HAARLEM'S DAGBLAD OM OIIS HEEN 17 DEC. 1925 TWEEDE BLAD No. 3530 NABETRACHTING VAN DEN GEMEENTERAAD Na ccn korte Raadsvergader: waarin maar enkele zaken van gcrin» i ge bctcckcnls behandeld werden, ging de Raad voort met de begrootmg voor 1926. De negende zitting en het einde is nog niet te voorzien. Nog lang niet. Eerst werd opnieuw gestemd over het voorstebKeerwolf c.s. dat ten doel bad, f 5000 in plaats van f 3000 toe te kennen voor het boekenfonds van de Open» baro Leeszaal, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten: het weid met 17 tegen 16 stemmen af ge we» zen. Mej. Berdenis van Bcrlckom. die het laatst stemde, deed met haar „tegen", ju:.i de deur dicht. Daarna werd met IS tegen 15 stemmen aange» nomen het andere%voorstcl. waarover de stemmen staakten, namelijk om deri post voor traktementen voor vakonder» wijzers niet met f 5000, maar met f3500 te verminderen. De heer Gerritsz kwam met ccn reeks van klachten uan: B. en W. waren bc>" wust nalatig geweest in hun toezeg» ging tot bevordering van de beroeps» keuze, zij hadden een weinig beteckc» nendc lijst van maatregelen tot werk» verruiming ingediend en verder nog niets gedaan aan de voorbereiding van do stichting van den noordelijken Hout. Klachtep waren er ook van den lieer Peper. Op den Raad maakten zij wei» nig indruk: hoe zou het ook anders mo» gelijk zijn, daar dit raadslid altijd kiaagt. op grond vun zijn politieke over» tuiging, dat er van dezen Raad niets te verwachten is! Vaag klaagde hij dezen keer over de stadsgencesheeren, die de arme patiënten slecht behandelen en oyer uitkeeringen van 't Burgerlijk Arm bestuur. Hoe vaag wc! bleek, toen de voorzitter vroeg naar namen en feiten, et1 e de klager hem in zijn kamer, dus niet in het openbaar, kon komen brcu» gen en waaraan de heer Peper zich ont» trok, door te zeggen da: hij geen spc» tiaal geval bedoelde, maar klaagde in het algemeen. Zijn motie omtrent het Burgerlijk Armbestuur, waarin een af» keuring lag van het optreden van dat bestuur, werd verworpen, maar met 23 tegen 10 stemmen, tot groote ontstem» ming van den voorzitter, wethouder Heerken» Thijsscn. die er den nadruk op legde, dat het B. A. het mogelijke doet en samengesteld is uit de verschil» lende partijen in den Raad. Een van de leden, de heer Kccrwolf. gaf toe. dat er onder 1100 gevallen ccn enkele vergis» sing zijn kon. sprak krachtig tegen, dat de critiek van den heer Peper op het A. B. in het algemeen Juist was. het» geen den heer Peper bijzonder scheen te ontstemmen. Toch hccrschtc er bij den Rand alge» meen neiging om in deze koude win» 'terdagen. ter gelegenheid van de ko» mende feestdagen, iets bijzonders voor de bedeelden te doen. De heer Kcesen sprak in dien geest en hoewel de heer J. H. Visser er op wees, dat dit zeer kostbaar (hij noemde f 10.000) en het B A. daarvoor geen middelen bezit, kwamen de hecren Van Licmt. Koppen en Gerritsz met een motie die inge» trokken werd, nadat B. en \V. zich be« re:d hadden verklaard, voor ccn extra uitfceering geldcir te verstrekken, de wijze waarop evenwel nader met het B. A. te regelen; immers, deze instel» ling is zelfstandig en behoeft geen Op» drachten uit te voeren. fntusschen Had wethouder Rcinalda tie klachten van den heer Gerritsz bc> antwoord. Onderhandelen met Schoten over de voorbereiding van den Noordc* lijken Hout, is niet gemakkelijk en in elk geval zouden daaraan geen bonder» den arbeiders eenigen tijd werk kunnen vinden. Voor werkverruiming zouden B. en W. gaarne concrete voorstellen zien. «Beroepskeus en bcrocpsvcrschui» ving moet met voorzichtigheid ter hand genomen worden, vooral in ccn tijd van werkloosheid. B. en NV. zoeken naar een gelegenheid, om de beroepskeuze onder dak te brengen. Feitelijk behoorde zij Rijkszaak te zijn, in verband met cmi» gratie. Door den heer Kcesen was er op ge» wezen, dat van R.K. zijde reeds veel voor beroepskeuze wordt gedaan. Er bleek in den Raad stemming te he= staan voor samenwerking op dit stuk door alle», die zich daarvoor interes» In de avondzitting stelde de heer .Toosten voor, dat aan een aantal parti» culierc verecnigingen, die zich met zie» kenvcrplcging en kraamverzorglng be» zig houden, alleen het subsidie verleend zal worden dat op de begrooting voor 1"25 is uitgetrokken en "dat B. en W. overigens met nadere voorstellen zul» len komen. Deze spreker vestigde er de aandacht op. dat B. en NV. het vorige jaar een nieuw systeem voor deze" subsidies beloofd hebben, maar daarmee niet gekomen zijn. Wethouder Slingenberg verzekerde, dat B. en NV. naar ccn goed systeem gestreefd hebben en d3.ir nog naar streven. Het is evenwel heel moeilijk en blijft altijd vaag, zoodat ten slotte toch ieder geval weer afzonderlijk moet worden bekeken. Men moet niet. alleen, zooals de heer Wolzak wenscht, letten op wat de verecnigingen zelf uit parti» culicre bronnen bijeen weten te bren» gen. Ook het aantal, gevallen dat zij be» handelen én bet karakter van de ge» zinnen, waarin zij komen, dient in beï oog gehouden te worden. B. en W. zou» den bet liefst een federatie zien van de verschillende verecnigingen op dn terrein en zullen trachten, die tot stand te brengen ofschoon dat moeilijk is. Daii kan de verdceling van het voor dn werk beschikbaar bedrag met ge/amen» lijk overleg en onder toezicht van B en W., plaats Lebben. B. en W. /cidc de wethouder ten slotte, nemen iic heli: der moticjoostcn over, zoodat alleen o\crblijft bet gedeelte, waarbij voorgesteld wordt, op dit oogenblik ub leen toe re staan wat voor 1925 is uit» getrokken op de begrooting. Dit laatste werd met 18 tegen 13 stemmen verworpen. Mevrouw Maarschall stelde. naar aanleiding van deze beslissing voor, het subsidie aan de verccniging Maat» schappelijke Zorg voor Zieken met f 1000 te verhoogen. Dat lokte een zonderling debat uit. Wethouder Heerkens Thijsscn. zelf pen. ningmccstcr Van de verccniging, vond die verhooging niet noodig, omdat met succes reeds bijdragen van particulieren worden verzameld. Det wethouder van financiën viel hem bij met de opmer» king, dat het toch zonderling was, wan» neer een lid van den Raad een verhoo» ging vroeg, die de penningmeester over» bodig achtte. ..Ia", zei mevrouw Maarschall, „maar 'meneer Heerkens Thijsscn spreekt als wethouder!" In den loop van de discussie ontstond tusschcn haar en wethouder Slin» genberg zelfs verschil van mcening over het oordeel van Dr. Kersbergen van ien beiden meenden, dat hij aan hun kant stond. Dit werd natuurlijk op dat moment niet opgehelderd, maar wel nam de Raad met 20 tegen 14 stem» men het voorstel van mevrouw Maar» schall uan tot verhooging van het sub» sidic met i 1000. Zoo was écu vrouw, om met Staring te spréken, wel niet duizend mannen, maar dan toch twee wethouders te erg. aarmec Staring te sterk bedoelde. Zij zaten min of meer'terneergeslagen naast elkaar en wisselden opmerkingen, die blijkbaar van droefgeestigen aard i. Maar toen eenmaal de poort naar spbsidieverhooging op een kier stond, duwden anderen die verder open en werd :n den tijd van ccn kwartier het subsidie aan de Christelijke ver» ecniging tot kraamhulp en dat aan het fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen, f 300 tot f S00 verhoogd. Daarop kwam het hoofdstuk over de bedrijven aan de orde. Plotseling een intermezzo. Wethouder Slingenberg stelde tevens namens zijn collega Mr. Bruch. aan den Raad voor. en W. uit te noodigen. met het be» stuur van de Algpmccnc verccniging voor Bloembollencultuur te onderiian» delen over de mogelijkheid van hare cstiging in het Brongebouw en wet houder Rcinalda. onmiddellijk daarna optredende, bestreed de door de twee wethouders ingediende motie namens de meerderheid van B. en W. Na ccnigc discussie, waaraan de hecren van Licmt. Wolzak. Peper en Boes deelnamen, betuigde de beer Loos» jes zijn leedwezen er over, dat derge» lijke belangrijke zaken bij de begroo» ting worden ingediend. Hij wees er op, en m.i. terecht, dat daarmee de be» grooting wordt gerekt en dat het niet goed is. zulke zaken ter sprako te bren gen in een rookcrige zaal. op een oogen» blik. dat de Raad vermoeid is. Nu dat toch gebeurd is. stelde hij voor. ccn korten tijd over te gaan in geheime zitting. Dat werd ondersteund. Tc tien uur gingen dus de deuren dicht. Deze zaak schijnt mij belangrijk ge» noeg toe, om haar afzonderlijk te be» spreken. Onze lezers vinden dus elders dit nummer een beschouwing aan dit orstcl en de daarop gevolgde gcdach» wisseling gewijd. J. C. P. Vervolg Stadsnieuws PERSONALIA. Benoemd is tot lccrarcs aan de lar.dhouwhuishoudschool te Schagen mej. D. v. d. Sluis te Schoten. Aangenomen is het beroep als pre dikant bij de Geref. Kerk te Wierden door ds. J. Jansen te IJmuidcn. GEVONDEN" DIEREN EN VOOR. WERPEN. Terug te bekomen bij: M. Koomstra LeidschOstraat 12 ceintuur; F. H. van Schouwer. Kaamsingcl 14, doosje met potloodstifjés; G. Boekclaar. v. O. de Bruynstraat 81, bribétui; C. Mars. Wou» wermanstraat 41, portierhandvat vun een auto; Venen a, Z. B. Spaarnc' 34C bruinzwarte hond; B. Woerd, Hagc» straat 32, glacé handschoen; A. Kleist, Houtvaartpad 206. Ovcrvccn. kees» hond. F. liofste. ..cliestraat 10 rood. mo torhandschoen; J Yinkslag. Lange Hee renstraat 24 roo hondenpenning: J. John. Lombardsteeg 6, grijs wollen kinderhandschoen; j. Paap, Zakstraat 4 werkjas: Roos. Schotcrsingcl 121, zwart wollen kous: D. B.ecuwcr Nagtzaam» straat 46. zakmes; F. Donkcrlo, Lange Hccrcnvcst 104b matrozenmuts; W. Brakcl. Botermarkt 27, knipmes; B. de Herc-er. Klein Houtstraat 90 rood, Unie obligaties; J. B. Hartman, Ie Zuidpoldcr straat 26. kinderportemonnaic; W. Ja» nes. Eikenstraat 37 schoten, portcmon» naie .i.i., B. Visser, Ted. van Berk» houtstraat 22 tabakspijp; J. Molen» kamp, Kamicrv - 45. damespantoffel; J. v. d. Horst, Gasthuisstraat 3 rood. damesportcr.ion: aie m.i., .T. J. Sunter. 2c Yooruitg-ngstraa- '2 scheerapparaat in etui; C. Sc utter, Spoonvegstraat 12 rood. sleutel, G. v Twuvver, Kok» straat 19. «carijfpiachinclmt; Vroor Dreesmann, Gro- te Houtst .at schooltasch; F. van Deprsen Ged. Oude Gracht 107, idem; Dasten, Sant» poorterstraat 1, drmestasch met in» houd; J. Nachtegaal. Busken '.uetstraat 15. idem; W. H. Schouten de Witstraat 26. rijwielbel:-- gir.crk; S. Mijnders, Lange Margaret'-astraat 32 rood. idem; J. J. van Leeuwen Rollandstraat 24, vul penhouder. „DE KATJANGS" OP HET T00NEEL heer J. B. Schuil ,i» door Dom de Gruijter vertl«( van de eerste voorstelling elders in dit De beide tantes, Van KerekbovenKling (Foke) e Van der Pol! (Koosje) Joh. Kaa SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Van 18 Dee. af: Sabbath: Yrijdagavonddienst bij den Ingang te 3 1/2 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Predikatie voor het Mocsafgebed. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.37 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7.15 uur. Zondag te 7 1:2 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondagavond te 7 uur. De diensten op de werkdagen, als» mede Talmoed Torah, worden in het Gemccntegcbouw verricht. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge L. Bcgijncstraat 11. WONINGBOU WVEREENIGIN G SINT BAVO. Door de woningbouwvercemging St- Bavo werd Woensdag een druk bczoch» te ledenvergadering gehouden. De heer an Scggclen bracht de jaarverslagen an secretaris en penningmeester uit. Hierna volgde een bestuursverkiezing. At tredenden waren de hecren K, C. Donsen (voorzitter) en J. W. Luiten (2e penningmeester). Als candidatcn waren gesteld de hecren Spruit en Eek» hout. Met ccn groote meerderheid wer» den de aftredende bestuurders. K. C- Donsen en J. W. Luiten herkozen. Hierna kwam in behandeling ccn door eetiige leden ingcdled voorstel om met alle huurders van winkelhuizen ccn huurcontract te sluiten. Over dit punt had ccn uitvoerige gedachtcnwisscling' plaats, welke er toe leidde dat ten slot» te een commissie van vijf werd ,bc= noemd die voor 31 Januari een rapport il uitbrengen. STEMMEN UIT DE BURGERIJ Ben onzer lezer*. beklaagt zich over on ze critiek op de anto'e van de Bcurel-e zoekers van Bloembollencultuur, die op M i-indag de Groote Markt onbegaanbaar Moeten vrij ons daartegen, na alles wat wij over het behoud van den zetel der eenig:tig Ln Haarlem schreven, nog ver dedtgenWat wij afkeuren ie, dat de Beursbezoekers uit zuinigheid, om eer: paar kwartjes gaéagogeid uit le winnen het vehkeer in ouzo stad belemmeren. Dai komt niet te pa-6. En wil de inzender over de hoofdzaak onze meen'ng nog eens lezen, dan kan hij die vinden in onze critiek op hel nood lottige Raadsbesluit van Woensdag. Dan veet hij meteen, dat het de meerderheid ■an den Raad is, die in onbegrijpelijke •erblinding het behoud van Bloembollen- MUZIEK INVITATIECONCERT POLYHYMNIA Wegens het gevorderde uur moet ik mijn verslag tot het ammimer van morgen ait stollen. Opgemeiikt zij hier'slechts dat on danks verscheidene tegenslagen hot con oert voortreffelijk slaagde en dat de vele aanwezigen «sekcr hoog muzikaal genot hebben gesmaakt KA REL DE JOXG. „WEIHNACHTS-ORATORIUM" HAARLEM'S GEMENGD KOOR. Bij de uitvoering van het „Weihnach; Oratorium" door Haarlem's Gemengd Koor op Zondagmiddag 27 December in hot Ge meentelijlk Concertgebouw, zullen ale so listen medeverken! Mevr- Jo van TJzer— Vineent. sopraan, Mej. Theodora Ver sleegh, alt, de lieer Jac. van Kempen, te nor, do heer Jar. ph. Caro. ba». BegeleidingUaarlemsche Orkestvcr» eng, Mej. Ké Lovie, vleug'.', do heer Pieti Halsema, orgel. DE BEURS. Wegens te late opgave der Beurs konden wij die heden niet opnemen. RAADSVERGADERING Ycrgadcring van den raad der ge» meen te Haarlem op Donderdag 17 De» cctncbr 1925 des namiddags te 1.30 uur in de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter: de Burgemeester, de hee: C. Maarschalk. Afwezig zijn de leden Kuenen, de Zeeuw, mej Van Vliet en Castricum. Aan tie orde is de verdere bchandc» ling der Gemeentebegrooting voor 1926 De heer Klein maakt eenigc op» merkingen ter zake van den gasprijs en naar aanleiding van het gesprokene door den heer Joosten in de zitting van Woensdagavond. Spr. zal nu stemmen voor het voorstel van B. en W. inzake den prijs van het duinwater, maar spr. behoudt zich het recht voor een vol» gend jaar eigen voorstellen in te dienen. De lieer Slingenberg gaat de irckcrs beantwoorden. Spr. deelt me» dat als ccn raadslid een bedrijf- wenscht'le bezoeken hij zich tot B, en W. om ccn bewijs van toegang kan wenden. B, en W. zullen dat ten allen tijde dan geven. In verschillende tcch» nisch'finantiecle opmerkingen van' den heer Joosten treedt spr. verder. Ten aanzien van de renteberekening nimmer op eenig bezwaar gestuit. (De zitting duurt voort). INGEZONDEN Van ingezonden stukken, p.cplaatst niet geplaatst, wordt de kopie den inz- der niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. LEGER DES HEILS Do doer Le- Leger des Hei ls gehouden oüecto door middel der K'erstpoiica heef: en totaal bedrag ar. 1 6S9.8Q opgebracht. Onzen vrientlelijken dank aan allen, die ris deze week hun gaven schonken, ten •ehoevo der arme gezinnen m deze go HET LEGER DES HEELS. TRAMONGELUK TE CHARKOF 7 Dooden, 42 gewonden Uit Moskou wordt'gemeld: Bij een tram ongeluk te Charkof, veroorzaakt door het weigeren der remmen zijn 7 personen ge lood en 42 ernstig gewond. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. Ondertrouwd: 17 December: II. J. v. Daalcn en M. Roergonje; F. Hee-ms» kerk en A. A, de Vogel. H. W. M. Looman en P. Hackfoort; J. J. Brouwer en C. W. A, Kortman. Getrouwd: 17 December; .T. .T. Rn» senhart en C. E. A. Takken: H. Roe» en W. M. J. Kloezcinnn; J. M. Kneijnsberg en C. H. Balder. J. N. Im mers en NV. Hofsté: L. J. v. 't Sant en M. P. A Engclberts: E. F. .1 v. Blok land en L. F. Mulder; C. F. Petit dit de la Roche en J. G. de Vries; J. Mam demaker en A. J E. Nïcuwland; F. v. Musschcr en NV. Treuren; M. Vermeer en H. C. Smelter; K. Yegtcr en E. Bag» german, Bevallen; 16 December W. M. Polak Spoor. zoon. 16 December: A M. Roos. l'ggcroot. dochter, 15 December, P. C Wierenga—Brus, d. - Overleden: 16 December: E. Kalk manEgas, 53 jaar. Talmastraat. HET CHRISTELIJK LYCEUM De plechtige ingebruikneming Donderdagmiddag werd het nieuwe, gebouw van liet Christelijk Lyceum aan de Emmakadc plechtig in gebruik genomen. Rede Mr. O. E. G. Graaf van Limburg Styrum. De voorzitter van het bestuur van bet Lyceum, Mr. O. E. G. Graaf van Limburg Styrum, hield een redevoe» ring, waaraan het volgende is ont» leend. Heden, zoo begon spr., is het voor het bestuur van dit Lyceum een dag van groote blijdschap en niet minder van groote dankbaarhcid.Van daar dat ik mij met te meer genoegen de tolk maak van dit bestuur om u allen zeer hartelijk welkom toe te roepen. Daar de school reeds grootendeels in ge» bruik is genomen, hebben wij gemeend, aan deze plechtigheid meer het karak» ter vaft feestelijke herdenking dan van officieele opening te moeten toeken» Sprekers heette welkom de verlegen» voordigers der regeerïng, van het ge» mcentebcstuur van Haarlem, de inspec» tcurs van de Gymnasia en M. O., als ook vele andere genoodigden. Daarna gaf spreker een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van het Lyceum. Hij herdacht de oprichters de hoeren Mr. II. B. YerLoren van Themaat, J. C. Bender, M. J. H. Mon» nik, M. Petric en J. H. de Wilde, die op 12 Maart 1918 tot stichting van het Lyceum besloten. Alleen de heer Pe» trie zit thans nog in het bestuur als een er gewaarderd penningmeester. 9 September 1918 had de officieele opening van het Lyceum plaats, eerst het gebouw van de Sierkan aan den Zijlweg. In 1919 werd de besehikking gekregen over de villa van Jhr. van de Poll aan den Zijlweg. In 1921 werd het Lyceum .gevestigd in het gebouw Zijl» weg, hoek Duvenvoordestraat, 'waar te oren de De Casta kweekschool on» dcrgcbracht was. ln 1922 werd een houten hulpge» bouw geplaatst. Op het terrein van de 11a van Jhr. van de Poll. 3 September 1920 werd de grond voor het nieuwe gebouw aan de Emma» kade gekocht. Toen de plannen voor den bouw gemaakt werden, kwam de drang tot bezuiinging bij Ja regeering. berst was de begrooting vastgesteld op 600.000, maar tenslotte werd de bouw gegund voor ccn plan dat niet meer kostte dan 309.000. Spreker herdacht den eersten con» rector van de Gymnasium»afdceling, Ds. S. Eringa, die in 1924 na cei» lang» durige ziekte overleed. Yerder bracht spreker buide aan den heer A. de Maaker. die als architect een groote wJ ar deering toekomt. Daarop vervolgde spreker: Het thans verrezen gebouw, waarop ieder, die daaraan medewerkte, met rcchtmatigen trots mag zien. staat daar als ccn voortdurende getuige van de groote bekwaamheid. den nobele: kunstzin en de noeste voortvarendheid van dezen stillen en sympathieken werker, van dezen echt»N'edcrland» schcn kunstenaar. Ook bracht spreker hulde aan den heer Van Dorp, den rector, die zich sterk voor het nieuwe schoolgebouw gcintcresseerd heeft. Ook huldigde hij de aannemers, de gebroeders Yan der Putten en den op» zichter den heer H. Meijer Jr. Spreker wenschte voor de leeraren en de leerlingen geluk met 'it mooie nieuwe schoolgebouw. Hij .vees daarbij op de roeping van de leeraren. En hoeveel hoogcr en verhevener wordt die tark u. dames en heeren leeraressen en leeraren, op de schou» ders gelegd, wanneer gij daarbij nog het voorrecht en den plicht hebt, die jeugd te wijzen op dc.i groeten invloed en het onschatbare voorrecht, welke gelegen zijn in een cpvoeding op cbri# tclijken grondslag- Yrïj van alle k' zclurij en scctarisme de kinderen doordringen van ccn geest, die tot de schoonste en gro.tste daden in staat stelt, hen te doen beseffen, boe hol cj leeg hun leven is zon-'zr het bewust» zijn en de zekerheid, dat zij voor al hun pogingen en daden slechts kracht kunnen ontlccncn aan de wetenschap, dat niet de materie oorsprong en doel aller dingen is, noch ook een veelheid van goden of een blind noodlot den loop dier dingen beheerseft, docli dat ccn almachtig en liefderijk God ons le» en bestiert, dat wij zonder Hem niets ermogen n-aar dan ook met Hem groote daden kunnen doen. Uitgeroeid moet worden de geest ill slapheid, van verwildering van den, van veronachtzaming van vormen, van overdreven gemeenzaamheid on» dcrling en met ouderen, gestreden moet worden voor Let behoud van wat ten» gevolge van den zucht naar nivellee» ring op allerhande terrein aan waarde» volle geestelijke goederen uit den ouden tijd is verloren gegaan of dreigt ver» loren te ggan. Met een open oog voor redelijke elschen v-in den nieuwen tijd en erkennend de immer voortschrij» dende ontwikkeling der mcnschhcid. zult gij pal moeten slaan voor het houd dier zedelijke goederen, welke ons voorgeslacht hebben groot gemaakt. Zin voor o le en tucht, gehoorzaam» hcid aan en eerbied voor wat ouderen en wijzcren u voorhouden moet voor u, scholieren, de grondslag vormen, waar» op gij u bij bet te ontvangen onder» richt plaatst. Niet om bet individu in de eerste plaats, maar utn het vaderland gaat la t. zoo eindigde spr. Dit heeft ons en u allen noodig. een ieder naar rijn g maar dan ook een ieder geheel en volkomen met alle toewijding en kracht die in hem is. Ban dan uit den geest van slapheid en lamlendigheid, welke nog zoovclcn onzer landgenooten bezielt, rust u toe met de energie en het vuur der jeugd, om in Gods kracht u te ge» aan die schoonste en hoogste aller roepingen: de verbreiding van Gods Koninkrijk en de opheffing en groot» making van ons vaderland: de Neder» landen! Rede Ir. W. van Dorp, rector van het Lyceum. Hierna nam Ir. W. van Dorp, rector van het Lyceum het woord. Spr.- begon met te citccren de dichtregelen van Guido Gezcllc: „Het Kruis in top, Zoo varen wij. Door 't wereldtij. Ten hoogen Hemel on". Om dit schoonc woord, zoo zeide spr. ongeveer, groepeerden -ich onwil» lekeurig altijd ee. mijn gedachten, als ik uitzag naar den dag, waarop wij het feest zouden vieren van onzen intocht in het ons beloofde land. Wanneer ik een geschiedenis zou schrijven van onze jaren van balling» schap, zooals u, mijnheer de voorzitter ons bestuur, de verloopen zeven ja» zoo juist gekarakteriseerd hebt, dan was het er een van moeite en druk. Ons scheepje, op stapel gezet in een tijd van wereldcrisis, breidde zich dra uit tot een flottille, waarvan hei ad»' mïraal.sehap het eenige was, dat zee» waardig kon genoemd worden; hoe moeilijk het verband te handhaven»-is in een dergelijk convooi, behoeft geen betoog, vooral niet als men bedenkt, hoe zwaar vaak de scheepjes geladen aren. Bovendien werd stormweer ons niet gespaard. Talrijke en e-nstige ziek» van docenten culmincerend in het heengaan van den betreurden Eringa, werden ons gezonden. Ook spreker herinnerde aan de ge» olgcn van de voorgeschreven bezuini» ging. maar niettegenstaande dit is veel ;oeds tot stand gekomen. Spr. bracht voorts dank aan het be» stuur voor zijn begrijpende samenwer» king en aan den heer De Maaker, die zich zoo in de behoeften van het ly» eum heeft weten in te leven en ver» olgdc daarna: Hou wij ons mogen verheugen in de vervolmaking van ons onderwijs en onze onderwijsgelegenheden wie zou, wat hij doet, niet zoo goed mogelijk ten uitvoer willen brengen? deze volmaking schept zonder twijfel een op» voedingsprobleem. Onze opgroeiende jeugd vindt alles tot haar beschikking, wat haar de le» -enstaak kan veraangenamen. Een goed gebouw, het moge sober uitgevoerd zijn, het is dan toch met alle moderne hulpmiddelen uitgerust, welke .de zeer groote meerderheid der leerlingen thuis te vergeefs zoeken zou. Verzamelingen die volkomen erop berekend zijn, de jongelui te brengen tot liet besef, dat de heelc wereld aan hun voeten ligt. Docenten, die zichzelf ervan doordrin» gen; al behoeven zij daarvoor de juiste gezagsverhoudingen niet uit het oog te verliezen, dat zij er zijn terwille van de leerlingen. Sport op school ten volle haar noodzakelijkheid erkennende ligt in haar aanwezigheid geen gevaar, dat de leerlingen de opvatting gaan huldigen dat hun werken spelen is? De school is er voor de kinderen. Is het juist gezien, dat wij onze jeugd jaren lang de gelegenheid bieden, aan en voor haarzelf te werken en eigen» lijk voor niets en niemand anders uitgc* nomen de kleine opdrachten, die men wel geeft in de schoolgemeen» schap Wordt zij niet te veel gespitst op hef veroveren van het einddiploma, dat ilwcer dienen moei oru het individu ooruit te brengen in de maatschappij? Geeft de school als zoodanig met haar eenzijdige waardëcrïng van ïntellec» tueelc gaven, door haar maar al te vaak oordeclen naar den buitenkant, geen aanleiding tot bet kweeken van verkeerde eerzucht? Zijn wij niet op weg, de kinderen op te voeden tot zelf» cultuur inplaats van lot gcmeenschaps» zin, tot broederliefde? Al deze dingen, ik kan ze slechts aan» vaarden op grond van de noodzake» lijkheid, dat degenen, die straks de meer vooraanstaande plaatsen in de maatschappij zullen innemen, niet kun» ncn buiten ccn zeer degelijke intellec» tucvlc vorming, willen zij inderdaad leiding kunnen geven. Stemmen, die roepen om meer plaats voor andere dingen, niet name meer aestischc vorming bepleiten, ik kan ze waardcercn. mits zij tevens aangeven, zooals de inspecteur der gymnasia ge» daan heeft bij de jongste herziening van het gymnasiale leerplan, wat van het overige daarvoor wijken moet. Maar met dergelijke verandering is het gevaar, dat voor onze jeugd ligt, in de opvoeding die wc haar geven, n:et te bezweren. Daarom stellen wij zoo grooten prijs op onze morgensamenkomsten die ons een dagelijksche aansporing zijn. onze kracht niet in. maar buiten onszelf te zoeken, in Christus Jezus. Dat wij daarvan kunnen getuigen, het is te danken aan net bezit van deze zaal. die in. haar opzet zoo rustig, in haar klcurriikc vensters roept tot op» gewekthcid bij de levenstaak. Dat onze verccniging zelf heeft moeten be» kostigen, dut aan lvaar bezit een daad ven mocJ van het bestuur ten grond»

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 5