44e Jaargang No. 13227 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 5 Augustus 1926 HAARLEM S DAGBLAD ABOWNEJtfSENTEN per week f met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem B ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^. Franco per post door Nederland K abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Ï3.87H. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, yoor Haarlem en Omstreken f 0.57}r<j; franco per post f0.65 g per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER DrukkerijZ.B, Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers Directie 13082, Hoofdredactie Ï5G54, Redactie 10600 Directeuren :J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Eijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkeroog, iJmuicfen en Administratie 10724, Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: DONDERDAG 5 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling George Robert. 7.308.30 uur. Vrije toegang. Gemeentelijke Concertzaal: Hoe ik mijtn kind gedood heb. 8 <uur. H. O. V. Muizek in den Hout, 8 uur. Bioscoopvooretellingen. Luxor Tearoom: Concert 811 uur. Cabaret Modern Dansen. Optreden van Ter schillende anifitan. La Mascotte, Groote Markt, Dancing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dansen. Café Dreefzicht: Avondconcert. HeemsledeGemeenteraadisjvergadering, 8 uur. VRIJDAG 6 AUGUSTUS. Gem. Concertzaal: De film: ,,Hoe ik mijn Kind gedood heb", 8 uud. Theater „De Kroon, Groote Maiflrt, Bios coopvoorstelling, 2.30 en 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bios coopvoorstelling, 2.30 en 8 uur ILuxor Theater: Bioscoopvoorstelling van 2 30 en 8 uur. ScaLa-Theater. Kleine (Houtstraat. Bios coopvoorstelling, 2.30 en 8 uur. Luxor Tearoom: Concert 811 uur. Cabaret Modem Dansen. Optreden van yerschil lende artieten. La Mascotte, Groote Markt, Dancing. Tivoli, Tempelierestraat: Dancing. Café DreefzichtAvondconcert. ScholenG emeenteraadeveng a der img, 7.30 uur. PRENTBRIEFKAARTEN IN ONZE TIJDINGZAAL. Het is een lust om te zien, hoevele vacantiercizigcrs voldoen aan ons vriendelijk verzoek om ons een prent» kaart van hun vacantie»oord te zenden voor de Tijdingzaal. De vitrines liggen vol en op den schoorsteen zijn er ook al bevestigd moeten worden; geen won» der dat er druk bezoek is van belang» stellenden en nieuwsgierigen, die de verzameling komen bekijken. Natuurlijk komt het grootste gedecl» •te uit Nederland. Wij kunnen natuurlijk niet alle plaatsen opnoemen, maar er zijn er van overal, nit alle provinciën; om maar eenige plaatsen te noemen: Bolsward, de Steeg, Ginneken, Oude» water, Paterswoldc, Valkenburg. Texel, .Vlissingen, Dalfsen, Zeist, Zuidlaren. Ook uit het buitenland is de oogst aanzienlijk, België, Italië, Frankrijk, Zwitserland, Duitschland, Luxemburg zijn daarbij het meest vertegenwoor» digd. België spant verreweg ,de kroon. Maar er zijn ook prentkaarten uit Tsjecho»Slowakije (Praag Praha), uit Afrika (El Kantara, Bougie) en uit Egypte (Cairo). Kortom, de verzameling is niet alleen groot, maar ook interessant en telkens komen er nieuwe bij. Wij zijn dankbaar aan de inzenders en verzoeken aan hen, die nog op reis gaan zullen, dat voorbeeld te volgen. Zij doen daarmede niet alleen ons, maar ook de vele be» zoekers van onze Tijdingzaal, een groot genoegen. Het aantal nadert 1000. DROEVIG ONGEVAL Een 22-jarige jongeman verdronken Woensdagmiddag was een zestal per sonen, de familie B., uit Amsterdam, in een zeilbootje uit varen gegaan. In de ringvaart te Haarlemmermeer, onge veer ter hoogte van het vliegveld Schip hol, zou de 22-jarige B. het bootje een weinig schoonmaken en ging daartoe op de reeling staan. Op een gegeven ogenblik gleed hij uit en viel te water. Vermoedelijk door den schrik bevangen zonk de jongeman onmiddellijk naar de diepte. De direct in het werk gestelde pogingen om hem te redden faalden. Na ongeveer een half uur gedregd te heb ben werd het lijk uit het water opgehaald en tijdelijk naar een loods op het vlieg veld Schiphol overgebracht PERSONALIA'. Voor het examen nuttige hand» werken is te Amsterdam geslaagd mej. H. M. Heijdelberger te Haarlem. BAZAR VOOR HET GEBOUW „DE CENTRALE". Evenals in 1924 zal ook dit jaar weder een bazar worden gehouden in het ge» bouw van de Haarlemsche arbeidersbe» weging „De Centrale", waarvan de op* brengst geheel ten bate van het eigen gebouw zal zijn. Deze bazar zal gehou» den worden van 20 tot 28 November a.s. cn evenals de vorige maal door verschillende attracties worden opge» lüisterd. Van verschillende zijden mocht het bestuur van den Haarl. Best. Bond. reeds medewerking krijgen. SUPERIORITEIT. In de Canadeesche stad Edmonton zijn Maandag veertien olifanten tijdens het vervoer van het station naar de stallen van een circus losgebroken. Zij renden door de stad, waar zij een ware paniek veroorzaakten. Overal vluchtten de menschen, zoodat de straten na kor» ten tijd volkomen verlaten waren. Ten slotte werd de kudde door een sterke politiemacht en het personeel van het circus omsingeld en tot rust en orde teruggebracht. De oorzaak der verwar» ring onder de olifanten was het keffen van een klein hondje, waardoor de dieren werden opgeschrikt. Een jong olifantje bezorgde den meesten last en een dierentemmer kon het ter nauwer» nood ontsnappen. Ja, nu lacht u en 'k geef toe het is ook wel een beetje gek Alles om een heel klein hondje Met een beetje grooten bek Veertien dikke olifanten Op de vlucht voor wat geblaf Van een keffertje, het is haast Bij de olifanten af Maar wanneer je er nu kalmpjes Nog eens verder over denkt Voel je je toch wel een beetje In je menschentrots gekrenkt Schrijven wij de situatie Hier nog even zuiver neer: 't Hondje gaat eerst, hevig keffend Tegen d' olifant tekeer. Deze dikhuid kreeg een stuipje Van den schrik en allemaal Gingen zijn collegas met hem Voor dat hondje aan den haal Een klein leger sterke mannen Kwam er daarna aan te pas Om de kudde op te vangen En toen dat bekeken was Ging het kleinste olifantje Vast uit speeischig tijdverdrijf Nog zijn temmer achtervolgen Die nauw redde 't veege lijf. Nu geef ik u op een briefje Dat dat hondje schaterlacht Om de veel geroemde supe» rioritcit der mcnschenkracht. DE GELDLEENING VAN f 1.000.000 TE ZANDVOORT. Gesloten tot den koers van 97p.Cf. Naar aanleiding van het ra de ver» gadering van, den raad dezer gemeente van. 3 dezer genomen besluit, om een geldleening aan le gaan van f 1.000.000 teneinde eenige geldleeningen te con» venteeren en in staat te zijn, nieuwe werken te kunnen uitvoeren, werd Woensdag door B. en W. op onder» handsch contract deze leening geslo» ten bij het Algem. Burgerlijk Pensioen» fonds te 's Gravenhage tegen een rente van 31/2 en tot den koers van 97 3/4 De 'Burgemeester richtte Woensdag tot alle raadsleden den volgenden brief: Ongetwijfeld zult u belang stellen in -den uitslag van de onderhandelin* gen, die door B. en W. naar aanleiding van het Raadsbesluit van Dinsdag» avond zijn gevoerd tot het sluiten van de geldleening. De leening is gesloten bij het Pensioenfonds tot den koers van 97 3/4% op onderhandsch contract dus verder geen kosten. De Amsterdamsche Bank deed een offerte van 97.65 1/2, hetgeen een netto provenu van ongeveer 97% maakt. Aangezien verschillende gemeenten de laatste weken bij het Pensioenfonds een 41/2% leening tegen 97 sloten, is de koers van 97 3/4 voor Zandvoort niet slecht te noemen.. Of de rente» standaard zal stijgen of dalen, is 'n door niemand met eenige zekerheid te be» antwoorden vraag. Voor de gemeente geldt slechts de vraag, of vóór pl.m. 15 September nog gunstiger bepalingen kunnen worden verkregen. Ook die vraag is bezwaarlijk te beantwoorden, te meer daar over een maand het ge» val zich voor kan doen, dat er geen gelden voor de leening op onder» handsch contract beschikbaar zouden kunnen zijn. Wat betreft de verschillende koersen die Dinsdagavond door een der leden van den Raad genoemd werden, dient niet uit het oog verloren te worden, d-t als regel van die koersen nog 2% emissiekosten afmoeten en voor zoover die leeningen op contract gesloten werden, het Pensioenfonds voor groote» re bedragen voordeeliger offerte doet, waarbij komt, dat die bedragen, zoo» als b.v. door de gemeente 's Graven» hage is geschied, binnen 24 uur werden opgenomen. Een dezer dagen leenden Veisen en Huizen tegen 97%. Ik meen goed te doen u van een en ander op de hoogte te brengen". BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 25 tot en met 31 Juli kwamen voor te Haarlem 2 gevallen van rookvonk, te Zandvoort 2 gevallen van roodvonk. DROEVIG ONGEVAL TE OMMEN. T wee padvinders overreden. DE 9-JARIGE L. COTTE UIT BLOEMENDAAL GEDOOD. V.(D. meldde ons hedenmorgen uit Zwolle: Van een troep te Ommen kam» poerende padvinders uit Bloemendaal, werden gisterenmiddag twee jongens bij het oversteken van den straatweg te Bestmen (gemeente Ommen) door een auto aangegereden. Eén hunner werd onmiddellijk gedood, de ander licht gewond. Omtrent dit vreeselijke ongeval vernemen we nog de volgende droevige bijzonderheden. Omstreeks kwart voor vijf kwam een auto met middelmatige vaart den openbaren grindweg tusschen Ommen en Den Ham opgereden. Van de tegen» overgestelde richting kwam een co» lonne padvinders uit Bloemendaal, die thans te Ommen kampeeren. De pad», vinders waren op de fiets en plotse» ling kwamen 'twee padvinders, die naast elkaar reden, met de sturen in elkaar. Met het noodlottig gevolg, dat ze beiden kwamen te vallen. Zeer eigenaardig was het dat de padvinder, die aan den buitepkant van den weg reed, over zijn kameraad heen viel en wel juist onder de auto die aan kwam rijden. Hij werd onmiddellijk gedood. Het was de 9*jarige Louis Cotte uit Bloe» mcndaal. De andere padvinder werd licht gewond. Onmiddellijk na ontvangst van deze berichten, stelden wij ons in verbinding met het Raadhuis te Ommen. Men deelde ons daar mede, dat dit zeer tragische ongeval niet 'te wijten is aan de schuld van den chauffeur van de auto. De wagen reed geheel rechts. De colonne padvinders eveneens. De laatste-n reden twee aan twee. De jongens van het tweede gelid, de ll»jarige David August Prins en Louis Cotte geraakten op het oogen* blik dat de auto reeds vrij dicht ge» naderd was, met de sturen van hun fietsen in elkander verward waardoor zij kwamen te vallen. De chauffeur van de auto remde oogenblikkelijk, en haalde nog zoover mogelijk naar rechts uit. Dit heeft niet mogen baten, de negenjarige jongen, die aan den buitenkant van den weg reed, werd aangereden en dermate gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Uit de sporen in het gras kon worden opgemaakt dat inder» daad zeer krachtig was geremd, en dat zooveel mogelijk den rechterkant van den weg was gehouden. De auto werd dan ook niet in beslag geno» men. De verslagenheid in het kamp er zijn op het oogenblik zeer veel pad» vinders was natuurlijk zeer groot. Hopman de Vries die met de Bloe» mendaalsche jongens dn Ommen was, overwoog het kamp van de Bloemen» dalers op te heffen. Maar dat is niet mogelijk. Talrijke jongens kunnen nu niet thuis komen omdat hun familie» leden eveneens uitstedig zijn. Tenslotte vernemen wij dat Hopman de Vries, hedenmorgen, de reis naar Haarlem heeft ondernomen, ter bege» leiding van het vervoer van het lijk naar Bloemendaal, dat vanmorgen te 11 uur plaats vond. DE KONINGIN EN DE PRINSES. Toestand onveranderd. Naar het persbureau Vaz Dias ver» neemt is de toestand van de Koningin en de Prinses onveranderd. Woensdag» morgen is de hofarts Dr. Pot uit Apel» doorn op Soestdijk geweest. De Ko» ningin en de Prinses zullen vermoedelijk heden, Donderdag, in ieder geval Vrij» dag naar den Ruigenhoek vertrekken. Nader meldt het persbureau Vaz Dias ons dat het vertrek naar den Rui» genhoek is bepaald op heden (Donder» dag). De Koningin wordt tegen vijf uur in Den Haag verwacht. „DE VRIJE HAARLEMSCHE SCHILDERSSCHOOL". Met ingang van 1 September a.s. wordt in perceel Kampersingel 42. ge» opend ,.De Vrije Haarlemsche Schil» densschool." Aan hen, die zich in schilderen en teekenen willen bekwa» men ook meer gevorderden zal daar gelegenheid worden gegeven, zelfstandig en onder leiding van de kunstschilders Boot en Grootens. te werken. Als directeur der inrichting zal optreden Ir. F. J. Kubatz te Haar» lem. AUTOBUSBEDRIJF DER SPOORWEGEN. Personen- en vracht vervoer. De correspondent van de Tel. te Utrecht meldt: Omtrent de oprichting van een auto» busbedrijf door de Nederlandsche Spoorwegen kunnen wij nog nader me» dedeeien, dat het, hoewel de plannen nog slechts in het allereerste stadium van voorbereiding zijn, de bedoeling is om van het autobusbedrijf een naam» looze vennootschap te maken, onge» veer in gelijken vorm als het bestaan» de spoorwegoouwbedrijf, dus staande naast de Ned. Spoorwegen. Onderzocht wordt thans hoe in het buitenland dergelijke bedrijven werken en hoe zij daar zijn opgezet. Behalve met personenvervoer zal de vennootschap zich bezighouden met het vrachtgoederenvervoer, om op die wijze te trachten het door de Ned. Spoor» wegen verloren terrein weer terug te winnen. Daartoe zullen de nieuwste en grootste personen» en vrachtauto's in dienst worden gesteld. Het is ook de bedoeling om eigen garages en reparatie»inrichtingen in het leven te roeoen. Als een der voordeelen, aan de op» richting van een afzonderlijke vennoot» schap verbonden wordt genoemd, dat het personeel, dat daarbij in dienst wordt gesteld, los staat van het regie» ment dienstvoorwaarden, alsmede van het reglement op de dienst» en rusttij» den, dat voor het personeel bij de spoor wegen geldt. Daardoor zullen, zoo wordt verklaard, de exploitatiekosten van het nieuwe bedrijf zoo laag moge» lijk gehouden kunnen worden. Tot directeur van deze nieuwe naam» looze vennootschap is met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer R. G. M. A. Heg, thans inspecteur van het vervoer bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht. De bedoeling is om met de exploi» tatie van de autobuslijnen in het Noor» den des lands te beginnen. Vermoede» lijk zal dit plaats vinden op 1 Januari aanstaande. 7 Waar het nieuwe materiaal, benoo» digd voor het autobedrijf, vervaardigd zal worden, staat thans nog niet vast, aangezien nog onderzocht wordt, welk materiaal in de practijk het doelmatigst is gebleken. GEWELDIGE BRAND TE LOSSER. Kinderen met moeite gered. Een geweldige brand heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Losser gewoed. De brand is ontstaan in de kleermakerij van den heer Olde Egberink aan de Langestraat. Het per» ceel stond spoedig in lichtelaaie. Op het gelui van de brandklok snelden vrij» wel alle dorpsbewoners met de brand» weer naar het brandend huis. De vlammen waren spoedig naar het aangrenzende café overgeslagen. De brandweer kon aanvankelijk tegen de vuurzee niets uitrichten en binnen een kort verloop van tijd waren in totaal zeven huizen door het vuur aangetast. Verdere uitbreiding van den brand wist de brandweer echter te voorko» men. De zeven huizen, bestaande resp. uit een kleermakerij, een café, een rij» wielherstelzaak, een groentenzaak en drie arbeiderswoningen, brandden tot den grond toe af. Eenige kinderen uit de arbeiderswo» ningen wist men, na veel moeite, te redden. Van het huisraad kon bijna niets in veiligheid worden gebracht. De bewoners van de arbeiderswoningen waren niet verzekerd. De oorzaak is niet bekend. SCHOTEN'S BEVOLKING. Snelle toeneming. Er is te Schoten weer een aantal der gemeentewoningen gereed gekomen. Thais zijn de huizen aan de oostzijde van het Elzenplein door den bouwer opgeleverd en door ,de gemeente aan de Bouwvereenigiwg overgedragen. Er is hierdoor weer gelegenheid ge» komen voor een 30tal gezinnen die de geriefelijke arbeiderswoningen dezer dagen kunnen betrekken. De aanwas der bevolking in den Westelijken uithoek van Schoten gaat wel in een snel tempo. NED. VEREEN VAN FABRIEKS» ARBEIDERS. Door de afdeeling Haarlem van bo» vengenoemde organisatie werd Woens» dagavond een ledenvergadering gehou» den. Er werd een propagandarede ge» houden. LANGS DE STRAAT Te Amsterdam Strandgenoegens. Er wordt heel wat gebouwd en ver» bomvd in Amsterdam. Nauwelijks heeft het eene groote magazijn een uitverkoo* ping „wegens verbouwing" aangekon» digd of een ander meent nu eveneens verplicht te zijn tot een „algeheele ver» nieuwing" over te gaan. Dc tijden, waarin een zaak honderd of meer jaren onveranderd en toch welbeklant! bleef voortbestaan zijn voorbij. Zoo komt het dat je op verschillende plaatsen in de hoofdstad tegenwoordig groote hoopen zand ziet l'ggen, die de even levendige als speelgrage Amster» damsche jeugd natuurlijk gretig als speelterrein annexeert. Ergens op den Nieuwezijds»Voorburg= wal ligt ook zoo'n hoop, ik mag wel zeggen: zoo'n berg zand, die haast wel een duin lijkt. Tenminste voor wie de verbeeldingskracht heeft van mijn twee Amsterdammertjes, de blonde met de steile haren en die andere: de bruine krullenbol, beiden met kapotte „ketoe» rfe pakkies" cn schoenen met niet meer heele neuzen aan, maar beiden ook met pretglans in de oogen. De huizen van den Nieuwezijds»VoorburgwaI waren voor hen wég; zij lagen daar op het strand, vlak bij de zee en in hel suizen van de trams over het asphalt hoorden zij het ruischen van ,de golven. Den blonde promoveerde ik dadelijk in gedachte tot mijn vriendje, hij keek zoo eerlijk en onbedorven uit zijn blau» we kijkers, de donkere krullenbol had al iets in zijn oogen dat sprak van den invloed van de ,.groote»stadslucht". Ze waren intens bezig cn hadden oog noch oor voor de omgeving. Hun schelle, jonge stemmen kwetterden telkens bo» ven het stadslawaai uit. Met hun han» den, alléén met hun handen want zij hadden natuurlijk geen „scheppies", als dc gelukkiger kinderen aan het echte strand, wrochten ziiii een geniaal bouw» werk. Met hun vuile jongens=klauwtjes hadden zij een breede, onderaardsche gang gegraven (ja hcusch: de gang was overdekt!), waarop twee dwarsgangen uitkwamen en aan het eind van elke gang lagen grotten, die overkoepeld waren, zooals je dat vroeger bij vesting» werken had. Een vesting was het evenwel niet, want: „Dit is 'n pelès!" verklaarde de blonde. ,,'t Pelès van de Kouningin!" De donkere kon het hiermee eens zijn. „Dit is de koamer fen de Kouningin, deise is fen de Prins en deise fen Ju» lioantje!" preciseerde hij, nadrukkelijk de drie vertrekken aanwijzende. „En as 't kloar is, loate we 't kaake!" zei de blonde weer. (Je zou anders ge» zworen hebben dat 't „kloar" was, maar hun jongensfantasie had blijkbaar nog stouter plannen). „Four hoefeil sellemenet loate kaake?" peinsde de krullenbol. „Four twei maf» fies?" .•Hour hèm!" schamperde de blonde. „Four twei maffiesü Motte we toch seiker veil meir four hebbe! Joa, de kindere, de k i n d e r e die kenne twei heitjes*) betoale, moar de groute minste veil meir jö!" „Hoefeil den?" hield de donkere aan. „De groute minse, die betoale z'n oogen werden grooter en hij stond versteld over z'n eigen durf, toen hij na eenige aarzeling aanvulde: drie faaftig!" „Ajö!" zei de krullenbol en hij proestte het uit en tikte heftig met den middelsten vinger van zijn iinkerhand tegen zijn rechter elleboog. „Je ben gek! Joa, se selle drie vaaftig betoale! Amme! Den trep ik nog feil liefer 't heile pelès in stukke....!" En hij voegde de daad bij 't woord: één kwaadaardige schop en de mooie koepels werden tot een ruïne! Meteen vloog hij weg want hij zag móórd in de oogen van mijn vriendje, dat haast stikte van verontwaardiging. Schreeuwend en scheldend holden de jongens achter elkaar den Voorburgwal af en verdwenen in een zijstraat. Van 't paleis was niets over dan een paar brokken gang.... J. C. E. heitje kwartje. HET DRAMA TE IJMUIDEN. De Engelsche trawlers vertrokken. Onze correspondent meldt ons nog: De beide Engelsche stoomtrawlers ..Ben Strome" A 109 en „Alex Hastie" S. N. 56 zijn Woensdagmorgen van IJmuiden naar Engeland vertrokken. De beide verdachten die zooals wij reeds mededeelden, op last van den officier van justitie, werden losgelaten, zijn mede vertrokken. Het lijk van' den verdronken matroos is met een der beide trawlers naar Engeland ver» voerd. De beide mannen zijn losgelaten omdat uit het ingestelde onderzoek niet is gebleken dat opzet in het spel was. ARR.-RECHTBANK HET AVONTUUR OR DE ZOIVïERVAART. De mislukte overval Onze lezers herinneren zich het ge* beurde in den laten avond van Zater* dag 26 Juni op de Zomervaart onder de gemeente Haarlemmerliede. Te ongeveer half elf kwam de melk* boer S., wonende Ringdijk 114, te Vijf* huizen met paard en wagen uit de stad rijden." Even voorbij de brug over de Zomervaart sprongen twee kerels uit het gras. Een van hen greep het paard vast en de ander vloog op den melk* boer af. Beide roovers waren gemas» kerd. De aanvaller had een revolver in de hand dien hij op den melkboer richt te met de woorden Je handen omhoog of ik schiet je kapot. De melkboer ging geweldig te keer, terwijl de roover trachtte op den wa* gen te klimmen. Hij legde de zweep er over en in een vaart ging het er van door. Gevolg was dat de bandiet met pistool achterover van den wagen viel en dat de andere, die het paard trachtte vast te houden wel 25 Meter werd mede gesleurd. Toen achtte hij het geraden maar los te laten. De aan* vallers grepen daarna hun fietsen die in het gras lagen en reden snel weg in de richting van Haarlem. Echter ze liepen in den val. De Haarlemsche politie had er kennis van gekregen dat een paar Haarlem» sche jongens een uit Haarlem terug» keerende melkboer, die waarschijnlijk veel geld bij zich zou hebben, zouden te pakken nemen. Ze had daarna haar maatregelen genomen. De inspecteur Verschoor met den rechercheur van der Werff stelden zich op de Zomer» vaart .verdekt op in de nabijheid van de omgeving waarvan men vermoedde dat zij het geschiktst was voor den aan» val. Een eind verder verschool zich de agent Doornbosch met den politiehond Nora. Toen nu de bandieten trachtten er vandoor te gaan riep de agent Doorn» bosch hen toe, dat zij moesten afstap» pen. Ze reden echter door, waarop de agent een schot loste. Daarop stap» ten de roovers af. De agent nam een der mannen voor zijn Tekening. Deze probeerde nog iets uit zijn zak te ha» len. Later bleek die zak een revolver met zes scherpe patronen te bevatten. Opnieuw loste de agent een schot en daarna stak de man de hand om» hoog. Inmiddels bewaakte Nora den tweeden roover die het niet waagde een stap te ver* zetten. De andere politiemannen kwa» men nu toesnellen en ter plaatse werd een onderzoek ingesteld. In het bezit der mannen werden de maskers gevon» den en het wapen. Beide mannen wer» den vervolgens naar het Bureau van politie in de Smedestraat gebracht. Daar bleek een van hen de 32»jarige J. de Gr. een zeer goede bekende van de politie en justitie te zijn, de andere, de 21»jarige J. H. v. d. S., was nog urm» met met de politie in aanraking ge* weest, doch had toch reeds gerui» men tijd het pad der ondeugd betre» den. Beiden hadden het zaakje op touw gezet, omdat hom was verteld dat de melkboer met heel veel geld naar huis zou gaan. In dezerf-hadden zij echter mïsgerekend- Heden diende deze zaak voor de rechtbank. Beide verdachten bekenden den overval. Ook erkende een der ver» dachten dat hij dein revolver in de hand had gehad. Echter niet met de bedoeling om te schieten, „want uit principe doe ik dat nimmer", zeide verdachte de Gr. „Maar als S. nu eens met den wagen was blijven staan," aldus de President. „Ooh, wat zal ik u zeggen, over hon» derd jaar zijn wij allen dood", zoo het antwoord van de-n verdachte. De mededeeümgen die verdachten deden kwamen geheel overeen met 't geen wij indertijd meldden en dat wy hiervoor memoreerden. Het getuigenverhoor gaf weinig nieuws. De melkboer J. Smit deed een ver» haal van het gebeurde. Volgens hem had hij den zweep gegrepen toen een der mannen met een revolver bij hem in de hand stond. De eerste verdachte zeide dat een vriend hem had medegedeeld dat de melkboer met veel geld naar huis gaan zou. „De situatie werd mij uiteenge» zet en daarna ben ik aan den gan.o ge» gaan". Het komt wel in orde had de man gezegd. Het kwam in orde. Des nachts zat ik op het politiebureau. De melkboer ontkende dat hij aan iemand had gezegd dat hij veel geld

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 1