DATUMSTUKJES EERSTE STEENLEGGING BIJ DE HAARLEMSCHE MACHINEFABRIEK. 44e Jaargang No. 13477 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 30 Mei 1927 ABONNEMENTEN per week f 0.27^, met geïllustreerd Zondagsblad f 0-32; per 3 maanden: Voor Haarlem III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 175; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BQ en de dorpen in den omtrek waar een Ageni gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^- Franco per pos! door Nederland g abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent» 3.87)^. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haariem enOmstreken f0.57J4> franco per post 10-65 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE OER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Oirecteuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Veisen Velsen-Noord, IJmuiden, IJmuiden-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerk w eg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE ELAD AGENDA. MAANDAG 30 MEI Stadsschouwburg: Volksvoorstelling, opvoering van „Overschotje", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern. Optreden van ven schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dan* cing. livoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Concert, Trio Stoffer. DINSDAG 31 MEI Stadsschouwburg: G astvoorstelling Tilla Durieux, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Kon. Ned. Vers eeniging „Onze Vloot" afd. Haarlem en omstreken: Voordracht Prof. Dr. F. A, Vening Meinesz met lichtbeelden over zijn reis met H.M. Onderzeeboot KXIII 8 uur. Kamer van Koophandel en Fabrïe: ken: Vergadering gebouw der Kamer, Kruisweg 70, 7.30 uur n.m. Nederiandsche Handels en Landbouw* bank: Jaarl. algemeene vergadering van aandeelhouders ten kantore der ven* nootschap, des avonds 8 uur. N.V. Chemigrafische Kunstinrichting „Polygraph": gewone jaarlijksohe vers gadering van aandeelhouders ten kan* tore der vennootschap des avonds 8 uur Thea.ter „De Kroon", Groote Markt, Bioscoopvoorstelling, S uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala*Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern. Optreden van ver* Schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dan* cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Concert, Trio Heemstede: Candidaatstelliog Ge* meenteraad ten raadhuize. Velsen: Candidaatstelling gemeente* raad ten Raadhuize. Zandvoort: Jaarl. algemeene vergade5 ring van aandeelhouders der N.V. Zandvoortsche Huizenexploitatiemaat* schappij „De Kaboutertjes" ten kantore der N.V. Zeestraat 41, des middags 12 uur. ONGEKENDE WREED HEDEN IN MEXICO. Het relaas van een geestelijke. WANDADEN DER FEDERALE TROEPEN. Een geestelijke, die teruggekeerd is van een bezoek aan uitgeweken Mexi- kaansche geestelijken, die thans in Texas verblijf houden, aldus de Crt., heeft een uitvoerig verhaal gepubliceerd over het optreden van de Mexicaansche federale troepen, tegen de bevolking van Jalisco, onder bevel van den minis ter van oorlog, generaal Amaro. Aan vankelijk weigerde de geestelijke de gruwelen, welke men hem vertelde, te gelooven, doch hij ontving van zoo vele verschillende zijden een bevestiging, dat hfj niet langer aan de waarheid kon twijfelen. In het begin van Mei, toen de revo-_ lutionnairen in Jalisco de macht in handen hadden, besloot Amaro zelf het bevel over de federale troepen op zich te nemen. Op 15 Mei werd iedereen ver boden de boerderijen „in de streek van het bombardement" te verlaten, daar aangenomen werd, dat alle bewoners daar met de revolutionnairen hadden samengespannen. Op 27 Mei werd met het bombardement begonnen om „de genen", die de rebellen hadden gehol pen, uit te roeien". Te El Tore Hacienda lieten federale vliegtuigen boven de boerderijen en hui zen bommen vallen, terwijl door de fe derale soldaten salvo's werden gelost. Vele huizen vlogen in brand. Eenïge personen, die trachtten te ontvluchten werden neergeschoten, terwijl velen in de vlammen omkwamen. De gebombar deerde dorpen waren alle bewoond door vredelievende Indianen, daar de rad draaiers zich reeds tijdig in de bergen in veiligheid hadden gebracht. Deze tac tiek werd in den geheelen staat ge volgd. Te Leon Guanajuato werden twee priesters, een bruid en bruidegom alsmede de getuigen door soldaten tij dens de huwelijksplechtigheid gevan gen genomen en even later geëxecu teerd. De lijken werden op het plein ten toongesteld met de bekendmaking, dat de geëxecuteerden de religieuze wetsbe palingen hadden overtreden. De geestelijke vertelde verder nog. dat drie bekende dames uit Mexico ont voerd zijn. Zeventien priesters zouden pp een kerkhof zijn neergeschoten. i VERRASSING. Ik waardeer, dat kunt u denken, Alles, dat men mij wil schenken, Steeds sta 'k voor ontvangen klaar, Zoo verhooging van salaris, (Directeur, probeer het maar 'es), Roert in mij de teerste snaar, Giften, groot of klein, m'n vrinden, Zullen me steeds dankbaar vinden, Zij 't in geld of goedren Maar 'k Voel me rijk onder de rijken, Als ik bij 't nauwkeurig kijken In een oud, gehavend pak. Dat, al sedert lang vergeten, Onherstelbaar is versleten En gedoemd ter vuilnisbak, En ik vind bij enkle vodjes. Half verorberd door de motjes, 'n Kwartje in 'n vestjeszak. Haarlem, 30 Mei. Officieel. Wat maken ze daar om en bij het Binnenhof, in onze regeeringsgebou- wen, toch veel fouten en foutjes. Er zijn groote bij dikke, gespierde, poo- tige bokken en heele nesten vol kleine jonge bokjes. Af en toe amuseert het ons nogal eens. Niet omdat wij geen fouten be gaan.... integendeel: de Pers zondigt herhaaldelijk.... maar omdat het Offi- ciëele ons altyd voorgehouden wordt als het Betrouwbaarste tevens. Offi ciéél.... dat wil eigenlijk zeggm: het is waar, of althans zoo waar als men 1 menschelijkerwijze kan verwachten van lieden die nooit gebrek aan tijd heb ben om de zaken tot in finesses na te gaan, en dus het hoogste percentage Waarheid kunnen bereiken in hun diep- zinnig-overwogen stukken Helaas, „Officieel" schiet herhaalde lijk tekort. Niet zelden maakt het mis bruik van zijn positie door er brutaal weg op los te liegen.... vooral tijdens een oorlog, als het in de verschillende uiteenloopende en strijdende landsbe langen de meest-fantastische commu niqués uitgeeft. Maar ook wel in vredes tijd, als de politiek zich met de zaken bemoeit. De politiek moge voor een aantal menschen zeer aantrekkelijk zijn, maar zij lijkt te veel op een voetbalwed strijd zonder toepassing van spelregels, waarin de scheidsrechter telkens ge haakt wordt als-ie voor een dergelijke of andere overtreding wil fluiten. Afgezien van Officiëel's opzettelijke hm.... onjuistheden ten bate van Lands- en Partijbelangen gedebiteerd, en op het moment nogal schaarsch om dat er een Zakenkabinet zit te wachten op een nieuwe partijgroepeering, zijn er de onopzettelijke. Een aardig staatlej daarvan bereikte vanmorgen onze re dactie. Onder de stukken van de Tweede Kamer vonden wij als nr. 340 een wets ontwerp: „Verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erf dienstbaarheden en andere zakelijke rechten noodig voor verbetering van den Rijksweg van Haarlem naar Velsen in de gemeenten Haarlem, Schoten en Velsen". Er is een Koninklijke Bood schap bij die denzelfden titel draagt, en beide stukken zijn gedateerd van 25 Mei 1927. Nu is het een niet meer te loochenen feit dat op 1 Mei 1927 de gemeente Schoten is opgeheven. Zij bestaat niet meer. Ze is zoo dood als een pier, en wij zouden deze blijkbare poging om haar perceelen te onteigenen als een lugubere grap beschouwen, ware het niet dat wij iets anders vreezen. Wij vermoeden namelijk dat het departe ment van Waterstaat, dat deze onteige ning van perceelen behandelt, nog niet weet dat de Haarlemsche grensregeling is aangenomen en dat de gemeente Schoten niet meer bestaat. Nee, lacht u nu niet. Zegt u nu niet: „dat hebben ze toch in alle kranten kunnen lezen". Wie zijn ze? Ambtena ren, die in hun privé leven kranten le zen. Een groep ambtenaren is iets an ders dan hun departement. Zij laten zich individueel inlichten door kranten. Het departement daarentegen kan al leen langs officieelen weg van iets op de hoogte worden gebracht. En dat is maar goed ook, nietwaar?want waar moest het anders heen? Waar zou de grens wezen, en wat zou er van het Departement overblijven als het moest gaan werken met de snelheid van de rotatiemachine Als de ambtenaren van Waterstaat dus in de krant lezen dat de Haarlem sche grensregeling op 1 Mei in werking is getreden, en de gemeente Schoten opgeheven, heeft dat geen resultaat. Het gaat hun privé oor in naar hun privé hersens, maar hun officiëele oor blijft er doof voor en hun officiëele hersens zijn onwetend. Vandaar dat deze laatste op 25 Mei kalmpjes voor stellen om perceelen van de gemeente Schoten te onteigenen Het is toch een mooi werk. daar op die departementen. Maar je moet er het ware gevoel voor hebben. Ik mis het. R. P. De onderteekenïng der oorkonde. Iraaa Dufour brengt den gedenksteen aan. (Zie het verslag elders in dit nummer.) LINDBERGH IN LONDEN. Overdreven enthousiasme. DONDERDAG NAAR AMERIKA? „Dit was erger dan Le Bourget, wat kan ik beter zeggen?" Van den lagen uitkijktore", veilig bo ven de altijd weer aanstuwende. niet te weerhouden menschenzee, vond Lind bergh, in zijn rijbroek en leeren motor jekker, met deze door den scheepsroe- Der gesproken woorden ook voor de al enthousiaste menigte van het vliegveld van Croydon voor het eerst zijn open jongensachtigen glimlach weer, die Pary's en Brussel veroverd hebben. Al dus schreef de Crt. Een menigte van meer dan honderd duizend man had uren lang rustig, on begrijpelijk rustig en bedaard staan wachten, ingesloten tusschen kilometer- lalang nietig hekwerk van wat latjes. De menschen hadden kalm de beloften aangehoord van de langs de massa atuo's rondrijdende autoriteiten, die zeiden, dat, als zij geen dwaze dingen deden, Lindbergh langs het geheele veld zou rijden en iedereen hem dan zou kunnen zien. Maar voor deze ge weldige opeengepakte massa, die den zilveren vogel hartelijk maar rustig toe juichte, toen de eendekker tegen zei uur tusschen het eskader van zes zware tweedekkers aan den hemel verscheen en boven het veld cirkelde, bestond geen bedaardheid, hekwerkje en politie- cordon meer toen de „Spirit of St Louis" dalen ging. Ver naar 't andere einde van het mijlenwijde terrein werd de schutting langs den straatweg doorbroken en het voorbeeld van deze aanstuwende massa werd door de menigte achter het stun telige hekje gevolgd, toen de zilveren machine ver van het publiek tot staan was gekomen. Twee auto's, die snel weerszijden van de vliegmachine wis ten te komen, konden een beschermen den steun verleenen voor de politie, die er eindelijk in slaagde eenige ruimte vry te maken. Lindbergh's eenige gedachte scheen te zyn: „Hoe kom ik hier tusschen uit?" Hij dook in een van de twee auto's, vei lig tusschen de Engelsche autoriteiten, maar er was geen beweging in den auto te krijgen, totdat men den list verzon, dat er zich een gewonde vrouw in den ;en bevond. Het lukte maar half. Om Lindbergh's auto stuwde direct daarop weer het niet te weerhouden publiek. Verstoord gaf Lindbergh geen acht op het publiek, dat ook niet van harte wilde juichen. Eindelijk hadden de auto's het direc tiegebouw bereikt, waar de vlieger zich zoo gauw mogelijk binnen de deur liet schuiven en hier wachtte hem ook de officieele commissie van ontvangst, die zich daar in veiligheid had gebracht, zoodra de menigte was losgebroken. Toch zouden de honderdduizend en thousiasten nog den glimlachenden Lindbergh zien. Vlak naast het directie gebouw bevindt zich een kleine uitkijk toren en nadat met groote moeite de deur. was vrijgemaakt, kwam Lind bergh naar buiten. Langs een touwlad- dertje klom hij naar boven en hier. veilig voor het luid juichende publiek, vertelde hij, dat Londen het veel erger had gemaakt dan Parijs. Niemand had een zoo grooten toe vloed van belangstellenden verwacht en het mag werkelijk een geluk heeten, dat geen ongelukken zijn gebeurd. Juist toen de schutting werd verbroken en de menschen het landingsterrein opstroom- den, arriveerde een passagiersvliegtuig, dat- zich op nog slechts twintig meter boven den grond bevond, de machine zou zeer zeker tusschen het publiek zijn neergekomen, als de bestuurder niet met een bewonderenswaardige tegenwoordig heid van geest de machine weer tot stij gen had gebracht. Een dak van een loods waarop zich vijftig personen be vonden, stortte in, doch ook hier werd niemand gewond. Hoogstwaarschijnlijk vertrekt Lind bergh Donderdag weer naar de Ver- cenigde Staten. j GEMEENTEREINIGING. WEDER AANSCHAFFING VAN NIEUW MATERIEEL. B. en W. deelen- d'e-n raad - mede, dat ten behoeve van de vuil verwij* derinig c-u de gedeelten van, Heem* stede-, BLoememdaal en Haarlemmer* li-ede en Spaarawoude, dae bij Haar* lern zijn gevoegd, geen- reinig.',nigsmate* riieel voor Haarlem is bes ch. kb aar -ge* k-omen. Zij stellen voor tebesluiten hen te machtigen ten behoeve van den dienst der gem een-tere ini-g'ng voor f 7.700 aan te schaffen. 7 volgwagens geplaatst op wielen met luchtband-en en voorts voorzien van een- afneem* bare kap. DE H. E. B. A. UITSLAG WEDSTRIJD. Gevulde Bonbonsmandjes met strik. 1ste prijs met 78 punten J. ter Heurne. Rijswijk. 1ste prijs met 78 punten. De Rek de Boer, van Ostadestraat 86, Haar lem. 2de prijs met 77 punten Mevrouw Smit, Haarlem, Crouiéstraat 86. 2de prijs met 73 punten Mejuffrouw A. Vis* ser, Maison Denys,. Bloemend-ral. 3de prijs met 67 punten Kuipers. Zijlstraat Haarlem, Barteljorisstraat 22. 3de prijs met 64 punten van SettenVorstor, KI. Houtstraat 59, Haarlem. Ecrv. verm, met 62 punten FaberBakker, Wagenweg 82 Haarlem. Ecrv. verm, met 61 punten Nelly Bra as, Haarlem. Wagenweg 82. Groep Fruit: Fruitschotels- 1ste prijs met 60 punten J. Stammes, KI. Hout* straat, Haarlem 2de prijs met 55 pun* ten Frans Fonvillë, Zijlstraat, Haarlem. 3de prijs met 50 punten Rooyakkers, Binnenweg, Heemstede. AfdeeTngen „Amsterdam", .,den Haag" en „Haarlem" voor de stands eerediploma. De stand Vakschool een eereprijs. v. d. Sluys, Rotterdam, diploma, goud, UITREIKING DFR LORENTZ* MEDAILLE. In de Za-tcrd'agmidd'ag te Amsterdam gehouden bijzondere openbare .verga* derin.g van de Koninklijke Academie van, Wetenschappon is aan- Prof. dr. Max Planck de Lorentz med-aijlc uit* gereikt. Prof. Lorentz liiekj' alvo-rens -bot de uitreiking der medaille over 'fee gaan, een toespraak bot zijn collega, waarin hij in den breedte betoogde, hoe alle geleerden diens wetenschappelijke verdiensten -hoogachten en waar* deeren. BENOEMTNO TIJDELIJK LEERAAR. B. on W. stellen den raad A-oor te benoemen aan dc Hoogere Burger* school B mot 5*jarig;en cursus tot tijdelijk lee-raar ia de wiskunde, den hee-r y/. Lubbering te Den Ha%;. DE SUBSIDIE DER H. O. V. AFWIJZEND PRAE-ADVIES VAN B. EN W. NOOIT MEER DAN ƒ40.000! Wij hebben melding gemaakt van het verzoek van het bestuur van de H.O.V. aan den gemeenteraad om le. een aan vullend subsidie van 11000 over het tijdvak van 1 Januari tot 1 October 1927, 2e. een aanvullend subsidie van 2500 over het tijdvak van 1 October tot 31 December 1927 en 3e om het jaarlijksch subsidie met ingang van 1 Januari 1928 te verhoogen met 10000 en alzoo te brengen op 40.000. Voorts maakten wij mede melding van de uit voerige toelichting van het bestuur der H. O. V. op dit adres. Thans is het praeadvies van B. en W. op het adres verschenen. B. en W. schrijven den raad. „Wij kunnen, hoeveel waardeering wij ook gevoelen voor de prestaties van het orkest en hoezeer wij overtuigd zijn van de cultureele waarde, welke de verrichtingen van het korps voor de bevolking beteekenen, uwen Raad niet voorstellen het verzoek in gunstige overweging te nemen. Reeds meermalen is in uwe vergadering over de finan- cieele positie der H. O. V. uitvoerig be raadslaagd en werd het gevraagde sub sidie tenslotte verleend, omdat de meer derheid van uw college van meening was, dat daardoor de Vereeniging op een veiligen financieelen grondslag kwam te staan en zich zou kunnen red den, terwijl de minderheid, welke intus- schen gestadig grooter werd en waarbij zich tenslotte ook bevond de meerder heid van ons college, overtuigd was, dat te eeniger tijd het bedrag van 30.000, niet voldoende zou blijken te zijn. Deze laatste meening blijkt thans juist te zijn geweest. Nevens het be drag van 13.500 voor het loopende jaar wordt voor de toekomst 40.000 per jaar gevraagd. Uit de bij het adres behoorende bijlagen blijkt intusschen, dat ook met dit subsidie de toestand niet rooskleurig is, dat men zich nog moet behelpen en dat de minste tegen slag een verder tekort zal ten gevolge hebben. Wij meenen, dat de oorzaak van de zen toestand is gelegen in de geringe belangstelling van de burgerij- Dat die belangstelling niet voldoende is blijkt wel uit het geringe aantal leden, niet tegenstaande de uitnemende propagan da, welke door het bestuur gedurende langen tijd werd gevoerd, niettegen staande ook den krachtigen steun van uwen Raad, die door het verleenen van een jaarlijksch subsidie van 30000 toch toonde grooten prijs te stellen op het behoud van het orkest. Het bestuur der H. O. V. maakt zich dan ook geen illusies wat betreft de vermeerdering van het aantal leden en steun van particulieren en ziet de eeni ge uitkomst in steun van de gemeente. Steun, die thans wordt begroot op 40.000 per jaar, maar die naar onze vaste overtuiging gestadig zal moeten worden opgevoerd. Bij het verleenen van het zeer zeker niet geringe subsidie van 30.000 heeft de meening voorgezeten en herhaal delijk is zulks in uwe vergadering ge uit, dat dit bedrag de grens zou vor men. Wij kunnen er clan ook aan mee werken dat bedrag te verhoogen, eener zij ds omdat wij eene grootere uitgave voor dit doel met het oog op den toe stand der gemeente-financiën niet ver antwoord achten, anderzijds, omdat daardoor de toestand niet wordt verbe terd en uw Raad tenslotte toch zou moeten besluiten verderen steun te wei geren". Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. den raad voor op het verzoek der H.O.V. afwijzend te beschikken. Met dit raadsstuk is ons bericht be vestigd. In verband met het feit, dat het be stuur van de H. O. V. vernomen heeft, dat B. en W. afwijzend staan tegen over de verzoeken van de H. O. V., om dat het college vreest, dat in de toe komst 40.000 nog niet voldoende zul len blijken om het bestaan van het or kest blijvend te verzekeren, heeft het bestuur aan de leden van den gemeen teraad een brief gezonden, waarin staat: „Het bestuur neemt de vrijheid u er uitdrukkelijk op te wijzen, dat in het aan uwen raad gezonden verzoekschrift juist is aangetoond, dat de H O. V. met een subsidie van 40.000 wèl verwacht toe te zullen komen. Teneinde evenwel iedere vrees te dien aanzien bij uw col lege weg te nemen, is het bestuur be reid, indien de gemeenteraad zulks mocht wenschen, de schriftelijke ver klaring af te leggen ,dat de H. O. V. van nu af geen verzoeken om verdere subsidieverhooging zal indienen. KRABBELS. ERRATUM Boven een bericht omtrent de oprich* ting van een „Bond tot hervorming van grondeigendom" in ons nummer van Zaterdag is abusievelijk de titel „Bond tot bescherming van den grondeigen* dom" geplaatst. Het woord beseher* ming is natuurlijk in dit verband totaal verkeerd gebezigd. De eerstgenoemde juiste titel kwam wel verderop in het berioht voor. Het geslacht van de groote avontu riers is ook in onzen nuchteren en za kelijk verstandigen tijd nog niet uitge storven. Verre van dien. Er zijn nog al tyd gladden van tong, die groote hor den van lichtgeloovigen de fantasie als werkeiykheid weten voor te stellen. Geheel Italië houdt zich op het oogen- blik bezig met de verrassende ontmas kering van Gen artsoplichter, die zeven jaar lang in dat land een niet geringe vermaardheid heeft genoten. Deze fantast, die zich graaf Delia Rosa liet noemen, stelde zich in 1920 aan het Italiaansche volk voor als inge nieur, die in een afgelegen deel van Italië ryke vindplaatsen van yzer- en kopererts had ontdekt, evenals petro- leumbronnen. Dat was me wat voor een land, dat het gemis van grondstoffen droevig voelt. Men geloofde den zelf verheven graaf gaarne. Er moest nog veel en langdurig onderzocht worden en daarvoor was veel geld noodig. Delia Rosa kreeg het zonder moeite, vooral nadat de Italiaansche regeering zich ook financieel voor hem had geïnteres seerd. HU werd by de vooraanstaande Italiaansche families een graag geziene gast en in 1920 vond er zelfs een feest- oanket te zyner eere plaats, waarby o.a. twee ministers aanzaten. Ook de ko- ninklyke onderscheiding ontging hem niet. En nu is plotseling de bom gebarsten. Het geheele Italiaansche volk verslikte zich in zyn ontbyt, toen het in de kran ten las, dat de gevierde graaf en zyn gravin door de politie waren gearres teerd. En het vernam met ontzetting, dat de graaf Delia Rosa een oude be kende was van die politie, zy het on der den bescheidener naam Michel Mo- duguo. De gravin was een ex-danseres. Zij hadden niets ontdekt, behalve dan de handigheid om hun medemenschen, ten bate van eigen beurs, voor den gek te houden. De Duitsche regeering heeft het noo dig gevonden haar ambtenaren en be ambten een beleefdheidscode op te leg gen. Geen ambtenaar al in den vervolge een dame anders dan met „mevrouw" mogen aanspreken. Spoorwegbeambten mogen zich niet tot de passagiers richten, dan nadat zij met de hand tegen de uniformpet heb ben getikt en de andere hand uit hun zak hebben gehaald. Enzoovoorts. Maar een bepaling moeten wy nog vermelden. Het is den beambten op de postkanto ren verboden hun boterham in het bij zijn van het publiek te verorberen. Men gaat overal, maar vooral in Amerika, steeds voort met nieuwe ex perimenten op het rebied der gevange nishervorming, gericht op het verbete ren van de levensopvatting der gevan genen. Het nieuwste op dit gebied wordt thans in de beruchte Sing Sing gevan genis bij New-York geprobeerd. Mu ziek, film en lezingen zyn alle reeds met grooter of kleiner, of liever gezegd meer of minder merkbaar, succes te hulp geroepen. Thans beproeft men het met de schilderkunst. In alle gangen, waar langs de gevangenen loopen, in de leeskamers, in de werkzalen, heeft men schilderyen opgehangen. De gevangenis heeft er byna het aanzien van een mu seum door gekregen. Maar men ver wacht er groote resultaten van. VERBETERING RIJKS WEG HAARLEM-VELSEN. De Onteigening. TOTALE KOSTEN ƒ800.000. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten noodig voor verbctc* ring van den Rijksweg van Haarlem naar Velsen in dc gemeenten Haarlem, Schoten en Velsen. In dc toelichting wordt geschreven, dat dc rijksweg van Haarlem naar Vel* sen niet meer aan de eischen van het steeds toenemende verkeer voldoet. In onderstaande tabel zijn de gemiddelde uitkomsten vermeld van de verkeerstel* lingen in het jaar 1908 gedurende 6 da* gen cn in elk van de jaren 1916, 1923 en 1926 gedurende 7 dagen verricht. Voor de laatstvermelde drie jaren hebben de gegeven cijfers betrekking op het verkeer tusschen 8 uur voormiddag en 6 uur namiddag. Soorten van voertuigen Motorrijtuigen Motorrijwielen Gewone rijwielen Overige voertuigen 1908 1916 1923 1926 12 53 182 482 7 15 56 42 584 704 1276 1100 326 197 131 77 Mede door opheffing van den stoom* ramdienst Haarlem—Alkmaar heeft op dezen weg een zeer druk verkeer van autobussen plaats, waarvoor de weg in zijn tegenwoordigen toestand geheel on* geschikt is. Herinnerd wordt aan de verbetering ran den .weg onder Sclfoten. Het ges

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1