RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD haarlem's dagblad zaterdag 10 juli 1926 RAADSELS i kindertuintjes. (Deze raadsels zijn alle imgezomdc door jongens en meisjes die „Voor om, Jeugd" lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers drie boeken in prachtband ver loot. 1. (Ingez. door Indiaan). 5 maal e en 1 maal H. 1 maal r en 1 maal tv en nog één n, is een plaats, die ieder kent. 2. (Ingez. door Brcleterlje.) Ik ben de rnaam van een Rubiiekert je en besta uit 11 letters. 3 4 legt iedere kip. 2 ie 3 5 6 7 8 staat aan den hemel. 10 11 ie een meisjesnaam. 1 is de 2de letter van het alfabet. 3 (Ingez. door Sneeuwwitje.) Ik ben een ©tad in Azicl van 6 letters. Neem mijn 1ste letter wee en ik ben een jongensnaam. 4. (Ingez. door Alva en Filips II.) Zet onder elkaar: Een rivier in Nederland Een rivier in Duiteehland. Een "rivier in Spanje. De beginletters moeten den naam vor men van een stad in I-talié. 5- (Ingez. door Dodo Ik ben een fijn bloempje en besta uit 12 leiteo1- 6 3 12 10 is een tijdsbepaling. 7 9 12 is een tweehoevig dier. 3 4 5 6 is een tijdsbepaling. 1 2 3 4 5 valt "s winters. 8 12 5 7 is niet naar. 11 9 10 is een vorm van jokken. 6. Strikvragen. a. (Ingez door Groen ling). Mijn eerst© ben ik en iij, mijn 2de ztjr. er meer dan gij denkt. Alle menschen bij elkaar vormen mijn geheel. b. .Welk dier lijkt het meest op een kat! c. (Ingez. door Amerikaan). Het gaat van liet veld naar de 6chnren henen. Het. wordt gewreven tu-schen de steenen Her woTdt geroosterd in heeten gloed, Wie honger heeft, smaakt het altijd goed d. Ik roep zonder tong, Ik schrei zonder long. Ik heb geen hart, Toch deel ik in der menschen vreugde en smart. Raadseloplossingen Do raadseloplossingen der vorige wee zij n 1. Schoenmaker, houd je bij je leest. 2. Lotus. 3. Alkmaar- 4. WarmenhuiZen. 5. Kruik—kurk. 6. a. Seringen, b. zwarte schapen munt. d. Dat. e Maaltijd. Witte schapen want Kim noldzaam. o. Peper- e. E I f. met een r. g. Forellen en morellen, j. ,To. risse. k. de appel; 1. pijpekop, m. zeestra ten, n. hondenhaar. Goede oplossingen ontvangen van: Kapitein Nemo 6 Libra 6 Capricornus 6 Robbedoes 6 Pietje Bell 6 Heemstedenaar. tje 4 Onze Luitenant 3 De kleine Violist 6 De kleine Vogelvriend 6 Lathyrus 4. Hardlooper 6 Verspringer 6 Lenteknopje 5 Roodborstje 4 Tuuiierstertje 5 Tommy 6 Hertha 6 Heemskérck 5 Zeelandertje 6 Mei doorntje 6 Sneeuwballetje' 6 Wilgenroosje 6 Capricornee 6 Libra 6 Robbedoes 6 Con dor 5 Orchidee 6 Dahlia 5 Aladin 5 Old Daid 5 Groenling 5 .limmy 5 Handwerk- etertje 5 Machinist 5 Theeroosje 6 Goud haantje 6 De kleine Bakker fi Hansje Ted dybeer 6 Gems 4 Bangertje 6 Iris 6 Kralen. koningin 6 Flip 5 Flap 5 Duinviooltje 6 Rijsiepfkbortje 6 lvnngelijntje 5 Luister vinkje 6 We gaan verder met het behandelen van '<ele éénjarige zomerbloemen. Schildzaad (Alyssum Benthani) fa milie Kruiebloemige (Cruciferen). Deze plant wordt zoo genoemd naar de kle'me platte zaadjes. Ze wordt niet hooger dan 20 o.M. en tooit zich in Juni, Juli met kleine tr< |'e:- van witte bloempjes, die naar was rieken. Snijdt men er geregeld .vit gebloemde trosjes uit, dan bloeien ze door tot 't najaar. De kleine vruchtjes (bauwtjee), rijpen (niet gelijk en daar ze bij rijpheid dadelijk openspringen, is het moeilijk er zelf zaad van te winnen. Grootbloemige portulakof porstelein (Poriulaca grandifiora) familie Porsteleinachtigen (Portulacaceeën). Een zeer bekend klein, laag plantje, met 10—lö o.M. lange op den grond liggende stengeltjes, bezet mei vleezige blaadjes. Den heelen zomer tooien ze zieh met groote bloemen in talrijke kleuren. De plant houd: van veel zon en weinig vocht, zoo dat in zonnige, droge zomer1 ze goed tot haar recht komt. Ze is uitstekend geschikt voor kleine bedjes, die flink boven 't om. liggende terrein utsieken, due die kunst matig omhoog zijn gewerkt. Op rotst urn tjes zullen deze plantjes 't uitstekend doen. Vaak zaai' dit plantje zich zelf. Men zou de bovenste aarde van het perkje, waarop n 't vorige najaar zijn af ge rt or ven, op het nieuw te bezaaien bed kunnen uit strooien, om vrij zeker te zijn opnieuw lan'jes te krijgen. Scheef bloem (Iberis umbellata), familie Kruisblcem;gen (Cruoiferen). Ze is afkomstig uit Zuid Europa en word: zoo genoemd, omdat van de vier kroota- blaadjes er twee heel wat kleiner zijn dan de andere. Het is een 30 tot 40 c,M. hoogt plant, die in bloei zijnde een mooi effeci maakt. De meest voorkomende soort is «Ie witte. Er bestaan echter ook andere riëteiten in kleuren, als rose, purper, violet rood. De Iberis bloeit maar kort en heel vroeg, zoodat ze door asters of 6oortge.' lijke planten moei worden opgevolgd. Groote Leeuwenbek (Amtirrh num maju-s) familie Leeuwenbekachfigen (scrophulariaceeën) Van deze zeer oude plant, die wel eens verwilderd op oude muren wordt aange troffen, zijn zeer fraiue kleur-verseheidcn- heden geteeld. Ze is afkomstig uit Zuid- Europa. Vroeger waren de bloemen meestal tweekleurig; thans treffen we ze aan in zachte, zuivere kleuren, als wit, donker rood, roseJkarmijn. Uit zaad komen ze vrij standvastig terug. Wie eenmaal een bedje leeuwenbek heeft gehad, krijgt ieder jaar vanzelf weer nieuwe plantjes. De donker- hloemige soorten hebben in den regel ook donkere bladeren. De gewone soorten groeien 60—70 c.M. hoog; cr bes:a.va echter ook dwergsoortetn, die niet hooger worden dan 25—35 c.M. Als je zorgt, dat je de uit gebloeide bloemtrossen geregeld verwijdert, zullen de planten .tot laat in den herfst doorbloeien. Willen jullie vroeg bloem hebben, zaai dan in Juli op een klein plekje, dat je 's winters met een stukje glas afdekt. Vroeg iin 't voorjaar zet je de plantjes uit op een afstand van 40 c.M. Je krijgt dan reeds in Juni bloemen. In de plantsoenen van onze -stad kun je ze al sinds cenigo weken hier en daar hewomd' ren. Deze planten vertakken zich weer en geven grootcre bloemtrossen en bloerhen dan die van 't voorjaarszaaisel. De oude planten behoeven jullie in 't najaar niet op te ruimen. Vaak bloeien ze 't volgend jaar opnieuw'. Enkele uiteenloopende ■e hei den heden zij.n: grandiflorum album, Koraalrood, Zwarte Prins, golden Queen. TUINIER. RUILRÜBRIEK CONDOR, Gr. Houtstraat 155z.,, vraagt Bsnsdorpomsl. en VerkadeJboroneri en -'aatjes Hij geeft, er voor terug: Sickesz omslagen. Voor iedereti Bensdorp-oinslag geeft hij 1 hcele of 2 halve Sicksz.om.-lag. Voor iedere Verkade-bon eveneens en voor ieder plaatje 2 6:rkeszom?lagen of 4 halve. Ruilfijd tusschen 6 en 8, uitgezonderd Woensdag en Zaterdags. EEN AARDIG REKENKUNSTJE Ingez. door Junior. Men vraag' iemand, welk getal hij het liefste schrijft van 1 tot en mei 9, maar uitgezonderd S. Men kan hem dan een re kensommetje opgeven, waarvan de uit komst niets anders is dan één rij van het door hem genoemde cijfer. Noemt hij h.v. het getal 5. dan geve men hem op te ver menigvuldigen: 12345679 Luet 45 (het getal door hem genoemd me; 9 vermenig vuldigd). Als uitkomst krijgt hij 5 5 5 5 5 5 5 5 5, dus negen vijven ach Ier elkaar. Het geheim zit hem dus hierin, dat hel gela! 12345679 (lel wel de 8 er niet bij) vermenigvuldigd wordt met 9 maal lie: genoemde cijfer. Uit onzen Moppentrommel DOMME GUUS Kleine Guus kon op school niet best m< komen. Vooral, met, rekenen had hij groolo moeite. Op zekeren dag doet lv.j bij moe der zijn beklag over de schooljuffrouw. „De juffrouw zegt alle dagen wat der?," pmite'.: hij. ,.Zegt de juffrouw alle dagen wat an ders?" vraagt moeder verbaasd. „.Ta, gisteren zei ze: 4 en 1 is 5 en nou zegt ze vandaag: 3 en 2 is 5 TOCH GESNOEPT Moeder tegen Jan: „Jantje, je hebt van den jam gesnoept." „Heusch niet, moeder." „Jongen, jok toch niet zoo. 't Staat op je voorhoofd geschréven." ..O. -moeder, dat staat er nog van gi: teren." GEWICHTIGE ARBEID „Ben je boven. Jan?''- „Ja. moeder." „Wat doe je?' ..Niets, moeder." „Is Kees ook hoven?" „Ta, moeder." „Wat doet Kees „Hij helpt me." SUZE'S ZOMERTUINTJE. (Deze plaat- kan gekleurd worden met waterverf of kleursel. Telkens als woord met hoofdletters geschre» ven staat, duidt dat de kleur aan, welke gebruikt moet worden). Hier is de kleine geelharige Suze in haar roe (gebruikt licht rood) jurkje. Zij noemt edze groene bloemenbak haar tuintje omdat alle bloemen, welke er in groeien, van hüar zijn. Links te beginnen ér zijn gele goudsbloemen, paarse violen, roode geraniums, paarse en gele violen (de bovenste blaadjes zijn paars en de twee onderste en het hartje zijn geel) en de rechtsche zijn donkerroode goudsbloem men. Alle hebben ze groene blaadjes. Suze draagt een streng rose kralen rond baar hals. Haar jurkje is geboord met blauw lint. De gordijnen hebben lichtblauwe ruches en blauwe moesjes. Het kozijn is grijs (gebruikt licht zwart) en de muur cr onder bestaat uit roode stee» nen. (Laat witte strepen tusschen de steenen). Suze heeft blauwe oogen, roode lip» pen en rose wangen. Postzegelrubriek Voot de kinderen). OOSTENRIJK. (Vervolg.) J 4 jj/t jy/ „4 yy Ta/' to/ /4i In 1907 krijgen we een geheel nieu» we uitgifte gedrukt op glad papier. Het glimmende verdwijnt echter voor het grootste deel als de zegels ge» bruikt en afgeweekt zijn. Deze ze» gels stellen verschillende regeerders der Don-aumonarchie voor. nl. 1 heller (zwart voorst: Karei VI 17111740), 2 heller (violet, Maria Thcrcsia 1740 1765), 3 heller (lila, Jozef II 1765— 1790), 5 heller (groen, Frans Jozef 1S481916), 6 heller (olijfgeel, Leo» pold II 17901804), 10 heller (rood. Frans Jozef). 12 heller (rood. Frans II 1804—1848), 20 heller #(bruin, Fcrdi» nand I 13211564) 25 heller, (blauw Frans Jozef), 30 heller (olijfgroen. Frans Jozc-f als jongeling 1848), 35 heller (staalblauw, Frans Jozef in 1878) Grootte van de vakjes, 3,2 bij 2,8 c.M. 50 heller (groen), 60 helelr (karmijn) 1 krone violet) Deze drie zegels geven verschillende voorstellingen van Frans Jozef. Grootte van de vakjes 3.8 bij 2.7 c.M. 2 kronen karmijn en olijf, 5 kronen (olijfbruin en violet). Grootte van de vakjes 2.8 bij 3.6 c.M. 10 kronen (blauw, olijf cn bruin). Grootte van het vakje 3.S bij 3.8 c.M. Tot en met 2 kronen is deze serie zeer algemeen. Zie voor de indeeling der bladzijden het schetsje.. S. Bloemhofstraat 29 rood. 't huuske aan den dijk door W. B.—Z. (Vervolg.) „Moeder Krop," zei dokter op zekeren dag, „ik geloof, dat jouw jongen een zeld zaam talent heeft meegekregen. Dat zou een reden te meer zijn om den jongen naar Amsterdam te sturen." Moeder Krop wiet niet wat te antwoorden. Zij geloofde wel, dat dokter gelijk kon hebben, maar zij kooi nog steede niet be rusten in Keesjes vertrek. Zoo naderde de maand April. M-arie hielp moeder dagelijks met naaiwerk. Wan: Keesje moest een heel uitrustim'kje mee hébben. De dokier had beloofd, dat hij Keesje met zijn auto naar Amsterdam zou brengen. „Keesje gaat met oom dok in de auto rij je", vertelde het kind aan ieder, die het maar hooren wilde. Keesjes groote blijdschap was wel een schril contrast met de stille droefheid, die er in 't kleine huisje heerschte. Morgen zou Keesje niet meer in hun midden zijn. „Moe-je, zing nog eens voor Kees," vroeg Keesje, die de stilte benauwd^ t Kostte moeder moeite om ditmaal Kees jfo wensch te -vervullen. Opeens dacht ze aan een liedje uit eigen jeugd en ze zong: Laai uw lichtje schijnen Helder in het rond. Laat het vriemdlijk stralen, Waar ge -droefheid vondt. Laat het blijde flikkren, Waar men schertst of lacht Krachtig, moedig branden, Waar het lot U bracht. „Nog eens moesje," smeekte Kees. En hij haalde zijn viool te voorschijn en pro beerde moeders zar.g te begeleiden. Eerst klonk het haperend en onzuiver, maar Kee-je gaf nooit gauw den moed op. Toen de schemer was ingevallen en de anderen met de handen in den schoot uitrustten van den arbeid, stond de kleine blinde in een donkeren hoek der kamer en speelde tel kens weer van het lichtje, dat schijnen mbest. De een voor den ander trachtte mee ie zingen, maar 't was soms heel, heel moeilijk. HOOFDSTUK TV Hoe Keesje een flinke jongen werd. Keesje was gauw gewend in bet groote huis, waar meer kinderen van rijn leef tijd waren. De eerste dagen, maar vooral de eerste avonden treurde hij om vader en moeder, om "de broers en zusjes. Maar vrien delijke handen werdem naar hem uitgesto ken, men beloofde hem, dat moedertje gauw bij hem mocht komen. Mem leerde hem prettig speelgoed betasten en hij kreeg al gauw les op zijn meegebrachte viool tje. Toen vader en moeder hem ma een paar weken bezochten, zeurde Keesje piet om mee terug te gaan. En bij een tweede bezoek zei hij: „Kees blijft hier." 't Klonk den ouders eerst hard in de ooren, maar as toch een bewijs, dat de jongen zich hier op zijn plaats voelde. En dat was ook wgl te hegrijpen. Hier in deze blinden wereld werd. er voor gezorgd, dat ze zich niets konden bezeeren. Het leeren en het spelen was zoo ingericht, dat de blin de oogen er toch iets aan hadden. Keesje bleek een bevattelijk kind te zijn. Hij 'leerde heel vlug de letters in het Brail e-echiift.' Deze letters zijn eigenlijk tee- kens en liggen boven op hei papier, zoo dat een blinde ze betasten kan. Zoo leerde Keesje oo-k rekenen. Maa zanguurtj© vond hij 't allerheerlijkste. Hij mocht dikwijls voorzingen en dan lui: terden de anderen heel aamdachtigj maar hein.. Heerlijk vond hij ook het spelen in den grooten t-uim. Keesje groeide rin alle opzichten voor spoedig op. Op zijn kleine viool had hij al heel wat wijsjes leeren spelen. Moeders ste lied„LaaA -uw lichtje schijnen" speelde 'hij zonder één enkele fout. Tegen Kerstmis bezorgde de postbode een brief aan het huue-ke aan den dijk. Dat een heel bijzondere gebeurtenis. Vader zag al aam de enveloppe, dat hij uit Amsterdam kwam van het Bi inden-Instituut. V© er maar riie's is met Keesje," zei moeder bezorgd. En allen wachtten in spanning, tot vader den inhoud mededeel- Keesje -mocht de Kerstdagen thuis doorbrengen. Maar hij moest gehaald en gebracht worden. De reiskosten waren wel een groot bezwaar. Maar Harm zet. dat hij wel alle weken zijn geheele loon aan moeder wou geven. Dan behoefde hij geen zakcenten te hebben. De amd<?e fciadereflt stelden voor, dat moeder hun spaar varken tjes maar om moeet keeren. Vader bedaent dat men het vleeseh ook op de Zondagen wel af kon schaffen. Vader haalde Keesje juist den dag voor zijn -verjaardag. Onderweg redeneerde hij honderd uit. Hij kon al woorden lezen, hij kon ai tot 10 tellen, hij kon al zooveel op de viool spelen. Harm, .Toop. Bert. Lies en Geeeje ston den op 't kleine stationnetje om broer Kees af :e halen. Heel parmantig r-tapto hij den trein uit. Hij herkende hen allen uit hum 6temmen. En zij verdrongen zich om hem een hamdje of een kus te mogen geven. Moeder en Mane stonden voor 't hekje. En ze hadden daar wel een half uur ge staan- Kwam daar Keesje? "Wat leek hij groot! Was 't hem heusch? Moeder Krop kan van overgroote blijd schap niets zeggen. Ze kuste hem onaar, telkens weer. 't Was een vreugdevolle thuiskomer on het blinde ventje bracht groote blijdschap in 't kleine huuske. De dokter kwam dien avond naar Keesje kijken en bracht u;r zijn tuin een kerst boompje mee. Moeder Krop kreeg een groot geldstuk om er kaarsje- en versieringen voor ie koopen. Wa* vond hij dien Kees ook groot gewordenKeesje moes; ook spe_ oor den dokter op zijn viool. Waf waa het kónd flink gevorderd. (Wordt vervolgd.) wat wilde dieren eten. Bij He dieren kunnen we onderscheiden: !eesche:ers, nlantene'er? en aüeseters. De meeste dieren heheoren to! de laatste groep. Toi de plar.teneters hehooren vete apen. De boschmensch of orang-oeiainbeet liefst vruchten. Onrijpe nog liever dan rijpe. Boombladeren lus; hij ook wel. De gorilla aap eet ook graag vruchten, ïaar versmald: eieren van vogels evenmin, n onze diergaarden eten de apen alle1, wat hun wordt voorgezet. Toch ie hét goed gezien van de directie, dat er toezicht ge houden wordt op de lekkernijen, die het publiek ze toedien:. Neushoorns en nijlpaarden zijn ook plan leriet&rs.Gras. hooi en zemelen, ook vaak rijst zijn in Artis hun hoofd voedsel. Som mige van die d:er:jes verorberen per dag een 50 pond. dus goedkoop zijn ze niet 'in den kost. De olifant is echter nog duurder, wat zijn voeding betref:. Zoo'n olifantje kan per dag verorberen10 pond haver. 5 pond zemelen, 40 pond wortels en 50 pond hooi. Doe hem dat eens na. De giraffe Ï6 ook een plant en-et er. De maisc-he blaadjes, waar een ander niet bij kon. smult hij lekker op. Tot de -aJleseters behoort een andere apensoort, n.I. de bavianen. I-n de wilder nis maken ze jacht op slakken en insecten. Voor afwisseling worden ook vruchten ge nuttigd. De beer behoort ook tot de alles- eters. Zijn menu ziet er ongeveer zoo uit: bessen, eikels, honing, rupsen, larven van kevers, enz. Is de hoeveelheid daarvan niet groot genoeg, dan gaat hij op roof uit. Visschen. kreeften, ja zelfs jonge lamme tjes spaart hij n:ei. Een dier met een buitengewoon sterke maag is de struisvogel. Dat is een echte veelvraat, In een struisvogelmaag heeft men wel steenen -gevonden zoo groot 'als een .vuist, verder spijkers, glasscherven, sleutels. Het kattengeslacht eet het liefst vleeseh Ze passen zich echter gemakkelijk aan bij de omgeving. In vegetarische gezinnen, waar poes geen vleeseh krijgt, gedijt ze toch. Maar leeuwen en jaguars kunnen -het toch niet buiten vleeseh stellen. Een leeuw eer per dag wel 15 pond vleeseh. Paardcn- vleeseh is hel lievelingskostje van den 'leeuw, terwijl een tijger nog meer van apen- en pauwenvleesch houd:. Krokodil len en nijlpaarden zijr. ook dol op paar. den vleeseh. Hyena's eten uitsluitend vleeseh van doode dieren. op de boerderij. Knip dc zwarte stukjes uit, pas ze te zanien en dan zal er een bekende fi# guur te voorschijn komen van Groot vadex's boerderij". BRIEVENBUS Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeelüng moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG-ZEEMAN, v. d. Vinnestiaat 21rood. (In de bus gooien zonder aanbellen) DE KLEINE VIOLIST. De gevraagde nummers zijn goed. Is de wedstrijd naar jullie zin? Jullie hebben maar een standlgen vader. Door/e ten ie meer waard dan beginnen. Lk bemerk het zoo vaak met Rubriekerijes, dat ze vol ijver begin nen mee 'e doen, maar als er niet gauw een prijsje volgt, verflauwt de ijver al heel spoedig. We doen toch mee, omdat we hei gezellig vinden en niet in de eerste plaats om de prijzen. DEN HEER H. F. L. Vriendelijk dank ik U voor uw waardeerond schrijven. Ver bazend aardig vind ik het, dat U in eigen kring propaganda wilt maken voor onze Rubriek. Ieder kli.d is mij welkom, mits de ouders geabonneerd zijn op (Haarlem's Dagblad. Wat dien vooriees.wedsuijd be treft, dat zal heel moeilijk gaan. 't Is bij de wedstrijden wel zooveel mogelijk mijn bedoeling het nuttige met het aangename te paren, maar de uil voering moet wel schriftelijk zijn. GEMS. Hartelijk dank voor je prach tige kaart u t Arnhem. Was je daar met de (klas? En heb je mooi weer geiroffen? ONZE LUITENANT. - Je raadsel is goed Ik hoop, dat je wensch thans vervuld is. Die Rubriek met je opstel erin bewaar je vast je heele leven. Is 't niet? HEEMSTEDENAART.TE. - Te hebt hee- lemaal eren reden om boos te zijn- De ouderen mogen nicl in de jongeten afdee l.ng meedoen, maar omgekeerd mag beet. Dat heb ik nooit .verboden. Ik heb het wel eens afgeraden, omdat er wel eens jon geren zijn. die hun krachten overschat-1 ten. Nu wil ik graag gelooven, dat je je eigen opstel mooier vondt, dan dat van Leo. Maar jongen over smaak valt nu een maal niet te twisten. Ziezoo, lach nu maar weer cn maak van den nieuwen wedstrijd, wat je kunt. Wel bedankt voor je mooie leckening. A. B. C. 'tl1 wel heel zielig, dat groot, moeder op haar ouden dag nog zooveel pijn moet lijden. Wees maar heel lief voor haar. Oude menschen vinden het altijd heel prettig, als jonge menschen om hen denken. r \THYRUS Heerlijk, dat je al zoo veel van builen genoten hebt. Ik hoop. je me mu spoedig kunt schrijven, dat je je sterker gaat voelen. Eet je flink De rozen zijn zeker wei wat verregend. Fijn zeg, dat j'ullie zoo'm mooien bloementuin hebben. De opgenoemde plaatsen uit den wedstrijd zijn goed. MA.RGJE. -- Als je bij de grootouders mi Overijsel ben?, - zeggen ze zeker Margien tegen jc of Marregien. Ze werken daar nog al voel met het achtervoegsel ien Toch klinkt dat Overij-selscli heel wat mooier dan plat Haarlemech. PIEREWIET. Als die jongen je boe ken zoo slordig terug brengt, zou ik hem eenmaal waarschuwen. Krijg je ze dan weer gevlekt terug, dan leende ik hem geen boeken meer. Spreek maai eens openlijk met hem HANDWERKSTERTJ E. Kind, kind, wat heb jij een bovenst besten verjaardag gehad. En ben je de wol al aan het ver werken? Wat heb je veel nuttige dingen gekregen. Een reuze bof, dat je ook juist een prij - v.nn de Rubriek kreeg. Is hij naar je zin? JIMMY Dat is een heerlijk school reisje geweest, En met het weer heb je het ook goed getroffen. Je -hebt dus met dc voertuigen van ouden en nieuwen lijd kennis gemaakt. Wat typisch dat je ver leden jaar Juni ook een prijs won. Heb je de overige 5 namen nog gevonden THEEROOSJE. Zoo kleine boemelaar ster, ja hard werker, en uitgaan, dat eiecht veel lijd. Het harde werken is nu zeker voorbij, maar het uitgaan? Geniet jij maar, hoor LUISTERVINKJE. Wel bedankt voor je kaart uit I.Tmuiden. Heb je een leuk dagje gehad Ook de vïsclihallen be zichtigd? BANGERTJE. En jou dank ik vrien delijk voor je mooie kaar: uit Bergen. Was je daar met de klas of met moeder? OLD DAID. 't Is niets erg om eens een keertje met de raadsels over te slaan .Te kunt daarom toch nog wel mee mogen loten. Knappe jongen, dat je zoo'n flinke knecht van vader bent. GOUDHAANTJE. Kun je nu al zwem men zonder bussen? .Ta, je mag ook in A'deeling 1 meedoen. Maar. daar moet je wel heel wat Aardrijkskunde voor kennen ORCHIDEE. Neen, Gemakkelijk is de wedstrijd niet. Als tante je een beetje helpt zul je er wel komen. Wat gezellig voor jc. dat je nichtje zoo in de buurt komt wonen CONDOR. Je raadsels zijn goed. Snoe. zig postpapier ie da!. Het doet me genoe gen. Jat je den nieuwen wedstrijd zoo fijn vindt. Hoeveel plaatsen heb je al gevon den GEMS. Ja, ik vond de kaart beeldig. Jullie hebben op één dag heel wat gezien. Wat deftig, dat je er ook nog logeerde. Wat zul je nog vaak met plezier aan die dagen terug denken. Die kersen-eterij vond je zeker allerfijnst. MEERMEISJE. - Terwijl ik je schrijf, schijnt liet zonnetje zoo vro->' 'jk. alsof 't alle dagen geschenen lieeft. Gefeliciteerd met je mooie rapport. Wanneer begin; bij jullie de yacamtie? En waar zal het school feest dit jaar plaats hebben? WILLEM v. d. 'L. Daar wordt tegen, woordig arog al eens een jaarfeest gegeven. En 't treft, dat je daar zoo vaak van mee profiteert. Maar nu de zomer zijn intocht gedaan heeft, is 't vergaderen zeker afge- loopen. Wat je krantenuitknipsels aangaat, de lezing was zeker interessant, maar 't is hier de plaats niet, om er verder over uit ;e weiden. SNEEUWBALLETJE. Juist, Dora Femmt moet Dora Ferm; wezen. Wat je ge vonden hadt, was goed. 16 was goed, men schrijft liet wel met 2 a's en ook met 1 a. Staan je vingers al weer in dc goede rich ting. Ik moest er heusch om lachen. Gaat het examen naar wensch Of is hei al af. geloopen 't Is nu veel te mooi weer om examen te doen. HERTHA. Zit je al in Scheveningen Het zwempak meegenomen? Ik wensch je dol veel plezier. Schrijf je me nog eene. hoe je het hebt. 't Hindert niets, of de ïaadsels in volgorde staan. TOMMY. Je raadsels waren goed. Heb je van de week fijn gezwommen? Als het regent, zwemt het de? te lekkerder. Is 't zoo niet? Wat een bof, dat je in den laai. sten lijd haast geen huiswerk hadt. Werd er uit een mooi boek voorgelezen En :s je vacant ie nu ingegaan? TUINIERSTER.TJE 'Ik hoop. dat je ook een prijsje wint van de tuintjes. Staat alles er mooi bij Je schrijft me zeker wel hoe het afgeloopen 6s. Zijn je beenen nog bruin? En is de veldbouquet nog frisch? IRIS. Dus je 6choolmeneer is hei met mij een1. Dat doet cue heusch plezier. Hoe veel namen heb je nu? Ik kon aan je briefje z en, dat je heusch een beetje je bes: hebt gedaan. Maar ook niet meer dan een beetje. ROODBORSTJE. —„Ja, ik dacht we', dat 't nu meer je weertje wae. Roodborstjes houden niet van onstuiihig weer. Er :s nog wel een andere naam ;e bedenken ia verband met je tuimjes-liefhebberij. *s Is veel aardiger dat je zeif iets bedenkt, dam dat ik het doe. Is Duikelaartje heelemaal uiigeduikeld Je raadsel is goed. LENTEKNOP.! E. Heb je de laatste twee plaatsen nu ook gevonden? Wanneer krijg je je rapport? Je bent er toch niet bang voor? Misschien krijgen we al hel mooie weer, dat we te kort gekomen zijn, Ln de vaeantie. Wat zou dat fijn wezen hè? DIK TROM. Weet je wat een heel fijn sprookje is waar ook lantaarnplaatjes bij rc krijgen zijn: De Watggkinderrie?. De plaatjes zijn ook beeldig. Ln -den winkel waar je de plaatjes huurt, kun je een pros pectus ter inzage krijgen. Daar zul je dit sprookje wel in vermeid vinden. Het boek, waar het verhaal instaat, krijg je erbij. NELLIE. 't Is ie begrijpen, dat je erg verdrietig was. dat je konijntje uit zijn hokje w.v, weggeloopen. Maar ik kan he; me van 't konijntje ook be=i begrijpen Al had hij het nog zoo goed -bij je, daar buiten in 't vrije veld is het ioch nog veel heerlijker. WILLEM H. Voor nieuwe Rubrieker- tjes is een wedstrijd altijd een moeilijk ding. Zit je iniet in de klas bij Spring in 'i veld? Als je hem kent. vraag hem dan maar eens je wat letterwijs Ie maken. Hij doei het va it. -Bennie. Ik kan me we! een beetje begrijpen, dat oom je geen doos met soldaatjes wou geven. De groote menschen hebben zulke droevige indrukken van den oorlog bewaard, dat we hopen, dat de sol daten nimmer meer werkelijk moeten op treden. LUISTERVINKJE. Prettig hoor, da: het boek zoo in je smaak valt. Heb je hel diploma er nog in geplakt? Ja, die onder wijzer van jou is maar een aardige meneer. Hij zou geloof ik, wel willen, dat alle Haar- lemsche kinderen aam onze Rubriek mee deden. Ken je de voordrachten al voor het feest De volgende week vertel je me er zeker wel wat van. Kmagelijn'.je. Kon je maar eens een vacant e bij dien oom gaan logeeren, hè? Je trof het ai heel slecht met het school reisje. Ga je nu nog een1 uit met de klas? Hoe vond je he: in de kindertuintjes? Ga je ook Tuinieren RIJ STEP IKK BB.TJ ENog wel gefeli citeerd met je broertjes verjaardag. Was hij in zijn schik met zijn beer? Ik denk, da: beertje bij hem in bed mag slagen. Is 't niet zoo DUIN VIOOLTJE. - Wat zijn er veel kin deren deze week met de klas uitgeweest. Juilie hebt het ook heerlijk gehad. Een mooi dorpje hè. Wijk aan Zee. ffc 'Ligt eigenlijk schilderachtiger dan Zaudvoor'. Vervelend, dat je kous weg was' en weg bleef. Dat grapje wa? wel wat al te ge waagd. Wat lief van de juffrouw om toen kousen voor je te koopen. Je was toen toch niet blank-om-een KRALENKON1NGIN. Dat was nog eens een groote brief. Twee raadsels is altijd meer dan niets, du6 't was wel een beetje dom, dat je die de .vorige week maar niet in zond Wa: hebben jullie (met de klas een mooie fietstocht gemaakt. Ecp reuzebof, d3t het weer zich zoo goed hield Zou je inog naar Noordwijk gaam? Wat een fijne prijzen krijgen jullie vam school. Wanneer is de prijsuitdeeling Je gaat du« een heerlijk weekje tegemoet. Ga je ver der niet uit Haarlem, 10 Juli 1928. W. BLOMBERG-ZEEMAN, v. <L Vinnestraa; 21r.

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 15