HAARLEM'S DAGBLAD LETTEREN EN KUNST. PUROLerop! STADSNIEUWS. BIOSCOOP, ONZE LACHHOEK. UIT DE OMSTREKEN UITVERKOOP ZATERDAG 29 JAN. 1927 DERDE BLAD DE FEESTAVOND VOOR HET DORIIS RIJKERS-FONDS. Jhr. O. van Lennep Wat heb ik in den tijd, toen »k nog in Den Helder :n garnizoen lag. Dorus Kijkers niet dikwijls te midden van zijn kameraden»vlettcrlicdcn, zij allen op den „Dijk" zien staan, het ronde bol> hoedje stevig op den stocren kop go drukt, de houten pijp jusschcn de lip- pen geklemd. Bijna iedcren morgen wanneer er geen haring-trek was stonden zij daar bij elkaar gegroept, de „Jutters", prachtige, stoere kerels, met verweerde als gebeeldhouwde kop» pen. die je je onmogelijk anders kon denken dan daar op den Dijk bij de zee. Wat zij er dedenV lk heb het eigenlijk nooit goed geweten. Uren lang stonden zij er. in weer en wind. meestal te pra ten. starend over het wijde water daar voor hen. Vlak achter den Dijk lag het Visschers5traatjc, waar zij woonden. Z» gingen van hun huis naar den Dijk en van den Dijk naar huis. eiken dag weer aan. Dorus Rijkers was toen nog geen be roemdheid. althans geen Ncdcrlandschv beroemdheid. Wei had hij met zijn ka meraden al honderden menschcnlcvcns gered, maar da: vonden ze daar in Nteuwediep blijkbaar zoo iets ecwoons. dat men er bijna nooit over sprak. En eclf rekenden ze het hcclcmaal niets. Waren zij geen „Jutters", kon men van hen. die daar achter den dijk. vlak bij de zee waren geboren anders verwach ten. dan dat zij bij noodweer aan de riemen zouden gaar»? Zij bleven onbekend, totdat de Ne derlanders wakker werden en zich re* kenschap gingen geven van wat deze eenvoudige vletterlicdcn hadden ge daan. Dorus Rijkers pa Dorus zoo» als wij hem noemden werd plots een beroemd man in ons land. Er is nu bij na geen Nederlander, die den naam Dorus Rijkers nooit heeft gehoord. De oude Dorus met zijn grijze ringbaardje, behoort tot de meest populaire Neder landers. De belangstelling die htf bij de viering van zijn 80stcn verjaardag Donderdag heeft ondervonden niet alleen van de zijde zijner lundgenooten heeft dat overtuigend bewezen. Het is zeker, dat weinigen hun populariteit meer verdiend hebben dan deze een voudige Jutter. zijn naam van beste Haarlemsche dilettanten-kwartet weer handhaafde door de muzikale wijze, waarop het het strijkkwartet No. 21 B dur van Mozart en met den heer Dr. Hoog veen aan het kavicr het pianoquintct van Schumann speelde. De bekende ko miek Lucien verleende zijn medewer king als conferencier en chansonnier en zorgde er voor, dat wij na de romanti sche stemming door Schumann gewekt, meer gelijkvlocrsch en weer op den platten grond terug kwamen. Een alleraardigste klucht Radio, van Ad van Hees zoon van onzen schouwburgdirecteur veegde het laatst overgebleven restje romantiek radicaal weg door ons de geheimen der requisietcn achter de schermen te demoostrecren. In de Studio van een Kadio-uitzendstation maakten wij de laatste acte van een vreeselijkc tra gedie mede, waarin alles van den donder, bliksem en regen tot de kerk klokken, het paardengetrappel en het kikkerkoor toe ;n actie op het tooncel werd gebracht. Een kluchtje, waarvan Ad van Hees en ook de heer Nolst Trenitc als die het in zijn dilettanten bibliotheek mocht opnemen nog heel wat plezier kan beleven. De leden van de tooncelafdccling der H. B. S. V. met den auteur in de rol van requisi tes hadden er gisteren een welver diend groot succes mee. Dr. Naessens Maar met hem hóbben tientallen an deren. wier namen niet in den lande bekend zijn. omdat zij toevallig maar aan de riemen en niet aan het stuur zaten, met Dorus Rijkers hun leven ge. waagd. wanneer het er om ging bij vlie gend weer naar buiten te gaan. als er weer een schip op den Razenden Bol in nood verkeerde. Ook die andere. di< stille helden van onze kust, niet alleen die van Nieuwediep. maar ook die van Terschelling. Vlieland, Texel, Egmond Katwijk tot Ter Neuzen toe, zij ver- dienen de bewondering en wanneer zij oud zijn geworden, den steun van hun landgenootcn. De naam Dorus Rijkers heeft in ons land thans een bijna sym* bolischen klank. Daarom was het goed aan het fonds voor de oude wakkere menschenrcddcrs aan de kust zijn naam te geven en de gelegenheid van Dorus' tachtigstcn verjaardag aan te grijpen, voor het organisccrcn van een wel dadigheidsavond ter versterking van het Dorus Rijkersfonds. Want in Dorus Rijkers ecren wij hen allen, die dag en nacht klaar staan op den..Dijk" en op de duinen om het leven van hun in ge vaar verkeerende mcdcmcnschen daar buiten te redden. En het schenkt vol doening te kunnen constatceren. dat deze avond in alle opzichten geslaagd is. De heer Jhr. O. van Lennep opende den avond met een speech, waarin hij de „Jutters", die hij als oud-Nieuwe- dieper -van nabij had gekend, op gees tige wijze, schetste in hun deugden en gebreken en hij eindigde zijn woord van opwekking met het voordragen van de gevoelvolle versregels, welke hi: ais factor van ..Trou" eenige jaren geleden aan de slachtoffers van de Brandaris had gewijd. En hij bracht zijn dank aan allen, die door hun medewcr- king dezen avond mogelijk hadden ge maakt. Daar was allereerst het strijkkwartet van de hecren Rcinalda, Mr. Keuskamp Dr. Maschhaupt. en Dr. Nac-ssens, dat Lucien Na de pauze was het voornamelijk de orkest» en operettc-verecniging „Haarlem", die voor het opgewekte deel van het programma zorgde. Zeer fijn was de „verbeelding" der oude Franschc bergcrcttcs. gezet in een achtticnd-'ccuwschc vergulde schilderij lijst. In dé zeer verzorgde uitvoering en werkelijk heel artistieke groepeering en decors de bergerettes werden als even veel scihldcrijtjcs zagen wij de hand of liever den geest van de kunstzinnige regisseuse, mcj. W. Wes» seis. Mcj. Mimi d* Engclbronner zong zuiver en met sympathieke, lieve stem l'auvre Jacques. Les belles Manieres en Chaque chose a son temps, mcj. Edie Papelard trof mij in het bekende „Ma- man. dites moi!" vooral door aardige, gracieust gCtie. De 'geestige en levendige opvoering van Franz von Suppe's „De landelijke Concert-repetitie" met den heer Bloemendaal als een zeer vermakelijk' dirigent vormde het vroolijke slot van dezen avond. Noemen wij nog den jazz-band onder leiding van den heer Bax, die voor opgewekte muziek in de pauzes zorgde, mcj. S. Proof, die de bergerettes op den vleugel verdienste lijk begeleidde en de vele dames, die allen voor het Dorus-Rijkersfonds on zen dorst leschten en onzen honger stilden, dan rest mij ik krijg zoowaar ook al op den laten avond den speech» toon te pakken nog een woord van hulde voor hen. die deze soiree organi seerden. Want voor de oude. stoere Jutters zullen zeker velen volgaarne hun portemonnaic hebben geopend. Wat het voornaamste doel van dezen avond is geweest. J. B. SCHUIL. INCEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct». per regel. Als Uw Handen ruw zijn o' gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ooi bij brand- en snijwonden, ont vellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest „DROOMKONINKJE". HENKIE KLEIN NAAR AMERIKA. De drie Amcrikaanschc filmdeskun» uigen, die momentcel op hun studie reis door Europa in ons land vertoe ven hebben in de Corso-Cinema aan de Kalvcrstraat te Amsterdam een spe ciaal voor hen gearrangeerde voorstel ling bijgewoond van de bekende film „Droomkoninkje", naar het beroemde werk van dien naam van wijlen onzen grootcn schrijver Herman Hcijermnns. Zooals men weet worden in dit Ufa- product twee hoofdrollen vervuld door den 5»jangcn Hollandschen Henkie Klein en door onzen bekenden tooncel* speler Willem van der Veer. De vertooning van deze film ge schiedde op verzoek van de drie Amc rikaanschc heeren. daar deze zich een oordeel willen vormen omtrent de ca paciteiten van het jeugdige filmacteur» tje, dat zelf de vertooning van „Droom koninkje" bijwoonde. Een en ander moet in verband ge bracht worden met een mogelijk enga gement van Henkie Klein voor Amerika UITGAAN. LEERLINGEN-AVOND J. C. TUYN. Op Woensdag 2 Februari zal in den Schouwburg Jansweg door vioolleer- iinigen van den heer J. C. Tuyn een voordracht-oefen.mg gegeven worden O.a. zullen gespeeld worden: Concert no. 7 van Gh. de Bériot; concert A Dur van Mozart; concert D. Moll van Wieniawski; Symphonic (Paukenslag) van J. Haydn, door de leerlingen Qr= kestklasse. HET VADERLANDSCH VERBOND. R. W. Dahmen von Buchholz: Het Fascisme en Nederland. Voor het Vaderlandsoh Verbond sprak Vrijdagavond de heer R W. Dahmen von Buchholz over het onder werp „Het Italiaansch fascisme en L>c bijeenkomst, die in restaurant Brinkmann gehouden werd, was goed bezocht De heer Dahmen von Buchholz stel de de vraag: „Wat is het fascisme?" en beantwoordde deze door het fascis me te beschouwen als logisch gevolg van den loop der dingen in Italië na 1S70. In dit jaar trok Frankrijk zich terug u;t Rome en viel weer voor de erstc maal een zin voor Italiaanschc eenheid te bespeuren. Spreker ging na hoe de verschillende standen achter de conservatieve regecring stonden. In ISI'Ü kwam het socialisme, dat dank baar aanvaard werd door den kiemen burgerstand en meer intellcctucelen. Het socialisme werd hier echter niet een dogmatisch Marxistisch geloof, doch slct hts een uiting van democratie, van solidariteit. De consequenties van het Socialisme in den waren zin des woords begreep men absoluut niet. Merkwaardiger wijze vindt het socialisme vlot ingang bij den boerenstand; de boer ging zich voelen als burger van het Italia insche rijk. Na 18% krijgt het volk macht. De con servatieve regecring verdwijnt. Democrat ten gaan hand in hand met socialisten. De Expeditie naar Tripolis heeft tot ge volg dat een aantal socialisten zicli af scheidt (Interventisten) ln twee groepen verdeelde zich daardoor langzamerhand het Italiaansch socialisme, welke groe pen vertegenwoordigd waren door de reformistische interventisten en Refor mistische extremisten. In 1914 verklaar de Italië zich neutraal. Volgens den na- Jrukkclijkcn wensch van het volk ging Italië niet strijden aan de zij-Ie van de Centralen. Een groep extremisten ech ter wil "ingrijpen. Leider van die groep extremisten is Mussolini. Hij sticht de courant „Poplo d'Italia". Hij en de Zij nen deden alle moeite om Italië naar de zijde der geallieerden te vocien. De ex tremisten kregen steun van de nationa listen (d'Annunzio). Zij slaagden. Den Centralen werd de oorlog verklaard. Na een verpletterende nederlaag der lta* lianen sluit zich spontaan het hccle volk bij de oorlogvoerende minderheid aan. En toen de geallieerden als overwinnaars te voorschijn traden, zag het Italiaan* schc volk zich als de oorzaak van die overwinning daar het te rechter tijd te hulp was gesneld Spreker zette dan uiteen dat het grootste deel der oorlogvoerende naties had gestreden om de democratie. Men droomde van een soort „vrijheid-gelijk- hcid-brocdcrschap". Maar het bleek ook in Italië dat deze droomen bui* tengewoon bedricgclijk waren geweest. In Italië gaf het gcdcsillusionncerdc volk de regecring de schuld. In deze ver warde reeds chaotisch wordende toe standen ging het communisme wroeten. Met goed gevolg! Alles scheen rijp te zijn.voor destructie. Hierbij moeten wij nog even memo- rccrcn wat spreker vertelde van Fiumc, waarover Italië niet, zooals het gehoopt had, de beschikking kreeg. De soldaat kwam in oppositie. Onder d'Annunzio trok men regelrecht in strijd met de re gecring naar Fiumc. Nitti deed een be roep op het volk. Maar de verwording was reeds te groot. Het socialisme verdeeld in drie groepen zonder leiding was machteloos. In 1920 worden fa* brieken door het volk ..genomen". De boerenstand, onder leiding van de la gere geestelijkheid neemt den zooge naamde onproducticven grond in bezit. Orde is in dezen tijd absoluut verdwe nen. Mussolini sticht zijn fascio. Weinig aanhang vindt hij. Doch de staking van het volk verliep. Het moest zijn fabric ken, die het niet bchccrcn kon, prijs geven. Italic ligt machteloos. Maar het olk krijgt moed als het zijn machteloos heid inziet. Toen het zijn fabrieken prijs moest geven, verloor het zijn communis tische idealen. Mussolini verwierf hon derden vrijwilligers. De communisten en alles wat destructie wil wordt verslagen. Mussolini zet door. Spreker schetste hoe Benito Mussolini naar Rome trok en hoe de koning hem met gezag bekleedde. Aan de chaos kwam een einde. Daarna zcide de heer Dahmen von Buchholz dat ook in Holland een snippcring tot het oneindige is geko men, waarvan het grootste gevaar is. dat het Ncdcrlandschc volk er het ge- aar niet van inziet. Het landsbelang wordt absolut genegeerd voor het partij belang. Het volk ziet toe, doet mee, ziet niet. Spreker zette uiteen dat zijns inziens het fascisme in Holland, (zooals het in Italië ontstond) niet be staan kan. Het zeer extremistische pro gramma van Mussolini werd geboren uit een drang naar redding uit een uiterst chaotischcn toestand, waarin Ita lië als in een moeras gezonken was. Homen Christo, een bekend auteur, schreef 'n boek waarin hij de vcrccniging van alle Latijnen propageert. Dit bock is uitgegeven met volle toestemming Mussolini. Men mag aannemen dat Ho- men Christo's mecning Mussolini's opi nie is. Uit dien hoofde immers al kun nen wij niet Italiaansch fascistisch zijn. Wij immers zijn Germanen. De heer Dahmen von Buchholz be handelde eenige punten die door anti fascisten steeds aangevoerd worden. Onder anderen het onderdrukken van creeniging die het wil gaat. Doch de staat vóór alles, en dan: orde en gehoor zaamheid, vrijheid van het volk onder leiding van zijn eminentste man nen. Wie die vcreeniging Italië dwars- boomen wil gaat er uit. De Italiaanschc pers, die dan de organen vormen van creeniging Italic. kan voor die ver* eeniging schrijven wat zij wil. Die anders wil, die vernielen wil, destructief wil zijn en wil schrijven wordtden mond ge snoerd. Spreker vroeg zich af, of deze gang van zaken niet de logische was, die in elke grootc vereeniging gevolgd wordt. De kern van het fascistische principe .Staat voor allen, orde, tucht, de er kenning dat wij niet allen gelijk zijn, de negatie van het individualisme, dat alles dat lijnrecht ingaat tegen de leuzen ^89 van de Fransche revolutie", dat wil het Vadcrlandsch Verbond. De heer Dahmen von Buchholz merkte op dat het voor velen moeilijk zou zijn om oude principes' overboord te gooien, doch dat dit noodig zal zijn om ook in Holland uit de ellende van versnippe rend, marchandcerend, verzakend, eigen belang najagend partij gestrecf te raken, daarvan zcide spreker overtuigd te zijn. Na de lezing die met applaus werd beantwoord volgde een kort debat over bijkomstige aangelegenheden. Scala. Het gezels hap van Mie cc Ko had Vrijdagavond in het Scala-Theater we derom een uitbundig succes met de Jordaanschets- „Heb je al gehoord van Picterse?" Zoolang dit gezelschap op het podium staat ongeveer een uur lang is ie lach nier uit de zaal. Mie en Ko zijn in -it stuk dan ook weer onwecistaanhaar grappig. Zij vervullen resp. de rol van keukenprinses en koet- bij den heer Pieters-;. die tot dus- er alleen leefde, met ais eenig gezel schap een oude, doove huishoudster. De heer Picterse krijgt genoeg van het vrijgczellcnlevcn. Hij iaat zijn baard afscheren tn gaat trouwen met een Oosterschc schoone. tot groot verdriet van de doove huishoudster. De lezers begrijpen natuurlijk wel, dat haar doof heid tot allerlei grappige misverstan den aanleiding geeft. De pret bereikt haar hoogtepunt, als Ko en Mie zich in een Oostersch gewaad steken en zich voordoen als de aanstaande vrouw van den heer Pieterse en haar gouvernante. De arme trouwlustige wordt door de handelingen van d»t paar geheel ont* nuchtcrd en geeft zijn trouwplannen op. Dit is in 't kort de inhoud van deze Jordaanschets, d;e bijzonder geestig en met een merkwaardige rolvastheid ordt gespeeld. Het gezelschap had aan het slot dan ook een uitbundige en welverdiende ovatie in ontvangst te ne men. Dit wat het variéténummer betreft Ook de films zijn weer keurig ver zorgd. Het programma begint met het uitgebreide Scala's wereldnieuws, waar bij we prachtige gekleurde natuurtafe relen'kunnen bewonderen. .Fridolin als toreador" is een aardige klucht, die goed inslaat, zooals altijd wanneer Fridolin de hoofdrol vervult. Verder staat nog op het programma de sensatiefilm in zes acten, getiteld: De race om een vouw". Men krijgt in Scala wel wüar voor -zijn geld. De Kroon. gestaan door haar moed*r en zuster, 'tot dat de omkeer komt en ze ondervindt, dat niettegenstaande haar zucht naar ermaak, haar man haar toch het liefste is. Voor het te laat is komt het tusschcn die beide menschen „in orde". Het is een film waar men met genoegen naar kijkt en die door de hoofdrolvertolkers Maria Corda en Harry Liedtke uitste kend gespeeld wordt. Alles bijeen een bijzonder amusant programma dat we gaarne aanbevelen. Cinema-Palace. Op, Haarlemmers! Ter manoeuvre! 't Is een kostelijke oefening voor uw lachspieren, 't is een opfrissching voor .v geest! Wie de militaire klucht ,,Op Manoeu vre" in de Cinema in de komende da gen niet gaat zien, mist heel wat. Hij mist om met de dames te be ginnen den lieven, on-deugenden glimlach van Olga Tschechowa en haar geestig spel; hij mist het schitterende .optreden" van Harry Liedtke als de ritmeester die wel geluk bij de vrouwen* maar toch in andere opzichten weer niet bepaald veine heeft tot door een samenloop van zeer buitengewone om standigheden alles voor hem weer op zijh pootjes terecht komt. Wij hebben een paar namen genoemd om u de waarheid te zeggen: omdat' ze op het programma staan en wij die hcele serie andere namen niet onthou den kunnen maar ook de anderen •crdicnen evenzeer genoemd te worden: het spel van allen is buitengewoon vlot. andig en geestig. Nog genieten wij van het gezicht van den overste, die zoo dolgraag gepen- sionneerd zou worden, daarom alle mo gelijke moeite doet om de manoeuvres grandioos in de war te sturen en zich tenslotte beloond ziet met.... den ge- ncraalsrang, dien hij verfoeit. En dan die deftig-domme aartsher tog en die kostelijke oppasser! 't Is alles even amusant en geestig gevon den. Wij herhalen het: Op! Ter manoeu» ■e Het publiek dat Vrijdagavond de Cinema vulde heeft genoten van deze eigenaardige manoeuvres: er waren menschen die niet konden ophouden in het lachen. De rest van het programma is ook weer zeer aantrekkelijk. De ..dolle klucht" doet zijn naam eer aan en het Wereldnieuws is vol actualiteit en va* rintie. Mooi is ook de gekleurde film Mona Lisa (La Gioconda): een fraai staaltje an Rembrandtieke filmkunst. TOONEELVEREENIGING „HERMAN HEIJERMANS". Dinsdag 1 Februari wordt door deze «•erccniging in den Schouwburg aan den Jansweg opgevoerd: Vergulde Leuvens, tooncelspel in vier bedrijven, van lote Onsman. Een schitterende film, overweldigend van ensceneer.ng en van actie. :s de buitengewone film Maciste als Leeuwen, temmer. Het leven vóór de coulissen van een circus, kennen de meesten onzer wel. In Maciste als Leeuwentemmer, krijgen een kijkje achter de coulissen en maken we kennis met al de intrigues en listen cn wraaknemingen van dat impul. sieve circusvolkje, dat, waar het geldt zijn doel te bcre.ken. voor geen kleinig. hcid vervaard is. In hun wraak kun nen ze vrccselijk zijn; dat kunnen wc zien aan den ontslagen athleet de Suil an. die gedurende een avondvoorsteL ng met vrijwel uitverkocht huis. het hok opent van de gevaarlijkste, nog on getemde en ontembare leeuwen en deze zoodoende op het volle circus loslaat De paniek, die daardoor ontstaat, laat zich nauwelijks beschrijven. Gedurende d.t drama spelen zich nog eenige per soonlijke drama's al. Van de 1ste tot en met de 8ste acte geeft deze film sensatie, belangstelling en emotie Door illc acten heen gaat Maciste steeds als cldcnde engel, die het levend bewijs schijnt van het schoone woord: ..Als de nood het hoogst is, is -de redding nabij!" Steeds voorkomt hij het erg ste. ..Om de schat van Toet*Ank»Amen" is een verbazend grappige twee-achter, waaraan het slot een onverwachte, al lergeestigste oplossing geeft. De ver. mummide secretaris, die op hot punt staat opengehakt te worden, vindt in zijn doodsangst deze oplossing, die de red* ding wordt van de vier waaghalzen. Een mooie «vond! Luxor-Theater. Het filmprogramma opent met een na* tuuropneming, waarin wc de papierfa. bricatie bewonderen. We zien de ge* hcele bewerking van boom tot courant die uit de rotatiepers komt. Zulke film: zijn altijd interessant. De beide komische nummers zijn van dien aard. dat er hartelijk om gelachen wordt. Vooral „Haar zin zal ze hebben" wekte den lachlust op. Zooals altijd is het Luxor Ni weer actueel. O.m. trekken aan onze oogen voorbij: de villa's te Katwijk ast* Zee, waar Prinses Juliana zich gaat tigen, eenige gezichten uit dat dorp, de voetbalwedstrijd Stormvogels—Ajax, de nieuwe clcctrischc trein, Bloemenveiling te Beverwijk, enz. enz. Alles even hel der en duidelijk. Als hoofdfilm wordt gedraaid „Me vrouw wcnscht geen kinderen". Een goedhartige satyrc op den tcgenwoordi gen tijd. Wc maken kennis met Paul, een advocaat die op zijn vrijgezelleiv woning heel erg verwend is, iedereen vliegt voor hem. Hij besluit evenwel te gaan huwen. Dit loopt aanvankelijk niet goed, want Paul is een huisrat. Zijn Wat scheelt de jeugd van heden toch? vraagt een moralist in wanhoop. Dat is eenvoudig. Het gebrek van de jeugd van heden is. dat ze gistcrep te laat naar bed is gegaan. Het was een slecht oog en blik voor den advocaat, toen hij de verdedigings rede voor zijn cliënt aanving met de woorden: ....gij weet, wat het is. om dronken te zijn Rechter: Het heeft geen zin uw daad langer te ontkennen, nu drie oog getuigen hebben gezworen, dat zij het hebben zien doen. Beklaagde: Maar Edelachtbare, ik kan hier, als ik wil, milliocncn menschen brengen, die het me niet hebben zien doen. IJMUIDEN MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN Donderdagavond was in het gebouw Thalia door het departement van de Maatschappij tor Nut van *t Algemeen een avond voor leden en introducés ge organiseerd in het gebouw Thalia, waar Mr. A. W. Kamp, uit Den Haag, een ntal schetsen voordroeg op de piano begeleid door mevr. B. de Ridder Spaan. „De rattenvanger", „De Bedevaart naar Kevelaar". ..Frederik", Wilden* bruch's „Hcxcnlied" werden vertolkt op zeer goede wijze. Na de pauze kwa men nog een paar kleine, humoristische schetsen, die de lachspieren in bewe ging brachten. liet werd een welgeslaagde avond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Door het GROOTE succes voortzetting van den BIJ PHILIP DE VRIES IER STRAAT 73^6 ZIE DE PRIJZEN IN DE ETALAGE. persvrijheid. Spreker was deze meening vrouw echter vliegt van het cene ver- toegedaan: De staat Italië Is één grootc maak naar het andërcf daarin goed bij- bust een sleutel. SCHOTEN GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: J. v. Berloo. Dr. Leijdsstraat 69. een actentasch, In houdende een bedrag aan geld; W. Blaakman, Gen. de Ia Reystraat 33, een schoolboekje; E. de Leeuw. Schee» :>crsstraat 51. een kinderportemonnaic; B. de Jong, Tugclastraat 1. een vermoe delijk doublé armband; C. Mulder, Gen. de Wetstraat 14 rood. een Engelschc sleutel; A. Blok. Gen. Cronjéstraat 87, een zijden lampenkap; J. v. Kolk, Beu kenstraat 4. een rijwielbelastingmerk; M. Overweel, Spaanschcvaartstraat 107, een kinderhandschoen: J. Nijsen, Kloos terstraat 117. een herdershond; J. Schoch. Timorstraat 61, een kinderpor temonnaic waarin eenige foto's; C. v. d. Meij, Gen. de la Reijstraat 52. een kinderportemonnaic met inhoud: M. Nolets Regulierslraat 29, Haarlem, eer- bedrag aan geld, gevonden op de R.K. begraafplaats; J. Stet, Nachtegaalstr. 27, een kinderschoentje. Aan het Bu reau van politie: een sleutel, een kin derwantje, een bruine handschoen, twc« kindcrportcmonnaies, een pak inhou dende glaswerk. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: H. Hekkcr, Zuidcrtuindorplaan 20, Overseen, een bruin kinderhandschoentje; H. v. Ke>- sel. Ramplaan 102, Overseen. een jockeypet; J. v. d- Linden, Hendrik Roozcnlaan 25, Overveen. een wollen kinderhandschoen; Schoorl, Kennemer* sveg 4. Bloemendaal, een rijwielbelas tingmerk 1927 in étui; Mellema, Pincl- laan 7. Bloemendaal, een zilveren hor logeketting; F. Meuring. Kollandslaan 41. Overseen, een- medaille; Rcinalda, Platancnlaan 25, Bloemendaal. een car- bidhouder van een autolantaarn. P. Stoeltje, Brederodeweg 51, Bloemen- daal, een zweep; K. Carstens. Genes- tetweg 11. Bloemendaal. een rijwielbe lastingmerk 1927 in étui; T. Warmer dam, Boekenrodeweg 8. Aerdenhout, een rijwielbelastingmerk 1927; A. Krom hout, Leidschevaart Bennebroek, een defect remontoirhorloge; aan het bu reau van politie te Overveen, een zwart wollen handschoen, een rijwielbelas, tingmerk 1927. een portemonnaic met inhoud; een dekzeil, pomp en slang, een kopeern kraansleutel van een melk» ZANDVOORT BEROEPING TE SOEST Ds. A. K. Straatsma, Ned. Herv. pre» dikant alhier, heeft zich teruggetrok ken van het gevormde drietal te Soest. SPAARNDAM OUDERCOMMISSIE. C In een vergadering onder leiding van het hoofd der school werd een nieuwe oudercommissie gekozen in de plaats van de vorige, die volgens de wet moest aftreden. De leden der nieuwe commissie zijn: Mej. VreekenDe Vries, en de hecren M. Meyers. Th. P. van Dootingh, F. Onderweegs en J B. s*an der Putte. VELSEN OPENBARE VERGADERING. In verband met de ontwapen,ngsactie vai S D.A.P. én N.V.V. belegt de Fede» ratie Velsen s-an den S. D. AA. P. en de IJ. B. B een openbare vergadering op Maandag 31 Januari in hotel „De Prins". Als ^preker treedt op. de heer A. F. Möller, secretaris der Xcd. Ver. van Fabrieksarbeiders, het Mannenkoor Morgenrood, verleent zijn medewerking. HAARLEMMERMEER MEJ. VAN ZANEN OVERLEDEN. Mcj. Christina van Zanen, bewaar school hou de res aan de Cornelia Sophia» bewaar-, naai* en breischool te Abbeais, s te Leiden op 50-jarigen leeftijd over» leden. HILLEGOM GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergaderde Vrijdag» middag onder leiding van Wethouder Balvers. De heer Selhorst was afwe» zig. De voorzitter hield een korte Nieuw# jaarsrede Verder deed hij mededeeling, dat de Minister van Waterstaat zich bereid verklaard heeft de brug over de haven over te nemen. Het bouwplan van Patrimonium om 32 arbeiderswoningen te bouwen met de gemeente als borg voor het bouw» kapitaal was in een gebeime vergadering dk aan de openbare vergadering vooraf» ging. besproken. "Bovendien had de bouwvereniging „Goed Wonen", ook een bouwplan in» gediend, waarop B. en W. adviseer» den dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De behandeling van hot prac-advies werd aangehouden, de borg» stelling voor Patrimonium werd goed» gekeurd met 2 stemmen tegen, 'die van de heeren Klaver en van Houten. Het bouwen van een abattoir is vol» «ens de wet noodig geworden, waarom B. en W. voorstelden er toe over te gaan. De slagers met wie B. en W. gecom# Weerd hadden, waren 't aanvankelijk eens met het plan van B en W.; even voor de vergadering hebben zij echter een circulaire gezonden aan de raads» leden. In deze circulaire verklaarden zij nu tegen» een abattoir te zijn en in staat te zijn hun slagerijen in overeen» stemming met de wet te brenger B. en W. en de raadsleden waren "ntsfemd over dezen gang van zaken. Met alge» mecne stemmen is besloten tot oprich» ten van een abattoir over te gaan en de slagers drie weken gelegenhe'd te geven als nog aan te toonen dat zij aan de wet kunnen voldoen. De inwendige verbouw van het raad» huis en het bouwen van een concierge# woning werd goedgekeurd. De heer W. van Lingen is benoemd tot plaatsvervangend hoofd der onenbare school voor U.L.O met een bclooning van f 100 per jaar. De verschillende plannen voor ver» strating en verbreeding van den Stations weg werden goedgekeurd. De Asseler» brug zal vernieuwd worden en her eerste gedeelte van de Stationsweg 'usschen Hoofdstraat en Asselerbrug zal een breedte krijgen van 6 Meter. Het verzoek der afdeeling Hillegom van het instituut voor arbeidersonitwik» keling om vijftig gulden subsid e werd i afgewezen met X stem togen,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9