DATUMSTUKJES n DE STRAATCOLLECTE VAN HET STEDELIJK STORMRAMPCOMITé 1927. WILLEM VAN DE MANéGE. 44e Jaargang No. 13495 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 21 Juni 1927 S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H» met geïllustreerd Zondagsblad 0^ per 3 maanden: Voor Haarlem ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels fl.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ en de derpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57M- Franco per poet door Nederland I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Centa 3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haa/iem en Omstreken f0.57H; franco perpostf 0.65 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. .Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren :J. C. peereboom en P. W. peeresoom Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velsen-Noord, IJmuïden, IJmuIden-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: robert peereboom Beverwijk,' enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN eerste blad AGENDA. DINSDAG 21 JUNI Schouwburg Janswcg: Optreden te* Icpaath Maloïtz, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. WOENSDAG 22 JUNI Theater „De Kroon", Groote Markt, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur, Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café „Dreef zicht": Concert, Trio Stoffer. Veisen: Zendingsdag der Chr. Ge= reformeerde Kerk classis Amsterdam te Velserbcek, begin 10.30 uur. OVER DE/ 8000: Zaterdag 1.1. gaven wij uitdrukking aan onze dankbaarheid voor het ant woord, door onze lezers gegeven op den steun-oproep van Haarlem's Dagblad voor de slachtoffers van de stormramp in den Achterhoek. Het totaal van onze inschrijving bedroeg toen ruim 7840 en was slechts 'n honderd gulden be neden het totaal dat wij bereikten na de ramp van Borculo in 1925, en dat toen 7950 bedroeg. Wij gaven te ken nen dat wij nu de inschrijving zouden sluiten. Het gevolg van dit stukje was een nieuwe stijging in de binnenkomende giften, zoodat wij op onze laatste verant woording, die wij Maandag gaven, al tot een totaal van 7910.58 kwamen. Daar na bleef het crescendo gaan, en tot onze verwondering en verrassing wij had den daar heusch niet meer op gere kend overschreed het totaal onzer inschrijving vanmorgen de acht duizend gulden, ,,'t Is nu precies achtduizend gulden en acht cent'', meldde de chef onzer administratie. Wij zijn er zeer mee ingenomen, en vermelden deze nagekomen giften van daag nog. Maar dit is nu werkelijk de definitieve sluiting van onze inschrij ving. Gevers die zich verder nog aan onze bureaux mochten komen vervoe gen zullen wij vriendelijk verzoeken om zich te wenden tot onze buurvrouw, de Amsterdamsche Bank, die de gelden van het Steuncomité Haarlem beheert en verantwoordt. Ook in ons blad. En ook wij hebben na de eerste drieduizend gulden, die wij afdroegen aan het Oranje Kruis te Amsterdam onze ontvangsten afge dragen aan dit Steuncomité. De bevolking van Haarlem heeft zich wel krachtig doen gelden bij deze steun- actie. Dat de straatcollecte twaalfdui zend gulden heeft opgebracht mag ook als een heel mooi resultaat werden be schouwd. *1 HET GEVAL-BORIS. Laat ons eenige sympathie tot uiting brengen voor tsaar Boris van Bulgarije, die door het Sobranje-lid Sakasof in de rede werd gevallen met den uitroep: „Onwaar!" toen [hij zijn troonrede af stak. Dit is een vreemde ervaring voor een koning, zelfs nadat er zooveel tro nen geduikeld zijn en de monarchale papieren in de meeste landen zeer laag zijn gezakt. Het is bovendien een on hebbelijkheid. Zoov behandelt zelfs een Balkanvolk, zijn koningen niet. Konin gen hebben door de heele wereldhisto rie heen herhaaldelijk in de hoekjes ge zeten waar de slagen vielen, en als ze erg in den knoei raakten werden zij weggejaagd, of vermoord. Dat is alle maal tot daaraan toe. Maar men valt hen niet in de rede. Men interrumpeert hen niet, alsof ze doodgewone sterve lingen waren. Die meneer Sakasof vindt natuurlijk dat-ie erg handig is geweest. Hij wou de aandacht vestigen op een of anderen z.i. bestaanden misstand, en dat kon wel niet opvallender dan op deze ma nier. Iedereen in Bulgarije heeft er nou natuurlijk over gepraat, en gezegd: „Sjonge, die Sakasof! Die durft toch- maar!" Een goedkoop -succes. De jonge tsaar, die niet bepaald van gisteren is en die de stormachtige gebeurtenissen van zijn operette-natie in bepaald sportieven geest meeleeft, nam het geval doodkalm op. Hij negeerde Sakasof, en las verder. Zijne Majesteit heeft voor heeter vuren gestaan, o.a. toen ze een moordaanslag op hem gepleegd hadden en hij met een detachement soldaten in een door hem zelf bestuurde motorbus de booswichten ging nazetten. Van een enkele inter ruptie kon-ie dus heusch niet schrikken. Maar wij hopen van harte dat het bij dit eene geval zal blijven, en dat men piet meer koningen zal gaan interrum- peeren in hun troonreden. Er zijn men- schen in alle landen die de monarchie bestrijden, die haar weg wil hebben. Maar allen hebben zij teveel goeden smaak om er met een katapult op te schieten. Dat is kinderachtig, vlegeltjes-achtig. Dat doet men zelfs bij de Serviërs, Grieken en Bulgaren niet. Meneer Sakasof zal nu al wel gemerkt hebben dat niemand zijn heldendaad bewondert. DE INZAMELING VAN HAARLEM'S DAGBLAD VOOR DE STORMRAMP. NAGEKOMEN GIFTEN. Hoewel de inschrijving reeds gesloten was is bij ons nog ingekomen van: v. d. K. 20.— Collecte personeel N.V. Am sterdamsche Watermeterfa- briek Gebr. S. 50.— K. H. N. 2.50 N. N. 1.— de W. Kinderen en zusters van de f „Lichthoeve", Santpoort N. N. Samen 89.50 Vorige inschrijvingen 7910.58 Totaal 8000.08 De kinderen en zusters van „De Licht hoeve" te Santpoort hebben een week lang „ongemeubileerde"boterhammen gegeten, teneinde op deze wijze een be drag voor de slachtoffers van de storm ramp bijeen te kunnen brengen. Hier door werd vijf gulden verkregen, die in bovenstaande lijst verantwoord is. In derdaad een mooi staaltje van naasten liefde. STEDELIJK STORMRAMP COMITé 1927. DE INZAMELING. Tot en met hedenmorgen is bij den Penningmeester van het Stedelijk Stormramp Comité 1927 binnengeko* men: LIJSTEN WIEDIJK: Lijst Nr. 167 Personeel Graanhandel de Volharding J. Lottgering en Personeel Lijst Nr. 6 Pers. Ncd. Spoorwegen, afd. Seinwezen Fa. Wed. Hart en Zonen en personeel Personeel Stoomwasscherij „Bosch en Vaart" Lijst Nr. 112 Lijst Nr. 50 Lijst nummer 51 Lijst Nr. 52 Personeel Gemeente Reis niging K. Visser en Personeel Haarl. Loodind. Gebr. N. en C. Giebels en personeel L. van Hasselt en personeel Personeel N. R. P. Personeel Ned. Spoorwegen, afd. Locomotief Depot GEÏNCASSEERDE INTEEs KENBILJETTEN H. A. J. J. v. N. A. H. W. Fam. M. J. G. M. en Zn. A. O. Mevr. A. C. P. v. W. Mevr. F. v. L. C. A. v. d. M. J. H. W. J. H. K. .T. P. A. N. Tot leniging v.d. Nood N.'N. Fam. H. Alg. Noord. Holl. Mij. van Levensverzekering Bestuur der Maria Stichting L. C. D, C. A. v. W. C. tc B. Dames R. Mevr. Wed. Dr. D. K. BI. Ph. Th. S. J. A. A. O. G. d. Vr. G. W. Mevr. E. D. v. LI. v. H. Mr. T. K. B. W. Fa. V. en R. Mej. T. dc J. Mej. T. C. L. W. K. Jr. Een uur loon van bet perso= necl van de Kon. Fabr. van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes met eene ges lijke bijdrage van de Dis rectic der vennootschap 7.25 b 2.50 30.15 37.— 19.80 4.— 13.25 2.50 33.10 25.50 2.50 57.39 27.25 10.— 16.— 4.— 49.— 10.— 10.— 20.— 2.— 25.— 2.50 10.— 10.— 2.50 2.50 3.— 10.— 10.— 10.— 100.— 10.— 5.— 25— 50. 5.— 10.— 10.— 10.— 25.— 25.— 10.— 25. 2.50 10.— 2.50 10.— 265.91 Totaal 1069.60 Saldo vorige verantw. 11683.30 12.752.90 Voorloopige opgave der opbrengst van dc straats collecte (juiste opgaaf volgt na voleindiging der controle) 12.700. Voorloopig totaal 25.452.90 Haarlem, 21 Juni. Mevrouw Elveden. In de Vrouwenrubriek van de Groene Amsterdammer vind ik eenige opmer kingen over een paar Engelsche leidsters der vrouwenbeweging. Er wordt mede gedeeld dat Dame Caroline Bridgeman als presidente van de vrouwen-organi satie der Conservatieven is opgevolgd door Viscountess Elveden. Deze politieke vrouw van ndbelen bloede zal (naar de redactrice van de Groene Vrouwenru briek hoopvol verwacht) de jongere leden zeker tot actie weten te brengen. Op een openbare vergadering vertelde zij hun een staaltje van haar eigen politieke belangstelling. Toen men op haar trouwdag meende, dat zij bezig was zich te kleeden voor deze plechtig heid, had zij dit totaal vergeten en vond men haar verdiept in'een courant, waarin de laatste speech van mr. Jo seph Chamberlain stond. Een griezelig bericht. Toen ik dit las ging mijn eerste gedachte uit naar Lord Elveden, maar misschien is dat niet noodig. Misschien is-ie al dood. Het moet een heelen tijd geleden zijn dat hij trouwde, want mr. Joseph Chamber lain is ook al zoolang dood. Of mis schien is Lord Elveden gevlucht. Het ergste vind ik het gedrag van de ouders van de bruid, die na hun tragi sche ontdekking niet de eerlijkheid en den moed hadden om den Viscount op te bellen en te zeggen: „Hoor eens, Elveden, we zijn haar ouders en 't valt ons hard om iets tégen 't meisje te moeten zeggen.maar er is iets niet in orde met haar. Dat zij voor jou geen belangstelling heeft is tot daaraan toe. Zooiets is vaak genoeg vertoond. Maar dat zij haar oranjebloesem, en 'r sluier, en 'r sleep van 4 1/2 yard en de bruids- bouquet en de wit satijnen schoentjes en de rest zou vergeten voor een artikel van Joe Chamberlainover Home Rule, of tegen Free Tradedat is te dol. Het is angstwekkend. Bezin je nu 't nog tijd is, Elveden. 'Wees wijzer". Zoo hadden die ouders moeten spre ken, maar zij lieten hun kans glippen om een edele daad te bedrijven, en de Viscount fladderde er in. De Vrouw-in-de-PoIitiek zal nog een eeuw of wat noodig hebben eer zij haar taak ten volle machtig zal zijn. Laat ons blij wezen dat wij 't niet beleven zullen, want naar mijn overtuiging is de man een zieltje van een politiek intri- gantje vergeleken bij de Politica, als deze eenmaal tot vollen wasdom zal zijn gegroeid. Maar zonder gekheid: als de Vrouw een groote rol wil gaan spelen in het maatschappelijk bestel moet zij zeker niet beginnen met haar natuur te ver loochenen. Zij moet het niet flink of mooi vinden als iemand op haar trouw dag haar bruidstoilet vergeet om een politiek artikel te lezen, want zooiets is onzin en aanstellerij. Mevrouw Elveden zou verstandiger propagandamiddelen kunnen bezigen dan dergelijke dwaze vertelseltjes over zichzelf, die het meerendeel van haar hoorsters alleen maar tot de gedachte zullen hebben ge bracht: „Wat ben jij een mal mensch!" R. P. de groote kerk-toren WEER VIER AVONDEN VERLICHT. Omdat er twee belangrijke nationale congressen in onze stad worden gehou den zal de toren van de Groote Kerk in deze week weer een viertal avonden verlicht worden. Vanavond wordt de toren verlicht ter eere van het congres van de Neder- landsche Vereeniging van Gemeenten, en op Donderdag, Vrijdag- en Zaterdag avond ter eere van de Maatschappij van Handel en Nijverheid. doodelijk" ongeval aan de hoogovens. ONDER IJZER VERPLETTERD. Maandagmiddag half vier, heeft op het terrein der Hoogovens te IJmuiden een ongeval plaats gehad, dat aan den '37-jarigen, gehuwden Duitschen mon teur Victor Kirchhoff, wonende te Wijk aan Zee en Duin, het leven heeft gekost. K. was met eenige andere arbeiders, bezig met het demonteeren van een zware buisleiding. Deze buizen werden neergelaten aan een houten mast, welke op een verhoogd bordes was geplaatst. Plotseling brak een der tuien, een staal draad waarmee de mast was bevestigd, en kwamen mast en buis een stuk naar beneden. Kirchhoff kreeg de 2700 K.G. zware buis op het lichaam en was bijna onmiddellijk dood, tenminste toen hij in de verbandzaal was binnengebracht, was hij reeds overleden. De inmiddels gearriveerde geneesheer Dr. v. L. kon slechts den dood constateeren, als ge volg van schedelbreuk en andere ern stige kwetsuren. De gebroken staaldraad is door de politie in beslag genomen. K. stond bij zijn kameraden en mede arbeiders, hoog aangeschreven. vacantieplannen. De vacantie is in aantocht En zoo breekt het tijdstip aan, Dat men eerstdaags moet beslissen. Waar men ditmaal lieen zal gaan. Moeder voelt wat voor een Kurort, Niet aan zee bijvoorbeeld Spa, Karlsbad, Wiesbaden of Nauheim, ('t Woord is nu nog niet aan pa) Dochter Loekie kiest Lausanne, Waar je nu zooveel van hoort, Aan het meer, dol, zalig, eenig, (Pa is nog niet aan het woord) Beide plannen worden door den Zoon des huizes afgekeurd, Hij stemt voor de Noorsche Fjorden, (Pa is nog niet aan de beurt) Oma, die ook mee zal reizen En vaak over koude klaagt, Prefereert het zoele Zuiden, (Pa is steeds nog niets gevraagd) Eindelijk na veel gekibbel, Eindigt men met een aceoord Als men dit aan vader meedeelt, Krijgt pa ook nog even 't woord. Hij bederft natuurlijk alles, Wat zijn vaders toch een strop, Een week naar de heide zegt hij En dan is mijn geld weer op. P. GASUS de wegen te haarlemmermeer. De Olympische Spelen. EEN NIEUWE BRUG BIJ DE CRUQUIUS. Naar wij vernemen, hebben de van wege de Provincie met betrekking tot het maken van de primaire wegen te Haarlemmermeer met de verschillende colleges gevoerde onderhandelingen tot heden over 't algemeen een vrij gunstig verloop gehad en in menig opzicht tot bevredigende resultaten geleid, zoodat men daarmede tot de oplossing van het urgente wegenvraagstuk in dezen pol der weder een flink stapje is genaderd. Andere voorbereidende werkzaamhe den, zooals opmetingen, grondonderzoek enz. hebben reeds voor een groot ge deelte haar beslag gekregen en met de verdere uitvoefing van het groote we genplan begint !t nu dan ook ernst te worden. Aanvankelijk was men van gedachte dat eerst de Kruisweg de verbinding van Haarlemmermeer met Heemstede onder handen zou worden genomen. Het ligt echter, naar ons ter oore kwam, in de bedoeling om eerst het gedeelte Spaarnwouderweg in de richting naar Schiphol in gereedheid te brengen, het geen wel in verband zal staan met het bij gelegenheid van de feestelijkheden van de IXe Olympiade te verwachten drukke verkeer, alsmede met de in uit voering zijnde plannen om het vlieg veld tot een eerste klasse wereldlucht haven te maken. Misschien nog tijdens de aan den Spaarnwouderweg te verrichten werk zaamheden, maar in elk geval spoedig na de voltooiing van dit werk, zal een begin gemaakt worden met de vernieu wing van den Kruisweg en het ge deeltelijk verleggen van dezen weg 'nabij de Cruquius, om daardoor een recht- streeksche verbinding te verkrijgen met Heemstede op den aldaar pas vernieuw den verkeersweg. In verband hiermede zou het noodig zyn voor de draaibrug over de Ring vaart een andere plaats te bestemmen meer in de nabijheid van het stoomge maal „de Cruquius". Er wordt ernstig overwogen om ter plaatse dus dich ter bij de watermachine een nieuwe, breedere, voor het verkeer beter ge schikte brug te bouwen, in aansluiting aan de eene zijde op den aldaar te ver leggen Kruisweg en aan de andere zijde op Heemsteedsch grondgebied op het te verleggen gedeelte Meerweg, dat in den thans nog bestaanden toestand met z'n bochten ook langs de Ringvaart niet meer past in het kader van goede ver keerswegen en men blijkbaar wellicht met het oog op de te verwachten nood zakelijk gebleken verlegging dan ook wijselijk nog maar niet in het prachtige wegenplan van Heemstede' heeft opge nomen. de weg haarlem amsterdam. VERLEGGING TRAMBAAN. Thans is ook nabij Halfweg het tram spoor voor de richting Amsterdam ver legd naar de gedempte Haarlemmer vaart. V(m heden af wordt dit door de tram in gebruik genomen. De gevaar lijke tramkruising bij het Raadhuis is derhalve komen te vervallen. Het asphalteeringswerk gaat geregeld voort en maakt goede vorderingen. De helft van het vak LiedeHalfweg is nu al klaar en voor het verkeer open gesteld. Op het gedeelte waar het werk nog aan den gang is, is slechts eeri smalle weg voor het verkeer open ge houden, zoodat daar voorzichtigheid noodzakelijk is. De tellers in het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank aan het werk, (Op den achtergrond links de heer P. J. M. van Tetering en rechts de heer T. H. Koning, directeur der Bank.) de twee harmonica-spelers, die in het getroffen huisje" op den vracht auto raten te musiceeren. De vier jongedames, die in hun schilderachtige costuums in Café Brink- mann collecteerden. De leden der Roode Kruis Transportcolonne hadden op hun tocht door de stad de medewerking van een groote schare dames in Zeeuwsche, Friesche, Volen- damsche en andere typische costuums gekleed. treinongeluk voorkomen. BATAVIA, 20 Juni (Aneta), Een trein naar Buitenzorg was genood' zaakf te stoppen, omdat cr een dwars* ligger op dc rails lag. Kwaadwillig* hid wordt als oorzaak aangenomen maar bijlzo'nd'CTlreden zijn nog niet bekend. PARDON GEVRAAGD BEYROET,. 20 Juni (Havas). De laatste rebellengroepen der Druscn, die reeds sedert meer dan een jaar de wijk naar Transjordanië hadden geno* men, hebben thans pardon gevraagd en gekregen, nadat zij de hun opgelegde voorwaarden hadden aanvaard Met den terugkeer naar hun haardsteden van 2000 Drusen, onder leiding van in? vlocdrijke leden der familie van sultan Attrasj, is reeds begonnen. Frederik Willem van Werven, beter bekend als „Willem van de Manege" herdenkt heden den dag, dat hij voor 25 jaar aan de Haarlemsche Manege, die toen door den heer Charles Kok in de Spruyt en Boschstraat gevestigd was, verbonden werd. Hedenavond om acht uur zal hu in het manege-gebouw gehuldigd worden door de talrijke da mes en heeren, die onder zijn geleide gereden hebben, of les van hem ont vingen. Bemind heeft hij zich gemaakt door de welwillendheid waarmee hij steeds zooveel mogelijk met ieders wenschen rekening houdt. Hem zal een huldeblijk worden aangeboden. Zeker zal het voor hem een mooie avond worden.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1