HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN FLITSEN FEUILLETON PAPIEREN ROZEN STADSNIEUWS. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 907 DE KNOOP je gaapt cn begint sohocnvcter los i'e i ken I het eene eind hokt, dus I beseft dat je de veter in je probeert het met het i den knoop hebt getrok» andere I ken ér acht den knoop rustig te ontwarren gaat er spoedig ioe over I probeert er een beter ge» raakt wanhopig beide handen te gebruis I zicht op te krijgen en J tlrekt hard aan beide ken I wou dat je meer licht einden, waardoor de 1 had I knoop nog stijver wordt gaat naar de lamp, ziet het hopcloozc van de zaak in een breekt den veter middendoor. ZATERDAG 28 MEI 1927 D-t de Stadskweekerij, na een voor» loopig bestaan aan de Rolhuizen in zak» formaat, in 1910, op initiatief van onzen toenmaligen directeur van den Hout en Plantsoenen, den heer Leonard Sprins ger, gevestigd werd in en om het voormalige Huis ter Kleef aan de Kleverlaan, is algemeen bekend. Je kunt dat opmerkeu aan 't publiek, dat door een opening die er opzettelijk ge* maakt werd, een kijkje kan nemen van het uitgestrekte terrein, en vooral van de zoogeheet.cn rots, die op dit oogenblik baadt in een ware Meiweelde. Nu ja, dat begrip „rots" is maar fans tasie; waar zou een groot stuk steen zoo midden in den zandbodem opeens vandaan komen! Het is een overblijf sel van het oude slot ter Kleef, uit den tijd toen de groote heeren, graven en hertogen, elkaar even fel beoorloogden, als later de koningen en keizers zouden doen en het dus met zelfmoord gelijk stond, zich niet in ccn versterk» ten burcht op te sluiten. In zoover is hierin ook een symbolische betcekcnis gelegen, dat op het brok van den ouden vestingmuur dc bloemen, die dc ware teekenen van vrede en vriendschap zijn ongehinderd kunnen groeien. Wat er vgn de oude bijgebouwen over is, ziet er nog wel wat grimmig uit, maar dat blijkt maar schijn te wezen, wanneer je desnoods in groot gezelschap, dc Stads» kweekerij wenscht tc bezoeken. Wie zijn hier al niet binnengetrokken? Ex» cursies uit Groningen, Lissc, van dc Nederlandsche Rcisverceniging, van de .Vereeniging van Huisvrouwen, onder voorlichting van een tuinarchitect, van collectanten der Hervormde kerken, van geheelonthouders, van slechthoorenden van de A. j. C. en misschien van nog andere organisaties, die ik hier oversla. En dan heb ik nog niet eens gesproken van de leerlingen, van middelbare en la» gere scholen, die het Huis ter Kleef vreedzaam komen innemen onder lei» ding van hun leeraren en onderwijzers. Niet geharnast, zal men denken, in te» genstelling tot de mannen van wapenen uit den ouden riddertijd ik zeg u g e» harnast zijn ze, deze leerlingen, wel degelijk, namelijk met de beste voorue» mens ora de vreugde van bloemen en planten op hun beurt weer te verspreiden in familiën en zeker ook, wanneer zij een» maal volwassen zullen zijn, in hun eigen gezinnen. Als ik zou moeten zeggen, wat het grootste nut is van de gemeentelijke kweekerij, dan moet het dit wezen, dat zij de verheuging der natuur verbreidt in de maatschappij en daarmee den eer» bied voor de bloem en het respect voor onze plantsoenen. Want daarover Iaat de directeur de heer Bouwer zich met groote waar» deering en tevredenheid uit. Er wordt door de jeugd, vroeger zoo vaak on= ▼erschillig cn roekeloos, niets of zoo goed als niets meer in onze plantsoe» nen beschadigd of weggenomen. Is dit geen gelukkig verschijnsel? Zij ziet die plantsoenen dus als een algemeen be» lang dat geëerbiedigd en bevorderd worden moet En dat doel zal de kweekerij meer en meer nadeden, hoe ginder zij de plantsoenen beperkt tot wat men noemt de „deftige" wijken, maar die rondstrooit over de gehcele gemeente. Dat is ook een ideaal van den heer Bouwer, waarover hij met geestdrift spreekt. Overal waar het maar mogelijk is bloemen te planten en boomen te plaatsen, ziedaar wat een hartewensch is van den directeur, dien hij tracht te verwezenlijken. Het is nu de tijd voor de seringen,' welnu, noch in de Parklaan, noch aan den Versprouckweg wordt ook maar één sering gemist. En zie eens, welk een succes de bloemmarkt is gewor» den op den Luilak en hoe veel man» nen op Zaterdagmiddag met een potje bloemen naar hun woning stappen om die daarmee te verfraaien, terwijl toch zoovaak in vroeger tijd de liefde voor bloemen het uitsluitende voorrecht van de vrouw heette te zyn. Er kon natuurlijk in het kleine kweekerïjtje aan de Rolhuizen niet ?oo veel gebeuren; in dc fegenwoor» dige Stadskweekerij is de gelegen» heid wat grooter Het heelc ter» rein is vier a vijf hectaren groot, verdeeld in drie af deelingen: de bloe» misterij, de boomkweekerij en de een» trale schooltuin. In de bloemisterij wordt nagenoeg alles gekweekt, wat in de stad voor de plantsoenen noodig DE ROMAN VAN EEN CIRCUS» MEISJE Uit het Engelsch van RUBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden) Blunt was den heelen avond onrustig geweest, hy had niets anders gedaan dan heen en weer geloopen, niet in staat ora zijn gedachten rustig bij iets te bepalen sinds het oogenblik, dat hij op den terugweg uit het dorp waar hij heen geweest was om het telegram te verzenden, zijn jongen meester in het donker den weg naar Alperton had zien afracen. De kleine wagen was hem voorbij ge schoten en terstond weer opgeslokt door de duisternis. Gewoonlijk was Blunt blil als hy zijn nauwsluitende livrei kon afleggen en aanstalten kon maken om naar bed te gaan. maar dezen avond voelde hij zich ongewoon klaar wakker. Tweemaal ging hij in de stallen infor- paeeren of Mr. Roric al thuis gekomen VIERDE BLAD is. Een heel enkele keer wordt er iets gekocht. Er zijn 52.000 planten in pot» ten, die de stad in moeten. Er is van alles onder: jonge dahlia's, stekkelin» gen, zooals dc deskundigen zeggen, „de geliefde begonia's, geraniums, de oranjekleurige Afrikaantjcs en weet ik wat al meer. „Over vier weken," zegt de heer Bouwer, met wien ik in den looppas de kweekerij doorga (want ze is zoo groot en ik heb niet veel tijd) „over vier weken is dat allemaal de stad in." En dan dc boomkwcckeiij! Waar is de tijd gebleven van de troosteloozc boomlooze en uniforme straten, recht als een liniaal? Het staat er nu zoo mee, dat woningen in een straat waar nog geen boomen staan, haast niet meer verkocht kunnen worden. Ze zijn haast e-\ en noodig als de bestrating zelf is. Daar heeft het gemeentebedrijf ook heehvat aan te doen. Vlug leest de heer Bouwer mij de lijst voor van de straten, waar in 1926 boomen ge» plant, zijn „niet van die slopjes", zegt hij er bij, „maar flinke, breede straten zooals die tegenwoordig wor» den aangelegd „en terwijl hij de'namcn opsomt, tel ik op mijn vingers: het zijn vijftien straten. .We komen natuurlijk ook langs de boomkweekerij, waar allerlei boomen staan, van kleine stokjes af tot vrij kloeke boomen toe; tegenwoordig is men zóóver, dat flinke boomen 'met een ferraen kluit aai'de er aan op een wagen worden geladen cn overal ge» plant, waar ze noodig zijn. Ook 'in deze afdecling wordt weinig gekocht, daar de voordeden van dc eigen kwee» kerij in het oog springen: twee daar» van zijn, dat de gemeente, niet bchoert te wachten en dat de boompjes ge» kweekt kunnen worden in dcnzelfden grond, waarin zij tot verderen was» clom moeten komen. Wat de centrale schooltuin al niet oplcveit, is in een paar woorden niet te -zeggen. We vinden er koffie, tabak, rijst, rubber en weet ik wat al meer. Zelfs kokosnoten komen cr aan te pas en in het kantoor van den directeur hangt een eigenaardige geur, die ik herken, maar niet zoo dadelijk thuis brengen kan. Op een klein tafeltje ligt een ananas te geuren, ook al van de eigen kweek. Natuurlijk ontbreken ook niet in den centralcn schooltuin groenten .en landbouwgewassen, bloe» men en heesters. Is zoo'n verzameling niet oneindig meer waard, dan de beste schoolprent? „Het liefste heb ik maar, dat de klassen ha er koanen met hun Ieeraar of onderwijzer; wat de lecrlin» gen ge-zien hebben vergeten ze niet meer, wat zoo licht gebeurt bij dingen waarover alleen maar gepraat is". Zoo spreekt de directeur, de heer Bouwer en zoo verder wandelend vertelt hij mij merkwaardigheden van dit cn dat, die ik mij wel wachten zal hier over te vertellen, want dan zien de scholieren het weer niet en doe ik dus aan het ideaal te kort. Belangstellenden moeten dan ook maar liever komen kijken naar dc kas» sen en naar de zoogenaamde „rots' die op dit oogenblik een wonder van schoonheid is. Je kijkt er je oogen uit. wanneer je er .even een klein klauter» partijtje voor hebt over gehad. Wat een kleur en geur! Je staart vol bewondc» ring naar het eene bloempje en vlak daarbij bloeit weer wat anders en daar» tusschen in boort weer ccn derde door dc vruchtbare humuslaag. Liefhebbers cn kenners zullen hier, zonder van de plaats te komen, uren van genot kunnen doorhrengen, vooral wanneer zij naar het topje geklommen zijn en een over» zicht krijgen van dezen berg van Flora. Het lijkt een edele wedstrijd tussoh.cn bloem en blad, ja zelfs hot simpele blad doet mee, zooals je gewaar wordt als je thyrn tusschen de vingers wrijft en ccn fijne citroengeur er uit ops'ijgt, waarbij de duurste parfum niet kan halen. Geeti wonder, dat de heer Baudet in dit paradijsje komt filmen. Rustig zwerot het waterkipje in het stille water. Vlak bij rinkelt de trambel en schiet de haastige fietser over het gladde as» phaltvlak. Ziehier dan een gemeente» bedrijf dat niets oplevert en alleen maar geld kost niets oplevert namelijk in finanoieele beteekenis, maar groote sommen uitgiet over vergroot Haarlem in den vorm van grooter levensvreugde. In een vorig artikeltje sprak ik al van de collecties bloemen, die onder dc scho» len worden rondgedeeld. Eerst vroegen daar alleen dc openbare scholen om, was en öe beide keeren had hij den staljongen slapend gevonden In den stal, die leeggeruimd was om plaats te maken voor Roric's auto. Hij is altyd laat tegenwoordig bromde de jongen, toen Blunt hem met een onzachte hand wakker maakte om hem te ondervragen. Brengt den wa gen terug tot aan de wielen onder de modder. Lam werk om schoon te ma ken. Geef mij maar paarden.... Blunt gaf hem een draai om zijn ooren. De jongen had groote ooren, dus kon hij heel wat verdragen, maar hij had een hekel aan Blunt, hij kroop achter een ladder, die naar een luik in de zoldering voerde en trok vandaar leelUke gezichten. Blunt ging naar het huis terug. De groote klok in de hall sloeg midder nacht; de andere bedienden waren alle maal al naar bed; het grimmige por tret van Roric's vader staarde van bo ven aan de trap met harde oogen naar de leege hall. Blunt kreeg de vage beklemming van iets huiveringwekkends. HU pookte in het smeulende vuur, zoodat de vlam men hoog oplaaiden en liep de eetka mer binnen om door de gordynen naar buiten te zien. Nu de boomen bladerloos waren, kon men den weg naar het dorp een heel eind afzien, maar hy kon nog niets ont dekken van de felle lichten van Ro to en volgde ook de bijzondere en nu de stad door dc grensregeling grooter is geworden, „zal het", zegt de heer Bou» wer, met een bedenkelijk gezicht, „wel noodig wezen de bloemisterij wat ie vergrooten". Maar wat een geluk, dat het aanvankelijk plan om een strook van de kweekerij af te nemen voor huizen» bouw, niet is doorgegaan. Die zouden toch nooii' hebben kunnen halen hij het groote cultuursvoordeel, dat de kwecke» rij oplevert, In dien zin aarzel ik niet, dit gemeentebedrijf het voordeeligsite t'e noemen van allemaal J. C. P. DE H E B A. DE WEDSTRIJD IN HET BROODBAKKEN. De uitslag van bovengenoemden wed» strijd luidt als volgt; Luxe brood A: lste prijs met 72 pun» ren: Jac. Koel, Haarlem, Frans Hals», straat 2de prijs met 67 punten. II. J. Oude Weernink, Hilversum, Gijsb. van Amstelstraat. 3de prijs 64 punten W. J. Bruggcman, Haarlem, Jouberrstraai' 6—S. 3de prijs 61 punten W. J. Bruggeman, Haarlem, Joubertstraat 6—8. 3de prijs met 60 punten J. B. Nebcn, Jacob van Lenncpstraat 313. Groep B. WeihnachtstolTen. lste prijs W. Hansen, chef Bakker H- Franken Jr., Viljocnstraat 6, Bloemen daal. 2de prijs J. W. Arts, Beek, Ubborgen. 2de prijs J. Scholtens. Haarlem, Spaarndammcr» straal! 53, 3de prijs G. F. Göbcl Jr., Am» sterdam, Amsteldijk 52. 3de prijs N. V. Lubro, Utrecht, 3de prijs G. F. Göbcl Jr., Amsterdam, Amsteldijk 52. Groep C. Stokken, lste prijs met 82 punt'en J. F. Stahls, Spuistraat, Amster dam. 2de prijs met 78 punten 11. G. Oude Wecrninck, Hilversum, G. van Amst'clstraat 85, 3de prijs met 64 pun» ten J. A. Hallie, Kampen, Vloed-dijk 45. Eerv. verm, met 58 punten W. J. Brugge man, Haarlem. Joubertstraat 6—8. Groep D. Tulband, lste prijs met 49 punten J. W. Arts Beek Ubbergen. 2de prijs met 45 punten C. van Evdcrs, Bus» sum. Kapelstraat 11. 3de prijs met 43 punt'en A. Sohoonderbeek. Haarlem Wetstraat 24% 2de prijs 42 punten N V. Centrale Bakkerij, I.Tmuiden. 3de prijs met 41 punten M. ten Katc. Almelo. Groote straat 2. 3de prijs met 40 punten X.V. Lubro. Utrecht. 3de prijs met 39 punten Jac. Koel, Haarlem, Frans Hals» straat 27. Eerv. verm. C. Kuipers, Haarl. Tetterodestraat 56. Groep 14, klasse A, Vol au vents, enz.: lste prijs met 53 punten H. J. van Noord, Utrecht. Voorstraat 109. 2de 'prijs met 45'A punt J. G. van Rottum, Flaarlem, Nassaulaan 78. 2de prijs met 45 punten W. J. Post, Amsterdam, Haar» lemmerstraat 9. 3de prijs met 43 punten F. G. Doesburg Lanoov, Haarlem, KI. Houtstraat. 3de prijs met 41 J< pnt. J. P. YVerff, Tr..ns 7, Utrecht. Eerv. vermei» ding met 38 punten E. H. A. Jansen, Haarlem, Timorstraat. Groep 14, klasse B, slaapmutsen enz.: 2de prijs met 48 punten J. G. Uylen» burg en Zn., Gierstraat, Haarlem." 2de prijs roet 48 punten P. Vis, Rotterdam, Rosencr Manzstrast 71 a. 3de prijs niet 42 punten F. J. Landman. Amsterdam, Nieuwen dijk 142- Eerv. verm, met 36 punten A. van Kessel. Dorreboomstr. 122. Haarlem. Groep 15 klasse A: lste prijs met 71 punten P. J. van den Heuvel, Leidschc straat 25, Haarlem. Groep 15 klasse B. Plartcn. hammen, letters, borstplaat enz, lste prijs met 81 punten, van Rottum, Nassaulaan 78, Haarlem, lste prijs met 77 punten C. W. lober, Vaartweg IS. Hilversum. 2e prijs met 69 punten W. F. Sandijck Floresstr, 7 Haarlem. 2de prijs met 57 punten. J. P. W-erff, Trans 17. Utrecht. 3de prijs m. 55 punten G. W. van Setten, Kleine Houtstraat Haarlem. Groep 15 klasse C lste prijs met 61 punten Leo Bos, Haarlem. Dorreboom» straat 22. 2de prijs mot 54 punten IT. A. Jansen, Timorstraat Haarlem. 3de prijs met 53 punten H. J. ITcsselman, Cronjéstraat 31. Haarlem. Groep 16 surpr., ge.bak, imitatie soho» tels (marsepein). 1ste prijs.met 70 pun» ten S. P. C. van Wclv. Noordwijk aan Zee. 2de prijs met 65 punten S. P. C- van Wely, Noordwijk aan Zee. 3de prijs met 57 punten S. P. C. van Wely Noord» wijk aan Zee. 3de prijs E. II. A. Jansen Timorstraat Haarlem, met 56 punten. Eerv. verm. P. Vis, Rotterdam, Roscrner Manzstraat 71 a, 52 punten. BALDADrGHErD. Terzake baldadigheid is proces ver» ibaal opgemaakt tegen vier jongens van onderscheidenlijk 13, 14 15 en 16 jaar, die Donder da grni ddag de ee-n» dennesten verstoord hadden op het eiland-je in den Sckotersmgcl. Zij waren met een bootje naar het eilandje gevaren en hadden de eieren u-i-t de nesten gehaald. De mees-te eieren konden nog naar het nest terug» ge-bracht worden. rie's wagen. Maar juist toen hy zich wilde omkeeren, hoorde hy een harden klop. Blunt schrok. Bezoekers midden in den nacht! Mr. Roric had immers den sleutel. Blunt haastte zich naar de voordeur en opende deze voorzichtig op een kier. Wie is daar? vroeg hy. Zonder te kunnen zeggen waarom, moest hy den ken aan den man die den heelen dag om het huis gezworven had. Het was echter de stem van den jongen Briton, die hem antwoordde: Ik ben het Blunt, doe open. Mr. Roric Blunt gooide de deur wfjd open en Roric strompelde de hall binnen. Hy was zoo bleek als een doek; zyn oogen stonden verwilderd, zyn kleeren zaten vol modder, zyn hoed had hy verloren. O, Mr. Roric, hebt u een ongeluk gehad? Waar is de auto? Auto?.... Roric herhaalde dit woord op een afwezigen toon alsof hy het nooit eerder gehoord had. Hy viel zwaar in een grooten stoel by het vuur in de hall neer en liet zyn hoofd in zijn handen zinken. Blunt vroeg niets meer. Hy liep weg om cognac te halen. Hy beschouwde dezen drank als een onfeilbaar middel tegen alle kwalen; het was de eenige medicyn, waartoe hij zelf ooit zijn toe vlucht nam. Hy wachtte met een be- HET OUD SPOORWEG PERSONEEL. DE STAKERS VAN 1903 GEEN RECHT OP PENSIOEN. Er is de laatste tyd, zoowel in de Eer ste- als in de Tweede Kamer meerma len gesproken over het oud-spoorweg personeel en hun eventueele rechten op pensioen. Daar hierop nog steeds geen definitief antwoord is gegeven ver- keeren velen van het oud-spoorwegper soneel in onzekerheid of zy al of niet recht op pensioen kunnen doen gelden in verband met de staking van 1903. Een deel van hen, die aan bedoelde staking hebben deelgenomen zyn weer door de Spoorwegmaatschappy in dienst terug genomen en na verloop van eeni ge jaren gerehabiliteerd. Dit laatste had voor hen groote beteekenis, daar hierdoor de dienstjaren die zy vóór de staking bij de Spoorwegmaatschappy reeds hadden, mede werden gerekend by hun dienstjaren na de staking, wat voor het pensioen van veel beteekenis is. Evenwel er zyn er ook verschillenden (en hieronder hen die een belangrijk aandeel in de staking hebben gehad) die niet weder werden teruggenomen, waaronder machinisten, leerling-machi nisten en conducteurs. Ook deze perso nen hebben tüdens hun diensttyd voor hun pensioen premie gestort, waaron der met 12, 14 en 20 jaren. In hoofdzaak betreft het deze laatste groep, waarover meermalen gevraagd is hcc het staat met het eventueel recht op pensioen als zyn den leeftyd van 60 jaar hebben bereikt. Deze menschen hebben zich tot een vereeniging aange sloten om hierdoor te trachten meer kracht te zetten achter de actie tot ver- kryging van pensioenrechten, waarvoor reeds eenige malen het bestuur ter conferentie is geweest by den Minister van Waterstaat Eén dezer menschen, alhier woonach tig, heeft den leeftyd van 60 jaar be reikt. Hij heeft zich (om een beslissing uit te lokken) tot de directie der Ne derlandsche Spoorwegen gewend met het verzoek cm in het genot te mogen gesteld worden van pensioen, waarvoor hy gedurende een groot aantal jaren zijn premie had betaald. „Het reglement voor het pensioen fonds H. S. bevat geen bepalingen op grond waarvan aan u een pensioen by het bereiken van den 60-jarigen leeftyd zou kunnen worden verleend". Uit dit antwoord blijkt dus dat de oud-spoorwegmannen van 1903 geen recht op pensioen kunnen doen gelden. ACTIE MELKBEZORGERS. Door de afdeelLrag Haarlem va-n den Ccnitr. Bond van, Transportarbeiders wor-dt -o-p Dinsdagavond a.s. een ver» gader-ing voor Melkbezorgers gehou» den in ,-Dc Centrale". Op deze verg-a» der-i-ng, waarop tevens het hoofdbe» stuur aanwezig zal zij-n,. zal eert be» slissing genomen worden over de contract-a tie bij de melkinrichtingen hier ter stede. zorgde uitdrukking op zyn gezicht, tcr- wyl Roric gretig dronk Bent u bezeerd, mr. Roric? vroeg hy, toen hij het leege glas uit de be vende handen van zijn meester aannam Zal ik den dokter laten komen? Dokter? De jonge Briton deed een krachtige poging om zich weer te be- heerschen; hy forceerde zelfs een dro gen lach. Wat mankeert je, Blunt; ik ben niet ziek. Er is niets met me gebeurd. Ik ben alleen moe. Maar de auto, mijnheer. U Is Im mers In de auto weggegaan? O jaRoric stond een beetje onzeker op, maar toen Blunt hem wilde ondersteunen, duwde hy hem boos op zy. Ik liet den wagen in Alperton ach ter. Ik ben teruggewandeld. Hy keek achterdochtig naar Blunt. Ik mag toch zeker wel wandelen als ik er zin in heb? Blunt schrok. Mr. Roric was niet nor maal. Roric schopte zijn schoenen uit en stommelde zwaar naar de trap. Hij scheen Blunt's aanwezigheid vergeten te zyn; hy hield zich aan de leuning vast toen hij naar boven liep. Boven gekomen draaide hy zich om en keek naar den man beneden. Wel, drommel kerel waarom sta je mc zoo aan te staven? vroeg hij ge ïrriteerd. Ga naar bed.... LEZINGEN W. KLOEKE IN FRANKRIJK. In een Parijsche correspondentie in hei Hbl-d. vinden wij over lezingen die -de heer \V. Kloeke i.n- Frankrijk heeft gehouden over Nederland en wat er interessant -is i-n, on-s voi-ksbe» staan, onze historie en onze levens» wijze. In verschillende scholen liield hij een causerie. Hij mocht er aan het hoofd var. de klas staan. Naar aanleiding van een cn ander zegt de correspondent het volgende: Een Fransch orrderwijsprogram sluit al niet minder precies in elkaar dan- een- Nederlandsch, en sommige hoofden -durfde-n het niet aan er aan te tornen want de heer Kloeke houdt tc veel van de jongen-s om hun een uur of anderhalf van hun vrijen tijd te willen ontnemen. Maar anderen- waardeerden- 't denkbeeld, achtten het geschikt hun leerlingen op deze wijze eens ee-n denkbeeld bij te brengen van. hoe het in andere landen toegaat, en gaven hem de gelegenheid te spreken voor een groepeering van klas» sen, die dikwijls van- honderd tot horu» derdvijftig jongens omvatte. Zoo heeft de heer Kloeke zijn plan dan toch weer voor ce,n groot deel kunnen uit» voeren. Het leek mij interc-ssan! eens na te ■gaan boe deze nieuwigheid bevallen was, en ik vond enkele hoofden d:e ik opzocht, bereid- mij daarvan wat te vertellen.. Een hunner zei d3t hij het verzoek vooral had ingewilligd om zijn jongens tc wijzen op het <nut vaa de studie van vreemde talen. Ziehier r.u ccn meneer, had hij hun gezegd, uit een heel ander land. die omdat hij zoo goed Fransch geleerd heeft. in staat is jullie -dit allemaal 'te komen1 vertellen. Leert daarom goed j-e talen- dat kan jullie later in het buitenland óók te pas komen. En hij meende dat dit aanschouwelijke voorbeeld daar» voor wel heel goed had gewerkt. iDe causerie die dc heer Kloeke hield, liep over allerlei onderwerpen. Zijn bedoeling was voroal zijn jongen hoorders duidelijk tc maken dat wij niet, zooais hier zoo vaak gedacht wordt, een aanhangsel van Duitschland zijn, maar een eigen volk,, met een eigen volksleven, ccn eigen taal, eer» eigen geschiedenis, een eigen aard. Schijnbaar wat van dc-n hak op dien- tak springend bewees hij dat uit onze geschiedenis, cn verbelde dan- -allerlei dingen waaruit blijkt in welk opzicht on-s land en zijn bevolking van, buren en verwante volken afwijkt. Naar de meaning van de hoofden was hij daarin ook wel geslaagd. Na» tuuriijk waren er opmerkingen: som» migen wenschtcn dat de conférencier Zich in zijm opzet wat meer beperkt had. of dat aan zij-n voordracht een wat diepgaande behandeling van de te bespreken onderwerpen- door de ge» wone onderwijzers voorafgegaan- was Maar ze waren het er over een-s, dat de heer Kloeke zijn gehoor zeer had geboeid en- dat de jongens, geamuseerd Ja, mr. Roric En BluntJe houdt je mond er over, dat ik zoo thuis gekomen ben. Ik heb een ontzettende schrik gehad. Blunt een harden schok. Ga nu maar gauw naar bed. Maar Blunt bleef roerloos aan den voet van de trap staan, totdat hy Ro ric's slaapkamerdeur hoorde dichtslaan. Roric viel onmiddeliyk in slaap. Hy had gedacht, dat hy nooit weer zou kunnen slapen, maar hy was totaal uit geput door de emoties. Toen hQ wakker werd. scheen de bleeke herfstzon in zyn kamer. Hy sprong in een soort paniekstemming uit bed; voor een oogenblik had hy de tragedie van gisteravond vergeten: -hy herinnerde zich alleen dat hy Rosalie by het aanbreken van den dag zou ontmoetendat hy twee plaatsen be sproken had in een boot, die dien mid dag zou vertrekken. Hy greep naar zyn horloge; het was negen uur. Dan. plotseling schoot hem alles weer te binnen, hy zuchtte zwaar. Het was alsof zijn hoofd barstte; hy had een gevoel alsof hy doodziek zou worden. zyn kleeren lagen in een verwarden hoop op den vloer, zooals hy ze had neergeworpen. Op een kleinen afstand lag een verfrommelde papieren roos. i waar de zon op scheen. Scherper dan (Nadruk verboden.) door de grapjes waarmee hij zijra be» toog afwisselde en de details die hij als ervaren- onderwijzer gaf, bij wijze van spijkers om er de algemeen,e waan» heden aan- op te hangen, hem tot -het eind met -de meeste aandacht hadden gevolgd. Wat blijft er m-u van zoo iets han» gen? Om die vraag te beantwoorden lieten twee h-oofden- mij opstellen lezen-, waarin enkele leerlingen- (al» licht waren de begaafdste gekozen, maar er was er toch ook een. bijt d:o het uit zichzelf gedaan had. om een fout goed te maken waarvoor hij straf voorzag!) hun herimncrmgen -hadden neergelegd. En ik moet zeggen: dat viel niet tegen. Zeker, de détails waren n-i-et altijd juist; een van- de kleine verslag» gevers had de Willemen, van Oranje leelijk door elkaar gegooid, een an» der bleek de techniek waardoor van een meer een polder gemaakt wordt niet heekmaal begrepen tc -hebben en aan de kleine grappige bijzonderheden was wel cenis wat meer aandacht bc» ste-ed dan aan de hoofdzaken, Maar over het algemeen kan n-ict anders gezegd worden -dan dat deze jongens van twaalf tot zestien-, zeventien jaar een, goed overzicht behouden en- gc« geven hadden- van wat de vreemde onderwijzer had gezegd verslag» geven is waarlijk met gemakkelijk, zolfs niet voor volwassenen cn het feit van het ongewone van zulk een optreden zal zeker meewerken om het gehoorde tc doen onthouden. Zoodat gezegd mag worden dat do heer Kloeke z'ch door zijn optreden volkomen belangeloos en ndet weinig vermoeiend op zijn leeftijd, voor ons land door het -uitroeien va-n verkeerde denkbeelden en het planten van, betere waarlijk zeer verdienstelijk beeft go maakt. KINDF.RBOND ..PRINSES JULIANA'". Deze ki-nderbond zal in -het laatst van Juli weer een boottocht houden met de kinderen der leden. Nu gaat het naar Amsterdam. LEZING. Voor dc afdeeling Haarlem van de Internationale Arbe-idershulp zal a.s. Maandag een propaganda vergadering gehouden worden in de Centrale, waar de landelijke secretaris, de heer II. r. Walree een inleiding zal houden over den .jOpstand der Chinecschc cn Koloniale Volkeren", toegelicht roet lichtbeelden. JUBJlLEUM A. KRUYFF. Don-derdag was het 25 jaar geleden dat de heer A. Kruyff, rijtuigschilder aan de Centrale werkplaats, in die-nst trad van do Nederlandsche Spoorwc» gen. Van dc directie o-ntving de heer Kruyff dc gebruikelijke gratificatie cn een oorkonde. iets anders had kunnen doen, bracht dit hem den afgeloopen avond met al zyn verschrikking weer voor den geest, het drassige veld, de menschenmenigte. het gele licht van de lampen. Rosalie zooals zy keek, toen hij haar den eer sten keer 's avonds had gesproken, de lichte blos op haar wangen, de vrooiyke tinteling in haar oogen. In zyn verbeel ding voelde hy weer den zachten druk van haar handen op zyn arm en op eens sloeg hy zyn handen voor de oogen om haar gezicht niet te zien, zooals hij dat later gezien had; hulpeloos tegen de schouders van den gebrekkige. Dood Dood! En zy waren met bit terheid in het hart van elkaar gegaan. Zy zou nu nooit weten hoeveel berouw hy had. Nooit zou hij haar dit meer kunnen zeggen. Hij nam de kleine roos op en sloot die weg in een lade. Hy moest zichzelf dwin gen om zich aan te kleeden en ging naar beneden. Hy merkte dat Blunt, hem met meewarige oogen aankeek. Om den schyn te bewaren, probeerde 'hy iets te eten, maar de happen bleven hem in de keel steken. Toen Elrnt de kamer wilde verlaten, riep hy hem te rug. Ik ga voor zaken naar Tor.-'1- To kunt wel iemand naar Alp?-ten ,-i cm den wagen tc halen. Hij staat op de binnenplaats van het „Witte Hert". .(Wordt vervolgd.). No. 3677 DE STADSKWEEKERIJ.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13