DATUMSTUKJES 'T POLITIE-KORPS VOOR GROOT-HAARLEM. DE ZONSVERDUISTERING. 44e Jaargang No. 13500 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 27 Juni 1S27 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27M» met geïllustreerd Zondagsblad t 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57^. Franco per post door Nederland 3.87M. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f 0.57^; franco per post f 0.65 Direclie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmulden, fJmuiden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA. MAANDAG 27 JUNI Schouwburg Jansweg: Blijspel „Hak lo! Hallo! Met wie?" 8.15 uur. Café Restaurant De Kroon, Groote Markt: Avondconcert. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoll, Tempeliersstraat: Dancing. Café „Dreefzicht": Concert, Trio Stoffer. DINSDAG 28 JUNI Theater „De Kroon", Groote Markt, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte: Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café „Dreefzicht": Concert, Trio Stoffer. Haarlem, 27 Juni. Het Geval-Daudet. Léon Daudet. Nimmer hebben de heer Léon Daudet en zijn volgelingen, zijn „camelots du Boy", zich door humor onderscheiden. Wel door het tegendeel. Hun streven om het absolute koningschap in Frankrijk te herstellen heeft het altijd gezocht in swaar-tragische situaties, in dik-opge- legd pathos en vooral in schandalen. Zij zijn sinds jaren zoo vermoeïend- schandalerig, dat ieder die niet tot de ingewijden in hun kringen behoort er draaierig van wordt. Tenminste als-ie poogt om hun lijf orgaan, de Action Fransaise, te lezen. Binnen een week haalt hij een half dozijn schandalen door elkaar, kan er geen touw meer aan vastknoopen en wordt er wee en naar van. Plotseling verlaat de Action Fran saise thans het Melodrama en de De tective-roman, haar twee gebruikelijke uitings-vormen, en behaalt een uitbun dig succes in het komische genre. Want deze invrijheidstelling van Léon Daudet, zijn partijgenoot Deleste en zijn politie- ken vijand Semard, communistisch lei der, is wel een kostelijke grap. En prach tig in elkaar gezet bovendien. Het lag voor de hand om een man-in-uniform met een vervalscht bevel tot invrijheid stelling naar de Santé-gevangenis te sturen. Dat was betrekkelijk eenvoudig te organiseeren. Maar om alle telefoon verbindingen (op éen na) met het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken te verbreken, en aan die éene lijn een medeplichtige te zetten, zoodat de di recteur van de gevangenis, toen-ie na veel vertraging met het ministerie ver bonden werd, vandaar een bevestiging van het bevel tot vrijlating kreeg dat is geniaal. Het moet een buitenge woon handige rakker geweest zUn die dit heele zaakje bedacht en de uitvoe ring ervan verzorgd heeft. Een knap organisator en een kerel met ideeën, die het nog ver zal brengen als hij het niet al ver gebracht heeft. Tot dusver weten wij nog niet wie hij is. Daudet zelf kan het niet wezen. De mogelijkheid dat het de eigenlijke in- tellectueele hoofdleider der royalisten, Charles Maurras, zou zijn, lijkt niet uit gesloten. Maar ik geloof veeleer aan het optreden van den een of anderen vin dingrijken jongen man met nog meer gevoel voor humor dan voor de Bour bons (die tenslotte toch heelemaal uit den tijd zijn). Het lijdt geen twijfel dat de Fransche natie de grappigheid van het geval op volle waarde zal weten te waardeeren. De kranten hebben er zich al van meester gemaakt en er hun scherpe commentaren op gegeven, de boulevard chansonniers maken er natuurlijk hun beste liedjes op, en het regent bon-mots ten koste van de regeering, speciaal van monsieur Albert Sarraut. minister van den gevangenisdirecteur en ook van politieprefect Chiappe, die zich zoo vermakelijk boos maakte om dat de minister tot de invrijheidstelling had besloten zonder hem er in te ken nen Parijs vermaakt zich, het heele Fran sche volk geniet. Stel u voor! Die Dau det, die een week geleden nog door vijf duizend politiemannen en soldaten in z'n bureaux belegerd werd, en die nu uitgeleide is gedaan door een gevange nisdirecteur die zelfs nog een taxi voor hem heeft besteld, en hem gefeliciteerd! En verbeeld u dien communist Semard, die de royalisten heel listiglijk óok had den vrijgelaten, om geen achterdocht te wekken, en die ontroerd zijn dank uitte over de vermeende mildheid van de autoriteiten! Het is prachtig, en alleen de Fran sche regeering en eenige harer onder hebbenden aan Justitie en Binnenland sche Zaken zullen het geval niet kunnen waardeeren. De oppositie in de Kamer zal er natuurlijk de noodige politieke munt tegen de regeering uit slaan, en de directeur van de Prison de la Santé is al geschorst. Straks bekoopt wellicht de heer Albert Sarraut het met zijn ministeriëel leven. Wie weet. Voor een Fransche minister crisis is het een echte mooie aanlei ding. Onder algemeene vreugde en be langstelling zal het „scandale-Daudet" nog allerlei spektakel opleveren. Stel u voor dat zooiets bij ons ge beurde. Wat zouden wij het plechtig betreuren, wat zou er geschreven en ge sproken worden over hoogst-ongepaste aardigheden en zeer afkeurenswaardige mystificaties Misschien vinden de Duitschers in dit geval een soort van voldoening en een troost tegelijk, omdat het hun Köpe- nickiade en andere Duitsche gevallen van dat soort evenaart. Maar troost zit er voor hen toch niet in. Want over de daden van den kapitein van Köpenick heeft het Duitsche volk zich immers ge schaamd. Het voelde ze als een bespot ting van zijn régime. Over deze invrij heidstelling van Daudet, Deleste en Se mard schaamt daarentegen het Fran sche volk zich heelemaal niet. Er wordt heelemaal geen régime mee bespot. Het is alleen maar grappig. Een nieuwtje waarom de heele beschaafde wereld schudt van 't lachen.... Wij moesten er veel meer van dat soort krijgen. Jammer dat het zoo'n uit zondering is. B. P. EEN HAARLEMSCHE REVUE VAN SPEENHOFF. Naar wij vernemen Leeft Koos Speenhof f een Haarlem sche revue schreven, die jn den. Schouwburg aan de>n Jansweg zal worden opgevoerd en waarvoor verschillende artisten o.a. Cor Hermus zijn geëngageerd. Louwtje van de Markt zal van zijn voetstuk afdalen en met de Haarlems sche Maagd Césarine Speenhoff Haarlem zooals het in 1927 is, loeren (kennen. Vele bekende Haarlemmers zullen de revue passé er en en Louwtje zal-als hij op zijn voetstuk terugkeert een hceleboel wijzer zijn. De geiheefle famk lie Speenhoff zal er In meewerken en Koos en Cesarine zullen met hun zoon de gelegenheid krijgen om ook in des ze revue hu.n liedjes te zingen. De première is bepaald op 16 Juli. Dat kan een Haarlennsche gebeurtenis worden. Uitbreiding voorgesteld MET EEN INSPECTEUR, EEN KLERK EN 4 AGENTEN. DE AUTO IN DE TOEKOMST ONMISBAAR. In een uitvoerig raadsstuk betoogen B. en W. dat na de uitbreiding der ge meente ook uitbreiding van het politie korps niet achterwege kan blijven. Voor die uitbreiding komt allereerst in aan merking het politiepersoneel, dat- in de gemeenten Schoten en Spaarndam in functie was en verder het personeel van de gemeenten Heemstede en Haarlem- merliede en Spaamwoude voor zoover dat, naar de van betrokken gemeente besturen ontvangen berichten als gevolg van de annexatie van gedeelten van die gemeenten aldaar overcompleet is ge worden. In totaal zijn daardoor in dienst dezer gemeente overgekomen 20 personen. Ge bleken is, naar de burgemeester het col lege mededeelde, dat met dit uitbrei ding de taak der politie niet voldoende kan worden vervuld. Het college beant woordde de vraag of uitbreiding van het politiecorps, behalve met diegenen die tengevolg van de annexatie zijn overge komen, noodzakelijk is in het algemeen bevestigend. Ten opzichte van de wijze waarop die uitbreiding moet tot stand komen, heerscht echter die eenstemmig heid niet. De meerderheid acht uitbreiding van het korps met nog 4 agenten en 1 in specteur noodzakelijk, benevens voor de administratie met 1 klerk. Voorts aan schaffing van een motor met zijspan omd at de te besurveilleeren verkeers wegen zeer aanzienlijk zijn uitgebreid en de motorbrigade voortaan ook zal worden belast met hét uitoefenen van toezicht op de autobussen, waarvan er per dag in onze gemeente pl.m. 500 aan komen en vertrekken. Daarnevens blijft behoefte bestaan op bepaalde oogen- blikken de beschikking te .hebben over een auto. Ingeval van brand, bij ernstige inbra ken, ongelukken enz. wanneer het noo- dig is dat eenige politie-agenten onver wijld naar een bepaald punt worden overgebracht kan het gebruik van een rijwiel dilcwüls niet de vereischte spoe dige verplaatsing waarborgen. De meer derheid van het college is op dien grond van meening dat in afwachting van hetgeen daaromtrent wellicht bij de ont- werpbegrooting voor 1928 door het col lege zal worden voorgesteld, reeds thans door den raad machtiging moet wor den verleend, om door middel van een overeenkomst, bij gebleken behoefte de. onmiddellijke beschikking over een auto te verkrijgen. De kosten aan de gewenschte uitbrei ding verbonden bedragen voor dit jaar a uitbreiding personeel 8500, b klee ding en bewapening 1000, c aanschaf fing motor met zijspan, benevens acht rijwielen rond 2200, d verandering te lefooninstallatie hoofdbureau, benzine, olie en autohuur 1400 of totaal 13.100. Zij stelt voor door beschikbaarstelling van deze gelden de voorgestelde uitbrei ding te kunnen doen tot stand komen. De minderheid van het college kan zich echter met dit voorstel niet ver eenigen. Doch bij haar bestaat ten op zichte van de gronden waarop die af wijkende meening rust ook geen een stemmigheid. Een deel der minderheid kan zich met de voorgestelde uitbreiding wel vereenigen, doch wil die uitbreiding eerst doen plaats hebben met ingang van 1 Januari a.s. Een ander deel kan zich daarentegen met het tijdstip van ingang wel vereenigen doch niet met de uitbreiding voor zoover deze betreft de aanstelling van een inspecteur. De meerderheid van het college kon, ook na ampele overweging, geen aanlei ding vinden haar standpunt te wijzigen. Wat 't eerste bezwaar betreft is zij van oordeel dat bij erkenning van de noodza kelijkheid tot uitbreiding, .zelfs finan- cieele overwegingen niet zoodanig mogen gelden dat daardoor de openbare veilig heid eenigen tijd niet verzorgd wordt op een wijze als waarop de burgerij recht heeft. Uit het bezwaar van het tweede deel der minderheid blijkt, zoo wordt in het raadsstuk verder opgemerkt, dat een andere werkverdeeling mogelijk wordt geacht waardoor de aanstelling van een inspecteur achterwege kan blijven. Wij (dat is dan de meerderheid) gaat het raadsstuk voort, kunnen ons met dezen gedachtengang allerminst vereenigen, en zijn van meening dat hetgeen door de Burgemeester in overleg met den Commissaris van politie noodzakelijk wordt geacht thans behoort te worden aangenomen. Immers het verkeer eischt geregeld een superieure kracht, terwijl ook de speciale wetten die, hoewel niet aan den werkkring van de hoofdagenten ont trokken toch geregeld de bemoeienis van de inspecteurs vorderen. Deze func tionarissen zijn boven hun gewone rou- leerende taak (bijv. nachtdienst, con trole vermakelijkheden, leiding van den dagdienst enz.) meer speciaal nog voor de naleving dezer wetten verantwoor delijk. Daarbij komt nog dat door de uitbrei ding van de gemeente de arbeid zoo danig is vermeerderd dat bijv. de in specteur voor het verkeer zoo goed als geen nachtdienst meer kan verrichten, tengevolge waarvan de dienst zijner collega's niet gering is verzwaard. Ten gevolge daarvan is uitbreiding van het aantal inspecteurs met een al het minste waar,toe kan worden besloten. Hierbij is nog niet gewezen op den meerderen arbeid welken de inspecteurs ingedeeld bij de justitieele afdeeling, tengevolge van de annexatie hebben gekregen, en waardoor hun dagtaak dikwijls vrij lang wordt overschreden. Tenslotte deelen B. en W. den Baad nog mede dat de uitbreiding van het korps met slechts een viertal agenten het gevolg is van het uitbreiden van de bewaking per rijwiel. Voorgesteld wordt dan te besluiten ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van 13.100. Uit het voorstel blijkt nog dat de aan te stellen inspec teur zijn zal een inspecteur 2e klasse B. en W. stellen verder voor te beslui ten art 2 der verordening regelende de inrichting der gemeentepolitie zoo te le zen dat het luidt. Behalve het bureau van politie aan de Smedestraat is een hulpbureau ge vestigd: aan of nabij het Stationsplein, één aan of nabij de Groote Houtbrug, één aan of nabij de Amsterdamsche poort, een aan of nabij het Leidsche- plein, één aan of nabij de Boekenrode straat, een in de voormalige gemeente Schoten, en één in de voormalige ge< meente Spaarndam. DE ONLUSTEN OP SUMATRA'S WESTKUST. VONNISSEN VAN DEN LANDRAAD. PADANG, 27 Juni, Aneta. De Landraad alhier veroordeelde wegens den moord op den wegopzichter Leurs *te Siloengkang tijdens de onlust'en op Sumatra's Westkust in Januari j.l. een beklaagde tot levenslang, twee tot twin: rig' en vijf tot vijftien jaar gevangenis; straf. Zwemfeest der Waterratten. Op het op Zondag 17 Juli tc houden Internationaal Zwemfeest der Water» ratten zullen uitkomen het Gentsche zevental en de Parijsche kampioen schoolslagzwemmer Louis. Met vele Duitsche zwemsters en zwemmers worden nog onderhandelingen ge» voerd. Dit zwemfeest, dat gegeven wordt ter gelegenheid van het 5»jarig bestaan der vereeniging, zal vermoe» delijk gehouden worden in de nieuwe Gemeentelijke Zwem» en Badinrich» ting aan de Houtvaart EEN BELEEFDE AAP. HIJ SLOEG AAN. Zooals wij eenige dagen geleden be* richtten ontvluchtte onlangs uit het circus ,Amar" een aap, wie® blijk» baar de drang naar terugkeer tot het leven in de vrije natuur te sterk was geworden. Heel ver van honk is hij waarschijn» lijk niet gegaan. Toen tenminste Zon» dag een agent in Noord»Haarlem sur» veilleerde zag hij den vluchteling zit» ten in een grasveld aan de Zaanenlaan. En toen bleek, welk ee® uitstekend gedresseerd die. de aan was. Toen hij den man der wet in uniform zag nade» ren... bracht hij de hand naar den kop en maakte h'et militair saluut Zoo» jets gebeurt een politieman bij de uitoefening van zijn plicht ook nie: iederen dag. De uitmuntende opvoe» ding van den vluggen viervoeter bleek 'bovendien ook nop uit het fe.it dat hij gewillig met den agent meeging, zon» der verzet te plegen! Hij werd vooriooipig in den Kennel „Fauna" ondergebracht. OFFERBLOKKEN GEOPEND. Tusscben Zaterdagavond en Zondag» middag 2 uur heeft men zich door het indruikiken va® ruitjes en het ver» breken van een deur toegang ver» schaft tot de R-K. kenk aan den Rijks» straatweg in Noord»Haarlöm. Eenige offerblokken werden ge» opend en het daarin aanwezige geld werd ontvreemd. De offerblokken wa» ren juist Zaterdagmorgen pas gele» •digd. ZONECLIPS. Woensdagochtend hallef zeven, Komt de zonsverduistering. Voor de wereld der geleerden, Is dat een gewichtig ding, Als 'k er iets van heb begrepen. Komt het hier zoowat op aan, Vroeg op Woensdagmorgen gaat de Zon een tijdje naar de maan. Dat men 't vaststelt op een Woensdag, Lijkt ook u misschien wat mal. Logisch schijnt een Zon- of Maandag, Aangewezen voor 't geval; Ondertusschen zij volmondig En tot goed begrip, erkend. Die verduisteringsproblemen. Zijn nu niet mijn grootst talent: Beeds 't begrip van een verduistering, Klinkt als paradox voor mij, Is verduistering niet een der Vormen van oplichterU? Maar ik heb u nu gewaarschuwd, Voor geval 't u intresseert. Woensdagmorgen hallef zeven, Wordt de zon gecclipseerd, Ik, persoonlijk, als u 't goedvindt, Zal niet meedoen aan de pret, Woensdagmorgen hallef zeven, Blijf ik rustig in mijn bed; Vindt u soms dat zonsverduif*ering, Zoo'n merkwaardig wonder is? Als u 't mij vraagt zou ik zeggen, Dat het niets bijzonder is. Zonsverduistering beteekent, (Anders snap ik het nog niet) Dat je in den vollen dagtijd, Tijdelijk de zon niet ziet, Is dat juist? Dan wil ik zeggen: Ik word graag zoo vroeg gepord, Als er ooit nog eens een dag komt. Dat ie niet verduisterd wordt. P. GASU8. De nacht die pijlsnel over de aarde trekt. WAT KRIJGEN WIJ ER VAN TE ZIEN? De meisjes, die Zaterdag te Heemstede gedanst hebben om de aandacht van het publiek te trekken en daarna onder de toeschouwers te collecteeren voor de stormramp. Op aanstaanden Woensdag kunnen de wereldbewoners zich weer eens verlus tigen in het zeldzame schouwspel van een zonsverduistering. Als op dien dag iets ten Westen van Ierland de zon bo ven den Atlantischen Oceaan opkomt verschijnt een zwarte schaduw over de aarde, die razendsnel voortvliegt door Wales, de Midlands, naar York, en over de zee naar Noorwegen en Scandinavië tot in Lapland, waar de zon gedurende een halve minuut midden op den dag verduisterd zal worden. De reis van de schaduw gaat verder over de Poolzee langs Nova Zembla vervolgens weer naar 't Zuiden langs Kamschatka. In de Beringzee bij de Aleoeten zal de scha duw die nacht brengt de aarde ver laten. De verduistering is ten einde.... Voor midden-Nederland (Utrecht) be gint de verduistering te 5 uur 44 min. v.m. (zomertijd) d.i. dan ruim een uur na zonsopkomst en zij eindigt te 7 uur 38 min. De grootste fase valt op 6 uur 39 min.: dan is nog maar 8 pet. van de zonsmiddellijn onbedekt en men zal dan een smalle zonnesikkel zien, die met de horens naar boven staat. Schat- tenderwijs zijn de medegedeelde tijden voor Middelburg en Groningen onge veer dezelfde, voor Maastricht zijn zij 2 min. vroeger te nemen, voor Helder 1 of 2 min. later. Ieder wapene zich met een zeer don ker glas. Men kan een stukje glas met een laagje roet bedekken of ook een dichte fotografische plaat nemen. De N. B. Ct. schrijft: De totale eklips duurt hier maar 22 tot 24 seconden, maar in deze weinige oogenblikken zullen duizenden getroffen worden door het magnifieke verschijn sel. Naarmate de zon door de maan be dekt wordt, valt de duisternis in, de laatste minuten met een beklemmende snelheid: en dan staat daar plotseling een inktzwarte maan aan den hemel, omgeven door eenige roode protuberan sen en een mystieke stralenkroon, de groenachtig zilveren corona, die het landschap en de wolken in een spook achtig licht zet. En nauwelijks is de toeschouwer goed en wel onder den in druk gekomen van het grootsche ver schijnsel, of het zonlicht breekt weer door, de betoovering is verbroken en de totaliteit is voorbij. Begrijpelijkerwijs maken de voor naamste Engelsche astronomen zich op, om de eklips waar te nemen. Lockyer en Mc Clean gaan naar Hartlepool, Turner en Knox-Shaw naar Southport, de astronomen van Greenwich naar Giggleswick (in het midden van En geland op 2 gr. Westerlengte). Verder naar het Noordoosten, in Noorwegen en Lapland, worden de om standigheden steeds gunstiger. De strook is er breeder (bij Stavan- ger 6 KM., in Lapland 68 K.M.), de duur der totaliteit langer (Stavanger 30 sec.. Lapland 45 sec.), de zon staat er hooger (Stavanger 30 gr., Lapland 36 gr.) De Nederlanasche expeditie, be staande uit prof. Pannekoek (Amster dam, dr. Minnaret (Utrecht) en twee asissten, waarbij zich nog eenige lief hebbers zullen voegen, heeft een kamp betrokken te Gellivare in Lapland, dat van Lulea uit per spoor te bereiken is. De eklips duurt hier 41 sec., en de zon staat 34 gr. hoog. De voornaamste in strumenten zijn: de groote spectrograaf can Cooke (met drie prisma's en auto- collimatie), waarmede men het spec trum van corona en chromasfeer hoopt te bestudeeren, en de spectrograaf met vloeistofprisma, voor het fotografeeren van coronaringen in verschillende dee len van het spectrum. Hier in Nederland zullen wij het prachtigschouwspel der totaal verduis terde zon missen, maar wij zullen toch een hoogste interessante verduistering te zien krijgen De Londensche correspondent van de Tel. schreef nog: Ten gevolge van het feit, dat de zons verduistering plaats vindt als de zon nog betrekkelijk dicht bij den horizon staat, zal de schaduw, welke de maan op de aarde werpt, ellipsvormig zijn. Te Southport aan Engelands Westkust, treedt de totaliteit om 6 u. 24 in, te Hartlepool aan de Oostkust om 6 u. 25. In die eene minuut is de maanschaduw van kust tot kust gestreken. De huidige verduistering duurt slechts kort. 22 a 24 seconden. Stond de maan op dit tijdstip dichter bij de aarde, dan zou de eclips langer geduurd hebben, hetgeen de waarnemingsmogelijkheden sterk zou hebben begunstigd Onze na komelingen zullen evenwel tot den 5en Juli van het jaar 2168 moeten wach ten alvorens zij de gelegenheid krijgen een zonsverduistering gade te slaan, waarvan de duur ongeveer het maximum (eenige seconden minder dan acht mi nuten) nadert Bij deze verduistering zal de totaliteitsperiode namelijk 7 mi nuten 28 sec. duren. Dit helpt ons thans niet veel, wij zullen moeten trach ten gedurende de ruim 1/3 minuut, dat de zon verduisterd is, onze oogen drie dubbel den kost te geven. Zullen wij de heldere komeet zien met haar lieflijken staart, die tijden* de ver duistering van 1882 in Egypte dicht bü de zon ontdekt werd en zelfs zichtbaar was met het bloote oog? En zou er nog kans bestaan op de ontdekking van de mythische planeet Vulcanus, welke dich ter bij de zon zou staan dan Mercurius, doch die tot nu toe voor de sterrekun- digen steeds een mythe is gebleven? Het zal voor de astronomen zijn weg gelegd ons dergelijke verrassingen te bieden Voor de laag-bij-de-grondsche leeken is tot nu toe het nooit vertoonde bij deze verduistering de luxe-eclips express, die laat in den avond uit Lon den vertrekt, ijiet een 100 Kilometer vaartje door Engeland dondert, in de total iteitszone op een zijspoor wordt ge plaatst, waar de passagiers door de coupéraampjes even de zonsverduiste ring zuilen gadeslaan, om dan weer met dezelfde duizelingwekkende vaart naar de hoofdstad te worden terugge bracht, waar zij zich 's middags weer aan hun zaken kunnen wijden. Dat is de Amerikaansche manier van eclips aanschouwing. Geen tijd er mee ver liezen, de hoofdzaak is toch te kunnen zeggen, dat men er bij is geweest. WEER EEN GEVAL VAN- KWADE DROES. In het Woonwagenkamp. Bij een paard in het woonwagen* kemp alhier heeft zich weer een geval van kwade droes voorgedaan. Het is ter observatie maar het Slachthuis overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1