DÉLM PARIJSCHE MODE ALLERLEI VOOR KLEINE JONGENS Bovenstaande modellen zijn mantels voor het najaar. Ze zijn uitnemend ge» schikt voor reismantels. De zwarte mantel is hcelemaal met naturel kasha gevoerd. De kraag van dezen mantel is van paars en naturel kasha gemaakt. De mantel zelf is van zwarte zijden Ottoman. De manchetten zijn van paar» se kasha. Deze mantel wordt niet met knoopeu gesloten: de overslag moet steeds vastgehouden worden. Hierin zit juist, benevens in de wijdte van den mantel, het practische. Het is nl. bij uitnemendheid een mantel voor auto», boot» en rijtochten; men kan hem dan over het mantelcostuum dra» gen en hem behagelijk om zich heen drapeeren. De tweede mantel is meer een wan> dclmantel. Hij is var. bruine fantasie< stof genvaakt met kraagmanchetten cr rand van Amerikaansch oppossum. Het rokgedeelte van dezen mantel begint op de heupen klokkend te vallen. Ik kan mijn lezeressen niet aanraden de bovenstaande modellen zelf te maken. Hiervoor zijn bekwame naaisters noo» dig. De moeilijkheid zit niet alleen in het snit, maar ock in het vervaardigen van verschillende onderdeden, zooals kraag, revers en manchetten. Een vol' genden keer zal ik een mantel geven, die gemakkelijker te maken is. EEN MANTELTJE VOOR SCHOOLMEISJES mouwen en zakken. Het maken is een kwestie van een paar uren en het re» sultaat kan nog aanmerkelijk verbeterd worden door het inzetten van linnen voering. Het knippatroon kan men bestellen onder nummer 234, voor de leeftijden 14 tot 16 jaar. Kosten 50 cents. HET BAD VAN BABY Zooals elfc jaar komen ook nu weer de korte mantels als kleeding voor den herfst in de mode, maar bovendien ziet men voor de jongere meisjes, voor» al veel sportjasjes. Het zijn zeer gemak kelijke en mooie modellene uitgevoerd in gestreepte stoffen. Wit flanel met zwarte of blauwe streepen of blauw en zwart flanel met witte strepen kan men in vele verschillende stoffen in alle win» kels koopen. Nog ziet men in het bui» tenland vooral in Engeland en Duifschland dikwijls mantctljes met breede zwarte, geele en roode streepen, naar het voorbeeld der bekende cricKet» jassen, maar deze dracht zal hier wei nooit populair worden. Het manteltje van onze teekenïng is ook bedoeld voor meisjes van om» streeks veertien jaar. Over een eenvou dige jurk of blouse en rok zullen de meisjes dit manteltje een zeer aange» name dracht vinden, vooral daar men voor November meestal niet gaarne met warme, lange mantels loopt en een enkel jurkje toch reeds spoedig te koud wordt. Ons patroon bestaat uit eten dubbel te knippen zijpand, waar» van het in front de 'rever wordt omge» slagen, een eveneens rubbel te knippen rugpand en een losse kraag. Verder Een moeder zegt: „Als ik mijn babv zijn badje geef, leg ik altijd een handdoek op den bo> dem van het kuipje, daar dit het glij' den yoorkomt. Ook rol ik nog een handdoek op en leg deze onder het hoofdje en onder de schouders, waar» door deze lichaamsdeelen boven water ALLERHANDE HOE MEN ROESTEN VAN BLIK KAN VOORKOMEN. Blikken voorwerpen kunnen, als zij euw zijn. door een eenuyoudige behan deling worden gevrijwaard voor te spoedig roesten. Men smeert het metaal namelijk zeer zorgvuldig met versch vet, voordat het huishoudelijk voor» werp wordt gebruikt. Daarna plaatst met het in een goed verhitte oven ge» durende een kwartier. Blik, dat op deze wijze behandeld is. zal niet roesten al zou men het altijd in water gebruiken en bovendien zal het metaal ook langer' in een goede conditie blijven. maar alle andere steden volgen. Men bouwt niet langer de huizen in z.g. „blokken", maar legt tegenwoordig eerst een door huizen en poortstraten omsloten „hof" aan, waaromheen men dan weer een aantal andere straten, met huizen in dezelfde bouworde aan» legt. Zoo ontstaan overal moderne „blokken", welke tezamen een tuin» dorp, een bloemenwijk of hoe men het anders noemen wil. vormen. Het voor» naamste is echter, dat het woordje „tuin" cn „bloemen" niet ten onrechte gebruikt wordt en hoofdzaak is. Men heeft gelukkig leeren inzien, dat de verhuizingen op het oogenblik voor de meeste menschen noodzakelijk zijn, niet omdat men oude huizen weg wil ruimen, maar omdat nieuwe noodig zijn, nieuwe huizen, waarin men gezon» der en gezelliger leven kan dan vroe» gcr. Op ons plaatje hebben wij een deur getcckend, zooals deze thans veelal ge» bruikt wordt. Men kan deze ingang ~eer aantrekkelijk maken, door er een» •oudig twee houten blokken met bloem» potten erop, voor te plaatsen. Het beste van het hier afgebeelde pakje is wel, dat het altijd voldoet, on» verschillig of men het uit linnen, fla» nel, katoen of nog andere stoffen maakt. Wil men het pakje nog laten dragen in de laatste weken van den zo» mer, dan gebruikt men een stevige soort shantung of linnen, terwijl men fijne wol, flanel, velvet en dergelijke stoffen kiezen kan, voor geval het pakje in den herfst en winter pas gedragen behoeft te worden. Het patroontje kan men natuurlijk voor een paar jaren ach» tereen gebruiken, De tuniek is niets meer dan een recht buisje met apart ingezette lange mou» wen, zonder manchetten. De kraag wordt omgeslagen en kan eventueel met de ceintuur van een andere kleur stof gemaakt worden. De sluiting ge» schiedt door middel van vier knoopen, waarvan de onderste onder de ceintuur schuil gaat. Voor het bevestigen van de ceintuur zal het raadzaam blijken, twee lusjes op zijde te maken, waar dit on» derdeel kan worden doorgehaald. Het broekje is kort en wordt zoo geknipt, dat het den kleinen drager alle moge» lijke vrijheid laat. Een knip»patroon voor dit jongens» pakje kan worden besteld onder op» gave van het nummer 294 en leeftijden van 2 tot 4 jaar. Kosten 50 cents. DE GELAATSKLEUR Slachtoffers van blaren en uitslag in het gezicht, zullen dikwijls later een on» frissche gelaatskleur behouden. Men kan hier echter veel verbetering in brengen door zooveel mogelijk gerstewater te drinken, door als het ware dit water tot zijn gewond drank te maken. Maar mogeljjk moet men dan dit gerstenat prefcreeren boven andere dranken en als regel in den namiddag en als laatste drank des avonds gebruiken. Om zelf gerstewater te maken ge» bruikt men een ons fijne gerst op een liter water. Men wascht daarin de gerst terdege en laat het afgegoten water daarna voor minstens een uur heel lang» zaam cn zachtjes koken. Na een half uur doet men in het water nog een stuk citrocn»schil. Voor het gebruik moet inen de drank eerst geheel laten afkoe» len. TUINDORPEN EN WONINGEN Verhuizingen zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Vooral in de grootere steden, waar men zoo langza» merhand begint een opruiming te hou» den onder de kleine en donkere huisjes van honderd jaar geleden, ziet men de menschen naar de buitenwijken trek» ken. waar tuindorpen en flatwoningen voor hen gebouwd zijn. De moderne huizen in deze tuin dor» pen en nieuwe straten mogen op het eerste gezicht eentonig en zelfs onge» zellig lijken, dit verandert echter zoo» dra zij een paar maanden bewoond zijn. Amerika geeft hiervan w.el het beste voorbeeld en iemand, die zich overtuigd houdt van het verregaande materialise me der Amerikanen zou raar opkijken als men hem eens plotseling zette in de arbeiderswijken van Philadelphia, Detroit of Boston. Men waant zich daar des zomers in een klein paradijs. Tal» looze kleihe, maar mooie cn lichte Tnii» zen, met een weelde van planten en bloemen begroeid en omgeven door flinke tuinen lachen U toe en het leven EEN GETEEKENDEN BRIEF Een moeder zegt: Mijn kleine meisje wil ioo gaarne haar vader brieven schrijven, ale hij voor zijn wenk en zaken op reis is, unaar scihrijven ie voor zulk een klein kindi zeer zwaar wenk. Daarom mag zij de kleine plaaijee de geïllustreerde, oude bladen knip. der menschen schijnt wel zonder zor» gen voorbij te glijden. Ook in Nederland en Vlaanderen vooral daar, waar men het verwoeste weder gaat opbouwen ziet men ech» ter telkens meer dezen Amerikaanschen stijl van stedenbouw in ecre komen. Den Haag en Amsterdam gaan vooraan, WIJZE WOORDEN „DE LASTDRAGER!" Door alle tijden zijn er lastdragers ge weest en helaas behoorden zij ook tot de minste in iel zijnde leden der samen leving. In de tropen zuchten de koelies onder hunne zware vrachten en gewoon lijk worden zij beloond en behandeld op een onwaardige wijze, terwijl ook in ons land de sjouwers en dragers tot de la gere klasse behooren en niet zelden een kommervol bestaan hebben. Maar er zijn nog andere lastdragers in het leven, lastdragers die wij meestal ge heel over het hoofd zien. En toch wat moest de wereld beginnen zonder hen? De moeder draagt de zorgen en de lasten voor haar kinderen en slechts zij alleen keilt het juiste gewicht daarvan. Toch zal zij niet toestaan dat men hare vracht licht, al was het mogelijk haar een van hare kleinen te ontnemen; zij zou het toch niet dulden. Men kan zulk een last niet verlichten door er een deel van af te nemen. Men kan slechts helpen dragen. Het is echter een treurige waarheid, dat vele kinderen in hun gedachteloosheid en zelfzuchtig heid de lasten van hunne moeder nog dagelijks verzwaren. Laat ons daarom al tijd scherp toezien, dat wij de zware vrachten zelfs niet met een enkel ons ver- grooten! Allen die gebukt gaan onder de lasten en zorgen van dit leven moeten voort durend hun oog over hunne lading laten gaan, verschikken en veranderen zooveel als mogelijk is. Het mag dan waar zijn, dat een groot deel van ae vracht bestaat uit dingen waar niets aan ie veranderen valt, toch zal er altijd nog wel iets 'slechts in onze verbeelding onverander lijk blijken. Socrates vertelde van den man, die bijna, verpletterd werd door het gewicht van een vracht sfeenen, waarvan hij stellig dacht dat.... het puur goud was. Niets was echter in staat den man van zijn vreeselijke dwaling te overtui gen. Het is onzinnig onze schouders te zet ten onder het gewicht van allerlei val- sche verwachtingen, onnoodige zorgen, verkeerde leefregels. Werpt neer zulk een last! Hebt er den moed toe dienst te wei geren! Gij vermoeit u zelve slechts maar bereikt niets. Zoekt uit de geheele lading het beste en gij zult uw weg kunnen ver volgen met een heel licht vrachtje, dat zeker nog lichter had gekund. Wij allen zijn belast en beladen, maar vele van ons zijn het geheel overbodig. Moeilijkheden drukken ons, maar dit neemt niet weg. dat de meeste door ons zelve veroorzaakt werden en dus ook ge makkelijk voorkomen hadden kunnen wor den. Maar het schijnt dikwijls waar te zijn, dat men wedstrijden houdt, waarbij de een den ander tracht te overtreffen in »en van vrachten. Doe dit niet, asten genoeg, waarvan wij ons niet kunnen ontdoen en het is geheel nut teloos deze nog te verzwaren „Draagt elkanders lasten" is het bevel der mensclielijke naastenliefde. Dat is het eenige waardoor wij onze eigen lasten kunnen en mogen verzwaren; door an deren te helpen. Daarmede is echter nog niet gezegd, dat wij geroepen zijn om de gewone en dagelijksche zorgen van alle menschen uit onze omgeving weg te ne men en ze op eigen schouders te stape- pcm, Daarmee kan ae een „brief"1 maken een rebusi half teakeningen en half woorden. Het zoeken naar plaatjes, wel. ke precies baar bedoeling weergeven, ia een inooie bezigheid als zij voor het slech te weer in huis moet blijven en haar vlug. ge kinderverstand zoekt dikwijls verbluf, fend aardige combinaties bij elkaar I" VLEKKEN EN HOE MEN ZE VERWIJDERT Het Is niet altijd even gemakkelijk om de vlekken van stoffen enu kleeren te verwijderen. Wij geven hier echter eenige regels voor vlekken, welke door» gaans zeer lastig weg te krijgen zijn. Een inktvlek kan men doen wegtrek» ken, door de stof eerst te wasschen met azijn en daarna de vlek nog eens met een theelepel zuringezout op vijf thee» lepels water. Koffievlekken en vlekken van nat gras moet men eerst ter dege met koud water bewerken en dan, nadat zij weer geheel droog, zijn, wrijven met sterk chloorwater. Fruitvlekken kunnen meestal op dezelfde manier worden be» handcld. Vlekkeln van medicijnen uitgezon» derd die. waarin zich alcohol bevindt kan men met alcohol verwijderen. Dit mag men echter niet doen met atle fij» ne weefselse, aangezien de alcohol dan de stof doet verteren. BLOUSE VOOR DEN NA ZOMER Blouses voor den zomer raken alweer uit den tijd cn daarom komen de groote modehuizen uit het buitenland te voor» schijn met blouses voor den nazomer. Het verschil schuilt natuurlijk alleen maar in de stoffen, welke men bij voor» keur een weinig warmer cn dikker kiest daar de herfstwind welecns wat al te guur kan zijn. Wij beelden hier een eenvoudige jum» per af, welke meer in het bijzonder be» doeld is als kleeding voor eiken dag, voor het dagclijksch werk op kantoor, in den winkel of thuis. Het is een zeer gemakkelijk patroontje, dat in een half uur kan worden gemaakt.. Men heeft slechts met twee naden te maken, en wel die onder dc armen. Het kraagje kan men misschien nog het beste klaar koopen, alhoewel hot maken ervan ook niet te veel van den tijd zal vergen. Het omzoomen gaat op dc machine al heel spoedig. Een ceintuur cn een lang en los geknoopt dasje is de eenigste gar» neering. Het knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42. 44, 46 en 48. Nimmer 233, kosten 50 cents. len. Draagt uw lasten, maar verzwaar niets onnoodig! Op onze teckcning ziet men een ont» werp van een zeer eenvoudige, maar ook tevens zeer mooie combination, welke vooral bijzonder geschikt is, om onder gelcgenhcids«japonnen gedragen te worden. Men kiezc voor dit model stof en garncering naar eigen smaak. Vrijwel elke kwaliteit stof en elke soort van garnecring kan men voor dit model gebruiken. Het patroon No. 276a is verkrijgbaar !n de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 50 cents. I De nachtjapon valt in wijde en losse lijnen zeer goed om een «enigszins flink figuur. Het model is speciaal ontwor» fien om uitgevoerd te worden in een ijne stof, b.v. crêpodcchine cn zal, in» dien men dc garncering met ccnigcn smaak weet tc kiezen cn aan te bren» gen, zeker bijzonder voldoen. Een patroon is verkrijgbaar voor de maten 42. 44. 46, 48 cn 50, No. 277a, kosten 55 cents. Koude en pentasch. - Wie door een herfstachtigen avond» nevel loopt in dezen tijd van het jaar, wordt tegen wil en dank aan het nade» rende koude jaargetijde herinnerd- En al schijnen wij achter in x\ugustus nog ver verwijderd te zijn van warme ka» chels en dikke kleeren, toch zal het niet lang meer duren of dc huisvrouw moet aan beiden gaan denken, opdat zij voorbereid is, wanneer de eerste stormvlagen ons komen overvallen- Warme mantels vormen een belang» rijk onderdeel van onze garderobe in den winter en nu de bontmantels zoo» veel goedkooper zijn dan dit vroeger het geval was. worden zij vanzelfspre» kend ook heel wat meer gedragen- Bij aankoop van zoon mantel, zal de verkoopster, wanneer naar de deug» delijkheid geïnformeerd wordt, allicht zeggen, dat het jasje sterk van kwali» teit is, dat er op gepast moet worden dat het niet te vaak nat regent, en bovendien dat er geen enkele garantie wintermantels. Boodschap- - Inmaak gegeven kan worden ten opzichte van het gebruiken bij autorijden. Door het voortdurend schuren langs de rugleu» nmg komt er een kale plek op iedere bontmantel, hoe sterk en duurzaam de kwaliteit van het bont overigens ook wezen mag. En waar is meer behoefte aan een bonten mantel dan juist in een autoin een open omdat de koude luchtstroom die door het rijden ont» staat, door alles heendringt, maar ook zelfs in de gesloten die altijd nog wel tocht door laat. Om nu toch profijt van bont te trekken, wordt het dikwijls omgedraaid en het bont binnen in de mantel geno» men: de stof die nu buiten aan is, heeft minder van het schuren te lijden, door» dat zij minder langharig is- Heel geschikt kunnen tegenwoordig losse, afgepaste bontvoeringen in een mantel genaaid worden- Maar zelfs dan is het nog niet aan te raden om een kostbare stofmantel op zoon manier te voeren een gesp van de linnen kap of een jos plekje in de rugleuning kunnen den mantel nog genoeg bescha» digen- Wie op haar mooist uitgedoscht met een auto uit wil gaan. kan beter den netten mantel over den arm mee» nemen, de oude, met bont gevoerde, aantrekken, en op de plaats van be» stemming in de auto achterlaten- Zelfs in boodschapmanden bestaat een mode wei tien jaar geleden met een denker rieten hengselmand aan den arm boodschappen zou doen in dc stad, zoo op zijn zachtst genomen uitgela» chen zijn, tegenwoordig vindt iedereen dat de gewoonste zaak van de wereld. En in ieder geval zijn zij zeer gemak» kelijk er kan veel in en het beladen zijn met pakjes, zoodat het zoeken naar een dubbeltje voor 3en cenmanswagen een stukje ware acrobatiek is, is onmo» gelijk geworden- Op de fiets zijn deze open manden echter niet zoo gemakkelijk. Voor een goeden fietser is het rijden met één hand geen bezwaar, maar de mand glijdt door het schokken spoedig scheef en wee dengene dan, die een volle mand bij zich heeft! Veel gemakkelijker zijn de tasschen van riet met twee hengsels er aan, die dus vianzelf dichtvouwen bij het dra» gen- Maar hpt zijn saaie dingen van een leelijke, lichtbruine kleur, waaraan geur noch heerlijkheid is. En omdat de meeste vrouwen nu eenmaal graag fleu» rige voorwerpen gebruiken, is het wel aardig om zoo'n tasch zelf wat te ver» sierenmen is altijd wel in het bezit van eenige restjes wol, die nergens an« ders meer voor dienen kunnen. Een frisch blokje in verschillende tinten kan den zijkant aardig versieren i s ie niet van tc veel symmetrie houd,, ,;an beide kanten anders bewerken- Als het eenvoudig en helder van tint is, is het al gauw mooi genoeg. Er moet natuur» lijk wel aan gedacht worden de tasch niet te veel op te sieren gpen lintjes of zijden versieringen, daar die bij den eersten den besten regenbui hun fleur verliezen en de tasch een armoedig aanzien geven. Bij inmaken heeft de ondervinding geleerd dat het niet verstandig is om dc flesscfien geheel vol te doen. Wie ze tot enkele centimeters onder den rand vult, heeft na zuiver steriliseeren wei» nig of geen kans dat zij weer opengaan of in het geheel niet willen sluiten. Bo« vendien komt het wel voor dat volge» vulde flesschen goed dicht blijven, zoo» dat zij schijnbaar geheel in orde zijn, maar dan bij openen blijk geven be» dorven te zijn. Dit kan ook voorkomen worden door dc flesschen niet vol te doen, een goede raad die voroal geldt bij het steriliseeren van groenten- MENU, Nieren aux fines herbes- Runderribstuk. Aardappelen. Appelmoes. Schuimommelet- De twee nieren worden gedurende een half uur in koud water gezet, het vet en dc vellen worden er van ver» wijderd, de nieren in schijven gesneden, met wat peper en zout bestrooid en gedurende ongeveer twintig minuten in boter mooi bruin gebakken. Even voor» dat zij gaar zijn, wordt een halve eet» lepel bloem toegevoegd en mee bruin gebraden. Daarna wordt er ongeveer een deciliter bouillon onder goed roe» ren aan toegevoegd, cn als de saus tien minuten gekookt heeft een halve eet» lepel gehakte peterselie en desge» wenscht enkele in 'stukjes gesneden champignons- Dc nieren worden in schelpen of soufflépotjes opgediend met een schaaltje croutons- Voor de appelmoes worden de appe» 1 len in vierdepartjes gesneden, kroon» tjes en stelen verwijderd, de appelen gewasschen en met weinig water op» gezet. Als zij gaar zijn worden zij door een h^ren zeef gewreven en met suiker naar smaak afgemaakt. Voor de schuimomelet wordt geno» men 4 Eieren. 3 afgestreken eetlepels suiker, 1 lepel poedersuiker of vruchten» suiker, boter om te bakken. De eidooiers worden lang geklopt met de drie lepels suiker, totdat het mengsel dik en schuimig is. Daarna wordt het wit zóó stijf geklopt, dat de schaal omgekeerd gehouden kan wor» den zonder dat er iets uit loopt, waar» na dooiers en wit vlug en luchtig door elkaar gemengd worden. Dan wordt dit in gesmolten boter in de kockcpan aan den onderkant lichtbruin gebakken, terwijl het bovenste luchtig cn zeer schuimig moet blijven. Is de omelet klaar, dan wordt ze half dichtgeslagen, met poeder» of vruchtensuiker be» strooid. en dadelijk op een verwarm» den schotel opgediend. E- E. J.-P.

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 10