HAARLEM'S DAGBLAD HELDEN DER ZEE BRIEVEN UIT RUSLAND „Het slechte weder" nen Aspirin- DONDERDAG 10 SEPT. 1925 DERDE BLAD DE HOLLANDSCHE ZEESLEEPBOOTDIENSTEN DE BESTE EEN KRANIGE PRESTATIE VAN HOLLANDSCHE ZEELIEDEN Wij 3ocn in land nog «I veel nan hero-worship (hcldcnverccring) in dien zin dat iemand volgens sonimïger meening vaak onverdiend bij ons »og al gemakkelijk tot „held", of ten. minste tot man van buitengewone be tcckcnis wordt gebombardeerd en naar verhouding gcccrd en gehuldigd- En daartegenover staan dan heel wat paarden die de haver verdienen, maar nooit krijgen. Het is de bedoeling van dit artikel eens de aandacht te vestigen op twee tot laatstgenoemde categorie behooren» de personen, wien na een zeer kranige prestatie niet die algemccnc waardcc» ring is te beurt gevallen, niet waarop z ij zelf meenden recht te hebben, maar waarop andere tot oordcclen bevoegden, duchten dat die twee een voudige. flinke kerels aanspraak had» den. i-.nigc dagen geleden werd de bc> houden thuiskomst, te Rotterdam, ge meld van twee zccslccpboot.cn van de N.V. Wijsmuller, Scheepvaart#, Trans, port. en Zeesleepvaart Mij-, waarvan het Bureau gevestigd is «an de Maas- kade te Rotterdam- Dertien en een halve maand waren dc/e slcepbootcn. de ..Willem Ba. rendtz". onder bevel van kapitein D- Moerman en de ..Vlaanderen", onder bevel van kapitein D- Spruyt, weg ge# weeat- In dien tijd volvoerden deze be. kwamc zeelieden drie opdrachten, de een al moeilijker en gewichtiger dan de andere, met het meeste succes en op een wijze, die alle terzake kundigen in binnen, en buitenland met bewondering heeft vervuld. Vooral in Engeland zijn de prestaties van het wakkere tweetal met groote belangstelling gevolgd- Wij hebben in een en ander aanlci. ding gevonden eens naar Rotterdam te gaan en daar. op het Bureau Wijsmuller hadden wij het genoegen van een on. derhoud met de beide directeuren der N-Vde hecrcn Donck (zoon van een der vroegere hoofden der Rïjkslccr# school alhier) en Boon en kapitein Moer» man- Later spraken we ook kapitein Sprayt nog even. Wij laten hier rerst het woord kapitein Moer» |man. den leider het transport, 8 type van den rus» Jtigen. kalmcn zee» uirdcr, man van Ut avast, die elke J.icm gegeven op» dracht met dezelf» de bedaardheid imvaardt maar - ieh tegelijkertijd D. Moerman, voorneemt al zijn kapitein van de krachten en al zijn „Willem Barentsz" kunde aan het wel» slagen van de hem toevertrouwde onderneming te wijden- Ziehier het onopgesmukte verhuul dat kapitein Moerman ons deed- „Och, er valt eigenlijk weinig te ver» tellen- Wij vertrokken 16 Juli 1924 uit IJmuiden om een 50U0 tons dok voor de N-V. „Sabang Zeehaven en Kolen» station" te slcepen naar Sabang- Twee en negentig dagen later kwamen we op de plaat» san bestemming aan en Ie verden het dok in goeden staat aan de eigenaars af." „Ja maaris er nicls bijzonders ge» bcurd in die 92 dagen?" „Als er eens wat gebeurt vergeet je het weer zoo gauw. Ja. een ding 18 Juli hadden wij een lostigcn. of eigenlijk een beroerden nacht „Wat noemt u een Iastigen nacht?" ...Als het er om gaat," antwoordde ka» pitcin Moerman bedaard. „Het heeft toen maar weinig gescheeld of alles was mis gegaan. Dezelfde storm waarin zooveel Arncmuidcr visgchers zijn om» gekomen, is toen recht over ons heen» gegaan- Hadden wc niet zulk goed ma» tcriaal gehad, dan waren wc zeker ge» strand en waren de trossen die onze slcepbootcn aan het dok verbonden, ge broken- Er was dan niets meer van te» rechtgekomen- Ia Sabang kregen we orders van het Bureau naar Socrabaja te ga3n. Daar lagen twee baggermolens en een rots» breker, die naar Melbourne (in Victoria. Aust-nlic) moesten gesleept worden- De „Willem Barentsz", een boot van 1200 paardekraciiten, sleepte den rotsbrekcr en een baggermolen en de „Vlaandc» ren" den anderen baggermolen Nu had» den we dus elk een afzonderlijken sleep het dok hadden wij samen ge» dr.an. Den 14dcn November vertrokken wij en 11 Januari 1925 leverden wij het materiaal aan de eigenaars de Mei# bourne Harbour Trust, af. Van Melbourne gingen wij naar Port Adelaide in Zuid»Austrnlic. Daar lag de ..City of Singapore", een 7000-t.ons Engclsche vrachtboot die aan de Ellerman-linc behoord had en waar» van het middenschip door brand ver» nicld was- Een Engelschman. de heer Russell, had het schip gekocht en met onze hulp is het in zooverre zeewaardig ge» maakt dat het gesleept kon worden naar Rotterdam, waar de Rotterdam» sehe Droogdok Maatschappij het weer in zijn oorspronkclijkcn staat zou bren» gen. Het hcrstclwcrk begon 15 Januari en 11 April vertrokken wij uit Port Adelaide- In Frccmantlc. liet eerste sta» tion dat wij aandeden, landden wij ko» Icn en water vandaar ging het naar Diego Garcia, een van de eilanden van Hen Tsjagos«archipel in den Indischen Oceaan, waar wij weer kolen uit de City of Singapore in onze sleepbooten overlaadden. Daarna vervolgden wij de reis naar Aden. Op dit traject hadden wij tamelijk veel ruw weer. tenminste gedurende den tijd dat de Zuid«\Vcst» moesson motst gekruist worden. Op den lstcn Juli kwamen wij In Aden aan en verder ging het langs de gewone route- Na Algiers hadden wij goed weer- De vorige week leverden wij de „City of -Singapore" aan de Kolt- Droogdok Mij- af Van Port Adelaide naar Rotterdam is een afstand van 12000 mijlen een zoo lange slceptocht is nog nooit ge» maakt. Dit ix eigenlijk het ccnige bij zondere, want sleepen blijft slecpcn. of je het nu doet over een afstand van 1000 of van 10.000 mijlen." Kapitein Spruyt, evenals kapitein Moerman 38 jaar oud, vormt een groot contrast met dezen- In tegen» stelling met den leider van het nu zoo gelukkig volbrachte trans» port is hij een druk, beweeglijk -Maar ook bij hein dezelfde liefde i voor het vak. voor Spruyt, kapitein jc „ofc b|j htn> an de laan» hetzelfde wcgcijfc» reu van cigtn ver. diensten. „Je doel je best om alles zoo goed mo gelijk te doen slagen. Wij hebben iels ge daan. wat nog nooit gebeurd is en mis schien ook wel nooit meer zal gebeuren en ik ben blij, dat we daarbij onzen plicht hebben kunnen doen!" Gedurende kapitein Spruyt's afwezig heid van ruim een jaar is zijn dochtertje ernstig ziek geweest; een hevige long ontsteking beorcigde haar leven, maar gelukkig heeft zij vader weer zoo goed als hersteld kunnen begroeien. „Je doet je best" en „sleepen blijft slee- tn De directeuren der Vennootschap spra- ken op geheel anderen toon over de prestaties der beide kapiteins als zij zeil. „Het is een buitengewone karwei ge weest'. zeiden zij. „wij kunnen daar. als ervaren zeelui, over oordcclen. Hier is een groote inspanning geeischt van ka piteins en officieren. Hel was telkens vier uur op en vier uur af; gehccle nach ten zijn zij niet uit de kleeren geweest. Er moest iels nieuws gebeuren en dat hebben zij 'm geleverd, /ij hebben 24000 mijl gesleept, cat is 24000 X 1852 M. en dus veel meer dan de omtrek van de aarde. Precies op den dag. waarop wij gecontracteerd hadden dat zij te Mel bourne zouden zijn, kwamen zij daaraan. En daarom zouden wij zoo gaarne meer algemeenc waardccring voor deze mannen zien' „Toen ik", vertelde de heer Boon, „ver leden jaar in Engeland aan dezen en ge nen mededeelde, wat er gebeuren zou, werd mij van verschillende zijden ver zekerd: ..Dat zullen wij volgen!" En wij hebben dan ook menig belangstellend te legram ''it Engeland ver dezen tocht ontvangen. i De heer Donck vestigde ook onze aan dacht nog op de groote verantwoorde lijkheid die de sleepbootkapiteins dragen de nimmer falende waakzaamheid, die hen geëischt wordt. De sleepbooten i maar notedopjes, vergeleken bij de zware dingen die zij aan de tros mee voeren. Op hef gebied van de sleepdiensten staat Holland bovenaan, verzekerde de heer Donck ons; er schijnen hier ge- hcele generaties van sleepbootkapiteins gevormd le zijn. De heer Boon beklaagde er zich over, dat de directeuren van het Bureau Wijs muller hun kapiteins niet zoo spoedig hadden kunnen verwelkomen als zij wel gewild hadden, omdat de havenambtena ren er dadelijk „als de kippen bij" waren. ,,'t Leek wel ol er smokkelwaar vervoerd werd! Is dan de al^emeene v/aardeering voor deze 'den der zee niet zoo groot geweest als verwacht mocht worden, trotsch kunnen zi' in ieder geval zijn op de geestdriftige wijze, waarop hun su perieuren over hun prestaties spreken. Ofschoon het Bureau Wijsmuller thans n record geslagen heeft, staan er al verscheidene groote sleeptochten van dit bureau geboekt. Zoo verschaften de directeuren ons in zage van wat de Amerikaansche bladen geschreven hebben over den tocht van de sleepboot „Jacob van Heemskerek" (een der twintig booten van 't Bureau), die een geweldig groot Amerika otsch schip, de „St. Paul", in 49 dagen van New- York naar Wilhelmshafen sleepte, een locht van lOOO mijlen. Vol bewtndering waren d Amerika nen v or 'e „pluck" van den Holland- schen sleepbootkapitei die er niel te gen opzag met zijn kleine boot een schip aat vijl maal zoo lang en meer dan hon derd maal zoo zwaar als de sleepboot was, le sleepen. De kapitein vond dit een heel gewone onderneming. Schepen als de ,Van Heemskerek", zoo schreef een der Amerikaansche bladen, „zijn onbekend aan deze zijde van den oceaan en in Europa bezit alleen Hol land ze. Na het bovenstaande gelooven wij vei lig te mogen zeggen dat Holland óók alleen zeesleepbootkapiteins bezit, als het Bureau Wijsmuller in mannen als Moer man en Spruyt heeft! DOOR EEN RUS DE NIEUWE NEP Er voltrekt zich nu in Sovjet»Rusland een zeer merkwaardig proces, dat wij als de nieuwe Nep of als de Boeren» Nep kunnen aanduiden. Het proces, J eenmaal begonnen, zal niet meer te stuiten zijn en een volkomen omwentc» ling in de sociale verhoudingen op het platteland van Rusland teweegbrengen. NVij zullen in algemccnc trekken de nieuwe politiek der holsjewiki tegen» over de boeren uiteenzetten. De bolsjcwiki hebben nooit een eigen agrarisch program gehad. Zij waren dus op dit gebied door niets gebonden, zelfs niet door principes. Het gevolg hiervan was, dat zij een opportunisti sche politiek konden voeren en telkens als het in hun kraam te pus kwam, hun houding wijzigen. In het begin accep» teerden zij het program der linkschc sociaal-revolutionairen (de Russische 80ciaai»revolutionaircn zijn een eigen» aardige strooming. die den klassenstrijd ontkent, het marxisme bestrijdt en de boeren als de dragers van het socialisme beschouwt), rnct wie zij toen een bond» genootschap hadden gesloten. Later ver» rieden zij hun gewezen bondgenooten, wierpen de onnoozclen. die de bols je» wistischc leiders hadden geholpen de macht te veroveren in de gevangenis» sen of verbanden hen naar het Noorden om de ccnige heerschcrs te kunnen zijn. Zij voerden toen op het platteland een stelsel in. dat ccnigszins aan het stelsel, in de steden toegepast, deed denken. De macht werd aan comité'» van arme boeren (z.g. „kombjed's") ge» geven, die het platteland konden terro» risccrcn. Op den duur kon deze politiek niet gehandhaafd worden omdat de pro» ductic er sterk onder leed en de bolsjc» wiki hadden behoefte aan graan, veel graan, om naar het buitenland te kun» nen uitvoeren (zij hadden buitenland» sehe valuta noodig voor de financiering van hun propaganda in het buiten» land)._Zij lieten de arme boeren, de le» den van de beruchte „kombjed's" in den steek en begonnen te coqucttccrcn met de „scrcdnjakY' (de ..gcmiddcl» de" boeren, d.w.z. de bezitters van akkers van ccnige dcsjaticncn). De wel» gestelde boeren (men vergete niet, dat tegenwoordig in Rusland een boer, die ccnige koeien heeft, als welgesteld, ja zelfs nis „rijk" wordt beschouwd, zoo groot is de armoede op het platteland!) werden als „koelaks" gedoodverfd en de autoriteiten deden al het mogelijke om hun het leven zuur te rnaken. (Een „koelak" is eigenlijk iemand, die een geheel dorp in zijn vuist" heeft (koelak beteekent ook „vuist"), die allen ex» ploitccrt, uitbuit een vrek, een woe» keraar, maar de bolsjcwiki gaven dezen naam aan icdcren welgcsteldcn boer om hem gehaat te maken). Het bleek ceh» ter, dat hun berekeningen falikant wa» ren uitgekomen. De akkers van de „scrednjak's" leverden minder op dan die van de „koclak's" (laten wij dezen term nu in de bolsjewistische beteekenis van het woord gebruiken) en de regee» ring had behoefte aan graan voor den uitvoer en om de nieuwe valuta te stcu» nen. Zij begon daarom met de „koe» lak's" te coquctteercn. Reeds een jaar geleden werden de eerste stappen In deze richting gedaan, maar toen ont» kenden zij, dat het hun bedoeling was toenadering tot de koclak's te zoeken en wezen de beschuldiging van de so« ciaabrevolutionnairc „Dni" van de hand. Er i» echter intusschcn iets ge bcurd. dat hen dwong de toenadering tot de koclak's te verhaasten. Er ont# stond n l. op het platteland in Rusland een oppositioneele stemming tegen de rcgcering en het bleek, dat de m derheid der hoeren aan den kant de z.g, koclak's waren. Dezen werden de leiders van de beweging en hun ver» tegenwoordigers begonnen met de bols» jewiki op een wijze te spreken als de tegenwoordige hecren van het Kremlin nog niet kenden. Sinds de verkiezingen op het platteland min of meer vrij zijn. hebben de koclak's de bolsjcwiki uit de dorps'sovjcts verdrongen. F koclak's wilden zich echter niet te\ den stellen met de heerschappij in de dorpen, zij willen ook invloed op de staatszaken hebben. Sindsdien doen de holsjewiki al het mogelijke om tot een ■ereenkomst met de koclak's te ko» men. Zoo ontstond de Nieuwe Nep. de Boeren«Nep. De rcgcering blijft natuurlijk bcwc» n. dat zij voor de belangen van de •me boeren en de „scrednjak's" op» komt. maar in werkelijkheid worden al» le nieuwe wetten en verordeningen zoo uitgelegd, dat de „koelak" ze zou kun» aanvaarden. Deze tegemoetkomen» de houding werd bekroond met de nicu» we landbouwwet, die door de regcering n R.S.F.S.R. (eigenlijk Rusland) nu is tgewerkt. Onder de verschillende ba» palingen, die de koclak's voor de sovjets moeten winnen, nemen de voornaamste plaatsen in die, welke betrekking heb» op het pachten van grond en de positie van de landbouwarbeiders. De bepalingen van de vroegere bols» jewistischc wet, welke het pachten van grond trachtten onmogelijk te maken door het recht van pachten te beper» ken, zijn nu geheel gewijzigd. Ook de grootte van de akkers, die men mocht pachten is zoo gewijzigd, dat de groote bedrijven nu vrijwel alles krijgen wat zij konden verlangen. Zoo bijv. mocht incn slechts zooveel grond pachten, als de hoer met zijn gezin kon bc» werken. Nu wordt deze bepaling ge» schrapt en de boeren mogen dus ook grond pachten om met gehuurde werk» krachten te bewerken. Van nog meer belang zijn de wijzi» gingen in d,c wet betreffende het ge» bruik van werklieden op het platte» land. De wijzigingen zijn hier zelfs nog veel ingrijpender dan in de wet op Imt pachten. Tot nu toe huldigde de bolsje- wistischc wet het principe, dat iedere boerenhuishouding alle werkzaamheden zelf moet verrichten. Werklieden moch» ten alleen gebruikt worden als tijdelijk» hulp. De wet eischtc daarbij, dat de boer zelf en ook zijn gezin meewerk» ten. dat de landarbeider nooit alleen zou werken. Dit heette ten doel te hebben de gelijkstelling van den land» arbeider met zijn baas. Nu wordt deze bepaling ingetrokken. De rijke land» bouwers mogen zooveel landarbeiders in dienst nemen als zij maar verkiezen. De rcgcering gaat zelfs nog verder en schaft alle beperkingen betreffende den duur van den arbeidsdag en be» treffende de sociale verzekering enz. af. De landarbeider is dus volkomen aan zijn werkgever overgeleverd. De koclak's krijgen dus het recht, grond te pachten voor 12 jaar en zelfs voor langere termijnen en zooveel beiders in dienst te nemen als maar willen, waarbij de wetten op de bescherming van den arbeid vrijwel in» getrokken worden. Men moet daarbij nog het volgende in aanmerking nc» men De grond wordt in Rusland ver» pacht niet door rijke landheeren met veel grondbezit als in het Westen (der» gelijke landheeren bestaan nu in Rus» land niet meer), maar door arme boe» ren, die c.oor gebrek aan werktuigen of werkdieren niet in staat zijn zelf hun akkers te bewerken en ze ver» pachten. Gewoonlijk treedt dan de verpachter als arbeider van den pach» ter op. De rijke boer levert den arme trekpaarden, werktuigen, zaaizaad en laat hem zijn eigen akkers bewerken, maar nu voor den „pachter". Door de nieuwe wet zullen dus de arme boeren, die nu hun akkers slechts voor paar jaar verpachtten en hoopten na afloop van dien termijn met behulp van den staat een eigen bedrijf te kunaen organisccren, in echte landarbeiders veranderd werden, daar de koclak's hen nu zullen dwingen een pacht»con# tract te teekenen voor 1215 jaar, zoo. aat elke hoop op zelfstandigheid voor hen verdwijnt. De bolsjcwiki. die be» weerden de arme boeren tot de hecren des lands te zullen maken, leveren hen nu aan de willekeur der rijke boe» ren over. Dit wekt bij de nrme boeren ontevre denheid en zij beginnen te morren. De rcgcering, die op deze wijze tusschcn twee vuren is geplaatst, tracht de arme boeren te paaien met verschillende hc» lof ten en veel propaganda. Er worden duizenden communistische propagan# disten naar het platteland gestuurd r.ct de opdracht den armen boeren de po» litick van de rcgcering uiteen te zet» ten. Of dit echter eenig resultaat zul opleveren. Ls een vraag. De rijke boeren zijn tevreden, maar zij willen toch hun hclangen niet ge» heel aan de holsjewiki toevertrouwen. Zij zijn sluw, als elke boer, en betui gen de bolsjcwiki hun verknochtheid maar de leiders van de communisten kennen beter dan de ambtenaren van de tsaristische regcering de waarde van dergelijke betuigingen en zij verhelen voor zich zelf de gevaren van den toe» stand niet. B. RAPTSCHINSKY. Vervolg Stadsnieuws LEGER DES HEILS. Het Leger des Heils brengt op Za ler- dag en Zondag a.s. zooveel mogelijk alle muzikanten van de verschillende afdee- lingen te Amsterdam samen voor een Congres, dat speciaal voor hen wordt gehouden. Op Zaterdag a.s. des avonds om half acht wordt in de groote zaal van het Concertgebouw een muziekuitvoering ge geven, waarin ruim 350 muzikanten ge zamenlijk verschillende nummers zal uit voeren; de muziekkorpsen van Den Haag I, Utrecht I, Rotterdam I, en nog andere afdeelingen zullen apart uitkomen Op den Zondag worden in de zaal „Frascati" drie besloten samenkomsten voor muzikanten gehouden. Als spreker zal voor deze aangelegenheid overko men Kolonel Herbert Jackson van het Internationaal Hoofdkwartier. Iemand die in de muziekwereld van het Leger des Heils een welbekende is. Waarschijnlijk zal ook Kolonel Vlas, die assistent-Internationaal-Secretaris is aan het Hoofdkwartier le Londen, het Congres medemaken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. - In de weck van 30 Augustus tot en met 5 September kwamen voor te Haarlem 2 gevallen van diphthcritis en te Vclsen 1 geval van roodvonk- GEBRANDSCHILDERDE RAMEN IN HET KENNEMER LYCEUM In het gebouw van het Kenncmcr Ly» eum is op de trap aangebracht een gebrandschilderde vulling van negen UITGAAN KAMERMUZIEKAVONDEN VAN TOONKUNST. Het bestuur der Haarlcmsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst deelt mede, dat in het a.s. sei zoen weder vijf (inplaats van vier) Ka mermuziekavonden zonder verhooging van abonnementsprijs in den Stads schouwburg Wilsonsplein zullen worden gegeven o.a. met medewerking van het Capet-Kwartel met een Beethoven-pro gramma en als noviteit het beroemde tweetal Aranyi-Grosz met een „Wiener Abend" programma. De datums zijn als volgt vastgesteld: Woensdag 4 November 1925: Hel Pa- rijsche Trio. Maandag 30 November 1925: Alma Moodie, viool. Maandag 14 December 1925: Aranyi- Grosz, viool en piano. Donderdag 4 Februari 1926: Capet- Kwartet. Maandag 8 Maart 1926: Mevrouw Chailley, piano. EEN KAMERMUZIEKAVOND VAN HAARLEM's STRIJKKWARTET. in een ons toegezonden stukje over bovengenoemden kamermuziekavond is in een der namen van de musici een fout geslopen. In dat stukje stond ,.J- Boonckamp (cello)"; dit moet zijn „C- van Leeuwen Boomkamp (cello)". MIDDELBAAR TECHNISCHE SCHOOL. Alsnog zijn bevorderd van het prac» tisch leerjaar tot het laatste studiejaar in de afdeeling bouwkundeS. D. Neter, te Amsterdam (niet bevorderd één candidaat) in de afdeeling werk» tuigbouwkunde A. J. M- I- de Bont. ramen, naar ontwerp van den schilder Haarlem: G. Keulen, Kampen; P- Jaap Weygand ie Bergen (N-»H.). Zwaanswijk, Haarlem. Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van Sneek als vrüe koopstad, wer den aldaar grooet feesten gehouden. Er werden ringrijderijen gehouden. De ring* rijderü in vollen gang. Een galante Fricsche cavalier helpt zijn dame bij het uitstappen uit de chaise. Kantongerecht INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cents per regel. UITSPRAKEN. C. J. de B.. overtreding van art. 25 van het Motor» en Rijwielreglemcnt t 2 subs. 1 week tuchtschool; G. P. K. idem f 2 subs. I week tuchtschool; H. J. overtreding der Ongevallenwet f 15 subs 10 dagen hechtenis; B. P. overtreding der Veiligheidswet f 50 subs. 10 dagen hechtenis; J. H. v. E., het als be» stuurdcr van een vierwielig motorrijtuig daarmede rijdende op den openbaren weg de vrijheid en cciligheid van het verkeer in gevaar brengen f 50 subs. 10 dagen hechtenis; F. E, T. de M. idem f 150 subs. 10 dagen hechtenis. H. J. J. D„ idem, ƒ25 subs- 10 da- gen hechtenisJ. J. B„ het als be stuurder van een driewielig motorrij tuig daarmede rijdende Over den open baren weg de vrijheid en de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen, ƒ40 subs. 10 dagen hechtenisE. D- K idem, 10 subs- 10 dagen hechtenis H- N., idem. 8 subs S dagen hechte, nis H. J. J. Sidem. 10 subs- 10 da gen hechtenis; J- D- R-. het als bestuur der van een rijwiel op den openbai weg buiten noodzaak de linkerzijde den weg houden, ƒ5 subs. 5 dagen hechtenis H. v- d- \V„ het in staat van dronkenschap de openbare orde verstoren, 10 subs- 10 dagen hechte nis- K. H. hef le Haariemmerliede in een winkel brood in voorraad hebben het welk te weinig gewicht aan droge stof heeft f 10 subs. 10 dagen hechtenis. G. B. het te Heemstede als melkverkooper melk in voorraad hebben hetwelk ondeug delijk was van samenstelling f 50 subs. 10 dagen hechtenis. H. de L. idem f 50 subs. 10 dagen hechtenis. J. v. d, B, over ireding der politieverordening op de Ri vieren en Kanalen I 15 subs, 15 dagen hechtenis. P. B. idem f 15 subs. 15 'da gen hechtenis. J. F. overtreding der Mo tor- en Rijwielwet 20 subs. 10 dagen hechtenis. C. v. L. overtreding der Invaliditeits wet f 3 subs. 3 dagen hechtenis: J. P. v. L.. het 's avonds met onverlicht rij» wiel rijden f 3 subs. 3 dagen hechtenis: G. R. het kippen laten loopen op tuin grond f 3 subs. 3 dagen hechtenis; A. J. de J. het zonder vergunning op ver» hoden grond loopen f 2 subs. 2 dagen hechtenis; J. H. idem f 3 subs. 3 dagen hechtenis; M. D. overtreding der Drank wet f 5 subs. 5 dagen hechtenis; H. J. overtreding der ongevallenwet f 10 subs 4 dagen hechtenis. HET HANDELSREGISTER. Blijkens mcdedcelingcn in Handelsbe richten hadden in Haarlem en omstre» ken de volgende nieuwe inschrijvingen het Handelsregister plants. Agentuur» en Commissiehandel in Fij» Zaden en Peulvruchten „Mercuur". Vijverweg 2, Bloemendal Dir.: G F. Nehes, Blocmcndaal. Maatschappelijk kap 15 000. waarvan geplsatst en ge» stort f 6000. Th Bruvnzeels. Vclsen. Wijkerstraat- weg 15. handel in hcercnmode-artikelen Eigenaar Th. J. H. Bruvnzeels. S. C. Draver. Zandvoort, Kleine Krocht 7. expeditie. EIcctr. Machinale Meubelfabriek „De Drie Webbers". Zandvoort. Koning» straat 28. Venn W. T. ,T. Webber en Z .1. van Munncn Jr. En verder de volgende wijzigingen: Amstcrdnmschc Wijnhandel, Halte» straat 7, Zandvoort. L'itgetreden eige» naar: D. Marcus. Ingetrokken de vol» macht van J. F. Ittcx. Nieuwe eigenaar: ken ik niet meer! Ja, vroeger had ik vaak genoeg te lijden van die lichte kwalen als hoofdpijn, kiespijn, zenuw pijn, rheumariek en derge lijke. Tegenwoordig echter is dat geheel uit; ik heb daan voor een talisman, die ik steeds zal blijven waardeeren: tabletten Let op de oranje band. H. Brink. Handelsnaam gewijzigd in: Wijnhandel „Bordeaux". Th. Bruvnzeels Jr., Verl. Prins Hen» drikstraat 9, IJmuiden. zaak in heeren» modes. Uitgetreden eigenaar: Th. Bruvnzeels. Nieuwe eigenaar Chr. W. M. Lobry. Handelsnaam gewijzigd in: C. Lobry. De Nieuwe Katoenbaai (Fa. Busé de Laat). Barrevoctcstraat 9—11. handel in manufacturen Ingetrokken de pro» curatic van J. Th. Ilillebrink. N'. V Fabriek van Luxe Rijtuigen en Automobielen v.h. Gebr. H. en F. Kim» Wagenweg 8—10. Procuratie ver» leend aan C. J. van Doorn (B. P.). J. H. Franken, Wi.ikerstraab.vcg 246, Vclsen, rund» en vnrkensslager. Uitge» treden eigenaar J. H Franken. Nieuwe eigenaar: W. .T. Brantjes Handelsnaam gewijzigd in: W. J. Brantjes. .Tochcm's Transito Agentuur. Kon. jWilhclmlnakade C 17. IJmuiden, handel in had», strand» en schecpsbcnoodigdhe» den. Handelsnaam gewijzigd in: Tran» sito Agentuur. P. J Kempenaar Co. (F.) Donkere Spanrnc 20, expeditie en beurtvaart. Abusievelijk is als hoofdzetel vermeld: VGrnvenhage. Dit moet zijn: Rotter» X V Mij. tot Expl. van Gronden Veenenhurg F.lshrock. N V. Kunstzand» steenfabriek Arnoud. Hillegom. Leid» schcstraat 140. Benoemd tot iid van den Rand van Beheer: L. Thurkow en F.. V. Levden. beiden 's-Gravenhage. M. Voskuyl. Schoten, Cronjé» straat 57. slager. Dc handelszaak is overgedragen aan dc N.V. van der Sluvs Vlcesch» en Veehendel. Haarlem, welke haar als filiaal voortzet, Zecvischgroothandel Noordzee. T.Tmuï» den. Rijksvischhnl. Statuten gewijzigd. Handelsnaam gewijzigd in: N.V. Zee» vischgroothandel A. Goldbohm voorh# Noordzee.

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 9