DATUMSTUK.IES n r. '44e Jaargang No. 13490 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 15 Juni 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week 0.27J4, met geïllustreerd Zondagsblad f 0,32; per 3 maanden: Voor Haarlem III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1 -75; Iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bf} en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57H- Franco per post door Nederland I abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents 3.87^. Afzonderlijke nummers 10.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haariem enOmstreken f0.57H. franco per Dostt 0-65 l|l per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 03, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V, LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 oirecteuren «l. C. peereboom en p. w. peereboom Bijkantoor voor Santpoort, Velsen. Velsen-Noord, IJmuiden, IJmulden Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerk weg 2, Veisen, Telefoon 3521 DE OORZAAK. (Een deskundige zegt, dat de voet der vrouw thans gxooter is dan 25 jaar ge leden). vyf-en-twintlg jaar geleden, Liep de vrouw met trippelpas. Omdat gaan met kleine stapjes, Toen nog in de mode was, Elegance was toen alles. Het comfort kwam nummer twee, Kleine trippel-huppelpasjes. Werkten daar geducht aan mee. Loopend had de vrouw toen ietwat Van een opgejaagde geit, Of een wat ontstelden vogel, In dien lang vervlogen tijd. Maar dat is sinds lang veranderd, Even groot als die des mans, Zijrf de zeer kordate stappen, Van de jonge vrouw van thans. Nu de eisch van elegance, Langs reeds overschaduwd wordt, Door een sterke, nieuw© godheid, Door de mode van de sport, Aan die mode is 't te wijten. Zegt ons een deskundig man, Dat de vrouw niet meer in schoenen, Van haar moeder's jeugdtijd kan. Het is met het arme menschdom, Tegenwoordig droef gesteld. Onze aardbol gaat te gronde, Dat wordt ons althans voorspeld, Ik snap nu. waar men ten deele- Hiervan d' oorzaak zoeken moet, Onze vrouwen tegenwoordig, Leven op een grooter voet. P. GASUS. ART. 188 GEMEENTEWET EN VERORDENING. EEN AMSTERDAMSCH S.-D. VOORSTEL. Dc leden van den gemeenteraad' van Amsterdam, de -heereni E. Boekman» Mr. G. van den Bergh ca B. II. Sajet stellen den raad voor, ihet votigcuvdc besluit te nemen: -,De raad noodiijft de Cominilssie van de S cr a f vero r cl en in-gern uit, te onder» zoeken of en' op -welke wijze de ma» terie vervat in artikel .188, tweede lid Cer Gemeentewet. bij vercMidening ican worden geregeld on eventueel daartoe strekkende voorstelden bij den Raad in te dienen". Haarlem, 15 Juni. Jerome. Jerome K. Jerome is, achtenzestig jaar oud, in een ziekenhuis te North ampton gestorven. Eenige dagen geleden kreeg hij tijdehs een autotocht plotse ling een beroerte, die het einde ten gevolge had. Achtendertig jaar geleden werd deze wonderlijke litteraire figuur een wereld vermaardheid door het schrijven van een heel goedig boekje over een heel goedig onderwerp. Het heette „Drie man in een boot" en het beschreef hoe drie vrienden, George, Harris en J., bij wijze van vacantie-uitstapje een wherrytocht op de Theems gingen maken. Dit dunne, pretentie-looze boekje had een succès fou. Het werd in ettelijke landen vertaald en in honderdduizen den exemplaren verkocht. Toch bevatte het geen enkele diepe gedachte en be handelde geen enkel levensvraagstuk van eenige beteekenis. Het gaf geen hoogstaande beschrijvingskunst. Het babbelde alleen maar genoegelijk voort. Het vertelde. En dat met een kostely- ken zin voor humor, een prachtig ge voel voor het komische element in den dagelijkschen gang. des levens. Het was zuiver, nergens gechargeerd, nergens grof. Het kon gelden als een juweeltje van gezonde humor.... en daar was het heele succes aan te danken. Er zullen er velen onder mijn lezers zijn, die dit boek vroeger hebben geno ten en het in geen jaren tijds meer on der oogen hebben gehad. Het is sinds lang uit de mode. Maar vei-ouderd is het niet. Kort geleden kreeg ik het nog in handen en dankte er opnieuw eenige vroolijke uren aan. Die prachtige voor bereiding van den tocht!en de moeilijkheden met den vierden reisge noot, den hond „Montmorency"en al die i-are afdwalingen van z'n onder werp waarin Jerome zoo buitengewoon excelleerde. Behoef ik u nu nog te her inneren aan oom Podger, en diens po gingen om zich op huishoudfclyk gebied verdienstelijk te maken door een schil derij op te hangen? Dat was éen staal tje van de vele. Het merkwaardige was dat Jerome met zUn boekje zulk een internationaal succes had. Het bewees dat zijn humor niet specifiek-Engelsch was. Natuurlijk trachtte hy op dit succes hl dezelfde richting te blijven voort bouwen, en slaagde daarin maar tot op zekere hoogte. Hy had Jerome moeten blijven. Hij werd de schrijver van „Three Men in a Boat" die het nu probeerde met „Het dagboek van een pelgrims tocht" (plus een speciale verhandeling over honden en een andere over DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA. WOENSDAG 15 JUNI zerrein bij de Zaanenlaan cn Popu» lierstraat: Groot circus menagerie der vier gebroeders Amar uit Parijs. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café „Dreef zicht"; Concert, Trio Stoffer. DONDERDAG 16 JUNI Terrein bij de Zaanenlaan en Popu» lierstraat: Groot circus menagerie der vier gebroeders Amar uit Parijs. Theater „De Kroon", Groote Markt, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 urn-. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café „Dreefzicht"; Concert, Trio Stoffer. Zandvoort: Gemeenteraad 7.30 uur. TELLEN VOETGANGERS NOG MEE? lil de steden wordt de toestand lang zamerhand zoo, dat de voetganger wanneer hij zich op straat waagt, aan de zorg voor zijn veiligheid minstens evenveel energie en oplettendheid moet besteden, als aan de dagtaak, waal-mee hy zyn brood verdient. Wij stippen dat evenwel alleen maar aan en wenschen er niet over te klagen, omdat het mo derne verkeer daartoe nu eenmaal leidt en het dwaasheid zou zijn, dat te be lemmeren. Bovendien komen breede trottoirs en politietoezicht op vele drukke punten den voetganger te hulp. Het gaat evenwel de grenzen te bui ten, wanneer wielrijders in de stad en daarbuiten zich ook meester gaan ma ken van de trottoirs, hetgeen zij hoe langer hoe meer doen. Slagers- en krui deniersbedienden, schoolkinderen en jongelui vinden hetvolkomen geoor loofd óm, wanneer hün dat beter past, daarop te blijven rijden en zoodoende den voetganger op den rijweg te drin gen, waar hy niet behoort, in gevaar verkeert en anderen in gevaar brengt. Dit euvel kunnen wij voorbeeld iede- ren dag opmerken te Heemstede. Daar wij dikwijls in de gelegenheid waren, den ijver van de politie te Heemstede te pry'zen, willen wij ook in deze een be roep doen op hare activiteit. Er zal geen verbetering komen, voordat er eens eenige keeren proces-verbaal is opge maakt en de overtreders aldus onder vonden hebben, dat ook de voetgan gers, bijna hadden wy gezegd zelfs de voetgangers rechten hebben. Het merkwaardige van de zaak is, dat wij allemaal op onze beurt voetgangers zijn maar deze overweging schijnt voor. tal van wielrijders niet voldoende te zijn om hen binnen de perken te houden. DE VEROORDEELING VAN MAJOOR E. In ons vorige nummer heeft men kunnen lezen dat het Hoog Militair Gerechtshof den majoor E., voormalig hoofd van het Centraal magazijn te Woerden, veroordeeld heeft tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van de pre ventieve hechtenis, die 29 October van het vorige jaar begonnen is, zoodat de veroordeelde over vier en een halve maand weer op vrije voeten zal zijn. Ofschoon majoor E. slechts terecht stond voor een verduistering van f 10.000, hadden de malversaties veel uitgebreider strekking. De advocaat fis caal heeft gesproken van „enorme" be dragen, die nergens te vinden zijn en de president wees er den man o.a. op, dat hij zeilbooten, een auto en een mo tor had, en die in diensttijd door onder geschikten liet onderhouden; wel vy'f of zes man bracht hij daarvoor in dienst. Tegenover zulke misdrijven is de uitgesproken straf wel zeer genadig en met verbazing hebben wij gelezen, dat de groote verdiensten en de ijver van den majoor niet buiten beschouwing zijn gebleven; inderdaad wordt een ver dachte niet veroordeeld wegens zijn deugden, maar om de fouten die hij be gaan heeft en die in dit geval zeer ernstig waren. De advocaat-fiscaal re- quireerde dan ook een veroordeeling tot yier jaar gevangenisstraf. De majoor is bovendien wel ontslagen uit den militairen dienst, evenwel zon der hem de bevoegdheid te ontzeggen bij de gewapende macht te dienen. Daar hy zyn leven by de militaire administratie heeft doorgebracht, staat i het dus te vreezen, dat hy zich daarby naderhand, zy het dan ook in een on dergeschikte positie, opnieuw aanmel den zal. Ware het niet beter geweest, deze kat voorgoed van het spek verwy- derd te houden? DE INZAMELING VAN HAARLEM'S DAGBLAD VOOR DE STORMRAMP. ELFDE LIJST „Catharina Wilhelmina" en „Gerrit" 3.— Agent Bw. 2.50 D. H. 4.— H. T. 10.— A. P. T. 5.— Mevr. D. M. T.-v. d. V. 25.— Tennisclub S. R. 7.17 NV. K. 2-50 J. J. V. Jz. 10.— N. K. 0.50 Mevr. v. D., Heemstede 2.50 Afd. Haarlem van den Bond van Schilderspatroons 15.— H. C. 4.— Bram cn Hans 1.— f 92.17 Vorige lijsten 7681.78 Samen 7773.95 STEDELIJK STORMRAMP COMITé 1927. DE INZAMELING. Haarlem, 15 Juni 1927. Tot cn met hedenmorgen is'bij den Penningmeester van 't Stedelijk Storm» rampcomité 1927 binnengekomen: Lijsten Wied ijk: Personeel strafgevan» gen is 28.75 Jac. J. van Leuven en personeel 21.45 Lijst Nr. 27 43.75 Personeel Metaalhan» del M. Paardebek 10. Personeel N. V. de Faam, L. Veerstr. 32.- Lijst Nr. 15 27,03 Liist H. R. 32.91 Geïncassccrc e in te ekenbil j e t t e n: Singer Mij. 5.— D. J. S. 5.— W. O. Jr. 5.— M. M. 10.— H. v. W. 2.50 Mr. W. 10.— V. en de L. 15.— W. d. G. D. 10.— J. H. 5.— Fa. R. 10.— Ds. B. 10.— Z. v. W. 20.— W. P. W. 5.— Mevr. G. G. 15.— H. R. en Zn. 5.— W. L. H. 2.50 J. H. D. v. H 2.50 M. E. F. K. 2.— H. A. K. 2.50 C. M P. 50.— J. Ph. L. 10.— H. V. B. 20.— G. S. 2.5O J. V. 10.— F. F. 25.— A. F. 25.— J. d. W. 100.— Th. H. NV. 5.— H. K. 10.— W. F. S. 2.50 B. M. S. 10.— K. L. 10.— F. H. S. 50.— Mej. J. M. V. 2.50 Mevr. A. W. J. 10.— 195.89 Totaal 680.39 verantwoording 6403.05 Totaal 7083.44 WEINIG VOORKOMENDE AUTO-AANRIJDING. DOOR DE LUCHT GESLINGERD. De N. R. Ct. meldt: Toen Dinsdagmorgen om ongeveer 7 uur te Alkmaar de 28-jarige sigarenma ker I. S. zich per fiets naar zijn werk begaf, werd hy ter hoogte van de Hoofdstraat by de Laat door een auto zoodanig aangereden, dat hy door de lucht werd geslingerd en aan den an deren' kant van de Laat terecht kwam met gebroken beenen en hoofd- en polswonden. Hy werd naar het St. Eli- sabethsgesticht vervoerd. De auto werd bestuurd door den bloemist Sonneveld uit Sassenheim. Tegen deze is proces verbaal opgemaakt, omdat hy in elk geval gereden heeft zonder signalen te geven. DE EERSTE PASSAGIERSVLUCHT HOLLAND. INDIë AANGEVANGEN. Van Lear Black vertrokken. MET DE F. VII A DER K. L. M. Goeie reis Geysie! Mr. Van Lear Black klimt haastig in 't toestel en vroeger dan verwacht was, zoodat alleen onze fotograaf nog bijtijds kwam om dit moment te vereeuwigen. Rechts de heer Bouman, de stations-chef van Schiphol. Hedenmorgen te half negen vertrok de Amerikaan Van Lear Black vergezeld van zyn kamerdienaar in 't Fokker vliegtuig F. VII a van het vliegveld Schiphol met de piloten Geysendorffer en Schol te en mecanicien Weber naar Nederlandsch-Indië Dat is alles! Maar 't is oneindig veel! Want dit is de tweede Holland-Indië vlucht, maar de eerste commercieele on derneming van d:sn aard. En 't is de vraag of de Hollanders wel begrypen van welk ontzaggelijk belang het is dat "n Amerikaan zich door Hollandsche luehtvaarders ia 'n Hollandsche machi ne over de halve wereld laat vliegen. Op den eersten October van het jaar 1924 vertrokken van der Hoop c.s. Heel Nederland kwam overeind. Schiphol werd overstroomd door hon derden belangstellenden en duizenden hebben weken lang in spanning geze ten. „Waarom", vroegen wy den chef van 't vliegveld Schiphol, den heer Del- laert „gaat 't ditmaal zoo sobertjes?" „Wel meneer dit is een zakenreis, en daar hoeft niet veel ophef van gemaakt te worden. Wij zijn blij dat wy in 'n paar maanden weer zoo'n eind zyn op geschoten. Dat is alles!" Ja deze reis hoe eenvoudig ook be handeld in voorbereiding en uitvoering toont wel met wat voor reuzenschreden de aviatiek en in 't byzonder het ver keerswezen door de lucht den laatsten tyd is vooruitgesprongen. Aan verschil lende uiterlijke dingen is dat te zien, aan kleinigheden e:i aan belangryke feiten. Om een kleinigheid op' te noemen: Zondag jongstleden waren wy er ge tuigen van hoe van 12 tot 6 uur twee vliegmachines van de K. L. M. voortdu rend in de lucht waren om passagiers voor de 6 guldens rondvluchten te ver voeren. En 't typische was dat die pas sagiers zoo heelemaal geen menschen waren waaraan je zag dat zy vooruit strevend waren of erg sportief. Integen- deel. Daar waren bejaarde menschen bij a En dagjesmenschen, die per fiets van Haarlem of Amsterdam uit naar Schiphol waren gekomen. Vanmorgen was 't ook weer zoo tee- kenend! Die Van Lear Black 't type van 'n correct wel gedistingeerd zaken man stapt kalm, in zijn colbertje zonder jas naar het toestel dat 'ie gecharterd heeft; hy doet strak en in de plooi. Onderhoudt zich met den heer Plesman, met oud-generaal Snyders (als voorzitter van het comité „Vlieg tocht Nederland-Indië) maar plotseling komt 'ie los, met een ruk van zyn li chaam naar links een paar groote stap pen naar op zy. Want daar staat Weber, de mecanicien die den tocht bij zal wo nen. „Hallo Wiebèr! How do you do!" Nu lacht de deftige Amerikaan gul. Ten overstaan van zyn tocht- en lotgenoot is 'ie ineens 'n ander type. En Weber staat er in zyn werkpakje en bruine kap laarzen glimlachend by. „Hij is 'n reuze kerel"! zegt Van Lear Black, in de rich ting der autoriteiten. Generaal Snyders, de voorzitter van het Comité Vliegtocht NederlandIndië, met onzen oud»stadgenoot Frits Kooi» hoven, de bekende vliegtuigbouwer. Inmiddels is het vliegveld vol ge stroomd met belangstellenden. Daar staat Mr. Leverton met zijn vrouw, chef der K.L.M. in Londen, hy heeft ver telde mij de heer Dellaert de zaak met van Lear Black eigenlyk voor el- j kaar gebokst. Fotografen en filmopera teurs (meneer Benno. is er ook) draven heen en weer om den mooien vogel van alle kanten te bekijken en meneer van Lear Black te „knippen"-. Belangstellen den (onder wie vele dames) kruipen „de kist" in en uit Een jonge dame staat rechtop in de cabine. De Ameri kaan wandelt uit den kring weg, stapt wat styfjes naar het vliegtuig gaat voor één der raampjes staan, knikt vriendelyk tegen de juffrouw die van aandoening een kleur krygt, en zegt „Sit dwon please?" En de jonge dame gaat blij zitten. De belde aviatear*, SchoHe ën Geysendorffer. 'n Onderhoud met Van Lear Black. Even is er tyd om van Lear Black te spreken. Om hem heen groepeeren zich de journalisten. Hier een en ander van zyn merkwaardige moderne gevolgtrek kingen die in 't Hollandsch vertaald wel iets van haar kernachtigheid moe ten verliezen. Ik reis per vliegmachine omdat ik dat noodig heb. Ik maak relaties en ver gaar kennis, waar ik anders jaren voor noodig zou hebben. Een week geleden haalde ik per vliegtuig mijn dochter uit Duitschland. Ik maakte een trip met haar. Drie uur vliegen per dag. Acht da gen lang. Mijn dochter leerde meer in die dagen dan anders in 'n jaar want zy kreeg een prachtig overzicht. In andere gevallen zonder vliegtuig zouden wy 1000 uren noodig gehad hebben. De Hollanders zUn aardige chaps" (kerels). k vertrouw hen. En nu hooren wy ook tot onze verbazing (en 'n klein beetje vreugde) dat Mr. van Lear Blackvan Hollandsche af komst is! ..Dus dan is deze reis zoo niet ge heel toch voor een groot deel, Ne- derlandsch Fabrikaat! 't Is even voor half negen. De motor van de F VII dondert. Geysendorffer en Scholte met Weber zyn ingestapt. De heeren Koolhoven, Plesman en collega vliegers hebben afscheid genomen. Koolhoven prikt Geysendorffer een insigne op de revers van zijn jas. „Hou je goed Geyssie!" roept iemand. Van Lear Black wipt in de cabine. Hij en zyn metgezel houden ,the Stars and the Stripes" in klein formaat, buiten boord. De vlaggetjes wapperen strak. Nog een gil, nog een roep, dan 'n ge juich „goeie reis!" De Fokker F VII is gestart. En wordt onmiddellijk gevolgd door een andere F VII die een eindje uitgeleide zal doen, en twee mili taire vliegtuigen die boven de loodsen en het véld cirkelen. Spoedig zyn de vliegtuigen uit het gezicht verdwenen, om na vy'f minuten weer terug te kee renen dan vertrekt alleen naar het Oosten de F VII A. Goeie reis Geysie! F. A. Het Dienstrooster op Schiphol. Geheel onderaan is de F. 7 aangegeven met het woord Batavia en den tijd van vertrek. Het ligt in de bedoeling de reis naar Batavia en terug in 5 weken te laten plaats hebben. Daar het echter een reis is, welke zaken met groot-touris me combineert, wordt er natuurlijk uit sluitend rekening gehouden met de wenschen van den passagier en be oogt de K. L. M. niet record-tijd te maken. De route, die gevolgd zal wor den is: Amsterdam, Boedapest, Con- stantinopel, Aleppo. Bagdad, Bender, Abbas. Karatsji, Ambala (of Delhi), Alahabad, Calcutta, Rangoon, Bang kok, Sengora, Medan (of Singapore), Batavia. De reis zou aanvankelyk van Lon den uit worden ondernomen. Daar dit echter de eerste vlucht met passagiers is, welke naar onze Oost wordt onder nomen, stelde de K. L. M. er prys op, haar in Amsterdamte laten beginnen. De heer Van Lear Black heeft deze nationale gevoelens weten te waardee- ren en kwam met zyn vliegtuig en vliegers gisteren, Dinsdagmiddag uit Londen op Schiphol aan. Des avonds is hy de gast van het comité Vliegtocht Nedcrland-Indië. Er werd feestelyk gedineerd in Tria non.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1