tetmita HAARLEM'S DAGBLAD PARIJSCHE MODE HET DESSERT 'ZATERDAG 16 JAN. 1926 VIERDE BLAD Deze japon is zeer bijzonder gegar neerd met strooken van krullend bont of wol. De japon zelve is gemaakt van effen zwarte zijde of satijn. Door liet inzetten van een paar zijbancn verkrijgt men het schuin uitstaande effect, De manchetten sluiten onder de mouwen; de sluiting vindt plaats door middel vai een paar knoopen<groepcn in het front. Met knippatroon voor dit bijzondere ontwerp is verkrijgbaar onder nummer 308a. in de maten 43. 44, 40 en 4S. Kos» ten 70 cents. „KNAP, MAAR Een dezer dagen werd ik genoodigd bij een lezing, welke gehouden werd door een van die menschcn waarvan het volk zegt: „Hij is knap, maar De zin blijft onvoltooid, een schudden van het hoofd volgt in het uiterste ges val als nadere aanduiding, maar ieders een begrijpt de bedoeling toch dadelijk. De spreker in. kwestie was een nog jonge man. een ernstige man, die sprak over godsdienstige leerstellingen, philo» sofie, ethica, politiek en nog een neclc»' boel meer. Hij besprak Hcgel, Dcscars tcs, Darwin, Nictschc en nog een dozijn anderen, alles met een grondige kennis en goed geargumenteerd. De man scheen zeer tevreden, dat zijn stand» punt ten opzichte van het leven het iuis» te scheen te zijn. In leeftijd was hij nog niet ver. hoogstens bijna dertig. Dat was echter niet do oorzaak van het feit, dat de meesten van zijn hoorders na af= loop de hoofden schudden en zeiden: „Hij is knap. maar Zoo ver als ik kan raden, scheen de jonge man geen belangstelling te heb» ben voor kunst, in literatuur, in mu» ziek, in geschiedenis, in sport, in het gewone alledaugsche leven of in huise» lijkc spelletjes. Zijn gevoel voor humor was zeer begrensd en ik veronderstel, dat hij nog nooit een kruiswoord»raad» scl had opgelost. Hij was inderda/fd een man met een uitgebreide kennis, hij wilde verschillende oude dingen van een nieuw standpunt uit bezien, maar het liet zijn hoorders vrijwel koud, dat hij dit wilde doen. Hij was knap. maar zijn knapheid was dan ook alles wat hij had. Hij droeg den mantel der kennis, maar hel kleed stond hem slecht, de slippen slierden over den grond en het gehcele pakje was >c groot voor zijn klein figuur. Ilij had den mantel, maar hij had geen smaak genoeg om er zich goed mede te kleedcn.... Een groote ontwikkeling van de her» sens is natuurlijk heerlijk. „Wijsheid en kennis zijn de grootste bezittingen der menschcn", zcidc Plato. Maar wijsheid en kennis zijn twee zeer verschillende dingen en onze. jonge man had veel ken nis, maar slechts weinig wijsheid. De ontwikkeling van den geest moet Evenredig zijn aan die van het brein. Wij zullen onzen geest niet toestaan iets voort te brengen, als ons brein niet in staat is voldoende te begrijpen. Maar onze hersens zijn evenzeer tot werke» looshcid gedoemd als de geest niet in staat is hen te volgen. „Wijsheid is voor de ziel wat de gezondheid is voor het lichaam" verklaarde La Rochefou» d.ild. Gezondheid van het lichaam moet algemeen zijn, want anders is het geen werkelijke gezondheid. Wat helpt het ons als wij spieren bezitten als dïo van Sinvson, terwijl ons hart zwak is en on= ze longen tuberculeus? Zoo is het ook met kennis en met wijsheid. Toen men Emerson eens vroeg wat hij wijsheid noemde, antwoordde hij. ..Wijsheid is door Raphael geschilderd, door Handel gezongen, door l'hidias "n beeld gebracht, door Goethe geschrc» en, door Wren gebouwd, door Colum» bus gevaren en door Watt gcmecani» sccrd". En zoo had hij nog wel langer over wijsheid kunnen spreken! Onze jonge man bad veel kennis, maar hij wist blijkbaar niet dat Cowper eens geschreven heeft: ..Kennis is blij dat zij zooveel geleerd heeft, maar wijs» hcid is blij dat zij niet alles weet!" Onze jonge man was knap. heel knap zelfs, maar wijs was hij niet! R. P. Copyright 1926. (Nadruk verheden). ELEGANTE FEEST- KLEEDING Avondklceding en japonnen voor feestjes kunnen door vele mcnschen worden gemist, maar in dezen tijd van het jaar is een enkel extra stukje in de garderobe toch wel haast onlmsbaar. Overal is „iets te doen" en als het geen leest is, dnn is het een jubileum of een bijeenkomst, inuar vrijwel iedereen heeft in de komende weken nog iets voor den boeg. Ontwerpen voor fecstklcoding ko» men meestal 'in Januari pas goed uit. Deze maand Is al van oud-S bestemd om allerlei gebeurtenissen te vieren; men holt er het sombere seizoen mee uit! De illustratie toont ons een zeer charmant toilet, dat echter gemakke lijk thuis gemaakt kan worden. De stof kieze men bij voorkeur uit een mooie kleur marocain, b.v. grijs. Het vestje en de sjerp kunnen dan gemaakt worden van zilverkant. Het grijs is ook een hij uitstek geschikte kleur voor oudere da» mes en het model van deze japon iS buitendien ook niet zoo jeugdig. Het geheel is tamelijk ruim. alleen de mouwen zijn strak en nauw. De gar» nccrïng bestaat buiten de reeds genoem» de onderdeden hoofdzakelijk uit twee geplooide zijbancn, welke men of geheel zilverkant kan maken of van maro» en bcstikt met zilverkant of draad. Het K;iip«putroon kan men bestellen ODdcr nummer 273, in de maten 42, 44. 46, 48 en 50. Kosten 65 cents. COSTUUMS VOOR MASKER-BAï S Over het „toetje". Rijst en steeds weer rijst. Afwisseling. Voorgerechten. Het min of meer deftige woord, dat hierboven staat, doet misschien wel wat denken aan ingewikkelde puddingen, fraai»opgemaaktc taarten en luxueus bereide schoteltjes. Daarover willen wij het nu juist eens niet hebben, maar meer over die categorie, welke men in de wandeling met den meer gemocdc» lijken naam van „toetjes" pleegt aan te duiden. Hoe menigmaal hooren wij de verzuchting slaken: het bedenken \an het dagclijksche menu zou zoo moeilijk niet zijn, wanneer er maar geen toetje bij behoorde. Sommigen, die in het geheel geen gat in deze moeilijkheid zien. maken er af» doende een eind aan. door iedcren mid» dag hetzelfde nagerecht op tafel te brengen. In den regel is dit een rijst» gerecht: het is goedkoop en gemakke» lijk. zeggen zij. wat ook volkomen juist is. Maar zou liet ook niet schromelijk vervelend zijn op den duur? Maar wij eten toch ook dag in. dag uit aardappelen en daarover klaagt nooit iemand, meenen de rijst»voor» standsters. Des te meer reden zouden •wij willen zeggen, om het dessert nu eens te laten afwisselen. Bovendien vervelen de meeste menschcn-aardap» peeln veel minder spoedig en boven» dien wijzigen deze hun smaak toch al» tijd nog naar het vlcesch dat er bij ge» getcn wordt. Ten slotte is bij-de mees» ten. wanneer het dessert op tafel komt. den eersten eetlust reeds gestild en dan mag het zoete hapje aan het eind wel eens wat anders zijn dan ecuwig rijst met bessensap of iets dergelijks. Anderen hebben de gewoonte om iedcren dag van de weck zijn eigen na» gerecht te geven: dat gaat uitstekend zoolang het goed naar den zin der huis» genooten is. maar zoodra het dessert niet in den smaak valt van den een of ander vermindert in dit geval de eet» lust al bij voorbaat. Stel u voor, dat er iederen Vrijdag gricsmeelpnp op ta» fel komt als dessert. Een der huisgc» nooten houdt er niet van en gaat dien dag al wat landziekte aan. tafel, omdat dit nagerecht in het verschiet is. Intusschcn is het. ren feit. dat het moeilijk is, om iedcren dag wat anders Een zeer belangrijk onderdeel bij het vervaardigen van costuums voos mas» kerbals is het hoofddeksel. Men heeft nu eenmaal Je gewoonte, zoo weinig mogelijk hoeden te dragen, wat ook wel ccnigszins een gevolg is van het feit. d3t de meeste costuums een speciaal soort hoofddeksel eischen. Men moet echter nimmer vervallen in de tout om een hoofdtooi te verzinnen, welke hoe.» genaamd niets betcckent en nergens bij behoort. Zoo moet men bij een costuum dat een bloem tracht voor te stellen niet een hoed maken in den vorm van en boot, maar zoo mogelijk in den -orm van een blad, enz. Ónze beide kleine teekeningen geven een paa'r ontwerpen voor masker»bals. Het eerste is een pure fantasie: men iu het kuncn noemen „de rose dame". Het costuumpje bestaat uit een zeer strak keurslijfje, dat op een onder» grond van donkerrood fluweel een me» ivigte rose bloemen draagt. De schou» derbandjos zijn hier ook rose en natuur» te bedenkep. Het iedereen altijd na: r den zin makeq is natuurlijk een onmo» gelijkheid en wanneer de ccnc veel van gebakken nagerechten houdt en de ander meer van meelspijzen, dan kap de huisvrouw natuurlijk naar ieders smaak eens wat op t.-fc] brengen. Het repertoire, als wij het tenminste zoo noemen mogen, bestaat bij vele huisvrouwen uit niet veel meer dan de volgende nagerechten: 'ijst met appe» len, met bessensap of met boter en suiker, rijstenbrij. griesmcelpap, wentel» teefjes, boekwcitcgrutjes en een enke» len keer pannekoeken. lil het kookhoek staan er altijd nog heel wat meer. maar die worden eensdeels als „te bewerke» lijk", anderdeels ais onbekend dus onbemind gedoodverfd. Wij willen aan het einde van dit artikeltje echter toch, in plaats van het -cwone menu. eenige recepten voor eenvoudige en zeer smakelijke nagerechten laten vol» gen. die misschien aan sommjgen wel wat uitkomst kunnen geven. Intusschcn kan de huisvrouw, die zelf koken kan en welke kan dat niet te» genwoordig, veel tot stand brengen wanneer zij haar fantasie wat laat' wcr» ken Wat doet gij bijvoorbeeld met een restje stijve rijstenbrij v n den vorigen dag? Dient ge dat op als een koud, ta» meiijk onsmakelijk=uitziend klompje, toch nog netjes op een schoon schaal» tje van het servies? Tien tegen een-, d3t niemand het lust en het tenslotte beschimmeld er. wel in het vuilnisvat lijk van zware zijde. De rok is gemaakt van rose fluweel, d.w.z. gedeeltelijk, want de werkelijke rok is natuurlijk van katoen of zwarte voering. Men maakt het model van een rok om een paar cirkels van dun ijzerdraad waar door het ronde en wijd uitstaande mo» del ontstaat. Vervolgens begint men van onder naar boven de ronde stukken fluweel op te. naaien. Vijf rijen van steeds kleiner wordende halve ovalen komen zoo boven elkaar. De hoed is 'n gewone bol, bcstikt met rose kralen en afgewerkt met stijf, rose gaas. Het andere costuum heet „de maan", liet ontleent zijn naam aan den hoofd» tooi. welke inderdaad den vorm van een halve maan heeft. De maan is ge» maakt rond een half bolletje, dat men op het hoofd kan dragen op de manier van een soldatenskalotje. Een elastiek houdt het mutsje vast. De maan is ge» maakt van goudkleurig fluweel en druk met gouddraad en gouden kralen be» stikt. De oogen worden verkregen met behulp van stukjes zwarte stof of door de figuren op het fluweel te schilderen. Het japonnetje is heel losjes en bestaat uit een fijne stof van hemelsblauwe kleur. EEN AARDIG JONGENS PAKJE Voor kleine jongens is het dikwijls lastig een goede stof te vinden voor een gewoon of net pakje, Men doet echter doorgaans het verstandigdste een keuze te maken uit verschillende da» mes'Stoffen en dan komt men al spoe» dig tot de ontdekking dat er weinig gaat boven een sterke kwaliteit vel» vet. Deze stof staat de jongens over het algemeen zeer goed en leent zich meer voor het maken van pakjes dan b.v. ollen stof. ook voor een strengere opvoeding in! do eerste levensjaren. De strenge opa voeding, welke men een jaar of vijf» tig, zestig geleden huldigde heeft echter afgedaan en vele vaders en moeders, die zich herinneren hoe zij werden „op» gevoed", hebben dan ook 't voornemen gekoesterd bun kinderen op een andere wijze groot to brengen. Maar te veel zijn hierbij helaas in het andere uiterste vervallen. Zij hebben het gezag van ve« der en moeder to licht prijs gegeven, er zelf te weinig waarde aan gehecht, met het gevolg, dat de kinderen hen ge» heel „ontgroeiden". Men bewijst met een te ver doorgevoerde „kameraad» schap" tusschen ouders en kinderen, de kleintjes werkelijk geen goeden dienst. Het einde komt voor de ouders zelve, als de kinderen later blijken ongc» schikt te zijn voor het maatschappelijk leven; op volwassen leeftijd nog niet in staat eigen brood te verdienen, knot» rig, ongezcggclijk, enz. Niemand wenscht een terugkeer tot de verouder» de gewoonten, maar niemand ziet gaar» nc de steeds toenemende liefdeloos* hcid bij de tegenwoordige jeugd. BORAX VOOR WITTE GOEDEREN Zeer verstandig is het bij bet was» schcn van witte goederen een thee» lepeltje borax in het water te doen. Dit moet geschieden voordat het water gekookt wordt, zoodat dus de borax mcdc'kookt. Het is aan te raden, de kor» reis eerst fijn te stampen, voor men de borax in het water stort. Als het water kookt-en men de tobbe in gereedheid heeft gebracht, moet men •vlak voordat het witte goed in de tobbe wordt gedaan, nogmaals een theelepeltje fijn gemaakte borax in het hcetc water oplossen. De reinigende hoedanigheid van het water wordt door borax aanzienlijk verhoogd en de witte stukken komen niet alleen kraakhelder uit de wasch te voorschijn zonder eeni» ge verdere moeite, maar men kan ook op een veel geringer zeep»vcrbruik rekc» ncn. Deze methode van wasschen is •ook daarom voordeelig, omdat de kwa« liteit van het goed in het geheel niet zal verminderen. Op Onze teekening geven wij aan ook een model, dat speciaal ontworpen is om uitgevoerd te worden in velvet. De kleur doet er betrekkelijk weinig toe, maar wij zouden donker, prefereeren, zwart, groen, bruin, grijs, enz. De kraag en de manchetten kan men des» irlangd van witte rips maken. Het pakje zal zeer stevig zijn en minstens twee winters mee kunnen, tenzij de boy gaat groeien natuurlijk. Het patroontje bestaat uit de panden oor hel buisje en de pijpen voor de broek. Verder de ceintuur, de manchet» ten. de kraag, enz. Men kan het patroon bestellen onde; nummer 274, voor jongens van twee tot vier jaar. Kosten 50 cents. VOOR DE BOTERHAMMEN DISCIPLINE VOOR KINDEREN Het tegenwoordige gedrag van vele kinderen tegenover hunne ouders heeft al heel wat tongen in beweging ge» bracht en de meeste opinies zijn dan Een moeder zegt: „Een zeer gezond en smakelijk extra» tje op de boterhammen voor de kin» deren kan men maken van vijgen. Men kookt dan deze vruchten, nadat zij ter» dege gcwasschen zijn en goed ge» weekt en laat ze daarna koud worden. Men kan de aldus verkregen pastei dan op de boterhammen smeren en er een stukje citroenschil of sinaasappel» schil op versnipperen. Indien men van oordeel is dat de boterham niet zoet genoeg smaakt, doet men er nog wat suiker bij. Voor kinderen welke op doktersvoorschrift van tijd tot tijd gember moeten hebben is een mengsel van vijgen en gember aan te raden. Zij krijgen dan een vereischte portie in en hebben van den onaangenamen smaak geen last. EENVOUDIGE JAPONNEN MET BONTGARNEERING NUTTIG SPEELGOED Een moeder zegt: „Speelgoed voor kleine kinderen moet men altijd mei eenige zorg kiezen. Ook moet een kind nimmer teveel speelgoed tegelijk bezitten, daar het er aan moet gewennen alle mogelijke toeren met een zelfde voorwerp te verrichten. Zoo leert het b.v. wat liet al niet doen kan met De mode om veel gebruik te maken van bontgarnecringen wordt nu ook ge volgd bij het ontwerpen van de gewone dageiijksche japonnen. Het is natuurlijk te begrijpen, dat men op het oogenblik, een bal," als men het maar niet meer dan "u £ij. hoofdzakelijk op een verblijf in de bal geeft. Na een poosje als de hall dc ""'Skamers aangewezen zijn, wat rsleten is, koopt men het kind een kubiek, dan komt het met dit voorwerp weer op de hoogte. Dan volgt dc cylinder, de pyramidc, de diabolo enz. Het kind zal met al deze dingen vertrouwd raken, hetgeen niet het ge» geval zal zijn, wanneer liet teveel speel» goed tegelijk krijgt." meer werk maakt van de gewone klee» ding. Op onze teekening geven wij een af» bcelding van een japonnetje dat een zeer glad en recht bovenstuk heeft. Dc mouwen weg, dan heeft men een zeer aardig model voor een eenvoudig avondklccdje. Het onderstuk vrfn dc Als eerste eenvoudige nagerecht dat niet zoo bekend zal zijn. geven wij rijst met appelen, waarbij dan behalve de appelen ook nog rozijnen, een stukje citroenschil en pijpkaneel worden mee» gekookt. Dit gerecht kan'uitstekend in de hooikist worden bereid als er dan maar voor gezorgd wordt, dat het in driemaal zooveel water als rijst gekookt moet worden. Een ander rijstgerecht is het volgen» ■dc: 1 dL. rijst, 1 dL. water, 1 L. melk, een stukje vanille, een paar lepels suiker, wat jam met frissch.cn smaak, twee. zure appels. Het water wordt aan den tyiok ge» bracht met de rijst, dan wordt de melk met dc vanille en dc suiker er aan toe» geven inplaats van achterna. Mee!» gevoegd, waarna, dit gaar re. el koken, spijzen bfchooren tot de dingen die onze maar vooral' niet stijf, voeding noodïg heeft, zal menigeen] Jn een vuurvast schotelt:* wordt een zeggen. Maar evengoed kunnen dfe laagje rijst gelegd, hierop een laagje voorgerechten meelspijzen zijn. Rijst jam weer wat rijst, dc zv.a appels in met kerry. rijst met vleesch. vermicelli schijfjes -gesneden en dan de overige met vlcesch, macaroni met ham en kaas rijst. Na ongeveer twintig minuten of met tomaten en kaas. zullen bij wij» ze en afwisseling zeker in den verdwijnt. Maar dat kan toch eenvou» dig genoeg verwerkt worden door het door warme custards la, die tamelijk dik is, te roeren en het mee te laten koken, zoodat het als een dunne rijst» vla met custardsmaak op tafel komt. Of wanneer het een hrtnpjc rijst in water gekookt betreft, neemt ge een appel of een banaan van de fruitschaal en snippert die door dc custard met rijst heen. Na een zwaai maal van erwtensoep of bruine boon en met spek past het ze» kcr Om een inaizenfrvla, over een paar in plakjes gesucden en gesuikerde si» naasappcls gegoten, op te dicuen. IJs» koud behoeft dit gerecht niet te zijn, wanneer het maar in de verwarmde kamer gezet wordt, opdat het lang» zaani en niet "chcel afkoelt, Een waarom kan men tenslotte voor afwisseling niet eens een gerecht voor» iplaats van achterna. Meel» allen en vindt de huisvrouw dan dat hot maal na de vlecschoiardappclett» groentengang te bot eindigt, dan pre» sen teert zij tenslotte nog vruchten aan het einde. jvvver iwinug minuten in den oven te hebben gestaan, heeft he* j schoteltje een mooie lichtbruine kleur Ken ander gerecht is appalpanriekoek, waarbij een stevig pannckoek,en»bcslJg wordt gemaakt. Dit beslag wordt in bruingcsmolteu boter gegoten, schijfjes appel worden er stevig ingedrukt en de Japon is tamelijk* Sterk geplooid. D'e gar neering wordt aangebracht aan den zoom van een klein voorschootje, dat van boven in zeer fijne plooien wordt ingehaald en afgewerkt met ruches. Dit voorschootje is zeer gemakkelijk te knippen, daar het een gewone rechte lap is. Dc halsopening van de japon is rond, waardoor een sluiting overbodig wordt. En knippatroon van dit model kan I men bestellen onder opgave van het nummer 316, in de maten 42, 44, 46 en j 48. Kosten 60 cents. koek aan beide kanten mooi bruin ge» bakken. Wie dit gerecht wat luchtiger verkiest, kan er een eidooier en het stijfgcslagcn wit doorvoegen, waarbij dan de hoeveelheid bloem wat minder wordt dan in het eerste geval. Havermoutkoekjes worden bereid 2 kopjes havermout, 6 eetlepels bakpoeder, een klontje boter, 2 eieren. Dit voegt men alles bij elkaar, ei» dooier en suiker, apart geroerd, het ei» wit stijf geklopt', waarna een lepel vol ieder keer op een beboterd papier op het bakblik wordt gelegd. Na een half uur in een matig warmen t ven zijn de koekjes gaar: zij worden met wat water van het papier losgeweekt. liet volgende macaronischoteltje kan als voorgerecht dienen: de macaroni wordt een kwartier lang in kokend wa» ter met zout gekookt en afgemaakt met een sausje van twee eetle'nels to» matenpuree, een eetlepel slaolie, twee eetlepels boter, peper en zout. Dan wordt er gehakte ham door geroerd, het schoteltje met waf aardappelpuree en geraspte oude kaas bedekt, waarna er klontjes boter en paiiecrmccl over ge» strook! worden. In. den oven moet het dan een 'korstje krijgen. E. E. J.-P.

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 13