatsen geplaatst en gemakhuisjes geplaatst, een ordelijk plaatsen der ten ten bewerkstelligd enz. Maar ook deze menschen, die zich misschien niet de ,luxe kunnen permitteeren oni gebruik te maken van een hotel of pension, koopen toch hunne eet en drinkwaren van de ZandvoQrischc ingezetenen, waardoor ook de inkomsten van dezen weder wor den gesterkt. Mi el staat daartegenover dat toen hel kampeeren tot de uitzonderingen behoor de en het huren van een klein huisje of een paar kamers voor deze meestal klei ne luiden regel was, dat eigenaars of huurders van deze kleine woningen thans vrijwel daardoor of geen of weinig in komsten hebben. De prijzen voor pension in Hotel en Pension mitsgaders de huurprijzen van burgerwoningen, deze laatste in verbind met de weinige vraag in het voorjaar en den voortijd zijn wel wat lager dan verleden jaar, maar daar staat tegen over dat de prijzen voor de levensmid delen, gages voor personeel enz. enz. oo- eene verlaging nebben ondergaan en men mag het een gelukkig verschijnsel noemen, dat zich alles in dalende lijn beweegt: misschien is een en ander wel zeer in 't belang van onze badplaats. Ook de badinrichtingen hebben on getwijfeld goede zaken gemaakt, daar het ons bekend is, dat meermalen ettelijke uren moest gewacht op een koetsje. Maar ook de steeds toenemende strand handel meest voor de kinderen, is onge twijfeld loonend geweest. Ook heeft me nig los arbeider of werkloos ambachts man, die door onze stedelijke regeering met een ventvergunning werd verblijd on getwijfeld goede verdiensten gemaakt en is misschien wel in de gelegenheid om behalve zijn gezin in de zomermaanden van het noodige te voorzien een stuiver tje over te leggen voor den tijd dat de ijzel tegen de vensters klettert en de lucht grauwt. We hopen het althans. En hoe staat het nu met de groote be drijven? Onze hotels en pensions de kurken waarop Zandvoort „heef te drij- Wre weten zeer zeker, dat niet letter lijk deze uiting uitsluitend gangbaar is dóch ontegenzeggelijk is een bloeiend hotel- en pejisionbedrijf in 't belang dei badplaats. Een eerste eisch is het voor de repu tatie eencr badplaats dat de inrichtingen zoo comfortabel en hygiënisch mogelijk zijn, hetgeen met niet onbelangrijke on kosten voor de directies en eigenaren gaat gepaard. We kunnen met een gerust geweten zeggen, dat onze hotels en het meeren- deet der groote pensions zoo is inge richt. Natuurlijk zijn in de geschiedenis van Zandvoort op dit gebiöl eenige hiaten aan te wijzen, die misschien wel over moedig zijn begaan; en we denken met weemoed aan de overigens goed georien- teerde zakenmenschen die op dit gebied fiasoo leden in de alge'oopen jaren, maar dat wil absoluut toch niet zeggen, dat zij niet met hun lijd zijn meege gaan: veel eer misschien vooruitgelo pen. Veelal zullen zij de beste tijdelijke zaken maken, die aan hunne inrich-' tingen weinig ol niets ten koste leggen, doch dit is ook maar van tijdciijken aard. Zij die renommee hebben als hotel of pensionhouder weten wel beter cn de uitkomsten bewijzen dat zij steeds hunne zaken, ongeacht de tijdsomstandig heden, kunnen uitbreiden en in bloei doen toenemen. Hoofdzakelijk werken zij op een blijvende clientele, op stamgas ten, die van jaar tot jaar tcrugkceren cn die het hunne familie en vrienden ver tellen, waar zij goed gehuisvest waren. Die zaken, men kent ze, kunnen jaar VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 376 DE WEEGMACHINE Heeft vader ook i stuiver bij de hand vraagt moeder T zij zich nog wel eens v gen kijkt, terwijl zij den stui»| ziet hoe de wijzer heftig I kijkt achter zich om te ver in de gleuf gooit, heen en weer slingert zien, of vader soms zoo niet zonder angst naar tusschen de 210 en 180 grappig is. om zijn voet dc wijzerplaat I voor hij tot rust komt op het platform te zet» komt tot de conclusie, dat het mechanisme vastzit en stampt met haar voet om den wijzer te bewegen vraagt vader of hij even haar mantel wil vasthou» den en haar sjaal en taschje, dat zal samen wel 10 of 20 pond zijn constateert dat de wijzer na deze verlichting twee pond en een ons terug» loopt zwijgt op weg naar huis behalve om de opmer» king te maken dat die machine vast niet goed was en dat zc wat min* der zoetigheid zal eten. (Nadruk verboden). op jaar verzekerd zijn van goede bedrijfs uitkomsten en alhoewel in de laatste ja ren in Zandvoort de pensions uit den grond verrijzen als paddestoelen, deze zaken hebben daarvan niet de minste concurrentie te vreezen. Misschien is bet wel he' noodlot doch even sjxicdig als zij verrijzen verdwijnen zij ook weer, hetzij door gebrek aan be- drijlsmiddelen, hetzij aan reputatie. Vooral nu, na. r 't schijnt wij in 't be gin stadium zijn van een trek van Duit- sche gasten, is de toekomst van onze badplaats zeker. De laatste officieele cijfers waren op 16 Augustus 1925, 7200 badgasten, ter wijl op dien datum in 1924, W4S gasten alhier verloeiden. Het algemeen totaal be droeg op 16 Augustus van 't vorige jaar 11607 badgasten tegen 13958 op lo Aug. laatstleden. Het afgcloopen seizoen is dus voor Zandvoort bemoedigend te achten. BINNENLAND Autobus in een slagerij Veel schade, geen gewonden Uit Tilburg wordt aan dc Tel. ge» meld: Donderdagavond is de autobus der ondernemers Groenen cn MaHens alhier bestuurd door Z.M T„ doordat dc chauffeur het stuur kwij: raakte, tc« gen den winkel van den slager F. in de Vin Hogcndorpstraat gebotst. De voor» gevel werd ernstig beschadigd. Het winkelraam werd vernield en de óta» lage deerlijk gehavend. Dc zes passa» giers bekwamen geen letsel. GEHEIMZINNIGHEDEN BIJ DE HOOGERE KRIJGSSCHOOL Onder het opschrift ..Geheimzinnig» heden bij de Hoogere Krijgsschool" is dezet dagen een artikel verschenen in een der Haagsche bladen nopens de toelating tot de H. K. S. in 1925, waar» in o.m. de rechtvaardigheid zelfs de goede trouw van bedoelde tocla» ting in besprek werd gebracht. Van dc meest bevoegde zijde deelt men aan het Haagsche Corr. Bureau terzake het volgende mede: Inderdaad zijn twee officieren alsnog toegelaten tot het volgen van de stu* diën aan de H. K. S. Deze officieren hadden wel aan het examen voldaan, doch waren niet geplaatst in verband met het aantal opengestelde plaatsen. De belangen van dc toekomstige aan» vulling van het dienstvak van den ge» neralen staf en van dc vervulling van dc plaatsen bij de staven m het ge» mobiliseerde leger brachten mede, dat het aantal voor dc opleiding open te stellen plaatsen gelet op daan-oor be» schikbare gelden en op de opleidings» capaciteit op de H. K. S. werd uit gebreid. Van verzot aanteekencn door een van de eerst niet geplaatste candida» ten is geen sprake ge woest, evenmin is eenige invloed te dezer zake geoefend hij het legerbestuur, terwijl uiteraard dc in het artikel als mogelijk geopper de of althans naar voren gebrachte gedachte dat dc examencommissie op ecnigerlc: wijze bij deze aangelegen» lieid-betrokken zou zijn gecwest als te cencnmalc uitgesloten ter zijde moet wonden gelegd, alleen rcods. omdat zij met den tc dezer zake door den vorigen minister van Oorlog na overleg met dc autoriteiten genomen maatregel tiet gekend is. Opkomst van militairen voor de herhalings oefeningen Dc afd. 'sGravcnhagc van den Ne» dcrl. Bond van Koffiehuis», restaurant» houders cn slijters hee t een ver-gade» ring gehouden voor alle exploitanten van inrichtingen mot vergunning, ter bespreking van de te treffen maatrege len bij opkomst van militairen voor da herhalingsoefeningen. .Algemeen was men van meening. dat een vrijwillig tapverbod te verkiezen zou zijn boven ec-n door den raad vast gesteld. -waarom met algemeene stem men besloten werd op 10 en 14 Septem ber e.k. aan militairen geen sterken drank tc schenken. Circulaires zullen gezonden worden aan belanghebbenden cn kaarten worden- verstrekt, waarop het besluit kenbaar wordt gemaakt. Aan de overheid zal medewerking worden gevraagd ten einde onwillige» tot dc orde te kunnen roepen. TOEZICHT OP DE ZEEVISSCHF.RT.T. De minister van Marine a L heeft afwil- zend beschikt op een door bet hoofdbe» etuuf der Reederevercenigiiig voor de Ne» derlandsche Haringvisscherij gedaan ver» roek om gedurende de maanden Septenu, ber en October oog een derde potiiiekrui- eer in dienst te stellen, hoofdzakelijk voor het politietoezicht op Doggerebank. Er zal evenwel door de twee reeds met het toeaiefct belast zijnde kruisers ge tracht worden zooveel mogelijk aan de wenschen van voornoemd hoofdbestuur te gemoet te komen. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Mijn neef Scbastiaan Niefsdoener, dien onze lezers zich uit vroegere nummers waarschijnlijk wel zullen herinneren, is op dit oogenblik in een jiension in den omtrek van Luzern. Dit komt precies met zijn aard van nietsdoener overeen, daar een pension de luiste instelling is, die je denken kunt. Hij heeft van zijn leven eenmaal met een reisgezelschap ge reisd. maar denkt daar nog altijd met afgrijzen aan terug: ..nooit rust zegt hij. ..altijd onderweg, altijd in beweging, vroeg op, laat naar bed en nooit een verpoozing op den middag. Nooit ben ik zoo vermoeid geweest, als toen ik lia dat reisje weer thuis op mijn kamer zat; van Zaterdagavond tien uur tot Maandagmiddag drie uur heb ik aan één stuk geslapen en toen zou ik nog niet wakker geworden zijn, wanneer de juf frouw de deur niet had laten oj>enbre- ken door de politie, omdat ze dacht dat ik vermoord was ol zoo iets. Nog zie ik den inspecteur met twee agenten voor mijn bed staan. Ik was nijdig cn vroeg: „wat moeten jelui hier?„De juf frouw heeft onf assistentie gevraagd", zei de inspecteur ook kortaf. ..Oiinoodig", zei ik, „ik kan het best alleen af. Gaat u maar gauw weer heen en trek de deur achter u dicht". kon wel wat beleefder wezen", zei de inspecteur, „zonder ons had u wel vermoord kunnen wezen". „Ik denk er niel aan,", zei ik, „mag een Nederlan der in ziin eigen kamer niet eens meer zoolang slapen als hij wil?" „F.r zijn grenzen," zei de inspecteur. „Als ik betalen moet om door te slapen", zei ik, „daar ligt mijn jx>rtemonnaie. neem het er maar uit. Maar ik ken geen wet in Nederland, die aan de burgers het sla pen verbiedt, ofschoon dat ook nog wel zal komen in onzen ringcloorenden tijd" Toen werd de inspecteur kwaad, dreigde dat hij proces-verbaal zou laten opmaken wegens beleediging van den Staat, geloof :k en vertrok met zijn man nen. heitig stampend op de trap, zoodat dc kalk van dc muren viel. Op zooveel temjierament is dc revolutiebouw van mijn huis niet berekend". Met reisgezelschappen ging Sebastiaan dus niet meer u t. Liever zocht hij on derdak in een hotel, maar op den duur beviel hem dat ook niet. „Zoo'n por tier", klaagde hij, „wil je altijd kaart jes voor dit cn voor dat verkoopen en daar moet je dan naar toe of hij laat een chauffeur van zijn kennis aan het hotel komen met een auto, die je niet weet dat je besteld hebt. Voor mij geen hotels meer: je kunt. als je een kleine wandeling doen wilt. toch niet altijd ont snappen door de achterdeur. Dai staat zoo gek tegenover den huisknecht. Zoo kwam Sebastiaan tot de familie- pensions, waar hij vrij dacht te wezen om zoo weinig tc doen als hij zelf ver koos. „En dat gaat wel", verleide hij, tevreden met zijn hoofd knikkend, „zoo dra de mevrouw die aan 't hoofd staat, maar eens voor al weet, dat ze je niet met haar moederlijke zorgen lastig val len moet". Dus was mijn neef Sebastiaan dan in een piension bij Luzern, in Zwitserland en vandaar heeft hij mij een uitvoerigen brief geschreven, dien ik hieronder af drukken zal. Wie da' voor een bew ijs van ijver houdt, zou zich al bijzonder ver gissen. Sebastiaan houdt er van, zich zelf bij familie uit te noodigen in den winter. Of het dezen keer de Kerstda gen of de laatste dagen van 't jaar zul len wezen, zal wel blijken, maar komen doet hij. Daarom schrijft hij in den zo mer, om de relatie aan te houden, be doel ik. „Hier zijn", schreef hij, „Iwinlig gas ten. Zes mannen, acht dames en zes kin deren. Een lange, dorre Engelschman met zijn lange, dorre vrouw. Dat is twee. Een dikke Duitscher met een heel klein vrouwtje, maar die beweren dat ze El- zassers zijn en drie kinderen. Maakt ze ven. Een eenzame Franschman. die met zijn armen en beenen omspringt, alsof zc aan draadjes zitten. Acht. Een Ne derlander met zijn vader, zijn vrouw en drie kinderen. Maakt veertien. Twee En gelsche dames van middelbaren leeftijd. Zestien. Twee Nxlerlandsche jonge da- mes Achttien. Een Noorsche dame die te jong is voor veertig en te oud voor twintig. Samen negentien. En uw onder danige Sebastiaan. Samen twintig. De eerste dagen was het mooi weer en de troep vloog naar alle kanten heen. Soms was er den heelen dag niemand thuis, dan ik. Huiselijkheid, zeg ik al toos, is maar alles. En wie was de man, die wat de anderen in den tuin en in de kamers hadden laten liggen, opraapten en 's avonds terugval? w'i^ anders dan je neef? De twee Nederland- sche meisjes lieten overal alles liggen: handwerken, boeken, alles. De Fransch man speelde 's avonds solitaire en vergat altijd zijn kaarten op te bergen, die ik hem 's avonds aanbood. „Merci, monsieur Sébasticn", zei hij dan cn pre senteerde een cigarette, die ik oprookte om hem genoegen te doen. De twee Fngelschc j'uffrouwen deden wat ze noemden aan geologie en brach ten eiken dag steentjes en steencn thuis, als jelui ooit in Holland komt, dacht ik, kun je je hart ophalen aan de Ncder- landsche grintpaden. De Duitscher en zijn vrouw kwamen nooit ver van huis: zij om de kinderen, waarvoor ze zorgde niet buitengewone toewijding en hij, om dat hij in een klein Zwitsersch cafétje heerlijk bier gevonden had. „Frisch vom Fass" zei hij en streek dan over zijn buikje van pure verrukking. De lange, dorre Engelschman schreef aan een ge schiedenis van Engeland, zijn vrouw naaide de vellen bij elkaar, er waren finds in Engeland, al achttien deelen laar cn hii moest er nog acht schrijven. De Noorscne juller klauterde al maar op bergtoppen, zei ze. op schoenen als klompen en met een pet op, waar zc een rooden sluier omheen bond. De twee Hol- landsche meisjes maakten lange wandelin gen stijf gearmd en de Hollandsche fa milie bemoeide zich den heelen dag met de drie kinderen. Op die manier kon ik den lieelen dag doen wat ik verkoos en dat was niet veel. Maar o wee, daar begon het op eens te regenen. Niet van die kleine drup- pels. maar heel groote, vette, die op je neerkletsten, met een pels cn daar nog eens uit elkaar spatten. De eigenares van het pension Keek dien morgen met een bezorgd gezicht naar de luent, maar zei niet veel, dc anderen stonden om de vijf minuten bij den barometer en tikten daarop, maar dat ding wou niet anders dan mooi weer aanwijzen. „Blijft het hier lang regenen, me vrouw?" voregen de twee Hollandsche meisies, ..als net eenmaal begint?" „Nooit langer dan een dag", zei ze en wees op den barometer, „hij wijst al op mooi weer". Maar de Franschman glim lachte cn haalde de schouders op. „Ik kom hier al twaalf jaar achter elkaar", zei hij zachtjes tegen mij, om de eigena res «iet te beleedigen, „en die barometer staat al twaalf jaar op mooi weer. Uit pure beleefdheid. Het is een rechtgeaar de pension-barometer, hij weet wat er van hem venvacht wordt". „Twaalf jaar, monsieur?" zei de Hol landsche familie. „Dan weel u ook wel, of het hier lang blijft regenen!" De Franschman haalde weer de schou ders op en keek alsof hij wel had willen antwoorden, maar niet recht durfde. „Ca passera, ?a passera", zei hij troostend, als een andere soort Coué. maar in een hoekje, tot mij: „het duurt minstens een week. ik ken dat. Als de wolken zoo laag tusschen de bergen hangen, duurt het dagen voordat ze optrekken. Nergens valt zooveel regenwater als hier". „Ik dacht, dat wij in Holland daar het record van hadden", zei ik met een zucht en dacht aan oudoom Herman te Leer dam, bij wien ik eens vier dagen gelo geerd had met al door regen. Leerdam zonder regen is erg, maar met regen praat er niet van. De eenige, die er zich niets van aantrok, was de Noorsche juf frouw, die ging maar iederen dag door met bergen klimmen. Alleen had ze nog grooter schoenen aangetrokken, met dikke spijkers er onder en een grijzen doek om haar pet gebonden, in plaats van de roode. Op den tweeden regendag werd ze door een paar Zwitsers, ste vige kerels met pezige knoken, op een soort draagbaar thuis gebracht: ze h:d haar voet verzwikt, toen ze uitgleed. ren gi Zoo'n Zwitsersch pension is heel focd, maar jc moet er niet allemaal in lijven. Daar is het niet op gebouwd. De gezelschapszaal is goed voor den avond, maar niet voor den heelen dag. Tc klein, vat je? De dorre Engelschman had geen licht genoeg op zijn kamer, om aan de historie van zijn vaderland te schrijven: hij zat dus voor 't grootste raam aan den kant van 't meer en on derschepte de helft van het grijze daglicht. At de anderen begonnen vijandschap voor hem tc voelen, omdat zij voor hun lec tuur en handwerken ook licht noodig hadden. De regen oefende zich maar voortdurend en leerde eindelijk de kunst zoo goed, dat er 'geen droog halfuurtje meer tusschen kwam. Fr ontstond een wrevelige stemming in 't pension. Me vrouw de eigenares keek bezorgd: er waren al gasten, die informeerden of het overal in Zwitserland zoo nat was. De eenig onverstoorbare was de barometer, die altijd maar bleef wijzen op mooi weer. Toen sprak de Franschman, na een lange conferentie met de eigenares, het benijdende woord: „Wedstrijden". Maar welke, bij dit ongelijke gezel schap! De kinderen waren al begonnen. Die hielden huilconcoursen. met prach tige resultaten: ze wonnen het om beur ten allemaal. „Domino", stelde de Franschman voor. De Noorsche had nog nooit van dat spel gehoord, maar wou net graag leeren. Zij was dc eenige van de dames, de anderen interesseerden zich niet voor de zwarte steenen. „Te Parijs", zei de Franschman mei zekeren eerbied in zijn stem, „hebben twee van mijn landgenoolen in Café de la Paix vier en twintig uur achter elkaar domino gespeeld". „En hoe liep dat af?" vroeg de El- zasser. „Het liep niet af, de gérant liet ze de deur uitzetten". Alle mannen zuchtten over zooveel ge brek aan sportiviteit. VI ij begonnen. Dc Franschman sloeg ons allemaal, ofschoon hij moeite had met den Engelschman, die de geschiedenis van het dominospel pre cies kende en hem, na afloop, namens het pension een krans aanbood, met een redevoering vol hulde, die de winnaar dankbaar aanvaardde, ofschoon hij er geen woord van begreep. Toen het uit was, antwoordde hij met een vloed van rap Fransch, terwijl de Engelschman be leefd boog. Hij verstond er geen letter greep van. Wij vonden allemaal, dat het niet hinderde. De sport was er weer flink door vooruit gebracht en dat moest het voornaamste zijn. De beurt was nü aan de dames. Er was verschil van meening, of het een baby-mutsje, een baby-truitje of een baby- manteltje zijn zou. maar bij meerderheid van stemmen werd tot liet eerste beslo ten. De producten zouden onder de twee families met kinderen verdeeld worden. De strijd begon. Dezen keer was het de vrouw van den Engelschen geschied schrijver, die wist te vertellen, dat in Engeland het record van baby-mutsjes gevestigd was door een Engelsche Miss in Manchester, die er een gehaakt had in een uur, veertig minuten en vijf en twintig seconden; ze gaf niet onduidelijk te kennen, dat een vreemdeling op het vasteland dat record nimmer zou ver beteren, zoolang Albion boven water drijven bleef, zei ze Of iets van dien aard. Er heérschte eerbiedige stilte, zoolang de wedstrijd aan den gang was. Ter op luistering was de eigenares van het pen sion aan de piano gaan zitten en had weemoedige muziek gespeeld, maar dat duurde niet lang. De twee Engelsche da mes van middelbaren leeftijd hadden ver zocht, daarmee op te houden: ze moesten er van sbhreien en het afvegen van de tranen verminderde de snelheid. Boven dien verkleurde het katoen er van. Het resultaat was, dat de Noorsche jufier het eerst klaar was: in één uur, vijf en veertig minuten. Alleen beweer den de twee Engelsche misses, dat zij het ook wel zoo vlug gekund hadden, wanneer ze er minder zorg aan hadden besteed. Dit was een gevaarlijke opmerking. Iedereen gevoelde: hier kwam het natio naliteitsgevoel voor den dag. Engeland contra Noorwegen. De Franschman, die nogal belang scheen te stellen in de Noorsche, was in dien tijd de deur uit gewipt en kwam terug met een bouquet, dat hij met een uiterst sierlijke redevoe ring aan de winnares overhandigde. Daarna werden de gemaakte mutsjes aan de kinderen opgezet, ze bleken geen van allen te passen, maar zooals de dorre Engelsche mevrouw terecht zei: „dat was bijzaak, de hoofdzaak was, dat de sport in dit vreemde land weer een flinken stap vooruit had gedaan". Ze eindigde met een juichkreet voor Engeland, waar van niemand de bedoeling begreep. Met deze twee wedstrijden was de ware sportgeest over ons gezelschap vaardig geworden. Iedereen kwam met ♦oorstellen voor nieuwe wedstrijden aan. De Elzasser stelde eenigszins schuchter een concours voor in lid eten van pan nekoeken, waarvan hij een bijzonder groot liefhebber was, zooals wij aan het dessert meer dan eens gezien hadden. Maar daar de eigenares van het pen sion tegenover dat denkbeeld wat koel bleef, om begrijpelijke redenen, kwam het niet aan de uitvoering toe. Meer succes had een voorstel voor een hardloop-wedstrijd voor dames en hee- ren afzonderlijk.'Het was nu een droog uurtje geworden en wij besloten maar dadelijk er toe over te gaan. De baan werd op den openbaren weg uitgezet, ik benoemde mijzelf tot wedstrijd-commis saris, starter en jury (u weet, neef. dat ik nooit tegen hard loopen heb gekund, door de steken in mijn zij) en daarop begonnen de series, de kwart finalen, de halve finales en eindelijk de finale. De eerste die af raakte, was de El zasser. Hij was dan ook inderdaad fe dik. Maar daar het eindpunt van de baan het cafétje was, waar zulk lekker bier ge schonken werd, scheen hem zijn verlies niet te hinderen; onmiddellijk daarna verdween hij om zoo te zeggen in de goal en wij hebben hem dien middag tot etenstijd, niet terug gezien. De vader uit de Hollandsche familie verloor daarna, vervolgens liep de jonge Hollander den Franschman er af, die sportief zijn over winnaar geluk wenschte. Toen bleven de jonge Hollander en de dorre Engelsch man alleen nog over. Die verslond met zijn eindelooze beenen als 't ware den weg, maar de jeugd behaalde toch de overwinning en, wat het mooiste is, waar schijnlijk binnen het vermaarde record van de Zwitsersche meren. De wedloop tusschen de dames achter kinderwagens, werd door een van de Hollandsche meisjes gewonnen, hoewel een van de Engelsche Misses beweerde, dat zij gehinderd was. Er wordt veron dersteld, dat ook hierbij een record ge vallen is, maar welk weten wij niet; in ieder geval heeft niemand den slag ge hoord. Allebei wedstrijden door Nederlan ders gewonnen neef", ik heb er tra nen van in mijn oogen gehad. Het resultaat van onze wedstrijden was onverwacht. Waarschijnlijk door de beweging in den dampkring, dien wij veroorzaakt hebben, zijn de wol ken opgetrokken en hebben wij een prachtigen maneschijn genoten. Mor gen is het stellig mooi weer. De eige nares van het pension he.eft in het mid dagmaal een extra schoteltje ingc- laseht. Wij gaan prettige dagen tege moet. Hartelijke groeten van uw neef SEBASTIAAN NIETSDOENER. P. S. Ik open dezen brief nog even om tc zeggen, dat de verloving er door is. Zij heeft hem een Noorsche spraak» kunst en hij haar een Fransche gram- maire cadeau gedaan, die zit beiden in den koffer schijnen te hebben mee gebracht. Binnen drie dagen hopen zij elkaar te kunnen zeggen, dat zij elkaar liefhebben. Voorloopig behelpen zij zich met gesticulaties." Het lijkt wel wat op doofstommentaal. Gegroet S. N. Voor kopie conform ilDELIO,

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 5