GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 DEC. 1926 VIERDE BLAD VREEMDE VOLKEN. DE BURMEEZEN. Burma, ook wel Birma of Barma noemd is een provincie van het Ln- gelsch-Indischc Rijk in AchtcrJndië. Het is een zeer bergachtig land en vele bergstreken zijn nog nier eens aan een nauwkeurig onderzoek ondcrwor- pen. waardoor alles omtrent dit land nog steeds niet bekend is. De groote dalen vormen in vele gevallen het stroomgebied van belangrijke rivieren. De meest belangrijke rivier is de Ira» wadi, die vun groote bcteekenis is voor de scheepvaart'. Er zijn in Burma ver» schillende vulkanen, terwijl hier en daar zout' en petfolp urn bronnen gevonden worden. als het anders was geweest, indertijd zeker nooit naar dit land zouden zijn gekomen. Want het! staat wel vast dat de tegenwoordige Burmeczen niet de eerste bewoners van het land zijn ge' wccst. Er zijn pogingen genoeg gedaan om uit te vinden, wie nu eigenlijk de eerste bewoners van het1 land zijn, maar het is niet mogen gelukken dit te ont» dekken. Wel worden namen genoemd van volkenals de Pyu en de Kan ran, maar over deze volken is in de geschiet denis helaas niets bewaard gebleven. Het voornaamste middel van bestaan in Burma is zeker wel de rijstbouw. De uitvoer van rijst is zeer belangrijk, ook de Burmecsche olie levert heel wat! op Langen tijd hebben de Burmeczen wei' nig aan hun oliebronnen gehad. Mis' scnien beseften ze niet voldoende de waarde van dit product en ook zouden Hoe in het bergland goederen vervoerd worden. In de binnenlanden zijn vele meren, waar al heel weinig over te zeggen valt om de eenvoudige reden, dat die stre ken behooren tot. de nog niet onder zochte gebieden, In het Westen grenst Burma onder meer aan de Golf van Bengalen en in hei' Zuiden aan de Golf van Pegoe en Siam. Het klimaat is in dit land by- zonder heet en de wurmste maand is April. Maar zelfs de koudste maand, Januari, is nog buitengewoon warm. In Burma heeft men zomer* en herfstre- Kens, maar de regenval is er zeer onge» jk. Alleen de kuststreken kunnen op een voldoende hoeveelheid regen rekc» ren. Voor Europeanen is het Burmee» se he klimaat zeer onaangenaam en zelfs slecht. Een sterk contrast met het klimaat van het land vormen de dalen in het uiterste Noordon. De weersge steldheid is daar in den winter zelfs ruw en er valt heel dikwijls sneeuw. De dierenwereld is een echt-tropi* schc. Alle dieren komen hier voor, die wc ook in de Indische fauna aantref» ieo. De verschillendo apensoorten ko men hier veelvuldig voor, meer dan in andere tropische streken. Alleen de orang»oetang ontbreekt hier. Tijgers, beren en olifanten worden vooral in de boschachtige streken veel aangetroffen. De plantengroei is als overal elders in Jndic. De groote bijzonderheid van Burma zouden wc de groote uitgestrekte bos» schen kunnen noemen, die de grootste oppervlakte van het land in beslag ne» men. Voor het overige is Burma in het gelukkig bezit van een over een groote uitgestrektheid vruchtbaren bodem. Vooral de Irawadi'valici is bekend om haat vruchtbaarheid. Een Engelschman. die cenigcn tijd in deze bevoorrechte vallei heeft vcri'ocfd vertelde er van. dat de landbouwer daar niets anders had te doen, dan zijn ossen het land om te Htcn ploegen. Als er dan nog wat gezaaid wordt, zorgt de natuur voor de rest, De regenval is echter, wc zelden het reeds, zeer onregelmatig en bccl dikwijls lang niet voldoende. Maar de Burmeczen zijn zoo verstandig geweest, met deze omstandigheid rekening te houden, en ze lubben de bebouwing' van hun landerijen zoo geregeld, dat de gewassen, die er in droge tijden ver bouwd worden, goed tegen de droogte kunnen. Gewassen, die veel regen bc» hoeven, worden alleen verbouwd om streeks den tijd. dat de regens ver wacht' kunnen worden. Deze regeling Is zeer practisch. Nu behoeft men nooit in angst te zitten, dat de oogst door de droogte zai mislukken en ook bezorgt de droogte den landbouwers geen extra werk. Want het" zou een heel ding zijn, nis de uitgestrekte akkers geregeld be sproeid zouden moeten worden. Haid te werken behoeven de landbouwende Burmeczen dos niet. en er zijn er die beweren, dat dit de Burmeczen juist heel goed naar den zin is en dat ze, hun de middelen ontbroken hebben, om de bronnen te exploitecren. Het is wel vrij zeker dat Burma een der belang rijkste, zoo niet de belangrijkste der Bru'sch-Indischc provincies zal worden Wat de bevolking betreft vormen de Burmeezen in Burma de meerderheid van de bevolking. Dan zijn er de zoo genaamde Karen, een volk, dat in de groote wouden van Bcncdcn»Burma woont. Ze behooren. evenals de Bur meczen tot den Malcisch'Chinccschen stam. Dan zijn er de Kakhyen, die in hoofdzaak wonen aan den bovenloop van de Irawadi en de Sjan en de Laos, die in het Oosten des lands wonen. De Burmanen zijn over het algemeen klei- ne menschen, maar goed gebouwd. Hun huidkleur is lichtbruin en ze hebben zwart sluik haar. Een bijzondere eigen schap is de zwakke baardgroei bij de mannen. Het is een levendig volkje, een en al bewegelijkheid. Ze hebben goede eigenschappen. Zoo zijn ze heel gastvrij en ze zullen vreemdelingen met groote voorkomendheid en vrien delijkheid behandelen. Het is jammei dat tegenover deze goede eigenschap; Êen een zeer slechte eigenschap staat 'at is hun groote onbetrouwbaarheid. Een Burmccs is een zeer onbetrouw: baar iemand en als hij kans ziet een voordeel i'c behalen door iemand te bc. driegen, zal hij het niet laten. Er zijn natuurlijk gunstige uitzonderingen maar de slechte eigenschap is een vrij alge meen verschijnsel. Aan hun klccding besteden de Burmeczen al heel weinig zorg en in liet dagclijksch leven bestaat die uit een om de heupen geslagen doek. Alleen bij feestelijke gelegenheden vindt de Burmecs het' noodig wat beter voor den dag te komen en draagt hij een lang wit kleed met, vrij onpractisch, zeer nauwe mouwen. De mannen hebben de gewoonte hun haar op de kruin tot een wrong samen t'c binden. De vrouwen dragen net haar gewoon los. Evenals vele andere volken in de tropen zijn ook de Burmeczen er zeer op gesteld om zich te lat!cn ta» tocëcrcn. De positie der vrouwen is over het algemeen niet zeer benijdens waardig en zoo ergens, dan mag daar de huwelijkswetgeving wel eens worden herzien. Veelwijverij is geoorloofd, of schoon gezegd moet worden, dat er maar heel weinig gebruik van wordt gemaakt. Het is echter voor de mannen heel gemakkelijk om echtscheiding t'c erkrijgen. Burma heeft in totaal ongeveer der tien millioen bewoners. Er zijn ook veel vreemdelingen en vooral de Chineczen zijn in groot aantal naar Burma geko men om geld te verdienen. De laatste jaren komen heel veel in» anders uit verschillende streken van Indië naar Burma, zeer tot genoegen der Burmeczen. Dezen beschouwen die im migranten als een eenigszins hoogstaan de diersoort en ze behandelen de immi granten dienovereenkomstig. Do Bur- Een groepje Burmeezen, gereed om hun volksdansen te beginnen- Het zonderlinge instrument, dat een der mannen draagt, is een mondorgel. meczcn voelen zich ver verheven boven de mcnschcn, die bij hen werk komen zoeken. Waarom ze dan zoo blij zijn dat de in hun oogen vrijwel minder waardige menschen in hun land komen? Wel, dat land is zeer uitgestrekt en gaarne zouden de landbouwers er wat meer van exploitecren, als ze er niet te lui voor waren. Zooals we reeds zei den doen ze liever niet meer dan hoog noodig is en deze werkkrachten stellen hen in de gelegenheid, meer uit hun lan derijen te halen, dan vroeger het. geval was. Ze worden als koelies gebruikt, maar het eigenaardige is, dat die koe lies lang niet goedkoop werken en zelfs veel geld verdienen. De Chineczen heb ben ook heel wat koelies in hun dienst, maar die weten de koelies te exploitec ren. Eigenaardig is het, dat' de Burmee zen een zekere hoogachting hebben voor de Chineczen. Vooral de Burincc- schc jongedames zijn op de Chineczen gesteld. Het schijnt dat huwelijken uit liefde in Burma zooveel niet voorkomen. De vrouwen zijn nog al practisch aange legd en hebben eigenschappen, die hen tot goede koopvrouwen zouden ma ken. Zoo zullen ze nooit, als het an ders kan, met een armen jongen brou wen. Want voor een Burmecsche vrouw haar hand en haar hart verpandt, gaat ze eerst eens rekenen. En zoo komt het. dat heel wat meisjes er veel voordeel in zien om met een Chinccschen koop man te trouwen en dat dan ook inder daad deden. Hel' is zelfs heel dikwijls voorgekomen dat een meisje een welgc stelden landgenoot afwees, om met een als soliedcn koopman bekend staanden Chinees te gaan trouwen. Dat ze door hun mannen dan in den egel aan hun lot worden overgelaten, kan hen minder schelen. Ze weten nu eenmaal vooruit dat een Chinccsch koopman al heel weinig tijd heeft' om zich met zijn vrouw te bemoeien. Ze hebben dus, zooals men ziet. een zakelijke opvatting van het huwelijk. Zeker, er zijn uitzonderingen en ook ge lukkige huwelijken komen in Burma voor, maar in het algemeen is het, zoo- als we het hierboven hebben beschre ven. In de bergstreken is hei! volk op erschillcnde plaatsen heel anders dan elders in Burma. Daar wonen -vele men schen. die hun dorpen nog nooit verla ten hebben en zich geen idee kunnen vormen van de wereld buiten hun om geving. Ze zijn er niet op gesteld be zoek van vreemdelingen te krijgen en vele bergbewoners, hoe gastvrij ze te genover landgcnootcn ook mogen zijn, laten die goede eigenschap geheel va ren, als vreemdelingen die noodig heb ben. Hoe verder men in de bergstre ken doordringt, hoe onbeschaafder de mcnschcn worden. Toch zijn ze de laat stc jaren in beschaving vooruitgegaan en het laat zich aanzien dat hun be trekkelijk isolement wel niet zoo heel lang meer zal duren. Ze beginnen daar in de grensstreken, schreef niet zoo lang geleden een Engelschman. de waar de van het geld te beseffen en dat wil heel wat zeggen. De tijd is voorbij dat men vau een vader al zijn dochters voor een flesch kon koopen en mccnc men als men dat wilde. Vroeger was ook een tabaksdoos voor die grensbe woners van groote waarde. Zoo 'n man uit de bergep zou er zijn hcelc hebben en houden en zelfs de bezittingen van zijn buurman voor verkoopen, als hij er een in zijn bezit kon krijgen. Aan de grenzen wonen in de bergen talloo- zc volksstammetjes, die dit gemeen klceding allertreurigst gesteld is. Zoo als gezegd zijl. de bergen nog niet vol doende onderzocht om veel over de be» woners en hun gewoonten te vertellen. Het is niet onwaarschijnlijk dat bij een grondig onderzoek nog heel wat intc» icssante dingen aan het licht komen. Behalve de landbouw neemt, dank zij de Engelsche bemoeiing de nijverheid een vrij belangrijke plaats in. Vooral Rangoon heeft verschillende fabrieken. Het handelsverkeer is niet onbelangrijk, in tegenstelling met. de veeteelt, die wei nig om het lijf heeft. Dit staat in ver band met den godsdienst, die den Bur meezen het vleescheten verbiedt. De bodem levert verschillende mineralen, dit ook nog al het een en ander opleve ren. In Burma wordt ook thee verbouwd, maar deze plant wordt voor een goed deel als groente gegeten. De rest van den oogst wordt ingezouten ïot het bereiden van een voor de Burmeezen geliefden drank. Burma heeft een aantal niet onbc- langrijke havens, waarvan Rangoon ze ker wel de voornaamste is. SLAPEN. Langslapers, in het Duitsch ..Sieben- schlafcr" noemt men menschen, die van het slapen nauwelijks genoeg kunnen krijgen. Deze Duitsche term is geba seerd op een legende. Zeven dienaren van Keizer Decius .later een heilige, moeten zich gedurende de Christenver volging in het jaar 251 in een hol bij Ephesus hebben verborgen en ingemet seld. Zij vielen in een diepen slaap, waaruit zij eerst 200 jaren later ont waakten. Zij vertelden het wonder aan Keizer Thëodosius II en stierven ver volgens. Langslapers worden in het al gemeen beschouwd als nerveuze men schen, die een overmatige behoefte aan slaap hebben en telkens opnieuw naar slaap verlangen, zonder dat ver moeidheid aanwezig is. Dit zijn dik wijls menschen, die met het leven niet tevreden zijn en door middel van den slaap vluchten in het land der droomen. Beperking tot den juisten duur van den slaap geneest menigeen van zijn zenuwachtigheid. Op een hersenstoring berusten verschijnselen van slaapzucht, gelijk zij na bepaalde soorten griep op treden. Reeds in 1712 werd de influenza epidemie als slaapziekte beschouwd, een bewijs hoezeer de toenmalige ziektever schijnselen met de tegenwoordige over eenstemmen. Ook in gewone omstan digheden zijn slaapaanvallen niet zeld zaam. Zij doen zich voor bij hepaaldt; gelegenheden zoo bij het plaats nemen den tramwagen, bij kalm zitten enz. Kort geleden werd aan de universi teit van Chicago een proef genomen met een waakrecord. Twee artsen al daar waakten ieder 115 uur, dus bijna ijf dagen on vijf nachten, waarbij tel kens de een den ander waarnam. As sistenten zorgden er voor, dat zij niet tegen hun wil insliepen. Reeds van den weeden slapeloozen nacht af kostte het wakker blijven geweldige inspan ning en den vijfden dag werd het eer. ontzettende marteling. Zonder de medewerking van de assistenten, die Apolitieke misdaad betreft. 'doktoren wakker hielden zou de proef neming in het geheel niet uitvoerbaar zijn geweest. Een slaap van tien uren was daarna evenwel voldoende om de mannen met wie de proef werd geno men weer firsch en tot werken in staat te maken. Schade had het experiment blijkbaar niet teweeggebracht. Proefne mingen aan de psychologische afdecling van de George Washington universiteit hielden zich eveneens bezig met ver korting van den slaaptijd. Vier manne lijke en vier vrouwelijke studenten waakten onafgebroken 60 uren. Alle acht voelden zij zich na de proefneming zeer wel. In aansluiting daarmede werd de meening uitgesproken, dat slapen niet anders is dan ©en slechte gewoonte. Onze voorouders hadden er zich aan moeten wennen wijl het vol slagen. gemis aan licht des nachts tot slapen had genoodzaakt. Thans, in den tijd van het elcctrische licht zou men den slaap allengs weer uit de levens gewoonten kunnen verwijderen. Deze gedachtengang is natuurlijk dwaas; voldoende slaap is veeleer een levens- noodzakelijkheid en een middel tot ver lenging van het leven. Gezonde men schen zouden bij volkomen onthouding van slaap weldra ten gronde gaan. Ver hindering van slaap behoorde vroeger tot de verschrikkelijkste folteringen. Krankzinnigen kunnen, merkwaardig genoeg, weken achtereen zonder slaap Sehopenhauers meening, dat er meer slaap noodig is. naarmate de hersenen meer ontwikkeld cn actiever zijn, is evenwel in dezen algemeenen vorm evenmin juist. Er zijn talrijke kort- en langslapers onder de intellectueel hoog begaafde mannen. Alexander v. Hum boldt, die op negentig-jarigen leeftijd stierf, moet in het algemeen slechts drie of vier uur hebben geslapen. Zeer weinig sliepen ook Leibniz, de wijsgeer Mendelssohn, Linnaeus en Frederik de Groote, die eens gepoogd moet hebben, het slapen geheel af te leeren. Ook Mommsen was een kortslapcr. Tot de langslapers behoorden Schopenhauer. Montaigne, Cartesius en Kant. Een krachtige regulator van den slaap is de- wil. Plattelandsbewoners, die vroeg wil len opstaan, hebben des ochtends meest al weinig behoefte aan slaap, maar zon der dat zij het goed weten, halen zij den verzuimden slaap overdag of later weer in. VIER NIEUWE THEEMS- BRUGGEN. Uit Londen wordt gemeld dat de re gceringscommissie voor het verkeer over de Theems advies heeft uitge bracht om vier nieuwe bruggen over de Theems te bouwen, de Waterloobridge te verbreeden en een tunnel te bouwen van Dartford naar Purflect. De kosten orden op 27 1/2 millioen pond ster ling geraamd. VERZENDING VAN FOTO'S PER RADIO. EEN GEHEIMZINNIGE MOORD. Op Je grens van Luxemburg en Frank- hebberri dat het met de zorg voor hun 'rijk ligt het kleine dorp d'Otlange. Het heeft twee en een half duizend inwo- neds, waaronder vele Itai ancn. die c.' i; de mijnen werken. Zooals ook elders a 'rrnnkjijk en in Ltig zijn de Italia nen bijzonder lastig. Vechtpartijen zijn er aan de orde van den dag. Ze geven de politic soms handen vol werk en meer dan eens hebben zulke vecht partijen een noodlottigen afloop. Niet zelden gebeurt het in dit dorpje, da de vechtersbazen zich tegen de politic keeren en ze ontzien zich zejfs njet, af en toe een aanslag op een politie beambte te plegen. De vechtpartijen ontstaan meestal door het een of an dere politieke geschil. Een deel der in het dorp wonende Italianen zijn fascis ten, anderen communisten. Deze week ,s er weer eens een vechtpartij geweest die noodlottige gevolgen, had. Twee nolitie-agentcn werden des nachts om één uur door een man aangehouden die op geheimzinnige wijze vertelde, dat er iets vreesclijks gebeurd was. Hij had een man zien looDen, die uit ver schillende wonden bloedde. De gewonde sleepte zich volgens hem, in de richting van de grens voort. De po_litie vond dit zeer vreemd, temeer omdat de ge wonde, als hij misschien zijn aanval lers had willen ontvluchten, veel ge makkelijker naar het politiebureau had kunnen gaan. Maar niettegenstaande ze misschien de mcdcdcelingen van den man maar half vertrouwden, gingen ze in de richting van de grens,, waar de gewonde zioh volgens de gegeven aanwijzingen moest bevinden. Toen za gen ze in het donker plotseling twee erdachte individuen, die meteen wer den aangehouden. Op hen werden ver schillende wapens gevonden en daarbij was een dolkmes, dat ora zijn bijzondc- vorm dadelijk de aandacht trok. De arrestanten ontkenden dat ze kwaad in den zin hadden en ook hadden ze olgens hun zeggen niets misdaan. Ze werden echter naar het politiebureau gebracht omdat de agenten dachten, dat de mannen wel eens meer konden weten van den gewonde, die de agenten zochten. Het onderzoek naar den gewonde was inmiddels voortgezet en vlak bij de grens werd hij. badende in zijn bloed, gevonden. Het bleek de Italiaan- sche caféhouder van het plaatsje te zijn en bij het onderzoek in het zieken huis kwam aan het licht, dat de verwon dingen vermoedelijk met een dolkmes ijn toegebracht. De mart was, toen hij gevonden werd buiten kennis en ge- reesd wordt, dat hij zal sterven zon der tot bewustzijn te zijn gekomen. Zijn toestand dwordt door de genees- hecrcn van het ziekenhuis hopeloos geacht. De twee arrestanten ontkennen hardnekkig, iets met dezen moord-aan- slag te maken te hebben, Toch meent de Dolitic dat er voldoende aanwijzin gen voor hun schuld zijn, om hen voor- oo.Dig in hechtenis te houden. He: ichcimzinnige van dit geval is. dat de herbergier, hoewel doodelijk gewond rachtte te vluchten naar de grens. Hi: had toch veel dichterbij een schuil plaats kunnen vinden. Ook is het nog i'n raadsel, wat de aanleiding tot de/c agedic kan zijn. De politie acht he' niet onwaarschijnlijk, dat het hier een Hierboven de afbeelding van een nieuw toestel om foto's draadloos te verzenden. Het is een uitvinding van hoofdingenieur Hernod Peterson, hoofd ambtenaar van den Noorschen telegraaf dienst. Reeds geruimen tijd werden foto's draadloos overgebracht en reeds een paar malen hebben we in deze ru briek zulke draadloos overgebrachte afbeeldingen geplaatst. Maar ze waren alle verre van volmaakt en dikwijls was er heel wat verbeeldingskracht voor noodig om de verschillende per sonen te herkennen. Het nieuwe toestel beteekent een hcclc verbetering op dit gebied. Ook de heer Peterson heelt de overbren ging nog niet volmaakt weten te ma ken, maar in elk geval zijn de beelte nissen van verschillende personen, die hij verzonden heeft, bijzonder duidelijk. Het is den heer Peterson gelukt, in den zeer korten tijd van drie seconden een behoorlijke foto van den koning Noorwegen naar de vele ontvang stations te zenden. Tenslotte geven wc hier nog een proeve van de uitvinding van hoofdin genieur Peterson. Wie de hier afgebeel de persoon is weten we niet. Maar het portret bewijst wel, dat door de uit vinding de radio-fotografie heel wat aan belangrijkheid gewonnen heeft. Het verschil met de andere draadlooze fo» to's is wel groot. HERINNERINGEN VAN EEN POLITIEMAN. Er zijn maar weinig menschen. zoo ezen we in een Engclsch blad, die kunnen beseffen wat een afwisselend cn interessant leven politiemannen heb ben. Dit als inleiding van een artikel, waar in het, blad memoires publiceert van een politieautoriteit, die eenige inte ressante staaltjes uit zijn loopbaan als politic-ambtenaar vertelt. Een van de meest belangwekkende misdadigers, waar de Engelsche politieautoriteiten mee te maken hebben gehad is wei Charles Peace geweest. Deze beruchte bandiet werd in het jaar 1873 ter dood jebracht, maar de verhalen over zijn misdaden zijn bewaard gebleven. Peace zat nog al eens dikwijls in de gevan genis voor verschillende zaken. En waai het verblijf in een cel verre van aange. naam is, vond Peace het zeer verve lend, als hij weer ee-ns was opgesloten Maar hij trok er zich toch niet zooveel an aan als de meeste andere gevan genen. Al vrij spoedig wist hij zich te j schikken en soms was hij bepaald vroo- lijk. Dat vond van oorzaak in het feit, dat Peace zichzelf wonderwel wist te vermaken cn zich met verschillende dingen dén tijd kortte, Zijn meest ge liefde bezigheid was het iipiteeren van erschillcnde personen. De misdadiger verstond meesterlijk de kunst om zijn gelaatsuitdrukking te veranderen en wel zoo, dat zijn gelaat geheel onher kenbaar was. Het kon gebeuren, dat hij zijn hoofd uit het raampje ya-n zijn cel stak om den cipier te roepen. Als deze dan kwam aanloopen, staarde hem uit het raam een gelaat aan. dat allerminst geleek op dat van den ge vangene, die de cipier in de cel ver wachtte tQ zullen zien. Als inbreker was de man in zijn soort een kunstenaar. Hef was een hcele toer om hem te pak- ken te krijgen. De schrijver der memoi res zegt, dat dit zijn oorzaak vond in de omstandigheid, dat Peace altijd alles alle&n deed. Ook zou hij nooit iemand in vertrouwen nemen. Ten slotte maakte Peace het te erg cn be schuldigd van inbraak en moord vond hij op het schavot den dood. DE VROUW BIJ DE POLITIE. The Women's Leader meldt: Het Int. politiccongres, dat de vorige maand in Berlijn bijeen kwam, nam een motie aan, waarin het Congres aan alle regee» ringen en politieorganisaties het vraag stuk van de vrouwelijke politie ter overweging aanbeveelt, omdat het de medewerking van de vrouwen bij de •erschillende afdeelingen van de poli- ie van zeer groot belang acht voor het welzijn van het volk. Het onderwerp was tevoren ingeleid door Doktor Ministerrat Bark en zij legde er den nadruk op dat het Comité van den "Vol kenbond in zake den handel in vrou wen en kinderen had gewezen op de beteekenis van vrouwelijke politie voor de bestrijding van dit kwaad en zij wees ook op de resoluties met meerder heid van stemmen aangenomen op het Congres voor Vrouwenkiesrecht te Parijs. De Women's Leader acht de aangenomen resolutie een belangrijken stap voorwaarts cn feliciteert hiermee commandant Allen, die door de Duit sche rcgecring was uitgenoodigd het politiecongres bij te wonen cn toen zij het congres toesprak aandrong op zorg vuldige opleiding der vrouw voor de politie. EEN NIEUW VERVOERMIDDEL. De wereld is eens weer verblijd met :n nieuwe vinding cn laten wc er dadelijk aan toevoegen, dat het een Amerikaan is geweest, die de uitvin ding heeft gedaan. Waterfietsen zijn rocger jaren wel eens af en toe gebruikt, maar het bleek steeds, dat het, als men over het water wilde gaan. toch maar veiliger was een bootje te nemen. Toen kwamen zoo af en toe waterauto's, die de aandacht vroe gen. Ze werden dan met veel ophef aangekondigd, er werden verschillende proeven genomen, die dan meestal schit terend slaagden, maar in de practijk werdefi deze vindingen nooit gebracht. Waar ook nl weer uit blijkt, dat ze slotte toch.niet voldeden. Het is daarom, dat wc eenigszins sceptisch staau tegenover de nieuwe vinding, die we hierboven aankondigden. Dat be treft nl weer een auto, bestemd om uitsluitend waterwegen te „berijden". Uit de afbeelding blijkt voldoende hoe de uitvinder zijn watcrauto heeft sa mengesteld. Het is een gewone auto, alleen is het onderstel anders. Het is een allesbehalve sierlijk vervoermiddel, maar als het overigens voldoet, zal daar misschien ook nog wel iets aan te ver anderen zijn. Het nut van een derge lijke vinding is ons echter minder dui delijk. Anders was dat met proefnemin gen die ten doel hadden, vervoermid delen en dan wel speciaal auto's te krijgen, die zich zoowel op het land ais te water zouden kunnen voortbewegen. Maar uitsluitend voor watertochtjes lijkt het toestel ons niet bijster doel matig.

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 13