BÜITENLANDSCH OVERZICHT zoclc- HAARLEMS DAGPLAD DONDERDAG 8 APRIL 1926 EEN AANSLAG O? HET LEVEN VAN MUSSOLINI DE DUCE WERD LICHT GEWOND NAAR DEN VREDE IN MAROKKO? NOG EENSDE SCHULDENQUAESTIE Om elf uur Woensdag morgen kwam Mussolini in gezelschap van eenige par» tijgenooten uit het Conserve torcn»pa» leis te Rome, waar hij een internatio» naai Chirurgencongres had geopend. Toen Mussolini afscheid san zijn vrienden r.am en in den auto wilde stappen, die hem naar Oseia zou brengen, drong eensklaps een oude, kjeine. in het zwart gcklccde vrouw door het politfecordon. richtte een re» volvcr op een afstand van nauwelijks drie meter op den premier en loste een schot. Mussolini greep ruar zijn gezicht en zijn hand werd rood gekleurd van bloed. Inmiddels had het volk zich op de dadcres geworpen en slechts met moeite kon zij door de carabinieri het Conser vatoren-paleis worden binnengebracht. Mussolini kalmeerde onmiddellijk de toestromende menigte en deelde mede, dat de wond niets re beteekemen had. Daarna begaf hij zich naar Zijn woning ea slechts met moeite kon hij er van teruggehouden woeden den voorgetto» men tocht naar Oscia «och nog te on» dementen. Dat de verwonding inderdaad niet va:i ernstigen aard is. bewijst het feit. dat de plechtigheden van Woensdag» middag ter gelegenheid van de instal latie van het nieuwe directorium zullen doorgeen. De kogel heeft slechts het linkergedeeltc van den punt van den neus doorboord. Mussolini heeft den nieuwen -secretaris -generaal der fascistische partij. Turati. onmiddellijk bevel gegeven me: alk middelen te verhinderen, dat de fas» eisten tot represailles rullen overgaan. In verband hiermede heef: Turati aan alle fascistische organisatie* in Italië een telegram doen toekomen, waarin hij hun het door Mussolini gegeven bevel overbrengt. Intusscbcn zijn in gchcvl Rome de vlaggen uitgestoken. FascioUscty» groe» pen trokken i? optocht naar het Rti*- Mschc gezantschap, waar zij, ondanks krachtigen tegenstand der politk», de ruiten hebben ingeslagen. Nader wordt door B.T A. gemeld: De chirurg Bastianelli definieert ars volgt de door Mussolini opgeloopen verwondingen: „Een door een vuurwa» pen veroorzaakte wonde; doorboring der neusvleugels; toestandniet ern stig Mussolini begaf zich om vier uur Woensdagmiddag naar he: Palazzo :t< torio om de plechtigheid van het voor. stellen der provincie-secretarissen aan het nieuwe fascistische Directorium te presidecrcn. Volgens de Romeiaschc bladen was de indruk ia het Vaticaan zeer groot. De Paus uitte zijn groote voldoening toen hij vernam dat Mussolini op wonder baarlijke wij ze aan den aanslag was ont» snapt Mussolini, die de menigte van het hal» eon van het Chigi-palcis toesprak, dank- te haar voor de bewijzen van aanhan kelijkheid en spoorde haar tot kalmte aan. Niets er. niemand, zoo voegde hij er aan toe. ka.n den onweerstaanbare® voortgang van het zegevierend fasc-.s» me tegenhouden. Toen hij. Mussolini, zei dat geen enkel gevaar het regiem bedreigt, riep een stem uit de menigte: Jawel bet buitenland". Mussolin: ant woordde: „Wij zullen het buitenland troseeren, en ir.dien dit het woord is. waarop ge wachtte, welnu, dan heb ;k het thans gesproken". De „Press Association" verneemt dat 'de aanslag op Mussolini werd gepleegd door Violet Albina Gibson, de derde dochter van wijlen Lord Ashbourne, een zeer excentrieke 50-jarige dame, die te Rome woont. Lord Ashbourne was een bekende figuur uit de Icrschc politiek; hij was lid van het Hoogerhuis en de Ashborne wet is naar hem genoemd- Reuter meldt nog dat Violet Gibson 5n 1375 in Dalkey werd geboren. Zij is eer. zuster van den tegenwoordigen Lord Ashbourne, die in Frankrijk is gevestigd. Na haar arrestatie antwoordde de dadcres op onverstaanbare wijze op de eerste vragen, welke haar werden gesteld, en sprak eenigo woorden En» gclsch. Den 27cn Februari 1925 had zij in een pension in Rome gepoogd zelf moord te plegen door een revolver op haar borst af te schieten. Zij verklaar de toen getracht te hebben zich van het leven te bcroovcn „ter ccrc Gods". Onder de personen, die zich naar de woning van Mussolini begaven om naar zijn toestand te informceren, bevond zich de Hertog van Aosta, die zijn verontwaardiging over den aanslag uitte. Mussolini tleegrafccrdc den ko ning om hem omtrent zijn gezondheids» toestand gerust te stellen. Tegen twaalf uur "s middags ontving Mussolini den advocaat-generaal en den rechter van instructie, die hem ver schillende vragen stelden in verband met het te houden juridische onder» De Britschc minister van Buitenland- schc Zaken, sir Auste Chamberlain, heeft nog Woensdagavond een tcle» gr.;m aan Mussolini gezonden van den volgenden inhoud: „Ik ben vol verach ting vervuld over den aanslag op uw leven. Lady Chamberlain voegt haar gelukwcnschen met uw ontsnapping bij de mijne. Wij hopen dat de verwon ding slechts van lichten aard is". De Engelsche bladen maken melding \an relletjes, die gedurende de Paasch» dagen in Venetië tusschen fascisten en Amcrikannsche zeelieden hebben plaats gehad. Er lagen vier Amerikaansche torpedojager* in Venetic voor anker, en de fascisten, gebelgd over de on- gunstige berichten uit Amerika over ric regeling der Italiaanschc schuld er, Senator Borah's kritiek op de fascisti sche dictatuur, koelden hun woede op de Amerikaansche marine-officieren. Reeds op Goeden Vrijdag kwam op de Piazza San Marco tot een bot» sing toen een fascist een Amerikaan voor een vertegenwoordiger eener „na tie van Shylocks" schold. Op Paaschdag verzamelde zich een groep fascisten voor het Hotel Cava- lctt oen molesteerden eenige Ameri kaansche officieren onder het geroep van „Morto .vmcricani". Een Ameri kaan werd vrij ernstig* zes werden licht gewond. Marokko. Constatccrcnde dat de conferenties van den laatste® tijd op de Qua: Ursay inzake Marokko tot onjuiste uitleggingen hebben aanic;J;:.g gegeven verklaart de „Excelsior" dat de vrede bevende geneigdheid van Frankrijk be kend is maar dat deze niet zoover gaat dat men aan Abd cl Kr.in om den vrede zal vragen, waarvan deze geens» z:n» hectt biijk gegeven dat hij hem op* reent wervscau er zijn gecnciici rcchr- streekschc ot zjjdclingscjc onderhande lingen aangeknoopt. Uc Franscnc re» geenng bi ijlt trouw aan het beginsel van gemeenschappelijk optreden nauwe solidariteit van Frankrijk ópanjc. De entente tusschen Parijs en Madrid blijft zoowel in diplomatic-: ais militair opzien: zoo nauw mogelijk Alle pogingen van Abd el Krim om afzonderlijken vrede te verkrijgen zui len schipbreuk lijden. Tusschen Parijs en Madrid zal ver moedelijk deze v^celc een gedachten- wisseling plaats hebben om de nieuwe waarborgen vast te stellen, van Abd cl Krim te cischen voor het geval hij zou verzoeken de wapens neer te leg gen. Alle militaire maatregelen zijn oc- nomen om het hoofd te bicden aan ieder offensief der Riffijnen. Abd el Krim zal slechts vrede verkrijgen wan neer hij waarborgen biedt dat een her haling van het bloedige avontuur voor komen wordt. „L'Oeuvre" zegt. dat het dwaas is en In strijd met de verklaringen van Briand te gelooven. dat Frankrijk tot eiken prijs zonder elementaire voorzorgen rede wil sluiten. Het „Journal" schrijft dat Abd cl Krim. om vrede te verkrijgen, niets anders heeft te doen' dan zich te on derwerpen. De schuldenquaestie. Uit New York wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat uit het com mentaar der Amerikaansche pers dui delijk aan het licht treedt, dat de rede door Churchill in bet Lagerhuis over de oorlogsschulden uitgesproken, veel opwinding heeft veroorzaakt, in het b.j- zonder de passage, behelzende dat de Verecnigde Staten direct of indirect de eerste zestien percent der eerste scha devergoedingen zullen krijgen. die DuitschHnd zal betalen on dat de scha devergoedingen opgevorderd worden onder den druk van de Amerikaansche schuldopvordcring van verwoeste door den oorlog bezochte Europcesche landen. Uit de commentaren blijkt, dat het Amerikaansche volk ea ook de Amerikaansche regcering een dergelijk resultaat in ieder geval niet hadden verwacht en dat het argument indruk maakt. Deze mecning komt ook tot uiting in een een brief, die in toonaangevende bladen op een in het oog loopende plaats wordt gepubliceerd en waarin schrapping van de ooriogsschulden wordt gecischt en wordt verklaard, dat de Amerikaansche openbere mecnin, een dergelijk plan gunstig gezind zou zijn. Onze gewetcnloozc politic1, beet het. hebben door hun financlcelc argumc ten Amerika onteerd. VERSPREID NIEUWS DE FRANSCHE ROYALISTEN. Hertog de Guise heeft aan alle vrienden van den overleden Hertog van Orleans een brief gericht, waarin hij verklaart alle verantwoordelijkheid te aanvaarden en alle rechten van het hoofd van het Maison de France op te cischen. Charles Maurras, Jacques BainvUle en Maurice Pujo, drie leidende figuren m de royalistische beweging, zijn Zon dag jl. naar Palermo vertrokken, waai het stoffelijk overschot van den Her tog san Orleans, in afwachting van zijn overbrenging naar Frankrijk, voorloopig begraven is. Zij zullen daar namens de „Action Frangaise" een bezoek bren gen aan het graf van het overleden hoofd van het Maison de France. Het royalistische blad zegt van deze bedevaart: „In het verre land der ver banning. waar de groote Prins, die al onze gedachten en onze ganschc actie bezielde, rust, zullen zij Hem uit naam onzer bestuursraden, uit naam der tal» loozc Franschen, die Hij tot de Monar chie heeft teruggebracht, eeren met hun tranen, hun herinneringen en hun leedwezen en met de getuigenis hun ner levendige hoop in Zijn onsterfelijke zaak~« AMERIKA EN HET VERDRAG VAN LAUSANNE. De ratificatie van het in Augustus 1923 tusschen Amerika en Turkije te Lausanne gesloten verdrag stuit op krachtig verzet in kerkelijke kringen- De bekende New Yorkschc bisschop Manning en honderd andere bisschop pen van de Episcopale kerk hebben bij den Senaat een in scherpe bewoordingen vervat protest ingediend. Zü verklaren hierin, dat het Christelijk gevoel in Amerika bezwaar heeft tegen de hervat ting van vriendschappelijke betrekkin gen met „een anti-christelijke regcering, die een milliocn vreedzame christen mannen. -vrouwen en -kinderen heeft vernietigd en thans in Turksclic havens duizenden christenvrouwen en kinderen vasthoudt". Deze petitie, die, zegt het Hbld. de geschiedenis der kerk zonder prece dent is. noemen do ondertekenaars het meest-indrukwekkend bewijs, dat het Christelijk gevoel in Amerika zich ver zet tegen een vernederend eo schaamte loos verdrag. Bij het protest zijn af schriften gevoegd van de offlcioele rap porten, die de wreedheden beschrijven, die aan de Turken worden toegeschre ven. DE HERVORMINGEN IN GRIEKEN. LAND. De Gricksche staatscourant publi ceert een decreet, inhoudende wijziging van enkele bepalingen der grondwet Een daarvan luidt: De president kan te allen tijde de Kamer ontbinden. De ..Times" deelt nog over het de erect tot wijziging der grondwet mede. dat het verboden is een motie van wan trouwen tegen de regcering in stemming te doen brengen, wanneer de rcgecring in dezelfde zitting een vertrouwensvo tum heeft gekregen. Dit geldt evenwel niet voor een votum van wantrouwen tegen bepaalde ministers, behalve wan neer de regcering zich niet die minis ters soliduir heeft verklaard. De president der republiek heeft het recht eenmaal tijdens een zittingspe riode een votum van vertrouwen in de regcering te cischen. GeneraalI Pangalos heeft aangekon digd, dat hij, tot aan het bijeenkomen van het parlement, zoowel premier als president der republiek zal blijven. AMERIKA EN DE WERELD VREDE. Ter gelegenheid van den negenden verjaardag van het toetreden van Amerika tot den wereldoorlog is bij den Senaat een resolutie ingediend, waar bij president Coolidge ui:genood;gd wordt om, teneinde een toekomstigcn oorlog te vermijden, alle beschaafde naties der wereld tot een conferentie in de Verecnigde Staten uit je noodigen op welke conferentie het internatio nale volkenrecht zal worden gccodif cccrd. PRESIDENT HINDENBURG. Naar aanleiding van het 60-jarige militaire jubileum van den rijkspresi dent bevatten de meeste bladen lange artikelen, waarin in het bijzonder ge wezen wordt op hetgeen Hindenburg voor het Duitschc volk gedaan heeft na de ineenstorting, toen hij in het tijd- pork der verwarring en revolutie de wegwijzer was naar een nieuwen tijd AMERIKA EN HET PERMANENTE HOF. De diplomatieke medewerker de „Daily Telegraph" meldt: Ondanks het besluit van de rcgecring der Ver ecnigde Staten niot deel te nemen aan de in September te houden conferentie te Gencvo ter behandeling van de Amerikaansche reserves op het statuut van het Internationale Hof van Justitie te Den Haag, is het Britschc standpunt in deze onveranderd. De Britschc rc gecring wenscht, dat de conferentie in ieder geval zal plaats hebben. Het zal de ta3k der conferentie zijn den tekst vast te stellen van do antwoorden die de mogendheden elk voor zich aan de Amerikaansche rcgecring zullen zen- den. RUSLAND EN DE ONTWAPENING Dr. Nanscn heeft in een interview het bericht van de „Daily Express" tegengesproken, dat hem de taak was toevertrouwd onderhandelingen te ren met de sovjetregeering inzake de plaats voor het houden der voorbe reidende ontwapeningsconferentie. RUSLAND EN AMERIKA. Volgens een bericht uit Moskou zou de sovjetiegcering hebben besloten een nieuw memorandum omtrent de ver houding tusschen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie uit te werken. Daarin zou de sovjetxegeering voorstellen de betrekkingen tusschen berde landen te hervatten. Rusland zou bereid zijn de helft zijner schulden aan Amerika te betalen maar anderzijds de teruggaaf eischcu van het persoonlijk bezit van den laatstcn tsaar, dat ia Amerikaan sche banken is gedeponeerd. Het me morandum zou worden ondcrtcekcnd door TsJHsJerin en Rykow. KEMAL PASJA De Secoio publiceert enkele uittrek sels uit het dagboek van Kcm3l pasja waaruit zou blijken, dat Kemal tijdens den oorlog nooit een groot vriend van de Duitschcrs is geweest- Hij was het vaak oneens met Liman von Sanders. Indien men erin is geslaagd, in den slag aan de Dardancllcn de Enten: troepen tegen te houden, zoo geschied de dit omdat Kemal een zekere hoog te. die Liman von Sanders wilde ont ruimen. bleef verdedigen. In 1916 ver gezelde Kemal pasja den Turkschen kroonprins op diens reis naar Duitsch» land- Hij liet zich daar door het offi cieclc optimisme niet misleiden, maa opende de oogen van den kroonprins- Hieraan was het te danken, dat kroonprins aan den keizer de vraag stelde. Jioc het toch mogelijk was, dat Engclscheri en Russen zou diep in het Turksche gebied hadden kunnen bin nendringen- De kroonprins voegde er aan toe. dat hij vreesde, dat bierdoor de gansche Turksche staat bedreigd werd. De keizer werd woedend en riep uit: Ik merk. dat iemand u tegen ons ophitst, maar ik, als Duitsch kei zer en opperbevelhebber, verzeker u plechtig, dat de militaire en de poli tieke toestand uitstekend zijn Hoe kunt gij het overigens wagen," daaraan te twijfelen? VRIJ DAG 9 APRIL 8.15 v.m. Amsterdam (1950 M.) Nieuwe, berich'en van het persbureau Vaz Diaa. 8.50 v.m. Hamburg (532 M.) Morgenoiu roep. 10.15 v.m. Amsterdam (1950 M.) Tijdselr, ia het Perebureau Vaa Das Officieel® Amsterdameehe lijd. 11.20 v.m. Daventry (1600 M. 5 XX) Hes Badiolcw&rtet. n.m. Hilvereum (1050 M.) Polittebe. richt. 12.50 n.m. Parijs (1730 M. SFR) Concert onder leiding van Lucien Paris. 1.20 n.m. Londen (565 M., 2 L. O.) Tijd lis van Greenwich. Muziek uit het Metropole Hotel. I.35 n.m. Manchester (572 M. 2 7.IJ) Pianoconcert. Rome (425 M.) Orkestmumek. 5.20 n.m. Stuttgart (446 M.) Voor d. Bern (435 M Orkestmuziek. 3.30 n.m. Hilvereum (1050 M.) UiiTtji voor de weeshuizen en ziekenhuizen, doo Mevr. Antoinette van Dijk, Munchen (485 M.) Namiddagconcert. (Stuttgart (446 M.) Namiddagconeert- Zurich (515 M.) Dansmuziek. 3-55 n.m. Dortmund (283 M.) Concert door het Btationsorkest. 4.06 n.m. Manchester (378 M. 2 ZTJ) Con cert The Station Quartet. Aberdeen (495 M. 2 BD). The Wire!. Orchestra. 4.20 m.m. Londen, Daventry. Tijdsein van Greenwich. 4-50 n.m. Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vxlz Diss. Officieel* Amfterdamsche tijd- 4.35 n.m Newcastle (403 M. 5 NO) Mn z:ck uil Tilley'a Restaurant. 605 n.m. Parijs (1750 M.) Concert. f.20 n.m- Londen, Daventry. Dansmn 7.20 a.m. Londen. Daventry (366 2LO en 1600 M. SXX) Tijdsein vei Big Ben. Weerbericht 7.30 D.m. Hilversum (1050 M.) Politie bericht. 7.45 r..m. Hilversum (1050 3! Koereen van bet Persbureau Vaa Dias. Hoeden, Daventry. Brabmsconcert. 8.10 n.m. Hilvereum. Overzicht der Nederlacdsche Literatuur. 8.30 r. ra. Rome '425 M.) Concert. 'Londen (365 M. 2 LO) Concert. Daventry (1500 M. S XX) Concer Birmingham. Koot. Brosse! (262 M.) Concer' 9.QS n m. Parijs (1780 31.) Concert. 9.10 n.m. Hilversum. Klareiek.Ro- mantiech Concert. IC n.m. Hilversum. Pere. en Nieuwst richten. Weerbericht. Koersen, Pereberlch •n Vnz D'.ae. II.20 n.m. Londen, Daventry. Dans nuiflk. 12.20 n.m. Haven! iv. Kettner's Band er Demos van het Kettnere Restaurant. LETTEREN EN KUNST LION VAN LIER 75 JAAR. Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Amsterdam: Het zal zeker op Zaterdag 10 April s niet aan belangstelling ontbreken om den heer Lion van Lier ter gele genheid van zijn 75stcn verjaardag te compllmcntecrcn. De directie van het Ccnfraal-Thcatcr heeft op 10 April a.s. van 35 uur des middags het CentraaLTheater welwil lend ter beschikking gesteld. De vele vrienden van den jubilaris zijn allen welkom en zullen zeker dien dag niet 'ergeten. INGEZONDEN MEDEDIi ELINGEN a 60 Cents per regeL Eenigen tijd heb ik geregeld aan ont bijt- en koffietafel gegeten en mijn matheid en moeheid als gevolg van een te druk leven zijn ver dwenen. M'jn energie heb ik terug en ik voel me jong, sterk en opgewekt. EEN ZAKENMAN FRANSCHE KUNST TE AMSTER DAM. Comoedla meldt, dat binnenkort te Amsterdam een tentoonstelling van on geveer 350 schilderijen en beeldhouw werken van Fransche kunstenaars zal worden gehouden. Do beeldhouwer L mourdedieu is algemeen commissaris voor deze expositie. Hij heeft de kun stenaars, die een uitnoodiging tot deel neming hebben ontvangen, opgewekt, hun steun te verlecnen aan een onder neming, die de Fransche kunst zal too- ncn in haar vollen omvang, in alle rich tingen, aan jonge talenten de plaats ge vend die hun toekomt. ONDERSCHEIDING. De heer A. Preyer, de bekende kunst handelaar te 's-Gravenhage, thans te Parijs, is door de Fransche Regcering benoemd tot Officier de l'Instruction Publique. VRAGENRUBRIEK KOLONIëN DE KLEWANGOVERVAL IN ATJEH NADERE BIJZONDERHEDEN FANATISME DE OORZAAK? KOETA RADJA, 7 April (Ancta). De jongste aanval geschiedde in den vroegen morgen van jl. Zaterdag kort na het begin van den marsch. De bri gade van kapitein Paris werd door on geveer veertig man. vlak voor den in gang van Kampong Sapik met klewangs onstuimig aangevallen. De aanvullcrs aren uit de Kampongs Sapik en Doe rian in het Kawan-gebied, zoomede uit Kampong Balei :n het landschap Kloeët. De brigade streed schitterend en behaalde een mooi succes. Geen en kel geweer ging verloren. Slechts twee werden niet gewond. De vijand deins de af en liet twintig doodea liggen. De brigade bleef meester van het slagveld. Een dwangarbeider waar schuwde het landschapshoofd, die ziek was en op ongeveer 1 1/2 uur afstands woonde, doch dadelijk kwam. om hulp te bieden bij het vervoer van dooden en zwaar gewonden. Intusschen kwam een andere brigade onder een sergeant ter plaatse. De actie was concentrisch ingezet door kapitein Paris met drie brigades marechaussees om Tjoet Ali, een der verwonde leiders van de Trocmon- bende, die zich na de ontmoeting met de colonne Van Meerde van die bende gescheiden had. om te kunnen gene zen, te arrestccren. Tjoet Ali is uitge weken naar Bovcn-Kiocët. alwaar hij reeds enkele aanhangers heeft gewon, ncn. De colonne Paris had drie gid sen. Onder de gesneuvelde vijanden zijn een zoon van een der gidsen en een broer van een anderen gids gevon den. De gidsen zijn gearresteerd. Tjoet Ali zou niet aan den aanval hebben meegedaan, doch zal de intellectucclc leider geweest zijn. Do reden is onbekend, vermoedelijk is deze fanatisme met het oog op de op Pocasa en ophitsing van Tjoet Ali. en met het gebeurde, gezien de Atjeh» sche mentaliteit, als een gevolg van den' overval in Bnkongan beschouwd worden. De bevolking dezer streek is van het Gajocsche afkomstig. De kapitein der infanterie H. Beh» rcuds is met drie brigades infanterie uit Tapatocan en Blangpidic met den luitenant der infanterie T. Dessauva. gic Zondagmorgen per Bcllntrix, die toevallig te Tapatocan was. te Kan» dang, Bcneden-Klocct. geland. De ge wonden zijn gistermorgen per Bellatrix te Oleh-Lch aangebracht. Hedenavond vertrekt de Bellatrix naar de Westkust. VRAAG: Welke is de mooiste kortste fiets weg van hier naar Nieuw- buincn? Hoeveel K.M.? ANTWOORD: Haarlem. Halfw Amsterdam, Dicmcrbrug. Muiden, Hak- kelaarsbrug. Naarden, Laren, Eemnes buiten, Eemnes-binnen, Soestdijk, Soest, Amersfoort. Nijkerk, Putten, Ermeio, Harderwijk, Hierden, Nunspect, Doorn, Spijk, Elburg. Oldebrock. Wèzep, Ka- terveer, Zwolle, Berkum, Rouveen, Stap horst, Meppci, Havelte. Leggelo, Hij* kcrsmildc. Assen. Rolde, Gieten. Gas» seltc, Buinen, Nieuwbuinen (in de pro vincie Drente). Afstand ongeveer 225 K.M. VRAAG: Is het waar, dat er in de maand November 1S33 een natuurver schijnsel is geweest, dat bestond in een sterrenregen? En :n Mei 17S0 een zons- en maans verduistering, waarbij het uren duister is geweest? ANTWOORD: Wij kunnen u hier omtrent niet nader inlichten. VRAAG: Ik heb een kater, die slecht afgaat, zoodat de eetlust afneemt Wat kan ik daarvoor ingeven? Ik geef hem dagelijks door zijn eten een weinig Stokvisch in water geweekt. ANTWOORD: U diene een dieren arts te consulteeren, uw vraag is te onvolledig. Dokteren van uit de verte gaat niet VRAAG: Mijn ëcn-jarige herders hond is gedurende 14 dagen ziek en heeft bloederige diarrhee; hij kwijlt uit zijn bek en geeft ook wel eens over. Ook riekt hij uit zijn bek. Ik heb al eens geprobeerd hem wonderolie te geven en levertraan, doch alles zonder succes. Hij krijgt altijd zwavel in zijn water en eet nu bijna niets. Heb ik nog hoop op genezing? Zoo ja, hoe moet ik hem verplegen? ANTWOORD: Als u hem dood wilt hobbcn. moet u zoo maar doorgaan. U heeft zeer onverantwoordelijk ge handeld bij zulke ernstige verschijnse len. Wanneer u werkelijk veel van uw hond houdt, raadpleeg u dan ten spoedigste con dierenarts. VRAAG: ik heb mij sinds Nov of begin Dec. '25 te Schoten gevestigd uit Utrecht en kreeg een aanslagbiljet 1926 der pcrsoncclc belasting van Schoten en een paar dagen later een idem uit mijl. vroegere woonplaats, ook over '26. Wel ke van beide moet ik betalen? Dat uit Schoten luidt: huurwaarde 8, opcen ten 5.60, totaal 13 60. Ik ben onder huurder en betaal 5 p. w. Ik heb 1 minderjarig kind. Wordt daarvoor niets afgetrokken? Als ik aan Schoten moet betalen, is genoemde aanslag dan juist? En wet staat mij dan verder te doen? ANTWOORD: U moet worden aan geslagen ter plaatse waar u op 15 Ja nuari van het belastingjaar woont. Dus ui dit geval te Schoten De aanslag te Utrecht is blijkbaar foutief. U kunt daartegen een bezwaarschrift indienen, zooals op de achterzijde van uw aan slagbiljet staat vermeld. Tc Schoten is U aangeslagen naar een huurwaarde an 2<)0 per jaar. Voor inwonende kin deren beneden 20 jaar bestaat recht op aftrek. Is uw kind bij u inwonend, dan kunt u ook tegen dien aanslag met grond rcciaraeercn. VRAAG: Een allcenlevende weduwe bewoont kamers bij iemand te Schoten. Zij heeft een inkomen van 951 p. j. Wat moet zij aan de verschillende be lastingen betalen? Ook personeele? ANTWOORD: Rijksink-bclast. 4. opcenten .5.20. gem. ink. belast, 15.75 Indien de kamers gemeubeld gehuurd zijn. is geen pcrsoncclc belasting ver schuldigd. Zijn zij ongcrncubeld gehuurd dan wordt de belasting berekend de huurwaarde. VRAAG: Mijn huis te Velsen wordt berekend tegen een huur van 7 p. w ik ben in de pcrsoncclc belasting aange slagen als volgt: huurwaarde 25.50, meubilair 440. totaal 30, opcenten 34.S0. totaal 64.80. Is dit juist? ANTWOORD: Ja. de berekening 's juist De waarde van het meubilair geschat op 400 lot beneden 500. VRAAG: Op 1 Jan. '25 bedroeg de huurwaarde van mijn huis 700 p. j. Over het belustingjuar '25 ontving ik 28 Mei 1925 een aanslagbiljet pcrsoncclc belasting als volgt; huurwaarde 35.50, meubilair f 9.totaal 44.50. Kinder aftrek 10.63. blijft .33.82, opcenten 30.44. totaal 64 24. Op 1 Mei '25 is de huur van mijn huis verlaagd tot 660 p. j Ik heb 3 kinde ren. de oudste is in Maart '26 IS jaar geworden. Heden ontving ik den aan slag pers. bel. '2<>. Hij is: huurwaarde 5530. meubilair 9.totaal 64.50. kinderaftrek f 7 75. blijft 5676. Op centen f 51.08, totaal 107.84. ONZE LACHHOEK Zakenman tot sollicitant: Kan ik p u vertrouwen. SoDioitant: Zooals u uzelf kunt ertrouwen. Zakenman: Het spijt me, maar dan is u niet geschikt. Niet dat het een nieuwtje is. maar een hooggeleerd Tcdenaar heeft ons er onlangs weer eens aan herinnerd, dat het de wet van de zwaartekracht is, die het mogelijk maakt, dat wij op de aar de blijven. J.awel, maar hoe was het da«n voor die wet is aangenomen? Droomuitlegging ft een mooie we tenschap. Zoo schijnt het, dat den man, die droomt dat hij weer vrijge zel is, een teleurstelling wacht. Natuurlijk, zoodra hij wakker wordt- worden en ik gccncrlci nieuwe meube len heb aangeschaft. Is deze aanslag juist? ANTWOORD. De belasting voor de huurwaarde was voor 1925 blijkbaar niet naar het volle bedrag der huur bere kend; hij den laatsten aanslag wel. De- reden daarvoor kunnen wij bij gebrek aan gegevens niet beoordeclcn. De aan slag volgens meubilair is voor beide aan slagen naar dezelfde waarde berekend- De kinderaftrek wordt geregeld naar de huurwaarde en is bij lagere huur hooger dan bij hoogere huur. Ook maakt net verschil in welke gemeente het huis ge legen is. VRAAGWij zijn lid van de bouwv. St. Jozef. Na herhaaldelijk vragen werd ons von de zijde van het bestuur gezegd dat de huizen in Juli, later weer in Oc tober gereed zullen zijn. Er zou ge bouwd worden op de Hoogewoerd en het Brouwersplein. Volgens zeggen kan de bouw op het Brouwcrsplcm elk oogenblik beginnen. Wat is van een en ander het geval? ANTWOORD: De aanbesteding der door u bedoelde woningen kan over eenige maanden worden tcgemoctgezien. VRAAG: 1. Welke papieren zijn nog noodig voor een 3- of 4-daagsch reisje naar Duitschiand? 2. Wat zijn de kos ten? 3. Hoe lang duurt het vóór alles klaar is? ANTWOORD: 1. Paspoort. 2. 6Ó0 enkelvoudig paspoort, 9 voor familie- paspoort. 3. pi rn. 1 a 2 dagen. VRAAG: 1. Kunt u mij ook zeggen, hoe de verhouding is van de primaire en secundaire wikkeling van een schcl- transformator? 2. Kunt u mij ook eenige gegevens verschaffen voor het maken van een plaatstroomapparaat. bestemd voor een radiotoestel? Hoe zijn de ver houdingen van de primaire en van de secundaire wikkeling? ANTWOORD: De verhoudingen van scheitransformators zijn zeer verschil lend, naar gelang het fabrikaat is. Deze zijn trouwens voor een plaatstroom apparaat minder geschikt, vooral met 't oog op de isolatie. 2. Deze gegevens en het schema is op aanvraag gratis ver krijgbaar bij de Fa. DETHA, Beursge bouw, Amsterdam. VRAAGBestaat er ook 9en beurs of iets dergelijks voor een halfweee om koe teloos of tegen geringe vergoeding te kun nen Etudeeren 1 ANTWOORD: Er bestaan gemeentelijke studiebeurzen, waarvoor in aanmerking komen jongelieden, wier oudera op het tijdstip der toekenning ingezetenen zijn vam öe gemeente Haarlem en dat geduren de de laatste 5 jaren onafgebroken geweeet Zijn. Nadere inlichtingen te verkrijgen an de Se afd. ter gemeentesecretarie. VRAAG: Ik ben 21/2 jaar lid van een bouwvereeniging, welke gedeeltelijk Ihniren heeft in Schoten en ook in Haarlem. Ik inwonend te Schoten en om er te Haarlem een thuis leegkomt aan de beurt. He', bestuur zegt, dat ik er niet voor in aanmerking kom. omdat ik de laatste 2 ja ren niet in Haarlem gewoond heb. noch forensenbelast in g heb betaald. Is dat juist 3 Lest.'nu er hiervoor een verordening A XT WOORD: Ja. een dergelijke bepaling bestaat. Evenwel kan het bestunr onthef fing verzoeken aan B. en W. VRAAG: Heb ik liet recht een meisje, dat 23 April a.e. 13 jaar wordt, van school te nemen? (gem. Haarlemmermeer) Zij heef: niet alle klasse door looper ANTWOORD: Het meisje moe: de klasse hebben doorloopen, waarin het zat. toen 13 jaar werd. VRAAG: Een dienstbode voor dag en acht verdient p. m. t 20. Ze gaat met 24 «r verlof en keert «liet meer terug, 1. Hoe. se: schadevergoeding kan geèücht wor den? Op welk artikel var. het Burgerlijk Wetboek steur,*- die ciechf Toen ze met •erlof ging, had ze geen penning meerite goed. ANTWOORD: I. Een maand loon. 2. 1639.1 en I639r B. \V. 3RAAG: Mijn Duitsche herder nu 14 maanden oud. hij is gehoorzaam, betrouw baar en lief voor eigen. Als ik r.u echter met hem zal uitgaan, dan gaat zijn blijd schap in woestheid over. Houd ik hem aan den hand, dan bijt hij mij zelf in den arm. Iaat ik hem vrij. dan vliegt hij blaf fende de mensehen aan. Bestaat er ook te Haarlem oen inriohting. waar hem die woestheid kan worden afgeleerd? ANTWOORD: U doet bet best», de bond bij een bekend dresseur voor zijn opvoe dir.g te brongen. Wend u zioh' tot den heer W. K- Hirschfeldt secr. der Ver. D. H Koepellaan fi Bloemendas!. waar alle gewensclite inlichtingen kunt krijgen. VRAAG: Mijn hond, die nooit bu len komt. heeft erge lange nagel». Wat Lier- tegen te doen, zonder nadeel voor het dier? ANTWOORD: De nagels dient u door een deskundige te laten knippen. Zelf kunt u dat lastig, behalve een be paalde tang vereieeht het handigheid. VRAAG: We zijn met 4 broersde eer- ?!e heeft vrij geloot, maar heeft moeten dienon voor den landstorm. De tweodo heeft ook vrij geloot en i- afgekeurd en thans reeds overleden. De derde heeft er in geloot en gediend. Moet nu de vierde ook dienen? Of geldt hier brooderdienst 1 ANTWOORD: De dienstplichtwet geeft, niet meer aan het aantal broeders, dat voor den werkeiijken dienst wordt aange wezen of daarvan, door dien dienst van één of meer hunner, kan worden vrijge steld. Zoo kan. wanneer één heeft gediend de' tweede vrijstelling wegens broeder- dienst aanvragen en de derde dit ook be. proeven. In bovenstaand geval kan de vier- de'broeder de bedoelde vrijstelling verzoe- i den heer B.: U kunt de Derhalve een verhooging van 43.60schcni.i's aan het bureau van Haarlem's niettegenstaande de huur lager is ge» Dagblad afhalen.

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 11