PARIJSCHE MODE. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 30 JUNI 1927 T LINGERIE MET RUIT-MOTIEF. De nieuwste wijze van garneering op lingerie is even goedkoop als keurig en het kost niet meer, dan een strengetje zij en een beetje tijd. De garneering van de hierboven af gebeelde lingerie is op deze wijze ge werkt en het effect is, zooals men ziet, buitengewoon. De stof voor het ondergoed kan men voor zichzelf kiezen alle mogelijke lichte stoffen komen er voor in aanmerking. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46» 48 onder opgave van No. 23.334 en 23.335. Kosten 55 cents per stuk, ALLERLEI. EEN JEUGDVRIEND. 'De -oudste Vanderlbilt, bijgenaamd „de Commodore", die !bij- zijn dlood in 1877 een. venmogen van, honderd miliioen dollar naliet, was eem kind van heel arme ouders. Zijn vrouw was eveneens arm en was de dochter van een kleinen herbergier. Toen hij reeds lang tot aanzien ge- Icomön was en eens met zijn dochter in een badplaats Saratoga op het ter* ras van het chfqueste hotel van de plaats gezeten was. kwam er een oude man langs, die- toen 'hij Van-derbil-t herkende, met -uitgestrekte handen- op hem toekwam en uitri-ep: .JHaiilo! Commodore, zien we elkaar eindelijk weer eens terug? Hoe gaat het ermee?" iDo dochter, in zijde en .fluweel ge- 'kleedt, en. rijkelijk met briil-aniten ges too id-. schoof zoover mogelijk terug en nam 'haar rokken bijeen, alsof zij zidh voor een 'besmetting wou bes hoeden en gedroeg zich zoo g-ereser- veerd als het -maar kon tegen het oude mannetje. De vader echter stond hem kalm te woord en onderhield zidh geruimen tijd met hem. Kort daarop verwijs derde de man zi-dh weer en reu maakte de jonge dame tegen- haar vader aans merkin-gen over de wijze waarop hij zich „weggooide" door m-et zulke menschen te praten. .;Hoe kon u dat toch doen", zeide zij; .hoe kon u met dien- ouden vogels verschrikker zitten- praten hier in de plaats van samenkomst van ailcs wat elegant is-!" Maar hij zeide rustig en heele ma ai niet op oen- f-lutstertoore: ,.K'nd. wees niet zoo fcrotsch! Het -is een o-ude jeugdke-n.nis van je ouders. Van- je moeder 'heeft hij heel dikwijlis een glas bier aangegeven- gekregieni en hij heeft er bijgestaan, als ik haar het hof -maakte!" LISZT EN DE SPAANSCHE SIGAREN. Toen Liszt cen-s in Spanje was en ör een reeks schitterende concerten gaf, vroeg hem op zekeren dag Sala- m-anca: „Hoe bevalt het u bij ons?" -Heel -goed", zei Liszt, ,,bet is alleen maar jammer, dat de sigaren 'hier zoo s-leoht zijn". „O, daar zal -ik wel voor zorgen", zeid'e de Spaansoho Rothschild, „Ik zal- u voortreffelijke sigaren sturen". Liszt wachtte op de vervulling van deze belofte; maar de eene dag ver streek na den anderen en- de sisaren bleven uit. Salamanca had zijn heele belofte vergeten. Op den dag van zijn vertrek van Madrid kocht Liszt 500 heel dure sigaren, die hij. met zijn 'kaartje, bij Salamanca liet bezorgen.; onmiddellijk daarna Teisde -hii -af. Hij was op -nog sl-echbs 2 -of 3 K.M. van de mrens, toen hij -luid hoorde roepen: ..Halt!" In plaats van. den strukroover, dien hij dacht te zien, kwam eT uit den s>tof- wolk een koerier te voorschijn-, d-ie hem toeriep: „Ik b-re-n.g u de bagage. die u in Madrid vergeten hebt!" I-n-tussehen greep hij achter zich van het zadel een grooten zak e.n Liszt die keek wat erin zat. ontdekte een prachtige, met zilver beslagen kist, waarin. 1.000 van de -allerfijnste Hava na's. De koerier was reeds weder in gest rekten galop vertrokken. Op deze wijze had Salamanca zijn verzuim goed gemaakt. VACANTIEJURKEN. Er zijn natuurlijk veel .gelukkigere, die nu ree-dis toebereidselen ma-ken- voor de zomenvaca-ntie. Er worden heel wat prettige complotjes gesmeedi, heel wat zom-ers-che plannetjes gie- m-aakt zoo omstreeks d-eiz-en tijd va-n- het jaar. Een belangrijk onderdeel daarvan is heit verzo-rgen. van de kleer-enikast. Want, -nietwaar, bij- een braaf kind-, dat verhoogd wordt al is het zelif-s ma-ar op dc -bewaarschool d'aa-r hoort een nieuwe jurk bij. En voor -de nijvere huismoedertjes!, die op een, nieuw ideetje uit zijn. voor een dergelijke aanrvulliu-g van- die -gar derobe der fcle-uters, is deze week het plaatje bestemd. E» wie zou haar kleine mei-d ni-c-t in zoo'n fijne jurk willen, steken, ais de jongedame, ge heel linies op de teekenr-ng draagt? Het i's een heel eenvoud-i-ge jurk van blauw {hemelsblauw) crêp-on-. U ziet- d-e aia-resla-g op uw beurs is niet a-1 tc ernstig. Het rokje is met ee-ni'ge flin ke stolpplooien. De jurk is afgezet meit een dombei blauw lintje. Voor een meisje van. 9 -jare-n zal 1.75 M. stof vain 1 iM. breed wel genoeg zij-na Nu, kan- ik me best voorstellen-, dat die miiiddel-st-e kleuter er zoo trots-ch bijstaat, als vilde ze tzegg-eo- ,,Nu, wat zeg je wel' van nn'n jurk?" Wie zou er ni'et een tikje trots-ch zijn-, als je zoo'n pra-cht van. eenn jurk van ro-se batist aan hebt, afgezet met linlfc van donkerder kleur, dat van voren kruiselings geregen wordt en in een str.'lk eindigt? Voor een k-infdje van 2 a 3 jaa.r is 45 oM. stof van 1 M. breed toereiken/d. Dc oudste van het span, heeft een vroo-lli-jke jurk van ge bloemde cretonne, met een- gestrikte ceintuur en een b'ijbehooremd -mantel tje, alles afgezet met een effen strook Voor een meisje van; 1-1 jaar zal 2.75 M. cretonne van. 1. ,-M. breed reo-odig zijn. Behalve natuurlijk een dosis han digheid en liefhebberij. MADELEINE. VOOR DE KLEINTJES. DP 23,203 De kleine kleuter houdt van rozen knopjes, geeft haar dus een fleurig, luchtig jurkje van fijne voile, bedrukt met leuke roode rozeknopjes, met een effen wit kraagje. Het is een heel ge makkelijk te maken jurkje, met korte mouwtjes, zoodat zusje met de warme zomerdagen een aardig, licht jurkje heeft. Knippatronen zijn verkrijgbaar ad 55 cents onder opgave van no. 23.203 en met vermelding van den leeftijd. Het pakje voor kleinen broer, als hij nog tusschen de 1 en 6 is, wordt ook heel gemakkelijk vervaardigd en het is er een, dat hü erg graag hebben wil, vooral om te spelen. Het bestaat uit een eenvoudige linnen blouse met een beige bruin poplin broekje-met-bretels. Ook voor het strand is dit pakje zeer ge schikt. Knippatronen zijn verkrijgbaar ad 55 cents onder opgave van no. 22.473 en vermelding van den leeftijd. SCHAREN. Heeft u zich wel eens duidelijk ge maakt, hoeveel gemak scharen in de keuken kunnen opleveren? Zeker, ie dereen kent ze voor de naaidoos, me nigeen zal er waarschijnlijk ook een bij de doos met touw bewaren, die dan meteen voor het knippen van papier mag worden gebruikt, omdat de scharen uit de naaidoos hierdoor be dorven zouden worden. Maar nu voor de keuken! Allereerst de schaar om bloemen te plukken en dorre punten, bladeren en -bloemen uit de kamerplanten te ver wijd-eren. Dan een andere om voor de visch te gebruiken, om vinnen en staart bij te snijden. En dan nog een derd-c voor allerlei kleine fijne-keuken- werkjes, zooals het knippen van ei wit, het uitknippen van manchetten voor coteletten, het maken van pa troontjes voor taarten en al dergelijke dingen. Wie een -gasfornuis in de keuken heeft staan en er geen andere verwar ming bij heeft, zal ondervinden dat alle koper spoedig aanslaat en ander metaal in hooge mate aan roesten blootstaat. Het is dus niet geraden de scharen aan den muur op te hangen. Geef zc, om te beginnen alle drie een kaartje waarop hun levensdoel -ge schreven staat en leg ze vervolgens bij elkaar in een doosje, dat in drie verdeeld is: op ieder vakje komt dan nog eens de bestemming van de schaar te staan. En denk er dan voor al ook om de scharen zorgvuldig na het gebruik schoon te maken en af te drogen. En tenslotte behoort -er dan nog een schaaf in het verbandtrommeltje en een op de slaapkamertafel. Want de nagelschaar weigert op den duur zeker dienst, wanneer hij gebruikt wordt om in de knoop geraakte ban den of een zwachtel door te knippen. PASSEN UW PARFUMS WEL BIJ U? De vrouw -die -denkt, dat parfums alleen, gebruikt worden -ten pleizi-ere van een ander, lo-opt de kans, dat zij de helft vare de mogelijkheden- o-m zichzelf en. haar k-teedin-g te. parfu- me eren mist Want parfums kobben zoo'ire beslist effect op het humeur ere 'de persoon lijkheid van de gebruikster ervan, dat het een veilig aan te nemen regel' is om 'liever uw eigen instinctieve neiging voor verschillende -geuren te volgen, dan aandacht te schenken- aan de meenaing van aaderen ere de imodie. Deze moet men als ondergeschikt be schouwen. Parfum is een- van de grootste hulp middeltjes om datgene op te houden-, wat men- in het leger „(het -moreel" noemt. De parfum, die na het gebruik aan de huid blijft hangen moet zoo subtiel- zijn;, dat niemand, behalve de gebruikster het soms kan ruiken. Toch zijn er slechts weinig materieelc din gen zoo machig ,i.n hun uitwerking om dan -dag -in een aangename gemoeds gesteldheid te doen beginnen, of om iem-and- aan- het -grootst mogelijk kwantum uitspanning cn rust tc hel pen, dan juist enkele druppeltjes parfum na het wassohen. De beste -manier om vloeibare par fums te gebruiken 'is, o-m ze met de hand -in- 'de huid te wrijven en wel flink -genoeg om een- beetje warmte te doen- ontstaan. Parfums voor per soonlijk gebruik m-oeten uit -de huid opstijgen. Men. kan hun geur niet juist beoordeelen. als mön- -slechts een -be vochtigde glazen stop langs den neus- beweegt, -zooalis zulks algemeen tc doen gebruikelijk is. daar die geur totaal anders 'kan worden. zoodra deze vermengd is met de lichaamstem peratuur en de. zwakke uitwaseming, die elke huid heeft. -Het juiste parfum kan meer doen voor den -indruk van uw geheel© ven- schij-n.iir.ig op uzelven en ook op an deren, dam vele -andere en veel duur der© bijidra-gen tot uw toilet eai kleedin-g. WIJZE WOORDEN. PRACTISCHE ZIELKUNDE Ieder mensch. doet zoo'n beetje aan psychologie, d.w.z. „zielkunde", de een bewust, de ander onbewust. En iede» ren dag hebben wij gelegenheid onze psychologie aan te wenden. Er zijn maar weinig dingen ter wereld^ die de weetgierigheid dikwijls is het slechts nieuwsgierigheid! van den mensch zoo zeer prikkelen, als het verlangen de „ziel" van andere men- schen te leeren kennen, de andere in het hart te kunnen lezen, zooals wij het -gewoonlijk noeimen. De ziel eens menschen echter, is iets zóó geheimzinnigs, dat het zelfs den zeer na staanden niet gelukt den ander tot op den grond zijns harten te zien. Hoeveel echtgenooten kunnen werkelijk beweren, dat zij elkander volkomen kennen? Hoevele ouders zijn er, die het gemoed hunner kin deren door en door kennen? Vele, zeer vele menschen zijn er van over tuigd, dat zij uitstekende psychologen zijn. die hun „menschen kennen" en die beweren, dat zij zich in dezen of dien persoon niet kunnen vergissen. De ziel is iets zoo fijns, iets zoo teers, dat zij zich onmogelijk bloot ge ven kan aan de vorschende, nieuws gierige blikken van anderen. Er sla pen zoo veel en zoo uiteenloopende krachten in de ziel van den mensch, dat het onmogelijk is uit eenige blij ken daarvan dp geheele ziel te leeren kennen. En als wij eens heel eerlijk tegenover ons zeiven zijn: kennen wij ons zelf wel goed? On den tempel van Apollo te Delphi "stond in d'en tijd der Oude Grieken het bekende opschrift: ,JGon Uzelf!" Reeds to-en wist men, dat het kennen van zich zelf een moeilijke kunst was. Deze spreuk heeft ook thans haar volle waarde nog behouden. De psychologie heeft groote vorderingen -gemaakt, doch in de diepste diepten der ziel heeft zij no-g niet kunnen doordringen. Er ligt in psychologie een groot gevaar d.w.z., in de practische toe passing der psychologie, en men moet een hoogstaand en edel mensch zijn om zich ermede bezig te houden. Want onze psychologische waarne mingen bij andere menschen kunnen ons gemakkelijk tot verkeerde gevolg trekkingen voeren over het karakter onzer medemenschen. En wat kan daaruit dikwijls een smart en ziele- leed ontstaan! Laten wij beginnen met psychologie op ons zelf to-e te passen en laten wij daarna de uit komsten vergelijken met die van an deren. Dan zullen wij -met ons oor deel over anderen voorzichtiger wor den, daar wij toegeven, dat wij met onze psychologische kennis en erva ring npg heel ver van het ware dóel verwijderd zijn. EEN AARDIGE JURK VOOR HET JONGE MEISJE. 3T 22.iff* Dit zeer charmante japonnetje wordt vervaardigd van effen en gekleurd Zefir en men kan er alle mogelijke combina ties van maken. Het werd echter ge dacht van hemelsblauw voor het rokje, terwijl het lijfje geruit is in blauw, geel en bruin. De leuke omgeslagen kraag, de dicht- geregen voorzijde, met het kleurige lint, de korte mouwtjes met omgeslagen, „manchette" en het korte rokje met de breede stolpplooien aan den voorkant maken van het japonnetje een juweel tje van charme, dat bij uitstek geschikt is voor meisjes van 1016 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder vermelding van no. 22.283 en opgave van den leeftijd. Kosten 55 cents. VOOR DE AFTERNOON TEA. Er is niets dat de eetlust zoo ten goede komt, als verandering van servies, tafellaken en tafelgarnecring. Iedere huisvrouw moest als regel aannemen, om zooveel mogelijk in deze opzichten te varieeren; met een aardig kleed over de tafel, een paar bloemetjes in een vaasje of drijfschaal en een aardig ge kleurd servies winnen brood en boter aan smaak. Een tafellaken met bijbehoorende ser vetjes is op het oogenblik de laatste mode en- het is er een, waaraan iedere vrouw die een beetje handig is met de borduurnaald, gerust mede kan doen. Men kiest er een pastel-kleurige stof voor uit, die dan geborduurd wordt met een geappliqueerde teekening van vruch ten op iederen hoek van het laken en in één hoekje van elk der servetjes. Op die wijze krijgt men een elegant en toch niet duur stel voor de koffietafel. Het hierboven afgebeelde stel is ge maakt van zacht geel linnen met een ajoursteek rond den rand, Twee sappige peren zijn er op geappliqueerd de een in beige en de andere in beige-bruin met frissche groene bladeren. De ser vetjes hebben een miniatuur teekenin- getje in één der hoeken. Realistische trossen druiven in purper en groen aangebracht zijn ook van groo te werkende kracht, vooral, indien zij geappliqueerd worden op gewoon na tuurlijk gekleurd linnen. Men kan ook een artistiek geheel maken van de pe ren en de druiven, door twee der hoe ken van het tafellaken met peren en de andere twee met druiven to garnee- ren. In dat geval neemt men evenveel servetjes met peren, als met druiven versierd. Over eten gesproken. Babbelen. Nieuwigheden. „Waf de boer niet kent. dat lust'hij niet", zegt de spreekwijze, maar is het eigenlijk niet een beetje onrechtvaar dig om dit alleen op den boer van toe passing te laten zijn. Wie om zich heen kijkt, al woont hij of zij ook in het hartje van een groote stad, die zal toch tot dc conclusie moeten komen, dat de meeste menschen zoo zijn: wat zii niet kennen, lusten zij niet. Is r'at nu zoo erg, zal -menigeen al licht vragen, en wij kunnen daarop -dan ook antwoorden: het doet er ei genlijk niemendal toe. Als wij bi: vreemden eten en cr wordt ons iets voorgezet dat wij niet kennen, en wij willen er daarom niets van hebben, dan wórdt niemand daarmee iets te kort gedaan en we moeten het dan werkelijk maar laten. Het getuigt wel niet van veel aanpassingsvermogen, want wij zouden dan kunnen denken: ];crn. laten we het maar eens .^robec» ren, wie weet hoe best h s be- k En als dat liet gew' Hf ^an wc er in ieder ge' een W rijker doe ts X' vcrV J Maar toonen wij ons zoo afkeerig van dit onbekende, dat wij ons er maar liever verre van houden, dan moeten we dat met ons zelf uitma ken, niemand lijdt er schade van. Wanneer het echter met deze spreekwijze alleen om een nieuwen schotel ging, dan was het eenvoudig genoeg, maar het gaat om heel andere dingen die vaak van veel ingrijpender aard zijn. Stel u maar eens voor: er komt in de straat waarin ge woont een huis leeg cn het wordt betrokken door een ander gezin, onbekenden, die u niets gedaan hebben en van wie ge den naaim nauwelijks weet. Maar o jee, de man loopt op sandalen, met een cape om en zonder hoed, terwijl de vrouw ook blootshoofds en met een cape, al tijd gelijk -met hem de deur uitgaat. In minder dan geen tijd doen de won derlijkste verhalen de ronde over het echtpaar, dat zich nergens anders aan schuldig maakt, dan dat zij wat eigen aardig zijn: de man is artiest, de vrouw mist alle vrouwelijke ijdelhcid en helpt haar man door op een kan toor trouw haar werk te doen. Het echtpaar is vriendelijk, het betaalt al les wat het schuldig is, het valt nie mand lastig en toch vermij-den de bu ren ze. Dat komt allen door zulke oppervlakkige dingen als een cape en een paar sandalen, of in een ander -ge val misschien door het tegenoverge stelde: door overdreven toiletten voor de wouw en een fatterige kleeding voor den man. In vele gevallen zijn het de vrou wen. die hiertoe de meeste praatjes ■bijdragen, het is jammer dit te moe ten constateeren. Het ongewone in de kleeding en in de manier van huishou den prikkelt haar cn zij praten er met anderen over. Let maar eens op hoe oneindig veel wouwen en meisjes er vrijwel hetzelfde gekleed uitzien, iets wat trouwens naar mijn meening de zen zomer bijzonder sterk tot uiting komt. En zie dan ook maar eens, hoe er over gebabbeld wordt, wanneer een wouw haar huishouding anders wil in richten dan alle anderen omdat dit haarpractischer voorkomt. ,.Gek" wordt het gevonden en „niet fijn", terwijl er toch niets ergers op te zeggen valt. dan dat het anders is dan gewoonlijk. Anderen zetten dien stelregel van niet lusten wat onbekend is ook met allerlei andere dingen voort. Is er iets nieuws, zij doe" fan mee, om dat het nieuw is. Komt er een nieuwe mode, zij beginnen vast en zeker met ze af te keuren, en worden er ingrij pende veranderingen ingevoerd in ge meente, provincie of het heele land, dan voorspellen zij met sombere ge zichten dc meest onheilspellende ge beurtenissen als een gevolg van die niexrwigheid. Iemand die een uitvin ding gedaan heeft, kan bij hen slechts een minachtend schouderophalen te weegbrengen en wanneer wij ze in het hart konden kijken, dan zou daar waarschijnlijk in gegrift staan: blijf bij het oude. Sommigen van hen zijn zich die oud bakkenheid nauwelijks bewust: zij vinden zichzelf weloverwogen en be zonken; maar zij zijn het zeker niet die de wereld vooruit zullen brengen. De cenc soort menschen die wij noemden zijn zelf niet afkeerig van het nieuwe, maar bespotten de baan brekers er van, terwijl de tweede soort zich aan het oude vastklampt, het oude dat vasten grond onder dc voeten geeft en een gevoel van veilig heid daardoor. Natuurlijk is het ook weer overdre ven. om nu allé nieuwigheden met ge jubel te begroeten, alleen omdat het nieuwigheden zijn. Maar wie zc niet botweg cn gemak zuchtig van zich wijst, doch de moei te wil nemen er het ware van te zoe ken en dan te zien- wat er van over blijft, die zaj zijn steentjes bijdragen om verbeteringen tot stand te bren gen en die helpt de wereld vooruit. MENU. Groentesoep, Sla met eieren, Gebakken aardappelen, Warme Custard. Voor de soep is noodig: pond runderpoulet, 50 gram rijst, ongeveer 1 Liter water. Soepgroenten, zout. Het vlecsch wordt gewassehen met koud water opgezet, en als het gekookt heeft, moet het nog een uur iang op zacht vuur trekken. De verschillende groenten, die het jaargetijde oplevert worden schoongemaakt, in kleine stuk ken gesneden en deze neg een uur in de bouillon mcegekookt met de rijst. Tenslotte wordt het gerecht op smaak afgemaakt met zout. Bij sla met eieren rekent men voor ieder een of twee eieren. Worden er twee eieren gepresenteerd, dan is het aardig om het cene in een dopje met •een kleurig mutsje er -over op tafel te zetten, en dc andere eieren met el kaar in den oven te bakken, de zoo genaamde oeufs sur le n'at. die in een vuurvasten schotel gebakken wo' den in wat boter. Zoo nu en dan m::ten de eieren met wat boter bedropen worden, maar zij mogen vooral niet uitdrogen. Voor het dessert is noodig: 3 eidooiers,. 1/4 Liter melk, wat zout, ons suiker, vanille, 2 bananen. De melk wordt met de v' zaam aan dc kook gcbracL, wordt ze van het vuur genos: ,-• den aanrecht voorzichtig V; met de eidooiers die met d ïj zijn geroerd. Daarna wordt <- -goed roeren weer op de kacl warmd tot het .vla-achtig is. I het in een schaal en roert de b schilde en in schijfjes rernedeïïjM| nen er door. Het gerecht wordt lijk opgediend.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10