HAARLEM'S DAGBLAD FLITSEN J DINSDAG 15 SEPT. 1925 TWEEDE BLAD OM HET RECHT VAN VRIJE LADING L Op een der laatste dagen in Noveen» Lcr van het jaar 1752, lag Jun Van den Andel, broeder van het Groot Schippersgilde binnen Haarlem, met zijn schip in de haven van Zicrikzee. Hij had juist van een koopman ter plaatse een vracht verfhout naar Am. sterdam aangenomen, tegen een ver» voerprijs van vier en tachtig gulden. Terwijl hij bezig is te laden komt de knecht van het schippersgild de loop» plank op en noodigt den Haarlemmer uit zijn arbeid td staken. Na een le» vendige discussie, die natuurlijk vruch» teloos eindigde, besluit onze stadgc» noot den koopman, zijn cargadoor, op te zoeken. Deze geeft hem den raad, met laden voort te gaan; maar nauwe» lijks heeft onze schipper, dezen raad volgend, opnieuw de hand aan het werk geslagen, of op de kade ver» schijnt de gerechtsbode, die den vreemdeling gelast hem te volgen naar het huis van den regeerenden burgc» meester. Hier wordt hem. ik vermoed achter de voordeur, duidelijk gemaakt wat hij te doen, juister gezegd, wat hij te laten heeft; en het vooruitzicht ge» opend, zoo hij weigerig bleef te ge» lioorzamen. te worden opgebracht: „hij heer burgemeester zoude hem schipper door den schout doen aanhouden". In zijn schip teruggekeerd, greep Van den Andel naar de ren, en gaf aan zijn verontwaardiging lucht in een uitvoerig schrijven aan het bestuur zijner organisatie, in dit geval aan de» ken en vinders van het Haarlemsche schippersgild. Behalve hetgeen ik daar» aan reeds ontleend heb, het verslag van het voorgevallene, moet ik nog meededen, dat de heer Van der Schat» ten. ook burgemeester van het Zeeuw» schc stadje, „van gansche andere in» tcntic en mede in de lading geïnte» rcssccrd was", en zich misschien daarom minder kraphtig deed gelden dan zijn ambtgenoot. Voor het overige klaagt Jan over de geleden schade: zijn vracht was hij kwijt, maar dagen lang liggeld betalen, dat mocht hij. Hij wachtte op antwoord uit Haar» lent. Zijn gildebrocdcrs hadden den brief ten stadhuize afgegeven. waar men met ergernis van den inhoud ken» nis nain. Kon het anders? Burgemces» ters zagen een Haarlemschen burger in zijn rechten verkort, hun recht van vrije lading bedreigd. Het was hun plicht hiertegen op te komen „uyt hoofde van onzen gedanen eed om de privilegiën onzer stad en der ingeze» tenen van dien te beschermen", schrij» ven ze naar Zicrikzee. Want er ging dadelijk een brief naar den vcronge» lijkten schipper, daarmee moest hij maar naar den burgemeester gaan. die hem verboden had te laden, d#r. zou hij wel tevreden gesteld worden. Zal de Haarlemsche brief inderdaad het gewcnschtc gevolg hebben? De toon is welwillend maar beslist. „Het is bekend en door dë uytgave onzer privilegiën wereldkundig", zoo trachten de schrijvers hun ambtge» nootcn in Zicrikzee te overtuigen, „dat onze schippers, volgens privilegie en aloude possessie, gesterkt met zeer veel gewijsdens. sedert meer dan twee hondert jaren zijn bevoegd om in gantsch Holland en Zeeland vrachten aen te nccmen". Dit klinkt al vast over tuigend, en ik voor mij deel vooralsnog in het vertrouwen, dat mijn voormalige overheid stelde in het gezond verstand en den goeden wil van die van Zicrik» zee: „wij hopen, dat UEd. Groot Achtb. van ons recht zullen wezen ovcrtuygd en vertrouwen dus, dat deze zaak in der minne tot ons genoegen zal konncn worden geregulccrt: ver» zoekende UED. Groot Achtb. aen den gemelde Jan van den Andel vcrgoc» ding te willen doen bezorgen wegens het voorschreve geval: en zodanige ordre te willen stellen, dat onze schip» pers in hun recht van lading binnen UF.D. Groot Achtb. stad voortaen niet worden belet". Ik verzoek mijn lezers vriendelijk te willen onthou» den. dat dit schrijven gedateerd is 5 December 1752. Later kunnen ze dan eens bqrekenen. hoeveel water er wel door de Schelde gestroomd zou zijn. voordat deze zaak werkelijk gcregu» lccrd was. Binnen een week was er antwoord van Jan. Hij had den brief overhandigd en gevraagd of hij nu laden kon. maar „hoos bescheid" gekregen. Den vol» genden dag had hij zijn verzoek, ander» maal tevergeefs, herhaald: men zou naar Haarlem schrijven. Wat hij dan nu doen moest, de goederen moesten naar Amsterdaqi. Waarop den armen schipper verzekerd werd „zulks hem htcr burgemeester niet kondc schelen". En hierbij bleef het voorloo» pig. De koopman nam een schipper j van Zicrikzee in dienst en Jan zag zich genoodzaakt over te laden. Wc staan hier dus voor deze moeilijk» hcid Haarlem eischt erkenning van (zijn recht van vrije lading- Zicrikzee verklaart zich bereid de zaak „in het vrindelijke" te schikken Haarlem dringt aan op afdoening. Zicrikzee zoekt uit» vluchten. Dat kan dus belangwekkend worden. Een onbloedige, maai hevige en vooral langdurige strijd tusschen twee steden De wcderzijdsche strijdkrachten bc< staan uit papier, pennen en inkt, en die worden niet gespaard. Zoo ontstaat een, wat ik zou willen noemen, verbit» terde briefwisseling, die echter op de meest hoffelijke wijze wordt gevoerd. De houding is correct, de toon min» zaam- Partijen zeggen elkander de waarheid, maar in gckuischte taal. Er is brandend ongeduld aan de eenc, ter» gend geduld aan de andere zijde, aan weerskanten hooghartigheid en Inge» houden vciontwaardiging. Een steek» spel, maar het zijn steken onder water, die men elkander toebrengt. Een wed» strijd in scherpzinnigheid, in het zoe» ken naar middelen van aanval en ver» dediging- De een tracht telkens voeling te krijgen met zijn wederpartij, deze ontwijkt den slag. Al dadelijk in het begin- Wat ant» woorden die van Zicrikzee? Dat er geen haast is! Beter gezegd, dat zij geen haast zullen maken. Ze hebben den Haarlemschen brief in handen ge» stcld van heereB burgemeesteren ca thesauriers, om daarop te hooren den heer overdeken. deken en eenigc ornmc» gangers van het schippcrsgcld. bene» vena ccnigc kooplieden. Hoe meer zie» len, zouden we zeggen, hoe meer ver» traging! En dan treft het al heel onge» lukkig, het zal tijd kosten !„gcnicrkt de indispositie van een der hccren re» gerende burgemeesteren, die tegelijk van het gemelde gilde is overdeeken, en deze zaak genoegzaam allcenig heeft behandeld"- Jammer, de eenige die het weet. kan het op het oogenblik niet zeggen. Voorts moeten zij bij hun onder» zoek toch vasten grond onder de voc» ten hebben „het had ons acngcr.acm geweest, bij aldien UED- Groot Achtb. aan ons tegelijk hadden gelieven toe te zenden copicn authcnticq van het pri» vilcgic. mitsgaders der gewijsdens in gemelde Uw Ed- Groot Achtb. missive acngehaeld". Vereer ons daarmede dus „teneinde onze deliberation dacrna te konncn rigten. en wecst verder in de bescherming des Allcrhoogsten aanbc» volcn". Tijd gewonnen Is veel gewonnen. De Haarlemsche burgemeesters hebben hun Zecuwsche vrienden eens gewezen op het spreekwoord van de bekende hon> den. waarmee het kwaad hazen vangen is Ze hadden ook kunnen zeggen, dat achttiend'ccuwschc regenten meesters waren fn de kunst van zaken op de lange baan te schuiven- Groot was hier hun vindingskracht, onuitputtelijk hun voorraad uitvluchten- Het is niet onaardig hen hierbij eens gade te slaan. H. E KNAPPERT. BINNENLAND Onregelmatigheden in financieel beheer Een gesalarieerd bestuurder van den Ned. Grafischen Bond geschorst Naar de Nieuwe Crt verneemt, heeft het hoofdbestuur van den Nederland» schcn Grafischen Bond den heer C. A. C. geschorst als gesalarieerd bestuur» der in verband met ontdekte onrcgel» matigheden in het financicclc beheer. Sedert eenige dagen is de verdachte spoorloos verdwenen. STRAATROOF. De 30-jarige broodbezorger H W., is Zaterdagavond in de Spiegelnisserstraat te Rotterdam onverhoeds aangevallen. Hij kreeg een klap niet een zwaar voor werp op het hoofd en viel bewusteloos neer. Toen hij weer bij kwam, bleek zijn leeren tasch mei 180 verdwenen. De man had een schedelbreuk bekomen en moest in het Ziekenhuis op den Berg weg ter verpleging worden opgenomen. De straairoof moet zijn gepleegd door een ongeveer vijl en twintig-jarigen man, die gekleed was in een lange geelgrijze regenjas en een witgeruite pet droeg. WONINGBOUW TE DELFT B. en W. vragen een crediet van 235.200 B. en W. van Delft, vragen den raad een crcdict van f 235.200 voor den bouw van 98 woningen, waarvan 14 een j gezinswoningen en 28 drie»gezinswo< ningen. Deze woningen zuilen dienen om i een aantal bewoners van onbewoon» I baar verklaarde huizen aan een hetere woning te helpen tegen een huurprijs welke binnen hun bereik valt. Hel Rijk zol van 't tekort op de exploitatie dier woningen 50 pet. voor zijn rekening nemen. HET ACCÖORD MET BELGIë De actie van het Utrechtsche comité Hel Utrechlsch comité van actie tot wijziging van het voorgestelde Neder- landsch-Belgisch tractaat. heeft naar ge meld wordt, een vergadering gehouden ter bespreking van het voorgestelde trac taat. De vergadering was eenstemmig in haar bereidwilligheid om aan Belgische verlangens naar regelingen, welke econo mische moeilijkheden voortvloeiende uit de geografische ligging van Nederland en Belg ie weg zullen nemen, in ruime mate tegemoet te komen. In het bijzonder stond men zeer wel willend tegenover de regelingen, die de bezorgdheid van Antwerpen, om zijn po sitie als wereldhaven te handhaven, zou den kunnen wegnemen De vergadering was echter van oor deel. zoo wordt verder medegedeeld, dal ..in het voorgestelde tractaat, eenerzijds elke redelijke wederkecrigheid ontbreekt, anderzijds dat het tractaat voor Neder land brengt vermindering van souverei- niteitsreeht.cn, niet binnen redelijke gren zen gelimiteerde lasten en vage dubbel zinnige bepalingen, welke te nadeele De vergadering sprak als haar wensch uit, dat met behoud van de tegemoetko ming aan redelijke Belgische verlangens, bovengenoemde bezwaren uit het tractaat zullen worden weggenomen. BRAND TE DELFT Twee personen verdacht van brandstichting gearresteerd In den nacht van Zaterdg op Zon» dag ontdekte een majoor van politic dat er in de werkplaats van H. V. te Delft brand was uitgebroken. De brand» weer bestreed het vuur met twee stra» len en was in een uur t*jo -et vuur meester. Twee persoren, die op het terrein aanwezig waren, werden gear» resteerd onder verdenking, dat zij den brand op last van H. V. hadden ge» sticht. Deze verkeert .thans in het bui» tenland. Zoo meldt de N.R.Ct. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 396 DE VERLOREN SCHOEN NEDERLANDSCI1E JURISTEN. VEREENIGING. Tc Utrecht is de jlgcmccne vergade» ring der Ncderlandschc juristenvcrecni» ging gehouden. De vergadering sprak de wcnschclijk» heid er van uit administratieve recht» spraak te betrekken in geschillen tus» schcn de besturen der lagere publick» rechterlijke lichamen en het op hen toezicht uitoefenend hooger gezag, voortvloeiende uit de uitoetening van cfat toezicht. Verder sprak de vergadering de wen» schelijkheiü uit om de burgerlijke wet» geving aan te vullen met bepalingen om» trent stichtingen. IN BRAND GERAAKT. Het persbureau Yaz Dias meldt ons t Amsterdam: Zondagmorgen te ongeveer 11 uur. werden de buren van het perceel Nieuwe Kerkstraat no. 19 opgeschrikt door het gegil, dat van de bovenste verdieping scheen te koincn. Toen men zich daarheen in allerijl had begeven bleek, dat de bewoonster de 44»jarigc echlgenootc van den heer Stumper in brand was geraakt. Haar schoonzuster mejuffrouw Stumper, die tehulp was gesneld, werd ook door het vuur aan» getast en met veel moeite slaagde men er ten slotte in met dekens enz. het vuur te doovcn. Een pot met was. die vlamgevat had. was de arme vrouw over het lichaam gevallen en ook de toesnellende juf» fiouw S. had daardoor brandwonden opgeloopcn. De vrouw des huizes is er evenwel het ergst aan toe; zij is in vrij ernsti» gen toestand naar bet Ned. Isr. Zie» kenhuis ann de N. Keizersgracht ver» voerd. J.intjc deelt mee. dat hij zijn tweede schoen niet kan vinden. mag hij zoo op straat gaan? halverwege de trap stopt moeder hem niet zoo gauw. hij heeft heelcmaal niet geluis» terd wat ze zei luiste: nu goed: hij is of op den bodem van de kast rechts of onder zijn bed vervolgt zijn weg. on» dertusschen probeeren» de of hij geen drie trc» den tegelijk kan nemen informeert van boven, hinkt al kijkende rond, klopt aan de deur van wat moeder ook weer maar Iet meer op het, tante Martha om te vra» zei en krijgt ten ant» hinken dan op het kij»| gen of zij zijn schoen woord dat hij niet meer] ken roepen mag ook heeft gezien informeert op dezelfde wijze bij Mientje's deur of die hem ook op streek kan helpen gaat midden op het por» taal staan en informeert of er ook iemand is, die weet waar zijn schoen Is waarop tante Martha verschijnt en informeert of er niet iemand is die Jantje aan zijn schoen kan helpen vader komt uit zijn ka» mer om te vragen, waar al die herrie voor dient, hij is aan het wlïtk glimlacht vriendelijk als vader, moeder, Mientje en tante arrivecren het hoeft niet meer. hij heeft 'm al gevonden. (Nadruk verboden). HET WITTE KRUIS Herdenking van het 50-jarig bestaan Aan liet programma, dat is samenge» steld voor de feestelijke herdenking van het 50»jarig bestaan van Het Witte Kruis die te Alkmaar zal plaats hebben ontlecncn wij het volgende: Op 17 September houdt dr. N. Nie» mcijcr. ccrclid der Vcrccniging, een feestrede, waarhij om Prins Hendrik en de Commissaris der Koning in Noord Holland aanwezig zullen zijn. Des mid» dags worden een paar tentoonstellingen geopend. Om 6 uur houdt daarna het Hoofdbestuur receptie. Voor de verdere dagen staan een groot aantal feestelijkheden op het pro» gramma, benevens voordrachten van dr. Doycr. inspecteur der Volksgezond» heid en mevrouw Franco Mendes Calicsch. HET DRAMA TE ROTTERDAM- Nog steeds is de oorzaak van het drama, dat zich Maandagnacht van de vorige week in een hotel aan het Hang te Rotterdam heeft afgespeeld, niet vast komen te staan. De vermoedelijke moordenaar is bijna voortdurend bewusteloos Hij ver» keert in voortdurend levensgevaar, daar de kogel die hij op zich zelf heeft afgeschoten, in de h.crscnstreek is blij» ven vastzitten en niet verwijderd kan worden. Men vreest, dat hij niet in het leven za! blijven. J. S- staat bij zijn familie bekend nis iemand die zeer in zich zelf gekeerd was- Wanneer hij het ouderlijk huls verliet, sprak hij nooit een woord. Op Maandagavond echter heeft hij alle fa» milieledcn vriendelijk goeden dag ge» zegd, wat zeer de aandacht trok- Kor» ten tijd daarna had het drama plaats- MISPLAATSTE BESTORMING. Het Vaderland meldt: Te 's-Hertogenbosch is de paardetram naar Vught bestormd door een troep sol daten. die zich zóó aanstelcfen, dat de wagen spoedig bezweek. Het dak werd finaal naar beneden gehaald, de achter deur werd zoo verwrongen dat ze niet open of dicht kon en op den Vughtendijk kon de tram niet meer verder, daar ze over het trottoir sleepte. Hierna moest de bende den wagen verlaten, terwijl ook de overige passagiers, die in doodsangst verkeerd hadden, in den stroomenden re gen te voet hun reis naar Vught moes ten ondernemen. De tramwagen zag er uit of hij in hevige botsing geweest was. PETROLEUM IN DEN ACHTER» HOEK. De Maatschappij tot het Verrichten van Mijnbouwkundige Werken, te Heerlen, heeft nabij Groenlo petroleum aangeboord in vrij aanzienlijke hoeveel» hcid. Of de olie in ontginbare hoeveel» licid aanwezig is, zal nog nader moeten worden onderzocht, meldt de „Tel". CONGRES VOOR ONGEVALLEN, GENEESKUNDE EN BEROEPS» ZIEKTEN. Nadat Zaterdag te Den Haag de slot» zitting van het Congres was gehouden, had in het Palace hotel een ontvangst van de deelnemers aan het congres plaats door den minister van Arbeid, mr. D. A. P. N. Kooien, Des avonds een feestmaaltijd in het Kurhaus, waar» aan ook Prins Hendrik deelnam. Aan tafel hield de Prins een rede. Hij wees daarin op den vooruitgang van de medische wetenschap en verheugde er :ich over. dat in een klein land als het >nzc de samenwerking tusschen de •crschiller.de naties op dit zoo belang» ■ijke gebied weder bevorderd is op dit congres. Hij stelde een dronk in op de gunstige resultaten van het congres. Minister Kooien hield een toespraak waarin hij zcidc met veel belangstelling het congres gevolgd te hebben. Het daar gesprokene had vooral zijn bclang» stelling omdat hij vele jaren lid is ge. wecst van den Centralen Raad van Be» roep voor de ongevallenverzekering. Hij sprak de hoop uit. dat de besprekin» gen resultaten voor de pructijk zullen hebben. ZESDE NED. P.»K. MIDDENSTANDS CONGRES. Op 0, 7 en 8 October a.s. zal te Am» sterdam het zesde Congres worden ge» houden van den Ncderlandschen R.K Middenstandsbond, welk congres sa» men valt met de herdenking van het tienjarig bestaan der Federatie van R. K. Middenstandsbonden. Als alge» meen onderwerp van het congres, dal zal plaats vinden in Bellevue. is aan de orde gesteld het onderwerp: Overheid en Middenstand. Als'Pracadviscurs over dit ondcrwc'ip zullen optreden de zeer cenv. Pater Prof Dr. J. san Beurden en de heer H. Stulemeyer, burgemeester Bergen op Zoom en oud»wethouder Rotterdam Voorts zal op het con» gres nog worden uitgebracht het rap» port van een op het vorig congres be» noemde commissie over het vraagstuk der Middenstands«coöperatie, welk on» dcrwerp op dat congres niet afgchan» dcld kon worden, waarna een commis» sic werd benoemd om er rapport over uit te brengen. NA DE STORMRAMP IN NEDERLAND Een interpellatie van hef Kamerlid Kleerekopér. Naar hef Volk verneemt bestaat het voornemen, dat liet Kamerlid Kleereko- per verlof zal vragen om de regeering te intcrpelleeren over de maatregelen, wel ke zuilen worden getroffen ten aanzien van de vergoedingen voor de slachtof fers der stormramp in de verschillende deelen des lands. A N TIEKKOOP ERS-OPLICHTERS. Nijmegen en omgeving worden weder onveilig gemaakt door z.g.n. anliek-koo- pers, veelal afkomstig uit Amsterdam of Rotterdam en die de goegemeente wijs maken, dat zij voorname antiquairs ver tegenwoordigen. Zij zoeken oude huizen op, koopen er eenige kleine antieke din gen, waarvoor zij goede prijzen beste den. Zoodoende winnen zij vertrouwen van de menschen en krijgen belangrijke stukken op zicht mee. Daarna laten zij zich niet meer zien. GEEN*-TOLGELDHEFFING TE ZAANDIJK. Eenige maanden geleden stelde de ga» mcenteraad van Zaandijk een verorac» ning vast, waarbij een heffing werd in» gevoerd voor het gebruik der gemeente» wegen, als tegemoetkoming in do vele kosten, wie de gemeente voor wegenon» derhoud heeft moeten maken. Daarte» gen rezen toen van vele zijden bezwa» ren. Thans heeft de minister van Binnen» landsche Zaken bericht. aldus ie» zen wij in de Tel. dat de heffing de koninklijke goedkeuring niet kan er» langen.» De rcgcering is voornemens in» voering van een wegenbelasting te be* vorderen en bovendien, zoo wordt me degedeeld. „eigent zich de heffing nifit voor plaatselijke regeling". EEN STUDIEREIS NAAR RUSLAND. De Ned. Federatieve Bond van perso» nccl in openbaren dienst te Amsterdam heeft a.in B. en \V. verzocht om 2 maan den verlof te geven aan 15 ambtenaren vcrklicden. ten einde gelegenheid te hebben om van al datgene, wat zich in Rusland op economisch en politiek ter» rein ontwikkelt, kennis te kunnen ne» men. DE KRUISER JAVA. I Ir. Ms. kruiser Java. die thans te Vlis- sirigen in de binnenhaven ligt, zal 17 September van daar naar Amsterdam vertrekken en in Oetobei de reis naar Indic aanvaarden. FEUILLETON HET PARK MET DE BLAUWE VOGELS 14) Het was onmogelijk aan de oprecht- he d van die woorden te twijfelen. Lio nel keek Albine nieuwsgierig aan. „Merkwaardig!" lief hij zich ontval len. „U lijkt heelemaal niet op andere jonge meisjes." „Ik kan geen vergelijkingen maken", zuchtle zij, „ik heb zoo wienig kennis- sen!" Saint Preuil slelde haar dadelijk ge- rusl, „Tante is een prettig gezelschap, zij heeft een lief, zachf karakter; maar zij heeft dikwijls aanvallen van zwaarmoe digheidAl het geleden verdriet ver volgt haar". „Zij zal mij dat alles vertellendat j zal haar leed verzachten niets verlicht het gemoed zoozeer als vertrouwelijkheid". „Die ontboezemingen zullen u niètl opvroolijken!" „Toch zal ik er belang In stellen. „Tante Marie heeft geen goede ge» zondheid. Sommige dagen is zij erg benauwd door haar hartgebrek. Ik zal voor haar zorgen... ik zal haar liefhebben,... ik zal mijn best doen haar door hulp en liefde te genezen! Albine sprak met zulk een emst, dat Lionel haar verwonderd aanzag, even» wel niet zonder eenigen spot. U bent al even wonderlijk als tante! Uw, wederkeerigp genegenheid 's zoo plotseling. Wat is er toch bij die ontmoeting bij den vijver gebeurd? Uw tante heeft mij verzocht haar alle zorgen uit mijn kinderjaren te» vertellen. Terwijl wij gescheiden, be» droefd zijn zullen wij bij elkaar opgc» wekt worden. U zult het zien! Ik verlang niets liever Dat zou een verandering zijn! Maar hier komen wij al in het gezicht van het huis. Half van terzijde gezien was liet, hel» der uitkomend tegen het donker ge» boomte, een groot tn indrukwekkend kasteel in Renaissance stijl opgebouwd. Langs den Voorgevel liep' een groot ter» ras versierd met kuipen oranjeboomen en citroenkruid. De balustrade was om» slingerd door bloemen. Men genoot van daar van een prachtig uitzjcht op liet meer, het dal en de begroeide heuvels. Links was een aaTdige kapel, rechts ean wintertuin. De steen verdween achter klimrozen welke tot het dak reikten. Het riviertje slingerde zich grillig door de grasvelden alvorens zich in het meer te storten. Het was een toovcrplckje in een on» vergclijkclijk schoonc omgeving. Albi» ne nog vervuld van droevige hcrinnc» ringen kon niet ophouden te blijven staren. Het was naar onmogelijk ia woorden te brengen wat zij gevoelde. „Het mankeert u aan geestdrift!" spotte Lionel, gekwetst door dat stil» jwijgcn. Ik ben zoo trotsch op Bois» mont, ik houd er zooveel van dat ik al» tijd verwacht de bezoekers voor dat tooverachlig geheel op de knieën te zien vallen. Bij de kleinste wolk ilic overtrekt verandert de geheelc belich» ting. Het is misschien het eenige, waar» van ik nooit genoeg hek En u, die het voor het eerst ziet. toont hoegenaamd geen verwondering! Neen. fluisterde het meisje, terwijl zij moeite had de gewaarwordingen van zich af te schudden, ondergaan bij het zien van al dat moois. Deze houding was zoo geheel anders dan wat de Saint Preuil van haar ver» wacht had. dat hij er ontstemd op liet volgen: ,.lk weet waarlijk niet wat er moet gebeuren om uw geestdrift gaande te maken! Albine begreep nu dat hij zich ver» giste wat hare onstuimige, naar niet te omschrijven gewaarwordingen aan ging. Ik ben niet verrast bracht zij er met moeite uit, want zij had op dit oogenblik niets liever gcwcnscht dan te kunnen zwijgen en in zich zelf te keeren. omdat ik dit prachtig kasteel al op een film gezien heb.... „Boismont, op een film?" Toen herinnerde zij zich wat Pascal daar reeds over gezegd had en hernam dadelijk: „Ik bedoelde in mijn droomen. Ja ik heb al wat ik hier zie gedroomd, maar al toon ik geen verbazing, toch ben ik diep getroffen... O, als u wist hoe diep! Lionel keek haar aan en het was hem duidelijk: die indrukken hadden haar doen verblccken en heven en liet spre» ken belemmerd, hij had medelijden met haar en dacht aan zijn tante. ..Kom tot u zelf. mejuffrouw, tracht uwe zenuwen baas te blijven. Dat doet u geen goed en het zou mevrouw Ver» lier ook schokken. Kijk, zij wacht al op u.... zij gaat opgewonden op het ierrus op en neer. Een mooie manier van be» handeling van haar hartkwaal! „Mevrouw Verlief weet niet, dat ik in de auto ben. Wilt u mij even op uw plaats laten zitten, mijnheer Lionel? Ik kan mij dan aan het portier vcrtooncn. Als u tante de zekerheid heeft dat u mij medebrengt, zal zij misschien kul mceren En ik zal, als ik haar zie, stel» lig rustiger worden. „Ja, doet u dat j'uffrouw, geelt u een teeken, hoe heb ik daar zeil niet aan ge dacht?" Zij wisselden nu van plaats en Albine v. nifde door het open portierraam vroo- lijke groeten. Het effect was oogenblikkelijk. De oude mevrouw ging nu zij gerustgesteld werd dadelijk kalm bij de balustrade zitten. En in de auto kon Lionel bemer ken hoe het gezichtje van Albine zoo even nog bleek thans een opgewonden kleurtje vertoonde, zij wendde zich tot Saint Preuil en gaf hem een hand, terwijl zij uitriep: „Ik was zoo bang mijn lieve tooverfee niet weer te zullen zien. nu zie ik haar tochwat ben ik blij! Ik zal nooit vergeten mijnheer neen nooit, dat u het waart die mij hier heeft gebracht naar dat geluksslol!" Zij had dit zoo eenvoudig en lief ge zegd. met zulk een eerlijk gemeende dankbaarheid, inel zulk een vriendelijken blik en stem. dat de jonge man er zich hondenJvoudig door beloond achtte. Al bine had zonder hem te vleien indruk op hem gemaakt. Eerst bij hunne ont moeting bij het hek, toen bij het hotel had hij haar al aardig gevonden maar nooit zoo mooi als nu. Hij kon niet la ten het kleine blanke handje dat in de zijne lag aan zijn lippen te drukken. AJ- bine kleurde. Irok haastig haar hand te rug en keek opnieuw door het portier raampje. De jonge man bleef onder den indruk van die mooie oogen, van hare woor den en van de kus die zoo pas zijn hart met een ongekende vreugde vervuld had. De auto hield stil en Albine beklom vlug de marmeren treden zonder terug houding of aarzeling liep zij naar me vrouw Verlier. Deze kuste de gast op beide wangen terwijl deze slechts sta melen kon: „Ik dacht mevrouw, dat ik u nooit meer terug zou zien en toch is het nu geschied: hier ben ik! ik ben zoo innig blij! Het is alsof ik droom, ik ben bang wakker te worden En u mijn lieve too verfee, hoe gaat het u? „Ik bea ook erg dankbaar!" Beiden bleven elkaar in verrukking aankijken, zonder veel omhaal van woor den te maken. Het was alsof Albine na een korte afwezigheid weer thuis kwam en de oude mevrouw scheen door de na bijheid van het meisje als met tooverslag haar kalmte terug te "nebben gekregen. Er was een lang stilzwijgen, maar hoevele c-elnkk' »e gedachten'gingen door het gemoed dier twee vrouwen. .Hartelijk dank voor uw hulp, beste neef", zelde eindelijk tante Marie, „ik za! dit kind in haar kamer brengen naast de mijner Aan het déjeuner zien wij" el kaar weer". Eu mevrouw Verlier ging aan den arm van Albine gevolgd door Pascal met de bagage mar de vestibule. Francois reed de auto naar de garage en Lionel, alleen gelaten, had plotseling een gevoel van verlatenheid. Zonder het ooit ie zeggen of le laten merken, had hij dikwijls een gevoel van ongeduld en soms van wrevel door het verblijf bi; zijn tante. Hij moest zich ge weld doen .ziin pas te regelen naar het langzaam gaan der zieke. Menigmaal in plaats van naast haar te blijven had hij lichaamsoefening willen doen of sport waaraan zijn jong krachtig lichaam be. hoefte had. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 5