HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN FLITSEN binnenland feuilleton langT verborgen paden V/OENSDAG 31 MRT. 1926 DERDE BLAD LANGS DE PROVINCIALE HOOFDSTEDEN I. 's-HERTOGENBOSCH Slot Ton stadhui ze mocht ik verschillende ün-de gunstige ligging van do stad aan Inlichtingen ontvangen. vele water» en ijzeren wegen bcschrc» Natuurlijk waren die inlichtingen niet ven en gewezen wordt op verschillende alleen nuttig op zichzelf maur ook tot andere voordeden: geschikte werk» het maken van vergelijkingen met den krachten, een flinke haven met goede toestand in Haarlem; by het begin vauspoorverbinding en ten slotte de lage prijs van deze terreinen, vooral voor mijn tournee in de provinciale hoofd' steden vermoed ik al dut de stemming in alle ongeveer dezelfde zijn zal: kluchten over „hoogc belastingen" en „geen goeden gemeenteraad". 01 de voorspelling uitkomt, zullun wij zien, Aan de altijd ietwat dorre cijfers dient een woord van waardccring voor het Bossche stadhuis vooraf te gaan: de eerste vluchtige indruk.is die \;\n een gebouw van zonderlinge samenstelling, met veel nuttcloozc ruimte t herinneringen, zooals ccnige tjes c dustrieen die veel Bossche werkne. iners gebruiken kunnen. Inderdaad, op deze wijze snijdt het mes aun twee kanten: de werkloosheid wordt ver» minderd die de gemeente veel geld kost en de bloei van de stad door nieuwe fabrieken bevorderd. Nog een enkel woord over de werk» loosheid, vooral een gevolg van de .reerink malaise in de sigarcnindustric. In een kanonnc»noodschool 'heeft men vroeger zooveel derf, maar verzekert meteen, dat het f t de opbrengst niet missen kan. Var. mg 'te komen, is evenwel' niets te VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 553 speuren wij moeten het met woor» den voor lief nemen en vooral sedert nu en dan betoogd wordt, dat de op» centen op het personeel het eerst voor verlaging auu de beurt zijn, is de af» schatting voorloopig niet te verwach» ten. Het gemeentebestuur getroost zich de onrechtvaardigheid wat al te gemakkelijk. Intusschcn heeft de gemeente den Bosch een administratief proces over deze belasting met de firma de Gruy* ter verloren, het ging hier over de be» rekening van het „gemiddelde" in de verordening neergelegd, welke bereke» ning de Hoogc Raad niet juist vond en duurom (wonderlijk!) strijd met de wet ontdekte. Andere fabrikanten hebben daarin aanleiding gevonden restitutie van be» taalde belasting te vragen. Zij zullen daarover wellicht een civicbrechter» lijkc uitspraak moeten uitlokken DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT rtelwcrktuigcn. Maar wie zich mogelijk sigarenmakers omgevormd meer tijd gunt, vindt er veel moois: de vermaarde wandbesehildenngen van Antoon Dcrkindcrcn in de hal. de raad» zaal, de kamers van den burgemeester er, de wethouders, de trap met haar beeldhouwwerk en verschillende andere vertrekken, waaronder de trouwzaal. Niet ten onrechte zijn dan ook de Bosschenaren trotsch op hun stadhuis. De burgemeester, vertelde mij er een, dweept met het gebouw; het moet hem zeer gespeten hebben.toen een voorstel om in de kelders een soort van Raths» keiler te maken, zooals die bestaat in de steden Hamburg en Bremen, verwor» pen werd door den Raad. Hoe doet de Bossche raad met de ge» mcentebedrijven? Gebruikt hij belang» rijke sommen uit de winst tot het laag houden van belastingen? Ziedaar de eerste vragen, die voor ons van belang zijn. Als winst van de elcctrische centrale wordt over het jaar 1926 geraamd 4S.367.84, bijna een halve ton dus. waar nog bij geteld moet worden 11.600 voor retributie. De «fschrij» ring in hooger dan de verplichte aflos» sing van de Iccnmg. Het verschil wordt op den buitenge» wonen dienst voor evcntueelc uitbrei» dingen gereserveerd. Uit het gasbedrijf wordt over 1926 een som van 55.445.74 verwacht, plus een zeer hoogc retributie 30000); ook hier worden de moderne taneven, vast recht c d. toegepast. De winst op de waterleiding Is niet hoog. zij wordt geraamd op 10.341.12. bij een lagen waterprijs. De retributie is 9400. hetgeen hoog is tegenover het winstsaldo, maar gemotiveerd wordt door het grootc aantal bui/en. dat Uit bedrijf in den grond heeft. Het water wordt gehaald van Nuland. is zeer goed van hoedanigheid en ruim in de hoe» veelheid; het wordt door dicpborlng verkregen. F.cn merkwaardige bepaling is. dat de winst op de bedrijven beperkt wordt en wel van 5 procent op den omzet (voor de waterleiding) tot een maximum van 10 procent van den omzet op andere be» drijven. De reinigingsdienst sluit met een ver» lies van 58.854.80. het slachthuis raamt een winst van 35.400. De keu» ringsdienst van Waren kan minder als een zuiver gemeentebedrijf beschouwd worden, omdat hij zich ook over tal van omliggende gemeenten uitstrekt, die een evenredige bijdrage betalen. Voor de ar» beidsbcmiddcling. met Inbegrip van de woningbeurs. wordt een verlies van ruim een kwart ton 26.085.89) ge» raamd. Ongunstige posten op de begroeting zijn het woningebdrijf en het grondbe drijf. Op bet eerste wordt een verlies geraamd van 43 687 00)4. waaronder begrepen is wat bijgepast wordt voor met rijksstcun gebouwde woningen. Belangrijk hooger nog is bet verlies, dat voor 1926 geraamd wordt op het grondbedrijf, namelijk 134 168,72 A's gevolg van een hcrtaxatic van de waar» de is een verlies van 17.523.78 afge schreven. die dus als een soort van extra afschrijving kan worden be schouwd. Hcirbij is een uitvoerige toe» lichting noodig. Tijdens den oorlog zijn laag gelegen terreinen in de omgeving op gespoten en gedeeltelik voor woning bouw. gedeeltelijk voor industrieterrein ingericht. De eerste exploitatie, die voor de woningen, geeft bevredigende rcsul» tatcn. de tweede van het industrieter rein. gaat minder goed. Men schrijft dit toe aan den algemeen ongunstigen toe» stand van handel en nijverheid en maakt ijverig reclame voor de vestiging van nieuwe industrieën, o.a op de Jaar» beurs te Utrecht. Er werd mü een aardig boekje over» handigd: 's»Hertogenbosch een mid» delpunt van handel en industrie, waar- akarbeiders, natuurlijk in vakken, waarin geen werkloosheid bestond. Thans tracht men dit te doen door werkverschaffing De Nedcrlandsche Heidemaatschappij heeft zich nu met de werkverschaffing belast en laat daarvoor in stukwerk arbeiden naar mij,verzekerd werd met succes. De voornaamste belasting in den Bosch is natuurlijk, als overal, de in» komstcnbelasting: zij Is progressief en het vermenigvukiigingscijfcr is 2. Het laagste percentage is 3.28, het gcroid» deldc 6.60 en het hoogste 10. zoodat men zeggen kan. dat deze heffing, of» schoon belangrijk, vergeleken met an dere steden, niet overdreven is. Vroc» gcr werd niet zoozeer een stclsclma» tige belastingpolitiek gedreven en toen die werd ingevoerd, d.w.z. een behoor» iijke controle, heeft er ook in den Bosch wel een uittocht van gegoede ingezetenen plaats gehad. De stad heeft het geluk (op het stuk van belas» ting zou men kunnen zeggen: het on geluk) dat zü omgeven is door vele aardige dorpen: Vught, Vlijmen. St.» Miehicls»G«tel, Boxtel. Helvoirt en zoo meer. Het Vraagstuk van de uit» breiding der grenzen nadert ook hier, voornamelijk voor Vught, dat zooals ik in mijn eerste artikel schreef, nage noeg één geworden is met den Bosch. De inkrimping van het garnizden heeft uit den aard van de zaak aan de belasting nogal schade berokkend, daar de belastbare opbrengst daardoor met ruim 4 ton 404.0ÜO) is vermin» derd. De belasting op de vermakelijkheden is ook hier een bron van inkomsten en wel een belangrijke, omdat zij, evenals in Haarlem, tot 20 procent ge» stegen is. Aan den anderen kant bestaat er in den Bosch een zeker subsidie aan kunstsinstellingen: een bedrag van 2000 wordt beschikbaar gesteld voor vcrecnigingen, die daarvoor in de ter men vallen en er behoefte aan heb» ben. Wanneer het mogelijk zou zijn, in den Bosch eens een concert te doen geven door het orkest van het Con» ccrtgebouw te Amsterdam, 'zou do ge» meen te mogelijk tot het verleunen van subsidie bereid zijn. (Dit concert wordt 20 April gegeven). In het nieuwe gedeelte van den Bosch bestaat een rioolbclasting, als retributie van 2 procent van de be» lastbare opbrengst van gebouwde eigendommen; de hondenbelasting vergt 5 voor een luxchond en 1 van honden uitsluitend bestemd voor bewaking en uitsluitend gebruikt voor land» en tuinbouw. De opcenten op het personeel zijn 50- tot 100. die op de vermogensbelasting 50, die op gebouw» de en ongebouwde eigendommen resp. 20 en Só. Verder de bij de wet toege stane 48 opcenten op de dividend» en tantième»bclasting. Men kent in den Bosch natuurlijk de leges. Een heffing op woonw'agens. welker bewoners meest ongcwenschte gasten, als overal een moeilijk oplos» baar probleem vormen. Maar de zakelijke belasting op het bedrijf is in Brabants hoofdstad afge schaft en wel op een bijzonder een voudige manier, die aan den wethouder van financiën te Haarlem ter navolging mag worden aanbevolen. De Bossche Raad heeft namelijk telkens de op- brengst verminderd, totdat die zóo ge» ring geworden was. dat de belasting zonder bezwaar kon worden afgeschaft. Een soort van negatieve spaarpot der» halve. Het gemeentebestuur van Haar» [cm beweert ook. dat het de zakelijke belasting op het bedrijf niet bewon» Tijdens mijn kort bezoek aan Bra» bant's hoofdstad mocht ik een ver» schijnsel opmerken, waarmee wij in Haarlem evenzeer ons voordcel mogen doen. Den Bosch maakt e-clamc en wel, als ik zoo zéggen mag. in den vorm van „directe actie". Door het verspreiden op de laatste Jaarbeurs te Utrecht van het aardig boekje tot aanbeveling van haar industrieterrei» nc.t en door het rondzenden van een biljet voor haar veemarkt een „gemeen» tebedrijf". waaraan veel zorg besteed wordt. Een van de afdcclingcn van het stadhuis is bijvoorbeeld belast met de regelmatige toezending aan een gTOot aantal-couranten, van opgaven betref» fende vecaanvoer en prijzen daarvan, een zeer nuttige zaak. die elders aan de min of meer toevallige energie van een marktmeester pleegt overgelaten te worden. Wc! hoorde ik in de stad er ook over klagen, dat het gemeentebestuur er over denkt, de markt buiten de stad te vestigen, waarvan schade voor de neringdoenden wordt verwacht. Het oog van een drukker wordt aan» ge naam getroffen door de uitvoering van de twee bovengenoemde reclame» middelen: bet boekje van de Jaar* beurs is op alle pagina's versierd met dikwijls geestige vignetten en het bil» jet van de veemarkt bevat niet alleen een dorre cpsomtning van Jen aanvoer, maar is ook aantrekkelijk gemaakt •donr zijn tweekleurigheid en de af» •beddingen van vee waarbij handig part'i getrokken is van de krulstaarten van biggen. Ik geloof niet, dat hiermee te kort wordt gedaan aan de waardigheid van een gemeentebestuur, maar dat de ge» mcentdijkc drukwerken er bijzonder «Ie aandacht mee trekken, is wel zeker. -Men blijkt in het Zuiden voor moderne vormen te voelen. J. C. P. INRICHTINGEN PSYCHIATRISCH ONDERZOEK. De minister van Justitie, overwegende, dat de besturen van de hieronder ver» molde inrichtingen verklaard hebbct. zich te willen onderwerpen aan de voor» waarden, omschreven in art. 1 van den a-Igctnecnen maatregel van bestuur van 4 Dcc. 1925 en dut blijkens het ingc stelde onderzoek die inrichtingen aan de gestelde eischcn voldoen, heeft be» sloten aan te wijzen als inrichtingen, naar welke verdachten, tegen wie voor» loopigc hechtenis is bevolen, op bevel van den rechter voor een onderzoek naar hun geestvermogens ter waarnc» ming kunnen worden overgebracht lc. de Psychatrisch»Neurologische Kliniek der rijksuniversiteit te Utrecht; 2c. de Psychiatrisch»Neurologische Kliniek aan het Valcriusplcin te Am» sterdam; 5c. de Psychiatrische inrichting „Maasoord" te Poortugaal Deze aanwijzing is gcschred met dien verstande, dat zij enkel geldt voor ge» vallen, waarin de genecsheer»directeur of een der aan de inrichting verbon den geneeskundigen tot deskundige of mede-deskundige door den rechter is benoemd. BRUG OVER DEN AMSTEL. B. en W. van Amsterdam zullen wel» dra aan den Raad een voorstel doen tot het doen bouwen eener brug over den Amstcl ter hoogte van de Amstcl» laan In verband hiermede trekken B. en W. hun vroeger gedaan voorstel omtrent een motorpontverbinding over den Amstel in. DE GEMEENTELIJKE RADIO. DISTRIBUTIE. Naar de Res-bode verneemt zal de radio'distributie door de gemeente- telefoon te Den Haag medio Juni a.s. een aanvang nemen. Als je je Paaschrapport aan vader hebt gegeven en hij eindeloos veel tijd gebruikt om zijn sigaar neer te leggen, zijn lorgnet schoon te maken en je vreest dat je het niet zult uithouden als hij het niet kort maakt. (Nadruk verboden) ROOFMOORDENAARS GEARRESTEERD HET SLACHTOFFER MET EEN BIJL DEN SCHEDEL INGESLAGEN Men meldt uit Enschedé Op het Duitschc grensstation Gro- nau z'yn Zondagavond door de politie twee personen uit Dortmund aangehou den, die daar een gruwdijken roof. moord hebben gepleegd- Het zijn de 32 jarige slager Willi Krausch, gewoonlijk Boxcrwilii genoemd en de 28»jarige Ella Kowalewskl die bekend staat on der den naam van PolackenElla. Het tweetal was voornemens naar Enschedé te reijen. Omtrent den roof» moord, waaraan het tweetal schuldig is, vernemen wij. dat deze Vrijdagmid dag is ontdekt. Het misdrijf had plaats in een berucht perceel te Dortmund, waar een aanslag werd gepleegd op een 62»jarigen kolenhandel-aar, die daar woonde. Genoemde Boxcrwilii heeft den ouden man op aanstoken van de vrouw met een bijl den schedel inge slagen. Daarop hebben beiden het huis leeggeplunderd. Eenigc medeplichtigen, die de geroofde voorwerpen hadden verkocht, zijn reeds gearresteerd- Het tweetal is ter beschikking ge steld van de justitc te Dortmund. DE N.V. SPOORWEGBOUWBEDRIJF Op de vragen van den heer Arntz be» treffende het opdragen van werk door de Ned. Spoorwegen aan de N.V. Spoor» weghouw-bedrijf antwoordde de Min. van Waterstaat: Tot nu toe werd voor rekening van het Rijk slechts één werk aan de N.V. Spoorwegbouwbedrijf opgedragen en wel het maken van de grondwerken, enz. ten behoeve van den aanleg van den spoorweg van Schaesbcrg naar Sim» Eelveld. waarvoor de bijzondere redenen cdocld in het antwoord van den toen» roaligcn minister van 24 Jan. 1923. op vragen van den heer Van Rappard aan» wezig waren wegens de zeer bijzondere omstandigheden, voortvloeiende uit ter» en bodemgesteldheid en mijnont» lingen, zoodat aan de uitvoering een buitengewoon risico verbonden was. Tegemoetkomingen zijn niet gevraagd of verleend. Voor zoover werken betreft, die door de Ned. spoorwegen voor eigen reke» ning worden uitgevoerd, wordt verwe» zen naar bovenbedoeld antwoord aan den heer Van Rappard. Bij door de Ned. Spoorwegen uit te voeren werken, zoowel bij die. welke in eigen beheer worden uitgevoerd als bij die. waarvoor aanbesteding plaats heeft, geschiedt in sommige gevallen de levering van materialen door het Spoor wegbouwbedrijf. Deze materialen moeten bij aanbe» steed werk door den betrokken aanne mer verwerkt worden, hetgeen steeds vóór de gunning van het werk bekend» gemaakt wordt, zoodat van een door den aannemer tegen zijn wil aanvaarde verplichting om zijn materialen van het Spoorwegbouwbedrijf te betrekken, oeilijk kan worden gesproken. In deze omstandigheden heeft de aan» nemer geen wezenlijk belang om den prijs der materialen te kunnen bcoordee» den. Controle op leveringen en verreke ningen kan, indien het Rijksbelang zulks vordert, door het Rijkstoezicht op de spoorwegen plaats hebben. In een geval is voor hooger» verwer» kingskosten den aannemen een tege» moet koming verleend. Er bestaat dus voor den Minister geen genoegzame aanleiding voor de tusschcn komst, waardoor bedoelde N.V. alleen als troleerend concurrent zou kun» optreden. Ze* Avonturen uit het leven van den beroemden Engelschen detective HERBERT PORTER Vry bewerkt uit het Engeltch door ELLEN WAYLAND afgeknapt zijn. 30) (Nadruk Verboden). HET VIERDE AVONTUUR „En wat concludeert u daar dan uit?" vroeg de doctor gespannen. „Dat het toestel opzettelijk losge» cshroefd is en systematisch kapotge» maakt". „Om den indruk van een voorafgc» -ganc worsteling te wekken?" „Misschien. Maar waarschijnlijk ook om andere reden. Hebt u ook wel des nachts aan uw uitvinding gewerkt?" „lederen nacht". Ze bevonden zich thans in de Friedrichstrasse bij het station. „Hier 'bent u waar u wezen moet, In „Con» tinental" zult u wel een uitstekende kamer vinden. Goeden nacht". De natuurkundige ging met loome schreden op het- hotel toe. Herbert Porter keek hem na. Toen hij in de vestibule verdwenen was, ging ook de detective zijn weegs. Hij sloeg den weg weer i-n dien hij naar de woning niet losgedraaid' het teek en in den rand van het hor» loge. De eerste de beste horlogemaker waar ik binnenstapte was wel niet de man dien ik hebben moest, maar hij kon mij toch direct zeggen wiens firma»teekcn het was. Tien minuten later had ik den naam. Het is een juffrouw Emma HtUberg, Fasanen» strossc in Schóne berg. Ik ben direct naar de woning van het slachtoffer gegaan en vond daar een dienstmeisje dat huilde en jammerde en doodelijk bang was, omdat haar meesteres gis» ternvond om 7 uur het huis verlaten en niet teruggekomen was. Ik heb haar meegenomen en haar het lijk laten zien; het was Fraulein H« Ilberg. Het meisje viel bijna flauw. Ik heb haar gevraagd of zij ook wist of haar Fraulein met een of anderen man in betrekking stond? ,Ncon daarvan was haar niets be» naam neb ik haar HET GEHEIMZINNIGE TELEFOON GESPREK. „Daaruit trekt u de conclusie, dat de moordenaar met zijn slachtoffer ge» wo-stcld heeft?" „Mc dunkt, dat is nogal duidelijk H<_S1 u dan niet gezien dat het toe» Locbe. j van gehoord. Daarop heb ik de sjomgi allen 's- ^al wi's: 'mmcrs respondent)® van de dame doorgezien op een s;rijd op leven en dood". 1 Den volgenden dag tegen twaalven onbelangrijke briefwisseling met fa» De detective bleef een oogenblik stil» zocht Herbert Porter zijn cliënt in her milicleden in Zwitseland en in Saksen, staan om een nieuwe sigaret aan le hotel op. j Ja. haar Friiulcin was rijk, vertelde het gekomen kend. Ouk Dr. Carl gevraagd. Daar had steken. „Er is u toch iets ontgaan, mijn. heer Lochc." zei hij.. „De schroeven van het voetstuk waren losgedraaid' „Nu ja, dat is toch verklaarbaar; ik Stel me zoo voor dat wanneer twee pvare lichamen er op gevallen zijn...-' Dan zouden de schroeven kunnen „Ik heb u een hcclcboel "te vertel len", zei hij, „maar ik zou jokken als ik /ei dat de zaak al hcclcmaal duidelijk is geworden. In ieder geval; rk heb kunnen vaststellen wie de dame is". „Hoe bent o daarin geslaagd?" „Zooals ik vooruit wel dacht; door meisje. Daarop vroeg ik of ze ook wist waar juffrouw IMlbcrg haar bankreke» ning had. Ook dat wist ze niet. Dat kwam me, eerlijk gezegd, een beetje vreemd voor. Maar vijf minuten later was ik er achter". „Hoe lukte u dat zoo vlug?" „Wel.... dat lijkt moeilijker dan het is. Naast de telefoon hing een boekje met veelgebruikte telefoon» nummers. Ik hoefde niet lang te zoe» ken: onder de D. vond ik het al: Dres» dener Bank. Mijn volgend bezoek was bij de directie van deze instelling. Ja. Juffrouw Hellbcrg was in goeden doenmen mocht wel zeggen, ze was rijk. Onder verschillende posten die regelmatig terugkeerden was er een die mij bijzonder interesseerde: op 10 October heeft fraulein Hellberg een cheque afgegeven van vijf en zeventig duizend mark. die door een onbeken den heer is geïncasseerd. En nu heb ik nog iets kunnen vaststellen wat u per» soonlijk aangaat: Juffrouw Hellberg heeft gisterochtend om 10 uur een te legram naar u verzonden...." Locbe stond uit zijn fauteuil op en staarde den detective on'zet nan.. •Aan mij.... een telegram?Ik heb ooit 2cen telegram ontvangen en ik heb nop cor, j nooit van een juffrouw Emma Heil» herö gehoord...." „En toch beweert de telegrambestel ler u persoonlijk het telegram te heb ben overhandigd". „Maar. dat is.... In mijn woning?" „Neen.... op de trap. Óm tien mi» nutcn over half elf heeft hij een heer getroffen, dien hij het telegram gege» ven heeft. En de persoonsbcschriiving van dien heer klopt met de uwe". Dr. Locbe greep met de handen in HET STEDEBOUWKUN DIG CONGRES In de inleiding die Prof. Ir- J. A- G. van der Steur hield, legde deze er na druk op, dat de stedebouw een buiten gewoon moeilijk vak is. Het ware te wenschen, zeide hfj, dat zij die met de uitbreiding van onze steden te maken hebben hetzij direct of indirect zoo diep waren doorgedrongen van de moeilijkheden, die in dezen tijd aan de problemen van den Stadsaanleg zijn verbonden, dat minder bchtvaardig dan nog in vele gevallen geschiedde tot de vaststelling van een uitbreidingsplan wordt besloten, zulk een plan zelfs reeds geheel of ten deele wordt uitge» voerd en daarmede voor volgende go- slachten toestanden worden geschapen, die, bij betere bcstudeering en scherper inzicht voor een groot deel hadden kunnen worden voorkomen. Tc veel wordt nog vaak uitsluitend naar de tcckening van 'net uitbreidings» plan gezien, de aestherische waarde daarvan als het belangrijkste element beschouwd terwijl wordt vergeten daf dit uitbreidingsplan niet anders is dan het resultaat van veel en diepgaanden arbeid op allerlei gebied en allerlei richtingen. De vraag of de gelegenheid bestaat om zich in alle opizchten de bes kwaamheden eigen te maken die een goeden stedenbouwer moeten sieren, moet spr- eenerzijds bevestigend, an derzijds ontkennend beantwoorden. De Tcchn- Hoogeschool geeft geen voldoende gelegenheid voor de opiei» ding van den stedebouwkundige m den geest als door spr. uitvoerig werd ge» schetst. Er zijn in ons land tal van in» richtingen die met de T H. m een richting kunnen arbeiden. Uit zulk eeg samenwerking zouden voor de toe» komst nog vele schoone resultaten zijn te wachten. Spr. besluit met het uitspreken van den wcnsch. dat de voordracht er toe mogen bijdragen om de belangstelling in dit onderwerp var zoo wijde strek» king voor de ontwikkeling van onze steden en vooral voor hare bevolking ook bij anderen dan de rechtstreeks daarbij betrokkenen levendig te hou» den. 's Middags hield dr. ir. Von Heiligen- thai uit Berlin een voordracht over ..De mcnschelijke agglomeratie, ook in verhand met de economische ontwik» kelmg." Ten slotte sprak ir. Th. K. van Lo» huizen over „De mcnschelijke agglo» roeratic in Nederland ook in velband met de economische ontwikkeling. NA DEN WATERSNOOD. De Nede landsche Gladiolcnvcreeni» HET DUO V "r«tLID g ng heeft ten behoeve det slach'offcrs A- H. ARTS van de door den watersiood get-lster- Naar ver-u dt is de toestand van hef de streken ruim 12000 Gladiolen-bloera. oud Kamerlid. den 'neer A- H Arts, bollen gratis afgestaan. langzaam achte uitgaande. UITWEGEN OP RIJKSWEGEN. Op de vragen van den heer Van Rappard betreffende verhooging van de recognities voor uitwegen op de Rijkswegen voor daaraan gelegen gron» den antwoordde de Minister van Finan» ciën: Een recognitie van 1 is ver» schuldigd door de tegenwoordige ver» gunninghouders, zoolang zij, of hunne weduwen, eigenaars zullen zijn van het perceel, waarvoor de vergunning geld: en door rechtspersonen gedurende de jaren 1926 tot en met 1930 daarna is. evenals voor nieuwe vergunningen, 2-60 schuldig. De verhooging van ƒ025 op ƒ2 50 geschiedde, omdat de oude recognities zelfs de kosten van administratie niet konden goedmaken voorts, omdat een vergoeding van 2 50 voor een vergun» ning tot het doorloopend hebben van een eigen en ongehinderd uitpad of uit» weg in den tegenwoordigen tijd niet te hoog is te achten. De bevoegdheid tot deze verhooging ontleent de Minister nicraan, dat zij behoort tot de uitoefening van het c gen^arsbehoer van de onroerende goederen van den Staat, berustende bij zijn Departement- TWEE VROUWEN IN' BRAND. In een perceel aan de Hoefkade te Den Haag geraakte een 50»jarige vrouw bij het verrichten van werkzaamheden in brand- Haar dochter wilde de vlam» men dooven, zij werd daarbij eveneens ernstig gewond. De moeder is in het ziekenhuis opgenomen. De dochter kon, na daar behandeld te zijn, naar huis terugkeeren» het haar en zijn oogen keken als ver» dwnasd rond. „Hoe luidde da« telegram in hemels» naam?" ..Hier is het". Herbert Porter haalde •en telegramformulier uit den zak en vouwde het open. Dit telegram heeft juffrouw Hellberg gisteror htend aan het bijkantoor in de Bambergerstrassc om 10 uur afgegeven. Leest u maar". De doctor nam het papier aan en las met groote, verschrikte oogen; Dr. Carl Loebe, Alcxanderstrasse 26, Berlijn Verwacht mij vanavond om 8 uur voor de zaak in uw woning. E. H. Carl Locbe bleef een poosje op het papier staren en schudde bedenkelijk het hoofd. ..De geschiedenis wordt steeds raad selachtiger Mr. Porter", zei hij eindelijk met hecscbe stem. „Wie is Emma Hellberg? Wat is de zaak? Ik begrijp er absoluut niets van". „Het telegram wijst er in elk geval op dat er rJaties bestonden tusschen u en die dame". „Ik verzeker u...." „De onderhandelingen kunnen schrif» telijk gevoerd zijn en dan is het denk» baar dat een ander de brieven van juffrouw Hellberg in ontvangst geno» men en onder uw naam heeft beant» woord". „Maar de post kende mij toch en zal de brieven „Men heeft de brieven niet altijd per post te verzenden. Men kan ze ook la» ten bezorgen. En die ze bezorgen moet kan de brieven in plaats van aan den geadresseerde, ook aan een ander ter hand stellen. En die bezorger kan ook en bezorgsfer zijn „U denkt aan het dienstmeisje?" „Misschien". houdt haar dus voor schuldig ol In elk geval voor medeplichtig?" Dat hoeft nog niet. Ze kan te goe» der trouw zijn geweest Misschien stond ze onder iemands invloed. Maar voor alle eventualiteiten heb ik haar door de politie laten vasthouden". „In hemelsnaam"de politie heeft de politie de zaak in handen?" „Er zat wel nirfs anders op. Maar ik geloof dat u het voorloopig onder» 'oek, dat vanmiddag zal olnnts heb» ben. met een gerust geweten kunt tege» moe» zien". „Moet ik bij het voorloopig onder» zoek tegenwoordig zijn?" Herbert Portert keek glimlachend naar het venster. „Tk ben bang dat a weinig keus zult hebben". „Wat bedoelt i) daarmee?" zei da geleerde verschrikt (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 9