44e Jaargang No. 13234 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 13 Augustus 1926 ABONNEMENTEN per week f 0.27J^, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57H- Franco per post door Nederland f3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, Yoor Haarlem en Omstreken f 0.57)4; franco per post f0.65 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels fl.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel, Bü abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directio, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren :J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, iJmuiden en Administratie 10724. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT h UMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden ver» zoeke wjj voor de verschillende afdeeiingcn van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere me» dedeeIJngen of vragen voor de Redactie: 10600; Voor de Hoofdredactie: 15054; Voor advertenties, abonnemen» ten en bezorging: 10724; Voor aangelegenheden van de directie: 13082. AGENDA Heden: VRIJDAG 13 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen. Luxor Tearoom: Concert 811 tl ut. Cabarei Modern. Dansen. Optreden van yeTsdhiillende arasten. iLa Mascotte, Groofce Markt: Dancing. Tivoli, TempeliersetraatDansen. Café Dreefziöht: Avondconcert. ZATERDAG' 14 AUGUSTUS Theater t,Do Kroon", Groots Markt-, [Bios coopvoorstelling, 2.30 en 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bios coopvoorstelling. 2.30 en 8 uur. [Luxor TheaterBioscoopvoorstelling 2.30 en 8 nur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat. Bios coopvoorstelling, 2.30 en 8 uur. I/uxor Tearoom: Concert 811 uur. Caibaret Modern. Dansen. Optreden vi yerscMllendo autisten. Da Mascotte, Groote [Markt: Dancing. Tivoli, Tempel ier^straat: Dansen. Café Dreelzicht: Avondooncprt. SLUISBOUW Een paar ongevallen GEBREK AAN VERBAND MIDDELEN Donderdag hadden op de werken van den sluisbouw te IJmuiden twee ernstige ongelukken plaats. Omstreeks 11 uur werd voor een ons geval op het werk der firma Bockhos ven en van Zuilen aan het buitensluiss hoofd de hulp ingeroepen van dr. van H. Daar was een der arbeiders bij het vervoeren V2n een vracht ijzer op een door een tractor voortgetrokken lorrie, onder het omvallende ijzer geraakt, waardoor een zijner beenen brak. Toen dp. van H. op de plaats van het onges val kwam, bleek, dat er op het goheelc werk, waar Ia gelijks een paar honderd arbeiders werkzaam zijn, geen vers handtrommel aanwezig was, zoodat de verbandtiommel moest worden geleend van de Hollandsche Beton Mij. die de werkzaamheden aan bet binnenssluiss hoofd verricht. Het slachtoffer werd daarop door dr. van H. verbonden. Ongeveer tezelfder tijd geschiedde een ernst'3 ongeval op het werk der Hollandsche Beton Mij. Hier was de arbeider P. K., uit Wijkeroog met zijn beenen tusschen twee stukken graniet bekneld geraakt, waardoor een kuits been brac. Hier was Dr. R. spoedig ter plaatse. De verbandtrommel was echs ter uitgeleend voor het eerstgenoemde ongeval, zoodat de geneesheer in als Ierijl eenige r.oodspalken moest laten gereed maken. K. is, na verbonden te zijn, met het bootje van den Rijkswas terstaat naar den bootstcigcr vervoerd en vandaar met den ziekenauto van den heer E. naar Haarlem overgebracht. Uit het bovenstaande blijkt du id es lijk, dat het met de hulpvcrlccning op de werken van den sluisbouw niet 'ges heel in orde is. Er werken daar vele honderden arbeiders, terwijl de werks zaarnheden van dien aard zijn, dat ons gevallen niet uitgesloten zijn. De aan.vez:gheid van een verbands trommel is een eerste vereischte. voors al omdat de werken zeer moeilijk te bereiken zijn. Thans kwam ons ter oore, dat de vorige week een door een ongeval ernstig verminkte arbeider meer dan twee uur op hulp heeft moes ten wachten. Ook een betere communis catie met IJmuiden is noodzakelijk. Men kan zich voorstellen, met hoeveel moeilijkheden het vervoeren over de sluisdeuren van een door een ongeval getroffene, gepaard gaat. Het is ons bekend, dat reeds jaren geleden door ingenieurs van den Rijkswaterstaat plannen zijn gemaakt voor het maken van een bruover de middenkolk van de oude sluis, later eveneens voor een klapbrug over de groote sluis. Destijds achtte men d't niet noodig. Thans is aan deze bruggen meer dan ooit bes hoefte. Soms is er een bootje beschikbaar om de getroffenen te vervoeren, maar meestal mcit het vervoer of via Wijs keroog, dat ook al zeer moeilijk te bes reiken is, of over dc sluizen gccshieden. Naar wij nog vernemen zal door de arbeidsinspectie een onderzoek naar een en ander worden ingesteld. NASLEEP BRAND GEM. CONCERTZAAL De brandweerman Scholten invalide EEN VERZOEK OM GELDE- LIJKEN STEUN Onze lezers herinneren zich natuurlijk den brand in het Gemeentelijke Con: certgebouw, voorgekomen in den nacht van 11 Februari 1924. Dat is dus al weer 2J4 jaar geleden! Maar uit veler geheugen zal wel weg gewischt zijn, dat bij het blusschingss werk de 60s jarige brandweerman A. Scholten ernstig gewond werd. Hij zakte door den vloer van de gaanderij en viel op de steenen van de vestibule. Eerst is hij 10 weken in liet St. Elisabeth's Gasts huis verpleegd. Daarna vertoefde hij voor rekening der Rijksverzekeringss bank 10 weken in een herstellingsoord te Nijmegen en ook nog eenigen tijd in de Valeriusklinïek te Amsterdam. Maar volkomen genezing werd niet bes reikt. Zelfs nu nog kan Scholten zich slechts zeer moeilijk verplaatsen, hij strompelt met een stokje langs den weg en het is hem aan te zien. dat elke stap of beweging hem pijn kost. Hers haalde malen is hij door geneeskundigen onderzocht, zoowel voor de Rijksverzes keringsbank als voor het Burgerlijk Pensioenfonds, Na zijn ontslag uit de ziekeninrichs tingen was Scholten niet meer in staat te werken. Vrócger was hij eerst polities agent te Leiden, daarna besteller bij een expediteursfirma te Haarlem. Voor hij het ongeluk kreeg dreef hij voor eigen rekening een handeltje in vaten en kiss j ten, dat hem een behoorlijk bestaan ops leverde. Met de uitkceringen van de Rijksvers zekeringsbank is het zoo verzekerde Scholtcn ons niet vlot vcrloopen. Eerst kreeg hij een poosje 6 gulden per week, toen weer eenigen tijd niets, maar den laatstcn tijd kan hij elke-week 12 gulden halen. Maar aldus de klacht van Scholten van die 12 gulden per week kan ik niet bestaan. Hij heeft in Januari van dit. jaar een verzoek aan den gemeenteraad van Haarlem gericht om hem voor rekening der gemeente een wekelijksche uitkee» ring te geven, opdat hij met die 12 guls den van de ongevallenverzekering met zijn vrouw behoorlijk zal kunnen bes staan. Dit verzoek is nog steeds niet in den raad aan de orde gesteld. Namens B. en W. is eenige keeren aan Scholten vers zekerd „dat dc zaak wel in orde zou komen", maar het geduld van den man wordt wel wat heel lang op de proef gesteld. Nu kan hij met stelligheid verzekerde hij het ons niet langer wachten. De nood in het gezin is nu zoo boog geklommen, dat langer uitstel af te keuren is. Eenige weken heb ik zoo vertelde Scholten ons zonder hemd moeten loopen, omdat er geen geld in huis was. Nu heb ik van een wclmeenende weer dit onontbeerlijk kleedingstuk gekregen. Wij hebben ten stadhuize geïnfors meerd hoe het met het verzoekschrift van Scholtcn staat. Daarbij werd ons verzekerd, dat er verschillende moeilijks heden zijn, die niet alleen van adminis= tratieven aard zijn, die het nemen van een beslissing vertragen. Nu is evens wel spoedig een voorstel van B. en W. te verwachten. MODEPRAATJE Dit is de door dames beminde periode Van nieuws uit het kamp van Madame la Mode En tientallen tijdschriften komen vertellen Van nieuwe creaties naar nieuwe modellen, Van echte en kunstzij, fluweel, crêpe satin Travers, toile de sole, crêpe georgette, marocain, Van strikjes en kettinkjes, ruches en kraaltjes, Van plooitjes en zoompjes en dasjes en sjaaltjes, Van knoopjes en haakjes, plissé en van moesjes, Japonnen, casaques en tunieken en bloesjes, Van kragen, ceintuurs, van jabots en van kantjes. Borduursels, a jours, van festons en van randjes Van tinten als mauve, saumon en champagne, Cyclamen en jade, bols de rose, oranje Amandelgroen en nog veel andere kleuren, Van talrijke dingen waarmee je kunt geuren, Als kousen en schoenen en taschjes en ringen Als handschoenen en veel intiemere dingen.... En als u nu vraagt naar de mode der heeren En waarom u daarvan het nieuws moet ontberen, Dan is het omdat er niets nieuws valt te melden. Voor heeren blijft altijd de regel nog gelden De pakken van *t vorig jaar worden gedragen, En eigenlijk hoeft u dit zelfs niet te vragen, De beurs draagt de man in de hand die blijft open Opdat hij al 't nieuws voor zijn vrouw kunne koopen. PORT-VERLAGING Verdere plannen Wij hebben reeds gemeld, dat met ingang van 1 October a.s. het porto voor bkmenlandsche briefkaarten van 7 1/2 op 5 cent zal worden gebracht en het 'recht voor expiress eb est ©Hingen 20 in plaats van 30 cent zal worden. Ook dat nog geen enke'le beslissing is genomen inzake het verlagen van het port voor binnenlandsche brieven tot 7 1/2 cent, al ligt dit wel in de bedoeling. De verdere plannen voor verlaging zijn, naar de. Haagsche Crt. meldt, dat het tarief voor de binnen» landsche pakketpost met 10 cent wordt verlaagd, dus van 40, 50 en 60 cent, gebracht op 30, 40 en 50 cent. Overwogen wordt het porto voor brie» ven en briefkaarten, welke over land naar Indië, Suriname en Curasao ge» zonden worden, gelijk te maken aan het zeeposttarief, dus voor brieven op het oogenblik 10 cent en voor briefkaar ten 5 cent en het scheppen van moge» lijkheid voor uitgevers van couranten en tijdschriften, deze voor de zeepost naar Indië, Suriname en Curasao bij abonnement te frankeeren tegen de be» staande binnenlandsche tarieven. VERNIEUWING LEERMIDDELEN. B. en W. stellen den Raad voor be» houdens nadere financiecle regeling, voor vernieuwing van enkele Ieermid» delen aan de school no. 1 voor buiten» gewoon L. O., beschikbaar te stellen op den post, volgn. 445 der begrooting, dienst 1926, een bedrag van 505, WERK VOOR WERK- LOOZEN? OVER HET CONTRACT-LOON Men schrijft ons van arbeiders» zijde: Onder bovenstaand opschrift werd in uw nummer van Woensdag LI. een bericht opgenomen hetwelk een ver» keerden indruk kan wekken. In den aanhef wordt gezegd dat een der groote aannemers hier ter stede het betrokken werk te Hillegom heeft dat hij wil laten verrichten door Haar» lemsche werklieden tegen een loon van f 27.50 per week bij een werkweek van 55 uur. Nu moet er eerst voorop gesteld worden, dat er te Haarlem beslist geen groote werkloosheid onder de grond» werkers heerschf, die is hier zeer zener nier meer dan in andere plaatsen. Voorts, dat er tusschen de twee patroonsbonden en de 4 organisaties van. werknemers een Landelijk Collec» tieve Arbeidsovereenkomst is a-fgeslo» ten, waarin het loon voor de grond» werkers bij een vastgestelde 48» urige werkweek is bepaald op 75 ct. per uur voor Haarlem. In dit contract is een artikel (18) opgenomen, waarin wordt bepaald, dat de werknemers bij ongeorganiseerde werkgevers minstens onder dezelfde arbeidsvoorwaarden moeten gaan werken, terwijl art. 10 bepaalt, dat extra - betaling zal plaats vinden voor het werken meer dan 20 minuten afstand buiten de bebouwde kom der gemeente en artikel 5, dat 70% van het uurloon zal worden uhbe» taald wanneer er niet gewerkt kan wor» den door ongunstige weersgesteld» heid. Als de betrokken aannemer zich aan al deze bepalingen die met de patroons» bonden zijn overeengekomen niet wil houden, komt zijn genegenheid voor de Haarlemsche grondwerkers in een eigenaardig daglicht te staan en komt het toch hier op neer dat men door slechte arbeidsvoorwaarden de con» currentie met de andere aannemers wil voeren. Nu zou men misschien denken dat de betrokken werkgever niet Het Haar» lemsche loon, maar dat van Hillegom behoort uit te betalen. Dit is met juist daar hij, als hij Haarlemsche grond» werkers belieft ook hun het toeko» mende loon moet uitbetalen. Maar goed, aangenomen dat het eens zoo is. Voor Hillegom is in 't contract, met een 48»urige werkweek en het uitbe» talen bij regen verzuim het uurloon vastgesteld op 52 cent en wordt er momenteel onderhandeld om het 62 ct. te doen worden. Laat de werkgever onder de met de patroonsorganisatie overeengekomen arbeidsvoorwaarden werken, hij zal zien, dat er arbeiders genoeg bereid zijn om de zware werkzaamheden te verrichten. UIT HET KAPPERSBEPRIJF. De plaatselijke vakraad iri het kap» persbedrijf tc Haarlem gevormd door de afdeeling Haarlem van den Neder» landschen Baibiers» en Kappersbond (patroons»organisatic) en de afdeeling Haarlem v. d. Nedcrlandschen Bond van Kapperspersonccl heeft een propa» ganda»missive verspreid om belang» hebbenden op te wekken tot de Organi satie toe te treden- Daarin wordt o.a- geschreven: Men klaagt in ons bedrijf over slechte en niet- voldoende geregelde tarieven, over oneerlijke concurrentie, .over onwillige ongeorganiseerden, over onbekwame bedienden, over geen behoorlijke cot»> tractueele arbeidsovereenkomst tus» schen patroons en bedienden, over de last van den Kantonrechter, ja. waar over klaagt men niet? Wij moeten bereiken: geordend leer» lingwezen. geordende arbeidsvoorwaar* den. geordend vakonderricht. geordend bedrijf in vollen omvang. NIEUWE GOLFLENGTEN VOOR NEDERLAND Invoering met September Om te voorkomen, dat door het toe» nemende aartal omroepstations in Europa de onderlinge storing steeds grooter wordt cn om vooral op de kleinere golflengten de grootst moge» Iijke stor.ngsvijheid te bereiken, is in» dertijd op initiatief van de British Broadcasting Company de „Office In» ternational dc Radiophonie" te Genève opgericht. Dit bureau is er thans, naar de Tel. meldt, in geslaagd een bevre» digende oplossing voor het Europeesche omroeDprobleem te vinden. Bij een voldoende onderlinge sto» ringsvrijhtid der stations heeft men in Europa de beschikking over 99 golf» lengten tusschen de 200 en 600 M. De moeilijkheid was, dat er nu reeds 200 stations op deze golflengte werkten. De 99 beschikbare golflengten heeft men in twee soorten verdeeld, de eigen en ge» mecnschappelijke golflengten. Er zullen 83 eigen golflengten worden toegewezen en 16 gemeenschappelijke. Deze 16 ge» mcenschappeJijke golflengten zijn be» stemd voor 116 stations, die of met kleine energie werken, of op grooten afstand van elkaar gelegen zijn en el» kander dus niet zullen storen. Neder» land krijgt twee eigen golflengten, 256 en 232 M, Hieronder volgen eenige der nieuwe golflengten, die met September offi» cieel ingevoerd zullen worden. Oude golf Nieuwe golf 350 B'oeraendaal 566 590 Wtenen 517 515 Ziirich 500 505 Berlijn 484 259 Eibcrfeld 469 458 Parijs PTT 448 392 Hamburg 429 425 Rome 423 453 Bern 411 470 Frankfort 395 446 Stuttgart 380 373 Madrid 375 363 Londen 361 416 Breslau 357 365 Praag 349 452 Leipzig 323 410 Munster 303 297 Hannover 297 294 Dresden 294 387 Dortmund 283 265 Brussel 263 GEVONDEN DIEREN EN VOOR» WERPEN. Terug te bekomen: J. Peper, Wolstraat 15, autonummer (letter H); J. H. Evers, Korte Poellaan 29 rood, dr.mesarmbandhorlog; J. Hen» ze, Lange Heerenvest 18, autodop; Dr. v. Wave-en, Schotersingel 143, autoslin» ger: J. Honsbeek, Wilsonsplein 3, bank» biljet: Verbeek, Ged. Oudegracht 18, bal: L. Malnetbe. Zuid Polderstraat 93, combinatie: Brandse, Hazebroeksraat 1 gabardine jas; C. P. Kerkvliet, J. W. Frioslaan 9 Overveen, overjas; Rijn» tjes, 2e Vooruitgangstraat 9, zw. wit poesje, kernei Fauna: G. v. d. Leest, Rampelaan 70. Overveen, heerenporte» monnaie; W. Schulz, Palmstraat 21 rood portemonnee met inhoud; M. Okker» sen, Hoofmanstraat 5, rijwielbelasting», merk; L. Malherbe, Zuid Polderstraat 93, rijwiclbandenlichters en sleutels; A. Cordes, Kntzingerstraa 18, rozenkrans in étui; L. Halherbe, Zuid Polderstraat i 93. schroevendraaier; A. Toepoel, Fa» briciusstraat 22, huissleutel; G. Ver» meer. Vooruitgangstraat 119 rood, stop» contact; S. Kieefstra, Oranjeboomstraat 74, zweep: Arkenbout, Lange Heerern vest 12, zak met paardenvoeder. EEN KORTE STAKING IN HET BOUWBEDRIJF 23 ARBEIDERS ONTSLAGEN Men schrijft ons: Donderdagmorgen brak er een con» flict uit op het bouwwerk aan den Vei» gierdenveg te Schoten, waar 234 wo» ningen worden gebouwd. Omtrent dit conflict vernemen wij het volgende: Door den aannemer, den heer B. uit Hilversum, werd Woensdagavond aan 23 werknemers ontslag aangezegd tc» gen Donderdagavond, een maatregel die in de bouwbedrijven algemeen gel» dend is en waar ook een opzegtermijn van ccn dag voorgeschreven staat. Naar de meening der werknemers was evenwel voor deze opzegging geen cn» kelc reden; daarom werd aan den aan» nemer gevraagd, om de opzegging on= gedaan te maken. Hieraan kon deze evenwel niet vol» doen, omdat er naar zijn meening den eersten tijd niet voldoende voortgang gemaakt kon worden om al de werk» nemers aan het werk te houden. Ten slotte stelden de werknemers voor om dan bij aanneming van nïcu» we werkkrachten het eerst hen in aan» merking te doen komen, dit thans we» gens te slechten voortgang ontslagen waren. De heer B. antwoordde, dat hij to» taal vrij wilde blijven bij het opnieuw aannemen van werkkrachten, waarmc» de de werknemers geen genoegen nas men en het werk neerlegden. Spoedig na het uitbreken van het conflict waren de besturen van de sa» menwerkendc organisaties van bouw» arbeiders ter plaatse en vroegen bij den aannemer een onderhoud aan. Na een langdurige "gedachtenwisseli.ng kwam men ten slotte tot overeenstem» ming cn werd het werk hervat. De aannemer deed namelijk de toe» zegging, dat hij bij het opnieuw aanne» men van werkkrachten het allereerst de nu ontslagenen in aanmerking zou Iaien komen. Daar de werknemers hiermede ge» noegen namen, was het conflict weder denzelfden dag opgelost. I LAND- EN TUINBOUW Minder gunstige resultaten Het gaat den tuin» en landbouwers in Kenneme-land dit jaar niet voor den wind. Stond het er in het begin van het jaar schitterend voor, hiervan is niet veel terecht gekomen. De misère met dij aardbeien ia reeds eerder voldoende toegelicht; de opbrengst in K.G. was nog met de helft van die in 1925 en in geld was het nog minder, namelijk hoogstens 15 Toen was weer de verwachting vestigd op den boomenoogst; als die nu goed was en de prijzen liepen wat mee kon er nog veel terecht komen. Maar ook dit schijnt op een misluk» king uit tc loopen. In de eerste plaats doordat weer de „ziekte" iD de boomen is gekomen, zoodat er groote velden zijn waarvan weinig of niets terecht komt, doch ook omdat het buitenland niet koopt en er, ondanks den minder grooten oogst, voor net binnenland toch veel te veel is. De- prijzen zijn dan ook ver van schitterend en in de meeste gevallen niet loonend, hoogstens 25 cent voor spercieboonen en 22 cent voor snijboo» nen per K.G. is voor den tuinder be» slist te laag. Ook de bollcr.kweekers maken een slechten tijd mede, hoewel deze'over 't algemeen de laatste jaren flink hebben verdiend. Wat de landbouwers betreft, ook deze hebben geen reden tot optimisme. De aardappelen, een der hoofdproduc» ten, zijn momenteel zoo goedkoop, dat zij bijna de kosten van het rooien niet opbrengen. D;t geldt wel vooral de vroege soorcen, maar hiermee zijn toch ook vele H.A. bebouwd. Er zijn dan ook al boeren die de aardappelen niet laten rooien, doch uit den grond ploe» gen, dit :s namelijk wat goedkooper. Ook dc veehouders hebben het niet naar den zin, dc land» en voederprij» zen zijn hoog en de melkprijs gaat naar beneden, zoodat 1926 in alle tak» ken van den landbouw niet heeft ge» bracht, wat men er van hoopte en verwachte. VEREENIGING „HAERLEM" Het bestuur der Vereeniging ..Haer» Iem" heeft de leden met hun dames uitgenoodigd tot een bezoek aan de Jan Steen»tentoonstelling te Leiden op Zaterdag 21 Augustus- Verirek uit Haarlem 11.15 uur- Ver» trek uit Leiden 3.05 uur. Tusschen 12 en 1 uur zullen de schil» dcrijen worden bezichtigd, omdat op dit uur waarschijnlijk weinig publiek aanwezig is: daarna wordt het koffie» maal gebruikt. De heeren A. Coert. onderdirecteur van het Museum de Lakenhal te Lei» den cn G. D- Gralama. directeur van het Frans Halsmuseum hebben zich bereid verklaard het gezelschap rond te leiden. Bevroren Mammoeth Heeft u wel eens het verschijnsel op» gemerkt dat ook de archaeologie bij vlagen, om niet te zeggen bij modes, werkt? Eerst gebeurt er een heelen tijd niets, althans niets, dat naar buiten meer dan gewone belangstelling ver» wekt. Dan, plotseling worden in Zuid» Amerika overblijfselen van een oer» oude beschaving ontdekt. De wereld, als u ons de zonderlinge beeldspraak wilt veroonovcn spitst de ooren en is geïnteresseerd. Twee weken later wor» den nieuwe overblijfselen van een nog oerouder beschaving ontdekt, nu bijv. in Siam of Bntsch»inidië. Nauwelijks is dit bekend of een derde expeditie doet geruohtmakendc opgravingen in Peru, of aan de Afrikaansche Noordkust. En dit voorbeeld is niet alleenstaand. De ontdekking van het graf van Toet Anch Amen heeft de belangstelling voor Egyptische oudheden opgewekt en dat is begrijpelijk. Maar hoe komt het dat spoedig na deze ontdekking, andere oud Egyptische graven werden gevon» den? Er is iets geheimzinnigs in. Het nieuwste is nu weer de mode der Mammoeths, die, zooals men weet, de sinds duizenden jaren uitgestorven voorloopers der olifanten zijn geweest. Er zijn vroeger op verschillende plaat» sen, maar vootal in het Siberische ijs tal van Mammoeth»skeletten gevonden en een zeer groote hoeveelheid ivoor, "afkomstig van deze dieren. Toen is er een tijdlang n.ets gebeurd. De laatste paar maanden echter worden weer tel» kens overblijfselen van mammoeths ontdekt, hetz-j als skelet, hetzij ver» steend of in volkomen geconserveer» den vorm. Dit hangt af van de vind» plaats. De jongste vondst is tevens de merkwaardigste. In Oost»Siberië is aan den oever van de rivier Amoer het vol» komen gave lijk, dus met vleesch, huid en haar compleet van een reusachtigen mammoeth ontdekt. Het zit opgesloten in een ijsblok van geweldige afmeting, dat door een aardschuiving is losgesla» gen. De wetenschappelijke expeditie dié door de Universiteit te Moskou wordt uitgerust om het lichaam naar de Rus* sische hoofdstad te brengen/zal slechts het skelet mee terug nemen. Men heeft geen middelen om het lichaam intact te vervoeren, noch om het voor bederf te bewaren. Het is de eerste maal dat een mammoeth in dergelijken volmaakten staat is aanget:offen, ofschoon dit dier ongeveer 200 eeuwen geleden moet hebben geleefd. Wanneer echter eenmaal de ijsmassa, die het contact van het lichaam met de zuurstof uit de lucht belet, verwij» derd is, zal het vlecsoh spoedig tot ont» binding overgaan. Zoolang het duurt echter is het een flink hapje en daar» om zullen de talrijke honden, die deel van de_ expeditie uitmaken, het mam* moethvleesch als voedsel brijgen. Het is van vroegere expedities be» kend dat Siberische trekhonden niet kieskeurig zijn op hun eten, maar niet» temin, vleesch dat twintigduizend jaar oud is Zelfs voor bevroren vleesch is dat toch wel wat kras. MEUBELEN VAN DE RAADSZAAL VERHOOGING VAN HET CREDIET Ten einde te kunnen voorzien in de kosten van \en.ieuwing der meubelen van de Raadszaal, werd bij de behan» deling der begiooting voor 1926 post 266 met 2000 verhoogd. Na dien heb» ben B. en W. een paar modelstoelen in de Raadszaal doen plaatsen. Of» schoon omtrent die modellen de mee» ningen van dc leden nogal uiteenliepen mecnen B. en W. toch daardoor vol» doende var de meening der leden op de hoogte te zijn ccsteld om thans tot het aanschaffei der benoodigde meubelen te kunnen overgaan. Voor het aanschaffen van 40 stoelen zonder cn mrt armleuningen, alsme» de van de noodige tafelkleeden is ech» ter een bedrag noodig van pl.m. 3500. Daar de beseffende post slechts met 2000 is verhoogd, zal derhalve te zij» ner tijd nog pl.m. 1500 moeten wor» den gevoteerd. B. en W. stellen zich voor het ontbrekende® bedrag op de begrooting voor 1927 te brengen. Zij stellen daarom voor tot aanschaf» fing van de benoodigde meubelen een crediet van 3500 te verleenen. hoofdakte. Geëxamineerd 7 candidates Ge» slaagd de dames D. M. Recmus. Vel» seroord; S. G. B. Evkman. Haarlem, en de heeren W. Dijkstra, Laren. J. M. Mathe, Vijfhuizen, M. F. Snee, Haar» lem. lichaamsoefeningen m. o. Geëxa*n>neerd 11 candidatcn. Ge» slaagd de heeren: B. J. Zonder van, Amsterdam, J. Zuidmecr, Rotterdam, H. K, de Zwait, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 1