HAARLEM'S DAGBLAD VAN ONZEN REIZENDEN REDACTEUR CS FLITSEN WOENSDAG 30 SEPT. 1925 TWEEDE BLAD (NIEUWE REEKS). No. 268 DE HEILIG-LAND STICHTING BIJ NIJMEGEN Wanneer men met den trein van Nij# niegen naar Cranenburg gaat. ziet men dicht bij Grocsbcek aan zijn linkerhand op een heuvel een groote, witte kerk bc< ven het geboomte hoog uitrijzen. Met haar twee ivoogc torens en haar massie» ven vitten koepel wekt de kerk her. inncringcn op aan het Oosten Men denkt onwillekeurig aan Jeruzalem of Damascus- Het is de Crnaculumkcrk. waarin voor het* ..Aanbiddii »>$saltaaj" dag en nacht een wit gesluierde non geknield hgt en hare gebeden opzendt, de kerk van de II el li g-L and Stichting, „het Bijbelsch Open. luchtmuseum, dat" zooals ik in een korte beschrijving las „het Palestina van Abraham en Christus wil herschep, pen en de bezoekers Wil leiden in de sfeer der verre wereld, waar alle vol- keren ten slotte elkaar ontmoeten het Land van den Bijbel Telkens weer. wanneer ik er langs roed, werd mijn oog geboeid door die witte kerk daar boven het groen op den heuvel- Nu ik mijn zoracrvacantio doorbracht te Velp. dacht ik aan de Heilig.Land Stiching. die zoo dicht bij was en ik ben op een middag gereden naar de heuvels bij Grocsbcek. waar» heen eiken zomer weer dui/endert en duizenden pelgrims henen trekken. Een auto-bus. die de gemeente Nij» me gen om de 20 minuten naar de Hei» lig-Land Stichting Iaat rijden, bracht tnij iCT heen- Met mij redeq 4 Fransiska» ner monniken in hun bruine pijen en 10 „broeders" van de Inrichting voor Zwakzinnigen te Udenhout. voor wie deze reis een pelgrimstocht was. Tien. tallen auto's, rijtuigen en auto-bussen stonden langs den weg bij den ingang het was mij een bewijs, hoe groot liet bezoek aan dit Bijbelse!» openlucht-iMu» 6eum dagelijks is- Maar dat het alleen in 1924 zooals de mij begeleidende pater mij mededeelde meer dan 76-000 personen had bedragen en *lat het aantal op sommige dagen tot 2500 steeg, neen, dat had ik toch niet ge» 'dacht- Ik sloot mij aan bij een groep bczoe» kers, (He onder leiding van een jongen pater den rondgang maakten- Men kan ook zonder geleide, geheel alleen, door 'dit openluchtmuseum, dat de hermne- ringen Oproept aan Nazareth. Bethle» hem en Jeruzalem, ronddwalen, maar wie de diepere beteekenis van deze stichting wil lccren kennen, doet goed zich nan te sluiten bij de rondgangen, die elk uur weer onder voorlichting van een pater.Möntfortnan worden gedaan en die ongeveer 2 1/2 uur duren Van onzen begeleider, die niet moe werd mij op de vriendelijkste wijze alle inlichtingen, welke ik voor mijn lezers wenschto, te verstrekken, hob ik het een en ander mogen vernemen van de motieven, die pastoor Suys er toe heb. hen gebracht dit Bijbelsch openlucht» museum te stichten- Want het is pas» toor Suys, dien men als geestelijken va» der van de Hcilig»Land Stichting bij Nijmegen kan beschouwen. Als jong kapelaan zoo vertelde mij de pater was pastoor Suys van .Waahvijk naar l'aray.Le Monial in Frankrijk gegaan, waar Christus aan de Kloosterzuster Maria Marguaretha Aln» coque was verschenen- Deze pelgrims» tocht had zoo grooten indruk op iiem gemaakt, dat de vraag bij hem gere. zen was, hoe hij de menschen in het groot zou kunnen opwekken tot de Liefde Gods- Lang Lep kapelaan Suys met die gedachte rond, tot hij den schilder Weter Gerrits ontmoette en met dezen over zijn plannen sprak- Toen kwam Gerrits op het idee van 'de Hcilig»Land»Stichting. „Wij moeten laten zien, hoe God geleefd heeft onder de menschen, dan zullen zij vanzelf kr>. men tot meerdere Liefde voor God!" Dat was de hoofdgedachte van den jon. gen kunstenaar, waarvoor kapelaan Suys onmiddellijk groote sympathie had En uit de samenwerking van deze twee personen, den geestelijke en den (kun. etenaar, is toen in 1913 de Heilig. LancL-Stichting ontstaan. De bedoeling van de Heillg.Land» Stichting is een illustratie te geren van het Bijbelsch verhaalhet Bijbelsch ver. hs3l dus meer reëel temaken, opdat het nog heter tot de menschen zal komen- Men wil daar op de hoogten en in de Dosschcn bij G roosbeek "Nazareth, Bethlehem en Jeruzalem herscheppen, opdat de menschen zich in hun verheel, ding geheel kunnen verplaatsen in het Heilig Land, waar Christus geleefd en geleden heeft en waar Hij gestorven is- De Hcilig»Land«Stichting is nog slechts in een beginstadium, Men is er begonnen met het oprichten van de monumenten en ■•chouwen, die aan de geboorte van Christus moeten herinne ren met Nazareth en Bethlehem dus en. omdat dat het belangrijkste was de (Jalvarie.Berg, waar liet leven van Christus heenleidde en eindigde-Bij een fellah-woning in Nazareth, die de be zoekers terug moet voeren naar den tijd en in de sfeer vóór Christus' geboorte, begint de rondgang. Men ziet er in een klein wit vertrek de sandalen, de k:uik met waïer. het olie-lampje, de korenmaat, de zeef, allerlei voorwerpen uit dien tijd in een boerenwoning, waar. van in den Bijbel gesproken wordt. Dan gaat de weg door een kapel, waar de schilder de Verkondiging van de Engel Gabriel aan Maria in beeld hoeft ge. u nilar ccn 'vvaar'n de „knbbo staat, precies, zooals die in het Heilige Land wordt aangetroffen onder de „Kerk der Geboorte" en daar na naa^ den „caravanteerail", de her» berg van Bethlehem uit het Bijbelsch verhaal. Met haar „hof", haar rond bogen poorten, haar ■witte muren, die bron en den drinkbak geeft deze Oos- terscltfc .Jierberg" geheel den indruk vsa een rustplaats van een karavaan, zooals men ze ook nu nog in de woes, tijn kan zien Zoo ongeveer zal het zyu geweest Het is zoo.ils de pater mij zeidc ccn illustratie een reëelc afbeelding van het Bijbelsch verhaal van Bethlehem- Een timmermanswinkel uit dien tijd toont de voorwerpen, die Jozef, de timmerman, zou kunnen heb. ben gemaakteen ploeg, een prikkel, een dorsch vlegel ccn gaffel een wan en vlok daarnaast zien wü het inwen dige van een kleine burgerwoning, zoo als deze waren in Bethlehem ia den tijd, toen Christus kind was- Dan ia er in «iit Bijbelsch openlucht, museum een hiaat. Want onmiddellijk voeit onze weg thans langs den „Kruis» weg" die precies dezetMe lengte en richting heeft als te Jeruzalem n.iar den Calvaric-Berg. Langs dezen Kruis. Weg. die thans nog over rulle paden tus» schen beiken en sparren gaat, zijn op verschillende plaatsen groote statics van den Kruisgang opgericht, alle in mozaïek en naar schilderijen van Pi eter Gerrits- De Cah-aric-Bcrg waar boven op een eenvoudig, zwart houten Kruis is op. gericht, is het eindpunt van den pel grimstocht De „Berg van Golgotiia" staat daar, zooals hij op den dag der Kruisiging moet zijn geweest. Geen na» bootsing dus van bet tegenwoordige Jeruzalem, waar op Calvarië een groote kerk is gebouwd, maar wat zelfs vol» gens getuigenis van den vicaris van Je» ruzalem. veel indrukwekkender is een herschepping ran Golgotha, zooxls het wis, met enkel op den top liet sombere, zwarte, tragische Kruis! En onder aan den berg het open graf, met naast den ingang den weggetrokken molensteen. Pietcr Gerrits, die voor de vooTbc- reading zes jaren Lang in Palestina heeft gewerkt heeft het alles zoo ont> worpen en uitgevoerd, als hij het in Jeruzalem heeft gezien en zooals hij het zich heeft gedacht zonder de kerk Het is de Djdensberg. herschapen als op dien Donderdag in het verre verle den- opdat de menschen door het aan- schouwen van het kruis op deze plek nader zullen komen tot het lijden van Christus- Dicht bij den Calvarie-Berg staat op een heuvel een witte koepel met daar. onder een eenvoudig monument Het Is de Hemelvaart»kocpcl een copie van den Hemelvaartkocpcl op den heuvel te Jeruzalem, de plaats der Hemelvaart. Do Hcilig»Land«Stichting ik schreef het reeds is nog slechts in een begin stadium- Het zal nog wel 60 jaar en misschien nog langer duren, zoo zei mij de ons begeleidende pater, voor» dat zij geheel gereed zal zijn. In de toekomst zal de Kruisweg, die thans door de bosschcn over gewone paden voert, een heele straat roocfen worden I ecist, wat nu zeer spoedig zal ko men. ia het „Hof van Olijven" en dan de Tempel van Salomo, welke door Rot» terdam&cho ingezetenen zal worden ge schonken. Zoo wil men Jeruzalem op dit 130 H-A. groote bosch» en hcuvelterrcin herscheppen- En dan zal daar te midden van dat herschapen „oude land, waar alle volkeren ten slotte elkaar ontmoe ten, in dit land van den Bijbel", een groote, algemeene vredeskerk, „de In ternationale Basiliek van het Heilige Hart" moeten verrijzen, een kerk waar» van het ontwerp reeds door den Haag- schen architect Jan Stuyt Ls gemaakt- Dan eerst zal bet ideaal van pastoor Suys In vervulling zijn gegaan, dan zal zoouls de pater mij zeidc met van geestdrift schitterende oogen de Hcilig«Land--Stichtïng zijn een plaats, waarheen de menschen in groote drom. mc-n zullen trekken en opgewekt zullen worden tot Liefde voor God- J- B- SCHUIL. BINNENLAND VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 409 DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT DE VAART^OP INDIë Nieuwe regeling van den Zeven Schependienst Naar de Maasbode verneemt, zullen in de eerste weck van 1926 belangrijke wijzigingen worden gebracht in het tijdstip van vertrek der schepen van den zieven Schependienst op Indie. In plaats van des Zaterdags zullen de schepen van de Maatschappij Ne. derland Dinsdags uit Amsterdam en dit: van den Rottcrdamschcn Lloyd des Woensdags uit Rotterdam ver trekken. Het vertrek der schepen van Neder- land uit Genua en die van den Rott. Lloyd uit Marseille zal dan steeds des Vrijdags plaats vinden. Het tijdstip wonrop de thuisreis uit Priok wordt aanvaardt, blijft op Woens dag bepaald. De totale reisduur zal onveranderd blijven Dooi- da wijziging wordt echter be reikt dat bet oponthoud der schepei in lndië wat korter en in HoUand wat langer duurt, hetgeen om verschillende redenen wenschelijk wordt geacht. De regeling van het verkeer Een mechanisch seintoestel Het eerste mechanische seintoestel om het verkeer op den publieken weg te regelen is te Amsterdam in werking gesteld.' Het staat op de lAuising Wete ringschans en Nieuwe Vijzelstraat. Het is eenvoudig van constructie en toch zeer praetisch. In ccn standaard staat een paal. die in den top draagt ccn rood bord, waarop in wifte letters het woord „stop". De agent heeft nu maar telkens ccn halve slag met een hendel te draaien om eerst naar den eenen en dan naar den anderen kant het ver- keer stop te zetten. Dit is niet bet grootste voordeel van het bord, want dit deed de agent tot nu toe ook met de armen. Het voordeel is, dat de agent vrij is. Hij houdt met zijn bord het verkeer sast en kan onderwijl ccn voetganger helpen of ccn recalcitrant wagenbestuurder onder banden nemen. Dit kon vroeger ook, maar het ver- kecrstccken was dan tevens weg. De voetganger is nu veel veiliger. Wanneer hij het woord „stop" ziet, weet hij, dat de weg onveilig is om over te steken. Het publiek, vooral het rijdende, moet nu nog opgevoerd worden om op be hoorlijken afstand van het waarschu- wingssein stil te houden. DE KINDERWETTEN. Op de vergadering, die de vereeniging in directeuren en directrices van rijks- ,.i particuliere opvoedingsgestichten te Doctinchcm hield, herinnerde de voor zitter er aan. dat juist 25 jaar geleden in de Tweede Kamer werden aangenomen de kinderwetten, en hij noemde daarbij de namen van den toenmaligcn minis ter Cort van der Linden en mr. J. Si- van der Aa, die nog wel eens zullen terugdenken aan den reuzenar beid van een kwart eeuw geleden. Op voorstel van den secretaris, den heer M. van Wijhe, werd besloten aan ge» noemde hecren een huldigingstelegram te zenden. POSTDUIVEN PER VLIEGTUIG. Van Schiphol uit zijn postduiven per vliegtuig naar Brussel verzonden. Daar werden ze door den Nedcrlandschcn ge zantschapssecretaris in vrijheid gesteld. Dit is de eerste maal dat postduiven per vlicgtu|jj naar Brussel verzonden. Daar werden ze door den Nederlandschen ge zantschapssecretaris in vrijheid gesteld. Dit is de eerste maal, dat postduiven per vliegtuig zijn verzonden. Wanneer je in het hotel uit de badkamer komt en je bent de juiste ligging van je kamer vergeten, terwijl je niet meer terug Kunt, omdat de badkamer alweer bezet is en er komt juist iemand de trap op. (Nadruk verboden). FEUILLETON Het Nederlandsch-Belgi- sche verdrag De actie tot wijziging er van Naar gemeld wordt hebben zich ook te Rotterdam, te Leiden en in Zeeland afdeclingcn geconstitueerd van het na tionaal cömité van actie tot wijziging van het verdrag met België. Als algemeen voorzitter van het na» tionaal comité treedt op mr. J. Luden, president commissaris der Nederland- sche Bank. DE MELKPRUS. De Bond van melkveehouders in Zuid. Holland besloot van den melkhandel met ingang van 1 October een verhoo- ging van den grondprijs der melk van 1 cent te vragen. De Duitsche herstelkolen voor Italië Het vervoer uitsluitend via Rotterdam Uit Rotterdam wordt aan de Tel. gemeld: Uit de statistieken is reeds gebleken dat de aanvoer van voor lndië be stemde hcrstelkolen over Rotterdam aanmerkelijk is toegenomen. Naar wij vernemen is het bureau te Antwerpen gesloten en zullen voortaan alle uit Duitschland aangevoerde en voor Italië bestemde kolen over Rotterdam ver voerd worden. Voor September wordt 160.000 ton verwacht. Slechts een klein gedeelte gaat per spoor, doch deze hoe veelheden Zijn zoo gering, dat zij op de totaal-tonnoge zoo goed als geen rol spelen. VERDEELING DER STAD AMSTERDAM IN KWARTIEREN. Nu door de snelle uitbreiding der stad Amsterdam het aantal straten sterk toeneemt, achten B. en W. het steeds bezwaarlijker, bij het hooren of lezen van een straatnaam aanstonds de ligging van die straat te bepalen. Daar hun bleek, dat hieruit inderdaad moeilijkheden ontstaan, achten zij den tijd gekomen, om de stad tc verdeelon in eenigc groote kwartieren. Wordt dan tot regel aangenomen, dat ieder bij het gebruiken van een straatnaam daarbij het stadskwartier, waarin die straat ligt. aangeeft, dan mag aangeno men worden, dat bet bovenbedoelde bezwaar goeddeels is ondervangen. B. en W. zouden de stad willen ver- deelen in vijf kwartieren, die de namen Centrum, Noord, Oost, Zuid en West zouden kunnen dragen. Wordt tot zoo danige indeeling der stad besloten, dan zou onder elk nnambord van een straat gevoegd moeten worden een bordje, aangevend het stadskwartier, waarin deze straat ligt. Voorgesteld wordt daartoe over te gaan. De nieuwe oorlogsorgani satie van het leger Over de geheimhouding Over de vragen van het Tweede Ka merlid Dresselhuys, betreffende op heffing der geheimhouding van den in houd van het boekwerk, inzake de nieu we oorlogsorganisatie van het leger, dan wel verkrijgbaarstelling van dit boek werk voor de leden der Tweede Kamer, heeft de minister van Oorlog het vol gende geantwoord: Ten einde meer. dan tot dusver het geval was, den troepencommandanten een zoo volledig mogelijk overzicht te verschaffen, omtrent de, voor het leger vastgesteld oorlogsorganisaties, zijn in het desbetreffende, in 1925 verschenen boekwerk zooveel mogelijk gegevens daaromtrent verzameld. Enkele van die gegevens welke ver hand houden met de mobilisatie van het leger, en met de dislocatie en de sterkte van de, niet tot het operatieve orgaan behoorende troepen, behooren niet tc worden gepubliceerd, aangezien de lands verdediging daardoor schade zou kun nen lijden. In verband hiermede moet het boekwerk als geheel als van gehei men aard worden beschouwd. Dit neemt niet weg, dat, zooals in het boekwerk uitdrukkelijk is vermeld, de organisatie van een divisie-groep en van de lichte brigade, niet geheim behoeven te wor den gehouden. De minister is van meening, 'dat het geheimhouden van gegevens, die de mobilisatie en de oorlogsdislocatie be treffen, gegevens, die ook door andere staten niet woidcn gepubliceerd, niet in strijd is met den geest van openbaar heid, noch met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond. Intusschen ontmoet het bij den minis ter geen bezwaar, de vergunning, om gedeelten uit bet boekwerk in het open haar te bespreken, alsnog uit te strek ken tot dc gehcclc organisatie van het veldleger, de reserve-regimenten infan terie. de troepen bestemd voor luchtver dediging de depots en de parken. Hier door is naar de mccning van den minis ter, voldaan aan den geuiten wensch, dat inzicht mogelijk blijft in de nieuwe plannen van ontwikkeling en organisatie van ons leger. Tot kennisneming door de leden der Kamer zullen vier exemplaren van het boekwerk „Oorlogs-organisatiën" tei griffie worden gedeponeerd, onder voor waarde van geneïmnouding van den in houd, voorzoovcr niet het tegengestelde is bepaald. VAN EEN VIADUCT GEVALLEN. Te Arnhem is dc ploegbaas H. uil Velp, die aan het schoffelen was op een' viaduct in Plattcnburg van de brug op straat gevallen. Met ernstige verwon dingen aan gelaat en inwendige kneu zingen is de man per auto-brancard naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Ned, Bond van gemeente ambtenaren Instelling van een ziekenfonds De algemeene vergadering van den Bond van gemeente-ambtenaren be« sloot onlangs in beginsel tot de instel* ling van een ziekenfonds. Thans is een commissie benoemd die deze zaak zal voorbereiden, zoo mogelijk in sa* menwerking met andere vereenigingen. Als lid der commissie is onder meer aangewezen Mr. A. Slob, Burgemees* ter van Haarlemmermeer. ONZE LIEVE JEUGD, Te Tilburg was, meldt de 's-Hert. Crt., een onderwijzer met zijn jongens bezig en toen het hem wat lastig werd gemaakt, kreeg een der jongens een fcr* me oorveeg. Dat was niet naar genoegen van den scholier ca hij rammelde terug. Deze sccne werkte aanstekelijk en ecni» ge medescholieren kwamen een handje mede helpen. De gemoederen kwamen tot bedaren toen de schooltijd ten einde was. Een groepje van een 40 a 50-tal jongelieden nam een dreigende houding aan en toen de onderwijzer het school gebouw verliet, moest zelfs 'de politie cr zich mede bemoeien. OndcT geleide werd de onderwijzer naar huls gebracht, NA DE STORMRAMP. De Socnan van Soerakarte heeft, naar Aneta meldt, 1000 geschonken voor de slachtoffers van de cycloonramp. PIJNLOOS DOODEN VAN DIEREN, Het hoofdbestuur van de Ned. Veree* niging tot Bescherming van Dieren heeft besloten tot het instellen van een com missie ter bestudecring van het vraag stuk van het pijnloos dooden der die ren. In die commissie, die onder presi dium zal staan van prof. dr. H. Rem» melts, lid van het hoofdbestuur, wer den voorts benoemd, dr. D. J. Copper, Rijksveearts tc Rotterdam: prof. dr. H. Jakob te Utrecht en de kapitein-paar denarts T. D. Sigling te Breda. DE NIEUWE MINISTER VAN KOLONIëN. De heer Weiter zal Donderdagochtend op liet Lob door de Koningin worden beëedigd. Na zijn terugkeer te 's-Gra- venhagc zal hij de portefeuille van kolo niën overnemen van minister Colijn. J. A. A. GERRITSEN. Te Zeist is juist op zijn 85en geboor tedag plotseling overleden de heer Jo hannes Albertus Adolf Gerritsen, op richter van N.V. Nedcrlandsche Fa briek van Gouden en Zilveren Werken Gerritsen en van Kampen te Zeist. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cents per regel. CARR's MOUTBROOD geeft U alle voedingsstoffen in de juiste verhouding HET PARK MET DE BLAUWE VOGELS Uil het Franscb van CHARLES FOLEY. 27) „Hem nief zal toebehooren! En wnar- „Boismon! was eigendom van je vader en ons bezit wordt later je eigendom heb je den notaris niet hooren zeggen: „de rechten zijn onaanvechtbaarTes tament is niet noodig'. Je bent eenige dochter en zult alles erven, elke andere bepaling zou onrechtvaardig zijn". Albine scheen door deze woorden te leurgesteld en bleef zwijgen. „Houd je dan niet van het park en het huis?" „O ja. dol veel. maar bij die vreugde er met u te wonen, voel- ik toch ook spijt te weten dat mijn geluk ten koste van een ander verkregen v.erdvan iemand dien ik gaarne even gelukkig zou wil len zien als ik zelf ben! Na u moederlief houd ik het meest van mijn neef, en het is alsof ik hetgeen u mij opgeeft, hem ontneem". ..aDt is overdreven, kind. Lionel is vol strekt met onvermogend. Hij heeft zijn jeugd hier doorgebracht en ik heb al zijn uitgaven betaald. In die vijftien of testien jaren zijn zijne inkomsten steüVt verdubbeld. Mevrouw d'Herville zal daar meer van weten dan ik!" „U gelooft dus niet beste moeder dat mijn neef het mij al te kwalijk zal ne men dat ik weer gevonden ben?" Mevrouw Verlier kon zich in haar vrees wel indenken te meer daar zij die deelde Zij had zoo gaarne dit verrukke lijk samenzijn door geen enkele wanklank- gestoord gezien. ,Jk hoop, zeide zij eenigszins aarze lend, dat Lionel ons beiden genoeg zal liefhebben om...." Zij eindigde niet: een gevoel van af matting kwam over haar na zoovele ge voelsindrukken, daarbij bleven de gevoe lens van haar neei onzeker en dikwijls tegenstrijdig. In weerwil van haar ver langen naar dochter gerust te stellen, meende zij toch de waarheid niet te mo gen verzwijgen en toen Albine wederom vroeg: „Zou mijn neef het mij niet al te kwalijk nemen?" bekende mevrouw Ver lier openhartig en niet zonder bezorgd heid: „Ik durf er geen oordeel over uit te spreken"- HOOFDSTUK XI. Gedurende de lange jaren van ziek zijn en lijden had mevrouw Verlier ten einde den toen nog jeugdigen iLonel en hare ondergeschikten niet te verontrusten, zich gedwongen een opgewekt uiterlijk te be twaren in weerwil van soms diep schok kende gevoelsindrukken. En welke ge waarwordingen had zij ook nu weder doorgemaakt Haar voorgevoel dat haar er toe gedreven had haast te niaken met al deze formaliteiten had haar niet be drogen. Den morgen volgende op dezen in- spannenden dag was de koorts hoog en de zieke benauwd, zoodat de dokter ge roepen werd. die zijn voorschriften gaf en met bezorgd gelaat vertrok. Na drie dagen, 'verbeterde de toestand eenigszins en toen mevrouw Verlier er zich toe in slaat achtte bracht zij Albine in den grafkapel waar haar vader rustte. „Mijn plaats is daar, bij mijn lieve man!" fluisterde zij. „Óok gij zult daar eens rustenmisschien ook Lionel". Na dien dag maakte Albine het zicfT tot eene gewoonte af en toe een bezoek aan de kapel te brengen, terwijl haar moeder geene gelegenheid verzuimde haar wat afleiding te bezorgen Het wa ren eenige weken van ongestoord geluk in welke brieven van Sa.nt Preuil uit Napels en later uit Palermo werden ont vangen. Overeenkomstig zijne gewoonte gaf de jonge man wars van allen dwang nooit eenig adres. Hij was dus onbe kend met wat op Boismont was voorge vallen, hij schreef over zijn vcrl.mge weer naar huis te komen over verveliug maar bleek zonder zorg over zijne tante want hij wist dat zij omringd was door goede zorgen en liefde. Alles bijeengenomen was hij zoo hartelijk als mevrouw Ver lier durfde wenschen. Albine werd niet vergeten: hij had voor haar als post scriptum eenige hartelijke regels aan zijn schrijven toegevoegd. De weke gevoelde zicb na sterk genoeg om eenige korte autoritjes te maken, in het park of in het bosch, waarvan Al bine uiet minder genoot dan haar moe der. Van deze gelegenheid maakte me vrouw Verlier güruik Albine in te wij den in het beheer van het landgoed. Zij sprak over pacht, ontginning, veefokken en bracht haar op de hoogie van haar fortuin, met voorzichtigheid echter ten einde haar dochtertje niet het hoofd op hol te brengen. Zestien jaren van kommer en stil ge dragen leed, hadden het jonge meisje editer gepantserd tegen de inbeelding welke rijkdom soms kan geven. Beiden leefden in zulk een gelukkige eenheid van gedachten dat de moeder zich tijdens een dier wandelritten uitte Ik kan mijn tegenwoordig bestaan slechts vergelijken met den tijd toen je vader nog leefde Hij alleen ontbreekt nog aan ons geluk. Zelf de dood zal thaus zacht voor mij zijn. „Ik wil niet van u scheiden, en u zien heengaan", snikte Albine, „ik zou uw verlies niet overleven". „Je hebt je levensdoel nog niet ver vuld. lieveling. Je zoo onzekere jeugd heeft je vrees voor het leven gegeven. De jeugd heeft haar eigen vreugden die je nog moeien leeren kennen „lk heb genoeg geluk gekend nu ik u heb leeren kennen. Ik zal nooit iemand liefhebben zooals u en niemand zal ook mij ooit als u kunnen liefhebben!" „Ik hoop toch van wel. Het leven be gint pas voor je. Voor mij komt het ein de, mijn roeping was je terug te vinden. De Voorzienigheid heeft mij geholpen mijn taak te vervullen en ik kan je ach terlaten vrij in je handelen, zonder zor gen voor het bestaan. Mevrouw Verlier sprak deze gedach ten zonder droefheid uit, alleen speet het haar Albine te bedroèven, maar zij acht te het haar plicht haar op de aanstaan de scheiding voor te bereiden, daarna echter scheen zij haar voorgevoelens te vergeten en sprak over andere zaken. Voor Albine was- geen gebrek aan af leiding door spelen, sport en wandelen. Eens liet haar moeder hare juweelen zien en liet haar verscheidene sieraden uit kiezen, 'i was alsof zij haast maakte nog tijdens haar leven haar dochtertje deze te zien dragen. Andere dagen werden de laden der kasten geopend en haar mi niaturen en allerlei oude familieherinne ringen vertoond. Als de zieke af en toe genoodzaakt was te bed te blijven, waren de gesprek ken met haar dochter de grootste genoe gens. Albine ging laat te bed en stond \Toeg op ten einde steeds bij haar tc zijn. Toen Dr. Gaubcrt bij een zijner bezoe- ken volsterkte bedrust moest voorschrij- jven roej» mevrouw Verlier: J „Geloot je niet dat het nu lijd wordt aan de bedienden mede te deelen, dat ik Imiin dochtertje terug heb gevonden, dat zij hier is en dat jij het bent?" „Zij vermoeden hét alleen moeder, zij j behandelen mij als dochter des huizes' j Zij waren al beleefd van het ooger.bük af van mijn komst, maar na het bezoek van den notaris zou ik zeggen nog eer- j biediger in bun optreden. Ik geloof dat i ik op dien gedenkwaardigen middag de eenige geweest ben, die niet geraden heeft, wat notaris Bourlier kwam doen. Wat zal een meeddeeling van u dus nog nut hebben?" „Het zou meer in den vorm zijn en je verhouding hier zekerder vaststellen'. „Ik vind het onnoodig. Die plechtig heid zal geen van uwe brave bedienden hinderen, maar mij zal zij benauwen'. Mevrouw Verlier keek haar dochter eens aan, zooals dikwijls z eken scherp weten te zien en op ie merken. „Hebt je geen anderen.reden?'- Albine antwoordde toen oprecht, zon der aarzelen of b!o2en: „Ik heb nog een reden. Neef Lionel weet nog van niets, zou hij er niet ge voelig over zijn de laatste te zijn die al les hoorde? „Waarom is hij ook niet hier? Ik zou hem alles verteld hebbenHet avond eten werd gezamenlijk gebruikt en ter wijl Albine wat stil was, hernam haar moeder: I „lk wil in alle geval niet langer uit- stellen aan onzen trouwen Pascal en Ca therine miin geluk mede te deelen. en daarbij zal niets plechtigs ie bescheiden- i heid Kwetsen, kindlief. Ik kom daar op jeen aardig denkbeeld. Herinner je nog I die groote oude wassen pop die je over- grootmoeder liet maken?" i „Zeker herinner ik mij die! U heeft immers een japon voor mij laten maken r.aar het costuum van die pop, mijn ecr- irie r-jden japon!' (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 5