FLITSEN BEURSKRONIEK BINNENLAND FEUiLLETON DOOR EIGEN KRACHT HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 9 JULI 1926 Het nadeel van de douane-barrières in Europa. Oorzaken van de economische moei lijkheden. Mexico betaalt. Emissies. De Amsterdamsche beurs- Amsterdam, 8 Juli. Reeds meermalen veren vrij op het feit, dat de ontwikkeling van den han- dei in Europa nog veel te veel be lemmerd wordt door de douane-bar rières, die een vrij en economisch ruilverkeer in den weg staan. Jn ons werelddeel zijn na den oorlog nieuwe 6taten ontstaan, die 'het aantal douane grenzen nog verhoogd 'hebben. Som mige staten leggen een neiging in de richting van protectionisme aan den dag. De allernieuwste financieele voorstellen van Frankrijk''s aller» nieuws ten minister van financiën hou den oan. ook in, verhooging der douanerechten. In onze Tweede Kamer werden onlangs ook weder stemmen, voor protectie vernomen. Het is nuttig er eens op te wijzen, op welke manier al deze douaneJbar: plaats van de 41/2% convensieJeening Zuid-Holland tegen 99 7/8%, groot 2 milüoan. De Gerofabriek stelt voor f 250.000 aan deel en te emirteeren. He den werden voorts nog uitgegeven R.M. 12.500.000 7% obl. Vereinigte Stahl'weiike A. G. tegen 98%, terwijl Dinsdag a.s. 2.000.000 61/2% obl. tegen 91 1/2% van de A. G. Saokisobe Werke aan de markt komen. De 6 1/2% leening Brazilië werd overteekend. De stemming ter beurze was in 4* achter ons liggende overzichtsperiode bijna zonder uitzondering vast er levendig, waarvan alle arceelingen aan merkelijk konden profiteeren. De meeste fondsen konden zich boven het koerspeii van verleden week verhef fen. Er ontwikkelde zich een flinke rières een raitioneele productie op ons kooplust en de stemming was zoo op- continent in den weg staan. Toen timistisch, dat zelfs minder gunstige Adam Smrtih, de vader van de econo- berichten uit Indië zonder uitwerking mie, zijn „Wealth of Nations (jhet economische standaardlwerk) schreef, betoogde hij, dat Engeland's grootste voordeel als industrieele natie was. dat het zoon groot gebied besloe; bleven. Van de banken konden vooral de cultuuiban'ken monteereo. Industrrcele waarden meestal iets hooger. Deze afdeeling gaf niet veel vrij van elke doanebelemmering in i bijzonders te zien en de belangstelling het binnenland. Want in dien tijd was beperkt. hielden de meeste Europeesdie staten er nog een groot aantal binnenland- sche douanegrenzen op na. De binnen- landsohe handel werd daardoor na tuurlijk zwaar gehandicapt. Engeland en Schotland daarentegen vormden één geheel en binnen dit gebied kon de binnenlandsche handel rich vrij bewe gen. In onze eeuw neer.. Amerika een zelfde positie ten opzichte van Europa in. De Vereenigde Staten beslaan een oppervlakte van 3.617.000 vierkante bestaat geen enkele douaneharrière. mijlen en binnen dit enorme gebied Europa daarentegen, Rusland buiten beschouwing gelaten, beslaat slechts 2.100.000 vierkante mijlen en heeft niet minder dan 26 verschillende grenzen. Wanneer we nu de productie van ruw ijzer beschouwen, dan springt dadelijk in het oog, hoe het vnje ruilverkeer in de Vereenigde Staten de economi sche productie van deze grondstof bevorderde. In 1913 toch produceerden de Vexeer.igde Staten 2.600.000 metr. ton per maand en Europa 2.500.000 ton In 1925 bedroeg het cijfer voor Ameri ka ruim 3 miUioen en voor Europa 2 100.000. In 1914 bezaten Duitschland Frankrijk en Scandinavië 24% van de wereldtonnage en de Vereenigde Sta: ten 6.3%. in 1925 waren deze cijfers resp. 18 en 20. Uit dit alles blijkt dus wel heel duidelijk, hoe al de douane- barrières op ons continent een econo mische productie belemmeren. De economische moeilijkheden, waar aan Europa op dit oogenblik nog on derhevig is, vinden voor een zeer be langrijk deel daarin haar oorzaak. Wanneer in de toekomst deze douane barrières zouden kunnen worden neer gehaald en Europa, wat het ruilver keer betreft, vereenigd tot één groote handelsbond, dan zou Europa in staat zijn, wat de productie betreft, op ge lijke voet te concurreeren mei Amerika En dit denkbeeld word: thans door de commissies, welke in April jJ. door den Volkenbond werden ingesteld, voor een onderzoek naar Europa's economische moeilijkheden, overwo gen. We gaan dus in de goede rich ting. Eindelijk heeft dan de Mexicaan sche schuldbeksring zijn beslag gekregen. De Internationale Bankiersoommissie heeft nu van de Mexicaansche regee- ring voLdoende gelden ontvangen om over te kunnen gaan tot betaling van de onbetaald gebleven „bewijzen van betalingen in geld der loopende rente" (cash warrants) vervallen vóór of op 1 Juli 1924, en behoorende bij toe getreden obligaties van de bekende keningen, welke de directe schuld van de Mexicaansche regeering zijn. Deze cash warrants kunnen nu ter betaling warden aangeboden bij elk der in deze bewijzen genoemde betaal karetoren. Van de emissiemaifct weer vrij leven dige berichten. Van den Burgh's Fa brieken geven Maandag f 17.000.000 51/2% obligaties uit tegen 99 3/4%; gisteren stond de inschrijving open op f 11.680.000 41/2% Rotterdam tegen 98 3/4%; morgen vindt de emissie beperkt. Van de oliewaarden werd Konink lijke ex. dividend veihandelld op c.a. 392. De stemming in deze afdeeling in overeenstemming met de algemeene markrtendenz vast, al bleef d'e affaire beperkt. Voor Poudawa bestond nog al wat belangstelling. Rubbers konden over het geheel ge nomen per saldo 5 tot 10 punten koerswinst boeken. De handel was niet van grooten omvang, doch de stem ming was nieDtegenstaan.de het feit dat d'e voorraden te Londen vrij aan zienlijk toenamen. De goede stemming voor scheep vaarten bleef behouden en de koersen konden weer eenige punten verbeteren De gevolgen van de mijnwerkerssta king zijn voor onze scheepvaart zeer gunstig en de bedrijvigheid in onze groote havens is aanzienlijk toegeno men. Suikerwaarden meestal 10 of meer punten hooger. Er bestaat goede vraag naar deze waarden, in verband met het feilt, dat men door de vrijwil: lige productiebeperking op Cuba en de slechte bieienoogstem in Europa een stijging van den suikerprijs ver wacht. Ook moet de Indische oogst nogal meevallen. Tabakken kwamen 15 tot 20 punten hooger af. Er was heel veel vraag, zoowel van beleggers als voor dek: kingsdoeleinden en van de zijde der speculatie. Senembah, die zoon sterke daling achter den rug hebben, konden hiervan ton volle profiteeren en liepen op van 379 1/2 tot 405 1/4". Beursman. DIEFSTAL VAN KOPER. DE DADERS VERRAST DOOR DE POLITIE. De militaire politie te Zaandam heeft een drietal personen gearresteerd twee Atdï—u-dammers en een Zaan dammer verdacht van diefstal van een partij koper. Deze partij, groot 1200 K.G.. was door een handlanger iin het zijkanaal, nabij de meelfabriek „de Vrede" ge worpen. De aangehoudenen werden, terwijl zij de partij .wilden opvisschen, door de militaire politie verrast, de partij zelve was echter reeds eerder dooT de zor gen van de politie in veiligheid ge bracht. Het koper bleek afkomstig te zijn van de N'ederlandsche Dok-Maat- schappij te Amsterdam. Twee der aangehoudenen hebben reeds bekend zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. In verband met den diefstal van 1200 K.G. koper ten nadeele van de Ne- derlandsche Dok Mij. te Amsterdam, zijn door de Zaandamsche politie nog twee Amsterdammers aangehouden, zoodat nu vijf personen zioh in voor arrest bevinden. DE WEELDEVER- TERINGSBELASTING. BEZWAREN VAN DEN WIJNHANDEL. De Vereeniging van Nederlandscho Wijnhandelaars heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij erop wijst, dat de belangen van den wijnhandel in nauw verband staan met de voorgestelde wijziging der Zegelwet 1917 en de heffing ecner weeldeverteringsbelasting, aangezien de ze handel ten zeerste is betrokken bij het_hotel- en restaurantbedrijf. Voorts wordt in het adres gezegd, dat de wijziging van de Zegelwet" de toch al zware lasten, die direct en indirect op het hotelhouders- en koffiehuishouders- bedrijf drukken, op zeer bedenkelijke wijze zou bezwaren, en dat het vreem delingenverkeer. dat toch al in ernstige mate lijdt onder de ongunstige valuta, op niet onbedenkelijke wjjze door de aanhangige plannen zou worden belem merd. De Vereeniging vraagt daarom dan de Kamer de behandeling der wetsont werpen te schorten en niet andermaal ter hand te nemen, alvorens o.m. kan worden beschikt over de resultaten van een diepgaand onderzoek naar: a. de kosten, de technische bezwaren en de gevolgen van de uitvoering van dergelijke wetten in het buitenland; b. de gevolgen van de invoering der voorgestelde wijziging der Zegelwet 1917 ten opzichte van de daarbij betrok ken bedrijven; c. de gevolgen, die de wijziging der Person eele belasting 1S96 voor"het ho telhouders- en koffiehuishoudersbedrijf zal hebben. PENSIOEN VOOR MAATSCHAPPELIJKE WERKERS. In bet Tijdschrift voor Armwezen, Maatschappelijke Hulp en Kinderbe scherming van 3 Juil schrijft mr, J. Evcerts over de onlangs opgerichte Nederland,sche Centrale Vereeniging •oor Pensioenverzekering van Maat schappelijke Werkers (Pensioen-Cen trale). Deze vereeniging komt tege moet aan een reeds langen tijd in de kringen van net maatschappelijk hulp betoon gevoelde behoefte aan een voorziening van den ouden dag der sociale werkers. Behalve de oprichters en persoonlijke leden, kunnen als „lid- aangeslotene" tot de Pensioen-Gen tra- Ie toetreden instellingen van weldadig heid en algemeen nut en ook de ver eeniging van sociale werkers welke door middel der Centrale een pen sioen verzekering willen treffen voor haar personeel of een. deel daarvan resp. voor haar leden. De Pensioen-Centrale zal niet zelf risico dragen, doch zal optreden als schakel tusschen de -Instellingen en de Eerste N'ederlandsche Verzekering Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit ie 's-Gravenhage (Eerste N'ederlandsche), met welke zij hiertoe een overeenkomst heeft aangegaan. Bij deze overeenkomst is bepaald, dat de Eerste Nederlandscho zich ver bindt de door de Pensioen-Centrale aan te brengen posten te verzekeren tegen bij het contract vastgelegde premiën en voorwaarden. De Pen sioen-Centrale zal zijn een advisee- rend, bemiddelend en administreerend lichaam. Indien de Pe*sioen=Cenrrale aan de verwachtingen beantwoordt zal zij een groot gedeelte van alle so ciale werkers omspannen. Voor een dergelijke omvangrijke col lectiviteit konden van de Verzekerings maatschappij voordeelen- worden ver kregen, welke door op zich zelf staande, buiten verband met de Pen sioen-Centrale handelende instellin gen ook zelfs de grootste niet te bereiken zouden zijn. De Centrale heeft door een bijzon dere bepaling in het contract, de grootse mogelijke zekerheid kunnen verwervgn voor de waarborging der door de instellingen door bemiddeling van de Pensieon-Centrale afgesloten Verzekeringen. De Eerste Nederland- sche heeft zich nl. verbonden bij een in onderling overleg aan te wijzen Bankwaarden te deponeeren tot dek king van de uit deze verzekering door haar gevormde wiskundige reserve, terwijl door een aantal nadere bepa lingen is vastgesteld, dat over de aldus gedeponeerde fondsen niet zonder me dewerking der Centrale zal kunnen worden beschikt. Schrijver acht het den moreelen plicht der instellingen, zich ernstig re kenschap te geven van de vraag, of in de toekomst harer sociale werkers voldoende is voorzien en spreekt de hoop uit, dat de oprichting der Pen sioen-Centrale voor hen een aanleiding zij zich ernstig hierover te beraden. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 635 ALARM Je zit je krant te lezen en een pijp te rooken, in vrede met de geheele wereld als plotseling een krij- a schendc gil van boven de stilte verscheurt jé rent de gang in met vreeselijke voorgevoe lens vliegt de trap op, roe* pende ik kom, ik kom loopt de eene kamer in, de andere uit, schreeu wende: waar ben je? en geen antwoord ontvan gende met kloppend hart luis ter je. Stilte overal, tot je een zacht geritsel uit de richting van den zol der hoort je vrouw komt te voor schijn en legt uit dat ze bij het opbergen van kleeren een mot zag, tenminste dat dacht ze, maar het was er geen en je keert terug naar beneden, naar je pijp, je krant en jo rust. (Nadruk verboden) Ook in Portugal is de zaak van de Portugeesche bankbiljetten, waarvoor te den Haag de heer M. reeds zoo lang in voorarrest zit, nog immer niet afgeham deld, zegt Het Vaderland. Portugeesche bladen melden dat Ah ves Reis, die in Lissabon gearresteerd werd, een request gericht heeft tot den Minister van Justitie, waarin hij o.m. zegt: Eerst waren de onderzoekingen opge dragen aan dr. Pinto de Gagelhaes, die gedwongen werd zich terug te trekken, toen hij op 't punt stond bepaalde functionarissen van de Bank van Portu gal in het onderzoek te betrekken. Dr. Pinto werd vervangen door een rechter van het opperste hof. Om mondelinge verklaringen te documenteeren. lezen we verder, zijn ten kantore van de firma Alves Reis Ltd. in tegenwoordigheid van Reis verscheidene dossiers gelicht. De dossiers zijn in een koffer gepakt. Sinds dien zijn ze verdwenen. Een brief met vragen van de justitie in den Haag werd requestrant voorge legd. De rechter van onderzoek koos die vragen uit. welke hem convenleer- den. Tot groote verwondering van mr- Bauduïn werd requestrant de bijstand van zijn advocaat geweigerd, toen hij door dien ambtenaar werd ondervraagd, nadat Reis verklalrd had. dat hij zweeg omdat hij in de onderzoekingen geen vertrouwen stelde. De Justitie in den Haag, zegt Reis verder in zijl» request is er absoluut van overtuigd, dat in de zaak personen be trokken zijn, die de Portueesche onder zoekingsautoriteiten er op alle wijzen buiten willen houden. Om den minister te overtuigen van de partijdigheid, waarmede te werk is gegaan, voert Reis aan, dat de laatste arrestaties betrof fen Dr. Pacheo de Amorim. die van de geheele zaak niets weet, alleen als com missaris van de Bank was aangezocht en de kassier, die de bankbiljetten had gesorteerd. Dat was zijn geheele mis daad. Reis besluit zijn request met: Uwe excellentie is van den katheder in de politiek gekomen en is dus in het bijzonder voorbeschikt om recht te doen. De advocaat van Reis heeft het stuk mede onderteekend. MODERN VERVOER. DE BRANDSPUIT VOOR ZIEKENAUTO. DE Het N. v. h. Z. verhaalt: Een inwoons'ber uit de Peperstraat te Oisterwijk moest als getuige voor het Bossche Hof verschijnen. Daar de getuige niet per trein kon reizen, was de ziekenauto van den Gem. Genees kundigen Dienst uit Tilburg gerequi- reerd, om haar naar den Bosch te brengen. De getuige werd voorzichtig in de auto gedragen, maar toen kwam er stagnatie. De motor weigerde, wat men ook probeerde, de wagen was niet meer aan den gang te krijgen. Teneinde raad werd Tilburg opge: beid. Een andere ziekenauto was niet disponibel, maar men wist toch raad. Na een kwartiertje kwam de auto brandspuit van Tilburg in volle vaart het dorp binnenstuiven. Natuurlijk liep alles uit om te zien waar er brand was. In de Peperstraat hield de brand spuit stil.... en werd voor de zieken auto gespannen. Onder groote hilari teit reed deze moderne ziakenvervoer op tocht het dorp uit over Quatrebras naar den Bosch. Des namiddag^ is de getuige op de zelfde origineelc wijze naar haar wo ning teruggebracht. DE VERDWENEN AUTO. Bij de Bossche politie is door een firma te iegelen aangifte gedaan van ontvreemding te haren nadeele van een auto, merk Storkkar. Een Arn hemmer hali met deze firma over den aankoop van deze auto onderhandeld en had zich met een deT firmanten en de auto naaT 's Hertogenbosch bege ven. Terwijl men een kop koffie ging gebruiken, bleef de auto in de Kerk straat staan. De Arnhemmer verwij derde zich even, doch keerde niet •weer. En de auto was eveneens ver dwenen. De recherche onderzoekt deze zaak. DE BLIKSEM IN EEN PARAPLUIE Dezer dagen Sloeg te Kerkrade in een parapluie, waaronder drie meisjes liepen, de bliksem. De parapluie ver brandde gedeeltelijk, terwijl een der meisjes een lichte arm verlamming kreeg. De twee anderen kwamen met den schrik vrij. AANKLACHT TEGEN EEN DEURWAARDER. Naar de Nieuwe Ct. verneemt is bij den officier van justitie te Den Haag een klacht ingediend «tegen den deur waarder de G., aldaar. Genoemde deurwaarder had in 1924 van een cliënt een accept ter verzilve ring ontvangen. Later zei hij tegen den cliënt, dat een proces daarover ge voerd moest worden en nog later zou hij gezegd hebben, dat dit proces wel gewonnen, doch dat het bedrag niet verhaalbaar zou zijn. Eenigen tijd daarna ontmoetten de cliënt en hij, die het accept had afge geven elkander en uit hun onderhoud bleek, da% in het geheel geen proces was gevoerd.. Op grond hiervan is bovenvermelde 'aanklacht ingediend. Uit 't Duitscb. 't Is de waarheid dat ik, als gevol machtigde van m'n vrouw, van haar voogd de afrekening over 't erfdeel van Hermine en de uitbetaling verlangd heb, dat je vader zich verder bereid verklaarde om rekening en verantwoor ding te doen, maar dat hij bezwaren maakte met de onmiddellijke uitbeta ling van 't kapitaal, en dat hierover tusscben ons een zekere ontstemming ontstond. Ik mag je niet verzwijgen, dat ik mezelf in 'n pijnlijke verlegen heid bevond. Ik zweer je, dat ik geen snoor v2n wantrouwen had; ik meen de dat hij met de uitbetaling van 't ka pitaal aarzelde, omdat hij gehoord had dat ik 'i geld noodig had tot betaling van dringende schulden, en dat hij mis schien daaruit' de conclusie trok, dat het vermogen van mijn vrouw, onder mijn beheer in gevaar kwam. Het ge mis aan vertrouwen in me, dat ik bij hem veronderstelde, kwetste me, en gaf me aanleiding om des te meer voor m'n rechten op te komen. Zoo stond 't tusschen ons, toen je vader me, dien vreeselijken ochtend, bezocht. In den beginne hadden we een tame lijk heftige uiteenzetting, en ik zei hem openhartig hoe hij me gekwetst had door z'n ongerechtvaardigd wantrou wen. Nu ben ik blij dat ik dit heb ge daan. Daardoor werd 't misverstand, dat tusschen ons was ontstaan, gauw en volledig opgelost. Je vader verze kerde me met hartelijke woorden, dat hij 't volste vertrouwen in me had, en dst hij me 't kapitaal van m'n vrouw, gaarne dadelijk zou overhandigen, ech ter op 't oogenblik dit, door hem be legd kapitaal niet los kon maken, zon der zelf groote verliezen te lijden. Veer tien dagen slechts verzocht hij me te wachten, waartoe ik me natuurlijk gaar ne bereid verklaarde. Je vader drukte dankend mijn hand. Zoo scheidden we. Hij was zoo vroolijk en welgemoed als in z'n beste dagen". „Vroolijk en welgemoed. zeg je", kwam Hermine tusschenbeiden. „Op mij heeft hij, integendeel, 'n heel droe viger. indruk gemaakt". Meneer von Funk wendde zich snel naar zijn vrouw en antwoordde haar niet onvriendelijk maar heel beslist: ..Kindlief, dat heb je je zeker verbeeld. Je voelde je wat gekwetst omdat je oom. die gauw naar Brandenberg terug wilde gaan. of belangrijke zaken af te doen. je uitnoodiging voor 't ontbijt wat kortaf afwees. Daardoor maakte hij zeker den indruk op je alsof hij gedrukt was. Hoe goedgeluimd hij was, bewees hij, toen hij toevallig Upsen op 't veld aantrof, en daarmee een poosje heel opgewekt babbelde. Laat m'n op zichter je dat zelf maar eens vertellen, beste neef'. „Upsen? Die afschuwelijke kerel liegt, als hij z'n mond opendoet", riep Her- mine er verachtelijk tusschen in. „Je hebt 'n zonderling vooroordeel tegen mijn opzichter", antwoordde de heer von Funk, eenigszins ontstemd. Er bestaat geen bekwamer man dan hij. Hij houdt er soms wel eens schert send van, om 'n klein verhaaltje te ver tellen, waarbij hij 't met dc waarheid niet zoo nauw neemt, maar waar 't een ernstige zaak geldt, zegt hij, bij z'n we ten, geen woord dat niet waar is. Wat voor helang zou hij er ook bij kunnen hebben, om z'n laatste gesprek met on zen oom anders voor \e stellen, dan 't geweest is? Hij was heel boos. toen 't gerucht hem ter oore kwam dat 't vree selijke schot wellicht niet 't gevolg van 'n toeval was. Vol verontwaardiging vertelde hij me direct z'n opgewekt on derhoud met je oom, als 'n bewijs, dat deze er zeker niet aan gedacht kon hebben om de hand aan zichzelf te slaan. Laat je niet beïnvloeden door de booze gcruchfen.' beste neef. Geloof me, alleen een on".-!-Vkig toev.il draagt dc schuld aan den vreeselijken dood DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN. EEN REQUEST AAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. van je vader, 't Is je plicht, en die van alle echte vrienden van den afgestor vene, zulke schandelijke geruchten, die den goeden naam van 'n man van eer nog in 't graf zou kunnen bezoedelen, met de grootste energie tegen te spre ken". Meneer von Funk was erg opgewon den, elk zijner woorden droeg den stempel der waarheid en miste daarom ook z'n uitwerking op Wolfgang niet. „Ik dank u, voor de warme verdedi ging van mijn ongelukkigen vader, bes te neef", zei hij ontroerd, „inderdaad ben ik er nog niet vast van overtuigd, dat er geen misdaad is begaan: 't blijft toch zonderling .dat de houtvester Knöwe heel duidelijk drie schoten heeft gehoord". „Dat is verbeelding van den ouden man! Misschien is 't andere schot ook in 'n ander gedeelte van 't bosch geval len. In elk geval heeft alleen Knöwe 't gehoord, terwijl Upsen, en een, met 't bout bezig zïjnden arbeidei, 't toch ook gehoord had moeten hebben". Wolfgang was door deze woorden niet absoluut overtuigd, maar ze had den toch *n kalmeerende werking op hem; hij bedankte Funk nogmaals, stond toen echter op, om afscheid te nemen, daar hij 't doel van z'n bezoek had bereikt. ..Niet jij hebt mij, ik heb jou te dan ken voor je bezoek." zei Funk. terwijl hij liem har Lelijk, de hand lei: afscheid schudde. Ik hoop dat je de overtuiging mee naar huis neemt, dat ik er niet aan gedacht heb, om ic vader, in deze geld quaestie te pressen. Veroorloof me hier over nog eene opmerking. Ik weet, uit de openhartige mededeelingen van je vader, dat z'n geldaangelegenheden, I den Iaatsten tijd, erg ingewikkeld zijn geweest, en dat daarom ook voor jou, bij 't regelen van de erfenis, menige moeilijkheid zal voortspruiten, dat je je ook genoopt zult voelen om me het kapitaal van m'n vrouw zoo gauw mo gelijk uit te betalen. Ik wilde dat ik in staat was, deze moeilijkheid heelemaal uit den weg te ruimen, door op de uit betaling voor geruimen tijd, wellicht voor jaren te wachten. Dit kan ik he laas niet, daar ik zelf dringende ver plichtingen heb. Maar ik verzeker je, dat ik elk middel dat me mogelijk is, beproeven zal om den betalingstermijn zoo ver mogelijk te verschuiven. Ik wil liever schade lijden dan je haasten". „Ge zult geen schade lijden, neef", antwoordde Wolfgang, ernstig, 't Gaat bii mij om 'n eereplicht, die ik onder alle omstandigheden zal vervullen. Ik verzoek u alleen nog eenige dagen ge duld te willen hebben". „Niet eenige dagen, doch weken, zoo lang als je, zonder verlies of ongemak, betalen kunt; dit verzoek' ik je drin gend, beste neef!" Nogmaals z'n hartelijken dank be tuigend, nam Wolfgang afscheid. Funk GEHEIMZINNIG GEVAL SCHIETPARTIJ IN DEN NACHT. lm den nacht van Woensdag op Donderdag stolde de brigadier van po litie v. S. H. een onderzodk in in een perceel aan dc Brueghelstraat te Den Haag. Toen hij, vergezeld van de bewoon ster van het perceel, het huis door zocht, hoorde hij plotseling 3 schoten lossen in zijn onmiddellijke nabijheid, vermoedelijk uit een revolver. Dadelijk daarop klonk een politie- signaal en even daarna volgde nog een vijftal schoten. De brigadier waar schuwde oogcnblikkelijk 'het bureau in de Van der Vennestraat en zocht met behulp van personeel van dat bureau de geheele omgeving nauwkeurig af. Er werd echter niets verdachts op gemerkt. Het onderzoek naar deze ge heimzinnige zaak wordt echter nog voortgezet. NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ De 38e algemeene vergadering van de Ned. Heidemaatschappij wordt gehou den op Vrijdag 27 Augustus te Eindho ven. Na afloop der vergadering wordt met toer«auto*s een tocht gemaakt naar Val- kenswaard en een bezoek gebracht aan de vloeiweiden en vischvijvers aldaar. Op Zaterdag 28 Augustus wordt een ex cursie gemaakt naar Gemert. Bake], Dcume en Venray ter bezichtiging van de ontginningen en van met Rijkssteun gestichte ontginningsboerderijen in „de Peel". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ce its per regel. vergezelde hem tot de binnenplaats; hij wenkte Wolfgang nog vriendelijk met de hand toen deze, in vluggen draf wegreed. Pas toen Wolfgang uit 't ge zicht was, ging Funk naar dc tuinka mer terug. In diep gepeins ging hij daar met langzame stappen op en neer terwijl Hermine, die nauwelijks z'n te rugkomst bemefkt scheen te hebben, droomerig uit 't raam den tuin inkeek. Gedurende langen tijd sprak geen der beiden een woord, eindelijk echter bleef Funk voorden schommelstoel staan, en terwijl hij Hermine met som beren blik bekeek, zei hij: „je hadt wel erge haast om de kinderen weg te zen den. toen je neef Wolfgang kwam. en je hem zoo vriendelijk verwelkomde!" Hermine keerde, bij deze woorden, maar weinig haar hoofd om, alleen maar zoover dat ze haar man met 'n verachtelijken blik kon, opnemen, daar bij voortgaande zich gemakkelijk ach terover liggend te laten schommelen, antwoordde zij: „Zeker, 't Is niet pret tig te weten oat je bespionneerd wordt, met de zekerheid dat elk onschuldig woord verdraaid overgebracht woidt. Dat ik er goed aan deed je lieve doch tertjes weg te sturen, wordt 't best be wezen door de omstandigheid, dat ze je zelfs over mijn ontvangst van Wolf gang al 'n mooi aangedikt bevicht heb ben over gébracht". (Word! vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 10