HAARLEM'S DAGBLAD B'JITEn'LANDSCH OVERZICHT DONDERDAG 19 MEI 1927 VIERDE BLAD Het Duitsche rapport inzake de schuldvraag van den wereldoorlog verschenen! Zeer belangrijke be schouwingen. Het Duitsche Verweer. Een vage Russische nota. De machtsverhoudingen in China. Oos tenrijk en xyn regeeringscrisis. De resultaten in Geneve bereikt. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Na den Engelschen veldtocht tegen Mos kou, op eigen bodem, in Londen, volgde één te Hankau, het Russische centrum van actie in China. Sir Lampson, Britsch gezant te Peking riep zijn vertegenwoor digers te Hankau namelijk terug. De motieven tot deze daad liggen in de omstandigheid opgesloten dat Hankau door Engeland niet meer vertegenwoor digend regeering organisme wordt er kend. Daarom immers werd ook de twee de nota inzake Nanking niet verzonden. En nu de toestand te Hankau nog „on persoonlijker" geworden is, als hij reeds was, nu de inbreuken op het Engelsche goed in Hankau nog kwetsender zijn ge worden, is geen reden meer waarom Hankau nog een Engelsch regeeringsver- tegenwoordiger binnen zijn grenzen zou hebben. In het roode Chineesche nest, wat Hankau ongetwijfeld is, heerscht angst en vreeze. De zaak is, dat van verschil lende richtingen uit, onderscheidene le geraanvoerders en troepen op dit centrum afstormen. Onder dezen zijn belangrijke machten, die als 't puntje bij 't paaltje komt, wel aan de zijde van Tsjang-Kai- Sjek zullen komen te staan. Maar er zijn ook troepen die Tsjing Tso Lin toege daan zijn. Doch er is niets zoo rekbaar als Chineesch bondgenootschap. Tsjang-Kai Sjek heeft zijn positie tot aan Poekau, dat aan deze zijde i de zijde van Sjanghai, aan de Jangtse ligt versterkt. Vandaar recht naar het Oos ten ligt Hankau op niet zeer grooten af stand als het brandend middenpunt van den chaos. En naar het. Noorden tot Pe king dreigt Tsjang Tso Lin. In Sjanghai met een langen straal naar 't Zuiden en Oosten zit Tsjang Kal Sjek zeer stevig. Voorloopig blijft het zoo, dat de klei nere oorlogsheeren elkander verslinden. Wanneer zal de groote slag tusschen Noorden en Zuiden geslagen worden? De beide Tsjangs zullen nog wel wach ten, tot de oorlogsheeren der lagere re gionen zich dood gevochten hebben. De „Daily Telegraph" publiceerde den inhoud der Russische nota, inzake den inval in Londen, die het pro test bevestigt van den Sovjet-zaakgelas tigde te Londen en verder alle in open bare protestvergader ing ep geopperde qua lificaties herhaalt omtrent de onschend baarheid der Russische handelsdelegatie in Londen, - vastgelegd in het ver drag in 1921, en omtrent Engeland's bedoelingen om de slechte verhouding met Rusland op den spits te dry ven en Sovjet Ruslafid economisch'in discrediet te brengen. Verder wordt er In de nota te keer ge gaan tegen de methode van de Engel sche politie. Over 't algemeen is dit Russisch pro test erg vaag gehouden en zeer alge meen. 't Is een lange klacht maar in 't geheel geen ultimatum. Moskou is voor zichtig; deze tactiek wij schreven het Dinsdag reeds was te voorzien. Rus land kan geen bijzonder grooten mond -opzetten, nu 't zelf nog niet weet in hoe verre de Arcos (All Russian Cooperative Society) zich gecompromitteerd heeft. P. A. De schuldvraag na den wereldoorlog, 't Duitsche rapport. De Duitsche commissie van onderzoek naar de schuld aan dén wereldoorlog heeft den arbeid der derde subcommissie, belast met het onderzoek naar de schen dingen van het volkenrecht," in vijf dee- len onder den titel „Volkenrecht in den wereldoorlog" gepubliceerd, aldus de Tel. Ten aanzien van den Belgischen „volks oorlog" beweert de commissie, dat het feit bewezen is, dat de Belgische burger- lyke bevolking zich met de wapens tegen de Duitsche troepen teweer heeft gesteld. Daarbij, zoo zegt het rapport, heeft de Belgische burgerlijke bevolking zich noch aan de bepalingen voor den georganiseer - den, noch aan die voor den niet-georga- niseerden volksoorlog gehouden. Wat de kwestie der deportatie van Belgische, arbeiders in de jaren 1916 en 1917 aangaat, was de minderheid uit de commissie van oordeel, dat de Duitsche regeering welbewust het volkenrecht heeft geschonden, daar de „Oberste Hee- resleitung" voor de uitvoering van het Hindenburg-program arbeiders noodig had. De meerderheid der commissie ver zette zich tegen deze minderheidsopvat- ting en stelde er zelfs nog een afzonder lijke resolutie tegen op. Het staat vast, aldus wordt hierin ge zegd, dat de rijksminister van Buiten- landsche Zaken en de gouverneur-gene raal van België uit politieke redenen maatregelen hebben afgekeurd, die door het legerbestuur waren genomen Als re den voor de deportatie werd door het legerbestuur tevens aangevoerd, dat in dien een half mlllioen Belgen van weer baren leeftijd in het land zouden blij ven, het legerbestuur met die geringe ter beschikking staande troepen de handha ving der openbare orde niet zou kunnen garandeeren. Daar zoowel de rijkskanse lier als de gouverneur-generaal ten tijde van het instellen van het onderzoek reeds overleden waren, acht de commis sie het onmogelijk thans nog uit te ma ken, welk gezichtspunt den doorslag voor de toepassing der deportatiemaatregelen heeft gegeven. De commissie is het er over eens, dat bij de toepassing der maatregelen door de lagere militaire autoriteiten fouten en onbillijkheden voorgekomen zijn. Wat het optreden der militaire autori teiten betreft bij de vernieling der Belgi sche mijnen tijdens den terugtocht van ht Duitsche leger in 911, consateert de commissie, dat in België, evenals in Noord-Frankrijk, de vernietiging om re denen van militairen aard is geschied, en deze zoodra het einde van den oor log in zicht kv/am steeds „minder grondig" heeft plaatfe gevonden. Ook van de maatregelen, die bij den terugtocht der Duitsche troepen op de Hindenburg-linie in het jaar 1917 wer den genomen, wordt als bewezen be schouwd dat deze ten behoeve der mili taire noodzaak genomen werden. De fei telijke noodzakelijkheid kon echter niet worden nagegaan. Gas- en luchtoorlog. Wat den gas- en luchtoorlog betreft, constateert de commissie, dat niet de Duitsche, doch de Fransche troepen het eerst met gifgasprojectielen uitgerust waren en deze ook het eerst hebben aan gewend. Gasbommen met explosieve wer king, waarbij de verspreiding van gifgas niet het voornaamste doel is,zyn vol kenrechtelijk geoorloofd. De toepassing van gifgassen door de Duitschers was evenzeer in strijd als de aanwending van phosgeen door de Fransche troepen. Geen der oorlogvoerende partijen heeft tegen de aanwending van gifgassen door de tegenpartij geprotesteerd. De luchtoorlog is door de Duitschers correct gevoerd. Dat in sommige geval len bommen op niet-militaire doelen zijn geworpen, wordt als waarschijnlijk aan genomen; dit was bij de tegenstanders trouwens niet anders. Duikbootoorlog. De duikbootoorlog wordt als represaille maatregel tegen de „met het volkenrecht in strijd zijnde" Engelsche blokkade van Duitschland gerechtvaardigd genoemd. Van de neutralen kon principieel ver langd worden, dat zij de gevolgen der represaillemaatregelen op dezelfde wijze zouden dragen, als de gevolgen der door de tegenpartij te voren gepleegde rechts- breuk. Ten aanzien van de behandeling van zieken en gewonden, de kwestie van het tot zinken brengen van hospitaalschepen en het misbruik maken van hospitaal schepen voor andere doeleinden, hiertegen is van beide zijden gezondigd. De Russische nota inzake Arcos. 'n Achterdeurtje! Wij ontleenen volledigheidshalve nog eenige belangrijke onderdeden uit de Russische nota inzake den inval in de gebouwen der Arcos in Londen: De Russische regeering acht voortzet ting der handelsbetrekkingen alleen dan mogelijk, indien de Rusissch-Engelsche handelsovereenkomst nageleefd wordt en aan de Russische handelsvertegenwoordi ging een normale en rustige arbeid mo gelijk wordt gemaakt. Rusland verlangt een duidelijk ant woord op deze principieele vraag en het verlangt tevens genoegdoening voor dè schending der handelsovereenkomst, de beleediging van leden der Russische han delsdelegatie en voor de aangerichte ma terieels schade. Tot zoover Litwinof's nota. De overhandiging der nota, is ver traagd ten gevolge van het feit, dat de Sovjets aanvankelijk de bedoeling had den economische represaillemaatregelen te nemen door annuleering der Russi sche bestellingen in Engeland. Zij wordt aangevuld door en besluit der Sovjet- regeering met betrekking tot „de ver zekering van een normaal verloop der buitenlandsche handelstransacties". Dit besluit, machtigt den volkscommissaris van Handel, weliswaar represaillemaat regelen te nemen, doch het laat tevens een achterdeur open. aldus de Tel. In punt 1 van dit besluit wordt ver klaard, dat het volkscommissariaat van Handel slechts met die landen handels operaties toelaat, waarmede normale di plomatieke betrekkingen bestaan en waarin de Russische handelsdelegatie de mogelijkheid voor een normale, ongestoor de afwikkeling der transacties bezit. Punt 2 machtigt echter het volkscom missariaat van Handel uitzonderingen te maken, indien daarvoor belangrijke eco nomische overwegingen bestaan. Een overwinning van Noord door Woe Pei Foe? De opmarsch der zuidelijken is. naar de correspondent van de „Times" te Sjanghai meldt, tot staan gebracht bij Foetsjen, 9 K.M. verder aan den spoor weg TientsinPoekau gelegen. Dit zou een gevolg zijn van een concentratie der Noordelijken, maar de nationalisten be weren, dat de oorzaak is het gebrek aan spoorwegmateriaaldaar de oudst-aan- wezende Britsch marine-officier te Nan king geweigerd heeft toe te staan, dat materiaal van den spoorweg Sjanghai Nanking over de rivier wordt gebracht, aangezien hierdoor dè belangen der Brit- sehe obligatiehouders- zouden worden ge schaad. Woe Pei Foe zou een schitterende-over winning hebben behaald op dc troepen van Feng Seng Tsji, die de voornaamste linie van weerstand vormde tusschen Tsjang Tso Lin en Hankau. De Zuide lijke troepen trekken in de richting van Hankau terug. Oostenrijks reeering afgetreden.De president herkozen. Woensdag werd de nieuwgekozen Na tionale Raad bij dichtbezette tribunes geopend. President Miklas werd met algemeene stemmen als zoodanig herkozen, terwyl ook de vice-presidenten hun functies be hielden. Voorts deed de president voorlezing van een brief van den bondspresident, waarin mededeeling werd gedaan van het aftreden der regeering. Vandaag zou een nieuwe regeering worden gekozen. Opdracht aan bonds kanselier Seipel. De centrale commissie uit den Nat. Raad, welke ingevolge de grondwet tot taak heeft den Nat. Raad een voorstel te doen nopens de verkiezing der nieu we regeering. heeft de vorming daarvan opgedragen aan den afgetreden bonds kanselier dr. Seipel. Op diens voorstel werd besloten den Nat. Raad in overwe ging te geven de afgetreden regeering te herkiezen met een enkele wijziging, nl. deze, dat de functie van vice-kanselier zal worden opgedragen aan afg. Hartleb (Lanabund) e:i dr. Dinghofer (Groot- Duitscher) die haar tot dusver bekleedde tot minister zonder portefeuille zal wor den gekozen. Deze zou daarbij de op dracht krijgen de voorbereidende maat regelen te treffen om het ministerie van justitie, dat tot dusver een afdeeling van de bondskanselarij was, tot een zelfstan dig departement te maken. Een desbe treffend wetsontwerp zal worden inge diend. De Econ. Conferentie. Resoluties in de Douane-commissie. De resoluties, die bij de subcommissie toor douanepolitiek zijn ingediend, om vatten: 1. een uitvoerige uiteenzetting over dc hoogte der tarieven. 2. dc uitvoerheffingen. 3. de belastingen op ingevoerde goe deren. 4. de handelsstatistiek. 5. de handelsverdragen. De belangrijkste kwesties, aldus de Tel. zijn naturulijk de in de punten 1 en 5 vervatte aangelegenheden. In de toelich ting tot de resoluties wordt een uitvoe- irge uiteenzetting der bestaande situatie gegeven. Gezegd wordt, dat de invoer rechten thans hooger zijn dan vóór den wereldoorlog en in vele landen bijna ge heel op rekening van fabrikaten komen. Voorts wordt betoogd, dat met name in Europa het geheele probleem nog veel ingewikkelder is geworden door het feit. dat het aantal staten met zelfstandige tarief systemen in vergelijking tot vóór den oorlog van 20 tot 27 is gestegen; al deze staten trachten een onafhankelijke nationale huishouding in het leven te roepen en deze door tariefmuren te ver dedigen. De staten hebben niet eens door hét sluiten van handelsverdragen op lan gen termijn deze ongewone situatie kun nen verzachten, zoo wordt gezegd. De redenen voor den huidigen toestand staan alle min of meer in verband met het streven der verschillende staten, de oorlogsindustrieën ook na den oorlog in het leven te houden, en zich in econo misch opzicht zooveel mogelijk van het buitenlandonafhankelijk te maken, al hoewel zulk een streven volkomen doel loos is, indien de uitgestrektheid, de na tuurlijke hulpbronnen, de economische mogelijkheden, de aardrijkskundige lig ging, enz. dit niet rechtvaardigen. Dit is slechts bij enkele landen het geval. An- lere landen handhaven hun tariefmu ren ten behoeve van de bestrijding der werkloosheid, voor de versterking hun- i er nationale verdedigingsindustrieën, of cm redenen van politieleen aard. Een andere koers? In het document wordt ten slotte ver klaard. dat het oogenblik ls gekomen, om aan elke nieuwe overdrijving een einde te maken en zich in tegenovergestelde richting te bewegen, zegt de TelN verder. Aanbevolen wordt, dat de staten onver wijld maatregelen zullen nemen tot op heffing of verlaging van die tariefmuren, die voor den internationalen ruilhandel een ernstige belemmering vormen en c'at een aanvang zal worden gemaakt met die tarjefmuren, die oorspronkelijk slechts als een tijdelijke afweermaatregel naren bedoeld. Voorts wordt het sluiten van handelsverdragen aanbevolen. In een speciale resolutie wordt aanbe volen, de practijk te laten varen, overdre ven hooge invoerrechten vast te stellen, met het doel deze tot het verkrijgen van concessies by onderhandelingen over handelsverdragen uit te buiten. Ten slotte wordt de Volkenbondsraad uitgenoodlgd, het economisch comité van den Volkenbond opdracht te geven, om op den grondslag der door de economi sche conferentie vastgelegde grondsla gen de richtlijnen voor een latere actie ten behoeve van een gelijkmatige en bil- 1 ike behandeling van den handel vast te stellen. In de resolutie betreffende de handels verdragen wordt uiting gegeven aan de opvatting, dat de meestbegunstigings- clausule een der voornaamste elementen voor de vrije en normale ontwikkeling van het handelsverkeer is. Aanbevolen wordt, de grootst mogelij ke en meest liberale toepassing der meestbegunstigingsclausule. De commissie voor de handelspolitiek heeft hedenavond de door de redactie commissie voorgestelde resoluties in vrij wel on veranderden vorm aangenomen. KORT EN BONDIG. President Coolidge heeft zich genood zaakt gezien, in bed te blijven. Hij is ver houden. Dit is zijn eerste ongesteldheid sedert zijn optreden als President. De verkoduheid wordt toegeschreven aan l et gure, vochtige weer te Washington, ten laatsten tijd. Op de nieuwe Grieksche begrooting is een bedrag van twee millioen drachmen uitgetrokken voor subsidies aan de Griek sche handelsvloot. Een Japansch oorlogsschip met een delegatie van het Japanschc dept. van buitenlandsche zaken aan boord, is bij Sinkiang door de Noordelijken bescho ten. Het oorlogsschip beantwoordde het vuur met zijn zware kanonnen en bracht schade toe aan de forten. Deze schoten weer terug, doch raakten het schip niet. De koning en de koningin van Enge land zijn in het Fransche gezantschaps gebouw de gasten van president Dou- mergue geweest aan een banket. Ter opluistering van het inwendige waren tal van kunstschatten uit het Elysée er heen overgebracht. Een wand van de eetzaal was geheel bedekt met gobelins. Geheel Spanje vierde het 25-iarige re- geeringsjubileum van den koning. De ju bilaris ontving telegrammen van den paus, den koning der Belgen, den pre sident van Portugal, Chamberlain e.a. Een hevige brand te Castries op het eiland St. Lucia (Britsch West-Indië) heeft een schade van 3 millioen gulden aangericht. DE TOCHT VAN NUNGESSER. Een Fransche expeditie. NIEUWE ONDERNEMINGEN. (Van onzen Parijschen correspondent). Nóg is de koorts niet gezakt. En he den is het reeds de negende dag dat we zonder bericht zijn van de twee Fran sche aviateurs die moedig vertrokken om te trachten zonder één enkele tusschen- landing Parijs en New-York met elkaar te verbinden. Al die dagen hebben we in hoop geleefd, grijpend naar elke laatste de glorie. Was men er zelfs niet gauw bij om voor verrader uit te maken dengeen die het veiliger achtte om dan eerst te juichen wanneer het bericht officieel ook was bevestigd, wanneer de een-en- dertig kanonschoten van den Mont Va- lérien zouden dreunen en een vliegtuig vuurpijlen zou afschieten? Toen kwam editie in de verwachting er een telegram de teleurstelling. De groote illusie werd te vinden meldend dat ze nog ergens waren opgepikt. Maar steeds dezelfde vraagteekens, doorloopend de zelfde on zekerheid en thans beginnen zelft de grootste optimisten de hoop op te geven. Nungesser en Coli. zijn metgezel zijn nu reeds van de eerste pagina verhuisd naar het bijblad't leven gaat voort. Overal in het buitenland heeft men net de grootste spanning de berichten gevolgd en dan kunt ge nagaan hoe liet 1 ier ging waar vooral Nungesser een roort' van idool was. Onbeschrijfelijk was het enthousiasme toen hethelaas valsche bericht binnenkwam dat de beide stoutmoedige aviateurs behouden en wel waren binnengekomen. Men omhelsde elkaar op straat en iedereen deelde in Op kot oogenblik staat de bekende ,,Seringenberg" bjj Wassenaar, op het land goed van de Koningin, de „Raaphorst", in vollen bloei. Reeds van ver komt den bezoeker wie aanvraagt, om dezen zeldzamen seringenberg te mogen zien, krygt toestemming een verrukkelijke bloemengeur tegemoet. wreed verstoord en het werd algemeene droefenis en over enkele dagen zal alles zoo goed ais vergeten zyn. Een Fransche onderneming. Zoo noemt men het algemeen. Moedig, met een ge weldige bravoure, .spontaan, voor niets terugdeinzend. Maar was de tocht wel voldoende voorbereid? Het nut van zoo'n onderneming als die van Nungesser is ook voor sommigen twijfelachtig, doch hetzelfde werd beweerd toen voor het eerst het Kanaal moest worden overge stoken en waarschijnlijk zeiden de tijd- genooten al het zelfde toen Columbus den Oceaan wilde oversteken. Dat de tocht niet lukte is zeker jammer maar niet onherstelbaar. Doch het verlies van mannen als Nungesser en Coli is onher-' stelbaar. En het is lang niet zeker dat de tocht voldoende was voorbereid. Men had van alle kanten gewaarschuwd dat de weersgesteldheid niet gunstig wéé; j uien had hun geraden te wachten tot den vijftienden als het heldere maan zou zijn. Daags voor het vertrek, door een ongelukkig toeval, verbrandde een vleugel van den Witten Vogel en heel den nacht werd met haast gewerkt om de schade te herstellen. Maar Nungesser had het nu eenmaal in het hoofd om te vertrekken, hij wilde de eerste zijn, an deren zouden vóór hem kunnen vertrek ken, de. glorie en de enorme uitgeloofde premies van meer dan drie millioen de den de rest. En dat alles is nu le duur betaald. Msn moet bewondering hebben voor den moed, ja zelfs voor den overmoed van mannen als Nungesser en Coli. Want beter dan iemand anders wisten ze wat ze riskeeren. En wat een droeve voor beelden hadden ze. Waar is Mouneyrés, die andere dappere van wien men niets meer hoort? Ook dat (waarschijnlijke) verlies werd vooral in aviateurskringen zwaar gevoeld en toen Nungesser op steeg treurde hij nog over het verlies van Mouneyrés. Tóch steeg hy op. Mis schien niet voldoende voorbereid maar dat, die bravoure is écht Fransch. Nungesser was zoo niet de eenige. Door een puur toeval waren we getuige van een drama dat precies een beeld geeft van deze mentaliteit. Toen we voorbij Villacoublay kwamen cirkelden hoog in de lucht, wel tien vliegtuigen. En wy stonden juist even s ir, als altijd weer opnieuw gecharmeerd door het schouwspel, toen één van de toestellen op een hoogte van ongeveer drie honderd meters een z.g. „coup de tabac" maakte. Even een witte vlek een parachute ontplooit zich en de avia- teur zweeft rustig tusschen hemel en aarde. Maar vlak daarop een tweede man die uit het toestel springt. Dan is het of het toestel een klap heeft gekre gen, het richt zich op, schijnt één on deelbaar oogenblik stil te staan en dan schiet het vliegtuig met een duivelsche vaart naar beneden en spat daar letter lijk uiteen als het in aanraking komt met den grond. Wij holden naar de plek des onheils. De beide parachutesprin gers, die vlak daarby waren neergeko men stelden ons dadelijk gerust en ver télden wat er was gebeurd. De bestuur der (later hoorden we dat het adjudant Lesneur was; één van de meest beloven de piloten van het leger) was opgestegen met een mécanicien. Op een gegeven oogenblik, bij het maken van een halve looping was hy uit zijn toestel geslin gerd. De mecanicien bleef dus alleen aan boord. Maar hij had nimmer een toestel bestuurd en hij sprong dus naar beneden. De rest hadden we gezien. En toen we vroëeen of we hem soms met iets van dienst konden zyn: Ja. u zoudt ons een dienst bewijzen ons even naar de hangar daarginds te rijden, want wij wilden even met een ander toestel naar boven..-. om de kunst niet te verleeren. Het was daar ook dat wij berichten krege nover Pelletier d'Oisy. De popu laire Pivolo is weer bezig aan dc voor bereiding van een nieuwe, geweldige on derneming. Hij wil immers weer het we reldrecord verbetrn en zonder één tus- schenlanding naar Karachi vliegen om dan dadelijk door te zetten naar Saigon! Zelfs is hij bijna nacht en dag in Villa coublay om zijn toestel gereed te maken. Pivolo heeft verklaard dat hy uiterlijk deze week nog hoopt te vertrekken. Dat is er nog eentje die geen gevaar kent! In Le Bourget zit men evenmin stil. Luitenant Thoret, de kampioen die met een avionnette over de Alpen vloog werkt er aan 'n toestelletje van slechts 40 P.K. waarmede hij ook zeer binnenkort een reis van hier naar Moskou. 27,00 K.M., gaat ondernemen. Hy neemt slechts drie honderd liters benzine mede. Als deze regel in druk verschijnen is hij waarschijn lijk reeds in Moskou aangekomen of zij kennen geen gevaar. Als er één valt dan staan er dadelijk tien anderen ge reed om het werk voort te zetten. Kijk eens naar Dagnaux die gisteren in Tananarive, de hoofdstad van Mada gascar i~ opgestegen en die heeft gezegd dat hij 5 .mi a.s. 's middags te drie uur precies in Vincennes zal zijn voor het groote vliegfeest. Zooals wij beloven dat en dat uur ergens te zullen komen thee drinken, zoo kondigen zy aan dat ze even een half werelddeed zullen over vliegen. En het is alleen „un cas de force majeure" dat hen kan weerhouden. Lëon Bailb.v heeft precies onze ge dachte weergegeven toen hU over het drama van Nungesser deze woorden schreef welke men voor allen kan aan voeren: „Cette mort presque volontaire au de- vant de laquelle ils sont alles dans une abnégation totale d'eux mêmes est d'une telle grandeur morale que le pays, en perdant ces héros, s'enrichit de leur cxemple, et participe la gloire qui rejaillit sur eux". HENRY A. TH. LESTURGEON. Parijs, 17 Mei. GEMENGD NIEUWS. EEN JUBILEUM VAN DE VORK. Het gebruik van de vork is eerst laat in de Europeeschc tafelgebruiken inge voerd. Wij gunnen den juisten datum van de verschijning er van niet noemen: naar in Engeland viert men thans het 350-jarig jubileum van de intrede van de vork in het eilandenrijk. De archaeo- loog Alfred T. Warbis herinnert er aan, dat Thomas Coryate in 1577 zyn land- genooten mededeeling deed van deze hun geheel onbekende uitvinding en de eerste vorken in Engeland importeerde. Thomas studeerde in Oxford en bekleed de later een bescheiden functie by het Hof. waar hy dienst deed als een soort nar en zich door zyn grappen veel vrien den en zeer veel vyanden maakte, zyn voornaamste genoegen was, groote rei zen te maken en tweemaal heeft hy wandeltochten door Europa en Azië ge maakt. Zyn ervaringen beschreef hU in interessante aanteekeningen en zoo 1 eeft hy ook, toen hy in 1577 in Italië kwam. een gewoonte aangenomen, „dia in geen enkel ander land bekend is en waarvan ik nergens iets heb gehoord". „De Italianen, aldus schetst hy dit (ebruik, bedienen zich by hun maalty- t'en steeds van ccn kleine vork, en daar mede houden zy het vleesch op het bord '.ast, wanneer zij het met hun mes snij den. Zij brengen ook de happen mot deze vork naar den mond en wanneer iimand het- vleesch onopzetteiyk met ae vingers zcu aanraken, zou dit een ern stig vergryp zUn tegen de goede zeden en ae verontwaardiging van de disch- genooten opwekken Coryate werd een hartstochteiyk pro pagandist van dit gebruik in zijn land en maakte aldus de vork in Engeland mo dern. Het schU'nt echter, dat destijds Iet uitsluitend in Italië het gebruik van de vork bekend was. Fransche schrijvers van het einde van de 16e eeuw rappor- Deren, dat dit nieuwe eetinstrument des tjds reeds van Italië in Frankrijk was ingevoerd en dat beschaafde lieden nooit hun vleesch met de har.ü aanraakten, c'och alleen met de vork. Voor het overi- gj bediende men zich reeds lang voor Coryates tijd aan het Engelsche Hof van Heine vorken, doch alleen om er vruch- en mede te nuttigen. OCEAANVLIEGERS. Vóór Nungesser en Coli's poging om dc oude met dc nieuwe wereld door dc lucht te verbinden, hebben herhaalde malen vliegers van verschillende naties en van beide zijden van 'den Oceaan ge tracht er over te komen. De eerste po ging, die volledig slaagde was die van Read, die met een machine met een ge wicht van 4300 Kilo op 15 Mei 1919. dus nog voor dat de oorlog ten einde was van de Zuid-Oostelijke punt van New* Foundland vertrok, naar dc Azoren over stak, van daar naar Lissabon vloog en zoo langs de Portugeesche kust en over dc goh' van Biskayc naar Plymouth ste vende. waar hij 16 dagen na zijn vertrek uit de Nieuwe Wereld aankwam. Drie dagen na Read's vertrek startte van St. Jean op New-Found land, niet ver verwijderd van de plaats waar Read „scheep ging' dc Australiër Hawker, die echter de reis niet volbracht, daar hij een defect aan zijn motor kreeg, dat hem noodzaakte in volle zee te dalen. Men twijfelde reeds aan zijn terugkomst, toen een Deensch stoomschip zonder draa'd- Ioozc, varende langs dc Schotschc kust, door optische teekens te kennen gaf, dat. het den vermiste heelhuids aan boord had. Zijn vliegtuig met toebehooren woog 1450 K.G. Een vlucht, die groot opzien baarde, was dc non-stop vlucht van de Engelsche vliegers Sir John Alcock en Brown, die 14. Juni 1919 ook te St. Jean op New- Foundland opstegen, cn met 3000 Kilo binnen 24 uur dc groote plas overstaken om te Cliïdcn op dc Westkust van Ier land om 3 uur 40 den volgenden dag te landen. Zooals men weet verloor Alcock later het leven doordat hij in Frankrijk in dc mist tegen een boom vloog. Hadden de vorigen den Oceaan in het midden of in het Zuiden overgestoken, waardoor zij telkens groote einden boven een onmetelijke watervlakte moester» kruisen, Smith cn Nelson, volbrachten den tocht met een wijden boog langs het Noorden. Dit had het voordeel dat de etappes niet zoo groot hoefden te zijn, maar het nadeel van de koude tempera tuur. Dit was ook de eerste vlucht, die van de Oude wereld uit ondernomen werd. Dc vliegers vertrokken op 2 Au gustus 1924, dus midden in den zomer, van Kirkwall op dc uiterste punt van Noord-Schotland, vlogen over Fcroe, een van dc Shetland-cilanden en vandaar naar het Zuiden van IJsland, om dan naar Groenland over te steken, waar zij op Kaap Farewell aankwamen. Een maand na hun vertrek, 2 September, landden zij te Indian Harbour op het schiereiland Labrador. En nu de poging van Nungesser en Coli, die in tegenstelling met de vorige Occaanvliegers, die steeds van uiterste kust tot kust vlogen, van binnenland tot binnenland gaan wilden, mislukt is, staan alweer nieuwe mannen klaar, die met den dood voor oogen, gaa» pogen den lucht» weg te banen van Europa naar Amerika en omgekeerd.Nungcsser's toestel woog 5S00 Kilo, was dus bet zwaarste waarmee de tocht ooit ondernomen werd. DE KONING EN DE REPUBLIKEIN. President Doumergu* van Frankrijk rydt met koning George van Engeland door de stampvolle Londcnsche straten.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13